De verdubbeling van den gedisiiilcerd- accijns. Donderdag de borrels duurder. Het tot wet verheven wetsontwerp, wsuir bij onder meer de accijns op hel gedistil leerd wordt verhoogd van 150 (met 10 opcenten) tot f 300 (met. 10 opcennen) per hectoliter van 50 procent, zal morgen wor den afgekondigd en in werking treden te 12 uur in den nacht van 5 op 6 Januaci. Ieder, die op laatstgemeld tijdstip meer dan 25 liter gedistilleerd, ongeacht do sterkte, voor zichzelf of voor een ander in voorraad heeft, is verplicht daarvan op 5 of 6 Januari schriftelijk aangifte doen ten kantore van den ontvanger der accijnzen. Ieder, die na het tijdstip van het in werking treden der wet gedistilleerd inslaat, hetwelk voor dat tijdstip hier te lande is verzonden moet uiterlijk op den eert vol genden werkdag na dien inslag ge lijke aangifte doen. Do ambtenaren der accijnze zijn bevoegd om binnen 14 dagen na het in werking tre den der wet- ook de panden, die'overigens niet. aan hun toezicht zijn onderworpen, met inachtneming van voorgeschreven vor men, tegen den wil der bewoners of gebrui kers binnen te treden en er een onderzoek te doen naar do aanwezigheid van gedis tilleerd. Wijziging der Gemeentewet. Do nieuwe Gemeente belastingen. In de „Staatscourant" is afgekondigd de ■wet tot wijziging van.de Gemeentewet en van de wet op de Inkomstenbelasting 1914. Hierbij wordt o.a. bepaald Behalve de belastingen, waarvan de hef fing krachtens bijzondere wetten geschiedt, kunnen de gemeentebesturen heffen: Opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting; de bijzondere belastingen wegens ge bouwde en ongebouwde eigendommen en van bouwterreinen een zakelijke belasting op het bedrijf opcenten op de hoofdsom der Bijksin komstenbelasting eene belasting naar het inkomen; opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting opcenten op de hoofdsom der personeele belasting opcenten op de hoofdsom van andere daarvoor bij de wet vatbaar verklaarde be lastingen eene belasting op de honden; eene belasting op tooneel ver to oningen en andere vermakelijkheden eene belasting van hen, die gedurende .ten minste een week als logeergasten ver toeven in een hotel of pension binnen de gemeente eene belasting op openbare aankondigin gen, voor zoover niet. door middel van tijd schriften of nieuwsbladen gedaan. Het getal opcenten op de grondbelasting kan voor de gebouwde eigendommen tot tachtig, voor de ongebouwde tot twintig gaan. De werkeloosheid. Organisaties van fabriek s- arb eiders. Als gevolg van de om zich heengrijpende werkloosheid hielden de besturen \an de R.-K., Christ., Moderne en Syndicalistische Bonden van Fabrieksarbeiders verschillen de besprekingen. Met den directeur van den Dienst der Werkloosheids verzekering en Arbeidsbe middeling werd een bespreking geveerd. Lr de Dinsdag j.l. gehouden samenkomst besloten de besturen een met redenen om kleed schrijven te zenden aa-n de Commis sie van Advies voor den Dienst, der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling en den minister van Arbeid een audiëntie te verzoeken. De besturen zijn van oordeel, op grond van de reeds zeer omvangrijke en steeds nog toenemende werkloosheid, dat onver wijld een noodmaatregel dient te worden getroffen, waardoor de kassen in staat worden gesteld, de reglementaire bepalin gen na te leven. De Spoorwegtarieven. Geen verlaging. "Naar wordt medegedeeld zal voorloopig biet tot verlaging der spoorwegtarieven (wo;deai overgegaan. Als er maar eenmaal een verlaging komt, biet van een paar eenten, maar een die jwat beteekent! Bedrijfsregelingen Schoenbranche. De patroons- en winkeliersorganisaties in de schoenbranche hebben opgericht een Centralen Baad voor het schoenen- en re paratiebedrijf, waarin zitting hebben uit eik dier organisaties twee vertegenwoordi gers. De bedoeling is, eenheid te brengen in de in het. belang van het bedrijf noodige bedrijfsregelingen. N. B. C. Woningbouw. Niet voor gegoeden. De Minister van Arbeid heeft de ge meentebesturen aangeschreven dat blij kens hem gerapporteerde gevallen er per sonen zijn, die de hun in eigendom toebe- hoorende woning vrijwillig verkoopen en each dan bij het gemeentebestuur of bij ©en woningcorporatie aanmelden als gega digden voor de huur van een met rijksvoor- ■chot gebouwde woning. De minister verzoekt er op toe te zien, Hat zulke personen eerst in do laatste plaats voor een dergel ij ken woning in aan merking komen en dan alleen, indien zij ©en huur betalen, die den kostprijs der woning dekt- Deze eisoh zal in het vervolg worden opgenomen onder de voorwaarden, waaronder rijksvoorschotten worden ver leend. Het «iet-vlapgati te Wormerveer. Afgekondigd is Staatsblad oo. 901, hou dende liet Kon. besluit van 16 Dec. 1.1., tot vernietiging van het besluit van B. en W. der gemeente Wormerveer van 30 Aug. l.L, waarbij besloten is cm op 31 Augustus met !®n de openbare geuieentegebpuwen te liaggen. Burgerwachten. Aard der subsidie. De Minister ran Binnenlandsche Zaken heeft de aandacht der gemeentebesturen erop gevestigd, dat hem nog steeds declaraties worden ingezonden, waarbij aan zijn depar- tc-invi.t uitgaven in rekening worden ge bracht leu behoeve van burgerwachten, als vervoerkosten, aankoop van schijvenmaterieel enz. en andere kosten, welke niet afzonderlijk kunnen worden gerestitueerd. Door het Dep. van Binnenl. Zaken wordt slechts tweëerlei" subsidie verleend en wol lo. f0.62fS per lid en per kwartaal (z.g. oefe- mngsgeJdon); 2o. subsidie voor aankoop van prijzen enz. voor to houden ^schietwedstrijden, waarvan het bedrag voor elke burgerwacht af zonderlijk door den inspecteur wordt bepaald. Persjubilé. De „Nieuwe Zuid-Hollander" te Gouda is verschenen in een feestnummer tor gele genheid van zijn 25-jarig bestaan. Het -be vat vele bijdragen van vooraanstaande per sonen, geestelijken en le-ekeai. Onze collega van harte gelukgewemch1; 't Ga het Goudsche Katholiek dagb'nd stpeds crescendo Als Katholiek journalist verheugen wij ons mede e er den groei van andere Katho lieke bladen, met wie wij natuurlijk ui-.w ui on-Ivatholieke enghartige eii materialisti sche concurrentiezucht, maar in hoogeren geestelijken wedijver willen dienen de i.ocincct]f zaak, strijdeD met en zoo nr- - dig ook o o r elkander tegen den geza- menlijken vijand tegenstander en bestrij der. Dat 'L ons gegeven zij, steeds zóó vooral met de naburige collega's, in Katholieke solidariteit saam te werken. Verdwijnend Tijdschrift. De redactie van het Tijdschrift voor Ar menzorg en Kinderbesclierming deelt in het laatste nummer mede, dat de uitgave er van zal worden geëindigd. Faillissementen ir Nederland. Toeneming. Volgens medcdeeling van bet Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week. eindigende 31 Doc., in Nederland uilge sproken 33 faillissementen tegen 12 faillisse menten in dezelfde maand van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1920 1457 faillissementen tegenover 1059 over bet zelfde tijdperk van het vorige jaar. Een RotterdamBraziSië-verbinding. De Van Nievefl, Goudriaan en Co.'s Stoom vaart-Maatschappij en de HollandAmerika Lijn, welke gezamenlijk onder den naam Botter damZuid-AtnerilTa Lijn, een geregelden voer- tiendaagsehen dienst onderhouden van Boiler- clam naar de La Blata-havens en omgekeerd, hebben bes-loten thans ook een sloomvaarlver- bindLog in liet leven te roepen tusschen Botter dam en Brazilië en omgekeerd. Voorloopig zal er alle drie weken een afaart in beide richtingen plaats hebben. Do eerste afvaart Aan Botterdam naar Bra zilië zal 25 Januari a.s., die van Brazilië naar Botterdam 5 Maart a.s. plaats hebben. De Economische Crisis. Bij de invoering van den achfcurendag in het kuipersbedrijf te Ylaardingen, werd door de patroonsorganisatie een looms ver- hooging gegcvc-n van IS5 pOt., overeenko mende met het mindere loon in verband met den kortoren werktijd. Thans heeft de patroonsorganisatie aan de arbeidersorga nisaties bericht gezonden, dat vanaf 1 Ja nuari deze verhooging van 185 pCt. niet" meer wordt gegeven. „Volk". Bij de N.V. van Aerie's Band- en Da mastweverij te Boxmeer zal de arbeidstijd met 10 uren per week ingekrompen wor den. De machinale brei-inrichting van Bu- dolf Adelaar- te Deventer zal slechts drie dagen pier week werken. Te Onstwcdde (Gron.) bij de aardap pelmeelfabriek ,J)e twee Provinciën" blij ven de vaste arbeiders doorwerken tegen een lager loon van dertien cent per uur. Vrijdag is de groote kartonfabriek „Union" te Oude-Pekela (Gron.) stopgezet en het geheele personeel ontslagen. De werkloozen te Oude-Pekela, die steeds talrijker worden, worden met wegen- en plantsoenaanleg te werk gesteld. Na de firma Erve de Jonge te Wor merveer is nu ook de firma Pette aldaar wegens bedrijfsslapte overgegaan tot het ontslaan, tegen 15 Januari, van een 20-tal werklieden, waaronder een 7-tal gehuw den.'De bedde andere cacaofabrieken ter plaatse, die in hoofdzaak poeder afleveren, werken nog gestadig door, al is het daar ook niet bijzonder druk. Sociale Berichten. ft et spoorwegpersoneel. De Staatscourant bevat het Kon. besluit tot wijziging van het ALg. Reglement. Dienst en het Algemeen Beglement. Dienst Locaailspcorwegen, waaraan wij het vol gende ontleenen: In de Beglemcnten Dienstvoorwaarden moeten bepalingen worden opgenomen, krachtens welke de beambten en bedienden bevoegd zul len zijn wenschen of bezwaren ter kennis te brengen van bestuurders van den spoor wegdienst ter zake van disciplinaire straffen, be houdens wanneer de straf bestaat in geld boete ten bedrage van een kwart dag be zoldiging of minder en de uitvoering van deze straf opgeschort is, beroep zal open staan bij een scheidsgerecht, dat in hoog- sten aanleg eene met redenen omkleede uitspraak doet. De scheidsgerechten zullen zijn samengesteld uit een lid tevens voor zitter en verder uit vier leden, waarvan door bestuurders van der. spoorwegdienst en door den beambte of bediende, die het beroep instelde, elk twee leden en hunne plaatsvervangers zullen worden aange wezen, een en ander volgens regelen in de Reglementen Dienstvoorwaarden te stel len. Een secretaris en diens plaatsvervan ger worden door den Minister aan de acheidegerechten toegevoegd; aan beambten en bedienden, aan welke de dienstbetrekking van de zijde van be stuurders van den spoorwegdienst wordt opgezegd, behoudens de uitzonderingen, in het Beglement Dienstvoorwa arden om schreven, eene uitkeering zal zijn te doen, waarvan 'het bedrag in billijkheid zal zijn te bepalen, doch niet meer zal zijn dan een in evcnbedoeld reglement te bepalen maxi mum in gevallen van dienstopzegging beroep zal openstaan bij een scheidsgerecht, .samengesteld op dë wijze, als boven aange geven. De scheidsgerechten doen in hoog- sten aanleg eene met redenen omkleede uit spraak, waarbij wordt bepaald, of aanlei ding bestaat heb ontslag „eervol" te ver kenen, of een der gevallen, waarin geen uitkeering wordt gegeven, zich voordoet en zoo neen of en welke uitkeering bin nen de gestelde grens zal worden gedaan; een lo onraad bestuurders van den spoor wegdienst omtrent de loonregeling van ad vies dient. Deze loonraad zal op de bij heb Beglement Dienstvoorwaarden te be palen wijze zijn samengesteld uit een bij dat reglement te bepalen aantal leden, waarvan door bestuurders van den spoor wegdienst en door besturen van erkende vereenigingen uit de beambten en bedien den of uit bezoldigde .bestuurders of be ambten dier vereenigingen een gelijk aan tal leden is aangewezen. Eén lid tevens voorzitter (en diens plaatsvervanger) wordt daarin door den minister benoemd. KERKNIEUWS. Naar men uit Venray aan de „Msbd." meldt is aldaar, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden de zeereerw. lieer pastoor M. Ruiten. Letteren en Kunst. T weed e Abonnenie n 1 s- Cone er t. Op het tweede dor door het Concertbu reau Hans Augustin te Amsterdam hier ter stede georganiseerde Abonnements concerten op Vrijdag 7 Januari in den Leidschen Schouwburg, zal optreden de ge- viere pianiste Myra Hess met een bijzon der belangrijk programma: Scarlatti 4 So nates, Bach Prelude en Fuga Bes gr. t., de groote Sonate van Beethoven op. 110, Cliopin 6 Etudes en de Ballade in de G kl. t., Bralims Walzer op. 39 (op verzoek. Leger en Vioot. De miliciens der lichting 1920, belioorende tot het blijvend gedeeltg hij de onbereden artillerie, zijn iu het genot van groot verlof gesteld. RECHTZAKEN, Eon Wethouder veroordeeld. De rechtbank te Botterdam veroordeelde den Rotterdamsehen wethouder A. W. Heij- koap (S. D. A. P.) tot ƒ60 boete, subs. 15 dagen hechtenis, wegens het niet invullen van een belas tin gibiijet. De eiseh luidde 100 boete, subs. 30 dagen hechtenis. Aanbesteding. B. en W. van, Amsterdam hebben giste ren aanbesteed het verbroeden van het Stationsplein ter weerszijden van de op haalbrug over het open havenfront tegen over het Kamperhoofd aldaar. Van de 18 inschrijvers was de laagste C. J. Kiebert te Sassenheim voor 36.826. KaaBlgfc«SiPdE3gMMBB^W3g*gr*»i* Wi Uit de Omgeving. EODEGRAVEN. Markt. In het afgeloopen jaar werden op de wekcliijksche markten alhier aange voerd: 8480 wagens Goudsche kaas, w. o. 3405 wagens gestempelde met 393996 stuks, vertegenwoordigende een gewicht van on- gever 2363976 K.G. Er werden 3083 wagens kaas meer aangevoerd dan in 1919. Voorts werden 827 lammeren ter markt gebracht. H. Missie. Aanvangende 22 Januari a.s. zal in onze Parochiekerk een H. Missie worden gegeven door de Eerw. Paters Fraciscanen uit het klooster te Woerden. Jubilaris. De bij onze handelsreizigers welbekende gedienstige en stalknecht, aan het Hotel van Haaften alhier, hoopt 6 Ja nuari a.s. den dag te herdenken waarop liij voor 25 jaar genoemde functie aanvaardde. Het zal den geachten jubilaris, naar wij vertrouwen, op dien dag niet aan belang stelling ontbreken. Personalia. Dezer dagen slaagden voor het Mercurius-examen de heer A. Faas en Mej. M. de Graaf, beiden leerlingen van wijlen den heer H. Verschoor. LEIMUID£N. Te water. Toen Zondagavond een fa milielid van den lieer v. d. Haan, zich naar het station der H. IJ. S. M. zou begeven, geraakte hij door de duisternis op den Sta tionsweg Ie water. Toen hulp kwam opda gen, had hij zich al op de wal gewerkt. Vol onder de modder stelde hij de reis maar uit. LISSE. Tentoonstelling. Op 31 Decern or en 1 Ja nuari werd vanwege de Voreeniging „Konij- nensport Lisse en Omstreken" op de bovenzaal van de „Witte Zwaan" de 3e nationale tentoon stelling gehouden van konijnen en pluimvee, .onder beschermheerschap van den heer J. C. de^Öaan en onder eerovoorziltc-rschap van den Heer H. V< rdcgaal, welke tont<x nsleliiiig als uistekend geslaagd mag worden beschouwd. Ruim 300 nummers waren ingezonden. De jury bestond uit de heeren G. Jacobs te Utrecht, G. H. Stouten te Haarlem en J. J. Wories te Den Haag voor konijnen; P. C. Misset te Haarlem voor hoenders en voor eenden, duiven enz. de heer Pliilippo. Vermel den wo allereerst den uitslag van de uitgeloofde collecties en eer oprijzen: f 10 uitgeloofd door mevr. de gravin van Lijnden voor het hoogst aantal punten door W. H. Handgraaf te Haarlean; f5 door ..Excelsior" te Sassonheim voor het hoogst aantal punten op één na door G. L. Kleij te Haarlem; zilveren medaille uit geloofd door de gemeente Lisse voor de mooi ste collectie van één kleur en een ras door dezelfde; bronzen medaille eveneéns uitgeloofd door de gemeente Lisse voor idem op één na door J. C. Dijk te Nieuw Vennip; zilveren me daille uitgeloofd door L. G. Karstens alhier voor bet mooiste nummer door L. van. Bragt te Haarlem; een flesch champagne uitgeloofd door den heer Handgraai voor het mooist en kele nummer in de groote rassen door dezelf de;- een flesch wijn uitgeloofd door dezelfde voor het mooiste nummer in de middenrassen door G. L. Kley te Haarlem; bronzen medaille j uitgeloofd door de gemeente Lisse voer de zwaarste ram door dezelfde; bronzen medaille voor de zwaarste voedster d)oor J. van der Putten alhier; f2.50 uitgeloofd door „Excel sior" te Sassenheim voor 'de mooiste haaskl. VI. reus, oude, door dezelfde; f 1 voor dito op één na door L. van Bragt te Haarlem f 2.50 uitgeloofd door de Vereenigïng „De Een dracht" te Heemstede voor het hoogst aantal punten, te winnen door een lid der vereeniging, winner G. L. Kleij te Haarlem; 50 sigaren uitgeloofd door H. van der Laan aïhier voor de mooiste collectie krielen door L. Nunnink te Heemstede, en 50 sigaren uitgeloofd door dezelfde voor de meeste eereprijzen in de groote rassen kippen door C. J. Dijk te Nieuw Vennip. Vervolgens behaalden f 2.50 voor de mooiste haaskl. VI. reus, jong, L. van Bragt te Haarlem; f 1 voor dito op één na J. van dei- Putten alhier; f2.50 voor de mooiste witte VI. reus, oude, A. J. van der Weer te Bennebroe- kerdijk, Haarlemmermeer; f 1 voor dito op één na door A. en J. Pollé alhier; f 2.50 voor de mooiste witte VI. reus, jong, D. van Doo- ren te HilJegom; f 1 voor dito op één na A. J. van Wees te Haarlemmermeer; f 1 voor de mooiste ijzergr. J. A. Bruigom te Haarlem; f 1 voor do mooiste andere kleur VI. reus jhr. J. P. Teding van Berkhout te Aerdenhout; f 2.50 voor de mooiste Lotharinger, oud, G. L. Kleij te Haarlem; f 1 voor dito op één na, dezelfde; f2.50 voor de mooiste Lotharinger, jong, L. van Bragt te Haarlem; f 1 voor dito op één na G. L. Kleij te Haarlem: bronzen medaille voor de mooiste Weener W. F. Douzij alhier; f 2.50 voor de mooiste bl. Weener W. F. Douzij alhier; f 2.50 voor de mooiste bl. Wocner, oud, B. Tenkirik te Alkmaar; fl voor dito op één na f2-50 voor die mooiste bl. Weener, jong, A. Molenkamp alhier; f 1 voor dito op één na B. R. Tenkink te Alkmaar; f2.50 voor -do mooiste witte Weener, oud, W. F. Douzij alhier; f 1 voor dito op één na L. Kromdijk alhier; f2.50 voor de mooiste witte Woenor, jong, A. en J. Pollé alhier; f 1 voor dito op één na W. F. Douzij alhier; f2 voor de mooiste zw. Weener G. Mooijekmd te Vo gelenzang; f 2.50 voor de mooiste Havanna G. L. Kleij te Haarlem; f 1 voor dito op één na dezelfde; f2 voor de mooiste Angora, voed ster, W. H. Handgraaf te Haarlem; bronzen medaille voor de mooiste Angora, ram, jonker J. P. Teding van Berkhout te Aerdenhout; f 2 voor de mooiste Thuringerwoud of Alaska G. L. Kleij te Haarlem; f 2 voor de mooiste Pa- pelion G. L. Kleij te Haarlem; f 2 voor de mooiste niet genoemde in de middenrassen, dezelfde: f 2 voor de mooiste zw. Hollandsche J. van der Putten alhier; f 2 voor de mooiste bl. dito J. Schrier alhier; f2 voor de mooiste andere kleur dito W. H Handgraaf te Haar lem; f2.50 voor de mooiste Black an tan C. van Klaveren alhier; f 1 voor dito op één na C. van Horiok te Haarlem; f 2 voor de mooiste niet genoemdo in kleine rassen J. Schoo te Heemslede; f2 voor de mooiste crème zilver W. H. Handgraaf te Haarlem; f 2 voer de mooiste andore kleur zilver dezelfde; bronzen medaille voor de mooiste grijs zilver A. P. Hoogervorst alhier; f 2 voor de mooiste brand- neus L. Kromdijk alhier; f 1 voor dito op één na C. van Horick te Haarlem; f2 voor de mooiste Pools A. C. J. C. Sweerts te Haar lem; f3 voor de mooiste voedster met jongen in de groote rassen H. Riepma te Haarlem; fl voor dito op één na f3 voor de mooiste voedster met jongen in de kleine ras sen P. Geluk Jz. te Haralem; fl voor dito op één na G. L. Kleij Le Haarlem; f 2 voor het mooiste nest in groote rassen H. Riepma te Haarlem: f 1 voor dito op één na G. T. Poort ie Haarlem; f2 voor het mooiste nest in mid denrassen. H. Riepma; f2 voor het mooiste nest in kleine rassen W. H. Handgraaf te Haar lem; f 1 voor dito op één na G. van Klaveren alhier; f2 voor de beste in de nutsklasse L. Kromdijk alhier; f 1 voor dito op één na G. Mooijekind te Vogelenzang; f2 voor de mooi ste in de verkoopklasse L. Kromdijk met bl. Ween r voedster, jong, verkoopprijs f6; f 1.50 voor dito op één na A. en J. Pollé alhier met witto VI. -reus, voedster, verkoopprijs f8.50; f 1 voor dito op twee na P. Geluk Jz. te Haar lem met haaskl. VI. reus, ram, verkoopprijs f 10. Af deeling hoenders (trio): Flesch cham pagne voor de mooiste hoender C. J- Dijk te Nieuw Vennip; f2 voor het mooiste trio Leg horn dezelfde; f 2 voor het mooiste trio Wyan dotte C. van dor Zaal Cz. alhier; bronzen me- daüle voor bet mooiste trio niet genoemde rassen P. van der Wel alhier; bronzen medaille uitgeloofd dooT de gemeente Lisse voor het mooiste enkele nummer wit Leghorn B. R. Tenkink te Alkmaar; f2 voor de mooiste en kele nummer in de niet genoomde rassen H. van der Laan alhier; f 2 voor het mooiste en kele nummer Wyandotte D. Schippers alhier; f2 voor het mooiste enkele nummer andere Leghorn C. J. Dijk te Nieuw Vennip; f 2 voor het mooiste enkele nummer Minorca dezelfde; f 2 voor het mooiste nummer trio krielen L. Nunnink te Heemstede; f 1 voor het mooiste enkele nummer krielen dezelfde; f 2 voor het mooiste nummer watervogels G. J. Dijk te Nieuw Vennip met witto Indische loopeend. Afdeel in g Duiven. Een flesch wijn voor het mooiste nummer duiven P. Boelsma te Haarlem; bronzen medaille voor de mooiste sierduif dezelfde; bronzen medaille voor de mooiste postduif P. Balkenende alhier. NIEUWKCOP. Drankbestrijding. Gp Driekoningen dag, des avond9 halfzeven, zal in het Pa tronaatsgebouw op feestelijke wijze het eerste lustrum worden gevierd van de Roomscli-Katholiek georganiseerde drank bestrijding alhier en te Noorden. Onder Gemeenfelljke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkacp. De Burgemeester van Legden brengt ter kennis van de ingezetenen dat morgen! (Woensdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt en StadshulDwerf)] verkrijgbaar is SCHELV1SCH A f~0.20—- f0.22, GR00TERE SCHELVISCH a f0.361 en SCHAR a f0.28 per pond. W. PERA, Weth., Loco-Burgemeester. Leiden, 4 Jan. 192-1. het vele dat het programma biedt komt voor een redevoering van kapelaan Bots te Dordrceht, Nieuwkooper van geboorte. Behalve de leden van Kruisverbond en Mariavereeniging-, zijn uitgenoodigd de burgemeester, de R.-K. raadsleden en dé' bestuursleden van de verschillende stands-, .organisaties; alle met hunne dames. Brandspuit. Vrijdag zijn de twee door de gemeente aangeschafte motorbrandspui*- ten, waarvan een voor gezamenlijke reke ning met de Coöperatieve Brandwaarborg- Maatschappij te Noorden, aangekomen en zullen op Woensdag 5 dezer, des voorm. 10 op het dorpsplein nabij het Gemeente huis worden gedemonstreerd, waarbij zijn uitgenoodigd de raadsleden, brandmeesters en bestuursleden van voornoemde coöpe ratie. Als een bewijs van de huidige duurte vari het vervoer diene, dat het transport der spuiten, geladen op èèn spoorwagen, van Midwolda naar het station Nieuwkoop, niet minder dan ƒ245 kostte. Brandweer. Burgemeester en Wethou ders brachten een algeheele reorganisatie tot stand van het Brandweercorps alhier en te Noorden. Na ontbinding van het ge heele corps benoemden zij tot opperbrand- meester den heer H. Mol en tot brandmees ters de heeren C. Wildenburg, G. Nell. M. J. van der Wcijden, J. Bon, A. van Leeu wen Azn. en G. Zwart. Te Noorden werd tot opperbrandmeesier benoemd de heer N. Vink en tot brand meesters de heeren Jac. Groenendijk Jzn., W. van Diemen Sr., P. L. Pieterse, A. F, van Wijngaarden, J. van der Weijden eri L. van Leeuwen Jzn. NEEUWV2EN. Rijwieldief gearresteerd. De politie ite Barneveld heeft Nieuwjaarsdag aangehouden, den 24-jarien S., uit Bode graven, die bekende bij een fietshandclaar te Nieuwveen 14 rijvvielbanden, een aan tal lantaarns, kloksloten enz. te hebben g<?- sit'olen. Dit -jongraensch beeft wegens diefstal roeds 4 jaar gevangenisstraf ondergaan, ter wijl hij nog zes jaar to goed heeft. Gebleken is, dat hij meer dan 100 rijwielen heeft gestolen. NIEÜW-VENNEP. Ernstig ongeval. Zondag had W. Bioiri Nz. het ongeluk, door dat bij het pasaeeren voor een ander vervoermiddel de Lilbry, waarin hij gezeten was omsloeg, zich zoo danig tc kneuzen, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Inbraak en diefstal. Omtrent de ge pleegde inbraak met diefstal bij de rente nier J. A. Boere aan den Sloterweg, verne men we, dat dit nu al de vierde inbraak is, die alle ongeveer onder dezelfde om standigheden plaats vinden, bijna telkens wanneer de bewoners ter kerk waren. Naar het schijnt zijn het telkens dezelfde personen. Alhoewel de politie de daders niet in handen heeft, worden toch door. bewoners uit die omgeving beruchte per sonen genoemd, temeer omdat er ziin die al eenige weken niets verdienen, wier ver leden niet schitterend is. Naar Amerika. Naar men ons mede deelt, vertrekken er in de eerste helft van Januari 9 personen van Burgerveen en 19 personen van Abbenes naar Amerika. In het begin van Februari vertrekken 7 ge zinnen van N. Vennep, Abbenes en Bur gerveen naar Amerika. De slapie in hel landbouwbedrijf doet velen naar een bele ren toekomst zoeken. NOORDEN. Ouilerdomsverzckering. Op Woensdag 5 Januari, de9 avonds te 7 uur, zal in het cafe van de wed. Nieuwendijk alhier als spreker optreden de heer J. Nocrlandf, ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Lei den, met het onderwerp: „De voordeden der vrijwillige ouderdomsverzekering". Benoeming. Z. D. II. de Bisschop vari Haarlem heeft benoemd tot geestelijk ad viseur van het Kruisverbond alhier deri Z.Eerw. heer H. J. M. Pichot, Pastoor, al hier. ZOETERWOUDE. Sluiting Groene-Kruisweek. Zondag avond had de sluiting plaats van de Groe- ne-kruisweek, nadat eerst het gewone pro gramma was afgewerkt. Om 6 uur werd al begonnen met muziek en zang. Daarna werd voor het 'laatst dei revue opgevoerd, en, zooals de geheele week, met enorm succes. Treffend en indrukwekkend was hel 19e tafercel: „Hulde aan de Deugden". Mej,^ Mien Mentink, zong weer zeer mooi -- zooals trouwens de geheele week de so lo's, waarop dan de declamaties volgde. Vooraleer dit geschiedde, bood het doch tertje van den heer Schouten Mej. Mentink een bouquet aan. Dan trad mej. Ca,, van der Hoeven naar voren en declameerde op, de deugd: „Spaarzaamheid". Mej. Ca. Belt; „Matigheid". Mej. M. van Leeuwen A „Nij verheid". Mej. M. Vlasveld: „Gastvrijheid'], Mej. G. van Es: „Saamhoorigheid". Mej. C. Vlasveld: „Weldadigheid" en tenslotte mej. P. van Leeuwen Ad.: „Godsdienst" Na elke declamatie kwam weer het doch- !ertje van den heer Schouten en boc-d met een toespraakje den dames een tuiltje bloe men aan. Spontaan werd dan het feestlied: „Heiti aan" gezongen en dit vorm-de het slot van de Revue, wat op de aanwezigen diepen in druk maakten. Hierna had een huldiging plaats. Het Uxmeel gezelschap had zich opgesteld PP

Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2