1 is ZeerooYSFs oil M Oosten, ®!t blad verschijn telken dag, aitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling voor Leiden 19 ct. p. week, f2.50 p. kwartaal; bij onze agenten 20 ct. p. weck, f2.60 p. kwartaal.Franco p. post 12.95 p. kwartaal Het GelllustreerdZondags- Tilad is voor de Abonn.é's verkrijgbaar tegen betaling Van 50 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent '2e Jaargang. DONDERDAG 30 DECEMBER Ï920. Bureau: RAPENBURG 10 LEIGEN, Interc. Teltloon 335. No. 3411 Postbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 83 ce®"' per regel, overige dagen 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl. '6 Zaterdags BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De strijd om Fiume. d'Annunzio geeft fcich over. Wilhelm von Habsburg tot koning van Dekrajina uitgeroepen. Dreigende mijnwerkersstaking in Hon garije. Polen zoekt samenwerking met Roemenië tegen de bolsjewiki. Duitschland. Bedrog op groote schaal. 3>e politie te Emmerik is oip het spoor (waardoor het legerbestuur voor niillioenen is benadeeld, meldt het „Hbld.". Aanzien lijke bestellingen, ca. 50 millioen mark be- loopende, werden voor het leger gedaan en in rekening gebracht. Deze onders bleken gefingeerd. Ook te Berlijn zijn vele perso nen. gearresteerd. Eenige militairen van hoogep rang moeten bij de zaak betrokken zijn. De hoofdschuldige, de directeur van Je en houthandel te Essen, had zich hierbij een vermogen van 45 millioen iweten te Verwerven. Jaarbeurs Leipzig. Van 6 tot 12 Maart .ajs. zal in Leipzig weer een jaarbeurs gehouden worden. De Vorige jaarbeurs had 14000 deelnemers en meer dan 100.000 bezoekers en besloeg 160.000 vierk. M., 'terwijl voor eenige mil- liarden Marken werd verhandeld. Ook de aanstaande jaerbeurs belooft in alle op zichten te zullen slagen. Zij, die aan deze jaarbeurs wenschen deel te nemen of haar willen bezoeken, kunnen zich voor alle in lichtingen in het Esperanto of in het Duitsdh wenden tot Messamt, Markt 4, Leipzig (Dentsohland). #1J_Ui-Ei.Lk Jaarbeurs Frajikfort. Te Frankfort a.d. Main zal van 10 bot 16 April a.s. de 4e jaarbeurs gehouden wor den. Drukwerken ter uitnoodiging tot deel name en bezoek zijn reeds verzonden in 9 landstalen en in de wereld-hulptaal-Espe ranto. Belanghebbenden kunnen kosteloos alle nadere inlichtingen bekomen; zij wen den zioh daartoe in het Esperanto of in het Duitsch aan Messamt, Haus Offen bach, Frankfort am Main (Duitschland). Hongarije. Dreigende mijnwerkersstaking. Tn, hetMcomru Ostreuer kolenbekken dreigt van meene staking. Bij de onderhandelingen voor een collectieve arbeidsovereenkomst verlangden de mijnwerkers voor de ge huwden een jaarlijksch gemiddeld loon van 28.500 kronen. De regeering heeft besloten in geval van nood het mijnbedrijf te min iaria eeren. Italië. ri d'Annunzio geeft zich over. Gisterochtend hebben te Abbazia de on derhandelaars van Fiume aan de Ita- liaansche onderhandelaars een" brief over handigd, waarbij d'Annunzio het gezag neerlegt. Hij verklaart, dat hij de voor waarden aanvaardt, die door generaal Ga- viglia zijn voorgeschreven, dat hij de le gioensoldaten ontheft van hun bijzonderen eed en hen ter plaatse ontbiedt. D legioensoldaten, die naar Fiume zijn gegaan vóór de laatste sommatie, zullen amnestie krijgen. Tn een proclamatie verklaarde dAnnun- aio ten slotte, dati het «iet de moeite waard is voor Italië te sterven. Hij zou zich gereed maken om Fiume per vliegtuig te verlaten. Rusland. Het garnizoen te Moskou aan het muiten? Verscheidene eenheden van het aroode garnizoen, te Moskou zijn aan het muiten geslagen en hebben zich meester gemaakt van het ar till er iepark in de buitenwijk ge legen. De Communistische troepen hebben de beweging onder drukt en de opstande lingen ontwapend. Vooral het vijfde en ze vende regiment van de uitstekende So<v- jetistisohe infanteriedivisie hebben dooden en gewonden te betreuren. De cavalorie- troepen bewaken de toegangen tot Moskou. Terechtstellingen op groot schaal. Volgens de „Times" zouden in de Kr lm 13.000 mensohen gefusilleerd zijn. Oekrajina. Een Koninkrijk. Naar Vaz Dias uit Weenen verneemt heeft de algemeen© commissie in de Oekra jina Wilhelm von Habsburg tot koning uit geroepen. De aanhangers van Petljoera trachten zich hiertegen te verzetten. Poïen. Tegen de Bolsjewiki. De Paoiwche minister van buiteniandache zaken reist dezer dagen naar Boekarest om ever een gemeenschappelijk optreden van Polen en Roemenië te onderhandelen ingeval van een inval der bolsjewiki. Griekenland. De Venizelisten. Naar het Berliner Tageblabt uit Athene verneemt zullen de aanhangers van Veni- zelos, aangezien zij over 100 zetels in het Parlement beschikken, als oppositie een wij belangrijke rol spelen. Weliswaar is het mogelijk, dat hun aanhang sterk zal afbrokkelen door de volksdemons traties voor koning Constantijn. Britsche graven op Gallipoli. Men is thans gereed met de registratie van de Britsche graven op Gallipoli. Het aan tal dooden bedraagt tusschen de 32000 en 35.000. Daarvan heeft men er slechts ongeveer 6000 kunnen identificeeren. Roemenië. Gevaar voor een inval der bolsjewisten? Reuter verneemt dat Take Jonescu in 'n telegram medeeelt, dat in Roemenië een zeer ernstige toestand dreigt, daar n.l. meer dan twaalf bolsjewistische divisies op de Russisrih-Roemeensche grens zijn sa mengetrokken, terwijl Hongaars che troe pen de neutrale zone hebben bezet. De kwestie zal in de conferentie van gezanten aan de orde worden gesteld. Een hongerstaking. Een v,Exchanger"-berioht uit Boekarest meldt,-dat de» zeventig socialisten, die ge*- interneend werden na de onlangs plaats gehad hebbende ontploffing in den Roe- meensohen Senaat, een hongerstaking heb ben geproclameerd. pustféniamistne rs8ncfite?L Aanzienlijke verlaging van de katoen- prijzen verwacht De Starr" verneemt, dat. de groote ka toenfirma Coats haar prijzen binnenkort zal verlagen met 20 pCt. De „Tel." teekent hierbij aan: De Engels che firma J. en P. Coats heeft vrijwel het monopolie der naaigaren-pro ductie. Zij maakte in 1919 een winst van niet minder dia-n 4.895.000 pond sterling. Hoewel haar productie sedert het laatste jaar voor den oorlog met 20 pCt. was ver minderd, waren hare winsten echter ver meerderd met 86 pCt. zood'at zij thans een netto-winst maakte van 168 pCt. Nog in Februari van dit jaar had zij den prijs van een klosje naaigaren gebracht op 10 pence (vóór den oorlog h .pence), hetgeen groote ontevredenheid verwekte onder het pu. bliek'. De reden voor deze prijsverliooging zou zijn geweest dat de Duitschers bereid waren, 15 mark te betalen voor een klosje Engels oh naaigaren. Branden. Het Keizerlijk Station voor Vissclierij- onderzoek te Tokio, dat van groote weten schappelijke beteekenis was, is Zaterdag morgen bijna geheel door brand verwoest. Te Lincoln is een lijmfabriek verbrand. De schade wordt geschat op 40.000 pd.st. Aan de Teanps wordt geseind uit Con- etamtinope-l: In den nacht van 25 op 26 De cember is een groot deel van het hoofd kwartier door brand verwoest. 2h millioen werkloozen in de V. S. Naar .de „Daily Telegraph" uit New- verneemt, schatten de Amerikaansche ar beiders oganisatieis het aanbal werkloozen in de Vereenigide Staten op 2,5 millioen., Dit aantal neemt bovendien nog voortdu rend toe. Communisten uitgesloten. Uit Praag wordt gemeld, dat de arbei ders van de Skodafabrieken met 8652 te gen 3710 stemmen tot de verwijdering uit den raad' van beheer der fabrieken' van alle communistische leden hebben besloten. De bond van metaalinsdustrieelen te Klad- no heeft alle communistische vertrouwens mannen ontslagen, terwijl op .verzoek van de bevolking de communistische burge meesters van de steden Blansko en Litowie uit hun ambt zijn ontzet. De nood in Polen. Naar verluidt, zijn er reeds verscheidene geladen graanschepen van New-York met 'bestemming "naar Danzig vertrokken ter voorziening in d!en bro odikorennoo d van Polen. De visitekaartjes verdwijnen.... De visitekaartjes zullen 'binnenkort ver dwijnen, beweert een vertegenwoordiger van het „Petit Journal" die in detze kwestie zijn licht heeft opgestoken bij de post en de bekende drukkers, en vervaardigers van visitekaartjes. Reeds de oorlog had een aanzienlijke vermindering in het gebruik er van gebracht' en thans valt dagelijks te cons ta tee ren, dat het gebruik afneemt. Dit is niet te wijten, beweert de journalist aan de nieuwe belasting van 0.25 fraaie. Wat is dan echter wel de reden 1 Zuinigheid, een afwennen van oude .gewoonten? Men weet het niet, maar een feit is het, dat er in dit jaar in Frankrijk ""weer vrijwat minder visitekaartjes gedrukt worden dan andere jaren Bij de post is men met deze verande ring ten zeerste ingenomen. Andere jaren was er een leger tijdelijke beambten, noo- dig, om die „visitekaartenpost" te behande len, en dit jaar heeft men zioh nog steeds met eigen personeel kunnen rédden. Daar bij worden met het huidige tarief de kaart jes, die alleen maar den naam van den af zender dragen, als drukwerk beschouwd, de andere^ waarop de een of andere heil wens ch is geschreven, worden gelijkgesteld met brieven en eischen een porto van 0.25 franc, en de menschen geven er bij dat tarief de voorkeur aan te schrijven. Hevige storm in Spanje. Een hevige storm heeft in de provincie Oviedo gewoed, waardoor aan de bosschen en den oogst enorme schade is toegebracht. Drie dorpert e<n tal i volkomen vernietigd, i boerderijen zijn m'irrHTHT" HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Winkelsluiting tegelijk in behandeling met de Zondagswet. Het nieuwe Carmeiietenklooster te Aals meer. Bankbiljettendiefstal door een postbode ontdekt. (Gemengde Berichten). Koningin en Prins tc Amsterdam, Uit Amsterdam meldt men: Met den trein, die te 1.19 uur te Amster dam uit 's-Gravenhage aankomt, zijn gis terenmiddag de Koningin en de Prins me- degekomen, tot een kort bezoek aan de hoofdstad. Het Koninklijk echtpaar werd op het Centraal Station verwelkomd door den bur gemeester. Van het station begaven de vorstelijke personen zich pe£ auto naar het Rijksmu seum, waar zij aan den ingang van de Moderne Kunst in de Hobbemastraat ont vangen werden door den. hoofddirecteur B. W. F. van Riemsdijk. Deze geleidde de hooge gasten naar de Druckercollectie, waai' de schilderijen in oogenschouw wer den genomen en de meubolen, aquarellen en teekeningen, alsmede het kostbaar por selein bezichtigd werden. De Koningin en de Prins vertoefden bij na een uur in de zalen, waar de Drucker collectie is tentoongesteld en vertrokken om halfvier uit het Rijksmuseum, van waar de koninklijke auto het vorstelijk echtpaar naar de terreinen van de Ned. Scheepsbouw-Mij. reed. In de groote poort in de le Gonradstraat, die toegang geef1 tot deze terreinen, werden de hooge gas-> ten opgewacht door de beide directeuren der Ned. Scheepsbouw-Mij., de heeren D. Goedkoop Dzn. en H. Goedkoop. Nadat de commissarissen der Mij. aan H.M. waren voorgesteld, ging het konink lijk echtpaar naar het speciaal voor dit doel gebouwde paviljoen, tot bijwoning van liet te water laten van den gepanlserden kuiser Sumatra, tijdens welke pl v. lig - heid de Minister van Marine ad interim, luitenant-generaal Pop, een toesoraak hield, die door den president-commissar's van de Ned. Scheepsbouw-Mij., den lieer J. T.-Cremer, beantwoord werd. De laatste beletselen tot het te water laten van de Sumatra werden weggeno men door de Koningin, die het koord door sloeg met een zilveren guillotine. Na afloop van de plechtigheid begaf hel Koninklijk echtpaar zich naar het gebouw van Liefdadigheid naar Vermogen op den Kloveniersburgwal, om dit te bezichtigen. Even voor vijf uur verlieten Koningin en Prins het gebouw, stegen in den auto, die hen naar het Centraal Station bracht, vanwaar zij met den trein van 5.03 uur, uitgeleid door den burgemeester, weer naar de Residentie terugkeerden. Mgr. Nico tra. De Pauselijke nuntius te Brussel, mgr. Nicotra, zal zich, volgens de Maasb., eerst i.op 8 Januari naar Den Haag kunnen be geven, waar hij door Koningin Wilhelmi- na in audiëntie zal ontvangen worden. De verhooging der accijns op het gedistilleerd. Critiek der Eerste Kamer. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van het wetsontwerp tot verhoo ging van den accijns op het gedistilleerd en van de belasting op houtgeest, gaven vorschillende leden als hunne meening te kennen, dat het niet aangaat den accijns op het gedistilleerd telkens te verhoogen •n de thans voorgestelde verhooging met 100 pet. kwam hun buitensporig hoog voor. Met klem werd gewezen op het groote gevaar voor toeneming der smokkelarij. Enkele leden meenden, dat, zoo het drankgebruik door dezen maatregel al mocht verminderen, daarin niettemin een groot gevaar voor de volksgezondheid was te zien. Zij vreesden daardoor nl. toene ming van het gebruik van morphine en cocoïne en drongen er daarom op aan, dat de Regeering maatregelen zou nemen om don verkoop van deze soortgelijke sohnrfp- Hct tapverbod. Geen goedkeuring vaii Ged. Staten. De gemeenteraad van Oostzaan besloot onlangs, om het bestaande tapverbod (da gelijks van n.m. 8 tot v.m. 6 uur) te ver scherpen door voortaan den verkoop enz. van sterken drank en andere alcoholhou dende dranken behalve bier, óok te ver bieden van Zaterdagsmiddags 12 uur tot 's Maandagsmorgens 8 uur, alsmede op feest-, kermis- en lotingsdage.n en tijdens uitvoeringen. In de Dinsdag gehouden raadsvergade ring werd medegedeeld, dat Ged. Stalen dit raadsbesluit niet goedkeuren, omdat niet gebleken is, dat het .tapverbod gedu rende den geheelen Zondag bepaald noodig is. Wel kunnen zij zich vercenigen met een verbod voor gedeelten van Zon- en feestda gen. In verband hiermede stellen B. en W. voor, om een tapverbod uit te vaardigen voor Zaterdag, Zon- en feestdagen van 's middags 12 uur tot den volgenden mor gen 6 uur en voorts dagelijks van n.m. 8 tot v.m. 6 uur. Na uitvoerige discussie en nadat B. en W. verklaard hadden, dat volgens rappor ten na instelling van het tapverbod het ranlcmisbruik verminderd is, wercl mot 6 tegen 4 stemmen besloten om overeen komstig het voorstel van B. en W. het tapverbod te wijzigen. De oeëonomische crisis. Ten gevolge van de slapte in de in dustrie heeft de directie der N.V. Goud- sche Machinale Garenspi.nnerij moeten besluiten in haar fabriek voorloopig slechts drie dagen per week te laten werken. Voor de overige drie dagen genieten de arbei- ders een wachtgeld van 50% van-het loon dat ze voor dien tijd zouden ontvangen. In-de afdeeling „Goudsche Pijpen" der fabriek van de firma P. van der Wand G.zn. teGouda wordt reeds minder gewerkt. De directie overweegt, zoo noodig, deze afdeeling tijdelijk geheel te sluiten. Te Best (N.-B.) is de sigarenfabriek der firma Van Gemert Co. gedeeltelijk en die der firma Van Loosdregt geheel stopgezet. De grootste sigarenfabriek te Zwolle, van den heer F. Smit, heeft den sigaren-» makers tegen Vrijdag ontslag aangezegd, alleen een klein vast personeel blijft. «-• Het bestuur der Enschedesche Han- delsvereeniging adviseert den handeldrij- venden middenstand in het algemeen en den leden zijner vereeniging in het bij zonder, om wat betreft de prijsdaling ge lijken tred te houden met de fabrikanten en grossiers. Verlagen laatstgenoemden hun prijzen met een zeker percentage, dat1 zij dan oogenblikkelijk het voorbeeld vol gen. Zulk een daad zal offers kosten en elen in moeilijkheid brengen, zegt het advies verder, doch men zal er door me dewerken tot het verkrijgen van een meer normalen toestand, terwijl men het ver trouwen van het koopend publiek zal be houden. Men meldt uit Stadskanaal aan het „Hbld.": De turfprijzen in de omliggende veende rijen zijn thans reeds 50 pCt. lager dan vorig jaar. Deze prijsdaling wordt in de hand ge werkt daar verveners schoorvoetend de lagere prijzen aanvaarden, de koopers geen hoogen prijs willen bedingen en door slap te in de industrieën alhier en weinig turf door de fabrieken wordt gestookt. Uitbreiding van Amsterdam. Staatsblad No. 919 bevat de wet van den 28sten December, tot uitbreiding van Amsterdam met 'deelen van de gemeenten Westzaan, Zaandam, Oostzaan, Diemen, Ouder-Aanstel en Nieuwer-Amstel, een ge deelte van het open IJ en van de Zuider zee, benevens met de gemeentel Buiksloot, Nieuweudam, Ransdorp, Watergraafsmeer en Sloten. Tegen de Spoorwegellende. Met ingang van 1 Januari zal de dienst van de Spoorwegen zoodanig worden ge regeld, dat evenals voorheen elke 'machi nist steeds zijn eigen machine tc bereiden L'.riio-h Met betrekking tot de plannen in zake de wettelijke regeling van de winkelslui ting kan worden medegedeeld, dat de Mi nister van Landbouw het wen schel ijk achbj de behandeling van het bij de Tweede Ka mer aanhangige ontwerp tot vaststelling eener Zondagswet, waarover het Voorioo- *pig Verslag van het onderzoek in do af- deelingen reeds is verschenen, af te wach ten, omdat bedoeld ontwerp nauw ver.oaud houdt met de winkelsluiting op Zondag. Naar wij verder vernemen, zal hot wets ontwerp op de winkelsluiting vóórdat heb in behandeling komt zoo tijdig aan de ver schillende middenstandsorganisaties wor den toegezonden, dat deze voldoende gele genheid zullen hebben om hare opmerkin gen over het wetsontwerp aan de Regee- rinig c.q. aan de Volksvertegenwoordiging, kenbaar te maken. Roode onderwijzersactle. Het hoofdbestuur van den Bond van Ne- derl. Onderwijzers overweegt ernstig de opleiding te beperken en een der provin cies, bij voorkeur Zuid-tHolland, te boycot ten. Staten-GeneraaL EERSTE KAMER. Vergadering' van gisteren. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp tot uitbreiding van het gemeentelijk belasting gebied zJh.s. aangenomen. Er is in alle toonaarden betoogd, dat da gemeenten voorshands alleen het hoog noodige moeten doen en al wat overi gens wel nuttig mocht zijn toch moeten nalaten. feuilleton 24) 5 Ook hij durfde hopen, dat God eens den dag zou laten aanbreken, waarop de straf der goddelijke gerechtig heid over Mnley en Valide zou geveld wor den, en de zegekroon op de -hoofden van Ferdinand en van zijn moeder zou neer dalen. Valide stak den zakdoek zo- t bij zich, keerde zich naar de den wierp nog een blik op den cipier, waaruit hij zijn toekomstig lot kon lezen. Eenige mi nuten daarna stond zij luisterend voor het slaapvertrek van den ouden vorst, XII. De zakdoek. Nauwelijks ademhalend, hield zij hel dor tegen het behangsel gedrukt en luisterde of de Dei daar achter reeds' sliep of nog waakte. Zij meende van binnen zijn zware ademhaling te hooren; haar - zoon stond aohter haar. „Moeder," zei hij, „zou ik mijn vacler uit den slaap wekken, die hem thans zoo verkwikt? Laat hem rusten tot den dageraad 1 Laten wij ons verwijderen! Zijn laatste uurtje zal toch spoedig genoeg slaan. Hij heeft mij weer zijn liefde be toond... Kom, moeder, laat ons gaan!" Valide, wier eenig doel was ook Agla's zoon uit de oogen zijns vaders te verwijde ren, noemde Muley een laf, besluiteloos mensch en geraakte met hem in een zoo luide woordenwisseling, dat zijn vader daardoor ontwaakte, zich oprichtte en,ver wonderd over den laten strijd huiten zijn slaapvertrek, van uit zijn bed hen toeriep. Tevens herkende hij de stem van zijn oud sten zoon en riep hem bij zich binnen. Doch voor Muley aan deze roepstem ge hoorzaamde, drukte zijn moeder hem den gevonden zakdoek van den jongsten zoon in de hand en sprak: „Dezen moet gij uw vader toonen. Neem hem en doe thans daarmee wat ik van u verwacht. Of wilt gij de slaaf van uw broeder zijn? Uw va der is onnoozel en doet alles wat wij wil len. Gij hebt mij verstaan, hoop ik: treed dan binnen, ik ga niët van hier." De oude vader, die zich thans voor zijn eigen zóón niet meer veilig achtte, en die door deszelfs ontsteld gelaat nog meer in zijn argwaan werd versterkt, vooral toen hij hem zoo zacht naar het bed zag treden, vroeg hem: „Komt gij mijn zoon, om mij hier te overvallen? JVat jvüt gij hier! Ga weg van mij! Ik schuw u bijna nog meer 1 dan de pest." „Vader," hernam de oudste zoon vleiend en huichelend, „gij kunt niet in mijn hart zien; doch geloof mij, het bemint u boven alles, en juist op dit oogenblik spoort het viij aan vader, om u te neschutten voor de hand van den ondankbaars ten mensch. Vat toch, lieve vader, eenmaal die giftige adder moedig bij den kop, en scheur haar van uw boezem af en .slinger haar weg, ver weg van u! Ik wil geen ongeluk voorspel len; maar geef acht wat er gebeuren zal, indien gij ze niet allen uitroeit. Mijn goede moeder zelve is van meening, dat ons niets dan rampen zullen overkomen, zoolang dat afvallig gebroedsel ons huis bezoedelt. Deze vloekwaardige Griek Is eigenlijk de schuld van alles. En wanneer ik dfm nog bedenken moet, dat mijn krankzinnige broeder ons allen nog aan het kruis wil doen geloovcnl... Vader, zijt gij dan waar lijk zoo verblind, dat gij dit zelf niet voor ziet?"- De vader nam hem bij de hancl en zei: „Plaats u nevens mij; ik geloof, dat gij de waarheid zegt." „Hoor, lieve vader," voer hij voort en plaatste zich voor het bed, terwijl Valide nog achter het behangsel stond, „hoor va der, indien ik mijn afschuwelijken broeder thans onverdiend beschuldig, dan ontvange hetzelfde kerkerhol, waarin cle christen en zijn dochter geboet hebbn „Geboet hebben?" viel de vader hem in de rede: zijn zij dan reeds „Zoo ontvange het mij hedennacht nog binnen deszelfs muren, indien ik lieg De christenen zijn vrij en verdwenen; uw zoon en Sadik hebben hen vrij gemaakt." De Dei, dit vernemend, wist niet of hij droomde dan of zijn zoon in slaapdronken heid raaskalde. „Het is inderdaad zoo, vader; gedurende de luidruchtigheid van het feest zijn zij ontvlucht. Die honden zijn ontkomen 11 „En uw broeder?" „Mijn broeder, vader? hij is weg even als zij. En uw arts „Is Theodulus ook verdwenen?" „Hij moest immers wel den wakkeren kweekeliag zijner huichelarij vergezellen. Dat,mijn beste vader,zijn christenstreken." „Gij huichelt en vleit, lasteraar 1" hernam de Dei ongeloovig, „gij doet u zoo vroom en liefdevol voor, en uw gansche binnen ste is dat1 van een verscheurend dier. Ga, gij zijt niet beter dan uw moeder, ook gij haakt naar den dood van uw broeder. Hebt gij bewijzen voor uwe beschuldiging?" Muley hield hem den zakdoek voor de oogen, en verzekerde, dat dit bewijs van de schuld zijns broeders, door zijn moeder in het kamertje van den cipier was gevon den. hier naast u staan." „Welnu, zij staat ook naast mij, ant woordde Muley, terwijl hij het behangsel op zij schoof. Valide trad binnen. „Dan zou uw moeder op dit oogenblik „Dei", begon zij, „gelooft gij hem niet, dan zweer ik u bij den eeuwigen hemel, dat uw en mijn zoon de waarheid heeft ge sproken. Agla's zoon is gedurende het hui selijk feest met de christenen ontvlucht? doch ik houd mij verzekerd, dat de lieve ling voor den volgenden "nacht weer bin nen deze muren zal opgesloten zijn. Hoa zou dat vrome lam zoolang van zijn moe der kunnen verwijderd blijven?" Nu ge bruikte zij haren misdadigeh invloed op den door hare luimen zoozeer beheerseh- ten vorst, dat zij in het hart van den ouden man schier de laatste vonk van liefde voor Ferdinand uitdoofde. Zij verlangde nog meer. Ferdinand moest zoodra hij wedeè den voet in den burcht zou hebben gezeL naar de kamer zijner moeder gebraohjl worden, en hier of in de golven der ze* de straf ontvangen, welke Valide hem hadj toegedacht. (Wordt verv-olgdjj-

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1