S)e Ceiddolxe Qou/tcml BINNENLAND. Dit blucl verschijnt eiken dag, tritgez. Zon- on Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, -00r Leiden 19 et. p. week, f2.50 p. kwartaal; bij onze aeenten 20 ct. p. weak, f2.60 p. kwartaal.Franco p post 12.95 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- biad is voor de Abonnë's veitrijgbaar tegen betaling Tan 50 ct.p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijk* pummers 0 ct.. metGeïllustreerd Zondagsblad 10 cent 12e Jaargang. Bureau: RAPENBURG !0 ZATERDAG 29 JANUARI 1923. LEIBEN. Inlerc. Telefoon 935. Ho. 3435 Postbus 11 De Advertentieprijs bedra&gt op Zaterdag 85 cent per regel, overige dagen 30 cent. Voor Insozonden mededeehDgen wordt het dubbele van hot tarief bo- rekend. Kleine Advertentiën, van'ten l.oogste SO wourden waarin betrekkingen worden aangeboden ofeo. raacd hum en verhuur, koop en verkoop ƒ1.. 's Zaterdag overige dagen f0.75. TCHBty<jii';ruaa-Lag:a Dit nummer bestaat uit drie bladen, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad. i De Katholieke boeren. In don boeren®tand heersolien gelukkig pver het algemeen de goede zeden. Met namein den Katholieken boeren stand. In. den boerenetaind Leeft nog de een voud, de waarheid des levens In den boeronsiband is diep geworteld écu verzet tegen, een afkeer m onge zonde nieuwigheden, ongezonde vooruit- ebrevcndheid, welke feitetijk achteruit- gaing moest he-etenZeker, aan deze laatste eigen&cbap kaa ook een schaduw zijde zijn verbondein, is ook feitelijk vaak een schaduwzijde verbonden. Dat haast instinctmatige verzet, voortspruitend uit eeu gezonde natuur, tegen onredelijke nieuwigheden, mag niet ontaarden in een overdreven, een koppige, een onredelijke yasthoudendiheid. Ook voor dgn boerenstand geldt het, 'dat nieuwe tijden nieuwe eisclien stellen en dat in den tijd, die achter ens ligt, ook in dien stand niet alles goed was, niet alles beantwoordde aan de voorschrif ten van reohtvaardigheid en naastenliefde, niet allee zóó was, dat het geen wijzi ging of verandering eischt of wenschelijk maakt. Al was het alleen maar tenge volge van het feit, dat er nu eenmaal niets volmaakt is onder de zon; en we steeds naar vervolmaking moeten ltl«ven« in zekeren zin naar: vernieuwing. Maar door do organisatie, door de prdn- cipieele, de Christelijke organisatie onzer Katholieke boeren is een gezonde vooruit strevendheid gepaard aan een gezonde vasthoudendheid. Maandag a-s. wordt te Utrecht het zil veren feest, gevierd van onze princdpieele boeren-be weging. „De Nederlandsche Boerenbond" jubi leert Naar aanleiding daarvan schrijft de heer H. J. Engels, lid van de Tweede Ka mer een artikel in „De Voorhoede", waar aan wij het volgende geschiedkundige overzicht ontleenen. Naast de in naam neutrale, doch in haar wezen eoonomisch-liberalo beweging, kwam zich plaatsen de Christelijke Boe renbond. Voed goeds heeft deze organisatie ge sticht. Een net van boerenbonden op Christel ij ken grondslag heeft zij over Ne derland uitgespannen, een schat van eco- nooiischen arbeid heeft zij tot stand ge- t>rz&it. Niet het minst in de Boerenleen banken en de aankoopooöpeivaties. Heb zou ons .to ver voeren, indien ook maar in ruwe trekken een overzicht mm de achter ons liggende 25 jaar zou wor den gegeven. Van meer beteekenis is het misschien, indien een kort moment ver wijld wordt in heit heden. Op heden dan bestaat de Nederiaaid- sehe Boerenbond uit 4 Diocesane Bonden. 5)e diocesen Den Bo-soh en Breda vormen juL een organisatie. Deze bonden te'llen te zaaien ruim 80.000 leden. Door opheffing der Christelijke boe renbonden in Noord- en Zuid-Holland iflitetond, in het Diocees Haarlem, voor 5 jaren, de L. T. B. Door oprichting van een eigen katholie ken Boeren- en Tuindersbond, ontstond, een tfaar of 4 terug, in het Bisdom Utrecht de B. T. B. Door reorganisatie en Statutenwijziging ging ook de N. C. B. in Brabant de ka tholieke richting uit. Bekend mag veron dersteld worden, dat de tusschenkomst van Kardinaal van Rossum, tijdens diens be zoek aan ons land, hieraan, niet geheel vreemd is geweest. De Lknbungsche Laaidbouwboaid, die tot de oudste behoort, is in zijn wezen een ka tholieke organisatie, al staat het R.-K. niet voor zij.n naam. Zoo ia, langs geheel natuurlijken weg, de oorspronkelijke Christelijke Nederlaind- sche Boerenbond tot een katholieke or ganisatie uitgegroeid. Deze regeneratie tot R.-K. organisatie had ia de eerste plaats tot gevolg een groote versterking van het ledental boven den Moerdijk. He,t had verder tot gevolg de stichting van een eigen Centraal Bu reau'in Den Haag, met als algemeen se cretaris en leider Dr. L. Deckers, lid van de Tweede Kamer. Hierdoor zal ongetwijfeld in de toekomst de invloed op den gang van zaken, uitge oefend door den Nederlandschcm Boeren bond, in sociaal en Landbouwkundig op zicht, belangrijk stijgen. En die invloed zal, eveneensongetwij feld, een maat sch.appel ij k-gezondeeen maatschappel ij k-heilzame z ijn Den Nederland,schen Boerenbond ornze gclukwenscken't Ga den boeren en den boerenstand goed en 't zal ons volk in zijn geheel goed gaan BUITENLAND, HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Overeenkomst bereikt betreffende da Duitsche schadeloosstelling. Het onthaal in Duitschland. Nederlandsch kapitaal in Polen. Kiesrecht voor de vrouwen in Zweden. Duitschland, De eisch tot schadevergoeding. Hoe do easch vair den F ranse hen minïs- van Financiën Dpumcr tob betaling van eon scbadcver.goediaig door Duits ch- laaid van 112 milliard in Duitschland ont vangen woT<lt moge blijken uit een artikel an liet Berliner Tagebla.lt. Hierin wordt om. gezegd „Op den cdsch van den heer Doumer, die door den heer Briand met overmaat van olie tot minister van financiën is ge zalfd, is slechts één antwoord denkbaar: laat de heer- Do.umer de 212 milliard, waarmede hij goochelt, zelf komen halen. Zonder al de grootte zorg over de hersen schimmen van eau niet ernstig te nemen slecht politicus, moet de Duitsche regee- ring aan haar aanbod en haar vijf voor-, waarden vasthouden, zooveel geven als mogelijk Is, maar niet een penning of een centime meer beloven dan volgens de ver klaring van eerlijke deskundigen kaai wor den betaald. Onbehoorlijke woekcr-eisehen wierpt men met de punt van den schoen van ziich." Terug uit krijgsgevangenschap. Donderdag kwamenin twee transporten ongeveer 700 terugkeerende fcrij.gsgevaai- genen uit Siberië, die voor een dee-1 zes jaar weg waren geweest, te Hamburg aan. De kanonnen van Koningsbergen. Naar aanleiding van het bericht, als zou den de geallieerden te Koningsbergen een nieuw model kanonnen hebben ontdekt, meldt het W. B., dat liet hier slechts oude stukken geschut betreft, die men aanvan kelijk vergeten had en die reeds op weg waren om te worden vernietigd. Oostenrijk. Broodprijs naar het inkomen. De Oostenrijksche regeering heeft bij den nationalen raad een wetsontwerp in gediend, waarin bepaald wordt, dat de broodprijs afhankelijk zal zijn van het in komen. Bij een inkomen tot 12.000 kronen bedraagt de broodprijs 8 kronen, van 12.000 tot. 100.000 kroenn 15 kronen, bo ven 100.000 kronen 60 kronen. Hongarije. De koningskwestie, Volgens het Cour. Bur., heeft minister president Tcleki gezegd dat elk streven, om thans reeds de koningskwestie tot. een oplossing te brengen, zeer gevaarlijk is. Hij verwerpt elke, in het teekecn van het komiiigsvraagstuk .ondernomen partij vor- imiing op het oogenblik a-ls het grootste ge vaar voor Hongarije, Polen. Nederlandsch kapitaal. In de kringen van de Poolsche suikerraf finaderijen verluidt, dat Nederlandsch ka pitaal geïnteresseerd is bij de suikerraffi- anderijen in de provincie Posen. Tot nu toe bevonden deze zich voornamelijk in Duit sche handen. Er zal een Nederlandsch' banksyndicaat gevormd worden, waaraan een der grootste Poolsche banken in Posen zal deelnemen. Engeland. Zonderlinge uitvindingen. De Staatscommissie inzake belooningen aan uitvinders maakt in haar verslag mel ding van verschillende vreemde uitvindin gen, die aan haar werden voorgelegd,waar van het ergste was dat de geestelijke va ders ervan vast overtuigd waren van de wonderbaarlijke uitwerking hunner be denksels. Een oud-ambtenaar van het bu reau voor oqrlogsuilvindingen van het mi nisterie van munitie heeft aan een verte genwoordiger van de „Morning Post" van eenigc dier merkwaardige uitvindingen verteld. Zoo was er een man, die iets had uitge vonden, waarmee hij, naar hij beweerde, de wolken kon laten bevriezen, waarop dan kanonnen konden worden opgesteld om op Zeppelins en vliegtuigen te schieten. Hij werd za-chtkens uit het bureau ver wijderd. Dezelfde man wilde zware kanon nen ophangen aan ballons captifs. Een andci>wilde warmtegolven op vlieg tuigen richten en ze aldus vernietigen, subsidiair door electrische golven de mag neten dier vliegtuigen verlammen. Veel aandacht werd besteed aan zoek lichten. Een van de denkbeelden was, om afweergeschut te verhinden met zoeklich ten, welk geschut dan langs de stralen der zoeklichten moest schieten. Men vergat evenwel de kleinigheid, dat een granaat en een lichtstraal niet dezelfde baan heb ben. Andere uitvindingen waren een buis heelemaal naar Duitschland en getemde aalsholvers, die uitgezonden moesten wor den om de kalk uit de schoorstèenen van Krupp weg te pikken! Frankrijk. De Parijsche Conferentie. De Duitsche schadevergoeding. De commissie, belast met het. indienen van een oantwerp-besLuit aangaande de schadeloosstelling is tot de volgende con clusie gekomen. Mon zou aan Duitschland moeten wa gen gedurende 42 jaar jaarlijkscho beta lingen te doen voor de eerste vijf jaar vastgesteld op 3 milliard, voor do volgen de vijf jaar op zes milliard en voor de overige 32 jaar op zeven milliard. Dit zijn de beginselen vaai de overeenkomst van Boulogne, die aangevuld zouden moeten worden door van Duitschland veranderlij ke annuïteiten te vragen, maar gelang van zijn economische kracht en liet een belas ting op te Leggen van 10 tot 15 procent ad valorem op zijn uitvoeren, een belas ting, die geïnd zou moeten worden door do commissie voor herstel. Deze methode tot dekking werd door Delooroax voorge- gesteld. Om Duitscbla.jid er toe aaai te sporen zioli zoo spoed.ig mogelijk v-an zijn schuld te ontdoen, zoo een disconto, dat tot 8 procent zou kunnen gaan, toegestaan moeten worden over de vervroegde beta lingen. Naar schatting .zou dit stelsel naar gelang van de opbeuring van Duitschland van 100 tot 150 milliard kunnen- opleveren, tegen 85, in de overeenkomst van Boulogne voorzien. Do Engelsohe afgevaardigd en ontvingen het voorstel mot sympathie, doch behiel den zich voor er Lloyd George over te raadplegen, da ai- he.t voorgestelde stelsel een toevoeging aan de overeenkomst van Boulogne omvat. Het tegenvoorstel van Lloyd George komt op het volgende arvoor de eer ste twee jaren een jaar.ijksche aflossing van 2 milliard en 12 pet van den uitvoer. Vervolgens jaarlijksehe 'iossingen van 3 milliard en eveneens 12 net. van .den uit voer. Dat. komt dus vrijwel overeen met het principe van de regeling van Bou logne. Na langdurige vergaderingen is de con ferentie hedennacht tot overeenstemming gekomen. De beslissing bepaalt in t kort het betalen van 42 annuïteiten en boven dien 12pot. van den Duitschen uit voer. Italië. Poststaking. Een groep nationalisten is te Home het post- en telegraafkantoor binnengedrongen nadat ambtenaren vaar diit kantoor ze voor den mal hadden gehouden. Heb gevolg was een relletje, tussehenkoanflt van de politic en ten slotte nederleggimg wan den arbeid door het personeel van posterijen en tele grafie. Griekenland. Het inkomen van Konstantijn. Volgens een bericht uit Athene zal de civiele lijst van koning Konstantijn, die aanvankelijk 400.000 pond sterling be droeg, verdubbeld worden. Ook ontvangt de koning voor ieder jaar van zijn balling schap 10.000 pond sterling, waarvan 30.000 pond onmiddellijk ter zijner beschikking zal worden gesteld. Zweden. Kiesrecht voor de vrouwen. Uit- Stockholm wordt aan do Fransche bladen geseind, dat de beide Kamers het wetsontwerp hobben aangenomen, waarbij aan de vrouwen het zeHto kiesrecht wordt toegekend als aan de muonen. Amerika. De werkloosheid. Uit New-York wordt gemeld, dat vol gens de officieele cijfers het aantal werke- loozen in 25 dageftl in Januari 1921 onge veer 3 Vi millioen grooter is geweest dan in de overeenkomstige maand van verleden jaar. In sommigo staten is het aantal werkloozen bijzonder groot. Zoo bedraagt het percentage in Michigan niet minder dan 82 pet. Buiteniandsche Berichten. Opzienbarende diefstal. De lieer Ayulo, liandclsattachó aan de Peruaansche legatie te Parijs,* is dezer da gen, toen hij met echtgenoolc en zoon een uitstapje naar Nice maakte, het slachtof fer van oen juweelendiefstal geworden waarbij de waarde van het gestolenc een millioen francs overschreed. De lieer Ayulo had de gewoonte om zijn portefeuille in zijn waschtafel, en mevrouw om haar juweelen in een lade van het nachtkastje te deponeeren en iederen avond werd dan de sleutel van de kamer aan een Japanschen bediende in bewaring gegeven. Op zekeren morgen wakker wordende, bemerkte de handelsattaché, dat zijn por tefeuille verdwenen was. Zijn vrouw, wie hij dit natuurlijk direct vertelde,ging daar op in de lade van het nachttafeltje kijken en kwam tot de ontdekking, dat ook haar juweelen verdwenen waren. Dadelijk werd de politic gewaarschuwd en een onderzoek deed uitkomen, dat de dief zich eenvoudig door opens'iuiling van de deur toegang -tot de kamer had verschaft. Een orkaan te Boedapest. Maandag is Boedapest geteisterd door een orkaan, die ook menschenlevens ge kost heeft. Een jongmensch is onder een instortenden schoorsteen bedolven, een meisje van zeven jaar werd door den wind opgenomen en in den Donau geblazen, waar zij verdronk, een vrouw zoo krachtig tegen de straat geslingerd, dat zij een sche delbreuk kreeg en stervend naar het gast huis moest worden gedragen. Voorts wer den tal van lieden door afgewaaide pannen en planken ernstig gewond en is er veel za kelijke schade aangericht. Blinde passagiers. Tc New-York is officieel vastgesteld, dat niet minder dan 2000 personen in een tijdvak van twee maanden getracht hob ben als blinde passagiers de Vereenigde Staten binnen te komen. Men gelooft, dat or een organisatie bestaat, welke op deze wijze passagiers zoekt binnen te smokkelen Deze organisatie werkt iu geboel Europa, van Griekenland lol Liverpool en vraagt 10 pond sterling per passagier. Aardschokken. Te Philadelphia is een vrij hevige aard schok gevoeld, die ook' tc Trenton en te Mount Holly in den staat New-York ia waargenomen. In de laatstgenoemde ^plaat- een vielen de schoorsteenen van de daken. Spoorwegdiefstnl'cn. Bij de vijf grooto spoorwegmaatschap- pijen, die hun eindstation te New-York heb ben, is in het afgeloopen jaar voor onge veer 5 miTlioen dollar aan bagage, pakjes, onz. gestolen. Men heeft thans het plan een speciaal bureau op te riclilen om aan de zen spoorwegdiefstallen een einde te ma ken. Levend verbrand. Een neger, Henrv Lowry, die er van be schuldigd werd t'enlttanter uit Mississippi en diens dochter vermoord te hebben, is door het gepeupel te Modena, dicht bij de plaats waar de misdaad was gepleegd, ap een brandstapel verbrand. Mijnongeluk. Te Oppeln in Duitschland, heeft een mijnongeluk plaats gehad, waarbij elf mijn werkers het leven hebben verloren. Een aantal gewonden zijn in het ziekenhuis op genomen, die men hoopt iu het leven te kunnen houden. Kindermoordenaars. De rechtbank te Aix en Provence deed uitspraak in een moordzaak, die geheel Frankrijk in de laatste 14 dagen in span ning heeft gehouden, n.l. de zaak van het echtpaar Gourdon. Mevrouw Gourdon werd er van beschul digd, dat zij haar zoontje van drie jaar uit haar vorig huwelijk eigenhandig zou heb ben verdronken, ten einde zich de 180.000 francs, die dit jongetje geërfd had en waar van zij het vruchtgebruik genoot, te kun nen toeëigenen. Het was de grootmoeder van het kind, de eigen moeder van de be klaagde, die de aanklacht heeft ingediend. Het verdrinken van het kind geschiedde onder de oogen van den echtgenoot. Zijn vrouw heeft het doen voorkomen, alsof er een ongeluk met het kind zou zijn gebeurd. De jury beraadslaagde veertig minuten on sprak toen het doodvonnis over man en vrouw beiden uit, hetgeen een applaus van de publieke tribune uitlokte. Eeu noodlottige grap. Een vree3elijke geschiedenis heeft zich dezer dagen tc Runzenheim bij Hagenott afgspeeld. Naar uit Straatsburg aan de „Matin" wordt bericht, waren daar drie jan go meisjes op het. denkbeeld gekomen een barer vriendinnen, die pas getrouwd was, een poets tc bakken. Zij trokken school's teen vegerskl cc ren aan, voorzagen zich van enorme knevels en baarden en trokken zoo, daarbij gewapend met gewel dige bezems, naar het huis van haar vrien din. De jonge vrouw werd beangst op het zien van deze drie figuren, en riep om hulp. Haar echtgenoot, die op het hulpge roep kwam toesnellen, moende met drie inbrekers te doen to hebben, greep een bijl en sloeg daarmee op de verkleedc meisjes los. Een van haar, een 20-jarige naaister, werd, voordat zij zich kenbaar kon ma ken, zoo ernstig aan hoofd en hals gewond, dat zij naar het hospitaal van Hagenau ge-, voord moest worden, waar zij thans aan do bekomen verwondingen overleden is. I)e beide andere meisjes konden zich nog bij tijds kenbaar maken. Een kleine Jeanne d'Arc. Voor den krijgsraad te Cork stond dezer dagen een meisje van 15 jaar terecht, be schuldigd van bij haar arrestatie in het bezit te zijn van een revolver, een automa tisch pistool, munitie en een machinege weer. Politieagenten die in een nachtauto pa trouilleerden, ontdekten het meisje in een veld nabij Clogheen, terwijl zij een pak liet vallen. De auto stopte, een inspecteur ging naar het meisje toe, dat hem tegemoet liep. Hij vroeg haar wat zij had laten val len en zij antwoordde dat het een mantel was. De inspetceur begaf zich naar de plek en vond een machinegeweer in een water proof bedekking verborgen. Daarop werd het meisje gearresteerd. Een sergeant, die vond dat haar schou ders een abnormalen vorm hadden, ver zocht haar zich van haar mantel te ont doen. Toen zij daaraan voldaan had, zagen de verbaasde agenten, dat zij in een stalen harnas gehuld was. Bij een verder onder zoek vond men een geladen revolver, oen automatisch pistool, en een hoeveelheid munitie. Het meisje weigerde voor den krijgsraad eenigc verklaring af te leggen. Groote brand te Antwerpen. Een hevige brand heeft gistermorgen to Merxem bij Antwerpen gewoed, waardoor verscheidene fabrieken en arbeiderswonin gen werden vernield. De schade bedraagt verscheidene millioenen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Nader wordt gemeld: De brand brak uit in de oliefabriek „Kennis' °,n nam spoedig een grooten omvang aan. Verscheidene aangrenzende buizen, brandden af. Een nachtwaker, die de vlammen zag, maakte om half drie in den ochtend alarm, waarop de brandweer van Merxem niet een hand spuit uitrukte. Er werd naar Antwerpen getelefoneerd, en spoedig was een stoom spuit der Anlwerpsche brandweer ter plaatse. De vlammen werden door de groote voorraden olie en vetten krachtig gevoed. De naburige grafie!malerij van de firma Van Deurrne en een blok, bestaande uit een tiental arbeiderswoningen, brand den geheel af. De Axafabrlck, eveneens in de nabijheid van den brand gelegen, kon echter worden behouden. Onder het Vergroot-glas. Niet koopen. 154. V ij liöoren wel eens klachten över cr- gerlijkc uitstallingen van oneerbare pla ten e. d. Onze lezers moeten zich te dien opzichte onverbiddelijk aan het parool houden: niet koopen in zulke winkels. Dat is het beste remedie. Dat is oen boycot, die daarom doeltref fend is èn sympathiek omdat zij spontaan is, opdat, zij is de uitwerking van een zuiver voelen, helder inzien en krachtig willen. 't Is eenzelfde soort boycot als welke men degenen aandoet, die adverleeren, niaar niet,.... in de Katholieke pers. De prinoi- pieelc Katholieken boycotten dezulken als vanzelf, spontaanEn ook wel eens niet spontaan. Ons deelde dezer dagen iemand mede, dat hij oen waschinrichting hier ter-stede telephonisch zijn clandizie had opgezegd, onmiddellijk toen hij van ren niet-Katholieke kennis vernam, dat deze waschinrichting blijkens zijn manier van adverteeren (waarbij hij de Katholieke prrs voorbijging) de Katholieke klanten als een cjuantité negligleable schoen te beschou wen Dat was een opzettelijke boycot. En hoe moer men die beziet, des te meer schijnt ze ons toeverdiend te zijn! Overval op een Duitsch station. Drie gewapende bandieten hebben een overval gedaan op het slation van Ti rumen rode bij Blankenburg a. II. De bejaarde stationschef werd tegen den grond gesla gen en zijn vrouw gedwongen den bandie- teu te wijzen, waar geld etc. bevond. Groot was de buit evenwel niet. Hun viel n.l. niets meer in handen dan 70 mark, bene vens een paar lcloine sieraden uit. het par ticuliere bezit van den stationschef. Voor den overval hadden de roovers de telegraaf- en telefoondraden doorgesneden. Plotseling blind geworden. Aan de „Etoile beige" wordt gemeld, datf de komisch acteur Den Welch, die t€ Washington speelde, plotseling blind if geworden bij het afstappen van de tram» toen hij naar den schouwburg wilde gaan. Hij liet zich toch naar den schouwburg brengen en vervulde zijn rol alsof, er niets gebeurd was. Eerst den volgenden morgen vernam het publiek uit de kranten, dat de man. die zoo -geamuseerd had. dit had gedaan onder voor hem zoo uiterst droevige omstandig heden. De veepest in België. Te Vollenzeele in Brabant zijn opnieuw gevallen van veepest geconstateerd. Negen tig runderen moesten worden afgemaakt. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Opkomst der militie-lichtingen In 1922. De soc.-dem. wethouders te Amsterdar dreigen met ontslag. Het conflict in de Sigarenindustrie. LICHTING 1921. Opkomst in 19 2 2. De inlijving van de lichting 19*21 zal b©» houdens onvoorziene omstandigheden niet voor 1 Maart 192*2 geschieden. De tijdvakken van inlijving zullen zoo- dra mogelijk na de vaststelling iter lconnia worden gebracht. Naar men verneemt ligt het iii het voor nemen van den Minister van oorlog om behoudens onvoorziene omstandigheden in 1922 de volgende 'lichtingen onder do wapenen te roepen. (Landweeroefeningen zulten niet worden gehouden). Infanterie (ook wielrijders) lichting 1917 gedurende 1 week, lichting 1919 gedurende 2 wakencavalerie lichting 1918 en 1919 gediuKaido 2 wckeai. Veld- en rijdende artil lerie lichting 1917 gedurende 2 wekon. VetiingartitUGrie lichting 1917 1 weck, 1919 2 weken. Genie lichting 1917 1 week. Lich ting 1919 2 weken, pantsea-fortiart illcrie lichting 1919 2 weken. Pontonniers lichting 1917 1 week, lichting 1919 2 weken. Motor dienst lichting' 1919 1 week. Dc nieuwe postzegels. Naar vernomen wordt, zijn bij de com missie voor de prijsvraag voor een nieuwe postzegel 90 verschillende ontworpen inge komen. De jury is te Haarlem bijeen ge weest en zal Woensdag a.s. weer vergade ren. Of dan reeds een beslissing zal geno men worden is niet zeker. De Amstcrdamschc stakers. Dreigement dor W e t h o u d c r s. De Amstcrdamsche wethouders Wibaufj en De Miranda hebben oen motie bij dpn Gemeenteraad ingediend waarin zij, iu af wijking van de meening van de meerder heid van liet college van B. en W.,voorstel len de gemeentelijke 8 Juni-stakers niet te straffen; hij verwerping der motie znllen zij als wethouders aftreden. (Men herinnert zich dat het hier be tref fi een demonstratieve staking bij de behande ling van het antirevolutie-ontwerp). Dc Patria. In zake het gerucht omtrent het zitikcni van de Patria is de justitie de óadere og

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1