urec!, in verscniïïende rangen werS:- tnóin. on beperking van de uitgaven voor materieel mogelijk is. Benoemd zijn: tot!Ld en voorzitter dier commissie Oir. P. Rink. lid van de Tweede Kamer; tot leden inr. W. L. baron dc Vos van Steenwijk, li l van de Eerste Kamer F. H. de Mout© ver Loreu jnr. P. J. Oud mr. J. B. L. C. baron de Wijkerslooth de Weerdeeteijn, leden van de Tweede Ka mer B. Zuyderhoff. lid van de Rekenkamer; \V. J. Hoogtevling, hoofdcommies aan dc Rekenkamer mr. A. Bpanjcr, hoofdcommies aam Fi nanciën tot lid en secretaris: J. A. Am ent, ad j .-commies aan het De partement van Koloniën. STADSNIEUWS. APOLOGETISCHE CURSUS. Gisteravond de 4de cursusavond be handelde de weleerw. pater Frigge de pause lijke onfeilbaarheid. Spr.wil lo. beantwoorden de vraag: wat verstaat men onder onfeilbaarheid; 2o. bewij zen, dat de Paus werkelijk onfeilbaar is; 3o. weerleggen eenige opwerpingen, die tegen de onfeilbaarheid des Pausen worden gemaakt. Wat verstaat men onder 's Pausen onfeil baarheid? De Paus is onfeilbaar, wanneer liij als hoofd der Kerk een beslissende uitspraak doel in zaken van geloof of zeden en door deze uit spraak alle geloovigen der geheele wereld wil binden, wil verplichten. De Paus beslist dan ..ex cathedra", vanaf zijn leerstoel. Alle handelingen van den Paus als particu lier persoon, als schrijver, als redenaar, als rechter, als bestuurder of wetgever, zijn bui ten <de onfeilbaarheid gesloten. Spr. verklaart dit nader en toont duidelijk aan, dat er een verschil is tusschen den plicht om te gehoorzamen en den plicht om wat er bevolen wordt te beschouwen als onfeilbaar bet eenig-juiste, het eenig-goede. De Paus moet dus, wil hij onfeilbaar zijn, een uitspraak doen ten eerste als hoofd der Kerk, ten tweede voor de geheele wereld, ten derde inzake geloof of zeden, ten vierde als bindend en verplichtend voor alle geloovigen. Als de Paus zulk een uitspraak doet, treedt hij op als onfeilbare getuige, dat deze of gene waarheid door God is geopenbaard of met de geopenbaarde waarheden zóó samenhangt, dat ze niet geloochend kan worden. De Paus leert dus geen nieuwe waarheden. Door den Goddelijkcn Bijstand hem in de H. Petrus beloofd, is de Paus onfeilbaar. De on feilbaarheid hangt dus niet af van persoon lijke geleerdheid of heiligheid des Pausen. Uit de Bijbel, de geschriften der H. Vaders, uit de handelwijze der Pausen en de daarmede saam hangende practijk rler geheele Kerk in alle eeuwen, wil spr. dc pauselijke onfeilbaar heid bewijzen. Eerstens uit de H. Schrift. Spr. verwijst naar Matth. XVIde hoofdstuk. Daar wordt ver klaard, dat de Kerk niet kan vernietigd wor den. Een dwalende Kerk kan vernietigd wor den. Christus heeft de Kerk gebouwd op Pe-" trus, op de steenrots. Deze moet onwankelbaar zijn. Bij Lucas XXIIstc hoofdstuk belooft Chris tus uitdrukkelijk de onfeilbaarheid?' Christus bidt hier voor Petrus en voor Petrus alleen, omdat Petrus, dc steenrots is, waarop de Kerk rusten moet, opdat deze niet zal wankelen en zijn broeders in bet geloof zal bevestigen. Wij weten, dat Christus' gebed door den Vader wordt vdi-hoor<i. Bij Joannes Xlde hoofdstuk wordt uitdruk kelijk Petrus aangesteld als herder der geheele kerk. Kor. Pet nis dwalen, dan zou ook Chris tuskerk op eeu. dwaalspoor kunnen geraken, wat moet zijn uitgesloten. Bij alle kerkvaders en kerkelijke schrijvers blijkt, dat deze de Pauselijke onfeilbaarheid erkennen, gelijk spr. uit vele voorbeelden aan toont. De Pausen hebben ten alle tijde de onfeil baarheid voor zich opgeeischt en dc kerk heeft altijd dienovereenkomstig gehandeld. Uit vele treffende historische feiten toont spr. dit aan. Ten derde behandelt spr. eenige opwerpin gen die tegen de Pauselijke onfeilbaarheid worden gemaakt. Galilei leerde, dat niet de aarde, maar de zon stil stond in tegenstelling met vroegere leeringen. In 1606 werd hij door Rome om die leer veroordeeld- Later werd die leer toe gestaan. Dus de Paus is niet onfeilbaar, zoo toncludeert men. Voor Galilei verkondigde de priester Coper nicus dezelfde leer, zonder dat er eenige af keuring kwam. De Congregatie van het Heilige Officie veroordeelde echter wel Galilei. De Paus verbood toen aan Galilei die leer te ver spreiden (hij sprak zich niet over .de l.-er zelf uit; bovendien, het was een geheim decreet niet bestemd voor alle geloovigen). De Congregatie veroordeelde daarna ook de stel lingen van Copernicus en diens boeken wer den op de Index geplaatst. In 1632 gaf Galilei weer een boek uit over hetzelfde stelsel. Dit boek en ook Galilei zelf werden veroordeeld. Galilei onderwierp zich toen voorbeeldig. De Paus heeft hier nfet gedaan een uit spraak „ex cathedra", en deze betreurenswaar dige uitspraak bewijst dus niets tegen de Pauselijk? onfeilbaarheid. Als geleerde, als theologant, als bijzonder persoon heeft deze Paus gedwaald, maar niet als opperste keraar der Kerk. Geen enkele tegenstander van Galilei heeft dan ook de uitspraak van genoemde Congregatie aangehaald als een on feilbare uitspraak; dat bewijst dus, dat men ook toen die pauselijke uitspraak opvatte, als staande buiten de onfeilbaarheid. Tegen de pauselijke onfeilbaarheid wordt ook aangevoerd het verkeerde gedrag van sommige Pausen. Het persoonlijk gedrag van een Paus beeft echter niete met de onfeilbaar heid te maken. Bedoelde Pausen hebben als Paus ook nooit een leer uitgevaardigd of een beslui genomen, dat met de Christelijke zede- ■vyeAtef. jn strijd ia; wat zeer treffend is. Door alle eeuwen heen zijn er slechte Christenen en onwaardige priesters geweest. Zulks heeft ook Christus voorspeld, toen Hij sprak van een akker met goed zaad en onkruid en een viech- net mol g.vde en slechte visschen; Ghrit-lus-zclf duldde onder- Zijn Apostelen een Judas. In dit licht beschouwd, zegt het feit, dat er onwaar dige Pausen zijn geweest niets ten nadeelc van de Kerk. Het leerstuk der pauselijke onfeilbaarheid, aldus besloot spr is een zegen: hel bewaart ons voor afdwaling het geeft rust in onzen geest. Met gespannen aandacht werd door de tal rijke aanwezigen de heldere uiteenzetting ge vólgd. Als tragische tegenhanger van deze vergade ring kan worden aangeduid een gisteravond gehouden vergadering van de slecht-befaamdc vereeniging „De Dageraad", waar een onge lukkige afvallige priester sprak. In de bijeenkomsten van „De Dageraad" zit echter ook naar we zouden willen opmerken een stuk.... apologie. Dc Katholieke Kerk staat zelfs in de oogen van verreweg do-meeste weldenkende niet-Katholieken en ongeloovigen zoo hoog, dat zij zich met een vereeniging als „De Dageraad" niet bemoeien, dat zij daar verre van blijven, en oen groepje beklagens waardige dwaalgeesten, op geestelijk en zede lijk terrein, aan zich zelf overlaten. Wij, Katholieken, laten dezen niet aan zich zelf over in een zekere te varoordeelen hoog hartigheid. Neen, wij hebben oprecht medelij den iuet dezulken en bidden voor hen Maar dat is dan ook voor alle goede Katholie ken de eenige relatie, die zij met een vereeni ging als „De Dageraad" hebben. Aan Roorasch Leiden. Het St. Franc-iscus-Liefdewerk te dezer stedo dat na een heslaan van twee en een halve maand ned6 37 beschermelingen telt, welk getal binnen zoev korten tijd verdubbeld zal zijn, wanneer na melijk de omstandigheden gunstiger zullen ziju, wilde zoo gaarne voor zijn arme jongens het Kerstfeest maken tot een waar vreugde-feest. Men weeze niet. Wij doen thans geen beroep op Uw financieclen steun, hoöwol die ons steeds volkom blijft, doch wij .vragen voor onze arme jongens te: liefde van het arme Einduko van Betlehem de oude afgedankte kleederen onder en bovenklcederen van Uw kinderen. Zoovelcn zijn niet voldoende beschut legen het. barre jaar getij en onze krachten sehieten tekort. Och, ver geet het. niet, Moeders, die zoo gaarne Uw eig.-n kinderen warm kleedt, ziet aanstonds uw lin nenkast en kleerkast na, en waarschuwt ons, om Uw liefdegaven af te halen. Dan kunnen wij, door U geholpen, met Kerst mis blijde maken- zoovelcn „van de minsten der Zijnen", maar die daardoor juist het. meest op den kleinen, armen Jezus gelijken. En Hij zal het U en den Uwen vergelden, want: „Wat gij den minsten der Mijnen gedaan hebt, dat hebt gij Mij gedaan"1, R. NIEVEEN, Directeur. Oude Vest 223, Tol. 161X. P.S. Wie stelt zich beschikbaar, om, zoo noodig oude kleeren te herstellen of te vermaken'? Voor de St. Jozefkerk. De alhier bestaande Propagandaclub „St. Petrus" en de dames en hoeren der Missiever- een iging hebben een gecombineerde vergade ring gehouden, welke tot doel had, in samen werking, de stad te bewerken, teneinde bijdra gen te verkrijgen voor de nieuw te bouwen kerV van den II. Jozef aan den Heetensingcl en tevens aandeelen a f 25 en f 50 te plaatsen. Uit de drie verschillende vereenigingen hob- ben zich bereid verklaard de leiding in deze op zich te nemen de heer B. C. Klein als voor zitter, mej. M. v. d. Linden secretaresse en de heer P. van 't Walderveon, penningmeester. Donderdag 30 Dec. zal weder een algemeenc vergadering gehouden' worden waarop leden en belangstellenden toegang hebben. Moge het streven van bovengenoemde ver eenigingen succes hebben en de katholieken van Leiden krachtig meewerken, om i:- groole som, welke noodig is, bijeen I 3-October-Vereeniging. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging in „In. den Vergulden Turk" haar jaarvergadering onder praesidium van den heer W. van Rossum du Chattel. Te liadf negen o-pende de voorzitter de vergadering met een welkomstwoord tot de aanwezigen en memoreerde op de-eerste plaats het overlijden van den heer W. C. Mulder, die vanaf de oprichting gedurende 29 jaar bestuurslid der ver. was. Spr. deelt vervolgens mede dat de toestand van den eere-voorz., burgemeester N. C. de Gijse- laar, gelukkig vooruitgaande is. Dan uit de voorzitter zijn dank aan ge meentebestuur, militaire autoriteiten, politie en pers voor de medewerking bij het laatst, gehouden 3-OctCiberfeest. Sp«r. wijst voorts op den groeten bloei der ver eeniging ook naar .buiten, zooals blijkt uit het feit, dat door een dame, die onbekend wenecht te blijven, een legaat is geschon ken van f 500, waarvoor aan schenkster hartelijk dank betuigd wordt. Voorta doet de voorz. mededeeling, dat de heer Suringar, die gedurende 15 jaar lid van het bestuur is geweest, ontslag had ge nomen. De 2de secretaris, de heer W. v. d. Laan, leest hierna de notulen der vorige vergade ring voor, welke onveranderd worden-vast gesteld. De 1ste secretaris, de heer N. Spaar garen memoreert in zijn jaarverslag, dat de feestviering van 3 Oct. jJ. nog grooter succes heeft gehad dan het. vorig jaar. Gesteund door de medewerking der ge heele Leidsche burgerij zal de roem der 3-Oct.-Ver. nog meer naar buiten uitge dragen worden en de feestviering evenals weleer de studentenfeesten een vermaard heid verkrijgen. Uitvoerig weidt het ver slag voorts uit over de feestviering op 3 October waarhij tevens vermeld wordt dat het beste brood voor de uitdeeling ge leverd werd door den heer C. J. v. VaLzen," Rijndijkstr. 4. Memoreerend den grootsehen optocht der Volkeren der aarde, spreekt de secretaris den wen-sch uit,'dat het steeds crescendo moge gaan. Het zeer uitvoerige verslag werd met langdurig applaus door de aanwezigen be groet. Hierna brengt de heer de Wilde het finantieel verslag uit over het afgeloopen jaar. Het aantal leden Meeg van 4363 tot 6092, dat der "donateurs van 79 tot lil. In totaal ■CB33S«gg»«gr ^.gggweaai Ingezonden Mededeelingen a 60 cent per regel, Zaterdags 10 cent OPRUIMING PELSI"„|EHDEH. H. A. TIMMERMAN, Moll, N.-Rijn -16, Tel. 142 bedroegen do ontvangsten f 24542.89, de uitgaven f 23.360.03, alzoo een batig saldo van f 1182.86. Het vorig jaar werd een na- deelig saldo geboekt van f404. De afge dragen belasting bebop f1999. Hot aantal betalende bezoekers op liet SchuttcQ-island op 2 Oct. bedroeg f 7241,5. Het batig saldo der^ Winkelweek ad ƒ461 werd in de kas deir Vereeniging gestort-. Ver. beschikt thans over een kapitaal van ruim f 5900. De voorzitter deelt mede, dat een bedrag van 3000 hiervan zal gereserveerd wor den voor een te stichten bouwfonds voor het onderhoud van tenten, bruggen, lood sen, vlonder enz. Een niet' verwachte mededeeling was die •tot verhooging der contributie tot f 1.50 met in begrip van alle belasting. Dit. punt lokte een tamelijk -lange discussie uit, doch de voorz. zetite in duidelijke trekken uit een, lioo geheel de feestviering- op 3 Oct. afhangt van het weer, Koodat bij tegenslag- de ver. voor een groot, finantieel nadeel kan komen te staaai en het bestuur daarom meent, dat de Ver. zich een grooter vast jaarlijks inkomen moet verzekeren. De Leeren Ruigrok, Verzijden, Aart sen, Steenbergen, Romansko e.a. voerden hier over het woord waarna de heea- B. de Ko ning nogmaals een uiteenzetting van den toestand gaf, waarop het voorstel van het bestuur met 313 stemmen werd aange nomen. Dc aftredende bestuursleden, de Iieeren J. C. v. Hoolwerff, B. de Koning en Withers Rolland et werden herkozen. In de vacature Suringar werd benoemd de heer Mr. P. M. Trapman. Voorts stelt de voorz. voor art. 9 van het huish. regl., in die wege te w ijzigen, dat 't bestuur in plaat-s van in Mei reeds in Februari met plannen voor de volgende 3 Oct.-viering kome. In verband ook met het alsdan te vieren 7e lustrum is dit zeer wen- schel ijk. Reedis zijn plannen in. voorberei ding en de voorz. zegt, dat op de morgens, dat er geen godsdienstoefeningen zijn, een aanvulling in den vorm b. v. van een groot orgelconcert of een historische tentoonstel ling in den. Lakenhal zeer gewenscht is. Wat den optocht betreft roept spr. dc medewerking in van ieder Leidenaar. Reeds heeft -het bestuur denkbeelden hier omtrent opgevat. Er zouden b.v. groepen uit diverse groote opera's geformeerd kun nen worden of een romaaitiekc optocht, enz. Bij de rondvraag vraagt de heer Roma- nesko of er o.p het Schuttersveld niet een bestuurstent kan gemaakt worden, waai: tien ganschen dag de noodige inlichtingen verkregen kunnen worden. Na korte discussie over het stellen van c-andidaten door -het bestuur en niet door de vergadering, bracht de heer Brou wer hulde aan het bestuur, waarna de bij eenkomst wordt gesloten. Voor hot eindexamen van de school tot op- l'-iding voor commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst in Ned.-Indië te Leiden zijn geslaagd de surnumerairs: mej. M. H. L. Keus en dc heeren 'W. B. van der Hoeven, W. dc Klein, C. C. van Dillewijn, J. van Noort, W. D. Attema, W. J. M. Huisman, J. J. den Ha mer, F. J. Molendijk, L. P. van ter Tooien, H. F. Fleischer, W. de Jong, J. S. Vas Dias, A. de Haas, J. Keijman, B. L. Whyte en L. A. Jordaan. Voor het examen ter verkrijging van liooge- ren rang slaagde de heer A. L. Aronds, com mies hij den Ned.-Ind. P. "P. T.-dienst, met Voor het examen Wiskunde L.O. (art. 86) slaagde te 's-Gravenhage de heer A. Meerburg, alhier. Bij beschikking van den Minister van Onder wijs is benoemd met ingang van 1 Januari tot conservator bij de vergelijkende pathologie aan de Rijksuniversiteit alhier de heer Dr. M. Bak ker, arts te Amsterdam. Voor hot tijdvak van 1 Jan. tot en met 31 Dec. 1921 ia benoemd tot conservator bij de pharma cologic aan de Rijksuniversiteit alhier de heer Dr. A. van Szent Györgyi alhier. Met de St. Ct. zijn verzonden de gowijzigde statuten van de Distilleerderij ,De Fransche Kroon" v.h. Hartevelt en Zoon, alhier. -De sajetfabrikanteu hier Ier stode hebben de prijzen der verschillende sajetaoortcn belangrijk verlaagd. Door het groot, succes van de opvoering van „Prinscs_ Zonneglans", groot zangspel in 5 be drijven, onder leiding van den lieer C. B. Duy- 6ter gisteravond in den Schouwburg gegeven, zal op veelvuldig verzoek een 2de opvoering plaats hebben op Dinsdag 28 December. De Bazar en liefdadiigheidsavond, gehou den 24 Nov. in den Leidschon Schouwburg, ten bate van het Duitec-he kind heeft op gebracht bruto circa f1180. Bij de door de Commissie van Beheer over de gestichte» Endegeest, Voorgecst en Rbijn- geest gehouden aanbesteding van „de levering van brood, vleesch en verdere levensmiddelen, gedurende het le kwartaal 1921, was inge schreven als volgt: a. gebuild waterbrood: b. gebuild melkbi'ood; c. ongebuild rege-eriugsbrood; d. Zeeuws'ch tar webrood; e. beschuit: J. Poptie Jzn.: a. f 0.37,5, h. f 0.47,5, c. f 0.22, d. f 0.28. e. f L75; Broodfabriek Ceres: a. f 0.34,25. b. f 0.41,5, f. f 0.21,95, d. f 0.25,99 e. 12 Leidscbe Broodfabriek: a. f 0.36,1. b. f0 43, c. f 0.22,23, d. f 0.26.25 per Kg., o. f2.10 per 100 stuks; a. rundvleesch voorvoet, b. rundvlcesch ach tervoet, c. kalfsvleesch voorvoet, <1. kalfsvlcesch achtervoet, e.- Argentijnsch v-leesc-h: Th. Beigeis: a. f .2.45, b. f 3.15t c, f2.21; S. W. Marsman: a. T2.44. b. f3.12. c. f3.35, e. f2.20; Ph, van Gelderen: a. f2.41, b. f3.16, c. f3.18, d. f4.04; Is. Zandvoort: a. f2.41. b. f3.14; G. W. Zandvoort: a. f2.40, b. f3.18, c'. f315. d. f4.50: A. van Mastrigt: a. f2.38, b. f 3.2S. c. f3.12, d. f4; N. Aenmij: a. f180, b. f 2.50;. Th. A. Bergers; b. f 3.10; a. spek. b. reuzel: Th. A. Bergers: a. f2.48, b. f 2.80; Th. Bergers: a. f 2.47, b. f 2.56; Is. Zandvoort; a. 1'2.46, b. f2.55 per Kg.; a. rriargarine, b. bak- en braadvet: N. V. Margariuefabriek, Groningen: a. f 1.22 en f 1.60 N. V. v.h. Jurgene, Oss: a. f 1.14, b. f 1.20; N. V. Margarincfabriek Rijswijk: a. f 1.10 en f 1.30 b. f 1.20; a. Java-koffic, b. San tos-kof f ie, c. Java-lhee, d. China-fhee: Schilüru'ijcr en Buijs,' Amsterdam: a. fl.70 en f 1.60, b. f 1.30, f 1.20 en f 1.15, c. f 1.50, f 1.40 en f 1.30, d. f2.40, f2.20 en f2; Holl. Theevexbruikvereeniging, Amsterdam; a. f 1.56, b. f 1.28, c. f 1.24, d. f2.20: B. A. Kelder en Zn.: a. f 1.47, b. f 1.17, e, f 1.05. d. f 1.80 p. Kg.; eieren: D. Warring f 14: F. Visser f9.80 per 100 9tuks; Kruideniers-waren: G. J. de Jongh en Co.: soeprijst f 0.32, tafelrijst f 0.80, gort f 0.38, bruine boonen f 0.31, groene erwten f 0.31, ca- nucijneis f 0.36, boekweitgruttcn f 0.60, Java- knffie LI.80, Sanloskoffie f 1.40, Robusta-koffie f 1.20, China-thee f 1.98, Java-tbee f 1.12, fl.16, fl.52, witto suiker f 0.84, basterd suiker f 0.95, stroop f0.50, bak- en'braadvet f 1.22, zout f 0.17, Holl. vermicelli f 0.85, pruimen f 1.10, abrikozen f 2.40, scliiltjcs appelen f 1.25, Sul tana rozijnen 11.80, krenten f 1 per Kg. mai- zena f0.19 per pakje, griesmeel f0.75 per Kg., aardappelmeel f 0.12 per pakje, havermout f0.40, sago f0.30 per rol, boterolie f 1.10 per liter, zachte groene zeep f 0.49,5, soda f 0.13,5, stijfsel f0.50 per Rg.; B. A. Kelder en Zn.: vermicelli f 0.85, Suit, rozijnen f 1.90, krenten f0.90, maizena f 0.43,5, griesmeel f 0.55 per Kg„ beschuit f 0.20 per rol; L. Kortlang, Ermeloo: bruine boonen f 0.32,5 f 0.28, capucijners f 0.4Of 0.33, groene erw ten f 0.30—f28, gort f 0.39,5, rango-rijst f 0.60, Java rijst f 0.69,5, havermout f 0.36,5; A. Lagerberg: Goudsche kaa6 f 1.90, f 1 50; Leidscbe kaas f 1.39; roomboter f3.13; Marga rine f 1.30, f 1.12; bak- en braadvet f 1.24 p. Kg. Zooverre geen woonplaats vermeld is deze Leiden. Men meldt ons dat hot Leidseli drankweer- comité op 5 Januari a.6. een openbare debatavond in den Foyer der Stadsgehoorzaal zal houden, naar aanleiding van de gehouden tentoonstelling tegen onthoudingsdwang. Als spreker zal optreden de heer F. U. Schmidt, uit Bussuin. 21 December. Overleden: Antje Dool geb. van der Lin den vr. 67 j. Pietcr Johannes Wijnnobel m. 75 j. Gornelis Isaac Mulder z. 2 j. -'izanna van Kampen d. 17 i. Hendricue Johaaaes «ung m. 55 j. Geboren: Johannes Franciscus a. v. J? W. do Groot en A. Reijken Saartje d. v. W. F. v. Tongeren en A. C. Will ems of Brilman Johau- na d. v. J. C. Schüchhard en K. Stokkol. HAAGSCH GERECHTSHOF. Belaediging Burgemeester Woubrugge. T. P. K., oud burgemeester vau Wou brugge had den tegenwoordige^ burge meester dezer gemeente J. C. Baumaiwi be- leeddgd. Bekl. was door de Haagsehe Rechtbank veroordeeld tot 100 boete. Het Hof bevestigde deze straf. Laatste Berichten. KAMPEN, 22 Dec. (V.D.) De R.K. school is hedennacht te twee uur afgebrand. Hedenochtend had eerst te Noord- w ij k en hedenmiddag te 's-Gravenha.ge de bijzetting plaats van lijken van. tijdens den oorlog op do Nederlandfiche kust aange spoelde lijken wan zeelieden der Eagelsche Marine. Bij beide plechtigheden waarbij ook te genwoordig waren de Engelsche gezant en de leden der Engeleche legatie, liet de Minister van Marine a. i. zich vertegen woordigen door den kapitein ter zee C. Fock. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. De Tweede Kamer heeft verworpen met 37 tegen 33 stemmen het amendement- Dresselhuys tot verhooging van de subsi die voor volkuniversiteiten. Aangenomen, werd zonder stemming de begrooting van onderwijs ©n met 48 tegen 22 stemmen de begrooting van Marine. Tegen stemden de sociaal-democraten, de vrijzinnigdeuiocr-a- ten, do revolutionairen en de heeren van der Laar en A. P. Staalman. Besloten werd morgenochtend tien uur in aJdeelingen te behandelen het wetsontwerp betreffende .uitzending van troepen naar Wilna. Lichting 1921. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat in geval dienstplichtigen, die na het verstrij ken van de aan hen verleende vrijstelling in het tijdvak van 1620 Januari 1921 in wer- kelijkcn dienst hadden moeten komen, reeds zijn opgeroepen tegen een datum, vallende in dit tijdvak, deze oproeping onverwijld moet worden ingetrokken. Deze dienstplichtigen be- hooren alsdan opnieuw onder de- wapenen te worden geroepdn tegen 21 Februari 1921. De gascokes. De Brandstoffencornmissie verzoekt ons het vo'gende lo berichten: Door de Rijkskolendiatributie is thans de gascokes vrij gegeven, hetgeen dus zeggen wil dat gascokes mag worden afgeleverd zonder dat aan eenige distributiebepaling behoeft te worden voldaan. Bij aflevering van gascokes moeten dus geen bonnen, bestelk-aarten e. d. aan de handelaren worden afgegeven. In verhand met. het vrijmaken der gaccokes dient te worden "opgemerkt, dat de gasfabrie ken thans wederom zelf hun prijs voor dit artikel hebben te bepalen. Zoolang de cokes onder dc distributie viel, werd zij tegen een 1 lagen prijs geleverd (f 2.50 per H.L. geklopt en bezorgd). Door het Centraal Verreken kan-' toov voor Brandstoffen werd echter per H.L< afgeleverde gascokes tot en met November f2 bijbetaald aan de gasfabrieken. Deze ontvangen dus per H.L. geklopt, be zorgd f 2.50 en f 2 is f 4.50. Thans is de prijs der gascokes op f 3.50 per H.L. (geklopt bezorgd) gesteld, zoodat dc gas fabrieken per H.L. f 1 minder ontvangen. Overig óns zij nog medegedeeld, dat aiillira^- ciet, stukkolen en eierkolen tegen de bekeude maximumprijzen op brandstoffenbons of toe-; wijzingskaarten en gietcokes op toewijzings- kaarlen verkrijgbaar gesteld blijven, waarbij er de aandacht op gevestigd wordt, dat dc bona 1 tot en met 5 der normale hrandstoffenilcaar- ton na 10 Januari ongeldig zijn. MILAAN, 22 Dec. (V.D.) Dc vijf Cen- traal-Amerikaansche Staten zullen vain nu af een eenheids\iaig voeren en een gemeen schappelijke diplomatie en consulaire ver tegenwoordiging voeren. Ook het munt systeem enz. zal gemeenschappelijk zijn. WEENEN, 22 Dec. (VD.) De onderhan delingen met do besturen der spoorwegor ganisaties zijn niet tot een resultaat ge komen. 425e STAATSLOIERU. Trekking van 22 Dec. Hooge Prijzen: Nrs. 4428, 12760, 21890, ieder f 1000. Nre. 14333, 19465, ieder f400. Nrs. 1276, 5851, 15069, 21561, ieder f 200. Nrs. 5640, 6361, 7548, 10917, 20133, ieder f 100. N.V. „De Tijdgeest" District LEIDEN. Uitgelote Nummers. Trekking 20 Dec. Prijzen: f1500 10951. (12127) f1000 1072. Prijzen van f 90 (eigen geld). 5741 5790 5795 5798 5833 5837 5852 5856 5884 5951 5953 7114 9232 9241 9230 9258 9270 13439 13446 13492 17729 17822,17870 17872 17884 17898 17942 17951 17996 18002 18019 18064 18085 18090 18191 18257 18359 18409 1S458 18480 18492 18G23 18661 18662 18667 18669 18743 18810 18843 18900 18918 18652 18963 18988 19006 19041 190S0 19162 19332 19338 20717 20748 2078Q 20867. Trekking van 21 Dec, Prijzen f 25000 6561 f 1500 6232 f 1008 5724 f2000 5583 f 1000 2919 11000 5798. Prijzen van f 90 (eigengeld). 5737 5773 5817 5948 9245 9256 1345? 13465 13498 17726 17747 17758 17779 18003 18056 18063 18111 18148 18192 18209 18265 18404 18407 18416 18459 18478 18559 18563 1S578 18604 18634 18642 18645 18676 18859 18883 1S886 18893 19086 19100 19153 19242 20741 20746 20S22 20843. De Hoofdvertegenwoordiger J. A. SMIT, Haarlemmerstraat 83. GFFICIEELE BEUBSNGTEERÏNS. Koera V.K. 2 uur 5 Nederland 1019 89 88i/2 5 Nederland 1918 813/4 41/1 o/0 Nederland 1917 73'/2 73I/2 Gecons. Holl. Petrol. 2081/j 210 545 Korrinkl. Petrol. - 539 479 Dordt. Petrol. Orion Petrol. 53 52 Ind. Hand. Bank 19D/4 191 Cert. Hand. Mij. Besoeki e 177 120 Deli Batavia 411 416 Deli Mij. 450 450 Medan tabak 279 Rotterdam Dell 171 Senembah s 570V* 570 Amsterdam Rubber 113V2 llll/2 Nedterl. Rubber 551/, 56 Holl. Amerikalijn aand, 255 idem eert. 250 Kon. Holl. Lloyd 100 98 Kon. Ncd. Stoomboot 130 129 Kor.. Paketvaart, 149:}/4 149 Rotterdam Lloyd 165'/; 164 Stoomv. Mij. Nederland 199 198 Ned. Scheepvaart Unie 1653/, l63'/2 67 Java—China—Japan-lijn 175 Aand. Cult. d. VorstenL 204 2077a Actions idem 196Vï 195 Aand. Ver. Amsterdam 463 460 Kaliretljo 167 Poerworedjo 138 Comparjia i s 171 Insulin de OliefnbrBeken .- 90 89 Am. Hide en Leather pref.; 45 Am. Smelting en Ref. 501/4 Anaconda copper 80 80 Atchison Topeka t 97 Car Foundi^' 1505/9 Central Leather 393/4 39 Der.ver Rlu 1 174 lö'/2 167t Kansas City South cj3. 22 21 pre#. 52 52 14 Marine c.n. 14 pref. e t 60V8 6 961/4 Missouri K. en T 4 4 Mexican Nat 2 pref. 6Vi 6% Pittsburgh Coal 683/4 '26 lOO'/s Southern Raihvay 48 144 Studebaker Union Pacific 1 49 1441/4 United Cigar 06 65 Maxwell aand. n inc. bonds 63/, II resraiA Lew. 86Va Koers van bet gel& Prolongatie P/4 pGt. Wiss el 11 o teerloge o (Amsterdam^, Zicht. Londen u Parijs a Berlijn Brussel B Kopenhagen Stockholm Christianiai Weeleen Zwitserland New-York i 11.30 ,18.90 4.30 0,57 3.2G

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2