J)H Mad ▼eiechijn t eiken dag, oilgez. Zon- en Feestd. Be Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling foor Leiden-19 eb p. week, f2.50 p. kwartaal; bij onze agenten 20 ct. p. weck, f2.60 p. kwartaal.Franco p. post f2.95 p. kwartaal. Het GeïilustreerdZondags- blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 50 ct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijk® nummers ct., met Geïllustr eerd Zondagsblad 10 cent 12e Jaargang. Bureau: RAPENBURG tO DINSDAG 11 JANUARI 1921. LE1DEK. Interc. Telefoon 035. No. 3419 Postbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cent per regel, overige dageD 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en' verkoop f 1.— 's Zaterdags overige dagen f0.75. Dit nummer bestaat uit twee bladen V Verblijdend. 't Is goed en. noodig om in deze tijden pns er van te doordringen, dat er rondom ons heen toch nog zooveel is wat God lofreden geeft voor waarachtige blijd schap De bekende Haagsche briefschrijver van „De Tijd" doet dit op de hem eigen voor treffelijke wijze in een beschouwing over ihet afgeloopen jaar. Wij willen op deze plaats daaruit gaarne énkele gedachten lichten, die de overwe ging wel verdienen. De briefschrijver zegt dan „om met het beste en voornaamste te beginnen, om te beginnen met datgene, hetwelk ons tot de gelukkigsten zou maken, indien het ons op elk ander gebied slecht ging: welke een fxisch leven toonde niet in 1920 weer de Katholieke Kerk in Nederland." Hij roemt den ijver en de toewijding on zer geestelijkheid, constateert de toename van het getal dergenen, die dagelijks de H. Mis bijwonen en die veelvuldig commuui- ceeren en besluit dit gedeelte: Onze Vereenigingen van allen stand zien het getal har er leden geregeld vermeerderen en bij alle verschil in stand van hen, die zij samenstellen, staan alle deze vereenigingen naast el kaar, strijdend voor de katholieke zaak. Van veel verschil in inzicht kan V soms blijken, maar dn alle lichamen, waarin zij zitting hebben, komen zij voor den dag als Katholieken en zullen zij als zoodanig zijn genoemd. Er is daarmede zeker niet ontkend, dat wij met alles op onze beurt in veel tekort schieten, dat geen .onzer reden heeft om groot te gaan op hetgeen hij doet, ana ar in zijn algemeenheid als geheel, kan het katholiek leven in Nederland, bij al zijn onvolmaaktheid, de verge lijking doorstaan. Dan wijst hij verder op onze eminente, Srertreffelijke regeering. Ons ver houdende van het socialis me, durft zij alle maatregelen aan die aan het leven van den werkman hooge waarde kunnen geven. Tot opheffing van den wereldachters.ta.nd in wonin gen, gevolg van den oorlog, is de heer Aadberse kan erop wijzen in de Kamer in geen land meer gedaan dan in het onze. 'Aan een overzicht in groote trekken van ?wat de regeering in het afgeloopen jaar nog heeft gedaan, hetgeen speciaal ons, Katholieken, tot dankbare waardeering en oprechte vreugde moet dringen, ont-lee- sts: Zij bracht ons in dit jaar de gelijk stelling op onderwijs gebied en het ge zantschap bij Z.H. den Paus, itwee vu rige, wenschen van een rij Katholieke geslachten, die ze tegelijkertijd als droombeelden beschouwden, voor verwe zenlijking niet vatbaar. Ons middel baar on gymnasiaal onderwijs, en ons nijverheidsonderwijs werden flink be dacht. Het dn 1920 uitgebracht verslag der Grondwetscommissie opent he>t •perspectief van vrijheid van processie. Ka wet het stoffelijke, wat onzen wel vaart aangaat: Wij behoeven in dezen geen vergelij king te maken met de milliocnen in Duitsc-bland, Oostenrijk, Hongarije, Rus land, Italië en alle laaiden, waar hon ger, doorloopend honger wordt gele den, waar allen zijn ondervoed en ter nauwernood nog een kind op kracht komt, maar wij hebben alleen maar naast elkaar te stellen, hoe wij het had den in 1920 tegenover den tijd der al- gemeone rantsoeneering, toen wij het dooxeengenomen nog altijd beter had den dan ergens anders. En de scha-ij ver besluit, dat de Nederland sche Katholiek God op zijn bloote knieën mag en moet danken, dat hij Katholiek en Nederlander is, en zich tegenover alle ande ren gelukkig prijzen voor hetgeen hij, zon der- dat hij daarop eenige meerdere aan spraak had, in 1920 mocht ontvangen. BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Scheuring onder de Duitsche socialisten aanstaande. Poplsche troepenconcentraties in Opper- Silezië. De verkiezingen voor den Franschen Se- Ifiaat een nederlaag voor de socialisten. Duitschland, r De Spoorwegarbeiders. Uit Herlijn wordt gemeld: In den Lust- garten hadden zich Zondagmorgen van de georganiseerde 60.000 spoorwcglieden, ongeveer 3000 verzameld, die plakkaten «net .opschriften, maar geen roode vlag droegen. Ee-n communist drong er bij de i spoor wegwerkers op aan, dat zij terstond 1 zouden staken en het aanbod der regee ring weigeren. Eén. uur later kwamen in irijf optochten omstreeks 15.000 aanhangers dor twee communistische partijen aanzet ten, om' tegen de gebeurtenissen in Flens burg te betoogen. Het kwam in den loop ©ener vergadering tot een vuistgevecht tus schen een redenaar der communistische arbeiderspartij en een redenaar der com munistische partij. Nadat de Internationale iwas gezongen, ging de vergadering kalm Uiteen. Verdeeldheid onder de Socialisten. Evenals in andere landen is ook in Duitschland een beweging gaande om eea scheuring te brengen in. het socialisme. In socialistische kringen to Berlijn wordt •reeds beweerd dat de ontbinding van de centrale voor de socialistische eenheid op handen is. Verschillende gebeurtenissen en omstandigheden maken het onmogelijk om pogingen tot overeenstemming aan te wen den. Poolsche troepenconcentraties aan de Opper-Silezische grens. De regeering beschikt thans over be trouwbare inlichtingen omtrent de concen traties van Poolsche .troepen aan de -ooste lijke grens van Duitschland. Voornamelijk aan de oostgrens van Opper-Silezië is de toestand daardoor zeer ernstig geworden. Tot voor drie maanden was tiet aantal Poolsche troepen tusschen de Oostzee en Opper-Silezië in het geheel 5700 man. Thans echter is alleen aan de .oostgrens van opper-Silezië dit aantal door de onre gelmatige troepenformaties der zoogenaam de Poolsche strijd formatie op 17.000 man gebracht. In de provincie Posen is een mo derne infanteriebrigade beslaande uit drie infanterie-regimenten van het Russische front aangekomen, zoodat daar thans on geveer 25.000 man infanterie staan. Boven dien bevinden zich aan deze grens nog troepen uit Litauen en Rusland tot een sterkte van in het geheel 42 divisies, zoo dat de sterkte der Poolsche troepen in dit grensgebied reeds de 100.000 man overschre den hééft. Rekent men daarbij nog drie for maties aan de grens van Opper-Silezië en een in de provincie Posen, dan komt men tot de slotsom, dat het Poolsche leger aan de oostgrens in het geheel over 170.000 man troepen beschikt. De Duitsche regee ring heeft de regeeringen in Parijs, Londen en Rome op het door dezen toestand ont stane gevaar opmerkzaam gemaakt. Metaalbewerkersstaking te Brandenburg. Naar uit Brandenburg gemeld wordt, zijn gistermorgen in alle industrieën van de metaal-branclie de arbeiders in staking ge gaan. Er zijn ongeveer 5000 a 6000 arbei ders bij betrokken. Een plebisciet in Bremen. De socialistische meerderheid van de „Bürgerschaft" te Bremen de Tweede Kamer had besloten de burgerwacht, een zelfbcschermingsarguaiisatie, te ontbin den. De meerderheid van dan Senaat de Eerste Kamer gevormd door de burger lijke partijen, kon zich met dit besluit niet vereenigen, omdat zij dc gewapende macht voor de stad, zoo vaak geteisterd door com munistische -relletjes, onmisbaar achtte. Bij plebisciet het eerste in Duitschland -moest nu uitgemaakt worden of de Se naat al dan niet zou aftreden. Indien do volks&vemniiïig- ten gnustc vcïn dvxi Sénaur zou uitvallen, dan zou volgens de grond wet van Bremen de „burgerschap" ontbon den en een nieuwe gekozen moeten wor den. Was het resultaat voor den Senaat ongunstig, dan zou de „burgerschap" een nicuwe-n Senaat moeten kiezen, die dan natuurlijk een socialistische meerderheid zou krijgen. Zondag nu is de volksstemming gehou den en de uitslag er van werd, zooals trouwens te verwachten, een nederlaag voor de socialisten. Met een meerderheid van 25000 -stem men werd besloten den Senaat te handha ven. Amnestie vcor luitenant Vogel. Naar de „Frciheit" mededeelt is aan luite nant Kurt Vogel, die indertijd 2,'j jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens deel neming aan don moord op Rosa Luxemburg, amnestie verleend. Vogel, die naar het buiten land was gevlucht, moet zich weer in Duitsch land bevinden. Frankrijk. De verkiezingen voor den Senaat. Zondag zijn in Frankrijk de verkiezingen voor den Senaat gehouden, welke een kalm Verloop hebben gehad. De uitolag ervan is als volgt: Op de 98 zetels zijn 3 liberalen gekozen, 13 rcpublikeinsche progressisten, 20 liuk- sche republikeinen, 33 radicalen en radi caal-socialisten ien 5 socialistische republi keinen. Er moeten 22 herstemmingen plaats hebben. Aan de uilslagen ontbreken nog die van Guadeloupe en Réunion. De zetels waren bezet door 4 conserva tieven, 2 liberalen, 13,republikeinsche pro gressisten, 22 linksche republikeinen, 54 ra dicalen en radioaal-socialistcn en 3 socialis tische republikeinen. De communisten, die een tiental Candida- ten hadden gesteld in verschillende distric ten,- waaronder een afgevaardigde en twes oucl-afgevaardigden, hebben een volkomen nederlaag geleden. Geen hunner candidaten werd gekozen. Engeland. Staking te Melbourne. Reuter verneemt uit Melbourne dat te Melbourne, ale gevolg van de staking op de schepen, alle breinen en trams -stilstaan. Er zij.n te Melbourne e.n elders 20.000 werkloo- zen als gevolg van het gebrek aan steen kool. Buitenlandsche Berichten, het verlaten van het centraal-station te Aken een wagen van een goederentrein ontspoord. De 12 volgende wagens schoven op en in elkaar. Twee mannen werden bij het ongeluk gedood en bovendien zijn er eenige zwaarge wonden. Den heelen nacht duurde het eprui- mingswork. De schade is zeer aanzienlijk. De werkloosheid in Engeland. Volgens do laatste officieele opgaven be draagt het aantal werkloozen over het geheeLe land 7S1,000: De eenige kleine lichtstraal is, dat een paar briketfabrieken in Wales, die we gens slapte gesloten moesten worden, weer geopend werden en een 1000-tal arbeiders aan bet- werk hielpen. Het avontuur der drie vliegcroificieren. Een van de drie vlieger-officieren, die m-et hun ballon in de wildernissen van Canada zijn terecülgekomen, heeft een briei aan zijn vrouw •te Rockaway Station geschreven. Hij meldt daarin, dat luitenant Stephen Farrell, de oudste van bet drietal, op een oogenblik, dat alles verloren scheen, zijn mak kers .verzocht hem te dooden en op te eten, opdat zij in leven zouden Mijven en verder h*n weg door de wildernis zoeken. Berichten uit Cochrane en Ontario zeggen dat de officieren nog niet te Matlice, waar zij gisteren reeds verwacht werden, zijn aangeko men. Zij waren toen nog ongeveer 25 mijlen van die plaats verwijderd, maar door de sneeuwstormen, die mét groote hevigheid om Mattico woeden, is het hun niet mogelijk te vorderen. Oude spoorzoekers hebben verze kerd. dat het nu nog wel twee dagen zal du ren, voordat zij in Mattice aankomen Een brutale dief. Een brutale poging tot berooving van een juwéliérswinkel te Parijs heeft Donderdag j.l. plaats gehad, schrijft de „Timcs"-correspon- dent. In den namiddag kwam een zekere Fraubert in den winkel van den juwelier Thi- bault. Hij vroeg naar een verlovingsring, die mevrouw Thibault, naar hij zeide, voor hem zou bestellen. De winkelbediende wist nergens van, en daar zoowel de winkelier als diens echtgenoote niet thuis waren, liet hij Fraubert drie bladen met ringen zién. Toen Fraubert hoorde, dat de bediende al leen in buis was, viel hij dezen plotseling aan, en sloeg hem op bef hoofd met een koperen buis. Dc bediende bood moedig tegenstand en verdedigde zich met zijn vuisten, totdat Frau bert na een hevig gevecht plotseling ongerust scheen te worden on vluchtte.' Hij werd achtervolgd door agenten op fiet sen en stormde een buis binnen. Daar drong hij door in de slaapkamer van een meisje, dat bij dreigde te vermoorden, wanneer zij liem zou verraden. Toen kroop hij onder het bed en bleef. jtcwlUaa TV«~lot.— -kivniu ite reolirie. tot het geluk van het meisje, dat te- zosr ge schrokken was om iets to kunnen doen. Fraubert verzette zich niet ear liet zich kalm arresteeren. Later bekende hij, dat bij tweeduizend francs schuld bad, en geen andere manier wist om -aan bet geld 'te komen. BINNENLAND. Överstrcomingen. De Londensche redacteur van de „Msbd." meldt: De Theems, die sinds drie dagen aan het wassen is, is in de laatste 24 uur 24 inches gestegen. Verschil tonde landerijen zijn onder water geloopcn. Eveneens worden groote stijgingen en overslroommgen gemeld uit het meereadistrict in het Noorden. Spoorwegongeluk. Zondagavond omstreeks middernacht ia bij HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Met Maart weer de kaasuitvoer toege staan? De Nederl. regeering en de rekening van Belgische geïnterneerden. Te Amsterdam zijn bij en kleinen brand twee meisjes gestikt. Te Amsterdam is bij een heimachine een or.geiuk gebeurd, waarbij een man gedood werd. Dc leaasuitvoer weer toegestaan. Naar de „Tel." verneemt, moet de regee ring voornemens zijn,om reeds met 1 Maart e.k. de belemmerende bepalingen voor den kaasuitvoer geheel op te heffen. Cacaoboter. De minister van Landbouw heeft- do be schikking waarbij werd bepaald, dat de af levering van het, vervoer van. cacaoboter is verboden, met -ingang van heden ingetrok ken. „S'ts.crt." Installatie van Commissies. Gistermiddag heeft de Minister van "Wa terstaat-, de heer König, 'de commissie van advies betreffende aangelegenheden van het Staatsbedrijf der P. T. en T. geïnstal leerd. De Minister van L. N. en H. heeft de commissie ingesteld, aan welke wordt op gedragen te onderzoeken in hoeverre dn de •toekomst de voorziening van de groote ste den in Nederland met voldoende hoeveel heden melk ka-n worden overgelaten aan de gemeentebesturen of aan het particulier initiatief dan wel in hoeverre de Staat, hier bij regelend zal optreden. De heer Colijn anti-rev. fractieleider. De héér H. Colijn za.1 meldt „De Ncd." in 1922 optreden als leidor der anti-revo lutionaire fractie in de Tweede Kamer. Na den dood van dr. Kuyper is de lei ding van de anti-revolutionaire partij min of meer verdeeld tusschen de heeren Colijn en Idenburg. Maar het hoofdaandeel blijft bij eerstgenoemde. De heer Idenbua-g zal de leader der fractie zijn in de Eerste Ka- mr en de heer Colijn wordt in 1922 ia de Tweede Kamer gebracht, om. daar als fractie-aanvoerder op te treden. Hij trekt zich dan voor een goed deel uit zijn zaken (erug, om zich geheel te wijden aan de pplitiek. Duilsch drukwerk. Aanbiedingen aan Ned. drukkers. Volgens „Het Tarief' wordt thans niet alleen het publiek, maar worden ook Ne- derlandsche drukkers overstroomd met aanbiedingen van Duitsche drukkerijen om voor hen hun orders voor handelsdrukwerk uit te voeren. De Nederlandsche drukkers, die hierop ingaan en dan de Nederlandsche prijzen berekenen, kunnen er zeker enorm op verdienen. Het blad waarschuwt echter de drukkers, niet alleen omdat zij in de verleiding zullen komon om lager prijzen te rekenen, maar ook omdat zij bij ontdek king door de Centrale Commissie in het ongelijk zullen gesteld worden. De Bond zal niet veroorloven, dat drukkers hun ge zellen ontslaan en hun werk in Duitsch land laten maken. Ook zou, wanneer straks om een invoerverbod van buitenlandsch drukwerk gevraagd wordt, de Regeering erop kunnen wijzen, dat de drukkerspa troons zelf het voorbeeld hebben gege ven. De zaak is van zooveel belang, dat het Algemeen Hoofdbestuur er dezer dagen in zijn .vergadering uitvoerig over zal beraad slagen, verzekert „Het Tarief", 'Te zware locomotieven. Uit Utrecht wordt aan de N. R. Crt. ge schreven, dat de hoofdingenieur der .H.S.M. te Amsterdam 20 zware goederentrein-lo comotieven had besteld, waarvan bij afle vering der machines.blijkt, dat deze machi nes...niet over de bruggen mogen, we gens te zware asbelasting. Indien men dit van te voren had nagegaan en deze machi nes had besteld met 4 gekoppelde assen in- plaats met 3, dan hadden ze de bruggen wel kunnen passeeren. Men kan ze nu al leen op baanvlakkcn zonder bruggen ge bruiken, hoewel ze daar weer. niet aan het doel zullen beantwoorden, aangezien ze on geschikt zijn voor moderne goederentrei nen van 1500 ton. De berichtgever voegt hieraan toe, dat iedere machine ongever ƒ78.000 kost en dus op deze wijze alleen reeds ƒ1.560.000 vrijwel is verknoeid. De Belgische geïnterneerden. Een vordering vafi 2 5 mil 1 i o en. Naar aanleiding van een ln een Belgisch dagblad verschenen en in de Nederland sche pers overgenomen bericht, als zou de Nederlandsche regeering haar vordering inzake de op.de Interncering van Belgische militairen gevallen kosten, ondanks het aanbod van België lot nu toe hebben laten rusten, doch lhan§ tot een bedrag van' 25 inillioen, vermeerderd met een interest van 6 c/o, ingediend hebben, verneemt het Haagsche Correspondentiebureau van zeer gecring in Juni 1920 de desbetreffende re kening aan de Belgische regeering heeft aangeboden. De kosten bedragen 28 mil- lioen gulden over de .jaren 1914, 1915 en 1916, terwijl zij voor 1916, 1918 en 1919 nog niet volledig vastgesteld zijn, doch op 25 millioen gulden geraamd worden. Aan de Belgische regeering is voorgesteld, dat, te rekenen van 1 Januari 1920 een intcre'st van 5 9'o over het verschuldigde bedrag tot den dag der afbetaling zal worden vergoed. Ter voorkoming van misverstand zij in herinnering gebracht, dat de Nederland sche regeering niet voornemens is de ruim 45 millioen gulden, welke Nederland ten behoeve van de burgerlijke Bel gische uitgewekenen heeft uitgegeven, te rug te vorderen. ALGEMFENE BOND. De voorzitter van den Algemeenen Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisaties in Ne derland, mr. A. baron van Wijnbergen, heeft onlangs aan de voorzitters der Ivies- kringbesturen den wensch kenbaar ge maakt, een vergadering van het Kieskring- bestuur te mogen bijwonen met het oog op de voorbereidende werkzaamheden voor de verkiezingen in 1922. Tn de kieskringen Zeeland, Groningen, Friesland; Limburg. Den Helder, hebben reeds zoodanige bijeenkomsten plaats ge had. die gebleken zijn groot nut af tc wer pen. DE GEHUWDE VROUW IN OVER HEIDSDIENST. In het jongste nummer van „R.-K. Ge meentepolitiek" schrijft de heer A. B. Mi- chielsen over dit onderwerp: „De Katho lieken slaan op het standpunt, dat aan de gehuwde vrouw als regel de toegang tot de scholen, dc bedrijven, de ziekenhuizen, de bureaux, kortom in het algemeen lot dio plaatsen waar het overheidspersoneel werkzaam is, moet worden ontzegd." Schrijver onderzoekt de vraag of derge lijk oplrÊdcn tegenover de gehuwde vrouw toelaatbaar en wenschelijk ls te achten, en komt in dit eerste artikel tol de volgende nader toegelichte conclusie: 1. De herhaalde afwezigheid der vrouw benadeelt het gezin. 2. De zwakkere vrouw wordt dubbel be last, door haar huiselijke taak, na den in- spannendon arbeid overdag. 3. Het geldelijk gewin, hetwelk wordl na gestreefd, is tèn deele slechts schijn. 4. De opvoeding der kinderen zal schade, lijden. 5. D.e aantrekkelijkheid van het gezin vermindert. 6. De arbeidspraestatie der gehuwde vrouw zal in den regel geringer zijn dan die van anderen. 7. Ook uit een medisch oogpunt behoort dc gehuwde vrouw niet in loondienst. S. De veelvuldige vervanging schaadt den dienst. 9. De arbeid dor gehuwde vrouw werkt het systeem der kinderloosheid en kinder beperking in. de hand. Als toelichting op de twee laatste pun ten, geeft de heer Mie bielsen nierkwaardi- Onder het Vergrootglas. CXI. Naar aanleiding van „levenslang". Onder de rubriek Rechtszaken wordt mee gedeeld een strafeisch van levenslang voor een moordenaar. Levenslang De verdediger bepleitte de clementie van! den rechter, daar het booze opzet van den moordenaar voLgens hem niet volledig kan bewezen worden, „de juiste waardeering zijner schuld overlaten aan den Eeuwigen Rechter".vw. Wij willen niet beoordcT over weging voor don rechter een inotitf kan zijn de uitspraak (die nog moet komen) mil der te doen zijn dan de eisch. Maar wel willen wij er hier even op wij zen, dat deze overweging voor ons allen een mo.taef moot zijn om bij een misslag van een onzer medemenschen steeds cle ment te zijn,„de juiste waardeering zijner schuld overlatend aan den Eeuwigen Rechter" Deze levenswijsheid moge in ons dage- -lijksch leven werkelijkheid zijn ge cijfers: Reeds in 1911 en sindsdien zijn de cijfers nog ongunstiger geworden waren er in Amsterdam van de 96 gehuwde klasse-onderwijzeressen 64 zondèr kinde ren. Over het verlof vragen van gehuwde vrouwen in overheidsdienst, geeft volgend slatistiekje van efen Inspecteur van lietj L. O. een sterk sprekend overzicht. Het statistiekje gaat over 3J jaar: Er waren 153 klasse onderwijzeressen. Daar van 122 ongehuwd en 31 gehuwd. Die J22 verzuimden in 31 jaar 6651 schooltijden of 5ii per hoofd. De 31 gehuwden verzuimden 3J22 schooltijden of 100 per hoofd. En hier; was. het zwangerschapsverlof niet onder begrepen! De schrijver concludeert: „Het voormalig Kamerlid Roodhuijzen heeft dan ook te recht gezegd, dat de overheid aan de ge huwde vrouwelijke amblenaar eigenlijk de invitatie doet het huwelijk te maken tot een carricatuur. „Zoolang men aan de Overheid nog eenige zedelijke plichten toeschrijft, zal dat- absoluut ongeoorloofd moeten lieelen MR. TROELSTRA ALS.... DICHTER! Nu snappen wij het. Tot dusver was liet) ons nooit zeer duidelijk, hoe een man als Mr. Troelstra, die vaak over ingewikkelde vraagstukken verstandig kan redeneeren vooral als hij met Schaper polemiseert ooms dwaasheden uithaalt geüjk in Novem ber 1918 Maar nu ;e^gt Cam. Huysmans, le secretaris «.ï-- Tweede Internationale, die den leider der S.D.A.P. vaarc aan u werk heeft gezien, ons de oplossing van het raadsel. Het geheim zit hierin: Mr. Troclstra is een... iPoëet! Geen dichter naar den aard van Vondel; neen een poëet, dat wil zeggen: een van die onevenwich tige geesten, die af en toe van die dwaze invallen krijgen, zich zat pralen aan hun eigen woorden en de onzinnigste theoriëen er uitflappen, omdat zij hun „scheppings drang" niet weten te stuiten... In „Lë Peuple", het hoofdorgaan der Belgische socialisten, geeft Cam. Huysmans enkele nieuwjaarsbeschouwingen en schrijft onder meer over. de geweldige ont wrichting onder de inlcllectueele krachten» welke, evenals do ontwrichting op econo misch gebie-d, door den oorlog werd ver oorzaakt. De secretaris der Tweede International a vertelt, dat hij tegenwoordig vaak men sdien ontmoet, die van het eene uiterste- in liet andere vallen; vandaag zijn het con- servatcurs en morgen bolsjewisten. „De kruidenier op den hoek, dié geen geschikte woning vindt," schrijft Huys mans. „zal vandaag medegaan niet mr. Woeste, den katholieken minister van Sta te, en morgen met Lcnin..." Verder geeft Huysmans eenige vomTeel den van politieke mannen: „In Ildiand liooren wij onzen kameraad Troelstra gematigd als hij was, maar op sommige oogenblikkcn een poëet zijn afschuw uitspreken voor de ministeriele politiek van de Belgische Arbeiderspartij (zie zijne rede van Kerstdag)". Mr. Troelstra, de groote leider der S. D. A. P.. wordt dus door den secretaris der Tweede Internationale in één adem ge noemd met een ontevreden kruidnier en geclasseerd onder de onevenwichtige gees ten, die van het eene uiterste in het andere vallen. Van je vrienden,.#,Tijd". Gemengde Berichten. Tot welke gekke toestan- den de Huurwet kaa leddem blijkt, volgens d* ..Qooi- en Eerulander" uil het volgend® staakje: Een inwoner van Hilversum, die zijn buurt huis moest verlaten en daarom een pand kochlt aan de Albert us Pekstraat, dat veis huurd wordt voor f36.50 per maand, aliua door de Huureommissie vos/tg est old, mocht bij gratie dier commissie bij dezen huurder in wonen voor f 43.75 per maand, zoodat do eige naar van het pand nog méér huur moet beta len oni in zijn eigendom te mogen wonen dan de oorspronkelijke huurder. In de staa ts m ij n „Hendrik" is de ongehuwde Duitsche mijnwerker H., tdt Wurselen, onder neerstortend gesteente geko men cn zoo ernstig gekwetst, dat hij kont na dien overleed. Op 6 dezer, den. dag der inwerkingtreding van de aceijus-verhooging op 't gedistilleerd, was in alle eafé's te Sleeuw ijk geen druppel jenever nicer to krijgen. Da

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1