„Rb let Tweede Blad. Os Zeeroovers uit kt Oosten. Woensdag 22 Dec. 1920 Buitenlandsche Berichten, Engelsche gevangenen in Rusland. Afschuwelijke verhalen van het -lijden der Engelsche gevangenen in handen van de bolsjewiki zijn vervat in het belangrij ke rapport van tie commissie van Lord Emmott, die benoemd is om gegevens te verzamelen nopens Rusland, welk rapport Maandag is openbaar gemaakt. Deze slachtoffers van de sovjet-regee ring werden niet beter behandeld dan be ruchte misdadigers. Bijzonderheden wor den gegeven van de methoden, die aan vaard zijn voor het gevangen nemen van Engelschen. Gewoonlijk werden zij in het holst van den nacht gearresteerd. Ge weld en bedreigingen werden niet zelden gebruikt bij deze handelingen en de ar restaties gingen dikwijls vergezeld van roof en verbeurdverklaring. Niet de minste beschuldiging was inge bracht tegen de helft van het aanzienlijke aantal Britsche gevangenen, die pas uit Rusland zijn bevrijd, en door de commis sie zijn gehoord. De gevangenneming werd gewoonlijk gevolgd door een onderzoek, dat meestal 's nachts werd uitgevoerd, en vaak gepaard ging met daden, die erop berekend waren om schrik aan te jagen. Bedreigingen met. geweld en geniepig of ruw onderzoekende ambtenaven slaag den erin om ernstige geestelijke aandoe ningen te berokkenen aah de vrouwen, wier weerstandsvermogen verminderd was door slecht voedsel, volle, smerige en on waardige gevangenissen, en door de ner veuze spanning, die veroorzaakt werd door het zien van zoo vele medegevange nen, die ter dood werden gebracht. De menschen waren zoo dicht op-elkaar gestopt, dat er geen plaats was om te lig gen of zelfs om te zitten. Martin verklaar de, dat bij in een ondergrondsclie cel wei*d gebracht, van ongeveer 50 bij 30 voet, waarin drie of vierhonderd menschen wa ren. Frank zeide, dat hij in een kamer ver bleef, waarin 170 menschen gevangen za ten. Langs de muren waren-planken aan gebracht voor de gevangenen. De menschen sliepen daaronder, en op den vloer, Er was een kleine tafel in het midden van de kamer, waaronder men schen sliepen. Drie anderen sliepen op een hooge lessenaar tegen den muur. Toen Frank er over klaagde, dat de cel zoo vol was, en zeide, dat hij Engelschman was, en gijzelaar, kreeg een van de bewakers „medelijden" met hem, en zeide: ik zal een plaatsje voor je maken. Hij riep een man uit een van de cellen, die doodgeschoten werd, waarna Frank in die cel werd opge sloten. Een vermakelijke vergissing. Als de correspondenten van de Ameri- kaansche bladen aah hun hoofdredacteur telegrafisch willen verdoeken, een door hen gezonden telegram geheel of gedeeltelijk niet te nemen, seinen zij het woord „kill" (de imperatieve vorm van het werkwoord dooden), gevolgd door het te schrappen woord of den naam van het telegram. Jour nalistenkringen zijn hiermee natuurlijk wel op de hoogte, maar men mag dat redelij kerwijze niet verwachten van bijv. de Zwit- sersche politie-autoriteiten. Dezer dagen nu zond een vertegenwoordiger van een groote Amerikaansche krant, die te Genève de VoIkenbondsvergadering bijwoont, een te legram naar zijn blad, waarin hij méldde, dat Lloyd George te Genève werd ver wacht. Zooals men weet, bleek dat gerucht onwaar te zijn en de plichtsgetrouwe cor respondent seinde dat dan ook terstond naar Amerika.^, Hij deed het op de gowone manier: Kill Lloyd Goorge. Een insider begrijpt direct wat dat beteek ent: Het- -telegram over de komst van Lloyd George te Geuève moet gij niet nemen. Hij komt niet. De Zwitser6che politie dacht er echter anders over, en nog geen uur, nadat hij zijn telegram had afgegeven, had de ongeluk kige correspondent een aantal nieuwsgieri ge rechercheurs in huis, die zijn kamers overhoop haalden, alles en nog wat verze gelden, en verder alle voorwerpen in beslag namen, die hun maar eenigszins verdacht voorkwamen. Daarbij onderwierpen zij den bevonden krantenman aan een scherp ver hoor. Tot zijn groot geluk kwamen eenige collega's bij hem oploopen. Zij helderden de zaak op, en wisten de politie te verze keren, dat haar arrestant (want zoover was het reeds gekomen) geen bolsjewiek of Sinn Feiner was. Hei leven onder de sovjets. De „Berl, Montagpost" publiceert bijzonder heden uit Rusland, welke het blad van een man, die de laatste jaren in Moskou vertoefd Leeft, heeft ontvangen. Deze vertelde o. m.: „Het begrip rijkdom bestaat in Rusland niet meer. Er zijn er nog wel, rijken en armen, doch de weerstand wordt thans niet meer afgemeten naar het geld, maar naar do kwantiteit van de paiok, d. w. z. de bon, waarop de hoeveelheid te ver krijgen levensmiddelen staat aangegeven. Ieder mensch, die in een Russische stad leeft, moet employé zijn der sovjet-regeering. Als zoodanig heeft hij recht op 3/4 pond brood per dag en op een watersoep, waarin soms een halve appel of een stukje vlcosch drijft.-Het 'hoogste-1 salaris bedraagt 12,000 Rb. per maand en dit is het loon der hoogere ambtena ren. Het beteekent echter weinig, daar een pond boter bijv. 8000 Rb. kost. Hoofdzaak echter blijft de persoonlijke paiok. Naar ver houding ontvangen de ingenieurs een goede paiok. Zij ontvangen op deze bon 30 pond meel, 3 pond suiker, dikwijls ook een pond suikergoed, 5 pond vleesch en 10 pond harin gen en andere visschen per maand. Somtijds ook sigaretten. Deze ingenieurs-paiok verte genwoordigt een waarde van 200,000 Rb. Ook do zoogenaamde academische paioks, wélke academici, leeraren, schrijvers en kun stenaars ontvangen, zijn goed. Zij ontvangen 6 pond meel, 1 pond sjjjker en 20 pond harin gen per maand. Deze paioks hebben een waarde van 150,000 Rb. De lagere employe's bekomen op hun paiok 10 pond meel, 3/4 pond suiker en 1 pond zout. Eenzelfden bon ont vangen ook de arbeiders. De paioks der commissarissen zijn natuur lijk een weinig anders samengesteld en zij ontvangen niet alleen het dubbele of driedub bele van hetgeen de andere categorieën ont vangen, maar zij krijgen bovendien zalm, kof fie, sigaretten, kaviaar en dikwijls lucifers. Deze paioks hebben een waarde van 700,000 Rb. De commissarissen die zulk een paiok ontvan gen, zijn thans de „nouveaux riches" in Rus land. De arbeiders worden niet goed betaald, maar zij weten zich te helpen. Slotenmakers bijv. maken, nadat zij bun arbeidsuren voor de sovjet-regeering hebben afgewerkt, bij parti culieren een slot en ontvangen daarvoor eenige duizenden Rb. Schoenmakers stelen genoeg le der om onder de schoenen van een particulier een paar zolen te leggen en ontvangen daar voor 50 a 150,000 Rb. Z'n ontevredenheid te uiten in Rusland is zeer gevaarlijk en alle arbeiders zijn ontevre den. Wanneer gestaakt wordt, worden 100 a 200 arbeiders uit do fabriek gehaald en neer geschoten, terwijl de andere arbeiders" als gij zelaars worden vastgehouden. Begint een an dere fabriek een sympathie-staking, dan wor den ook de gijzelaars gefusilleerd. Smokke laars dl) groote schaal zijn er niet, want wan neer men bedenkt, dat 1 pond boter 8000 Rb. kost, dan beteekent 10 pond reeds een vermo gen; 1 pond meel wordt verhandeld voor 12,000 roebel en' 10 pond komesurrogaat voor 35,000 Rb. Een goede appel is onder do 300 Rb. niet te krijgen en een pond vleesch niet onder de 2000 Roebel. Alles is te koop, maar men moet den weg weten. Wanneer iemand uit do provincie of uit Petersburg te Moskou komt en hij heeft er geen hekenden, kan hij honger lijden, totdat hij iets vindt." Zelf bezat de man, die deze bijzonderheden meedeelde, slechts een broek en een jas. Een vest kon niet meer vervaardigd worden. Aan stof en arbeidsloon had hij 185,000 Rb. be taald. „En ik heb dit pak kunnen laten ma ken", zoo besloot hij, „door een brilliant te erkoopeu voor 450,000 Rb. Welke commis saris hem nu draagt, weet ik niet." Onveilig New-York. Met de werkloosheid neemt het aantal ern stige misdrijven dat dagelijks to New-York ge pleegd wordt in onrustbarende mate toe. Na dat dezer dagen een drietal bandieten- op klaar lichten dag vier logé's van een der meest be kende hotels in hun kamer van al hun hebben en houden beroofde, welk feit wij reeds mede deelden, slopen j.l. Donderdagmiddag twee ge maskerde personen een juwelierszaak aan de Fifth Avenue binnen, schoten den eigenaar dood, cn roofden voor 10,000 dollar aan dia manten. Zij maakten daarbij gebruik van een z.g. silent gun, waarbij het geluid van het schot gedempt wordt.. Vooral de afgelegen wijken van de stad wor den onveilig gemaakt. - Er worden gevallen gen '-H van dames, die FEUILLETON 19) !Aaai mij zullen mijoi vader e.n broeder niet deuken, en daarom wil ik: hier bij n in stilte een schoon er feest vieren. „Zie", zoo eindigde hij op den vlciendsteu toon; „van mijn kands'Tieid al heb ik u altijd zoo lief - gehad, en nu laat gij mij zoo lang om een bewijs van die oude liefde bedelen." De cipier vroeg nu wat Ferdinand dam toch wel op hot hart lag.... Deze wees op de poort en bad, dat ze morgen op heb eer ste u-ur van den nacht mocht geopend zijn. „Opdat de christenen van onder den grond zouden kunnen ontkomen V' hernaim de ver schrokken cipier. „Achik arme manik moet nog aan den strop gaat gaat!" Ferdinand dnulkbe hem de hand, en door zoovéél goedheid overwonnen, knikte de ci pier eindelijk toestemmend. Dan fluisterde hij: „Morgen!" „Voorzichtig wandelden zij nu terug, door den tuin. Achter hen verdween snel en luchtig, evenals een schaduw, een slaaf in YoladeA kamer. HOOFDSTUK IX. Het voorgevoel eener moeder. Muloy Lad xzed.uren.de den nacht aanhou dend gedroomd van verblindende feest- pracht, van zeerooverij, van 's graven be minnelijke dochter; en nauwelijks uit de morgenslaiimering ontwaakt, kleedde hij zijn krachtig gebouwd lichaam met do kostbaarste sieraden van den. lieveling van zijn ouden vader. Bij cleze ij dele tooi ver zuimde hij niet gebruik te maken va.n de diamanten uit het Hstje, dat voor Ferdi nand was bestemd geweest. De booswicht schonk do eer van zijn morgenbezoek heb eerst aan zijn moeder. In haar omvrieude- lijken blik kon hij reeds do vraag lezen Waarom komt gij juist op dit oogenblik mij storen? Alvorens hij de kamer binnen trad had haar iemand verlaten, en in dien persoon meende hij den beul zijns vaders te herkennen. Hij had goed gezien. „Wel moeder," vroeg hij, en hij doorboor de de ongeruste vrouw met zijn blik, „moe der, wat voor een gesprek houdt gij daar zoo heimelijk met den gerechtsdienaar van mijn vader? Wat moet gij den moordenaar van mijn zaehtziunigen, vromen broeder betalen?" Zij zweeg. Vervolgens streek zij hem het haar, dat uit den bonten hoofd doek te voorschijn kwam, van het voor hoofd weg en zij vond, ora hem op andere gedachten te brengen, de versierselen, waarmede hij zich had getooid, uitnemend schoondoch dit deed hem het onderhoud •tusschen zijn moeder en den beul niet ver geten, Dringender vroeg hij haar, hoe het zich 's avonds door een huurauto naar Quia lieten brengen, en door den chauffeur werdon neergeslagen en van haaT geld en kostbaarhe den werden beroofd. Donderdagmorgen zag een inspecteur van politie te New-York een auto. waarvan de in zittenden hem verdacht voorkwamen. Bij zijn poging den auto te doen stoppen, werd hij door een schot doodelijk gewond. Toch wist hij zich nog aan den auto vast te klampen en eenige revolverschoten op de bandieten te los sen, maar zijn wond deed hem spoedig loslaten; 'hij stierf onmiddellijk. De auto was verdwenen. Kort daarop vond men in de vestibule van een huis het lijk van een zekeren Lareshe. Deze bleek het horloge bij zich te hebben van een dpr inzittenden van een auto, die eenige dagen geleden was aangevallen. Ongeveer tezelfder tijd zagen politie-agcnlen in een wijk in het Noorden van New-York een verlaten auto, die bloedsporen en kogelgaten vertoonde. Zij stelden zich verdekt op en za gen iemand pogingen doen ora den auto aan het rijden te brengen. Toen zij den man in hechtenis namen, bleek het een broeder van Lareshe te zijn. Deze arrestatie werd gevolgd door die van een anderen man en een vrouw, die zelf ge wond was. De politie gelooft thans de hand gelegd te hebben op de bende, die dc talrijke aanvallen op automobilisten, welke den laatsten tijd New-York in opschudding Rebben gebracht, op haar geweten heeft. Zoo groot was de onge rustheid, door deze aanvallen veroorzaakt, dat twee New-Yorksche rechters verklaarden, den- gene, die schuldig zou blijken aan een aanval op een auto, tot levenslangen dwangarbeid te zullen veroordeelen. De avonturen van de Socadlcr. Graaf. Luckner, die indortijd de „Seeadler" commandeerde, welke" er in 6laagde als een „Noorsche koopvaarder" door de Britsche blok* kade te komen, heeft dezer dagen te Berlijn een publieke lezing gehouden over zijn avonturen en de wijze waarop hij de Engelschen had verschalkt. Hij deelde niet mede, hoe hij aan oen „echt log boek" was gekomen, maar hoe alle leden van de bemanning Noorscho namen hadden aangenomen, en uit een Baedeker zich nauwkeurig op de hoog* te hadden gesteld van de bezienswaardigheden en de geografische ligging der plaatsen, „waar eens hun wiegje stond". Ook hadden zij zich voorzien van portretten hunner liefjes dio in Noorwegen waren achter gebleven. Zelfs waren deze portret ten van allerlei kenmerken voorzien, waaruit meest blijken, dat zij in de verschillende woon plaatsen der niatezen waren genomen. Groote moeilijkheden gaf het echter aan een behoorlijk aantal minnebrieven te komen, welke de matro zen zooals men weet, gewend zijn, jarenlang te bewaren. Zeven man, experts op dit gebied, deden vele weken lang niets anders, dan minne brieven aan hun makkers schrijven, zoodat men weldra een collectie bijeen had. Do scheepspa pieren had men een ander aanzien gegeven, door zo in zeewater te dompelen en ze op een vochtige plaats te bewaren. Toen het schip eens door een Britschen kruiser word aangehouden, spoelde een van de matrozen voor kapiteinsvrouw; ter voor-', korning van ontdekking van deze truc wenddo hij kiespijn voor, en lag met zijn hoofd in doeken gewikkeld in de kooi. Hot einde van de geschie denis was, dat de Engelsche officier een attest gaf, dat „do vereischte scheepspapieren volko men in orde waren". Een Oorlogsherinnering. De wagon, waarin den 11 en November 191S, om knvamt over vijven des morgens, de wapenstilstand is geteekend, zal voor bet nageslacht (bewaard blijven en ge plaatst worden in heit oorlogsmuseum, dat in voorbereiding is. Daze historische wa gen was in 1914 een nieuwe rastaunatie-wa gen- Hij behoorde tot een aantal"" spoterrij- tragen, die in hiat begin van dan oorlog „ge mobiliseerd" zijn en ter beschikking gesteld van het groote hoofdkwartier. Toen Foch in 1918 tot opperbevelhebber werd be noemd over de lagers der bondgenooten werd deze wagen aan zijn persoonlijken trein toegevoegd, nadat er de noodrige ver anderingen aan gemaakt wiaran. Er weid telefoon en telegrafie in aangebracht; de groote eet-ruimta werd Foch's werkkamer, de kleinere eetruimte weid aan zij.n offi cieren toegewezen en de sold atentypisten, enz. werden in de jkeuken geïnstalleerd. Van dezen wagon uit leidde en volgde maarschalk Fooh den strijd, in dezen wa gon is de wapenstilstand den lleai Novem ber geteekend, in December 1918 en Ja nuari 1919 hernieuwd. In den zomer van 1919 heef t Foch heit rij tuig aan de slaapwagen-maatschappij te ruggegeven .Dez e heeft toen gemeend dat de wagen, cm de bijzondere herinneringen, die er aan verbonden waren, aan den Sbaa-t aangeboden moest worden en zij maakte baar opvattingvaan Clemencean kenbaar. De regeering van Olemeuceaai gaf toen aan den wagon de bestemming van restau ratie-wagen in den bijzonderen trein, waar de president van de Republiek en buiten- lamdèche vorstelijke personen in Frankrijk mee reizen. Zoo lief de slaapwagen-maat schappij den wagon dus weer geheel in orde brengen en in overleg met Maarschalk Fooh werden er twee mcripties in het rij tuig aangebracht. De eerste luidt: „In de zen wagon is den 11 November 1918 om vijt uur te Franc-Port bij Compiègne de over eenkomst van den wapenstilstand getee kend, die door de overwinningen van de le gers der bondgenooten aan de Duitschers is opgelegd. ,yDte gevolmachtigden waren voor de re geeringen der bondgenooten Maarschalk Fooh, opperbevelhebber over de legere der bondgenooten, bijgestaan door admiraal "VVey-miss, eersten lord van de Britsche ad miraliteit. j,Voor de Duitsehe regeering: „staatsse cretaris Erz;berger, voorzitter van de Duin sehe delegatie, Von ObemcLorf, gevoimacn- tigd ministergeneraal-rnajoor von Win- terfeldVanselot, kapitein ter zee?' De andere inscriptie draagt de volgende naopen en data: „de Manie (1914), de Yzer (1914), Verdun (1916), de Somime (1916,) de slag in Frankrijk (1918). Tijdens een dejeuner in den trein beeft Nohïemaire, directeur van de maatschappij dei' slaapwagens, MiLlerainid verzocht den wagon te willen aanvaardenals geschenk van de maatschappij aan de regeering van de Republiek. - In zijn antwoord heeft Müllerand, die o.a. d'oor Fooh en Joffre vergezeld was, gezegd, dat 'hij uit naam der regeering bezit nam „van deze historische plek, gewijd door eèn der ontroerendste, roemrijkste herinnerin gen uit de Fransche historie" en dait het „historische monument" een plaats in een museum behoort te krijgen, waar het pu bliek het kan bezoeken en eeren als een der merkwaardigste herinneringen. Letteren en Kunst. Een algemeéne Roomsch Katholieke Kunstenaarsvereniging. Heden wordt te 's-Gravenhage een voot onze Katholieke Kunstbeweging zeer be langrijke vergadering gehouden. In Pulchri Studio, Lange Voorhout 15 te Den Haag kwamen te 2 u. onze Katholieke kunstenaars en kunsttheoreici bijeen tot kunstenaars en kunsttheoretici bijeen tot Katholieke Kunstenaarsvereeniging." Gp het initiatief van het Plaatselijk Comité der K. S. A. van 's-Gravenliage werden door het Centraal Bureau der K. S. A. een aantal katholieke vereenigimgen uitgenoodigd tot het vormen eener com missie met het doel het tot stand komen eener A'lgemeene R.-K. Vereeniging van Kunstenaars voor te bereiden. De genoo- digde vereeniginigen die aan den oproep gevolg gaven zijn: „St. Bcrnulphusgilde", „Apologetische Vereeniging", „St. Grego- riusvereeniging", „De Violier", Liturgische Vereeniging", „Hamgsche Kunstoommissie" en „Centraal Bureau der K. S. A." De vereeniging stelt zich ten doel a. behartiging der geestelijke en stoffe lijke belangen der Katholieke kunste naars b. te werken tot verheffing dor kunst en tot bevordering van den kunstzin. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. éénheid en samenwerking te brengen tusschen de verschillende groepen van Katholieke Kunstenaars en vereenigingen welke rechtstreeks of zijdelings de Kunst bevorderen b. hot stelling nemen tegen en bestrijden van toestanden en misbruiken, die aan de uitoefening en ontwikkeling van de kunst in den weg staan, alsmede het be vo fleren van al idatgene wat de sociaal-economische positie van den kunstenaar kan verbeteren. c. het gezamenlijk optreden naar buiten door 'het uitoefenen van invloed op en het verstrekken van advies aan offioieele en particuliere lichamen d. het houden van bijeenkomsten e. het inrichten en bevorderen van lezin gen, tentoonstellingen en uitvoeringen; f. het bezorgen en steunen van uitgaven en het bevorderen van ondernemingen op kunstgebied g. hetinrichten van een Centraal Bureau, bibliotheek en kunstverzamelin gen ih. andere wettige middelen die daartoe bevorderlijk zijn. De nieuwe organisatie zal kennen leden, eere-leden, briefwisselende leden en begunstigers. Eere-leden worden op be stuursvoorstel door de algemeene leden vergadering, briefwisselende leden worden door het bestuur benoemd. „Leden kunnen zijn: Katholieken, die practijk of theorie ijler 'kunst beoefenen", leert airt. 5. De vereeniging bestaat uit groepen zoo als a. beeldhouwkust, b. bouwkunst, c. kunstnijverheid, d. letterkunde, e. muziek, f. schilderkunst, g. toonkunst. Elk der genoemde groepen kiest uit haar midden ,een bestuur, genaamd groepsbestuur, be staande uit minstens drie leden, voorzitter, onder-voorzitter en secretaris. Zij kunnen eigene reglementen hebben, die onderwor pen zijn aan de goedkeuring van het hoofdbestuur. Dit hoofdbestuur wondt ge vormd door: voorzitter, onder-voorzitter, secretaris, penningmeester en de voorzit ters der groepsbesturen. De eerste 4 leden worden door de .algeme'ene vergadering ge kozen. Het hoofdbestuur wordt bijgestaan door een geestelijk adviseur. Uit de Omgeving. SASSENHEtM. R.K. Volksbond. Do Ned. R.K. Volks bond hield in de zaal van de Wed'. J. B. IJseknuiden een vergadering. De voorz., de heer W. Krom, sprak er zijn spijt over uit, dat er zoovele leden de vergadering ver- zuimep.. De heer J. Kortekaas werd als bestuurs lid geïnstalleerd vervolgens de heer v. d. Voort als nieuw lid. De penningmeester van „Hulp in Nood" bracht twee drie- maandelijksche verslagen uit. Hieruit bleek, dat in het .tweede kwartaal de in komsten hadden bedragen f 18,45 en de uit gaven f 26,75. Alzo o een nadelig saldo van f 8.30. Verstrekt waren 135 liter melk 'eii 10 eieren. Voor het derde kwartaal waren da cijfers nog ongunstiger. De uitgaven had den bedragen f24.99 en de inkomsten f 10.69, alzoo een nadeelig saldo vaai f 11.30. Verstrekt waren 60 liter melk en 1 K.G. ham. Door den voorzitter werd een woord van dank gebracht aan den penningmees ter van „Hulp in Nood" voor zijn nauw keurig gehouden beheer. Aan de rond vraag gekomen werden door een zestal personen vragen gesteld, aWe van huishoudelijken aard. Zij werden door den voorzitter be antwoord en ook nog door den Eerw. Ad viseur. N0 0RDWIJKERHHOUT. R.K. Bouwvakarbeiders. In het Café „Het wapen van Noordwijkenhout" ver gaderde de afd. Noordwijkenhout van den R.K. Bouwvakarbeidereboud „St. Jozef." De voorz., de heer H. Hachmang, sprak zijne voldoening uit over de goede opkomst der leden. In behandeling kwam een schrijven van het hoofdbestuur te Uitrecht, waarin werd voorgesteld de contributie te venhoogen van f 0.65 tot f 1.10 per week. De voorzitter deelde mede, dat in dit bedrag .van f 1.10 begrepen was de contributie to or de bondskas, de ziekenkas, de werkloozenkaa en 1 cent per lid cn per week voor admini stratiekosten. Enkele leden vonden deze v-ehhooging nogal aanzienlijk. Nadat da voorzitter evenwel had medegedeeld, dat, voor zoover hém bekend was, allo andere •afdeelingen met deze verhooging zijn ac- coord .gegaan, werd bij acclamatie het voorstel van het hoofdbestuur aange nomen. Vervolgens kwam aan de orde de ver kiezing van een secretaris. De voorzitter deelde mede, dat door vertrek van den meegeren secretaris, den heer J. v. d. Geest, een vacature w.as ontstaan en dat het bestuur had gemeend den heer W. Warrnenihoven camdidaat te moeten stel len. Daar geene tegen-candidaten werden gesteld, was de heer \V. Warmenhoven ge kozen tot secretaris, deze nam de benoe ming aan. Dan werd door den voorzitter de WelEerw. heer M. v. d. Eem als Geestelijk Adviseur der aid. geïnstalleerd. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt tot het bekomen va.n inlichtingen, omtrent verschillende ■aangelegenheden, waarna de voorzitter de vergadering sloot. KUDELSTAART. Een zwerver. Donderdag had in onze plaats een niet alledaagsch voorval plaats. Een bekende bedelaar, eenigszins onder den in vloed van bacchus, verstijfd van koude, werd ergens binnengedragen en later onder toezicht van den dokter vervoerd. Zaterdag is de man overleden. Tegen de revolutie. Vrijdag hield de bui tengewone vrijwillige landstorm een propa- gandavergadering bij den heer G. Buskermo- len. Als spreker trad op de beer J. A. de Lobel van Haarlem. Nadat do voorzitter de 'bijeen komst had geopend, bracht de Z.Eerw. beer Pastoor Kramer den aanwezigen dank voor hun talrijke opkomst, waarin Zijneörw. ziet een bewijs van trouw aan God en Kerk, aan Vorstin en Vaderland. De beer De Lobel hield daarna een vurige, propagandistische rede van twee cn half uur. Velen traden toe als lid van den vrijwilligcn landstorm. daarmede stond. „Dat raadsel," gaf zij ten antwoord^ „zal .reedis voor den eenstvolgen- den nacht opgelost zijn. Ik ben uw Heven vader voor het huidige feest een aardig juweelkistje toegedacht." „Een aaaiddg juweel kistje, en wat zal daaa* kt zijn?" „Het zal zeker wel wa.t groot uitvallen, doch overigens een kostbaren en, eigenlijk gezegd, zeer verrassenden inhoud be vatten." „Moet er op mijn fee-st ieimand's bloed vergoten wo-rden?" „Bloed vergoten? Alsof men niet. sterven kon zonder bloed vergieten? Stil mijn zoon! Er zal voor gezorgd worden, dat er geen menschenbloed vloeit Uw vader w.a.oht u, tracht hem de knorrigheid van den ouderdom te verdrijven. Do zoon der Moorin, hoort gij is ver uit zijn hart ver bannen Theodulus is een rijpe appel, en de zachte, ootmoedigo slavin, de goede, vrome Agla „Agla Zij zagen ontsteld om. „Moeder, er was niemand. Zij drong hem zachtjes weg. „Denk op het einde, moeder zeide hij, „het einde uwer bloedige plan nen!" en hij begaf zich naar den Dei Daarop sloop Valide in het vertrek van Ferdinand's moeder. Nursa, de Mooreche slavin van Agla, die voor het uiterlijke met deze een even groote gelijkenis bezat, als haar valsche booze aard van het karakter barer goede meesteres verschilde, ver wijderde zich van Agla's zijde. Nooit had deze brave vrouw zich zoo arm en verlaten gevoeld als op dit oogenbliknooit met zooveel vuur en godsvrucht tot den Ouit- fermer boven de starren gebeden. D.e tra nen, die haar ontsprongen, biggelden nog wanm op hare wangen. Die vreeselijke vrouw was er de oorzaak van. Medelijden en berouw huichelend plaat ste Valide zich naast de sidderende ramp zalige, droogde de tranen, die zij had doen vloeden, troostte haar en beloofde alles weer goed te zullen maken. De schoonste gelegenheid bood zich heden daartoe aan. Zoo verblind v.as Agla niet of zij herkende •aanstonds dr listige slang, welke onder dit masker v? deelnemend© liefde, des te zekerder 1 aar gif in het hart van het sia-chtoff' f uitstortzij bad haar, haar in hare smart alleen en ongestoord te laten. „Wa.t heb ik," vroeg zij angstig, u voor leed gedaan, dat- mijn arm ingetogen leven aan dit hof u te lang duurt?" „Kom, kom, zijt gij wel bij uw zinnen, Agla?" antwoordde Valide, „voor wie leeft gij dan te lang?" „Onzinnige, wie heeft u dat vertold?" „Mijn voorgevoel," Valide lachte, of schoon het haar de keel scheen toe te knij pen: „Goede droomster, laat dwazen aan voorgevoelens gelooven, geen verstandig mensch-heoht daar cenig gewicht aan. Gij zit te veel, en uit uw verdikt bloed rijzen die verwarde hersenschimmen opkom, weg daarmedezoo zou ik ten laatste de moordenares zijner moeder zijn, van dat lam, dat geen mug leed zou doen. Dat is te eng.' Zij schoof haar steel nog naderbij. „Nooit," dus begon Agla wederom, terwijl zij haar angstig ontweek, „nooit was ik in. de nabijheid zijner moeder zoo angstig als op dit oogenblik. Het is mij alsof een duis tere kracht mij c-nwodersbaa/nbaar aandrijft om hulp tegen' u in te roepen. Weg, weg, razende moeder van dat monsterIk voel reeds het koord, die uw rampzalige haat mij toegedacht heeft, verstikkend om mijn hals gestrengeld. Ontfeimer in den hemel! Eeuwige God! zij brengt mij om!" Luide riep zij haren zoon bij zijn naam. Valide wilde evenwel de plaats niet rui men; zij solieen vermaak te scheppen in het leed der Moorin. Nu beproefde Ferdi nand's moeder de boosaardige vrouw, die haar afwerend den uitgang versperde, op zijde te dringen, en uit het vertrek te vluchten; maar, te zwak om den gruwe lijke n stoot, dien haar doodelijke vijandin haar met den uitroep „Ra.ja(chrastany-' op de hoogte, van het hart gaf, af te wen den zonk de hulpeloos getroffene met rad •doffen kreet binnen voor den drempel ter aarde. (Wordt vorvolg).

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3