%)&Zeid&ch&'(2QMa/n& BUITENLAND. Os Zeerosvers oit hst Oosten. Buitenlandsche Berichten, BINNENLAND. JPft bïnd verschijntelken dag, uïigez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bq vooruitbetaling^ Voor Leiden 19 ct. p. \reek, f2.5ü p. kwartaal; bq onze agenten 20 ct. p. weck, f 2*60 p. kwartaal.Franco p. post 12:95 p. kwartaal Het GeïliustreerdZondage. blad is. voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling vun 50 cLp.kwartaal, bq vooruitbetaling. Afzonderlijke rummers ti ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 12e Jaargang. Bureau: RAPEKSUR6 !0 HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De toestand in Oostenrijk. De Regeering blijft. De financieele toestand van Duitschland. De houding van het Duitsche Centrum. Do strijd om de Hongaarsche kroon. Drie icandidaten. Duitschland. F Tegen de openbare onzedelijkheid. Nam* de „K. V." meldt, wordt op het tijksmiiniisterie voor kunsten en weten schappen een wetsontwerp uitgewerkt ter bestrijding van de onzedelijkheid in kunst en literatuur. Het wetsontwerp zal binnen kort bij den Rijksdag worden ingediend. De financieele toestand. De ministers van financiën van de bond staten zijn te Bamberg voor een gewichtige vergadering bijeen gekomen, meldt de „Msb.". In het geheel namen 8 Duitsche minis ters van financiën waaronder de Pruisi sche, Saksische en Beiersche aan de con ferentie deel. Voorts zijn nog eenige direc teuren van de minis terieele departemen ten en deskundigen medegekomen. De be sprekingen werden niet in 't openbaar ge houden. Onderwerp der beraadslaging maakt niet alleen de financieele toestand der bondsta ten uit, waarin het rijk niet voorzien kan, eenvoudig omdat het zelf geen geld heeft, maar ook de kwestie van de bezoldiging der ambtenaren, en de ondersteuning der wcrkeloozen. Naar verluidt heeft do rijksminister van financiën, die bij de besprekingen niet te genwoordig was, de ministers naar Berlijn tot eene bespreking uitgeaoodigd. Dr. Wirth over de Financiën. In de commissie van den rijkseconomi- sclien raad heeft de Minister van Finan ciën, "Wirth, uitvoerige, deels vertrouwe lijke mededeelingen gedaan omtrent den. financioeleu toestand. Hij wees er daarbij op, dat de eischen van het spoorwegpersoneel, waaraan de re geering heeft moeten tegemoet komen een aanmerkelijke belasting voor de financiën beteekenen, te meer, daar thans ook vol daan moot worden aan do vorderingen van de afzonderlijke staten en van de gemeen ten wegens toeslagen op de salarissen der ambtenaren, welko automatisch bij de neel van "kracht worden. In heb geheel zal voor een en ar der een bedrag van ongeveer 7 milliard noodig zijn. M i jnwerkersstaking De staking in de mijnen van August Thijssen in Hamboni heeft zteli verder uit gebreid. De mijnen zijn sedert Vrijdagmid dag 11 uur gesloten. Te 1 uur begonnen de arbeiders in de tinkmijiien en de mijnwerkers van Neu- mühl een 24-urigo sympathie-staking. Gemeld wordt, dat niet zoozeer gestreefd wordt naar loonsverhooging, als wel naar de doorvoering van den achturigen werkdag. Verder moet een prijsverminde ring van levensmiddelen en verdere nood zakelijke artikelen van 30pCt. plaats heb ben. De houding van het Centrum. Bij gelegenheid van het öO-jarig bestaan van do Centrumspartij heeft afgevaardigde Trimbom to Essen een redevoering gehou den over de positie" van het Centrum, ten opzichte van de meest-gewichtige kwesties .van den dag. Trwnborn veroordeelde in die - rede de pogingen tot omverwerping van den huidi- gen staat. Wel moest de republiek nog al-, tijd het. bewijs leveren, dat zij de beste staatsvorm was. Hij hield staande, dat het Centrum, tob óp het allerlaatste oogenblib trouw gebleven was aan de monarchie, of schoon zij ook thans zich loyaal geplaatst heeft op den bodem van de grondwet van .Weimar. Hot Centrum bestrijdt het socialisme. Het particuliere initiatief in het economi sche leven moet behouden blijven Het Centrum was vast besloten an de toe komst mot de christelijke arbeiders samen FEUILLETON 30) -- De zoon zag lioe de misdrijven zijner moeder zich opeenhoopten en hij begon met haar zijn ontevredenheid over zulk een handelwijze niet langer te verbergen. Openlijk hield hij aan die heilloos afge dwaalde, die hem het leven en het aanziju, maar niet de schoonste gift eener moeder, een zedelijke vorming had geschonken, haar ergerlijk zondig leven voor oogen. Nu begreep de listige slang andere te moeton aanroeren. Zij wilde haar zoon onder zich houden, doch hij verzette zich tegen den teugel, hij lachte over de list der onnooze- le, telde het hartzeer van zijn vader in het minst niet, en trachtte slechts alleenheer- seher te zijn, ten einde al zijn hartstochten te kunnen botvieren. Zoon en moeder gin gen elkander uit den weg. Het hart des Vaders werd gekweld door verdriet, zwaar moedigheid, een vruchteloos berouw on tie onophoudelijke knaging van ziju gewe ten. Dit alles stortte hem op liet ziekbed neder, en thans, nu hij den troost en do- hulp van zijn verstooten beschermeling en Van Theodulus, die insgelijks uit do voeten ^.as geraakt, meer dan ooit aoodig had, nu te werken, gelijk tot dusverre. „Maar prin cipieel wijzen wij, aldus ging Trimborn voort, alle pogingen van de hand, om heb Centrum te veranderen in een arbeiders partij. Wij willen zijn en blijven, een alle klassen omvattende „volkspartij". Dat be hoeft niet uit sluiten, dat het Centrum medewerkt aan het vormen van part ij-co aHties. Er moet een gemeenschappelijk werkpro gram tusschea de daarvoo-r in aan: komende partijen .tot atand komen." Oostenrijk. De toestand. De regeeriug weerspreekt de geruchten, dat zij zou .aftreden en verklaart, dat het haar plicht is om te blijven, ondanks de buitengewone moeilijkheden. De toestand van Oostenrijk is tengevolge van het uitblijven van buitenlandsche hulp troosteloos. De communisten bedrijven weder sterke agitatie en wekken de arbeiders op, tot be- lafitingstaking. Hongarije. De strijd om de kroon. Dg strijd om de Hongaarsche kroon tus- schen de verschillende partijen duurt sterk voort. De beweging voor een herstel der monarchie breidt zich hoe langer hoe meer uit. Naar verluidt, zou graaf Robert Ap- ponyi verklaard hebben, dat hij geen ande ren lcgitiemen vorst dan Karl zou erken nen. Aan een zeer hooggeplaatst en aan de dynastie verwant persoon te Boedapest zou de ex-keizer schriftelijk hebben mede gedeeld, dat hij in Maart a.s. te Boedapest zou tcrugkeeren, wat er ook moge gebeu ren. De betrokken persoon heeft den ex- keizer in zijn antwoord op de eventueele noodlottige gevolgen gewezen, die zulk een onberaden stap zou kunnen hebben. Een andere partij ijvert voor aartsher tog Jozef. Van de zijde dezer partij wordt er bij ex-keizer Karl op aangedrongen, ten bato van Jozef afstand te doen van zijn Candida tuur. I&cn derde candidaat is Horty. De Engel- sche districtscommissaris zou verklaard hebben, dat de Engelsche regcering, noch de troonsbestijging van ex-keizer Karl, noch van een anderen Habsburger zou dul den. Hij zou daarom den raad gegeven, een uit 'n niet-aristocratisch geslacht afkom st igen Hongaar Lot nationaal koning te kronen. Hierop steunt, do candidatuur van Horty, Frankrijk. Naar de „Chicago Tribune" uit Washing ton bericht, heeft heeft Wilson het verzoek der geallieerden aan de Vercenigde Sta ten, om deel te nemen aan de conferentie der eerste ministers op 18 Januari te Pa rijs, tor bespreking der ontwapening van Duitschland en de kwestie der schadeloos stelling in overweging genomen. Men is echter algemeen van oordeel, dat hij geen toestemming zal verlcenen tot deelneming van de Ycreenigde Staten aan deze confe rentie. Hij gevoelt zich niet vrij tot eenig optreden in dezen, omdat de Vereenigde Staten het verdrag van Versailles niet heb ben geratificeerd. Rusland. Mobilisatie van analphabeten. Een draad.loos bericht uit Moskou meldt, dat de „buitengewone commissie tot de be strijding van het analphabetisme" de alge- meeno mobilisatie heeft gelast van alle manneldke en vrouwelijke burgers tusschen 17 en 55 jaar. die niet kunnen lezen en schrijven, teneinde hun te verplichten, -vooralsnog onderwijs hierin te ontvangen. Vereenigde Staten. Beperking van de bewapening. De senaatscommissie voor militaire aan gelegenheden heeft een gunstig rapport uitgebracht over het bij den Senaat inge diende wetsontwerp, om de re cru teer ing voor het leger te staken, totdat de totale legersberkto zal zijn teruggebracht tot 175.000 man. De voorzitter' der militaire commissie uit het Huis yan Afgevaardigde heeft na een onderhoud met Harding verklaard, MAANDAG 10 JANUARI 192!. - LEIDEN. Intcrc. Telefoon 935. Ho. 3418 Postbus II De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 ceni per regel, overige dageo 30 cent. Voor Ingezondea mededeelingen wordt het dubbele van het ianef be- rekend. r Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl.- 's Zaterdags overige dagen f0.75. dat de a.s. president 'dorstonder is het ontwerp cn van een. vermindering tot slechts 150.000 man. Ter leniging van tien „nood" in Europa. In den senaat der V. S. deed senator Reed de opzienbare mededeeling, dat van de 150 millioen dollar, wélke door het huis van afgevaardigden ter leniging van den nood in Europa waren toegestaan, 40 mil lioen voor het onderhoud van het Poolsche leger waren gebruikt. R$ed verklaarde, dat hij de bewijzen daarvoor in handen had. Scheepsramp, Uit Buenos—Ayres wordf .gemeld: Een bootje, (hel/welk een honderdtal ambte naren van de bureaux van het ministerie van publieke werken vervoerde; is gezonken. Een vijftigtal personen verdronken. Drievoudige rroord. Een "Wolffbericht uit Konigshulte meldt, dat de mijnbeetuurder "Weilacke van de „Redlickkédlsgrube" zijn dochter en zijn. as sistent vermoord zijn. Twee jeugdige gebrocdeja Blancryck zijn als verdachten aangehouden^ Smokkelende Hollanders. Men is te Berlijn een smoikelaffaire op het spoor gekomen. Bij het loss'én van een wagon roode kool kwamen tachtigduizend' sigaretten oor den dag, die door twee Hollanders tus schen de roode kool wares' aftopt. De siga retten werden in beslag genojnen en de beide Hollanders gearresteerd. Slaapziekte in België. In Belgisch Limburg en in do provincie Ludk heerscht een epidemie van slaapziekte. Verscheidene personen zijn roods aan dïe ziekte overleden. Ook nabij de Nederlandscfipgrens te Mun ster-Pilzen deed zich een gevil met doodelij- ken afloop voor. Donker Berlijn. Herhaaldelijk komt het in den'laatstên tijd .te Berlijn voor, dat do politie tegen het sluitings uur van de café's met gewel.d-moet optreden. Vooral de nachtlokalen, waar de levensmidde len-smokkelaars, de inbreker^ en het andere boehventuiig van de Duitsche hoofdstad elkaar ontmoeten, storen zich niet aah het wettelijke sluitingsuur. Dezer dagen nog kwam hel hij een z.g. „Bouillonkeller" tot een treffan tusschen po litie en bezoekers. Eenige pol.'iieagenton, die de Augusstrasse patrouillcerd-, n; worden n.l. het feit, dat in een der naclitlokaleji aldaar nog publick aanwezig was, en er hevig ge vochten werd. Toen de politie kort daarop bij het café aankwam, was echter alles stil en de deur op slot. De agenten, stelden zich verdekt op, en spoedig opende do waard '1 venster en keek rond of de „groenen" reeds verdwenen waren. De agenten sprongen daarop te voor schijn, hielden den man met hun revolver in bedwang en drongen den kelder binnen. Zij ouden daar een vijftigtal personen. Tien man stormden op de beambten toe en trachtten hen uit 'het lokaal te dringen. De politie trad echter zoo flink op, dat binnen enkele minu ten het café ontruimd en de ergste belhamels in arrest gesteld waren. Toen de patrouille na een uur de Augusstrasse weer passeerde, vond zij andermaal bezoekers in den kelder. Ook dezen werden verwijderd, en een kellner, die zich herig verzette, werd geboeid naar de wacht gesleept. „Tel." Een aanslag in Spanje. Toen de civiele gouverneur tc Valencia Zaterdag van een bezoek aan het theater huiswaarts ging, loste 'een twaalftal per sonen verscheidene revolverschoten opzijn rijtuig. De gouverneur werd niet gewond, maar van het publiek werden een politie agent en een kind zwaar gekwetst. De aanvallers wisten allen te ontkomen. Milde communisten! Hoe mild de communisten wel zijn, kan blijken uit een bericht uit het Rijnlandsc'ne stadje Wald, waar de communistische raadsleden voorstelden, een gemeentelijke leening aan te gaan van. vijf millioen mark, met behulp waarvan aan iederen gemeen tenaar met twee of meer kinderen, doch minder dan 18.000 -mark jaarlijksch inko men, van gemeentewege een toeslag zal worden gegeven, om het loon tot dit bedrag aan te vullen. De rente dezer leening wilden zij dekken door een „welvaartsbelasting" op alle in komens boven 50.000 mark, meldt de „Tel.", HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De opheffing van verschillende distribu tiemaatregelen. Bijeenkomst van de R.-K. Boerenbonden. Spoorwegongelukken en poging tot trein ontsporing. (Zie Gemengde Berichten). De opheffing der Crisis-instellingen. Zooala dezer dagen werd bericht, zal met ingang van 1 April a.s. de afdeeding „Volks voeding aan het Departement van Land bouw worden opgeheven. De „Tel." heeft geïnformeerd hoe het op dien datum zal staan met de werk zaamheden die aan de afdeeJing waren op gedragen. De opheffing betreft twee afdeelingen:* die van de Volksvoeding en. van de Melk- voorziening. Hoofd van beide afdeelingen le heer L. Bückmann, referendaris. Het personeel der afdeelingen wordt, op enkele na, die vermoedelijk in vasten dienst over gaan, ten deele op 1 Febr. tendeele op 1 April ontslagen. Bij de opheffing der af deelingen zal nog in werking blijven: lo. een uitvoerverbod op aardappelen, 2o. een uitvoerverbod op enkele indus- trieele- producten, 3o. een uitvoerverbod op tarwe, 4o. een uitvoerverbod op melk, 5o. een uitvoerverbod op suiker. Vermoedelijk zal ook nog noodzakelijk blijken* een uitvoerverbod op suikerbieten. Van de distributie op levensmiddelen is op het oogenblik alleen nog over de bruin- brooddistributie. Deze blijft ook na 1 April bestendigd. Het verbruik van bruinbrood wordt echter hoe langer hoe minder, zoodat deze distributie vermoedelijk langzamer hand uitsterft. De Melkvoorziening. De Minister van Landbouw heeft, naar de „Tel." meldt, een commissie benoemd, om hem op korten termijn van advies te dienen over maatregelen, welke waarschijn lijk genomen moeten worden, wanneer, zooals do bedoeling is, met 1 April de melkvoorziening van xege-eringswege wordt mvyeheven. L. Lovink, voorzitterL. Biiekman, secre taris j -S. R. de 'Miranda, wethouder van Amsterdam; mr. P. Drooglever Fortuin, wethouder van Den HaagJ. H. T. O. Kettlitz, wethouder van "Utrecht de Ka- herleden J. Weitkamp, J. J. Wintenmans en A. Colijn. Voor de producten de heeren J. S. Blink, N. Vadermans en J. G. ColLo-t d'Escury voor de distribuanten de heeren A. Beer en J. Smit en voorts uit de heeren dr. A. Raalte, (Dordrecht)dr. Sc-hey, (Hoorn)J. N. Swaning en J. Bielemari, inspecteurs van het zuivelwezen; J. G. Hibma, (Sneek)"W. Reitsma en A. Diep- huis al jurist is aan de commissie toege- 'oegd mr. H. Bijleveld Jr., adviseur in cri siszaken. De minister van landbouw heeft deze commissie geïnstalleerd. Het Kaasmaakverbod en de Melkprijs. In de gisteren te Gouda gehouden a-lge- meene vergadering von den Bond van Kaasprcducenten, deelde de voorzitter, de ■heer A. van "Wijnen, in verband met de in trekking van de ontheffingen van het kaasmaakverbod, mede, dat de boeren niet verplicht zijn do melk te leveren beneden 17 li cent .per liter, af boerderij, dit is de prijs, waaromtrent men vroeger met de re geering is overeengekomen. Hebben zc alle mogelijke moeite gedaan om dc melk tegen 17 Yi cent van de hand te doen, maar is him dit niet gelukt, dan kunnen ze daarvan op gave doen aan het Zuivelkanfcoor to 's-Gra- venhage en door gaan met het kaasmaken tot een middel ie gevonden, waardoor do regcering le melk kan afhalen. Opheffing R. K. D. De „Avp." verneemt, dat de Commissie van Advies inzake de Rijkskolendistributie aan don Minister van Landbouw heeft ver* zocht om zoo spoedig mogelijk de Itijküko-. lendistributie op te heffen. Daar do kolen- prijzen steeds dalen is het onmogelijk op denzelfden voet door .te gaan. R.-K. NED. BOERENBOND. Het 25-jarig bestaan van den Nederland- schen .Boerenbond, waarvan dr. Schaep- man bij de oprichting verlangde, dat hij zou bestaan uit „boeqen op de eerste plaats, boeren op de tweede plaats en boeren op de derde plaats", zal te Utrecht op 31 Jan. gevierd worden. Er zal een Nationaal Con gres worden gehouden, waarop vertegen woordigers van alle R.-K. Boerenbonden worden verwacht. Na een plechtige H. Mis van dankzegging zullen in den morgen vier vergaderingen plaats hebben, waarop zullen worden ingeleid: „Bevordering van den socialen vrede op het platteland", door pater prof. van Aken, O. P. te Amsterdam „De organisatie van de boerenjeugd", door rector J. H. Rijs te Haelen (Limb.); Het Pachtvra agstuk", door mr. Ch. Witlox te 's-Hertogenbosch en „De sociale verzeke ring in den landbouw", door den heer G. J. J. Peters te 's-Gravenhage. Na den mid dag heeft een feest verga dering plaats, waarop de Aartsbisschop van Utrecht, en de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel worden verwacht. Do feestviering belooft op die wijze voor onze Katholieke landbouwers een belang rijk feit te zullen worden. „Ti YVorniervcer in moeieüjkheden. Een socialistische meerderheid in den Wormerveerschen Raad heeft blijkbaar de financiën in de war welen te gooien. T Is zoo erg, dat verleden week zelfs de gemeentewerklieden niet betaald werden. Op aandringen van deü Gemeentewerk!ie- denbond, wiens tusschenkomst was inge roepen, hebben echter Ged. Staten alsnog bevolen, althans voor de afgeloopen week de gemeentewerklieden uit te bel alen, wat is geschied. Er moeten maatregelen geno men worden, op bevel van hoogerhand, dat) de gemeentediensten normaal werken. De economische crisis. Bij <Le firma Van Kouten te We esp is aa.n 82 personen, .ontslag aangezegd'. Zaterdag is aan de cartonfabriek Rei- dorland ontslag aangezegd aan 31 onge- huwdo werklieden. Wegens slapte in de metaalindustrie le Gorinchem zijn aan de Machinefabriek en Construct.iewerkplaatson van de firma Do Vries Ro.bbé en Co. 150 arbeiders ont- Land- cn Tuinbouw-OngcvaUenwet. Dezer dagen is in druk verschonen het) ontwerp van wet nopens de „verzekering van personen, werkzaam in de landbouw bedrijven tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in vei'band met de uitoefe ning van het bedrijf overkomen." Het ontwerp is echter nog niet definitief vastgesteld, wijl eerst de Hooge Raad van Arbeid zijn advies er over nog aan den Minister moet "uitbrengen. De „Tel." deelt uit het voor-ontwerp-een en ander mede. Het bevat 121 artikelen, waarvan vele,- vooral die op de uitvoering der wet be trekking hebben, zijn ontleend aan de „On gevallenwet 1901". Het ontwerp gaat vergezeld van een „Korte toelichting" van den Minister van Arbeid. Daarin wordt herinnerd aan de geschiedenis der verschillende ontwerpen, Land- en Tuinbouw-ongevallenwet. Het eerste ontwerp werd in 1905 door Minister. Kuyper ingediend; dit werd later door Mi nister Veegens gewijzigd voorgesteld en. het ontwerp-Veegens werd vervolgens door diens ambt-opvolger, Minister Talma, na genoeg geheel overgenomen. Minister Aalberse heeft echter gemeend; dit ontwerp-Taliha te moeten intrekken en te vervangen door een nieuw wetsontwerp. Voorts zegt de Minister: „Zijn bezwaar tegen hot vroegere ont werp' betreft, in hoofdzaak de daarin gero- gelde organisatie der verzekering. Die or ganisatie was in hoofdzaak gelijk aan die der bij de Ongevallenwet 1901 geregelde verzekering; do verzekering zou worden' Vermeden zelfs Valide en haar zoon om ook maar in do nabijheid van uen bitter- boetend: u grijsaard te komen. Doch de bo- •dem onder den tred des zondaars is glad, en zijn uur komt gelijk een clief in den nacht, plotseling en onaangemeld. Dezelfde Dei, wiens machtig woord een maal de stad en de zee deed sidderen, moest thans tot driemaal toe zijn 'zoon la ten vorzoeken voor zijn aanschijn tc ver schijnen, en evenwel versmaadde de on dankbare de bede van zijn zieken vader. „Welnu, wat moet het dan vader?" vroeg Muley tamelijk barsch, toen hij binnenge treden was;„wat verlangt gij zoo naar mij?" „Geef mij mijn jongsten zoon terug 1" smeekte de grijsaard; „zeg, waarheen hebt gij mijn beleren zoon, waarheen zijn leeraar gebracht?" „Ei. eii" hernam dc andere, „flikkert het vonkje, dat wij uitgestorven dachten, van do oudo liefde lot den zoon der Moorin nog eens in u op? Gij bemint hem nog? Gïj weent en treurt nog zoo om dien jon gen, vader? Hoe zwak zijl gij.(och in uw besluiten, wat worden die oude lieden toch wankelmoedig, kindsch en meineedig! Waar uw lieveling is? Er is voor gezorgd, dat mijn edele broeder, uw verloren oog appel, u niet weer onder de oogen zal ko- meo. Altijd en eeuwig die betere zoon! Hebt gij dan niet zelf zijn dood begeerd?" „Hebt gij niet met u beiden, uw moeder en gij," hernam de Dei, „mij dit kind zoo ontvreemd en uit het binnenste van mijn hart weggesloten? Waarom hebt gij niet opgehouden hem zoolang te lasteren en mij voor hem bevreesd te maken, totdat ik hem verstooten heb? Bleekt mij deze altijd weenende oógen uit, ontneemt mij alles, al het andere; acht mij, gij eer- en plichtvergetonen, als een listigén hond, stoot en slaat mij, scheurt, mijn gansche hart aan stukken, maar geef mij slechts mijn armen zoon terug, opdat ik in zijn armen sterven, en mijn jongste zoon zijn van hartzeer gestorven vader begraven moge. Hij alleen is mijn kind, daar gij het niet meer zijt. „Noem hom in mijn tegenwoordigheid immer weer den betoren!" raasde Muley, en hij stampte van kwaadaardigheid op- den grond. ..Hrbt eij." sprak hij, ..zoo wei- ig geheugen meer, dat gij niet weet, hoe gij hem aan mijn moeder hebt overgele verd? Wee! over uw wankelmoedigheid! Wat bekommeren wij ons. mijn moeder en •k, over de droevige gevolgen uwer erbar melijke zwakheid?" De bloedige tranen van al te laat berouw vloeiden folterend, als een vuurregen over de wangen van den ouden Dei. „Zoo te wcenen om den christen, vader! om een christen. Gjj hebt hem weggewor pen, en let er op! nu zult gij genezen en lang en gelukkig leven. Dat gij ook mij zoo teruggeslooten hebt, daarvoor bclioef ik u niet te danken. Zoo gaat gij met uw kin deren om. Ja! die Griek had toch gelijk; gij hadt niet slaaf van een vrouw, van mijn moeder moeten zijn. Ziet gij nu de vruch ten daarvan? Waarom hebt gij mij zoo slecht opgevoed? Waarom de tuchtroede aan mij gespaard? Niet waar, thans zoudt gij mij wel willen slaan? Maar dat is nu te laat geworden. Ik ben heer en meester." Daarop trad hij naar de deur. De vader -verlangde dringend naar zijn arts, maar dc zoon verklaarde droogweg: „Het water heeft mijn broeder, de aarde den Griek". „Welnu, dan hebbe u het vuur!" vloek te, zich afgcpiat op zijn leger oprichtende, de Dei hem na. Daags daarna stond de Dei, schoon on gesteld, van zijn leger op en waggelde Tu nis uit.. Slechts een enkele slaaf vergezelde hem. Hij nam zijn weg in de richting naar het strand der zee, terwijl Muley, zonder schroom voor zijn vader, op zijn prachtvol getuigden Arabischen hengst buiten de stad rondholde. De met zooveel ondank beloonde vader zag hem langs zich rijden en riep licm na: „Gij zijt vlug en boos, mijn zoon! als de Sarnoem in de Saliara-woes- tijn, maar -geef wel acht dat gindsche ge rechtigheid boven de wolken niet vlugger en onbarmhartiger met u zij! Sjjri.-- r zoo heen! Zij moge u inhalen en u storten en wonderen doen aan de U Zij zullen en moeten weer in cere U.> :i, zij, die gij thans onder uwe voeten live.it met ijzeren zolen. Zij komen weer! Wee over u en over uw moeder; wee! alle men- schelijk wee over u!" Op een steen aan den weg rustte hij uit, de vorst dezer stad; en zoovclen als er. voorbij kwamen, herkenden hem nog maat; alleen aan zijn oude gewaad en baard. Ver volgens ging hij, op den slaaf steunende» tot aan het strand der zee.. Daar speelden zij nu zoo rustig en kalm, die golven, dia Ferdinand hadden verzwolgen. Daar in dfc haven was leven en vroolijkheid van allft kanten; maar de heldere juichstemmen der scheepslieden klonken den vader ala weeklachten over zijn zoon in de ooren. Op dc uiterste spits van een naakte rota, aan den oever, stond hij stil >en staarde, het leven moede, in de laagte, en hij keè^ rond als zocht hij of hij niet het lijk vad zijn zoon zou kunnen vinden, dat de golven hem moesten terugvoeren. Zacht trok d* slaaf hem terug, en sprak: „Keer met mij terug, o vorst!" Als oen kind gehoorzaamöü thans de oude Dei, en hij wendde zich naac Tunis, i(Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1