"^J)lt Mad verschijnt eiken dag, uilgez. Zon- en Fccstd i D6 Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, jtoor Leiden 19 ct. p. week, f2.50 p. kwartaal; bjj '■ouze agenten 20 ct. p. weck. f 2.60 p. kwartaal.Franco p. poet" f2.95 p. kwartahL Het GeillustreerdZondaga- Jbiad is voor de Abonné's vercrijgbaar tegen betaling van 50ct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijke summers 6 ct., metGeillustieerd Zondagsblad 10 cent 12e Jaargang." Bureau: RAPENBURG 10 MAANDAG 6 DECEMBER 1320. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Ho. 3392 Postbus I1 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 een per regel, overige dageD 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Ad verten tién, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl.~ 's Zaterdags overige dagen f0.75. BERICHT. Hierbij noodigen wij onze abonné's uit tot het bezichtigen van ars Gebouw en Bedrijf (gevestigd RAPENBURG 10), op Dinsdag en Donderdag a.s. tusschen 2 en 4 uur n.m. DE DIRECTIE. Jr.* Arbeid. Hl-Er wordt to weinig gearbeid. Eti nu doelen wij niet op den verkorten Arbeidsdag. Neen, als do wettelijke' arbeids- rtJUjdag maar inderdaad goed werd besteed als er in dien tijd maar door allen inder daad met toewijding en plichtsbesef werd ij lage arbeid. 11® F.n, dat dit te-weinig-arbeiden in het bij zonder vastzit aan de overheidsbedrijven, """zal bij niema.nd bestrijding vinden. Typeerend daarvoor is wat men laatst in ,de bladen heeft kunnen lezen over de ge- 1 Jme en tehedr ij ven in Den Haag. Toen er 'n J vijftig man aan een fabriek het werk neer- ievjlegden, kwam men plotseling tot de ont- Igfldekking, dat deze en nog meer anderen eigenlijk overbodig waren.... En men is lea a n bekrimpen. Dit feit moge elders ook niet in Lei- dentot nadenken en.... ingrijpen J stemmen Er wordit te weinig gearbeid. |fA En nu moet hierbij ook gedacht worden "Öan:i velen, die niet in loondienst staan, al- gjthans niet onmiddellijk. We hebben, er al meer opgewezen, dat dezulken vaak in hun kortzichtigheid denken, dat het gebod van ■^arbeiden alleen slaat op „arbeiders", alsot É'flit Goddelijk gebod niet tot allen is gesproken Er is een tekort aan goederen, aan ma- terieele èn niet minder aan.... besoha- [Elvingsgoedcren. En daarom dringt des te —meer de plicht tot handen- en bot intel lect ueelen arbeid! BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Argentinië trekt zich terug uit den Vol kenbond. >2 - Een nieuwe Poolsch-Russische oorlog iiai De nota der Geallieerden heeft te Athene widruk gemaakt. an; nel Uitbreiding der stakingsbeweging in bijSpanje. ïrd en De spoorwegstaking in Noorwegen ver- Jflauwt. De terugkeer van Keizer Karei als casus let belli beschouwd door Entente en Kleine Entente. :ei a Volkenbond. ne gt*7 Argentinië trekt zich terug. nC Officieel wordt medegedeeld, dab Argen- t tinië zich uit den Volkenbond heeft teruer- t a getrokken. Het H.N. meldt naar aanleiding van dit l0i besluit t Dit beteekent, dat de nieuwe wereld in ei opstand is gekomen tegen de diplomatie flvan de oude wereld en een poging doet om zijn idealen over de traditioneele diploma- 0<Hie van Europa te doen zegevieren. De Zuid-Amerikanen zijn onder leiding van ij Pueyrredon in opstand gekomen en verzet ten zich tegen de methoden van Balfour en Q Viviani. Zij wilden toelating van alle Sta ten tot de.n Volkenbond, welk voorstel ri werd verworpen. g' Duitschtand, De regeeringscrisis in Saksen. Ie De vorming eerier regeering in Saksen Ï3 «I zoover gevorderd, dat de meerdenheidsso- ïf ci a lis ten den onafhankelijken drie minis t-er- fl Zetels willen toekennen. DO le - FEUILLETON „Sta op, goede mansprak Ferdinand verootmoedig u niet zoo diep voor een on gelukkige, die uwbarmhartigheid inroept. Oordeel niet volgens den glans, die mij om geeft, alsof ik gelukkig was." Vragend zag de visscher nu eens den jongeman en dan weder Theodulus aan, want hij hield, het geen Ferdinand hem zeide voor een on waarheid. „Ja, ik ben diep ongelukkig," voegde deze er bij, „en a-1 waart gij ook nog zoo arm, dan ben ik in vergelijking van n toch altijd nog een bedelaar. Neem mij vriendelijk op, goede liedenIk zal het u niet lang lastig maken Nog steeds do raadselachtige vreemde lingen aanstarend, stond de visscher op, en men kon het hem aanzien, dat de nieuwsgierige vraag hem op de tong zweefde: „Welke hooge gasten heb ik het geluk in ulieden te herbergen?" Theodulus sprak, vriendelijk lachende „vraag toch niet naar staat en afkomst van dengene, die u wordt aanbevolen, en geef ons, hongerigen en dorstigen, wat gij geven kunt. Vooralsnog moet gij u vergenoegen ?net uw loon van den Hemel te verwachten. Een nieuwe Poolsch-Russische oorlog? In diplomatieke kringen te Berlijn ver luidt, dat de Poolsche regeering te Berlijn heeft geinformeerd, welke houding Duitsch- land ten opzichte van een nieuwen Poolsch Russischen oorlog zou aannamen, en on der welke voorwaarden het eventueel ge neigd zou zijn, Polen tegen Sovjet-Rusland te steunen. Hongarije. Keizer Karei. Naar Vaz Dias uit Boedapest verneemt, hebben de Entente en de kleine Entente verklaart, da.t zij de komst van Keizer Ka- rel als een casus belli zouden beschouwen. Rusiand. Honger in Petersburg en Moskou. Pctersburgsche bladen publiceeren be schrijvingen van de voedingsmoeilijkheden in Petersburg e-n Moskou.- In de eethuizen wordt alleen nog mua-ar plant en.soep ver strekt. Lenin heeft, in verband met dezen ernstigen toestand, bevolen dat meel naar de beide steden gezonden zal worden. In Moskou is de toestand zoo dreigend, dat de gemeenteraad op eigen vuist besloten heeft de nog aanwezj'ge kleine voorraden onmiddellijk onder de bevolking te vendee- len. De gemeenteraad zal zich hiervoor moeten verantwoorden op wensch van de sovjetregeering. Vorming van tien nieuwe bolsjewistische divisies. De te Pe-trograd verschijnende „Pra-wda" meldt, dat in de gouvernementen Vitebsk, en Moskou vijftien nieuwe bolsjewistische divisies zijn gevormd. Wrangels vloot onder Fransche bescherming. Volgens de laatste berichten aan de „Echo de Paris" heeft de vloot van gene raal Wra-ngel zich onder Fransche bescher ming gesteld. Do basis van de oorlogssche pen zal Bisenba (Tunis) worden en van de koopvaardijvloot Toulon. Polen. Een Bolsjewistisch leger. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld heb ben de Bolsjowiki een leger van 400.000 man in Polen verzameld. Griekenland. De nota der Geallieerden. Do gezanten van Frankrijk, Engeland èn Italië hebben Vrijdag de nota aan Rhallys ter hand gesteld. Deze maakte een diepen indruk, daar men niet zulk een energiek optreden had verwacht. Het kabinet lcvvani terstond bijeen om de nota te bespreken en te besluiten of Zondag nog de volks stemming zou doorgaan. De hierop gehouden ministerraad duurde twee uur. Volgens een officieus bericht is do regee ring van meening, dat zij op de riota niet behoeft te antwoorden. Zij zal echter stap pen doen bij de Geallieerde regeeringen om do verzekering te geven, dat de naaste toe komst zal toonen hoe dankbaar de Grie ken den Geallieerden zijn voor de hulp, welke zij steeds aan de Helleensche zaarc hebben betuigd en hoezeer Griekenland aan de Enten te gez inde politiek trouw blijft. De volksstemming beeft gisteren plaats gehad. In een onderhoud met. den correspondent van de „Matin" te Luzern, heeft de Griek- sche oud-minister van Buitenlandsche Za ken Streit verklaard, dat ingeval de volks stemming ten gunste van Constantijn zou ▼erloopen, de ex-koning Vrijdag op Zater dag a.s. naar Griekenland zou vertrekken. Soanie. Uitbreiding der Stakingsbeweging. Volgens berichten uit Spanje breidt de staking zich uit. Te Barcelona zijn de stu denten in staking gegaan, hetgeen tot rel letjes aanleiding gaf. Te Aviles (pcov. Ovi- dee) ia de staking algemeen. To Sevilla heerscht gebrek aan brood en vleesch. Een Russische stoomschip is daar in de haven aangekomen. De autoriteit-es hebben onmiddellijk uitgebreide maatrege len genomen, om de bemanning te verhin deren in contact met de stakers te komen. Uit Madrid wordt aan de bladen gemeld, Wij komen met ledige handen en scheiden evenzoo.' Zich vereerd gevoelende door het onver wachte bezoek, spreidde do visscher met blijmoedige bereidwilligheid een mat op •den grond uit en sprak tot hem„Heer, neem plaats met hemterwijl hij zijn vrouw beval zich te haasten met het eten. Weldra laafden de twee onbekenden, ver heugd over de goedheid van het weliswaar arm, doch gelukkig paar zich aan bet so bere middagmaal. Hier was honger de bes te saus. Nieuwsgierig, gelijk allen van haar geslacht, stiet de vrouw heimelijk haar man aan, trok hem mede tot diep in de hut en sprak: „Wat dunkt er u van? He-bt gij ooit van uw leven den Dei gezien „Dat zou ik gelooven," antwoordde hij even zachtjes, „en waarom dat 7" „Let eens goed opHeeft die aanzien lijke jongeman niet een soortgelijke klee ding als onze Dei. Wie weet of hij nie-t tot het hof van den verheven Dei behoort! De Dei heeft, ik heb het dikwijls op de vischmorkt gehoord, zulk een zwartachtigen zoon in zijn huis opgenomen. En als hij- nu eens goud bij zich had, veel goud V' „Vrouw," viel de man haar in de rede, terwijl hij waarschuwend' den vinger op hief: „geef uw gedachten niet over aan den boezen geest 1" „Oob kom?" zeddo zij„het was zoo maar een invallende gedachte. Maar als de nacht dat door de vakvereenigüngscentrale een communiqué is uitgegeven, waarin de alge- meene staking voor onhepaalden tijd wordt afgekondigd, als protest tegen de deporta tie van de bekende syndicalistische leiders te Sevilla. Generaal Villa vermoord? Volgens een bericht uiVMadrid zou ge neraal Villa vermoord zips; Noorwegen. De Spoorwegstaking. Naar het Persbureau Vaiz Diaz uit Ko penhagen verneemt wordt volgens bericht uit Christiamia de Noorsche apoonwegsta/- king ia het land zelf steeds minder sym pathiek. Er meldt zich steeds meer perso neel aan. Armenië. Een radenregeering opgericht. Volgons een bericht uit goede bron zijn de bolsjewistische troepen de Noord-O-oste- lijke grens van Armenië overgetrokken. Zij. vest-igden een radenregeering en richtten tot de Ivemalriten een ultimatum, wa-arln zij eischten, dat deze Armenië en Kars zou den ontruimen. Turkije, Troebelen in Kondtantinopef. Er heerscht sinds een paar weken een grootc opwinding onder hen, die in staats dienst zijn, doordat de regeering niet meer in staat is de salarissen te betalen. Er. heeft Woensdag aldus Reuter een de monstratie van officieren -plaats gehad, die al sinds drie weken niets meer getrokken hadden. De Geallieerde politie heeft de de monstratie uiteengedreven: Buitenlandsche Berichten. Twee Duitsche stoombooten vergaan. Do Hamburgseho stoomboot „Hathor", G309 ton groot, is op de reis van de West-Amerikaan- scho kust naar Hamburg, bij slecht weder bij de Scilly-oilanden aan den ingang van het En- gclscho Kanaal lok geworden en gezonken. De stoomboot word gesleept door 2 sleepbooten, die het tot manoeuvrccrcn onbekwame schip naar ziju land zouden brengen. Do gebeele bemanning wertf gered. Op do Westkust Yan Engeland strandde tijdens oen heftigen storm, in den nacht van 1 op 2 Do- coinbor do Duitsche stoomboot „Augir" van 6000 Ion. Do bemanning werd gerei Een gebouw van negen verdiepingen ingestort. Een gobouw van r.egen. vo^liepingen op den hoek van Broadway en Fit-y-socond-street to New-York, waar reparaties in worden verricht, is plotseling ingestort en verspert thans hot ver keer door Broadway. Hot gebouw was onbewoond, met uitzondering van do benedenverdieping waar oen automobielhandel zijn kantoor had. Van het kantoorpersonool werd niemand gewond, doch men vreest, dat zes persjraen dood onder de puin- hoopen liggen. Een scheepsramp op de Tyne. Uit Londen wordt gemeld: Een ernstige scheepsramp had Vrijdag op de Tyne plaats. Tij dens een storm sloegen vijf en twintig 6chepen los en dreven hulpeloos in den omtrek rond, ten gevolge waarvan de haven een groot doel van den dag gesloten moest worden. Hot vroegere Duitsche mailschip Adolf Woor- mann" dreef een halve mijl de rivier af, gehoor- zaamdo niet meer aan zijn roer en botste tegen zes schepen aan, welke alle los sloegen. Twee man werden bij een poging om den snel len gang van het 6chip te stuiten, door do af- loopende ankerketting gedood. Vervolgens botste het schip tegen vier andere vaartuigen aan. De vijf en twintig 6chepen werden door elkaar geworpen en botsten tegen elkander. Ten gevol ge van oen staking van het sleepbootpersoneel kouden de losgeslagen Gcliepen niet gesleept wor den. Nadat de storm bedaard was, werden de ankers uitgeworpen en werd de orde hersteld. Drie personen door een vallende mnur gedood. To Belfast zijn drie personen gedood, getroffen door een muur welke do storm omwierp. Storm. Ar,eta seint uit Weltevreden d.d. 1 Dec.: Bagan si Api is geteisterd door een storm. De schade aan liet visscherijbedrijf bedraagt ander- halvo ton. Neergeschoten. Een bendehoofd to Sragen (Soerakarfa), die getracht hoeft met een .klewang een aanval op soldaten to doen, is, na.gesoramerd to zijn, neer-: geschoten. Spoorwegongeluk, nabij Visé. Ten gevolge van grondverzakking ;3 een loco motief op eenige wagons geloopon en stortte daarna met twee wagons in de Maas nabij Visó. Drie man van het spoorwegpersoneel word gedood Smokkelarij. Bij Clcof hebben de commiezen 'n vrouw aange houden die voor 200.000 M. aan haarnetten uit Holland naar Pruisen had gesmokkeld. BINNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De Nederlandsche motorschoener „Her- mina" is gestrand en op de rotsen in de Fishguard-baai wrak geworden. Een der op varenden is verdronken. In een bijeenkomst van het bestuur der .Federatie van Alg. Dioc. Vereenigingen van R -K. bijzondere onderwijzers in Neder land, Zaterdag te Leiden gehouden, is de houding van de R.-K. bijzondere onderwij zers vastgesteld. De krijgsmacht naar Wilna. Het antwoord van den Volkenbondsraad aan Minister Van Karnebeek. Het secretariaat van den Volkenbond publiceert het antwoord van den Volken bondsraad op het verzoek om inlichtingen omtrent het zenden van een militaire af- deeling naar Wilna. Hierin wordt verzekerd, dat alle belang hebbende partijen de volksstemming, welke zoo spoedig mogelijk zal plaats vinden, aanvaarden. De internationale bezetting houdt op, nadat de volksstemming heeft plaats gevonden. Do volmacht van kolonel Ohordigny is beperkt tot het nemen van maatregelen van orde, en strekt zich niet uit tot de jurisdictie. De ravitailleering van de con tingenten zal geschieden door bemiddeling der Engelsche en Fransche organisaties. Behalve do gevraagde afdeeling, wordt Nederland verzocht vier of vijf officieren in bijzondere missio te zenden. Do Volkenbond sra ad dringt aan op de medewerking van Nederland om zijn daad werkelijken steun te veiiee-nen aan dit Vol- ke nbonds werk. De houding der R.-K. Bijz. Onderwijzers na de Kamerbesluiten. In een bijeenkomst van het bestuur der Federatie van Alg. Dioc. Vereenigingen van R.-K. Onderwijzers in Nederland, op Zaterdag 4 December te Leiden, deelde de voorzitter mede, dat hij Donderdag j.l., na do gevallen beslissingen in de Tweede Kamer op Woensdagavond, op het Binnen hof te Den Haag, uit verschillende gesprek ken den indruk kreeg, dat voor ni et-hoof d- actebezitt-ers nog wel een drieta-l verhoogin gen mogelijk zijn, voor wèl-hoofdac-tebezit- -ters misschien een tweetaldat onderwijs in handwerken na de schooluren zal wor den gehonoreerd dat de Katholieke Ka merfractie al het mogelijk doet, om te red den, wat te redden valt. Verder werd overwogen: 1. dat de regoering in de Kamer heeft verklaard, verschillende verbeteringen, zoo eenigszins mogelijk, te zullen aanbrengen. 2. dat het scherpe optreden tegen de regeering een tegemoetkomende houding in den weg heeft gestaan en in de komende dagen do publieke opinie tegen ons zou kee- ren 3. dat do vastheid, waarmede de regee- riug haar s-tandpunt bleef handhaven en de steun van de gebeele rechterzijde, zonder één uit7xmdering, do overtuiging vestigt, dat in 's lands belang niet anders gehan deld kon worden; zoodat het Federatiebestuur, handhaven de do verklaringen, omtrent de gevolgen van onvoldoende salariëering, in het mani fest, van mecning is 1. dat de R.-K. Bij7.0n.der0 Onderwij zers kalm beliooren af te wachten, wat de regeering doen zal en vertrouwen behooren te stellen in do verdediging hunner belan gen door onze Kamerfractie 2. dat zoo niet direot, dan tooh binnen afzionbaren tijd, onze wenschen. meer ver wezenlijkt zullen worden; 3. dat, mocht de einduitslag benedeü het noodzakelijke zijn, op kalme en waar dige wijze gestreefd moet blijven naar de noodige verbeteringen. Nog besloot het Federatiebestuur heden, 5 December, met de Katholieke Bonden te Den Bosch te vergaderen. Het Federatiebestuur: F. A. MOEREL, Voorzitter. E. J. LUYF, secretaris. De actie van het spoorwegpersoneel. Naar het Gorr. Bur. verneemt, is Zaterdag eon langdurige zitting van den Loonraail voor bet Spoorwegpersoneel gehouden. Aan de or de was de brief der directie, waarin lot uit drukking kwamen do bezwaren legen du ad- vieecn van den Raad. Nadat de voorstellen: van de vertegenwoordigers der Ncd. Vureuni- ging waren verworpen, kwam in bespreking het reeds door de vier overige organisaties aangenomen bekende compromis. De Ned. Vcr- eeniging bleef hiertegenover afwijzend staan, voorall met bet oog op het drukken der pen sioengrondslagen van bet personeel. Na uit voerige besprekingen werd ten slotte aan deze bezwaren tegemoet gekomen, doordat de Loon- raad' met algemeone stemmen uitsprak, dat de diroctio der Spoorweg-Maatschappij voor deu duur van 3 jaar een regelinig zal ontwerpen waardoor de pensioenen van allen, die in dien tijd wegens leeftijd of invaliditeit gepension- neerd worden en ook van de weduwen en wee- zen, zullen worden verhoogd, tot het bedrag, dat de betrokkenen bij de vastgestelde loonre geling zouden hebben ontvangen. Aangezien door deze beslissing aan een be langrijk bezwaar der Ned Vereeniging zal worden tegemoet gekomen, achtte men het waarschijnlijk dat op het Dinsdag to Amster dam to houden buitengewoon congres het al dus geamendeerde compromis ook door ge noemde organisatie zal worden aangenomen. Vanwege den Bond van Spoorwegambtenaren (B. A. N. S.) wordt gemeld, dat deze bond en de Neutr. Bond van Spoorwegpersoneel Zater dag een onderhoud hadden met den Minister van Waterstaat naar aanleiding van het feit, dat de spoorwegdirectie het z.g. compromis in zake de loonrogefling als verworpen beschouw de, omdat van de vijf spoorwegorganisaties al leen de Ned. Vereeniging dit niet wenschtc to aanvaarden. Do Minister verklaarde, eerst de spoorweg directie omtrent de loonregeling te moeten hooren en had dezo uitgenoodigd, daarover met haar te confereeren op Maandag 6 December, Op dien dag zou dc beslissing vallen. Kamers van Koophandel en Fabrieken. Wij hebben Zaterdag gemeld, dat bij Kon.- besluit de zetels van de Kaïmers van Koop handel en Fabrieken op 30 zijn gesteld. Hier volgen de Kamers, die ons gewest be strijken: 25. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en omstreken, z.etel te Delft, om vattende do gemeenten: Berkel, Delft, 's-Gra- venzande, Hof van Delft, Kethel, Lier vde), MonsLer, Naaldwijk, Pijnacker, Schipluiden, Vrijenban, Wateringen; 26. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-G r a v e n h a g e, zetel te 's-Gravenha- ge, omvattende de gemeenten: V-Gravcnhage, Loosduinen. Nootdorp, Rijswijk, Stc-mpwijk. Veur, Voorburg, Wassenaar; 27. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken, zetel te Gouda, omvattende de gemeenten: Aiamerstol, Bar- woutswaardor. Bergambacht, Berk er wou de, Bieiswijk, Bodegraven, Boskoop, Gouda, Gou- dcrak. Haastrecht. Hekendorp, LiP.ge-Ruige- Weide, Lekkcrkork, Moer-Kapelie, Moor drecht, Nieuwerkerk aan den IJsel, Ouderkerk aan den lJscl, Oudewater. Papcko;Reeuwijk, Rietveld, Schoonhoven. Stolwijk, Vlist, Waar der, Waddinxveen, Willige-Langerak, Woer den, Zegwaart,s Zevenhuizeu, Zoetermeer, Zwamnierdara. 32. Kamer van Koophandel on Fabrieken voor R ij n 1 a n d, zetel te L e i d e n, omvatten de de gemeenten: Aar (Ter), Alkemade, Alpheii aan den Rijn, Bonthuizen, Hazerswoude. Kat wijk, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Leimui- den, Nieuwkoop, Nieuwvcen, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Ocgstgccst, Rijusaterwoude, Rijns burg, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, V orscholen, Warmond, Woubrugge, Zevenho ven, Zoeterwoude. komt," giug zij voort, terwijl zij een blik sloeg op het niet zeer ruimo vertrek, „wa-ar den met hen heen Gij moei uit visschen zullen 7.ij plaats in de hut vinden?" „Houd u sitilzij merken iets," beet hij haar in het oor. Theodulus stond op van den grond en herinnerde do goede lieden dat zij thans ook voor 7.ichzelven moesten zorgen. Nu beschouwde hij hunne -gelaatstrekken nauwkeuriger, en meende Ferdinand onbe zorgd in hun hut te kunnen achterlaten, totdat het huiselijk onweer op den burcht zou zijn weggedreven. Vervolgens vatte hij Ferdinand's hand en zeide: „Wij moeten scheiden; voor kort of lang? dat zal afhangen van do gemoedstemming waarin ik bij mijn terugkomst uw vader zal aantreffen. Hier znlt gij, hoop ik, veilig zijn voor verraad en moord hier zal ik u mor gen tegen den avond wederzien. Do spion nen van uw vader zullen nu misschien reeds de omstreken van Tunis doorzoeken om u in hechtenis te nemen. Verlaat daar om deze hut niet. Ik zal u niet verraden en zoo zij God met u en met uw barmhar tige beschermers. Houd ,u goed Ferdi nand 1" Ferdinand zag Theodulus boven over de rotsen verdwijnen, en staarde, in diep zwaarmoedig gepeins, door het kleine ven ster op de zee, welke, wilde zwanen, vrijer en vroolijker dan hij, doorkliefden. Een maal zelfs kwam het hem voor alsof zich aan den horizon, op verren afstand, het huiswaarts zeilende rooversva-artuig van zijn broeder vertoonde. De vrouw van den visscher had den naam van Ferdinand gehoord, en deze christelijk klinkende naa-m bracht haar vermoeden, omtrent de afkomst des jongc- lings, weer aan liet wankelen. Om deoi tijd te verdrijven, hielp hij, zoo goed en 7.00 kwaad als hij kon, den visscher netten breien. Voorzichtig keerde hij ook zelfs de verwijderdsto zinspeling op het raadsel zijner toevlucht to-t lieu af. Ieder oogenblik raeendo hij buiten paarden en ruiters van zijn vader zoekend te hooren aankomen. Met ongeduld verbeidde hij de beslissing van den volgenden dag. De duistere nacht 'daalde neer vqtn het uitspansel en de enge len der sluimering en rust rie-pen vrede uit over alle in slaap gewiegde stervelin gen, ook Agla's zoon sliep eindelijk 111. De visscher begaf zich bij het sterren licht aan het visschenzijn vrouw zonk in een diepen slaap. Tegen de ochtendsche mering mot een rijke vangst thuis geko men, boog hij zich over zijn gastj zag hem nog vast slapen, en sloot, om den dierba ren jongeling te behoeden, de hut. HOOFDSTUK IV. Ferdinand's Moeder. De laatste ster aan den hemel verdween, en de morgen, die zoo schpon en heerlijk oprees, als zou hij der gansche wereld een blijden dag bezorgen, liet den storm nieb vermoeden, die over do golven der brui- schend ontroerde zee woeden zou. Van heb onbewolkte firmament lachte de zuiverste •blauwe lucht door de vensterbogen van den burcht te Tunis nederwaarts, toen de Dei, uit bange droomen over zijn verstoe ten kind, oprees en weemoedig de gordij nen op zij schoof; maar ach! hoe glansrijk alles den vader omringde, zoo droef en troosteloos was het in zijn hart. Door geer* beminnende ziel omgeven, leunde b op da koude marmeren vensterbank, ondersteun de zijn hoofd, dat door den last van zeven tig jaren en door het zwaarwichtige van kommer en berouw werd nedengedrukt, met de matte hand, en wensoht-o wel, dat allen slechts een woeste droom was geweest, Van droefheid zalfde hij heden zijn baard niet, en zuchtend noemde hij somwijlen ded naam van Abdul, waarmede hij Ferdinand bedoelde. Een mensch, en zuiver mensch, van onbe- rispelijken wandel en edelen zin, trad bin nen en bleef achter hem staan. Hij zag om en Theodulus groette hem. (Wordt verrolgd).

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1