9e uitbreiding, Hie aan 'den treinenloop is gegeven, vele stations op de drukke uren tot kun volle capaciteit zijn belast. Forensen zullen zelf wel hebben opge merkt, dat op hun vertrekuren bijv. in het Centraal-Station alle sporen bezet zijn met meters lange treinen. Daar kan geen spoorcoupé meer tusschen. Eén trein, die in vertraging is, Stuurt dan den geheelen boel in de war en deze invloed zet zich urenlang voort, omdat er geen middel is, om deze belemmeringen weg ie nemen. De achtuurwerkdag heeft ook het ver voersvraagstuk gecompliceerd. De werk liedenforensen, die vroeger met latere trei nen reisden, gaan thans op dezelfde uren als dc kantoorheeren naar huis, dus moe ten de treinen langer worden, want treinen inleggen op de drukke uren, dat ging niet. Bij de langere treinen is de invloed van de slechte kolen weer sterker. Zoo komen we tot de tweede reden: de slechte kolen. Ze zijn in het laatste half jaar veel slechter geworden, dan daarvoor. Gelukkig heeft de regeering beloofd, dat de spoorwegen de beste kolen krijgen, waar over zij te beschikken heeft, maar het zal nog wel eenigen tijd duren, voordat deze verbetering doorwerkt. - Dc Onderwijzerssalarissen. Men meldt uit Den Haag aan de „Rott." dat het „plooiplan" voor de onderwijzers- salarissen reeds zoo goed al6 gereed is. Het zal geen bevrediging schenken aan hen, die zoo uitermate bitter te keer gingen tegen de voorgestelde regeling, omdat deze geen gelijke bezoldiging voor gehuwden en ongehuwden huldigt. De agitatie-leuze 22— 45 kan dienst blijven doen. Het is echter wel zoo goed als zeker, dat behalve de door den Minister genoemde wijzigingen, de beteekenis cler hoofdacts oveel lager getaxeerd zal worden, dan oor spronkelijk aangegeven is. Het zal waar schijnlijk f 300 a i' 400 worden en dan over heel de linie. Een belangrijke factor voor ontevredenheid wordt hiermee weggeno men. Het geheele „plooiplan" zal wellicht 4 a 5 millioen kosten. VÈgo-Lisboa-Las Palmas. II. Des middags om 3 uur lichtten we het an ker en voeren verder naar Las Palmas (Ca- narische eilanden). 't Is een wonderschoon gezicht, wanneer men op eenigen afstand van zee uit Las Palmas in het morgenlicht ziet pralen. Die witte huizenrijen waan verre' boven uit de donkere granieten muren en torens van de kathedraal zich verheffen, en dat alles tegen de bergen aangeleund, maken een sprookjes- achligen indruk en doen u weer eens te meer het verschil gevoelen tusschen Spaansche hoogheid en Portugeesch verval.... We mogen weer aan land en zetten den voet op Afrika's bodem. T Is liier warm. Dé zon brandt op den rots- achtigen onet zeezand bedekten bodem. Na veel discussie met een chauffeur, die na tuurlijk met onontbeerlijke Spaansche gesticu laties het druk heeft over de duurte van 'de gazoline voor zijn automobielmotor, zoo dus rechtvaardigende den hoogen prijs, die hij be dingt, komen we overeen het eiland eens rond te tuffen. Eerst bezichtigen wij een sigarenfa briek. Men loopt er maar in. Eigenaar en knechts en meisjes, die zeker een 150-tal met cigaretten-maken bezig zijn, groeten ons •beleefd en vriendelijk, echter niet zonder eeni- go verwondering bij het zien van een Engelsch priesterkleed, voor Las Palma's bewoners een ongekend ieis. We kpopcïi wat cigaretten en ook.... wat „ansichten", tuffen verder naar een winkel vol mooie snuisterijen ivoren buddha's, olifantjes, afgodsbeeldjes, zijden weefsels mot opgelegd borduursel, colliers van bloedkoralen en koopen er wat.... postze gels, terwijl de winkelier ons vriendelijk stoe len presenteert, en we zoo, tusschen andere klanten in, aan. de toonbank onze correspon dentie klaar maken. De bediende doet daarna alles op de post, Vlak naast den winkel, en voort gaat H Weer naar de Kathedraal van het Bisdom Las Palmas. Wé Vinden binnenge komen Ons Heer uitgesteld, 'de Kapittel-mis juist geëindigd en de Kanunnikken aan het éhoreeren met „Sext" en „Noon".... De Ka thedraal is waarlijk een bezoek overwaard. In gedempt licht, dat door de zwaar-gekleurde vensters naar binnen valt, ziet men oude schilderijen en triptieken van middeleeuwsche meesters, een fijn-besnéden predikstoel, mar meren altaren. Een hoogrijzend plafond, van natuur-steen gebouwd, en door kolommen van 'den zelfden steen gedragen, geeft u een proefje van Spaansck-Bomaanscbe stijl. Men gevoelt in de kerk de warmte van het Katholieke ge loof der eiland-bewoners. De clerus gaat goed gekleed, ieder groet den priester, hij is ge- eerd en gezien. Hierna bezochten we nog even het Museum en automobiel den dan verder langs Las Pal mas' pleinen en straten.... Wat heeft Onze Lieve Heer toch cep schoon© schepselen geschapen! Opvallend is dc scli<K>nbeid der grac-ieuse- lijke jonge vrouwen en meisjes met haar don ker uiterlijk en rijken haardos, waarlangs de „mantilha" (hoofddoek), wit of zwart, zoo sta- tiévol afhangt. Ze loopen ja waarachtig ook reeds op verlakte schoentjes mot hooge hakjes, die haar wonderwel staan, en maken iu het voorbijgaan hoofdhufgingen, die een koningin zouden sie ren! De tegenstelling Valt me weer op: Spaansche hoogheid Portugeesch verval!.... Las Palmas is een zuidelijke stad, hetgeen aanstonds opvalt als men eene vergelijking maakt tusschen dit stadje en de sleden Vigo en Lisbca. Een electrische tranj rijdt ook hier door de straten; het marktleven is als te Vigo echt Spaansch ©n alleraardigst Voor den vreemden bezoeker. Werkelijk, ik heb me geamuseerd op dat achoone eiland van den Canarischen groep. Aan boord teruggekeerd, vinden we ons schip omgeven door wel een honderd bootjes; allerhande koopwaar wordt den passagiers twidor veel lav aai en geschreeuw aangeboden. Verboden' ïs het aan ïïie kooplieden aan rd te komen, zoodat ze u ecu lijntje toewer pen, dat go dan aan het schip vastmaakt en waarlangs dan een mandje op en neer wordt gehaald met de door u gekochte waar en het overeengekomen geld. Aan een der zijden van het schip bevinden zich nog een 20(7-tal kleine jongens, die, van af de wal door hunne moeders en zusters (arme menschen) aangevuurd, zich dapper in do zee werpen om te duiken naar het dub beltje of kwartje, dat een passagier in het wa ter werpt. Men ziet dat geldstukje in hel kristal-helde re water steeds dieper zinken, en door de lichtbreking ook zich vergrooten, totdat op een moment de kleine jongen le water springt, duikt, soms wel een twee minuien 'onder "water blijft, om dan weer naar boven te stijgen, u triomfantelijk zijn gewonnen geldstukje te too- nen en iet dan bij gemis van portcmonnaie of broekzak achter zijn kiezen weg te ber gen. 't Is wonderbaar hoe die jongens zwemmen, duiken, ja „zitten" op het water! Ze bcye- gen langzaam hun beenen en armen en in zit tende houding met den kop boven water* schreeuwen zij u toe enigpieden met hun zwarte dijkers in het rond om ieder in het water vallend geldstukje aanstonds na te duiken. Echte waterrotten! Om 3 uur 's middags van den 26en October lichtten we het anker om den grooten'tocht over den Atlantisch en Oceaan te beginnen en naar Rio de Janeiro (Brasil) op te stoomen.... Adios Vigo met uwe Spaansche hoogheid!.. Adeus Lisboa. - dal Ood zich uwer ont- ferme!- Adios Las Palmas, adios Canarische eilan den, door Gods Hand als parelen in den Oceaan gestrooid! M. L. Uit de Pers. GEEN DESERTIE! (,Het Huisgezin" schrijft Sommigen herinneren zich het geval, jaren geleden, van een jong, veelbelovend katholiek, ijveraar voor en in de sociale be weging, die, bij een benoeming zich voorbij gegaan achtend of inderdaad, voorbijge gaan, al zijn sociaal werk er bij neersmeet en zich wrokkend terugtrok. Dit geml kcont ons voor den geest, nu wij vernemen van strooaningen onder de katholieke onderwijzers om, uit teleurstel ling over de onvoldoende salarisregeling, zich aan allerlei werk buiten de school le onttrekken. Men wil bij de aanstaande volkstolling geen diensten bewijzen, men legt de func ties bij de burgerwacht neer, men weigert den bijstand, dien men toit heden aan het katholiek" sociale en politieke leven ver leende. Laten wij zeggen, dat in een eerste op welling van teleurstel ling en ontst emdiheid dergelijke besluiten en voornemens men- schelijk en verklaarbaar zijn. Maar geve men aan zulk een eerste op welling niet toe. Indien iedereen, die wél èens tegenslag of verdrietelijkheid heeft ondervonden, zich uit het openbaar katholieke leven moest terugtrekken, men zou welhaast niemand overhouden. Gok onderwijzers, wij schreven haast vooral onderwijzers, moeten de katholieke zaak en'hun sociaal-politieke taak uit een hooigeren gezichtshoek bezien. Indien zij voorbeelden moodig hebben, denken zij dan aan en laten zij zich inspi- reeren door dc onderwijzers der oude garde, die bij him openbare collega's vergeleken, in armoede en kommer leefden en toon beelden waren van toewijding aan de Ka tholieke zaak. Zóóveel wordt van de Katholieke onder wijzers der nieuwe generatie niet erlangd. Maar het Katholieke volk zou op zijn beurt in zijn onderwijzers worden teleurge steld, indien zij van hun wettig aandeel in den opbouw der katholieke samenleving buiten de school afzagen. In onze Katholieke maatschappij heb ben wij, thans meer dan ooit, allen, buiten en naast onzen beroepsplicht, werk, ook onbezoldigd werk, te verrichten, en idaar- vaai afzien kan in sommige gevallen met desertie gelijk staan. Toen de gelijkstelling was verkregen, voelde katholiek Nederland zich dankbaai- gestemd, maar niet w.erd verheeld, dat de belangrijkste factor, de onmisbaarste voorwaarde was een korps echt katholieke onderwijzers, levend uit hun geloof, manuien van plicht, toewijding en opofferingsgezind heid. Bij een onderwijzerskorps, dat zich uit sluitend tot zijn taak in de school ging be palen, niet meer wilde doen dan het strikt doen moet, zoo een ernstig tekort moeten worden geconstateerd. Wij hebben alle vertrouwen dat dit niet het geval zal zijn. Keert het klare bewustzijn terug bij de meesten is het ongetwijfeld al terugge keerd dan zal wie overijld handelde die overijling betreuren en zullen de overigen, als in het verleden, er een eer in stellen, ook buiten de school in het eerste gelid ta staan van de sociaal-politieke werkers, die de katholieke samenleving nu meer dan ooit behoeft. De Klompen van den Pasfoor „Mijnheer pastoor Mijnheer pastoor gauw! gauw! kom eens naar beneden!" „Maar wat i6 er dan toch, Gonda, wat is er ge beurd?" „Gauw, haast u t-och. Gij moet aanstonds bij Parings aan den Vogelstang komen, do man i6 van een vijftien voet hoogo ladder gevallen. Hij schijnt ontzaglijk veel bloed verloren te hebben en ligt op het uiterste 1" „Groote God, ontferm u zijner!" 2uchtte de priester, terwijl hij zijn blikken ten hemel öloeg. „Maar haast u dan toch, mijnheer pastoor, do kleine Jacob was zooeven hier om u te halen; hij is roods naar den dokter. Maar pas op, dat ge zelf niet van de ladder valt. Eén as meer dan genoog. Voorzichtig toch, voorzichtig! Staat de ladder ook wel vast? Heeremotijd!" zuchtte ze stil, „alB hij eens op zijn klompen uitgleed in zijn ijver om andoren te helpen!" fcbo praatte ën kermde Gonda, de huishoudster van den pastoor te L Trots haar G8 jaren was zij komen toegeloopen om haar meester de droevige boodschap te bren gen, want haar oprecht, kinderlijk geloof gai haar als het ware vleugelen, wanneer er hulp moest verleend worden. Zij dacht 6lccht8 aan het lot van een arme zied, die zonder de H. H. Sacra menten te ontvangen voor haar eeuwigen ïtechtet_ moeBt verschijnen. Do dertig jaren, gedurende welken tijd zij het huishouden des priesters bestierde, hadden haar in de kleinste bijzonderheden der parochie inge wijd. Haars inziens moest een goede pastoors huishoudster zich niet alleen tot haar keuken be palen; zij moest zich op de hoogte houden van alles, en bij tijd en gelegenheid iedereen met raad en daad bijstaan. Op het eerste woord van den boodschapper, den kleinen Jacob, had Gonda den geheelen om- - vang van het gevaar begrepen. Ze liet de borden, die ze juist bezig was to wasschen, in den steek en zei, terwijl ze naar buiten spoedde: „Loop naar den dokter, kleine, ik zal je bood schap wel overbrengen." Ze kwam dan schier buiten adem aanloopen, en zette, om beter adem te kunnnen scheppen, beide armen in de zijde, den pastoor, zooals bo ven verhaald werd, toeroepend. Deze stond midden onder de arbeiders op een I hooge stelling, het werk leidend van een nieuwo kerk ter eere van den H. Jozef, daar hij niet on bedreven in de houwkunst was. Reeds meer dan dertig jaar was deze nog al tijd zijn eerste plaats en waarschijnlijk zóu hij ook daar* eens sterven. Hij had twee derde zijner parochianen gedoopt, was goed jegens een ieder en had zich aller achting en de liefde van verre weg de meesten weten te verwerven. Hij was gasi- vrij en liefdadig zoodat zijn lof op ieders lippen zwcofde.-Daarenboven loefde hij zeer sober voor zich zelf. De trouwe Gonda maakte daar,, geen geheim van, en beweerde, dat dit het eenigst ge heim was. dat zij niet voor zich kon behouden. Eén ding slechts had het hart van den goeden pastoor bij het betrekken zijner nieuwe parochie misbaag<l, de oude, vervallen kerk namelijk, die meer op een schuur dan op een Godshuis geleek, en zoo dikwijls hij het armoedig gebouw betrad, bloedde zijn hart; en toch dagelijks, meermalen daags bezocht hij er zijn Heiland. Aan herstellen viel niet tc denken en dus moest men zien om oen nieuwe te bouwen. Dat was dan ook de eenige droom, het eerste onderwerp der gesprekken er, geboden van den vromen priester. Maar met wat moeilijkheden van allerlei aard had hij te kampen! Doch hij wist zc te boven te komen, zijn vu rige wensch zou in vervulling gaan en thans bouw de mea een prachtige gothische kerk. Hij zelf volgde met buitengewone belangstelling alles tot in de kleinste bijzonderheden, en in zijn vrije - uren liep hij dagelijks met grove klompen aan dc voeten over het morsig'terrein, om dc werklieden door zijn tegenwoordigheid aan to 'wak'kerep met moed voort to werken. Men kan zich verbeelden, hoe het hom te moede was. toen hij Goiida daar op oens hoorde roepen: „Gauw, gauw, kom eens naar beneden!" Zonder iets tc zeggen verliet hij terstoud de stelling, waarop hii.stc^d, rn daalde met jonge- iingsvlugheid langs de ladder naar benc-dcn. Hij ijlde naar do pastorie, nam de H. Olie, zijn stola cn gebedenboek want de ko6fec woondo aan het andere oind van hot dorp en ieder oogenblik was kostbaar. Do ontstelde Gonda liop hem na, terwijl zc voortdurend aan haar heer allerlei welgemeende wenken gaf. „Held gij nu ook alles wat noodig is, mijnheer pastoor? Nu, loop hiaar niet te hard, want 't zijn vijf kwartiertjes tot. aan den Vogelstang!" „Ja, ja. ik weet het, maar 't ie een,goede weg!" „De avond zal gatnv invallen; u deed goed een overjas aan te trekken, want 't zal van avond koud- zijn". „Neen, dat is onuoodig". „Neem ook niet den w'cg lang6 het boseh, als ik u bidden mag; de andere is wel eenige minuut jes om, maar veel veiliger." „Wees gerust, Gonda." „Als de nevel maar niet tot regen omslaat, zou ik de doodsklok laten luiden?" „Wacht maar, dat ik van den zieke terug ben". „Wil ik u den koster nasturen?" „Goed, goed!" Reeds was de pastoor de deur uit, toen zijn huishoudster hem nog nariep: „Loop nu- maar niet zoo hard, mijnheer pastoor, neem den grootcn weg en zorg, dat gij u niet bezweet!" Na ettelijke miniirten had 's Heeren dienaar het dorp achter den rug en snelde met rassche schreden voort naar den zieke, bij wien zijn ge dachten waren. De toestand dier arme ziel hield hem geheel bezig en eerst nu bemerkte hij dat hij in der haast vergeten had zijn klompen uit te doen; zelfs de opmerkzame Gonda was het ont gaan; aan alles had zij gedacht behalve daaraan Waarschijnlijk viel het haar nu in en betreurde zij thans haar onachtzaamheid. Wat zal de pastoor doen? Terugkeeren? Onmo gelijk! 't Geldt een onsterfelijke ziel en de dood toeft niet. Wat dan aangevangen? Hij trekt zijn klompen uit, neemt ze onder den arm en loopt verder op zijn kousen! Sneller en sneller ging hij nu voort, en wio weet of het kwartiertje, dat hij zoodoende uitwon, niet de oorzaak was van het zalig afsterven van den armen Parings. Wel moesten zijn kousen en ins gelijks zijn voeten het bczurcu, maar wat kan dat een priester schelen, die blaakt van zielenijver? Ook zal Gonda zich straks wel weer doen lioo- ren, maar zij zal toch voortaan oók weer nieuwe stof hebben om den lof. van haar meester te ver kondigen. Tot nu toé deelde zij iedereen in ver trouwen mee, hoo de pastoor van dag tot dag zich meer en meer verstierf, hoe hij onlangs zijn laatste linnengoed had weggegeven, en zij hot vloesch, voor den pastoor bestemd, niet" zel den naar de zieken moest brengen. Nu kon ze or ook nog bij vertellen, dat do vrome man den ge heelen. weg van de pastorie tot den Vogelstang op do bloote voeten had afgelegd om een ziel tc redden. De pastoor was middelerwijl bij zijn zieke ge komen,dien hij biechtte en voorzag met de laaUie II.H. Sacramenten. Torwijl de goede dorpsherder dan -mot llocte voeten zijn wo'g vervolgde, haliluid deu ■•oz nkruns tor core van do Toevlucht dor zondaars biddend, had hij niet opgemerkt, dat oen zijner parochi anen hem een eindweege gevolgd had. 't Was i oen zijner afgedwaalde schaapjes. ,'L'ocn hij zijn pastoor zoo hiel vercfiiEMfre «cïïréïcö zonïïcr schoenen naar een stervende zag ijlen, geloofde hij zijn oogen niet en begon onwillekeurig na tc denken. Men zegt, dat de priesters zelf niet ge- looven, wat ze leeren en preeken, en dat /ij. zelf niet doen, wat ze anderen aanradenDat is tceh niet waarhier is wel degelijk een be wijs.'.. Wie dwingt hem barrevoets te l>open?... Er is dus wel degelijk een hel te mijden, een he mel te winnen! Doze en dergelijko gedachten kwamen op en verdrongen zich bij hem, ze verlichtten zijn geest en bewogen zijn hart. Hij werd hoe langer zoo dieper geroerd. „Ach' wat. ben ik een ongelukkige," zuchtte hij.-„Als ik nu eens zou sterven... brrl... als een hond, want zoo leef ik ookWie weet of ook mijn uur niet nabij is. De arme Parings dacht gisteria ook niet, dat het zoo gauw met hem gedaan zou zijn!*' Dienzelfden avond, toen de klok dor kerlc reeds negen geslagen had en de lampen' reeds uitge brand waren, sloop er iemand naar de pastorie en schelde bescheiden aan het poortje. „Wie mag daar nog zoo laat bellen," zei Gon da bij zich zelve, terwijl ze naar voren slofte. „Wie is daar?" vroeg ze voor de gesloten deur. „Maak eens open, als 't u belieft!" „Is het voor een zieke; wat verlangt gij?" „Ik wilde mijnheer pastoor spreken!" „Nu nog! Hij ie zeer moe. Kunt ge morgen niet terugkomen?" ,7Neen!" „Dan wacht maar een oogenblikje. Ik zal eens gaan!" 't Antwoord laat zich gemakkelijk raden, Gon da moest den bezoeker binnen laten. „Gij hier, mijn beste vriend!" zoo heette mijn heer pastoor zijn parochiaan recht hartelijk wel kom, ofschoon wel een weinjg verwonderd. „Gij hier, en dat nog zoo laat! Wat voert u hierheen, en waaraan' heb ik hot geluk te danken u hier te zien? Neem plaats!" „Wat ik hier kom doen?'... Komaan, ik zal' het' u maar terstond zeggen. Ik wil biechten!" „Biechten! Werkelijk! O mijn zoon, welk een blijde tijding voor uw pastoorzeker, zeker 'k ben tot uw dienstMaar hoe kom je er zoo op eens toewaarom nog dezen avond? 't Is dus wel een plotselinge bekoering?" „Ja, mijnheer pastoor, uw klompen hebben mij tot inkeer gebracht." Als een vuurtje ging het geval door het dorp rond en de oude, dierbare herder steeg nog hoo- ger in iedors achting, want alleu waren zeer ge sticht door het verhaal, dat do bekeerling aan wio het maar hoeren wilde, deed over de klompen van mijnheer pastoor. LUCHTVAART. Doodgevallen. Uit Medan wordt gemeld: De luchtacrobaat Eaton is bij een daling met een parcliute op het dak van het paleis van justitie doodge vallen. Een Caproni 80 passagiers. TAuto" ontvangt uit Turijn bijzonderheden over een caproni bydro-driedekker. Het toestel is voorzien van 8 Libtrty-moforen, die iwec aan l wee geplaatst zijn, vier aan don vóór- en vier aan den achterkant. Elk der motoren heeft een capaciteit van 400 P.K. D<? vlcugelbreedte bedraagt -10 meter. Negentig passugiars kun nen in dit toestel plaats nemen. Een nieuw toestel. In eer. Amerikaanech motorblad komt een onderhoud voor, dat dc vertegenwoordiger van dat blad had met dén heer A. H. G. Fokker. -Deze deelde in dat gesprek mede, dat het vol gend jaar 12 Fokker-vliegtuigen dienst z illin doen op de lijn AmsterdamLondon en dat er momenteel in zijn fabriek-gewerkt wordt aan een.nieuw type vliegtuig, dat plaats zal fileden aan 12 passagiers en voorzien zijn van een 450-paards motor. Verder vertelde de heer Fokker, dat zijn fabriek te Amsterdam in staat is maandelijks 20 vliegtuigen af te leveren on dat zijn personeel 500 man sterk is. N.V. „De Tijdgeest" District LEIDEN. Uitgelote nummers. Trekking van Maandag 6 December. No. 20354 f5000.—11041 f 1000.—18731 f200.- Prijzen wan f 90,- (eigen geld.) 5802' 5829 58S3 5890 9248 13467 17751 17761 17837 17856 17943 17959 18110 18159 18177 18198 18204 18236 18295 18450 18461 18476 18543 18577 18665 18687 18715 18741 18749 18750 18791 18794 18863 18907 18911 18973 19030 19044 19146 19253 20684 20691 20739 20785 20817 20866 Trokking van Dinsdag 7 December. No. 11860 f20000.— 7620 f1500.— 16448 en 14218 flOOO.— 19137 f100.— Prijzen wan f 30.- (eigen geld). 5712 5749 5S00 5812 5S40 5846 5865 5932 17803 17834 17886 17944 17945 18021 18028 18037 18059 18117 18229 18296 1S307 1S328 1S344 18398 18421 1S437 1S464 18516 18624 187Ö3 18784 18796 18800 18826 18829 18885 18942 19016 19018 19035 19075 19090 19094 19202 19273 20704 29782 20804 De Hoofdvertegenwoordiger J. A. SMIT, Haarlemmerstraat 83 „nijKe stand. LEIDEN. 8 December. Geboren: Johanna, d. van W. de Roode en F. M. N. van Stralen Cornolis Wil len,, z. van C. IV. Elderhorst en F. Seton Hugo, z. van D. van der Bruggu-en A. van do Weijer Jannetje, d. van G. Vis eer en B. kooreman Pieter, z. van Bulthuiê en C. Lettinga Susanna Wil- helminu, van A. Kershof cn S. W. Heij- koop Cornelia, d. van C.-de Itijk en M. A. Plug Levenloos gob. kind van L. Klinkhamer en J. Gemser. Gehuwd: A. Pracht jin. en C. van Oo6- .ton jd. J. Bergman jm. en J. Laterveer jd. D. G. J. ij. klinkenberg jm. en J. bloos ui. Kt. X C. Nihof Jm. en X. S. TV Oostveen jd. P. Kuijper jm. en M. v. d. Meer jd. J. de Mooij jm. en E. J. Hop penbrouwer jd. J. J. Sloos jm. en C. de Swart P. Bavelaar jm. en A. Tca ke jd. 120t o i AA ISLOTERIJ. Trekking van Woensdag 8 December 1920. 2de klasse, 3de lijst. Hooge prijzen: No. 4382 f 2000. No. 1859 I 1000. Nos. 12134 en 15429 ieder f 400. No. 16396 f 200. Nos. 14040 14818 15276 21959 en 22735 ieder f 100. Prijzen van f 30. 8 52 83 90 165 174 233 237 295 296 300 306 412 549 550 616 729 785 S32 858 959 984 1007 1008 1050 1200 1305 1380 1479 1501 1558 1576 1742 1781 1806 1836 1897 1984 2040 -2055 2166 2367 2443 2606 2615 2622 2714 2786 2840 2877 2884 2887 2893 2909 2945 2949 2966 3039 3079 3117 3124 3180 3212 3238 3255 3297 3305 3365 3366 3367 3501 3537 3542 3568 3584 3634 3740 3805 3846 3914 4010 4014 4014 4118 4156 4194 4225 4289 4417 4446 4529 4538 4572 4704 4868 4877 4892 5003 5018 5047 5054 5190 5272 5327 5361 5491 5547 5579 5622 5699 5745 5753 5769 5780 5818 5888 58S9 5898 5923 5939 5980 5985 6026 6066 6097 9196 6240 6287 6318 6469 6509 6520 6530 6541 6545 6647 6852 6854 6909 6974 7021 7038 7040 7099 7107 7173 7179 7273 7317 7390 7438 7443 7490 7503 7520 7582 7675 7760 7807 7814 7833 7863 7902 8014 8110 8143 8146 8199 8200 8281 8343 8398 8522 8594 8693 8721 8828 8846 8870 9002 9049 9050 9077 9097 9249 9293 9302 9347 9488 9572 9590 9628 9689 9701 9763 9775 9799 9924 10013 10022 10033 10062 10109 10110 10177 10179 10198 10218 10237 10239 1026410279 10307 10334 10363 10393 10416 1050410600 10614 10758 10836 10949 10957. 10973 10979 1098511031 11038 11190 11230 11295112971150911657 11756 11849 11877 118921189311936 11950 11993 12006 12029 12140 12147 12182 12214 12263 12264 12275 12289 12294 12324 12396 12530 12590 P2614 12621 12631 12636 12725 12735 12825 12840 12943 13302 13358 13398 13460 13482 13601 1363013691 1380413808 13872 13885 13897 13801 14024 14102 14283 14293 14-143 14453 14540 14546 14582 146S0 14713 14834 14004 1497814991 15016 15036 15107 15130 15351 15271 15294 1529715298 15316 15319 15397 15408 15420 15537 15558 15569 15643 15648 15755 15765 1584015855 15870 15888 15897 1598516041 1601510057 16120 16146 16182 16193 16219 16222 16231 16308 16316 16332 16359 1638816-132 16446 16454 16465 16504 16515 16523 16540 16558 16568 16601 16041 16642 16645 16697 16703 16789 16816 16837 1691216935 16957 17085 17135 17108 17183 17203 17213 17222 17324 17349 17408 17432 17446 17475 17613 17015 17638 17644 17685 17710 17737 17771 17922 17928 17945 18010 18035 18094 18269 18282 18290 18393 18452 18578 18623 18690 18773 1882S 18977 19001 19033 19185 1922319231 19245 19287 19340 19399 1944019493 19502 19558 19596 19629 1965719703 1980819841 19979 19988 20076 20114 20123 20194 20276 20418 20533 20572 20585 20647 20727 20755 20805 20842 20858 20910 20919 20947 20964 21010 21019 21049 21070 21081 21138 21174 21229 21260 21272 21283 21408 21489 21506 21564 2160-1 21621 21644 21701 21731 21747 21813 21843 21879 21894 21919 21924 21985 21988 21997 22013 22024 22040 22142 22190 22208 22288 22307 22321 22346 22366 22401 22425 22596 22613 22644 22687 2272» 22827 22880 22961 Stro yaartberichten. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. AMBON' vertr. 4 Dec. van Semarang. PRINS DER NEDERLANDEN arr. 3 Dec< te Batavia. BILLITON arr, 8 Dec. te Rotterdam. ORANJE arr. 8 Dec. -te Amsterdam. SALABANGKA vertr. 7 Dec. v. Newcastle, KON. NED. STOOMB. MIJ, EUTERPE vertr. 5 Dec. van Oporto. OBERON arr. 6 Dec. te Hamburg. STELLA Vertr. 6 Dcc. van Constantinopel, INO vertr. 7 Dec. van Amsterdam. LUKSEFJELL arr. G Dec. te Lissabon. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND, thuisr., vertr. 5 Dec. van Rio Janeiro. RIJNLAND arr. 8 Dcc. te Amsterdam. ZEELANDIA arr. 6 Dcc. te New Orleans HOLLAND IA vertr. 8 Dec. v. Amsterdam. - ROTTERDAMSCHE LLOYD. PATRIA,thuisr., vertr. 6 Dcc. v. Colombo TAB AN AN, uitr., vertr. G Dec. v. Port Said* MENADO arr. 8 Dec. te Rotterdam. HOLLAND AMERIKA-LIJN. GORREDIJK arr. 4 Dec. te Boston (verbJ WESTERDIJK arr. 4 Dec. te Baltimore. MAASDIJK arr. 6 Dec. tc Vera Cruz. SLOTERDIJK arr. 4 Dec. te Philadelphia. KON. WEST.-IND. MAILDIENST. COMMEWYNE arr. 6 Dcc. te Hamburg, HOI.L. BRITSCE-INDIE LIJM. RIDDERKERK arx. 6 Dec. te Hamburg ROTTERDAM-ZUID-AMERIXA LIJN. POELDIJK vertr. 8 Dcc. van Rotterdam. STV. MIJ. OCEAAN. KEEMTJN arr. 6 Dec. te Londen,

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5