Tweede Blad. Ge ZesrooYfirs uit liet Oosten, Dinsdag II Januari 1921 Buiteniandsche Berichten, HET KATHOLICISME IN DE V. S. Volgens de „Catkolie Times" tellen de Ver- eenigde Staten, waar 100 jaar geleden nog slechts 1 bisschop, 50 priesters en 40.000 ka tholieken waren, inu 2 kardinalen. 13 aai*ts- bisschoppen, 88 bisschoppen, 10.000 priesters en meer dan 23 millioen katholieken. Jaar lijks telt de loatiboldeke kerk in do V. S. rond 40.000 bekeerlingen. MIJNONGELUKKEN. In Op per-Beieren, bij Sohüersee, is een ern stig mijnongeluk gebeurd. Vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting brak een brand uit, die zich snel uitbreidde. Da even te voren af gedaalde nachtploeg kon nog worden gered. Bij heit reddingswerk zijn echter zeven men- echen gestikt, terwijl een groot aanbal perso nen mot ernstige of lichte rookvergiftiging naar bot ziekenhuis werd vervoerd. In de steenkolenmijn Hausham bij Penz- burg ds 's nachts een brand uitgebroken. Diie ambtenaren en vier werklieden zijn omgeko men. De levensstandaard in Zwitserland. De Zwit-sersche boeren hebben seder,t het uitbreken van den oorlog „goed geboerd" en genieten, over het geheel genomen al thans een zeer goeden welvaart. Degenen onder hen, die hun (landerijen zonder hulp van buiten cLw.z. met hun zoons en doch ters konden bebouwen, zijn zelfs rijk geworden, het kan o.a. blijken uit de jaar verslagen der boeren! een- en spaar ban ken. De Zwitse-rsche boer, men verlieze dit niet uit het oog, vormt den hechten grond slag van den tegenwoordigen staat en re- geeringsvoarm en hij is het, die maakt, dat het communisme zoo bitter weinig ingang vindt in deze (republiek. Het is don ook te eken end in dit verband dat alle afge vaardigden der boerenpartijen in 't natio nale parlement vóór de militaire be-groo- ting hebben gestemd. "Wat betreft den levensstandaard in Zwit serland te enen de rapporten van het Sta- tistasch-Bureau te Bern aan, dat in Juni van 1919' het hoogtepunt te dezen aanzien werd bereikt. Desdiiettemin waren de prij zen van levensmiddelen en gebruiksartike len in Juni. van het afgeloopen jaar nog 2% maal hooger dan in Juni 1914. Een zuiver wolion en naar maat ge maakt. heerencostuum b.v. kostte in 1914 90 h 130 fr. tegen 290 h 350 fr. in 1920, ter wijl een confectie pakje van 75 a 55 fr. voor den oorlog, thans 200 a 215 £r. kost! Het zelfde geldt voor onde-rkleeding en schoei sel,^ zoowel voor dames, als voor heeren. Ook meubilair en huishuur stegen in de zelfde mate, terwijl de prijs van 100 K.G„ steenkool (voor den oorlog 4A fr.) steeg tot 22 A fr. Cokes werd nóg duurder en gaat thans voor niet minder dan 26 fr. per 100 K.G. Het bureau heeft ten slotte nog uitgere kend, dat wanneer een gezin van vijf per sonen in 1914 aan levensmiddelen, vuur, licht en zeep 1.366 fr. uitgaf, 't thans 3.608 voor dit doel op zijn huishoudelijk budget moet -uittrekken. Een Berlijnsche Misdarfigersbende. De „vloed van misdaad" te Berlijn is nog steeds wassende. Dezer dagen heeft de po litie echter eenige belangrijke ontdekkin gen en daarmee gepaard gaande arresta ties gedaan, hetgeen haar bovendien de draden van een geheel net in handen heeft- gegeven. In Berlijn-W. werd sinds ©enigen lijd in verschillende heerenhuizen en villa's ingebroken. Eigenaardig was het dat steeds huizen met balkons werden uitgekozen. De politie koesterde argwaan tegen een e- woner van de Wartburgersbrasse, die er automobiel op na hield en daarmee voort durend (nachtelijke tochtjes maakte. Een kellner en een wagenmakersknecht verge zelden hem daarbij. De recherche giug da- bandieten op een nacht na en wist hen op heeterdaad te betrappen. De bandieten g:c gen als volgt te werk. De automobieleigenaar klom op het bal kon der uitgekozen woning en sloeg met zijn moersleutel een venster in. Daarna liet hij zich weer op den grond zakken en wachtte met zijn medeplichtigen een tijd lang of de bewoners ook ontwaakt waren, hetgeen zij wisten, als het licht in de wo ning werd opgestoken. Geschiedde dit niet, 1 dan klommen* 'de twee heipers weer naar boven, drongen de woning binnen en sloe gen hun slag. Zij stalen dan. bij voorkeur tap ijl,en, zilveren voorwerpen en schilde rijen. De dieven leefden er goed van. Otto, de kellner, hield er een rijpaard' op na en deed eiken middag een wandelrit in den Tiergar- ten. Hij had dit paard gekocht van een zekeren baron Winfried van Gaug und Gasscndorf. Deze „baron" verborg een ge deelte der gestolen zaken in zijn woning. Hij is thans voortvluchtig. Do heeren moeten meer dan 100 diefstal len en inbraken op hun geweten hebben. Zij «tonden in verbinding met de inbre kers, die korten tijd geleden uit het belas tingkantoor te Charlottenburg voor een millioen aan belastingzegels stalen. Ook dezen zijn thans gearresteerd. Verschillen de juweliers en tapijthandelaren kochten den inbrekers de gestolen waar af en zorg den, dat deze verder in den handel kwa men. Dikwijls kochten de slachtoffers hun eigen zaken tegen den oorspro.nkelijken prijs in den een of anderen grooten winkel terug. Aan tapijten alleen is reeds voor een waarde van verscheidene millioen mark door de politie in beslag genomen. Het gelukte haar bij deze gelegenheid ook den inbreker Erich Kessel te arrestee ren, die indertijd in de Chile ens che ambas sade heeft ingebroken. Binnenkort worden nog verscheidene andere arrestaties ver wacht. ,Tel." Lord Reading. Lord Reading, die binnenkort lot onder koning van Britsch-Indië benoemd zal worden en vroeger Rufus Isaacs genaamd word heeft een merkwaardige loopbaan gehad, schrijft het „Hbld.". Als jongen liep hij van huis weg en nam dienst als scheepsjongen, maar later ging hij in den handel als verte genwoordiger van de zaak van zijn vader in Duilscliland. Van den handel ging hij over naar het bankwezen en werd did van de ef fectenbeurs. Zijn definitieve keus viel echter op de rechtsgeleerdheid en nadat hij zich als advocaat had gevestigd, kreeg hij «nel een grooten naam. In 1910 werd Isaacs „solicitor- general", van 1910'13 was hij „attorney- general", in dit laatste jaar volgde zijn be noeming tot Lord Chief Justice. In 1914 be noemde de koning hem tot ..baron", in '16 tot „viscount", in '17 tot „earl". In den oorlóg kwamen niet alleen zijn. kundigheden op fi nancieel gebied te stade, maar ook zijn diplo matieke bekwaamheden en daaraan had hij in 1917 zijn benoeming tot buitengewoon ge zant in de Ver. Staten te danken. Voói den vasten post van gezant te Washington be dankte hij echter toen die open kwam en zoo kwam Sir Arickland Geddes te Washington. Lord Reading is 61 jaar, maar maakt nog den indruk van een man in do kracht van zijn leven. Sedert zijn vroegste jeugd heeft hij geweten wat hard: werken is. Als advocaat placht hij tijden lang "om vier uur 's ochtends op te staan, dan töt acht uur zijn processtuk ken te hestudeeren, vervolgens naar de recht zaal .te gaan en eindelijk de vergaderingen van het parlement bij te wonen, waar hij zich dan nog een onvermoeid spreker en toehoor der toonde. Verder heeft hij altijd veel belang gesteld in literatuur en.... boksen. Al is de post van onderkoning van Britsch- Indië vooral op het oogenblik natuur lijk hoogst belangrijk,- Lord Reading brengt met het aanvaarden daarvan ten slotte toch nog een offer, omdat de benoeming tot Lord Chief Justice voor het- leven geschiedt ©n die tot onderkoning van Indië slechts voor een bepaalden termijn. Een geniale avonturier. Uit Berlijn wordt aan de „Times" gemeld, dat daar dezer dagen een avonturier gearres teerd is, die, hoewel nog slechts 26 jaar oud, reeds een veelbewogen leven ach1 er den rug heeft en verschillende autoriteiten handig om den tuin heeft weten te leiden. Hij heet Oer- tel, maar noemde zich steeds baron Egloffstein Bij het begin van den oorlog moest hij in mi litairen dienst treden, maar hij hield zich waanzinnig,en werd naar een hospitaal ge zonden. Hier werd hij acht maanden lang in nauwkeurige observatie genomen, en ten slotte verklaarde men hem voor ongeneeslijk krankzinnig. Hij was het echter niet en wist van eenige vrijheid, welke men hem gelalen had, gebruik to maken en te ontvluchten, waarbij een verpleegster hem hielp. Ten ein de in het bezit van de noodig identiteitspapie ren to komen, schreef hij daarna naar de bu reaux van den burgerlijken stand in ver scheidene steden om uittreksels van het ge boorteregister van verschillende bekende per soonlijkheden: deze werden hem in de meeste gevallen verschaft. Het liefst bediende hij zich echter van den naam baron Egloffstein. Toen de Duitsche revolutie uitbrak, meldde hij zich bij den soldatenraad to Dresden en kreeg daar het ambt van algemeen commandant. Daarna maahto hij zich verdienstelijk als commandant van liet interneringskamp te Holeminden en wist daardoor zelfs het vertrouwen van maar schalk Foch të winnen, die hem een aanbe veling verstrekte voor goneraal Dupont te Berlijn. Hij kreeg toen een officieel© positie en werd voortdurend op de Fransche en ande re ambassades gezien en op de Duibsche re- geeringsbureaux. Hij had de beschikking over twee automobielen, gebruikte een diplomati sche pas en deed o.a. dienst als bemiddelaar bij de uitwisseling der gevangenen tusscben DuilschJand en Roemenië. Te Boekarest maak te men hem vertegenwoordiger van het Roode Kruis, waardoor hij aan het hoofd kwam te staan van een hospitaaltrein en de controle had over aanzienlijke sommen. Hij bracht een bezoek aan maarschalk Mackensen, die toen in Hongarije gevangen zat, en kreeg een ver trouwelijke opdracht van de Tejecho-Slowaak- sche regeering. Op het laatst echter werd hij door het noodlot achterhaald. Te Bingerbrück n.l. trachtte hij een hoeveel heid cocaïne te smokkelen als „lid der geal lieerde commissie. Men geloofde hem echter niet en bracht hem voor de Amerikaansche militaire autoriteiten te Goblenz. Zij gaven niet te veel om den haronnentitel en het aplomp, waarmee de „baron" optrad, onder zochten zijn pas en ontdekten al heel spoedig dat die valsch was. De heer Oertel werd daarop aan de Duit- scho politie ovei'geleverd, die ook zijn trouwe gezellin, de verpleegster uit, het hospitaal, 'ar resteerde. Zij werd echter naderhand weer vrijgelaten. Mooie woorden. Te Aberdeen (Engeland) kwamen Vrijdag jJ. ongeveer 6200 mannen ©n vrouwen bij 'n bank hun uitkeering wegens werkloosheid iu ont vangst nemen. Om vier uur in den mliddag had do bank ongeveer 3500 pad. st. uitbetaald. EenÜge vrouwen vielen flauw door heit lange wachten in die rij en werden op draagbaren weggebracht. Den wachtenden werd thee, soep en brood verstrekt. Een.1 bolsjeyisftische redenaar spnak de njebigte toe en gewaagde van „ellendige aalmoezen en wierkloosheid- licfdadighei'd" en raadde den menechen hem te volgen naar de restauraties, „waar zij zich zeiven zouden kunnen voorzien van alle weeldo-anlnkclen ,die hun onthouden worden". Maar de wachtenden dreigden hem met een „kopje onder in de nabijzijnde haven" en om- der gelach en gehoon koos de opruier het hazenpad. Spaansch oorlogsschip gezonken. Het Spaansche oorlogsschip „Espana" Is in een dikke mist vergaan hij Pu-ertonionit in de golf van Fancud. De Spaansche afgevaardig den, die zich naar hel Magellaamsebe eeuw feest begaven, waren niet meer aam boord. De Chileensche kruiser „Esmeralda" heeft zich naar de plaats des onheöLs begeven. Brand in een iram. Op hot Chalk Farm station van den High- gat© en Hampsitead ©ndergromdschen spoorweg kwam Zaterdagochtend een melt passagiers .gevulde tram binnen, waarvan heit octet© rij tuig geheel in vlammen gehuld was. Onmid dellijk werd het geheel© station ontruimd, ter wijl de dienst met Charing Cross tijdelijk stop gezet werd. Te midden van de grootste op winding werd de stroom afgesneden, waar door het gevaar geweken was. De brand wordt aan oen defect in de electrische installatie toegeschreven. De handel met Rusland. Om het bolsjewistische goud 4egon in be slagneming tie beschermen, moeten particulie ren, die met sovjöt-Rusland handel drijven, soms tot ingewikkelde in at boden hum toe vlucht nemen. Zoo werd om eem transactie in Engelscbe khiaki-stof te verrekenen, een groote hoeveelheid goud uit Rusland naar Zweden gebracht. Vandaar werd hot naar Zwitserland gevoerd, waar tegen de omgewisselde francs, ponden aterling op Londen gekocht werden. Een Framsche firma, die goud te Reval ge kregen had, charterde een stoomschip om het naar Barcelona over te brengen, waar het voor Spaanscke peseta's verkocht werd. Voor de peseta's werden dan Fnanscbe valuta gekocht. De waarde van het aldus geïmporteerde goud beldroeg ongeveer twee en een half inlillioen gulden, miaar de vrachten ©n verzekeringskos ten beliepen meer dan 50,000 gulden. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van Den Bosch heeft aan den weleerw. zoergel. lieer dr. Th. J. A. J. Goossens, in verband met diens benoeming tot rector der R. K. Leergangen t© Tilburg, eervol ontslag verleend als professor aan het semi narie te St. Michiels-Gestel en heeft als zoo danig benoemd den weleerw.- zecrgel. lieer dr. J. H. J. M. Witlox, leeraar aan de St. Jans en Maria-Lycca te Den Bosch. Verder heeft Z. D. H. te Tilburg twee nieuwe parochiën opgericht, n.l. van dan H. Gerar- dus MajelLa (Trouwlaan) en van de H. Maria Margaret ha Alaooque (Bredascheweg), tot pastoor daarvan benoemd de weleerw. heeren resp. P. J. Vroomans en W. J. J. J. de Klijn, en tot kapelaan t© Cuyk den eerw. heer C. A. J. wan der Leeden, priester van het seminarie. Deken J. C. H. Klompé. De Zeereerw. heer J. C. H. Klompé, deken ©n pastoor te Gouda, is Zaterdagavond j.I. voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden. Hij ie lijdende aam een hartaandoe- ning. Een nieuwe stichting. In Nijmegen bestaat, iiu sinds ©en jaar de stichting vain de Zusters deer Derde Orde van den H. Dominicus. Zij volgen den regel, dien St. Cath'arina van Sienna en zoovele andere heiligen en zaligen* der Derde Orde hebben gevolgd, aangevuld met statuten en constituties, overeenkomstig den- modernen •tijd. De stichting ie bedoeld voor die meis jes uit den beteren, beschaafden en bemid delden stand, die geen roeping gevoelen voor het kloosterleven en ook niet voor het huwelijk, maar zich willen wijden aan al lerlei liefdewerk. De zusters dezer stichting zijn begonnen met de kraamverzorging on der de allerarmsten, maar zoodra de Hoof dige krachten er zijn, zullen ook andere liefdewerken worden opgenomen. De zusters genieten een betrekkelijk groote vrijheid, hebben ieder jaar twee maal zeven dagen vaeantie, be heeren haar eigen kapitaal, maar doen geloften van zui verheid en gehoorzaamheid. Zij hebben een eigen huiskapel, waarin het H. Sacrament des Altaars bewaard mag blijven. Het Gemeentebestuur van Nij megen heeft vrijwillig een aanzienlijke sub sidie gegeven en Z. H. de Paus schonk de nieuwe stichting Zijn Apostolisohen zegen. „Centr." RECHTZAKEN, De moord te Beilen. Heft 0. M. bij de Rechtbank (t© Assen eischt© tegen den 20-jarigen boerenknecht te Spier, die op 10 October te Beilen de tienjarige Geesje Schans van het leven heeft beroofd, twintig jaar gevangenisstraf. Levenslange gevangenisstraf. Voor de Roermondsche rechtbank stond te recht A. Ewald, oud 28 jaar, die op 15 Aug. 1920 te Blitterswijk Elisabeth Vcrblakt, huis vrouw wan P. J. Kuypers, heeft vermoord na haar terugkomst uit de kerk en zich daarna van het aanwezige geld heeft moester gemaakt. Hot O. M., waargenomen door rar. dr. Rio ter, eisohite levenslange gevangenisstraf. De ambtshalve verdediger mr. Mos taut be- pl-eitte, met het oog op beklaagde's zielsgebre ken, de clemenltie der rechtbank, „de juisto waardeering zijner schuld overlatend aan deu Eeuwigen Rechter", LUCHTVAART. Een Indië-Holland-vlucht? Volgens een Anöta-hericht uiit Weltevreden is kapitein Leendertz voornemens den militai ren dienst te verlaten en een particuliere In- dië-Holland-vlucht te ondernemen. SPORT. VOETBAL. GOUDSCHE VOETBALBOND, lste Klas. Alphen II dat Zondag jJ. met slechts een achttal spelers naar Gouda (trok, om aldaar een ongel ijken strijd te aanvaarden tegen Olympia III, werd met een welverdiende 150 nederlaag huis waars gezonden. Woerden Vooruit IB. V. V. I 42. (Onder protest.) Men schrijft ons uit Bodegraven: Nadat het B. V. V.-lerrein wegens de re genval was afgekeurd, toog ons eerste elftal met de noodige supporters naar Woerden ten einde het eerste elftal van Woerden Vooruit te bekampen. De vereeniging, waarheen bijna iedere voetbalvereenigiug met een zekere vrees op bezoek gaat. Scheidsrechter van Triet achtte hot blijkbaar heter zich niet aan even tueel gevaar bloot te stellen; do heeir J. Wout, scheidsrechtier N. V. B., was aanwezig ten einde dezen wedstrijd te leiden. De toestand van het terrein is niot zeer schitterend te noemen. Goalnetten zijn tevergeefs te zoeken, terwijl voor kleedlokaal een stal op ca. 15 minuten afstand van het terrein is aangewe zen. Allo „comfort" is dus afwezig. Het is oven half drie als beide elftallen in het veld worden geblazen. Woerden wint den tos en verkiest met dein vrij sterken wind in de rag te spelen. Onmiddellijk na den aftrap ontwikkelt zich' een flink samenspel en werden de beide ge- bieden verkent zonder echter reeds onmiddel lijk resultaat te kunfien afwerpen. WoercTen profiteert in niet geringe mate van het voor deel van den wind. Een als voorzet bedoelde bal belandt door den sterken wind juist voor het gebied der gasten, de keeper stopt, doch het leder ontglipt aan zijn handen en Woer den neemt hiermede de leiding. Kort hierop weet B. V. V. flink door te dringen, Schuiling weet het Ieder te bemachtigen en geeft een keihard schot op het doel hetwelk tegen de lat terugketst. Wederom zet Woerden thans on stuimig op en weet het B. V. V.-doel te bela gen. Een tweetal schoten worden echter door onzen keeper schitterend gestopt Vliegensvlug wordt het leder wederom verplaatst en er ontstaat voor hot doel der gastheëren een schermuitseling, waaruit Schuiling het eerste doelpunt deponeert, hetwelk echter wegens buitenspel wordt geannuleerd. Schuling is hierop door een blessuur genoodzaakt het veld te verlaten. Wederom ontstaat ©en vrij opgaand spel met Woerden, door den wind iets in de meerder heid, en ten tweede male weten de blauw-wit- ten hieruit te scoren. Als inmiddels Schuiling wederom is teruggekeerd, herstelt zich liet evenwicht een weinig, hetwelk nochtans niefi 'verhindert dal Woerden, zij het dan ook in buitenspel positie hetwelk door den scheids rechter niet wordt opgemerkt het derde doelpunt weet te bemachtigen. Na de rust laat B. V. V. onmiddellijk zienl thans van de gunstige windrichting te willed profiteeren en is zij steeds verre in de meer derheid. Herhaaldelijk worden eenige flinke schoten op 't doel gelost doch immier hebben! onze rood-zwarten pech en moeten zij dan ook aanzien dat het leder steeds rakelings over de lat scheert. Eenige zeer fraaie schoten wor den door den keeper op verdienstelijke wijze gestopt. Wederom is B. V. V. echter aanvallen de en eindelijk doet zij ons het eerste doelpunt inoteeren, spoedig gevolgd- door een tweede* Dit succes moedigt do spelers blijkbaar aan enl met hernieuwde kracht verdubbelen zij hunne aanvallen. Woerden begint inmiddels weder om eenige staaltjes van haar bekend forsch - spel te vertoonen, waartegen de scheidsrech ter meerdere malen accuraat optreedt, dooï eenige vrije schoppen uit te deelen. Bij eea hernieuwden aanval van de gastheerem bewerkt een der rood-zwarten het leder in het be ruchte gebied met de baud, waarvoor Woer den een penalty wordt toegekend, hetwelk zij in een doelpunt weet om te zetten. Kort hier op wordt een der Woerden-spelers door den scheidsrechter wegens minder fair spel uit het veld verwijderd. Nog eenige oogenblikken wordt er gespeeld, zonder dat er echter in den stand ©enige wijziging wordt gebracht. Als door den scheidsrechter het einde wordt aangekon digd, heeft Woerden dezen wedstrijd, minder schitterend, gewonnen. Door B. V. V. werdi ten slotte tegen dezen wedstrijd op grond van art. 119 eënigo bijkomende 'punten protest aaiigeteekend. W. Alphen 1Vriendenschaar 4—1. T.n een zwaren strijd heeft Alphen welver diend gewonnen van Culemboa-,g'a „Vrien denschaar". Te circa 2 uur blaast scheids rechter Goers de beide elftallen binnen de ■krijtlijnen. Alphen verldest. met den sterken wind achter zich te spelen. Niettegenstaan de het veld vrij ©lad is, ontwikkelt zich •reeds dadelijk #aan beide zijden een vlug spel. Bij Alphen valt dan weldra eenig overwicht waar te nemen. Het spel is nog slechts 3 minuten oud, als Pannevis het leder onder groot entohnsiasme der honder den Alpen-supporters in de linker doelhoek weet te kogelen. De gasten willen daarop revanche nemen en geven den Alphen kee per eenig werk wat hem goed afgaat. Dan zien wij een mooi samenspel van Benekamp en Pannevis, waarbij laatstgenoemde voor Alphen het 2e doelpunt deponeert. Voort durend blijven daarna de wit-zwarten om het CuJernborgeche doel zweven. De Alphoa voorhoede, gesteund door den wind, speelt met een enthousiasme, waaronder de ver dediging der gasten ten slotte moet zwich ten. Benekamp zorgt dan ook vrij vlug daarop voor het 3e doelpunt. Wij denken reeds met dezen ©tand de rust te zien in gaan, als Stapper nogmaals de leiding voor Alphen weet te vergrooten waarna rust ■aanbreekt. Na de rust zetten de Culemborgers, die; thans den wind mee hebben, er alles op dei achterstand in te halen. Zij ondernemen daartoe een reeks fanatieke aanvallen, die evenwel stranden op de hechte Alphen verdediging, waarbij de keeper schitterend! werk verricht. N.a 25 minuten spelens hebben de gasten eenig resultaat, als de rechtsbuiten met een ver hard schot weet te doelpunten. Alphen laat zich intusschen miet onbetuigd en ver plaatst het spel aanhoudend naar de an- FEUILLETON 31) „En weet ik dan niet", sprak hij zacht lachend onder weg, „dat God alles kan wat hij wil? Ik heb mij bezondigd aan dit kit. 1, en ik wil daarvoor boeten en' gelaten zijn. Niet al mijn sterren zijn uitgegaan; o neenl ginds flikkert er nog een zoet en vertroos tend in den nacht mijner ziel. Hij heeft zijn beschermer geëerd, wijl hij het zijn vader niet kon, en zijn moeder liefgehad. Mijn zoon is voorzeker nog niet dood". Daarop keerde hij zijn gelaat naar het Oosten en bad zacht: „Geef mij hem terug," waarna bij stadwaarts keerde. Daar zat, juist toen hij den burcht wilde binnentreden, naast de poort een oude vrouw, een bedelares, met de uitdrukking der zwaarste bekommeringen. Valide ken de die bedelares maar al te goed, en zij en haar zoon hadden tevergeefs getracht deze vrouw, die hier op den terugkeerenden Dei wachtte, te doen verdwijnen. Zoodra zij hem zag naderen, stond zij op, ging hem tegemoet en wierp zich voor hem ter aar de. Hij vroeg den slaaf wat daar voor hem ter aarde gevallen was, want hij was zwak Van gezicht. „Een oude bedelares," hernam deze, en nu zag de grijsaard deze vrouw nauwkeuriger aan en sprak: „Ik meen dat ik u ken. Wat begeert gij?" „Ach! verbeven heer!" bekende de oude, zonder het hoofd op te heffen: „ik heb u bedrogen. Uw valsche echt-genoote Valide, die mij zoo even uit uw* huis heeft ver- stooten, heeft mij onlangs met goud om gekocht, opdat ik zou voorgeven, dat de waarschuwende droomgezichten, welke ik u heb verhaald, mij van den hemel waren toegezonden. Neen, ik was het rampzalige, betaalde werktuig van het bedrog, waar mede zij u heeft misleid, en ik draag thans met haar de schuld van den dood van uw jongsten zoon. Vergeef het mij, o heer! ik kan anders niet sterven." Thans was ook Muiey's moeder ontmas kerd. De Dei vergaf het de bedelares en begaf zich naar het stilste van zijn vertrek ken en sloot zich op in eenzaamheid. Nu scheen elke goede engel uit den burcht geweken te zijn. Steeds scherper en scherper- stonden zoon en moeder over el kander. Beiden vreesden voor hun leven. Dit was overigens pas het begin van een treurtoonee-De zoon luisterde naar vader noch moed» meer, vierde zijn lusten den vrijen teugel, verteorde ontzaglijke som men, onderdrukte de stad door de gruwe lijkste afpersingen, die hij, in naam van zijn vader, builen diens weten afdwong, en zwaaide op deze wijze zelf de fakkel des op'- roers tegen hem in de doffe gisting der gemoederen. Evenwel meende de kaper daarom toch rustig zijn zondig leven te kunnen voortzetten. Toen hij echter ver nam, dat het opgewonden volk hem levend in den burcht wilde verbranden, indien hij dezen in allerijl verliet, kwam hij op de heilzame gedachte, om bij nacht en hei melijk met Rustan op te breken en in zee te steken. Een overheerlijke, door de volle maan verlichte nacht was het, toen hij in de ha ven zijn roofschip beklom. „Licht de an kers!" riep hij; „de zwaarden zijn gewetl Op Sicilië aan!... Ik zweer het hier; ik wil niet terugkeeren, voor ik den graaf en zijn bekoorlijke dochter weergezien en om trent mijn broeder gehoord heb of hij leeft of dood is. Op, kapers, zeewaarts!" Hij gaf het teeken tot de afvaart, en luchtig, op de maat der roeiriemen en met volle zeilen, doorkliefde het roofschip de golven. XVI. De vuurtdre» Nu waren de beide zonen van den ouden Dei verdwenen. Zoo ledig en treurig had het er in den burcht van Tunis nog nim mer uitgezien; nimmer nog was daar zoo veel schrikbarends voorgevallen door toe doen van Valide en van haren zoon. Of Meria en de jonge gravin toen reeds met het schip van den jongen koopman van Aleppo de kust van Sicilië hadden bereikt en westwaarts de golven der zee den in het Moorsche bootje vastgeklonken Ferdinand hadden lieengeworpen, daarover lag nog een ondoordringbare sluier gespreid. Wat echter die rustelooze tweedracht en onheil stichteres Valide betreft, zoo had zij thans toch dikwijls oogenblikken, waarin haar het raadselachtig spoorloos vermist blijven van Agla's dienstmaagd de kweliendste be zorgdheid baarde. Dezelfde medehelper ver toonde zicji nu en dan weer en het scheen, dat de man met den een of andenen last op reis was geworst. Hij ontmoette haar thans zeldzaam en geheimzinnig. Toen Valide hem het b ongen goud tot loon van zijn bloedige r ueite wilde geven, weigerde hij het, ondi voorwendsel, dat hij het aan de goede vrouw niet had verdiend, en hoezeer zij er ook bij hem op aandrong om haar openhartig te bekennen, waarom hij hare blikken ontweek, sprak hij echter geen woord meer, zoodra het gesprek op Agla kwam. Zij had zelfs wel het lijk der ver moorde vrouw uit de aarde willen laten opgraven om haar nauwkeuriger te bezich tigen, indien de vrees voor een ontzettende ontdekking aan hare argwanende onge-. hoorde nieuwsgierigheid niet al te zeer in den weg had gestaan. Op een van die nachton was het, teen de wijd en zijd lichtende vlam, die daar hel der boven- op den vuurtoren aan het strand brandde, van verre beschouwd, evenals een ster aan den hemel, den schipper door de duisternis van den nacht heen, haar licht tegemoet zond, opdat hij voorzichtig de omliggende bedriegelijke klippen ont wijken en geen schade lijden zou. Het stille uur van middernacht naderdo. Boven in het kamertje van den vuurtoren, die van grauwe granietsteen rond gebouwd en om streeks vijftig voet hoog was, en op een rots van den oever zijn spits hoog in de lucht stak, legde de oude wachter zijn boek ter zijde en zeide het vrouwelijk wezen, dat naast hem zat, zich nu ter rust te begeven. Hij opende nog eenmaal het venster en zag nog eens rond over de wijde in nachtelijk* duisternis gehuldf zee, of er in de nabij heid ook eenig schip verongelukt of eenige noodkreet of hulpgeroep te hooren was. Doch daar buiten heerschte een plechtige stilte. (Wordt vervolgd.}

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 3