Uit de Omgeving. «Jtgevoerd door do. Rijksverzekeringsbank 1 met gelegenheid voor den werkgever om het risico van de verzekering zijner arbei- .ders hetzij zelf te dragen, hetzij over te 'dragen aan eene bijzondere verzekeringsin stelling. Sinds de laatste 10 jaren zijn echter ver schillende organisaties van landbouwers tot stand gekomen, welke de ongevallen verzekering der land- en tuinbouwarbeiders ter hand hebben genomen en welke vrij willig aan de arbeiders, in dienst der bij die organisaties aangesloten werkgevers, in geval van bedrijfsongeval geldelijke uit- keeringen verlecnen, welke in aard en om vang overeenkomen met die, waarop de Ongevallenwet 1901 den door een bedrijfs ongeval getroffen arbeiders aanspraak 'geeft. Van de zijde dier- organisaties ie de wensch naar voren gebracht, dat de ko mende wettelijke regeling baar in de -gele genheid zal stellen, haar bedrijf te blijven uitoefenen. Ondergeteekende meent- aan dien wensch te moeten voldoen. De bedoel de organisaties, waarvan Do Cfentrale Landbouw-nOnderlinge, de Tuinbouw-On- derlinge, de Roomsch-Katholieke Boeren bond de meest belangrijke zijn, hebben het bewijs geleverd, met ernst te streven naar eene zoo goed mogelijke vervulling van de vrijwillig op zich genomen teak, zoodat er in.beginsel geen bezwaar behoeft te wor den gezien om aan dergelijke organisaties bij de uitvoering der wettelijke verzekering aandeel te geven. Met het oog op de belangen der verze kerde arbeiders is echter het geven van al- geheelo bewegingsvrijheid aan die organi saties niet wel mogelijk. Daarom heeft de minister gezocht naar een regeling, waarbij ©enerzijds de goed ingerichte onderlinge organisaties kunnen blijven voortwerken, doch anderzijds die organisaties worden onderworpen aan verschillende regelen, welke alle beo ogen don betrokken arbeider den noodigen waarborg*te geven, dat hij 't hem toekomende inderdaad zal ontvangen. In hoofdtrekken geschetst, komt de voor gedragen regeling op het volgende neer. De arbeider in een landbouwbedrijf is van rechtswege verzekerd bij de Rijksverzeke ringsbank. Do werkgever is echter bevoegd toe te treden tot eene door de Koningin er kende Bedrijfsvereeniging. In dat draagt deze bedrijfsvereeniging het risico der verzekering van de arbeiders van dien werkgever. D<? bedrijfsvereeniging is houden om aan de bij haar verzekerde ar beiders bij ongeval ten minste dezelfde schadeloosstelling te verleenen, als de Rijksverzekeringsbank volgens de wet aan de bij haar verzekerden verplicht is, te ver leenen. Tot zekerheid voor de naleving ba rer verplichtingen stort de Bedrijfsvereeni ging in handen van het bankbestuur een algemeen pand. Van deze verplichting zal echter geheel of gedeeltelijk vrijstelling lmymnn, irprjrn ggnavan indien i'1ito cieiijlc "3er vereeniging noon voor de schulden der vereeniging aanspra kelijk zijn. Bij elke toekenning, van eene blijvande rente stort de bedrijfsvereeniging .voorts in handen van het bankbestuur de contante waarde dier rente als pand. Van de beslissingen der Bedrijfsvereeni ging nopens het recht op schadeloosstelling kunnen de betrokken verzekerden in beroep komen bij de Raden van Beroep, en den Centralen Raad van Beroep. Eene commis sie van toezicht, waarin naast werkgevers .ook arbeiders zitting zullen hebben, oefent verder het noodige toezicht uit op de uit voering der verzekering door de Bedrijf s- yerecnigingen. De bij een Bedrijfsvereeniging aangeslo ten werkgever staat bui ton de verhouding met- de Rijksverzekeringsbank. Hij zal ech ter aangifte moeten doen van zijn bedrijf en van eventueele staking daarvan, opdat ral kunnen worden uitgemaakt, of de aange ver werkelijk een verzekeringsplichtig be drijf uitoefent of heeft gestaakt. Mede zal deze werkgever ook aan de bank aangifte moeten doen van de in zijne onderneming plaats gevonden hebbende bedrijfsongeval len. Deze aangifte is uiterlijk noodig voor de controle op de Bedrijfsvere-enigingen. Overigens is zooveel mogelijk het stelsel der Ongevallenwet 1901 gevolgd. De volkstelling. Kaar ^ij vernemen neeft de politie te ^B-C/avenhage Zaterdag een aanvang gemaakt met het opmaken van de processen-verbaal tegen hen, die tot heden weigerachtig bleven, Stub kaarten voor .de tiende volkstelling in te vullen of voor de invulling hiervan de gege ven, te verstrekken. Gemengde Berichten. Droevig ongeluk. Men schrijft uit Li e s a- Eon aan de „N. R. Ct.": Dicht bij Cascaes, een Portugeesche zeebadplaats, gelegen nabij de monding van de Taag, heeft op 1 Januari een droevig ongeval plaats gehad, waarvan een Jcr landgenoot het slachtoffer ds geworden. Daar ter plaatse bevindt zich do z.g. Boca flo Inferno (Poort der Hel), zoo geheeten, wijl «ich daar in do rotsachtige kust een natuur lijke poort heeft gevormd, waar het zeewater mei. geweldig gedruisch binnenspoelt. Het ongeluk heeft zich volgens een oogge- fcrige als volgt toegedragen: „De zee was woelig (hoewel niet op zijn he rigst), maar volgens de omwonenden zeer fcevaarlijk. Ik en andere personen zagen een vreemdeling; hij daalde de eerste treden van 0e ingehouwen stoenen trap af, die naar de Boca leidt, en zette zich, naar ik meen, "daar Beer, om oen boek te gaan lezen, dat hij on- Her dan arm droeg. Zijn overjas droeg hij over den schouder. Toen hij daar ongeveer drie minuten gezeten had, kwam een enorme golf aan, die ach tegen de rotsblokken wierp en edfs de hoogste rotefclokken, die de Boca om ringen, bereikte. Alle aanwezigen vluchtten inderhaast naar het hoogste gedeelte en eerst nadat esmge ooconblikken verstreken waren, herinnerden v" - don vreemdeling, die mrar benoden was gegaan, Wij gingen naar ée uiterste rotsen en zelis nog voor wij de zee genaderd waren, hoorden ij kreten uit de richting van den Guia-vuur- toren. Wij richtten onze blikken daarheen en zagen het verschrikkelijke schouwspel van den ongelukkige die uit alle macht worstelde om zich te bevrijden uit de telkêns terugkeerende golven; de overjas had hij verloren, maar hij klemde met alle kracht het boek vast en deed al het mogelijke om zich to redden. De onge lukkige bevond zich gedurende 10 miuten dicht genoeg bij ons om hem te kunnen zien, waar na hij, aan het eind van zijn krachten, meege sleept werd door de golven in de richting van den Guia-vuurtoron, waarna wij hem uit het oog verloren. Twintig minuten later evenwel zagen wij heel in do verte het hoofd van den drenkeling, dat spoedig daarna weer in de golven verdween; het boek en de overjas ble- m drijven." Het blad, waaraan wij het bovenstaande ver haal ontlecnen, voegt er nog de volgende bij zonderheden aan toe. Volgens ingewonnen informaties is het slachtoffer de Nederlander J. P. v. O. uit Arnhem, een jongeling van 18 jaar, die zich op een vacanlierois bevond en sedert een paar dagen in Portugal was. Hij logeerde in het Francfort-Hotel te Lissabon, van waar hij in den morgen van 1 Januari was vertrokken. Zijn plan was, na de wande ling, die hem zoo noodlottig werd, Portugal te verlaten, tot welk doeleinde hij zijn paspoort reeds had laten viseeren. Zijn lijk is nog niet gevonden. Alle pogingen, die tot redding aangewend werden, zijn vruohteloos geweest. Spoorwegongevallen. Te Oldenzaal liep Vrij- dag bij het rangeeren op het etationsemplace- ment een locomotief op een Duitschcn postwa gen, die uit de rails geworpen en ernstig be schadigd werd. Gisternacht had tussche.n Bathmeu en Hollen een spoorwegongeluk plaats. Aan gene zijde van het station Dijker- hoek braken de koppelstang en vegere ver bindingen van een der wagons van den laat- sten goederentrein van Almelo naar Apel doorn, waardoor een 16-lal wagons op do lijn bleven slaan, welke later voorloopig te Dijker- hoek op het zijspoor werden gebracht. De locomotief stoomde met de andere wagons naar Batlimen, waarna de achterblijvers wer- deiygeliaald, die te Batlimen op het 3de zij spoor werden geplaatst. Hierna kon de reis met een 10-tal wagons naar de plaats van be stemming worden voortgezet. Door de Vug htsche politie i3 Zaterdagochtend de lG-jarige A. K. gear resteerd, die den dag te voren een zwaar blok hardsteen op de rails nabij het station Vught had gelegd even voor een personentrein uit Boxtel zou passeeren, met het doel dezen te doen ontsporen. De wisselwachter Van Hooff ontdekte deu toeleg en kou nog juist bijtijds het stuk steen verwijderen, waardoor een on geluk werd voorkomen. De knaap heeft be kend. De Haagscho recherche heeft aan de politie te IJmuiden de aanbou- band metTliet tot zingen1 brengen van vis- schersschepen. Te Assen is gevankelijk binnengebracht de ?j:beider K. B. te Barger Compascuum, verdacht van poging tot dood slag op J. Dik aldaar. Tc Delft i 8 gearresteerd de kantoorbediende K. wegens verduistering van f 3200 ten nadeelc van een firma en een poging tot opliphting van f 15,000 van een ingezetene aldaar. Bij een poging om op een in beweging zijnde stoomtram te springen, kwam Vrijdagavond J. G. uit 's-Hertogen- bosch te Middelrode onder Berlicum onder de tram terecht. Beide armen werden hem ver brijzeld. Nadat hem de laatste H.H. Sacra menten waren toegediend, is "hij naar het zie kenhuis in den Bosch overgebracht. Te Rhenen is bij zekeren W. ingebroken. Een belangrijk bedrag aan geld, een partij eieren, spek en worst werd meegenomen. De benoodigde sleutels had men vooraf van de beddeplank in de slaapkamer weggenomen. Dezer dagen vermeldden wij het geval van een meisje, dat in een tehuis van het Nationale Reddingsleger mededeelde een paar jaar geleden te Den Haag een drie jarig kind vergiftigd te hebben. In verband met deze bekentenis werd zij naar Den Haag gebracht. Thans lezen wij in bet „N. v. d. D.", dat het geheelo verhaal, op verbeelding 6chijnt te berusten. Uit de aanwijzingen, welke het meisje gaf, is niet kunnen blijken, dat er zich werkelijk een vergiftigingsgeval heeft voorge daan. Het is ook niet gebleken, dat er eon kind vergiftigd is. „Hbld." De Hoofdcommissaris van Politie te Rotterdam beeft ter kennis ge bracht van de politieautorieitcn, dat de Rot- terdamsche Handels- en Landbouwbank, tot voor korten tijd gevestigd te Rotterdam, haar bedrijf heeft overgebracht naar de Sarpathie- stragt 2 te Amsterdam, waar als beheerder optreedt P. van Staal, broeder van den oud- directeur der Bank K. R. van Staal. Omtrent do z. g. „u i t e 1 u i- ting" van werklieden in het bloemislönvak te 's-Gravenhage, vernemen wij van patroons- zijde, dat deze quaes lie eigenlijk meer be schouwd moet worden als een staking van de betrokken werklieden. Het vermoeden bestond bij- cle patroons, dat de arbeiders bet plan had den opgevat, hun bezigheden voort te zetten tot den drukken tijd, om dan tot staking over te gaan. Aangezien, het collectief contract 31 Dec. eindigde, vonden de georganiseerde pa troons het zekerder den werknemers een niejw contract, hetzij collectief, hetzij individueel, voor te leggen. Verscheidene werklieden wei gerden echter «civ*: contract te teekeneu, waardoor de patroons 40 bloemisten niet meer in hun dienst konden nemen. Van werknemerszijde vernamen we, dat een aantal der „uitgestotenen" reeds nieuwe bezig heden hadden gevonden. „Hbld." Sociale Berichten. waarm würat. verzocht "den arbeid ln oe bouwbedrijven zooveel mogelijk over het geheele jaar te verdeelen, waardoor de op hooping van werkzaamheden in bepaalde tijden kan worden voorkomen. Alles kan dan op tijd geschieden en het kan goed- kooper worden uitgevoerd, omdat men geen werkkrachten van elders behoeft te nemen. „Msbd." Tramwegpersoneel. Om zooveel tnogelijk uniformiteit in dienstvoorwaarden en loonen van het tram wegpersoneel te bereiken, heeft de Nederl? R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „St. Raphaël" aan den raad van toe- zich op de spoorwegdiensten verzocht, het daarheen te leiden, 'dat een commissie in het leven geroepen wordt, bestaande uit porsonen van alle bij deze zaak betrokken partijen, welke een voor alle tramwegen geldend reglement dienstvoorwaarden zou kunnen ontwerpen. Verloop van een roode organisatie. De Transportarbeider, orgaan van den Centralen Bond van transportarbeiders (s.-d.), geeft den loop van het ledental van den bond in 1920 aan: 1 Januari 29241 in 86 afdeelingea. 1 Februari 29709 „86 1 Maart 30759 86 1 April 30800 87 1 Mei 29980 87 1 Juni 29120 „87 1 Juli 25137 86 1 Augustus 21710 90 1 September 20196 93 1 October 20100 94 1 November 20548 94 1 December 20550 95 De teruggang tusschen April en Juli wijt het blad aan de groote staking, de latere tusschen Juli en October, aan de doorvoe ring van de verhoogde contributie. Stopzetting Werkeloozenkas. Men meldt ons uit Enschedé: In een Don derdag gehouden Algem. Bestuursvergade ring der Federatie van Textielarbeiders werd breedvoerig de situatie der werkeloo zenkas besproken. Door den Secr. Penning meester werd een financieel overzicht ge geven van den stand der kas, benevens van de besprekingen, die met den Minister van Arbeid en de „Dienst" waren gehouden. Uit het financieel overzicht bleek, dat door de groote werkeloosheid in de textiel industrie de mogelijkheid totaal ontbrak om met de uitkeeaingen voort te gaan. Hoewel men de moeilijkheden gevoelde, die bestaan bij geheele stopzetting der uit- keeringen, vooral omdat van een wachtgeld regeling nog niets definitiefs bekend is. was geen andere oplossing te vinden en werd het besluit genomen de uitkeeringen, van af Maandag 10 Januari stop te zetten. Het Dag. Bestuur ontving eenter de op dracht zich direct in verbinding te stel len met Den Haag en verder alles in het werk te stellen, om in de gelegenheid te worden gesteld, met hare uitkeeringen de te treffen wachtgeldregeling. Werkverdeeüng. Te Maarssen heeft de vereeniging van vakpatroons in de bouwbedrijven aan de huiseigenaren een circulaire verzpnden, Ue uUstageri, NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Westelijke afdeeling. Ie klasse. 'Amsterdam: AjaxV. V. A. 20 Amsterdam: SpartaanH. V. V. 02 Amsterdam: A. F. C.Blauw Wit 02 Rotterdam: V. O. G.D. F. C. 11 Utrecht: U. V. V—Haarlem v2—1 Den Haag: H. B. S.Sparta 21 Overgangsklasse. Rotterdam: R. F. C.H. D. V. S. 21 Haarlem: R. C. H.Quick 00 Haarlem: H. F. C.'t Gooi 11 Den Haag: A. D. O.Feyenoord 11 Schiedam: S. V. V.Stormvogels 12 3e KlasseC. Laren: LarenVoorwaarts 44 Utrecht: KampongWil'h. Vooruit 30 3e Klasse D. Den Haag: CelcritasD. V. V. 52 LEIDSCHE VOETBALBOND. Ie klasse. U. V. S. IILugdunum I 04 2e Klasse. D. V. S. I—D. L. V. II 1—0 3e Klasse. Kw. 7000- Zeev.Beresteijn III 31 W e s t e 1 ij k e le klasse. doelp. gesp. gew. gel. verl. voor teg. put Blauw-Wit 14 11 3 31—12 22 Ajax 14 10 1 3 30—16 21 Haarlem 15 9 1 5 3417 19 H. B. S. 14 7 3 4 21—15 17 U. V. V. 12 6 2 4 22—21 14 D. F. C. 14 6 2 6 21—20 14 Spartaan 15 7 8 2128 14 H. V. V. 13 6 1 6 25—19 13 V. V. A. 14 5 1 8 20—30 11 V. O. C. 12 2 4 0 12—28 8 A. F. C. 13 2 1 10 7—26 5 Sparta 12 2. 10 11—25 4 KORFBAL. Overzicht. Alweer een rogendag, althans voor de eerste klasse A. De interessantste wedstrijden, voor al FluksDeetos, werden afgelast. Fluks heeft wel met tegenspoed te kampen. In B en C gingen alle wedstrijden door. Do zwaarste wedstrijd was wel die tusschen O. S. C. R. en Vitesse (H.). Met een 110 nederlaag werden de Hagenaars naar huis gezonden, waarmede O. S. C. R. een kampioenschap al in 't vooruitzicht heeft. Velox werd op eigen veld door Rozenburg geklopt met 41, A. L. 0., dat bij H. S. V. ie gast was, met 30. Advendo, te gast bij D. O. S. 0„ wiet zich zoo waarlijk staando te houden tegen D. O. S. O. en met een gelijk spel te eindigen. Do overwinning van Hercules op Haarlem bezorgde haar de eerste plaats in de compe titie. Het spel eindigde met 32 in het voor deel van de Amsterdammers.^ D. D. V. zal ten slotte wel geen moeilijke taak hebben tegen Allen Weerbaar, schreven we Zaterdag en het resultaat is een 90 over winning voor D. D. V. SPORT. VOETBAL. Overzicht Is er nu weer eens van gekomen dat eenige elftallen hun voetbalschoenen konden laten rusten in hun koffers, 't Zag er Zater dag anders nog best uit, doch een guur re gentje midden in den nacht.beeft 't hart van menigen voetballer doen beven, als hij ten minste uit zijn slaap gewekt werd. Een ge ringe hoop bleef gespaard doordat de wind bij vlagen loeide en men daardoor een kracn- tige hulp verwachtte om de terreinen nog droog te maken. Zoo waren wij aangewezen om den wedstrijd Lugdunum IllbL. A. V. V. te leiden en om dat we nog geen bericht van terreinafkeuring hadden ontvangen, togen we naar Oegstgeest. Veel hoop hadden we intupschen niet en toen we dan ook het terrein betraden, bleek onze meening juist. Tot overmaat van ramp hadden de spelers zand gestrooid bij" de doelen, waar door de modderpoel nog grooter werd. We keurden dan ook dat terrein af. Het A. S. C.-terrein was Zaterdag reeds ai- gekeurd, zooals we vernamen, doch dit lijkt ons al te voorbarig. De wedstrijd L. F. C. B. M. T. ging dus niet door en A. S. C. be hoefde do reis naar Dclfia ook al niet te on der nem on. In de Groole Westelijke gingen de wedstrij den door, zoodat de competitieleider hier dus niet te klagen had. Blauw-Wit wist zich tegenover A. F. C. te handhaven en behaalde een regelmatige 20 overwinning. Het gaat er nu toch voor A. F. C. slecht uitzien. Wisten de Stadipn-menschen zich dus aan don kop te houden, hun concurrente Ajax deed. niet minder. Met een gelijken uitslag als Blauw-Wit versloeg Ajax liaar sladgenoote V. V. A., zoodat het puntenverschil gehandhaafd blijft. ï.'.'Jvj Smaakten dus V. V. A. on A. F. C. geen van beiden het zoet der overwinning, do Spartaan verging het op eigen grond niet veel beier. Zoo als wij verwachtten nam de Groote Haagscho revanche voor de óp eigen grond geleden ne derlaag. Merkwaardig dat ook hier de uitslag 20 was, zoodat de drie eerste klas ontmoe tingen in de hoofd -tad alle in oen 20 uitslag eindigden. V. O. C. wist zich tegenover do Dordtschc roodhemden slaande te houden on forceerde een 11 uitslag, zoodat ze een kostbaar puntje bemachtigde. Sparta ten slotte"'beleefde Van haar bezoek bij H. B. S. geen genoegen. Al is de uitslag 21 normaal, veroorzaakt door een sterker zijn van H. B. S., toch dienen de puntjes nu onverwijld te komen. Overgaande tot een relaas van de verrich tingen in don Leidschen Bond moeten we kort zijn. Lugdunum versloeg het zwakste zusje in de afdeeling U. V. S. II met 40 en D. V. S. I behaalde een 10 overwinning op D. L. V. II. terwijl Kweekschool voor Zeevaart baar reis naar Beresteijn III beloond zag met een 31 zegepraal. De overige vsodstrijden werden af gelast. gespeeld tusschen Fluks II en Rood-Wit. ontmoeting voor onze rood-wil ten, zooals te verwachten, in een 20 overwnning eindigde. In de 2e ronde om den Zilveren Nieuws van den Dag-bal wisten onze tweede klasse blauw-wntten een 31 overwinning to beha len op H; K, V. Hieronder de uilslagen en de standen der eerste klassen B en C, daar in A geen wijzi ging is gekomen. De uitslagen. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Westelijke afdeeling, fle Klasse. B. Rotterdam: O. S. C. R.Vitesse (H.) 110 Rotterdam: VeloxRozenbur g 14 Den Haag: H. S. V.A. L. 0. 30 C. Amsterdam: D. O. S. O.Advendo 22 Amsterdam: HerculesHaarlem 32 Amsterdam: D. D. V.A. W. 90 2e Klasse E. Leiden: Finis IIRood-wit 20 Zilveren N. v. d. Dag-bal. 2e ronde. Leiden: Vitesse IIH. K. V. 31 Westelijke le klasse B. doelp. gosp.gew.gel.verl.voortog. pnt. O. S. C. R. 9 8 1 69—15 17 H 6. V. 8 5 2 1 39—32 12 Rozenburg 9 6 1 3 24—29 11 Vitosse (H.) 10 4 1 5 31—53 9 Velox 8 3 1 4 28—24 7 D. H. B. S. C, 9 2 7 26—41 A. L. O. 9 1—8 16—39 2 Westelijke le klasse C. doelp. gesp.gewgelverl.voorteg. pnt. Hercules 9 7 2 33 26 14 Haarlem 8 5 1 2 44 21 11 D. 0. S. O, 9 5 1 3 35 28 11 Excelsior 8 6 3 31 39 10 D. D. V. 10 5 5 38 29 10 Ready 8 2 1 5 30 31 Advendo 8 2 1 5 22 29 Alton Weerbaar 8 1 7 16 46 2 AUTOMOBILISME. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben opgeheven de ongechiktverklaring voor motorrijtuigen, d.d. 16 Nov. 1903, van Oost- dorperweg onder de geemeente Wassenaar. ALPKEN AAN DEN RIJN. Liefdadigheid. Het plaatselijk R. K. Huisvesting-Comité maakt melding van het volgende. Bij de hemicuwe actie, welke dezer dagen van voornoemd Comité ten bate der noodlijdende kinderen in de Centrale rijken is uitgegaan, meg dankbaar worden gewezen op den lief dad igliesdszin van Alplien's Katholie ken. De bereikte resultaten toch mogen inder daad schitterend word"n genoemd, zooals wel bKjkt uit het volgende Het Coinité plaatste weder 32 kinderen hij pleegouders; aan giften kwam binnen het aanzienlijk bedrag van 1575 gulden, w.o. is inbegrepen aan giften van het H. Comité te Aar!aaderveen een bedrag ad. 1185.50; voorts ontving bet Comité een zeer groot aantal kleedingslukken, schoeisel, liebee- gabcn en kazen. Een gedeelte van boTengo* noemd bedrag moet worden bestemd voor de verpleging en voeding (gedurende 3 maanden) van 16 kinderen in een kinderheim te Wccnen. Het Comité, inzonder het Dag. bestuur (de heeren Th. v. Tol, A. Breukel en C. Y. Pon- eioen), zal intusschen gaarne verdere giften of gaven tot dit Joel dankbaar in ontvangst blijven nemen. De klokken. Met de plaatsing van de burgemeester Visser's klokken werd dezer dagen aangevangen. De klokken, die bij avond electrisch worden verlicht, zullen waarschijn lijk deze week gereed komen. Aanbesteding. De aanbesteding van de bovenbouw ecner kerk ten behoeve der Ned. Herv. gemeente alhier zal plaats hebben 31 Januari a.s. BODEGRAVEN. Nachtwaker. Tot lijdelijk nachtwaker in tze gemeente is door den burgemeester aan gesteld G. van Kruijl. Woningbouw. Door de Woningbouwvcr- eeniging „Bodegraven en Omstreken" zal op Donderdag "13 Januari a.s. worden aanbesteed de bouw van 18 woningen met straataauleg en rioleering aan de Prinsenstraat. De Hanze. Dinsdag a-s. des avonds ten uur zal in het Patronaalsgcbouw de jaar vergadering worden gehouden van de R.K. Middenstandsverceniging „De Hanzo" afd. Bodegraven. De agenda bevat niet minder dan 13 punten. BOSKOOP. „Rijn en Gouwe". Bij besluit van Raad van Commissarissen en directie van de N.V. Mij. tot Expl. van Onroerende Goede ren „Rijn en Gouwe", gevestigd le Boskoop, is over het le boekjaar 1920 een interim dividend op de aandeelen betaalbaar ge steld van zeven procent. MiLLEUOM. Onderwijs. Voor de nieuwe R.K. School aan de Zilk vangen de lessen pas aan op 18 dezer. Een mooie kerstvacantie. Oorzaak is: gebrek aan personeel. Op 17 dezer wordt de inrichting plechtig ingewijd. Min gedoe. Op den kansel in de St Josephkerk is de klacht geuit, dat de pries ters langs de straat gaande worden uitgeschol den en beleedigd. Wij vertrouwen, dat de Katholieken, die zelfs ruim 55 pCt. der bevolking uitmaken', alles zulen doen om zoo iets te beletten. Fat soenlijke menschen doen zulks niet natuur lijk. KATWIJK AAN DEN AlJsJ. De Coöperatie-kwestie. In aansluiting met hetgeen wij Zaterdag reeds schreven over de Coöperatieve Inkoop vereeniging, kunnen wij thans meedeelcn dat tegen he den-, Maandagavond, S.15 uur in do Ros kam ter vergadering zijn opgeroepen de leden die met de afwikkeling der zakea, zooals het bestuur zulks denkt te doea, niet acooord gaan. Naar we .ernemen zal dit aantal ongeveer 2,3 van allo leden be dragen. We twijfelen niet of dc anders tau- - y.prgqfleriunaia.'-oi - -:n 1 -nu aanwe zig zijn. t Belooft één gescis*?- de-nis te worden waarvan we do lezers op de hoogte eidlen houden. Een andere voor stolling. In Uw blad van Zaterdagavrmd komt een mededeeling voor uit Katwijk be treffende de voorgenomen liquidatie <i"v Coöperatie ve Inkoop.vereeniging „Ons Belang". Tegen eenige onjuistheden in (iat bericht meen ik te moeten opkomen. Uw berichtgever maakt de gevolgtrek king, dat het verlies in df'/elfde verhou ding gedragen zou moeien worden als de winstverdeeling waarvan artikel 32 der statuten spreekt; hij vergeet echter datarS. 32 der statuien bestemd is om le werken zoolang de vereeniging bestaat en v.cïvoI- -gens dat, om bij verlies eenzelfden verfiou- dingsmaatstaf aan te leggen als bij een winstverdeeling, de vergadering daartoe móet besluiten; een dusdanig besluit is niet genomen. Art 20 der Wet op de Cöoperatiev* "Ver- eenigingen wordt door Uwen berichtgever niet juist weergegeven; er staat in dat ar tikel niet. dat bij ongelijke winstverdeeling de bijbetaling van het tekort geheel of ten deele naar denzelfden maatstaf aal ge schieden, doch er staat in art» 20 dal in de acte van oprichting eener Coöperatieve Vereeniging bepaald kan worden dhfc de tomslag van het tekort geheel of ten deele naar denzelfden maatstaf, als voor de winstverdeeling is bepaald, kan geschie den. Dc statuten der bedoelde yoreenJgiog •bevatten daaromtrent geene bepaling en dan wordt de omslag in het verlies g&jö- geld in artikel 19 der wet op de Coöpera tieve Vereenigingen, welk artikel aogt,dat, indien de statuten niet anders bepalen, de leden verplicht zijn voor ^gelijk© cteelen !tot dekking van het tekort. Onjuist is ook de uitgesproken meèning als zou het bestuur iu deze den rechter uitspraak willen laten doen. Het bestüur zal niets liever zien dan dat er in eensge zindheid gehandeld kan worden én meeötj dat zulks ook in het belang is der befrelo- ken ledën. Dat allen het niet .direct eena zijn met de gevallen beslissing is mogelijk: en denkbaar en dat het velen onaangenaam' is in dc gegeven omstandigheden een groot bedrag te moeten bijbetalen, kan ik zeef goed begrijpen. Het is echter verkeerd deo? een, mogelijk ongewild, onjuiste voorstel ling, de liquidatie voor het bestuur moei lijk te maken. Ik heb daarom gemeend goed te doen met een enkel woord tegen dé gepiaatste mededeeling op te komen. Dit schrijven leidt dus geen polemiek in. E. BOLSIUS. Snijbloemen. De aanvoer van getrok ken tulpen en hyacinlhen wordt stoeda grooter en de goede prijzen handhaven zich. Wannéér de vraag in Engeland zoÓ blijft zal ook de prijs vermoedelijk wol niet lager worden. Voor goed le soort wordt per 100 betaald; La Reine ƒ7—-ƒ8.50, Geffl Prins ƒ5ƒ6.50. Thomas Moore' 6.80—7, Salvator Rose ƒ7.507.80, Vermilton Prti- lant ƒ8—ƒ8.50, La Matalas ƒ8.10—f 8 93, Gourone d'or /8.W8.50, Hy&cinthcn gasri voor 8—10.

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2