BUITENLAND. Dit blad verschijn telken dag, uilgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 19 ct. p. week, f2.50 p. kwartaal; bij onze a^eDten 20 ct. p. week, f2.60p. kwsrtaaLFranco p. poat° f2.96 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- blad is voor de Abonn4's vericrijgbaar tegen betaling van 50 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke 'nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 12e Jaargang; DONDERDAG 9 DECEMBER 1929. Bureau: RAPEKBURG 10 LEBDEN. Ir.ierc. Teleioon 935. No. 3394 Postbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cent per regel, overige dagen 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen wordeD aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl.- 's Zaterdags overige dagen fü.75. Dit nummer bestaat uit twee bladen HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Gespannen toestand in Duitschland door de verschillende stakingen. Uitbreiding der Noorscho spoorwegsta king te wachten? Tengevolge van de prijsdaling der ver schillende artikelen in Amerika zijn 22 ban ken in Noord-Dakota gesloten. België De Diensttijd. Minister Destrée heeft te Hornu voor de socialisten van de Borinage een rede ge houden over den eisch der socialisten tot beperking van den diensttijd tot zes maan den. De minister verklaarde het argument, dat zes maanden niet voldoende zijn om de ëoldaten een vaderlandslievende gezindheid bij te brengen, niet te aanvaarden. Dc geest van het leger zal alleen goed zijn, indien de geest van het volk goed is, zeide spre ker, Hij gaf echter toe, dat voldoende dek- kingstroopen noodig zijn t>m de mobilisatie te verzekeren, doch meende, dat daarin door vrijwilligers kon worden voorzien. Ofschoon minister Destrée de beperking tot zes maanden als program-punt der so cialistische partij onderschrijft, meende hij, dat voor deze leger-reorganisatio^normale tijden moeten worden afgewacht. Thans is de internationale toestand nog duister, zei- de spreker. Duitschland haast zich volstrekt niet het vredesverdrag na te komen. De Entente verzwakt zichzelf door meeningsvcrschillen België blijft in het bijzonder aan gevaar bloot gesteld. Zoolang deze toestand niet ie verbeterd, zou het dwaasheid zijn het le ger te verzwakken en zoodoende de schade loosstelling pp het spel te zetten. eD minister eindigde met er op aan- te dringen, dat de socialisten van hun eisch tot beperking van den diensttijd geen dog ma zouden maken. Incident in de Kamer. Aan het einde der Kamerzitting gister avond deed zich een incident voor. Toen voorzitter Brunet te kwart voor acht de zitting geëindigd verklaarde, weer klonken plotseling drie revofl.versclu>ten van de publieke tribune. Het was een toeschou wer, die kalm do zitting had bijgewoond,, die de schoten loste, één in de kamer en twee in do lucht. De Kamer, waar nog slechts acht leden waren, o.w. ook de premier Carbon de Waant, was zeer verrast, daar men aanvan kelijk aan een ontploffing in de electrische leiding dacht. Maar toen men een kogel zag inslaan op een schrijftafel van de socialis tische linkerzijde, werd men zich d'e werke- kelijkheid bewust. Ider.een bleef kalm. De dader, een Waalsch ingenieur, riep tot de aanwezigen: Ik moet protesteeren tegen de schandelijke wijze, waarop hier tegen de belangen der burgers die in Duitsche gevangenschap waren, ge handeld wordt. Ik heb twee jaar in Duitsch land gezeten. Ik heb niet geschoten om iemand te dooden maar om beter de aan dacht te vestigen op mijn lot. Ik houd mij ter beschikking van het gerecht. De zaalbewaarder hield den zonderling aan. Hij gaf zijn revolver, die nog met 4 kogels geladen was, kalm af en riep Het is een schandaal, zooals men ons behandelt. Bij het eerste v.enhoor gaf de aangehou dene een onsamenhangend relaas. Men meent, dat de geestvermogens van den man niet in orde zijn, zooals diat met yele perso nen drie in Duitsche gevangenschap geweest zijn, het geval is. Duitschland. Staking in de Textielindustrie. In de textielindustrie van het .district GladbachRheydt is. een staking uitgebro ken ingevolge het niet inwilligen van den eisch tot invoering van de 46-urige werk week. Aan de aanzienlijke looneischen werd Voldaan. De staking omvat 25.000 man. De staking der Postbeambten. Omtrent een eventuoele staking en het lijdelijk verzet bij -de posterijen wordt offi cieus medegedeeld, da-t de regeering nog op het standpunt staat, neergelegd in de verklaring van 20 Rebruari 1920. De minimumeischen der arbeiders zijn: Een algemeene verhooging der duurte- fcoeslagen voor alle ambtenaren, bijzondere verzorging van kinderrijke families, bijzon- j dere verzorging van de ambtenaren in de 1 indus.triedistricten van Rijnland, Saxen, Westiphalem en Öpper-Silezië, het terstond in kracht doen treden van de nieuwe klas- 6e-dndeeling met dien verstande, dat de nieuwe financieole regeling terstond van kracht zal worden, uitbetaling van de gel delijke bedragen nog voor Kerstmis, be houd van.alle toelagen en wijziging van par. 25 der algemeene vero-rdening in den, door de commissie van arbeid nemers bij het rijk- verlangden zin. Dreigende regeeringscrisis. De gistermorgen gepubliceerde verklaring Jder rijksregecring in zake de ambtenaren- J saflarieering heeft,naar de „Berl. Bor.gen- etg." verneemt, de ernstige crisis geenszins ..doen ophouden, doch integendeel nog ver- •cherpt. I Buitendien wordt nog een verscherping ,a*- den toestand in het spoorwegbedrijf Gemeld. Hieruit zijn thans niet onbelangrijke ver schillen tusschen de regeeringspartijen ont staan, die (tot een regeeringscrisis zouden kunnen leiden. In den boezem der rijksregeering en der partijen zijn opgewonden besprekingen ge voerd. Het ging daarbij om de kwestie, dat zoomin de Duitsch-nationalen als de meer derheids socrialisten geneigd schijnen, zich aan te sluiten bij het door de middenpar tijen met de regeering gesloten vergelijk, daar de soc.-dom. uit partij-overwegingen niet bij de Duitsch-nationalen willen ach terstaan. Het gevolg van'een en ander zou in de eerste plaats zijn het aftreden van den rijksminister van financiën Dr. Wirth en vervolgens ook da-t van de regeering-Feh- renfoacii. De lasten van den vxetle. Op de Duitsche begrooting van het loo- pende fiscale jaar prijken de uitgaven met een ongedekt tekort van, 67 milliard' mark eb dat is dan nog maar een voorloopige schatting, die in den loop van het jaar door vermeerdering van uitgaven, vermin dering der inkomsten, of een combinatie van deze beide factoren nog zeer wel veel te laag kan blijken te zijn. In dit totaal van 67 milliard is inbegrepen een. post van 41 milliard, die de uitgaven vertegenwoor digt voortvloeiende uit het Vredesverdrag. Van den geweldigen omvang dezer ver plichtingen kan men zich een denkbeeld maken, wanneer men weet, dat de totale uitgaven van het rijk die van de afzon derlijke staten niet inbegrepen welke toch reeds buitensporig hoog zijn, op „slechts-" ca. 30 milliard geraamd worden. Voor de uitgaven in verband met het vre desverdrag is een afzonderlijke begrooting ingediend, die sluit met een totaal van 41,440,371,969 mark. Alleen het onderhoud der Ententetroepen in het Rijnland zal 15 milliard kosten, de „hooge commissie" der Geallieerden komt Duitschland op 20 mil- lioen te staan. De uitgaven voor den aan koop van terreinen, voor bouwwerken in verband met de kazerneering der bezet tingstroepen in het Rijnland enz. 'beloopcn 505.25 millioen. De totale onderhoudskos ten -der bezettingslegers bedragen 15,525,250,000 mark per jaar. De door de conferentie te Spa voorgeschreven ontwa pening der bevolking kost het Duitsche volk 200 millioen mark. Alles .bijeengeno men moet Duitschland voor de uitvoering van het Vredesverdrag in het loopende be. grootingsjaar ongeveer 16b milliard mark uitgeven. Deze som wordt wel te verstaan voorloopig niet van het algemeene totaal intergeallieerde commissie ontvangt zes- maai zooveel als de Duitsche.rijkskanse- der schadeloosstelling in mindering ge bracht. De kosten der kolen-, vee- en an dere leveranties aan de Entente op grond van het vredesverdrag beloopen dit jaar bovendien ca. 25 milliard, mark. Geen wonder, dat de „Deutsche AUg. Ztg." de opmerking maakt, dat dergelijke cijfers geen commentaar "behoeven. Wij willen hieraan een frappant staaltje toevoegen van de waarlijk vorstelijke wijze, waarop de leden der verschillende intergeallieerde commissies in Duitsch- land volgens de „Daily News" door de Entente gesalarieerd worden... uit Dudtsch. land's portemonnaie. Een president een er lier en achtmaal zooveel als de Duitsche rijksweerminister. Een kolonel krijgt vier maal zooveel als de rijkskanselier en vijf maal zooveel als de rijksweerminister. Een luitenant wordt 21/2 maal beter dan de rijkskanselier en 3 1/2 maal beter dan de rijksweerminister betaald. Een officier zonder bijzondere opdracht int 11/2 maal zooveel als de rijksweerminister en 5000 Mk. per jaar meer dan de rijkskanselier, een gewoon soldaat eener intergeallieerde commissie evenveel als de Duitsche rijks weerminister. De door Duitschland te be talen onderhoudskosten der intergeallieer de commissies bedragen naar schatting 200 millioen mark, hetgeen overeenkomt met twee derden der onkosten, welke Duitschland voor het onderhoud van zijn leger voor den oorlog jaarlijks ~tc betalen had. Men heeft geconstateerd, dat bijna alle tot de intergeallieerde commissies te Ber lijn behoorende soldaten flinke bedragen bij 'Berlijnsche banken hebben geplaatst en dat vele officieren zonder bijzonder com mando, ontevreden/ met de. hun door de Duitsche autoriteiten toegewezen, wonin gen, moderne villa's hebben gehuurd in de deftigste voorsteden van Berlijn. Directie-crisis. In de stedelijke electricite;tsfabrieken van Berlijn is een directiecrisis uitgebro ken. Evenals bij de Groot-Berlijnsche- tramwegmaatschappij heeft ook hier de di rectie genoeg van haar ambt, daar zij zich door de gebeurtenissen in de jongste zitting van den gemeenteraad gekrenkt voelt. Oostenrijk. De stakingsbeweging breidt zich uit. De ambtenar enstaking in Oostenrijk breidt zioh uit: Hot gevaar bestaat, dat de gendarmerie, de ambtenaren bij de finan- cieelo instellingen en de politie zich er bij zullen aansluiten. Ook het spoorwegperso neel heeft reeds beraadslaagd, terwijl ver der de postbeambten de zijde der stakers willen kiezen. Frankrijk. De mtronisatie van den Aartsbisschop van Parijs. Kardinaal Dubois heeft gisteren zijn plechtige in tred o gedaan in de Notre-Dame en bezit genomen van den aartsbisschop- ■oftliiken zetel van Parijs. Bulgarije. Het leger. De correspondent van de „Temps" te So fia meldt: De vermindering van het legereffectief ingevolge het vredesverdrag moest leiden tot het ontslag dezer dagen van ruim 1200 officieren, van wie de meesten deel had den genomen aan 'de Ealkan-oorlogen. Het was te vreezen, dat dergelijke maat regelen, in dit jaargetijde genomen op voor de binnenlandscho rust gevaarlijke wijze het aantal ontevredenen en werkloozen zou vermeerderen. Daarom heeft de Bulgaarsche regeering eenigen tijd geleden don entente-regeerin gen verzocht, wijziging te brengen in deze bepaling. Het thans ontvangen antwoord luidt, zooals gemeld, gunstig en bepaalt, dat 700 officieren méér mogen worden ge handhaafd dan voorziéh was bij artikel 66 van het vredesverdrag. Daardoor krijgt Bulgarije gelegenheigf do zaak geleidelijk af te wikkelen. Het antwoord van de Entente, voegt de Fransche correspondent' erbij, dat komt op het oögenblik, waarop Bulgarije den ge allieerden mogendheden van nut kan zijn, heeft groote voldoening gewekt bij het offi cierenkorps. Ook is de loting voor hoofd officieren, die het leger moeten verlaten, uitgesteld. Griekenland. De Koningskwestie. Reuter verneemt, dat de meest vooraan staande Griqksche politici voor den terug keer van Constanten zijn, ten einde het Grieksche volk tevreden te stellen. Na den terugkeer zal Cons ban ti jn aisiband doen van den troon ten gunste van kroonprins George. Armenië. De Sovjetrepubliek. De „Times" maakt melding van eenige meer positieve berichten over den toestand in Armenië. Tegen het einde van Novem ber brak een opstand uit in het noordelij ke gedeelte van Armenië, en er werd een revolutionair comité ingesteld onder lei ding van Kassian. Den 30sten November deed het revolutionair comité Delizhar be zetten, en den 1ste December zag Azer- beidjan van de betwiste provincies af, en gaf Zangezur, Nakhitsjewan en Nagarny Karabakh aan Armenië over. Den 2den December verliet de Armeensche regeering Erivan, de hoofdstad, en stelde het leger zich ter beschikking'3-* hel revolutionaire comité, terwijl het sovjetrstelsel werd inge voerd. Kassian zond toen een telegram naar Lenin, waarin hij de overtuiging uit te dat sovjet-Rusland aan Sovjet-Armenië steun zal verschaffen. Intusschen, dit geldt voor noordelijk Armenië. Hoe de toestand in den z. g. on- afhankelijken 6taat Armenië is, ligt nog in het duister. Noorwegen. UITBREIDING DER SPOORWEGSTAKING? In Ghristiania heeft een nieuwe bijeen komst plaats gehad van het secretariaat der vakvereenigringen, nadat eenige leden die het internationale transportarbeiders- congres te Londen bijwoonden, zijn terug- gekeend. Deze conferentie wordt van groot belang geacht wijl ze te beslissen zal hebben of ja dan neen. de staking der spoorwegman- nen zal worden uitgebreid. Intusschen hebben de arbeiders in Ghris- tiania reeds een geweldige betooging ge houden, waaraan, naar „Politiken" meldt, ongeveer 20.000 personen hebben deelgeno men. De betioogers verspreidden manifes ten, waarin bot algemeene staking werd aangezet. De bond van metaalbewerkers heeft aan 'het secretariaat formeel den eisch gesteld, da-t onverwijld als antwoord op de provo catie der bourgeoisie, de algemeene staking wordt afgekondigd. De stakingsleider, de secretaris van de arbeiderspartij in Noorwegen heeft ver klaard, dat de regeering begonnen is met aan deze staking een politiek karakter te geven. Wij leggen het werk neer, zeide hij, om den spoorwegmamnen den strijd te ver gemakkelijken en -cm tot de instelling van een socialistische republiek te komen. Amerika. Prijsdaling in N.-Dakota. De totale ineenstorting van oorlogsprij- zen van Amerikaansche landbouwproduc ten heeft een ongekende situatie in het le ven geroepen in Noord-Dabota, een staat die aan Canada grenst. Daar hebben n.l. 22 staatsbanken en een nationale bank haar deuren moeten slui ten, omdat -de boeren weigerden hun graan in liquidatie te verkoopen voor hun lèe- ningen. Heit blijkt, idlat de Veree-nigde Staten twee millioen meer balen katoen hebben geproduceerd en 300 millrioen meer bushels koren, dan zij zelf kunnen gebruiken. De vreemde landen zijn niet in staat dit sur plus te betalen. De boeren weigerden overal de gefor ceerde liquidatie. 10.000 boeren zijn itihans in Noord-Dakota in staking gegaan en ver klaren, dat zij hun graan niet willen ver koopen, dan wanneer zij 12.6 per bushel zullen krijgen. Massa-ontslag van arbeiders. De „General Electric Company" te Sche nectady heeft drieduizend geëmployeerden ontslagen. Men verwacht, dat in den loop der volgende week nog 2500 man gedaan zullen krijgen. Goedkoopere steenkool. Het „Coal Trade Journal" voorspelt een .verdere daling der prijzen van hitumineuse steenkool, als gevolg van het zachte weer. Buiteniandsche Berichten, Een koelbloedige cassière. In perceel No. 23 in de „Rue Me-slay", te Parijs is het kantoor van den ontvanger van het derdo arrondissement gevestigd. Vrijdagmiddag circa drie uur ging de boekhouder een oogenblik weg en droeg ambtshalve de kas aan de caissière, de 45- jarigo mevrouw Mhun over. Na eenige oogenblikken kwamen drie goed geHeede hoeren het bureau binnen. Nadatzij mevrouw Mihun enkele zakelijke inlichtingen hadden gevraagd, hield een hunner haar .plotseling een revolver voor en dreigde haar te zullen neerschieten als zij niet onmiddellijk de bas, welke zij on der haar berusting 'had, overgaf. Niet in 't minst geschrokken snelde me vrouw Mhun naar een der geopende ven stens en begion luidkeels om hulp te roepen. Toen de schurken merkten dat er tegen zoo'n vrouw weinig of niets te beginnen was, namen zij ijlings de Vlucht, achter volgd door eenige voorbijgangers, die op de kreten van mevrouw Mhun waren komen toesnellen. Het 3-tal wast door een nauw steegje te ontkcanen. Tot op heden heeft de politie geen spoor van ze bunnen ontdek ken. Een Vrépmd géval Naar de Parijsclie correspondent van het „Hbld." meldt, heèft zich bij de vliegscliool van Istres, nabij Marseille, een Vreemd geval voor gedaan. Een aviateur, die blijkbaar krankzinnig-was geworden, heeft gedurende meer dan een half uur op een hooggelegen plateau eenige perso nen, die daar liepen, vervolgd en getracht met zijn avion te raken. De vervolgden ontkwa men slechts aan onthoofding door zich telkens op den grond te werpen. Door de militaire autoriteiten wordt een onderzoek ingesteld. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Mist te Londen. Gisteren hing over Londen een zeer dikke mist. De geheele stad was in het duister ge huld. Tal van straatongelukken kwamen voor. Hevige storm. Tengevolge van den storm in Bagan si Api Api (Oost-Indië) zijn tweo honderd vijftig vis- schersvaartuigen min of meer ernstig bescha digd; enkele zijn er vergaan. Twaalf handels- zeilschepen zijn ernstig beschadigd, drie han delsvaartuigen rijn legen droogvïócrèn ver nield. Zeven huizen zijn omgewaaid; 163 djor- mals zijn nagenoeg geheel vernield. De totale schado 'beloopt vijf ton. Het gouvernement lijdt een schade van f 4500. Negen visschers zijn vermoedelijk verdronken. Branden. Te Riesenburg is het warenhuis Vosz afge brand. t)e schade wordt op drie millioen mark geschat. Bij pogingen om een mijnbrand in Ru da te 'beperken heeft door onbekende oorzaak een ontploffing plaats gehad. Zeven brandweer mannen werden gedood. Ontploffing. Te Leehfeld, nabij Augsburg, heeft een ont ploffing plaats gehad in een Italiaansche op slagplaats. Een granaat ontplofte, waardoor drie arbeiders werden gedood en drie zwaar gewond. Een begin van brand werd gebluscht. Droevig. De Weenscho bladen maken melding van den zelfmoord van een 13-jarig meisje, leer linge op een der Weensche hoogere burger scholen. Men vreest, dat de bioscoop hier schuld aan is> Het meisje was 's avonds met haar tante naar den bioscoop geweest. Ter wijl na thuiskomst de 'tante en de moeder het avondeten" klaar zetten, was het meisje in een andere kamer gegaan, die van een onderhuur der. Daar hing een militaire revolver en een patroontasch. Daar de revolver ongeladen aan •den muur hing, moet het meisje zelf eerst het wapen geladen hebben. Met een schot in het hoofd heeft ze .zich daarna van het leven be roofd. Het kind was een groot liefhebster van bioscoopvoorstellingen. Haar moeder was altijd zeer tegen dat bioscoopbezoek, daar het meisje er vaak zeer opgewonden vandaan kwam. Er wordt thans nagegaan in welken bioscoop het meisje den avond van den zelfmoord ge weest is en of daar een voorstelling gegeven is, waarbij geen kinderen hadden mogen wor den toegelaten. Een moordaanslag op Lenin. In do Engelsche bladen worden bijzonderheden, meegedeeld over een mislukten moordaanslag op Lenin, dio op 22 November te Moskou zou heb ben plaatsgevonden. Reeds op 20 Oct. waren on lusten uitgebroken onder vier roode regimenten, welke bewegiDg echter was onderdrukt door Let- tische soldeniers. Do anti-bolsjowieksche agifato- ren vermoedelijk behoorend tot de partij der sociaal-revoluttonnairen zotten hun pogingen tot opwinden der massa voort. Telkens vérscbe- ncn er aan de muren revolutionnairo aanplakbil jetten; en tal .van groote bijeenkomsten in de epen lucht werden gehouden. „Op 22 October was de auto van Lenin juist de poort van 't Kremlin uitgereden en kwam zij de Twcrskaja-straat in, voorbij de kleine kapel met de Twerskaja-icon, die wonderdoende kracht bezit, toen zij door een groote open auto werd ingehaald. Een van dc personen in dio auto trok oen re volver en schoot in de auto, waarin Lenin zich bevond. De kogel doorboordo het houtwerk, zon de^ don dictator te troffen. Juist kwam van den tegenovergestelden kant een vrachtauto, welke tusschen de beide andore reed en die scheidde. Dit geschiedde zoo plotseling, dat het tweads schot van den moordenaar in de vrachtauto te* recht kwam. De „zwarte" aanvallers verdwenen in een zij* straat en ten spijt van alle pogingen,- heeft mea ze niet te pakken kunnen krijgen. Wel zegt men, dat zij aan Lenin een waarschuwing hebben ge-* zonden, dat hij vroeger of later zal worden ge* dood. De brief aan Lenin eindigt met dezo woor- den: „In de dagen, die voorbij zijn, doodden wij tyrannen, dio „Tsaars" genoemd werden; er be* staat voor ons al'c reden om hiermeo voort t« gaan, als de zich vermommen^ als so* cialisten". De juweelen-diefstallen in de Ver. Staten. De Amerikaansche politie, welke maar niet kon begrijpen, waar de groote hoeveelheden juweelen, diamanten en andere kostbaarheden, welke voor en na zijn gestolen, bleven, meent thans een be- langrijko aanwijzing te hebben gekregen in hot bericht van den Berlijnschen correspondent van de „Chicago Tribune", dat een groot aantal ju weelen cn diamanten, welke aan Amerikaanscha inillionnairs zijn ontstolen, naar Duitschland zijn gesmokkeld, om te Hamburg en Berlijn te worden verkocht. Volgens den correspondent bestaat or een goed georganiseerde smokkclaarsbendc, hoofd zakelijk bestaande uit zeelieden op Amerikaansche schepen, welke samenwerkt, met de dieven. Do ontdekking van een en ander wordt bovendien moeilijk gemaakt door den staat van oorlog tus schen Amerika en Duitschland. De stad Baltimore gaf onlangs aan den heer Charles M. Schwab een met paarlen en diaman ten bezette gouden doos ten geschenke, uit erken telijkheid voor zijn gedurende den oorlog bewezen diensten. Op het deksel waren de lettors C. M. S. gegraveerd. Voor korten tijd werd dit kostbare voorwerp gestolen en ondanks haar nauwgezette onderzoekingen mocht do politie er niet in 6lagm te ontdekken, waar de doos was beland. Thans blijkt echter, dat deze in Duitschland is ver kocht. De 'politie zal thans een nauwlottend toe* zicht houden op de schepen, welke het verkeer tusschen Amerika en Duitschland onderhouden, in hot bijzonder op de „Mongolia" en de „Man* churia". Een document van dezen tijd. Een onderwijzer aan een Berlijnsche gemeenteschool liet zijn scholieren een op stel maken over het onderwerp: „als ik eens tien mark had". Een der opstellen luid de, volgens de „Froiheit": „Tien mark is heel veel geld. Dan zou ik geen honger meer hóeven te hebben, en mijn broers en zusters ook niet. Mijn moe der zou ook niet meer huilen. Dan zouden do menschen mij ook niet meer uitschelden, omdat ik da^n niet meer zou bedelen. Als ik groot ben, neem ik van elk loon tien mark. Dan zoek ik een arme moeder en kinderen uit, die geen vader meer hebben en geef hun die tien mark, zonder dat. iomand het weet. Dan behoeven zij geen honger meer te lijden, want hongerlijden is het ergste op de wereld." Een opstel van een kind van de Duit sche volksschool een document van de zen tijd. Sneeuw. Naar uit het Reuzengebergte gemeld wordt, is na een droogte van 10 dagen Za terdagmorgen een sterke sneeuwval^ inge treden. BlfiNLNLANU. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De Rijkspremie voor woningbouw zal 20 per vierk. M. bedragen. Een verklaring van den Belgischen minis ter van buitenlandsche zaken nopens de onderhandelingen met Nederland. De Kamer neemt de motie van Rappard aan, waarin aangedrongen wordt op een grondig onderzoek naar de oorzaken van de vertraging in den treinloop. De indiening van een w.o. betreffende de regeling van het levensverzekeringsbedrijf is spoedig te wachten. Teerkleurstoffen. Do Minister van Landbouw heeft goed gevonden mot ingang van 10 December a.s. tot nadere aankondiging dispensatie te verleenen van het verbod van uitvoer van teerkleurstoffen en alle uit teer afgeleide stoffen, die voor de bereiding of toepas sing van teerkleurstoffen kunnen dienen. Vrije invoer van haring in Duitschland. Met ingang van 15 December a.s. is de in voer van 'haring in Duitschland vrij. Voor loopig zonder beperkende bepalingen. De overeenkomst met de spoorweg- Maatschappijen. De Minister van Waterstaat heeft iin de Tweede Kamer medegedeeld, dat het wets ontwerp, waarbij de goedkeuring der Ka mer wordt gevraagd voor de niettwc over eenkomst der regeering met de spoorweg maatschappijen dn den loop der volgend® week zal wórden ingediend. der inlandsche nijverheid. ba van financiën heeft aan heS Hbld. op een desbetreffende vraag mede gedeeld, dat het bericht, uit de N. R. Crti, als zou hij plannen voorbereiden tot oea belangrijke fiscale bescherming van de pro- duoten der Nederlandsche nijverheid, ge heel uit de lucht gegrepen is. Aan zijn departement wordt, de in voerrechten betreft, alleen gearbeid aan het wetsontwerp, dat een technische her ziening van het tarief beoogt (het oud® wetsontwerp-Treub). Levensverzekeringsu- Naar het Corr. Bureau meent te weten» is de Minister van Binnenlandsche Zaken

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1