S)e £eictac!ie (2ou/tomt H.H. ADVERTEERDERS. BUiTENLAND. Buitenlandsche Berichten, BINNENLAND. Dit bind verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs beuraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden" 19 ct. p. week, f2.50 p. kwartaal; bjj on7.c agenten 20 ct. p. weck, f2.60 p. kwartaal.Fra.ico p. post 12.95 p. kwartaal Het GeillustreerdZondaga- blad is voor de Abonné's veiitrijgbaar tegen betaling van 50 ct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijk® cummers 0 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 12e Jaargang, DONDERDAG 2 DECEMBER 1920. Bureau: RAPENBURG 10 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Ko. 3389 Postbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag ."3 ccnl per regel, overige dagen 30 cent. Voor Ingezonden modedeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en veihuur, koop en verkdop fl.- Zaterdags overige dagen f0.75. Dit nummer bestaat uit twee bladen In verband met den vrijen Zaterdag middag op de zetterij van ons blad, be richten wij U hierbij, dat wij voortaan 'sZaterdagsmorgens GEEN advertenties meer kunnen aannemen, welke bestemd zijn voor het nummer van dien dag. Beleefd verzoeken wij U daarom usteE9Ssjk VRIJDAGSAVONDS uwe ad vertentiën aan ons bureau te doen aan bieden. Wij vertrouwen, dat, om teleurstelling te voorkomen, hiervan goede nota zal worden genomen. Hoogachtend. OE ADMINISTRATIE. V De Onderwijzers-salarissen. Dat do interpellatie in de Tweede Ka mer over de o nd er w i j ze rssalor i ss e-n gee a succeö heeft gehad 't spijt, ons vioor het belang van onderwijs en onderwijzers. Maar laten wij met dé heeren v. Wijn bergen en Bulten vertrouwen, dat hier de werkelijkheid anders zal zijn, dan de schijn, en de Minister alsnog eenige min of meer belangrijke wijzigingen in het desbe treffend Koninklijk Besluit zal doen aan brengen. 't Is echter opdat dit bereikt worde r te hopen, dat „het comité voor salarlsac- itie" (waarvan men nu weer een fraai( 1) manifest in dit nummer aantreft) niet cfoor- gaat op dezelfde wijze, als de laatste woken, actie te voeren. Na de regeringsverklaring, waarin het Kabinet bij aanneming van een der moties mot heengaan dreigde, was de houding der rechterzijde volkomen verklaarbaar. De Katholieke onderwijzers zoudten haar zelfs niet anders hebben gewild. De liberale „Nieuwe Ort." constateert lat de linkerzijde hetzelfde zou hebben ge-- laan: Bij de rechterzijde heeft zij (de re geering) met dit uiterste dreigement haar doel bereikt, rechts heeft men het hoofd gebukt. We willen den politie- ken leiders aan die zijde er geen ver wijt van makenwe gelooven, dat men links in volkomen dezelfde omstandig heden niet anders gehandeld zou heb ben. Voor eiken practischeu politicus komt wel eens het oogenblik, dat hij zijn meening over een bepaald vraag stuk moet verzaken ter wille van het politiek partijverband. Maar daarom juichen we het temeer toe, dat de lei ders der vrijzinnige fracties, die dooi geen enkele politieken band met het Kabinet gekneld worden, voor dit drei gement der Regeering niet 'geweken zijn. Intusschen nogmaals zij de ver wachting er op gevestigd, dat Minister de Visser bij het „gladstrijken van de plooien" der regeling er rekening mee zal houden dat het strijken tegenwoordig ook noodzakelij kerwijs veel geld moet' kosten. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De betrekkingen van Frankrijk met het Vaticaan hersteld. Verscherpte actie tegen d'Annunzio. De spoorwegstaking in Noorwegen. Vrees voor sympathiestakingen. Ernstige toestand in Perzië. Vredespogingen in Ierland. Splitsing der Italiaansche socialistische partij in 3 groepen. Duitschland. Geheime troepen. Naar de Berlijnsche politiopresidenit me dedeelt heeft men de bewijzen in banden, dat de vroegere tijdelijke vrijwilligerscorp- een, ondanks hun ontbinding, nog bes-taan. Be voornaamste schuldige is Hubert Bes- tolmann een gepensionneerd kapitein, die de afzonderlijke compagnieën van. het vroe gere zesde regiment der tijdelijke vrijwilli gers, onder verschillende namen bijeen heeft gebracht. Men heeft niet kunnen vast stellen, dat dit regiment militaire oefenin gen heeft gehouden of over wapens be schikt. Bestelmann is gevlucht. Tevens heeft de politie de statuten in handen gekregen van de op 6 September 1920 gestichte Berlijnsche afdeeling van de Orgesch. Ook daarbij is kapitein Bestel mann betrokken en een reedes officieren. Bezen zullen "zich ten deele voor den rech ter ten deele voor het commando der rijks- eerbaarheid te verantwoorden hebben. De staking in Opper-Silezië. Naar wordt gemeld, is in do „Bismarek- hiitte" de staking reeds uitgebroken. Alle bedrijven liggen stil. In andere industriee ls bedrijven is een stemming houden, baarbij een kleine meerderheid zich voor de stalring verklaarde. Het eindresultaat u nog niet bekend, zoodat men op het ^ogenblik den toestand nog mie-t helder KMI overzien. Het is niet uitgesloten, dat deze staking zich tot een algemeens sta dig zal uitbreiden. De arbeiders eischen ®en toeslag van 1000 mark, die echter door de werkgevers wordt geweigerd. Ook de vakvereenigingsleiders venoordcclen de sta king, die door de radicale bedrijfsraden pp touw is gezet. Frankrijk. Het gezantschap bij den Paus. De Kamer verwierp zoo meldt Havas met 375 tegen 229 atemmen het amende ment, waarin de zending van een gezant aiaar Rome gevraagd werd, maar zonder wederkeerigheid van het Vaticaan. Een af gevaardigde van den Elza.s las namens zijn Elzasser collega's een verklaring voor. Een groote meerderheid juichte spr. toe, die zich verheugde over het herstel der betrek- In n gen met het Vaticaan, dat de toepas sing der religieuze wetgeving van Elzas Lotharingen op het overige Frankrijk zal vergemakkelijken. De president bracht het eenige artikel vian het voorstel betreffende het herstel van een gezant bij het Vaticaan in stem ming. Het werd met 307 tegen 209 stemmen aangenomen Het genomen besluit wordt door de"'"* Fransche pers vrij algemeen goed ontvan gen. Zoo o.a. door 't „Journal des Débats" wanneer het zegt te gelooven, dat de uit slag met instemming zal worden begroet, daar hij de nationale gevoelens vertolkt. Opnieuw zullen de belangen van Frank rijk behartigd worden ill hat Vaticaan, dat een der brandpunten vormt van de gedach- tenwisseling der wereld. De snelheid, waar mede de goedkeuring verkregen werd en de aanzienlijke meerderheid daarvan toonen aan, dat in de nieuwe Kamer politieke wijsheid voorzit, alsmede de drang om het publiek belang te dienen. Engeland. Vredespogingen in Ierland. De labour-eomimissie, die naar Ierland gegaan is onder voorzitterschap van Hen derson, heeft in haar eerste zitting kennis genomen van een brief in de „Lidependan- ce" van het Sin-Feinn-lid Swe-tman. In dezen brief wordt voorgesteld een ge zamenlijke vergadering te houden van de Roomsch-Katholicke hiërarchie in Terland an do Iersche labours eu van de Iersche vredesconferentie. Henderson verklaarde zijn volle instemming te geven aan dit rstel, dat zoo spoedig mogelijk ten uit voer zal gebracht worden. „Msb." Italië. De actie tegen d'Annunzio. Uit Milaan wordt bericht, dat de Italiaansche regeering het voornemen heeft om tegen den nog steeds in Fiume verblij- venden d'Atrnnunzio een krachtiger houding aan te nemen. Generaal Oaviglia, de commandant der troepen te Venetië, wees in een dagorder reeds op den plicht, welken do soldaten te vervullen hebben. Hij hoopte, bij de uitvoe ring dezer opdracht op hun stipte gehoor zaamheid en trouw. Volgens de „Seeolo" zal om te beginnen de blokkade tegen Fiume verscherpt wor den en wanneer deze maatregel niet tot het beoogde doel leidt, zou Oaviglia een mili taire actie ondernemen. d'Annunzio, wiens leger thans ongeveer 5000 man telt, slaat in een proclamatie een zeer hoogen toon tegen de regeering aan en schijnt besloten to zijn het op een bloe dig treffen met de geregelde Italiaansche troepen te willen laten aankomen. Generaal Oaviglia heeft aan de pers een verklaring gezonden, waarin hij zegt, dat het noodig is dat d'Annunzio en zijn troe pen hun houding wijzigen en dat hij daar om uit Fiume verdwijnen moet. De gene raal acht zich gelukkig, dat ter wille van van het vaderland te bewerken. Geen Ita liaan, al is hij nog zoo groot mag zijn wil tegenover die van de natie stellen. Hij richtte door middel van vliegmachi- nis aan de rotpen van d'Annunzio te I'iume een oproep om onmiddellijk tot het leger terug te keeren, daar zij anders alle ge- :olgen zelf hebben te dragen. Uit Triest wordt aan de „Messagero" nis aan de troepen van d'Annunzio te Fiume gebied groote troepenbewegingen zijn ge signaleerd. In het geheele Fiume-gebied heerscht groote opwinding. Fiumeescho legionairen namen een aantal sloepen van generaal Gerrario onder vuur en trachten zich van de vaartuigen meester te maken. De „Idea Nationale" publiceert een schrijven van d'Annunzio aan zijn verte genwoordiger te Zara, waarin hij verklaart, dat hij vastbesloten is Dalmatië met alle middelen te zullen verdedigen. Het „Giornale del Popoio" meldt, dat Fiumeesche legionairen uit Fiume naar Meglia zijn vertrokken, ten einde het eiland in staat van verdediging te bren gen, daar voor een aanval van geregelde Italiaansche troepen wordt gevreesd. De Schadevergoeding. Volgens een bericht aan de „Messagero" zijn de aanspraken op schadevergoeding van Italië aan Duitschland en Oostenrijk op 4,5 milliard lire vastgesteld. Rusland. Petljoera's débacle. Nauwkeurige berichten over het lot van het Oekrainsch leger van Petljoera wor den tlrans bekend. Bij Wolotsjisk boden de troepen bardnekkigen. tegenstand, maar daarna begonnen zij in paniek over de Poolsche Proet-linie te vluchten. Hoe zeer Petljoera's troepen gedemoraliseerd zijn, blijkt uit het feit, dat bij een aanval van den bolsjewistisehen generaal Katomaki aan de brug bij "Wolotsjisk 3 batterijen en 4 cseadrons van Petjjocra onmiddellijk de vlucht namen en ove-r de Poolsche grens gingen. Do ontwapening van Poolsche zijde voltrok zich zonder incidenten in tegen woordigheid van Fransche officieren. Aan de Proethliniej die door het wapen- stil stands verdrag is vastgelegd, staan de bolsjewistische en Poolsche troepen tegen over elkaar en htm omgang is "Vöikomen correot. Zuid-Slavië. Een verblijfplaats voor Wrangel. De Zuid-Si arische Ministerraad besloot aan generaal Wrangel en 20.000 zijner man schappen voorloopig een verblijfplaats in Zuid-Slavië te verschaffen. Reeds zijn er troepen gearriveerd én ook Wrangel zal spoedig volgen. Lifauen. Wapenstilstand met Zeligowski. Den 27cn is te Kowno de wapenstilstand tusschen Litauen en Zeligowski geteekend, die op 30 November is ingegaan. De Pool sche regeering waarborgt, dat Zeligowski zich aan den wapenstilstand zal houden. Griekenland. DE KONINGSKWESTIE. Voor Constantijn. Reizigers uit Athene deelen mede, dat de agitatie voor Constantijn bevorderd wordt door een sterke Duitsche strooming. In de straten wordt geroepen„Leve Duitschland! Weg met Frankrijk!" De portretten van koning Constantijn en keizer Wilhelm II werden, met bloemen versierd, ten toon gesteld. Koning C o n s t a n tij n en Keizer Wilhelm. De „Revue Universelle" publiceert een reeks tot dusverre niet gepubliceerde tele grammen van den ex-koningin Sophie van Griekenland aan haar broeder, den ex- keizer van Duitseliland, welke in December 1916 en Januari 1917 uit Athene naar Ber lijn gezonden zijn. Daarin vraagt zij den Duitsehen gcncra- len staf een offensief op den Balkan te be ginnen, waartoe koning Constantijn dan zou medewerken door generaal .Sarraits linkervleugel aan te vallen. Hindenburg sprak zich echter tegen de wenschelijkheid van een Balkan-offensief uit-. In het laatste telegram verzekerde ko ningin So pi lie haar broeder, dat het Griek- sclie volk ten gunste van Duitseliland te gen de geallieerden zou blijven werken. „Mogen deze infame zwijnen, voegde zij er aan toe, de straf Ltij>g<on, wolko zij vcidic- nen." Een zeer voorzichtige verklaring. Reuter verneemt, dat de Geallieerden wel is waar den terugkeer van Constan tijn naar Griekenland niet kunnen verhin deren, maar dat die terugkeer de goede versitandhouding tusschen de Geallieerden en Griekenland toch zeer ernstig zou be dreigen en het verdrag van Sèvres dan misschien zou herzien. Russische gewonden. De minister van oorlog heeft medegedeeld, dat er binnenkort 800 Russische gewonden van Wrangels leger te Athene zullen aan komen. De bevelhebber deelde mede, dat er op het oogenblik geen gevaar bestaat voor een aanval der Kenia listen. Kcmal's troe pen zijn op het Armenische front vastge houden. Armenië. De Wapenstilstand met Turkije. Een te Konstantanopel ontvangen tele gram uit Tiflis bevestigt, dat er voor de tweede maal een wapenstilstand tusschen Turkije is gesloten en dat op 25 November vredesonderhandelingen te Alexandropol geopend zijn. Portugal. Een Ministerie van een dag. In Portugal wdl de vorming van een nieuw Kabint maar niet. gelukken. Wel is gemeld, dat generaal Abel Hipolito er in geslaagd was een ministerie samen te stel len, doch dit heeft slechts een dag geleefd. Thans zal majoor Liberatoe Pinto, zijn ge luk beproeven. Hij wil een republikednsch ooncentratie-kabinet formeeren. Vereenipëe Staten. Hervatting der diplomatieke betrekkingen met Mexico. Staatssecretaris Co-lby heeft Mexico offi cieel voorgesteld, dat Mexico en de Ver. Staten te zomen een commissie zullen be noemen, dip een verdrag zullen ontwer pen, waarop een volledige hervatting van de diplomatieke betrekkingen kadi worden Perzië. Ernstige toestand. Volgens een bericht uit Alahabad is de toestand in Perzië ernstig. Do sjah heeft Zaterdag een buitengewone zitting van den staatsraad geopend, vVaar- in de regeering een overzicht van den toe stand gaf en uiteen/zotte, dat het land zoowel van het Noorden uit als uit het Zuiden en van buitenaf wordt bedreigd en dat er geen .geld of andere binnenlaudscho hulpbronnen zijn. Vervolgens deelde de regeering den in houd van de Bngelscho nota mede, waar in spoedige aanneming van het Engelsch- Perzische verdrag wordt gevraagd. De ver gadering weigerde echter een commissie te benoemen welke met het kabinet do ver antwoordelijkheid zou dragen, zoolang liet parlement niet bijeen is. Men verwacht thans, dat het parlement voor Nieuwjaar bijeen zal komen. Japan. Aanbouw van slagschepen, slagkruisers en torpedojagers. Japan gaat vier nieuwe slagschepen en ner slagkruisers bouwen, die tegen 192G gereed zullen zijn, terwijl tevens 12 krui sers en 60 torpedojagers zullen worden aangebouwd. Alles maar voor den huldigen vrede! Een mild Huiseigenaar. Een overleden huiseigenaar te Derby, John Wooding, die bij zijn dood een vermo gen naliet van 29.286 pond sterling, bepaal de in zijn testament, dat aan al zijn huur ders voor ieder volledig jaar" van hun huur in de eerstvolgende tien jaar 1 pond moet worden uitgekeerd. Daling der katoenprijzen in Egypte. Volgens een bericht uit Cairo heeft de regeering een commissie benoemd bestaan de uit drie Egypienaren en drie Engel sehen, om de gevolgen van de daling der katoenprijzen op den economischen toe stand van Egypte te bestudeeren en maat regelen te beramen, ten einde voor de klei ne boeren de moeilijkheden, die daaruit kunnen voortspruiten, te verminderen. Aangehouden. Te Mod an e heeft de Ibaliaanscho politie een gevaarlijk bandiet aangehouden, die tijdens de bezetting van de Turijnsehc fa brieken door de arbeiders, twee onschul- digen had doen terechtstellen, wijl zij het nie.t met zijn bolsjewistische ideëen eens waren. Een Orkaan. Er heeft een orkaan geiheers-cht langs de kusten van den Atlantisch en Oceaan. Het Griekselic stoomschip „Ieanis Gorras" is op de Pierre Notre vergaan. De bemanning werd opgepakt door de reddingboot uit Molene. Het stoomschip „Oros Requin", van Duin kerken, verkeerde in nood on is naar de haven van Ouessant gesleept. Vervalschte Wijn. Beambten van den dienst tot liet tegen gaan van fraude hebben dezer dagen in het station van VarenneSt. Hilairo (Frank rijk) beslag gelegd op 50 halve vaten wijn, die hun verdacht voorkwamen. Bij een on derroek bleek dat de 30.000 liter tot 50 pet. water bevatten. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De interpellatie over de onderwijzerssa larissen in de Tweede Kamer is geëindigd. De ingediende moties zijn verworpen. Gisteren heeft „St. Raphael" te Utrecht een vergadering gehouden. Een telegram werd gezonden aan den voorzitter van den Raad van Ministers, waarin o.m. werd ver zocht de totstandkoming van het compro mis te willen bevorderen. Er wordt aandrang uitgeoefend om de contingents-vermindering van de militie ook te doen gelden voor de lichting 1921. Uitvoer van Kaas. De Minister van Landbouw heeft a. nader bepaald, dat de Nederlandscho Xlibvoermaatschappij consenten zal kunnen eaidosseeren voor uit-voer van 50 pC.t. van de kaas, voorzien van het Rijksmerk, ge durende het tijdvak van 3 tot 31 October j.l. bereid door producenten, die zich schrif telijk hebben verbonden tot nakoming, der hun met" betrekking tot de binnenlandsche melkvoorziening opgelegde verplichtinge.n b? het uitvoerporcentago van de kaas voorzien van het Rijksmerk gedurende de periode 31 Ootober tot. 14 November j.l., be reid door de producenten onder a bedoeld, voorloopig vasbgeateld op nul. Uitvoer van kaas zonder rijksmerk. Naar aanleiding van de mededoeling van den Rijkszuivelinspectiedienst aan de er kende kaasexporteurs over het alsnog toe laten van kaas zonder rijksmerk voor ex port., mits deze kaas oorspronkelijk het merk heeft gehad, heeft de Ncderl. Ver een iging van Kaashandelaren aan den Rijkszuivelinspecteur bericht, dat de da tum van 1 December, in zijn circulaire go- noemd voor de opgave dier partijen kaas, een voorloopige zal moeten zijn, daar hot stellig te verwachten is, dat over enkele maanden van vele partijen, waarvan de merken thans nog goed schijnen te zijn, zal blijken dat zulks dan niet meer het geval is. De billijkheid brengt derhalve mee, dat geregeld een dergelijke maatregel als thans genomen is, wondt toegepast en wel totdat een voldoende waarborgen biedend merk in gebruik zal zijn genomen. Uitvoer van gezouten haring naar Duitschland. De „Vassch. Crt." verneemt dat in De cember do invoer van gezouten haring in Duitseliland zal worden vrijgegeven. Bijslag loonen Sigarenmakers. Tusschen do verbonden sigarenfabrikan ten in Nederland en de verbonden werkne mers in deze nijverheid is thans definitief een bijslag op de loonen vastgesteld in ver band met de stijging van het indexcijfer on desbetreffende bepaling in artikel 5 van de collectieve arbeideovereeiikcmst. Vanaf den eersten betaaldag in Aug. j.l., moet nu 5 pGt. loonbijslug gedurende 13 weken, en van af den eersten betaaldag in Nov. j.l. 10 pOt. bijslag, gedurende 13 weken betaald worden. Socialistische polilick in binnen- on buitenland. De socialistische humbug orccit no altijd over de „internationale", terwijl er van een internationaal socialisme schijn noch schaduw te zien is. Theoretisch eu pntctisch slaan do partijen, die door onze S. D. A. P.-mannen als socialistisch worden voorgesteld, zeer ver van elkaar af. Dit blijkt reeds uit liet feil, dal de zoogenaamd socialistische partijen zuh niet in dezelfde internationale thuis voelen. Alen praat er reeds over om naast de tweede en derde ook nog een vierde Internationale op to richten. En in do tweede International!! loopen do meeningen over de meest belangrijke punten zoo sterk uiteen, dat eensgezinde actie in verschillende landen legelij'k volkomen uit gesloten is. Air Troelstra heeft zijn partijgenoolen hier wijsgemaakt, dat do Tweede Internationale voorlaan zou opkomen tegen de nationale ver dediging en voor do volledige ontwapening zonder meer. Daarop werd, zooals men weet, door den Partijraad der S. D. A. F. besloten het bevorderen der volksweerbaarheid uit het partijprogramma te schrappen en een 1. uze te lanceeren, die neerkomt op: „Leve de Weer loosheid". Achteraf blijkt nu, dat de leider der »S. D. A. P. zijn partijgenoolen nogmaals' heeft mis leid. Cam. Huysmans. de secretaris der Twee de Internationale, heeft te Eerlijn een redo uitgesproken, waarin hij, volgens Ifuy.-.man's eigen blad, liet volgende zlidc: „De oorfog heeft de Internationale in een zeer moeilijken toestand gebracht Zij houdt vast aan 't grondbeginsel der nationale ver dediging, maar tevens ook aan het grondbe ginsel der internationale solidariteit(De Volksgazet, 26 Nov.). Gam. Huysmans beroept zich dus op de In ternationale, om do goedkeuring zijner partij- genooten van het Belgische oorlogsbudgcl a één en een kwart milliard francs te vorklaren. Afr. Troelstra meent met de resoluties van Ge neve zijn ontwapeningsleuzo te kunnen recht vaardigen. Deze tweeslachtigheid bij den lei der van de Internationale zit den redacteurs van „Het Volk" dwars in de maag. Zaterdag hield de overzichtschrijver van het orgaan der S. D. A. P. dan ook een lang pleidooi, om met knipsels uit het blad van Carn. Huysmans te bewijzen, dat do Belgische socialisten eigenlijk toch kranige anti-militaristen zijn.... Afaar zoo zegt „do Tijd" terecht het vóórnaamste wordt door de „Volk"-redactio opzettelijk verzwegen. Do waarheid is, dat do Belgische socialisten den militairen diensttijd hebben aanvaard. Dit „voorloopig" beteckent in den geest van do Belgische regeoring, dat do diensttijd later weer wordt verlengd. Voor dit jaar vindt de regeering 10 maanden vol doende, omdat cr twee lichtingen tegelijk moe ten opgeroepen worden. De socialistische „eischen" hebben met deze voorloopige rege ling niets te maken. De onderwijzerssalarissen. In het Kameroverzicht van het „Hbld." le zen we: De uitslag werd ter uiterste linkerzijde (de Kamer was vóór de stemmingen reeds zeer ru moerig geweest) en op de gereserveerde tri bune met een uitbarsting van uitroepen als „Schandel" en „Bultenl" begroet, ook toen do Voorzitter de vergadering reeds bad gesloten. Buiten, op het Binnenhof, stelden vele belang stellende onderwijzers zich. en haie op, om den heer Bulten eens op te wachten? Doch deze vertoonde zich niet en had, naar wij hoorden, door een ongewouen uitgang het gebouw ver laten. Het comité voor salarisaclio (Hoofdon-Ver- ceniging, Ned. Onderwijzers Genootschap, Bond vau Nederl. Onderwijzers) heeft naar aanlei ding van de gisteren gevallen beslissingen over de amendementen Ossendorp en Otto, volgend manifest verspreid: Aan bel Nederlandsche volk. De slag is gevallen! Dc ongehoorde aanslag op de salarissen der ouderwijzers is met succes bekroond. De grievende vernedering, een corps van 33,000 ambtenaren aangedaan, is niet te niet gedaan. De gevolgen? Voortaan zal de onderwijzer(es) met lager salaris beginnen dan de gemeentewerkman en 'l (gehuwd) kunnen brengen tot dc hoogte van een politie-agent. De ongehuwde zal nog f 400 minder ontvangen. Voortaan zal bij (zij) de oogon behooren neer te slaan voor den onderwijzer in wording. Voortaan zal hij terzelfder tijd hebben to strijden: in den dienst tegen wrok, thuis tegen ontbering. Maar de Nederlandsche onderwijzer, als ambtenaar gedegradeerd, als burger in stand verlaagd, laat zich niet vernederen. Ilij gaat zich verzetten. Hij bindt den strijd aan met da Nederlandsche regecring. Hij zal dien door zetten tot het gelukkigo eind. Afet elk gcoor* loofd middel. Die strijd zal worden gevoerd ton koste van de belangen der Nederlandscha jeugd, tot groot nadeel van het onderwijl Alaar de nadeelige gevolgen komen voor reko- ning der Regeering, die ontbering gaf in plaats van loon en vernedering in plaats van waar deering. Het comité voor salarisactie (Hoofden-Ver- eeniging, Ned. Ond. Genootschap, Bond van Ned. Onderwijzers). Een Belgisch oordeel over onze Katholieks partij. De Brusselsche redacteur van de .Mashd.^ seint d.d. 30 dezer: De heer v. Hoeck, Kamerlid voor Trunhout, schrijft in „De Standaard" over de Katholieke partijlucht. Hij haalt daarbij het voorbeeld aan van Nederland en zegt dan:

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1