:Dc Seidóche QowvmvI BINNENLAND. J>St blad verschijn telken dag, uïlgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs Bedraagt, bij vooruitbetaling voor Leiden 19 ct. p. week, f2.5ü p. kwartaal; bg onze agenten 20 ct. p. wock, f2.60 p. kwartaaLFranco p. post-12.95 p. kwartaal Het GeOiustreerdZondaga- blad is voor de Abonnë's verkrijgbaar tegen betaling van 50 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 0 ct., metGeïllustreerd Zondageblad 10 cent l2e Jaargang. Bureau PAPENBURG 10 VRIJDAG 7 JANUARI iü2t. LEIDEN. Ir,Sire. Tsletoon 935. No. 2416 Postbus 11 Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 C6ato regel, overige dagen 30 ceDt. De per regel, overige dagen 30 ceDtT Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 boorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huui en verhuur, koop en verkoop fl.— 's Zaterdag» overige dagen f0,75. Dit nummer bestaat uit twee bladen BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Nieuwe eischen van Frankrijk inzake de iDuitsche steenkoollevering. Gestoorde Berlijnsche gemeenteraadszit ting. Een bolsjewistische regeering in Armenië. De troonrede van Koning Constantijn. Opstand in de Oekrajina. Duitschland. Dc vermindering van het leger. De vermindering van het Duitsche leger Van 800.000 man op 100.000 man heeft hot legerbestuur genoopt in 138 garnizoens steden, 145 kazernes en 200 andere gebou wen beschikbaar te stellen en die aan de gemeenten tot vermindering van den wo ningnood aan te bieden. Het betreffen ka zernes in groote en kleine steden. Boven dien zijn 15 kazernes en 70 andere gebou- jsven aan weldadigheidsvereenigingen aan geboden, 19 kazernes en 47 gebouwen zullen gebruikt worden tot het opnemen van vluchtelingen. Alle kazernes worden voor- Joopig slechts verhuurd. Nieuwe eischen van Frankrijk inzake de steenkoollevering. De onderhandelingen van den Duitschen Staatssecretaris te Parijs met de commissie voor de schadevergoedingen, betreffende do stoenkoolleveringen, hébben een hoogst onbevredigend verloop, doordat de Fran- schen niet alleen blijven aandringen op bet inhalen van de, door transport-moeilijk heden als gevolg van den hoogen Rijnwa- iterstand, niet geleverde steenkolen, doch bovendien een verhoogde levering eischen voor Februari en Maart, n.l. 2,2 millioen ton, of 200.000 méér dan bij de overeen komst van Spa was vastgesteld. Tegelijkertijd moet de hoeveelheid steen kool, die Duitschland uit Opper-Silezië ontvangt, eventueel opnieuw worden ver minderd en de geallieerden willen evenmin Verder de kolen-voorschotten en de goud premie betalen, welke voorwaarden waren voor de onderteekening van do overeen komst van Spa. Gestoorde gemeenteraadszitting te Berlijn. Bij de gisteren gehouden zitting van den Tson-iöënleraad kwam het lot ernstige bui tensporigheden der tribunebezoekers, toen oen voorstel der communisten geweigerd tyerd. Er verhief zich een hevig rumoer. De tribunebezoekers lieten zware beschim pingen hooren en wierpen stinkbommen in de zaal. De raadsleden moesten deze verlaten. De tribunebezoekers bleven op hun plaatsen en zongen met de in de zaal gebleven communistische raadsleden de communistische internationale. Von Bethmann Hollweg. Voor de begrafenis van den vroegeren Rijkskanselier von Bethmann Hollweg,"was Woensdagmorgen 'n aanzienlijke stoet van personen op het Stettinerstation bijeenge komen, ten einde met den trein, van 12,44 uur naar Hohenspiannau te vertrekken. Onder de aanwezigen werden o.a. opge merkt prins Oscar van Pruisen, die in de kolohelsuniform gekleed was en na-ar ver luidde als vertegenwoordiger van den vroe geren keizer zou optreden, voorts de vroe gere vice-kanselier von Delbrück en Helf- rerick, graaf Witzstum-von Eskstedt, die jarenlang gezant van Saksen te Berlijn is' geweest en de vroegere voorzitter der een-, itrale Roode Kruiscomimssie von Pfiill. De Onlusten te Flensburg. Zooals gemeld, hebben te Flensburg bloe- 'dige onlusten plaats gehad naar aanlei ding van de begrafenis van den dood geschoten monteur Hofman. Communisten maakten van deze gelegenheid gebruik voor (het houden van opruiende redevoeringen tegen de politie. Tegelijkertijd werden al lerhande manifesten onder de deelnemers rondgedeeld. Er waren ongeveer 700Ö per sonen bij de begrafenis tegenwoordig. Eenige honderden geraakten onder den in druk der verschillende toespraken en trok ken onder het zingen van revolutlonnaire liederen naar het politiebureau. Nadat deze menigte het politiebureau een uur of drie belegerd had, werd een poging gedaan, om de poort, die gesloten bleef, stormenderhand te openen. Koude waterstralen, uit het gebouw op de menig te gericht, brachten deze tot kalmte. De menigte trok zich, onder leiding van haar aanvoerders in een vergaderzaal terug, waar ze andermaal door oproepen en re devoeringen in geestdriftige stemming ge raakte voor het communistisch ideaal. Bloed moet er vloeienhadden de spre kers verordend en te middernacht trokken 2 300 demonstraten andermaal naar het politie-bureau. De posten voor het bureau trokken zich in het gebouw terug, en de menigte maakte zich gereed voor den aan val. Toen de demonstranten de poort nader den loste de politie eenige schoten in de lucht. De menigte schoot terug op de po litie, die toen eveneens het vuur op de menigte richtte. Er ontstond een gevecht, waarbij 1 politieagent gewond en 9 demon stranten gedood werden, terwijl de betoo- gers nog 23 gewonden hadden. Zestig per sonen werden in hechtenis genomen. Bij huiszoekingen, werden groote hoeveelheden wapenen gevonden. Onder de gearresteerden bevindt zich ook de leider der communisten in Flens burg. Op het oogenblik is alles weer rus tig. De sociaal-democratische partij heeft op haar beurt mauifesten verspreid, waar in ze zich van alle smetten vrijpleit en de bestraffing der commviisfcische rad draaiers eischt. De arbeiders zijn weer aan het werk ge gaan. De politie is intussehen versterkt. Oostenrijk. De Spoorwegstaking. Uit Weenen wordt gemeldDe Woensdag bij de beambten van den Zuiderspoorweg in Graz uitgebroken staking breidt zich snel uit. Het spoorwegverkeer ten Zuiden van Br-uck staat volkomen stil. Zelfs de le- vensmiddelentreinen worden niet meer doorgelaten. De staking"is nog verscherpt, doordat de beambten der staatsspoorwegen in Graz zich er bij hebben aangesloten. De trein, welke in den afgeloopen nacht van Wee nen naar Graz reed, bleef in Bruok steken. De machinist en het treinpersoneel wei gerden daar verder te rijden. De reizigers •namen een dreigende houding .aan en dwon gen den machinist de reis voort te zetten. Op hot volgende station herhaalden zich deze tooneelen. De reizigers omringden de stakers en bedreigden hen met revolvers en stokken. De trein kwam ten slotte des morgens te 9 uur te Graz aan, waar oji- middellijk vechtpartijen tusschen de rei zigers en het spoorwegpersoneel begonnen. De gendarmerie moest ingrijpen en nam talrijke personen in hechtenis. Engeland. Een aanslag op de kroonjuweelen. Gemeld wordt, dat de politie onder in beslag genomen papieren eenige merk waardige documenten gevonden heeft, waardoor een complot ontdekt werd om het „Jewel House" in de Tower van Lon den, waar de kroonjuweelen bewaard wor den, te verwoesten. Gemeld wordt, dat de documenten instructies bevatten aan Sinn Foiners te Londen, om door middel van bommen het .Jewel House" in de lucht te laten vliegen, doch zoo weinig mogelijk mee te nemen. Rusland. Staat van beleg. Van de Russische grens wordt te Berlijn gemeld: Volgens de Varskojo Slowo heeft de Sovjet-regeering over geheel Podolië en de sector aan de Roemeensclie grens den staat van beleg afgekondigd. Griekenland. De troonrede van koning Konstanlijn. In de troonrede sprak de koning zijn vreugde uit dat hij zich weer bevond on der de vertegenwoordigers van zijn volk en van de streken, die door de overwinning hunner wapenen de vrijheid hadden -her kregen. Hij sprak over de diepe erkente lijkheid die alle Grieken schuldig waren aan den steun der geallieerden. Na de binnenlandsche hervormingen gememoreerd te hebben, die noo- dig waren voor de ontwikkeling van het land, maakt de troonrede melding van het vaste besluit van Griekenland om loyaal samen te werken met de groote ge allieerden, teneinde vertrouwen in te boe zemen en tot betere betrekkingen met hen te komen, De kamer werd na deze zitting verdaagd tot 23 Januari. Oekrajina. Opstand. J3et Tajecho-Slowaa-ksche blad „Tribuna" publiceert een interview met twee opstan delingenleiders uit de Oekraïne, "die zich tijdelijk te Praag ophouden. Geheel Oekraine is volgens hen militair georgani seerd. De opstandelingen kunnen in twee groepen verdeeld worden; de eerste be vat gemobiliseerde troepen ter sterkte van 150.000 man, en tot de tweede kan men de plaatselijke organisaties rekenen, welke voor d'e verdediging tegen onver wachte bolsjewistische aanvallen dienen, voor plaatselijke maatregelen enz. De ge- heele Oekrainsche bevolking beschouwt de rooden als indringers en gehoorzaamt stipt aan do orders der opstandelingen. "West-Europa maakt zich over het alge meen een verkeerde voorstelling van den toestand in de Oekraine. De bolsjewiki hebben de steden en de spoorwegen in handen, maar het geheele platteland is op de hand van de opstande lingen, die als hoofddoel de onafhanke lijkheid van de Oekraine nastreven, en haar bevrijding van de vreemde elemen ten. In het buitenland beschouwt men de opstandelingen als rooverbenden of korni- tadji's, doch dit is niet het geval. De Oekrainsche opstandelingen streven een hoog idealistisch doel na. Zij doen hun best om de beschaving van het land te ontwikkelen en hebben hun propaganda- orga-nisaties,- vliegende drukkerijen en la ten bladen en boeken drukken. De bolsje wiki zien de gevaren, die daarin voor hen schuilen, zeer goed in. Te Kief moeten volgens de jongste be richten dagelijks versche troepen uit Sibe rië aankomen en 'langs .alle spoorweglijnen worden er troepen naar de stad gevoerd. 'Uit vrees voor de o,pstandelingen rijden de treinen onder een sterke militaire bewa king. Perzië. De strijd tegen de bolsjewiki, Hot Britsehc ministerie Van ooi-log meldt dat den 26sten December twee botsingen plaats hadden tusschen roode troepen en Brilsche detachementen ten zuiden van Rcsjt. Den 28sten trokken de rooden in ver warring terug op Leavind. Zij verloren elf dooden en vier gevangenen, oneer wie een Russisch officier, twee machinegeweren en 13 geweren. Armenië. Een nieuwe regceringc Armenië heeft een nieuwe, een bolsje wistische regeering gekregen. Deze heeft amnestie afgekondigd voor deserteurs en de goederen van de Armeensche kerk en van de buitenlandsche missies genationali seerd. De spoorwegen zijn gemilitairi- seerd en het personeel gemoboliseertj. De vroegere ministers zijn onder bewaking gesteld. Verzet tegen de bolsjewiki. In de bergen van Oost- en Noord-Kauka- sië ontwikkelt zich verzet tegen de bolsje wisten, dat geleid wordt door Iwan Scha- myl. Aan de zijde der bolsjewiki moeten reeds 4000 dooden zijn, terwijl zij 100 ma chinegeweren en 6 kanonnen verionen. Buitenlandsche Berichten. Een onbekende Tommy. Senator Boris Penrose, van. Pennsylva nia, heeft het wetsvoorstel in den senaat ingediend om een onbekenden Amerikaan se hen gesneuvelden soldaat te huldigen op dezelfde wijze als Engeland en Frankrijk het gedaan hebben. Kannibalen op Haiti. Drie Amerikaans che marinesoldaten en een groot aantal inboorlingen, vrouwen en kinderen, zijn het slachtoffer geworden van menscheneters op Haiti. Dit blijkt uit een officieel verslag, dat bij het departe ment van marine .te "Washington ingeko men is. Hot schijnt dat zekere Haitianen kanni balen zijn omdat hun godsdienst hen dat voorschrijft. Zoo werd een priester van dezen zonderlingen godsdienst aangehou den en ter dood veroordeeld door eene Amerikaansche rechtbank, omdat hij en kele baby's opgegeten had. Doch het volk van Haiti protesteerde met heb motief, dat die rechtbank geen rechtsmacht bezat, daar zij enkel eigen menschen opaten. De priester werd in vrijheid gesteld. Door bolsjewisten aangehouden. De sïoom-treïlar „Equilalble" uit Grimsby is daar ter plaatse teruggekeerd na een, avont uur in 'de Witte Zee. Het vaartuigywerd er aangehouden door een schip, door bolsjewisten bemand. Deze sleepten den treiler naar Moer- mansk, waar do kapitein en de loods aan wal weiden gebracht en gevangen gezet. De bols jewisten waren blijkbaar in de eerste plaate uit op voedsel en boden) zelfs twee duizend papieren roöbels voor één brood. Na een week werden de twee gëvangen ge nomen Engelsohen vrij gelaten en kon het vaartuig naar Grimsby terugkeeren. Een bom gevonden. Werklieden, bezig op het terrein der gas fabriek in Thames Street te Greenwich, von den daar, 'dus meJdt de „Weslm. Gaz." gister ochtend in een gashouder, idden zij zouden schoon maken een niet-ontploften bom. In het begin van don oorlog werd gemeld 'dat een Duitsohe Zeppelin in dio buurt een bom had laten Vallen, die niet ontploft was, maar 'dien men nooit had kunnen vinden. Het vergaan van de „Santa Isabel." Omtrent het Vergaan van het s.s. „Santa Isabel" wordt nog aan de „Times" gemeld: De zee stond beel hoog toen de boot ^>p een rots werd geworpen. De passagiers, die allen lagen te slapen, werden door den schok ge wekt en snelden naar het dek. Sommigen hunner 'hielpen de reddingsboot neerlaten, die echter terstond op een Tots werd te pletter ge slagen. Andere neergelaten sloepen .werden te gen de wanden van Qiet schip verpletterd'. Slechts één enkele sloep kon wegkomen met 30 passagiers. Vele passagiers die réddinggordefls 'droegen, sprongen in zee of werden over boord geworpen en grepen stukken wrakhout, dooh de imeesten konden zich niet drijvende houden. De ramp werd nog ernstiger, doordat •do stoomketels sprongen. De kapitein en de officieren bleven aan boord tot het schip kap- sijsde. De kapitein, die gewond gered werd, is krankzinnig geworden. Een beroovïng met moord opgehelderd. Een herooving, die aan drie menschen liet leven kostte en waarbij den daders anderhalf millioen mark in handen viel, is thans, na maanden, opgehelderd. Te Berlijn zijn twee mannon gearresteerd, die aan den in Augustus1 van het .vorig jaar te Bochmn gepleegdcn roofaanval op een wagen met geld van een mijnmaatschappij, betrokken waren. Be ambten van de Berlijnsche recherche vonden, bij het nasporen van geldsmokkelarijen twee goéd gekleede personen, die trachtten groote sommen Duitsch papieren geld om te wisselen en ai-resteerden hen. De gearresteerden toon den geldige identiteitspapieren en ontkenden iedere schuld. Den wachtmeester der mare chaussee viel het echter op, dat de beide man nen, die elk honderdduizend mark bij zich hadden, in het bezit waren van zeer veel één- markbiljetlen. Hierdoor en door de resulta ten van het onderzoek kreeg men de overtui ging, dat de gearresteerden bij bovengenoemd misdrijf betrokken waren, de wachtmeester dreef ten slotte de verdachten zoo in het nauw, dat zij een bekentenis aflegden. Schilderijen van Rembrandt gestolen. Uit het kantoor van een kunsthandel in Berlijn zijn schilderijen van Rembrandt ter waaide van 18 millioen gestolen. Men neemt aan, 'dat do dieven ze naar het buitenland willen smokkelen. Kinderziekte en sterfte te Berlijn. Volgens de „Tagliche Rundschau" zijn te Berlijn van 485,000 kinderen er 23,000 tuber- culeur, 77,000 ziek en sterk ondervoed en 120,000 ondervoed. In het jaar 1920 is de sterfte van kinderen tusschen 5 en 15 jaar te genover vóór 'den oorlog met 55 pet. ges legem, De getallen voor geheel Pruisen zijn naar de zelfde verhouding. Een belegering. Een Exchange-borioht meldt uit Metz, dat iemand te AgiTlin zich in dronkemanswaanzin in een huris verschanste en op de voorbijgan gers begon te schieten. Hij doodde o. a. een' vrouw, die mot haar kind op den aim veer bij kwam, en verwondde verscheidene andere per sonen. Vijftien gendarmes belegerden daarop •het huis en vuurden op den waanzinnige. Toen' deze het vuren staakte, forceerden zij de deur en drongen 't huis binnen .Zij vonden den man dood mot eon kogel door zijn hoofd. Hij had vier geweren, twee automatische pistolen cn een aanzienlijke hoeveelheid munitie naast rich liggen. Russische vluchtelingen te Bizerte. Zooals men weet, is een gedeelte van he gevluchte leger van Wrangel naar Bi zerte (Tunis) gedirigeerd. Volgens een be richt van daar aan de „Petit Parisien" is de toestand van die menschen wanhopig. Zij hebben rul. niet het onderdak gevon den, hetwelk men lien had doen verwach ten. Een regeeringstelegram uit Parijs ge lastte de vluchtelingen te Bizerte te ont schepen en hen onder te brengen in de ba rakken van het oude Servische kamp (daar opgericht na den terugtocht van het Servische leger door Albanië). De bedoe ling was goed, maar indien Parijs even de moeite had genomen te Bizerte te infor- meeren, dan zou men hebben vernomen, dat die barrakken sinds twee jaar niet meer bestaan. Bovendien is er geen huis beschikbaar en zijn alle hotels stampvol. De 4800 vluchtelingen blijven dus op de schepen, die op enkele meters afstand van de kust geankerd liggen.- Niemand mag van boord, wegens enkele verdachte ziek tegevallen. De Film in het Doodenhuis» Een zeer vreemde bioscoop-verte«ih?g heeft op Kerstmis in de groote gevangenis van New-York, in de beruchte Sing-Sing, plaats gehad. Een groote Amerikaansche film-acteur had de ontsnapping-scène van een boef uit zijn cel gespeeld, en waarschijnlijk uit erkentelijkheid voor het gelukkige gevoel der herwonnen vrijheid, liet hij daarna een paar actueele en misschien ook komi sche films draaien voor degenen, die in de afdeeling der ter dood veroordeelden zit ten. Een beddelaken deed dienst als projec- •tiedoek en. twaalf voet daarvoor .stond een iklein apparaat en draaide de films af voor twaalf gevangenen, die, tegen de tralies gedrukt, misschien een oogenblik verga ten, dat de meedoogenlooze electrische stoel hen wachtte. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De inkrimping van den postdienst op Zaterdag. Ingesteld is een commissie van advies over de inrichting van lagere land- en tuinbouwscholen en over de vraag of het wenschelijk is wijziging te brengen in de regeling van het lager land- en tuinbouw- onderwijs aan cursussen. De Koningin-Moeder geopereerd. Een bulletin van gistermorgen 12 uur luidt: „H. M. de Koningin-Moeder werd heden morgen ten paleize operatief behandeld. Er deden zich geen verwikkelingen voor en de operatie werd zeer goed doorstaan. De algemeene toestand is bevredigend. Gisteravond werd het volgende bulletin uitgegeven. - H. M. de Koningin-iMoeder genoot in den namiddag eenige rust en sliep bij tus- schenpoozen. De pijn in de wonde trad iiiet in storen de mate op. 6 Januari, 6 uur 's avonds. w.g. H. J. LAMéRIS. C. L. DE JONGH. i' Wet op de Arbeidsbemiddeling. Naar de „Msb." verneemt, is een wets ontwerp op de arbeidsbemiddeling in be werking, dat reeds in gevorderden staat FEUILLETON De Zeerooyers uit hst Oosten. ?8) Waarlijk, hij had de geheel wonder bare kracht van den godsdienst noo- dig om thans niet tot de domste 'onverschilligheid of tot wanhoop te ver vallen, doch een christen wanhoopt niet. ,VVerwaarts hij ook den vochtigen blik in Sc wijde ruimte van Gods schepping sloeg, overal zag hij zich verlaten, overal alleen; en wanneer hij aan den Hemel de reden vroeg van zijn leed bleef het ant woord uit. Terwijl hij ieder oogenblik zijn lot ver beidde, hetwelk Valide hem toedacht, boette de arme cipier, omdat hij christe nen in hun vlucht was behulpzaam ge- iweest, onder de bloedige roedeslagen, wel ke hem op Muiey's bevel werden toege- iliend. Dat was het loon voor zijn liefde werk! De avondlucht werd bewolkt, en, »ls ware de hemel vertoornd over al dat fcondig bedrijf in het roof- en moordzieke jTunis, ontstond er een storm San het in duisteren nevel gehulde firmament. In ^oeste wanklanken losbarstend, sloeg hij 2ijn ruwe vlagen om den grijzen burcht. ®ij kwam Val iele zeer gewenscht voor. Dc nacht brak aan, die zwijgend in haar hulsel den lichtschuwen misdadiger be gunstigt, de poorten ontsluit van den af grond en aan haar booze geesten vrij spel geeft. Nog lag de gevonniste Ferdinand in het duister vertrek; nog wist de arme lij der niet of hij den leeuwen tot voedsel moest verstrekken, dan of hij elders zijn verlossing in den dood zou vinden. Nu kwam men nader mét sleutels; de deur werd geopend, en twee manneliijke gedaan ten verschenen zonder licht. De een wenk te, dat Ferdinand moest opstaan; zwijgend bonden zij een doek voor zijn oogen, en zonder een woord te spreken, leidden zij hem door de weergalmende zuilengang van ten burcht, en hij voelde, dat hij de mar meren trappen afsteeg en voor de burcht poort naar buiten ging. Achter zich had hij het fluisteren eener vrouwenstem ver nomen. Op de plek, omstreeks honderd schre den van den burcht verwijderd, werd hij op een kar geplaatst. Hij zat op krakend stroo. Naast hem zat iemand, naar wiens grove hand hij oordeelde, dat ze tot de ruwste arbeidende klasse moest behooren. Dit was Valide's offerknecht. Voor hem gezeten dreef een ander een oud paard tot liardloopen aan. De merrie liep hijgend door den nacht. Op de kar volgde een rij tuig, dat, gelijk de ongelukkige giste, door twee prachtige paarden getrokken werd. Kort daarop lag de stad reeds ver* af ach ter hun nachtelijken optocht, want. het laatste gebouw naar den kant der zee was het oude verblijf van den roovervorst. „Waar ga ik heen?" vroeg Ferdinand, maar niemand gaf hem antwoord. In de plaats daarvan hoorde hij somtijds het klappen van de zweep en de paarden voor de kar en voor het rijtuig aanzetten. Eens kwam het hem voor, dat hij achter zich twee bekende stemmen had vernomen. Ach! hoe worstelde de een ieder ingeboren liefde tot het leven in zijn bedrukt gemoedI Ferdinand dacht aan Theodulus' laatste woorden en bleef voorbereid op alles wat er mocht gebeuren. De storm woedde voort De saamgezworenen tot het verk der boos heid telden zijn razen en tieren niet. Het was als muziek op het slagveld. In de verte klonk de hoorn van den wachter. Van den toren van den vorstelij- ken burcht af, verkondigde hij het uur aan het in nacht gehulde Tunis. Nog altijd wist Ferdinand niet of hij bestemd was om ver weg in de woestijn gebracht of aan de door den storm beroerde golven der zee te worden prijs gegeven. Andermaal vroeg hij het aan de hem vergezellende dienaren der ondeugd, doch kreeg nog altijd geen antwoord. Hij bouwde vast op do hulp van den almacbtigen God, en God zal hem met geheel cn al verlaten. Eindelijk ston den de snuivende paarden op een rotsach- tigen grond stil, hetgeen Ferdinand kon opmaken uit den hoefslag. Woedender dan ooit raasde de nachtelijke storm en wrevel over de afschuwelijke aan de onschuld ge pleegde daad scheen de gansche natuur te bezielen. Ferdinand luisterde; het was als hoorde hij het gebruisch en golfgeklots der nabij- zijnde zee. Nu viel het hem gemakkelijker te gissen, welk lot hem wachtte. Dat drei gend lot deed elko zenuw van zijn sidde rend lichaam trillen, doch er kwam nog geen enkele klacht over zijn lippen. Achter hem gebood de stem eener vrouw het ge boeide slachtoffer van de kar te zetten en dan nog eenige schreden vooruit te leiden. Dit geschiedde. De doodshuivering door trilde ijskoud den ongelukkigen zoon van Agla. Het schuim der golven bespatte reeds den jongeling. Zijn moed stond op het punt te bezwijken en de laatste kracht zijner ziel scheen te breken, zijn hooger vertrouwen (e wankelen. Doch nu verhief zich zijn ziel boven de zwakte der menschelijke natuur cn strekfc hare vleugelen naar den Eeuwi ge uit. Hij meende den lauwerkrans der standvastige trouwe deugd reeds boven zich in de lucht te hooren ruisehen, en daarom bleef hij oiider de handen, zijner moordenaars zoo moedig en onbevreesd staande, als het in zulk een toestand maar mogelijk was. Een ruwe hand bracht henï nog verdér vooruit. Een bootje werd los gemaakt en een stuk gereedschap, naar den doffen val te rekenen, een hamer, viel in het bootje. Door den doek, die Ferdi nand's oogen verbond, schemerde de schijn van een licht, hetwelk de booswichten in een lantaarn hielden. „Nog weinige oogenblikken, moeder'% zoo hoopte hij, „en alle folteringen der mis5»" kenning en vervolging, al het wee van m^S rampzalig aanzijn is voorbij, alle aardsctiï smart verwisseld tegen uw eeuwige vreusc* de. Gij zweeft mij blinkend tegemoet; gïj neemt mij bij u op".Dooh de gruwzaamheid zijner beulen was veel vindingrijker; dl arme leider moest zoo spoedig niet ster ven; neen, maar bij zijn volle bewustzjjti den langgerekten doodsangst druppalsgei wijze smaken, zoo niet een golf, barmharti ger dan de menschen hem op eens in h<j| natte graf naar beneden haalde. Wordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1