\weede Blad. jnsdag 30 November !B2Q STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. (Vervolg.) jj IdW als voren uit de ouders van loorlingen riijzondere scholen. KoBind worden de heeren Mr. A. L. Hermans, fi, Goslinga en Dr. D. Plooy. jo. Idem als voren uit de onderwijzers aan febare lagere scholen. D.„oemd worden de heeren W. Koops Az., D. Ijchuyt en Jac. Tjalsma. |b, Idem als voren uit de onderwijzers aan bij- idere lagere scholen. Benoemd worden de heeren W. Vros, no. 2 van Lanbevoling met 13 stammen tegen 11 op den van Wijk en 1 op de firma Pera en Co., [P. Melief en Th. G. Breuring. K Idem als voren uit de overigo meerderjarige hefenen. Pa heer Groen, eveld wil de aandacht vea ls op zijn partijgenoot J. Veldman. KjtsM van stemming voor de eerste va tte (aanbeveling J. A. v. Hamel en B. Kamp- aar) is, dat zijn uitgebracht 6 st. op den heer bschuur, 17 op don heer Sanders en 7 op i heer Veldman. M twesdo stemming heeft tot resultaat dat [uitgebracht 11 op den heer Sanders, 7 op i heer v. Hamel, 7 op den heer Veldman, 1 fen heer Kanipschuur- en 1 blanco. |ij derde stemming wordt gekozen de heer iders met 10 st. tegen 6 op den heer v. Hamel, [p den heer Veldman en 1 blanco, por de tweede vacature worden uitgebracht op den hoer Draayor, no. 1, 13 op den heer (tien, no. 2; 7 op den heer Veldman en 1 bfan- ffitj tweede stemming verkrijgt do heer Meyneu [do heer Draayer 5, de heer Veldman 8 st. en Banco. Bij herstemming tusschen de heeren jm en Veldman wordt eerstgenoemde gekozen 16 st. tegen 8 op den heer Veldman en 2 de derdo vacature worden uitgebracht op boor Mizee 13 st., 6 st. op mevr. Siogenbeek, den heer Veldman en 1 blanco, jij tweedo stemming wordt gekozen de heer mot 15 stemmen, 8 tegen op den heer Veld- 4 op mevr. Siegenboek en 1 blanco, i, Benooming van eeno onderwijzeros aan de hol der 3e klasse No. 5. jenoemd wordt mej. W. N. van der Wal alhier, e. Benoeming van acht leden van het Burger- Armbestuur. ja heer Van Eek heeft met verwondering aanbeveling kennis genomen. B. en W. blijkbaar uitgegaan van de gedachte dat al- ij verstand van zaken hebben die eenmaal iDc'ie zijn. Van de 15 voorgedragenen behoort oón tot da anti-kapitalisten. Dit is a'oso- niet in overeenstemming met de kracht van en. Spr. beveelt daarom aan, zijn par- noot Vallentgoed 6 heer Bots, weth., zegt dat zij die eenmaal inctie zijn en die hun werk goed gedaan heb- op den voorgrond zijn gesteld. Bij een vorige genbeid is wel degelijk aan de Soc.-Dem. go- ir toen hebben al de gevraagden be lt. En wat nu do verhoudingen aangaat, de kolieken hebben hier ook 7 leden en slechts lid in het B. A. r z. zegt dat bij de samenstelling van Comm. voor Armenzorg is uitgezien naar per- zich reeds lang op dit terrein hadden iOgen. ïïet is hier te doen om hulp te ver ia waar dit noodig is, maar daarbij is ver- Sht tact. hoor v. Eek is met deze antwoorden niot irtden. Als B. en W. op vertegenwoordiging do S. D. A. P. prijs hadden gesteld, had men enkele personen individueel moeten vragen.. het bestuur van de organisatie. Hot is hier uwens een heel andere zaak. Men spreekt nu geschiktheid, maar dat is een verouderd ktfpunt. Spr. acht niemand, die niet van zijn kling is, geschikt voor dit werk. Hij meent dat 8. D. A. P. recht heeft op een sterkere ver- fflwoorgiging. Wanneer men prijs stelt op me- :erking van de Soc.-Dem., die daartoe bereid (protest van den beer Knuttel) dan moet. ook r met hen worden gerekend. «uitslag van de stemming voor de eerste va ke is dat gekozen wordt mej. D. Coebergh. Nier worden gekozen mej. C. Körsse en de hoe- di. H. W. Blote, G. Mizee, J. P. Mulder, H. J. «i«r, J. Zitman en M. F. Oostveen. De heer fetgocd verkrijgt telkens 7 of 8 stemmen. He V o o r z. heet mevr. Dubbeldeman, intus- to ter vergadering gekomen, van harte geluk haar herstel en met-de geboorte van haar "ih dio, naar hij hoopt, voorspoedig zal op to. Verordening tot wijziging van do vorbrda- 8 van 20 Juli 102Q (Gem.blad no. 33), hou- "ie Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur Leiden. to. Voorstel tot bestendiging van de huur van perceel toelland, genaamd „het Galgeveld", E. A. Th. Vermond. Goedgekeurd. 'Go. Idem als voren van het perceel teellani 'westen van het Raamland, Sectio M No. 853 mot. bijbehoorende schurr, aan C. Boekee. «ingenomen. |!°- ^em als voren van het perceel teelland ™I de Rijkswerkinrichting, Sectie L No. 537 aan G. van Breda Kolff. Aangenomen. P' 'dom als voren van het perceel weiland 'I den Rijnsburgerweg, Sectie P No. 195, aan C. Dieben'Bieaiot. dorste] om B. en W. te machtigen killende lokalen der Stads-Gehoorzaal tegen ^'uderd tarief af te staan aan de Leidscho JmveeWereeniging ten behoeve van hare Uj" a"fl' 'e '10udeu tentoonstelling. Voorstel: •tot intrekking van de bij Raadsbesluit van i CUari 1920 vastgestelde verordoning, bepalen de het getal der scholen voor openbaar lager on derwijs te Leiden, den omvang van het onderwijs op elke school en den bijstand aan de hoofden der scholen te verieenen;5 b. tot vaststelling van de verordening, bepar lende het getal der scholen ovor openbaar lager onderwijs te Leiden, den omvang van het onder wijs op elke school en den bijstand aan de hoof den der scholen te vorlecnon. Hierbij is ingediend een amendement van den heer Dubbeldeman om bij ontstentenis van het hoofd der school niet een aan B. en W. aan te wijzen onderwijzer (os) do waarneming op te dra gen, maar de oudste in dienstjaren. De lieer d o Da n g e zou aan B. on W. willen agen of het niet beter is dit voorstel aan te houden. Nu over een maand do wet van '78 ver- allen is en de niouwe wet in werking treedt, komt het hem vreemd voor nu nog een regeling te maken gebaseerd op de wet van '78. Hij zou het beter achten deze zaak nog maar een maandje sleeponde te houden en te wachten tot het vol gend jaar als toch een nieuwe regeling, geba seerd op de nieuwe wet, noodig is. Spr. vraagt of h'et niet beter is dat B. en W. een voorstel gereed maken, tor uitvoering van de niouwe wet. De hoer v. d. Li p, weth., zegt dat de heer de Lange uit hot oog verliest dat voor de nieuwe wet- een ruime overgangsbepaling is gegeven. Be halve enkele artikelen, kan deze verordening nog eenigen tijd mee. Wordt dat voorstel niet aan genomen, dan zal het gevolg zijn, dat enkele handworkonderwijzeressen haar salarissen niet kunnen ontvangen. Do heer de Lange is niet bevredigd. Er zijn voor sommige punten overgangstermijnen, maar niet voor verschillende zaken die hier geregeld worden, wat spr. met voorbeelden aantoont. Ver schillende vakken krijgen oen andere letter, het ambulantisme wordt afgeschaft enz. En wat de helpsters bij het handwerkondorwijs betreft, die zaak kan even afzonderlijk worden geregeld. Den hoer v. d. Lip, weth., bevreemdt dit op treden van den heer de Lange. De zaak sou an ders staan, als dit aan den Raad extra-werkzaam heden gaf, maar B. en W. hebben hun werk nu al gedaan. De heer Sytsma zou, als de verordoning nog gemaakt moest worden, met den heer de Lange meegaan. Nu acht hij het niet gewonscht dit voorstel terug te wijzen. De heer de Lange zegt dat de niouwe wet in werking is getreden eer Ged. Staten dit ont werp hebben goedgekeurd. Punt A wordt goedgekeurd. Bij punt B, art. 9 komt aan de orde een amen- doment-Dubboldeman. De heer Dubbeldeman zegt dat B. en W. met hun voorstel komen in het scliuitjo van do onderwijzers. Het vaste plaatsverv. hoofd vervalt maar als nu de aanwijzing voor ieder geval aan B. en W. wordt opgedragen, krijgt men weer doazolfden toestand. In de praktijk zal het hoofd plaatsvervanger aanwijzen. Beter is daarom dat de oudste in dienstjaren steeds als plaatsver vanger optreedt. Do heer dé Lange vindt hot aangenaam dat de heer Dubbeldeman den ouderdom wil eeren. Tocb zal hij hom niet steunen omdat do nieuwe wet een andere regeling geert. De heer M e y n e n is tegen het voorstel van den hoor D. Hei betreft hier een kwestie van ge schiktheid en niet van de goboorte-acto. Do hoer Sytsma zegt dat de onderwijzers ooger bezwaar hadden omdat de plaatsvervan ger daarvoor geloond word. Nu dat niet meer bot geval is doet zich het geval voor, dat men geen plaatsverv. kan krijgen. Do heer v. d. Li p, weth., zegt dat het zoo cen- oudig is al de dag, dat voor dergelijke werk zaamheden de meest geschikte gevraagd wordt. De heor D. schijnt te bohooren tot hen die een vreeselijke angBt voor de hoofden heb ben. B. en W. deelen die vrees niet. De opmer king van den hoer de Lange is ongegrond, daar de nieuwe wet in dit opzicht geen verandering brengt. De hoer Dubbeldeman trekt zijn voor stel in. De verordening wordt hierna goedgekeurd. 15o. Voorstel: a. tot hot instellen van een eisch tot ontrui ming van de perceolen Dorpstraat Nos. 271 en 272 te Warmond, resp. tegen G. van Zeggolen en C. van 'der Burg; b. tot het instellen van een oiseh tot opvor dering van het perceel Dorpstraat No. 57 te Leiderdorp, tegen P. Jongoncel. De hoer d e 1 a R i e is in 't algemeen niet voor uitzetting, maar in dit geval zal hij geen bezwaar maken. Het voorstel wordt goedgekeurd. 16o. Voorstel tot het aangaan van een overeen komst, betreffende de levering van electriciteit in de gemeente Leimuiden door do Leidsche Elcc- triciteitefabriek. De beer van Eek zegt dat zijn voorstel (af- zondorlijko tarieven) in handen is gesteld van B. en W. Wordt dit voorstel nu aangenomen, dan komen we in strijd mot wat we zooeven hebben uitgesproken. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zijn we tot 1947 gebonden. Hij wil daarom vragen of deZe zaak niet .tijdelijk kan worden De heer v. d. Pot, weth., moet aanhouding ontraden. Als het voorstel-van Eek wordt aange nomen, dan moet bet gaan binnen het raam van de bestaande contracten of er moet worden go- wacht tot de contracten afloopen. Is het eerste het geval dan ie er tegen aanneming geen be zwaar en in het laatste geval evenmin, daar alle contracten ongeveer terzelfder tijd afloopen. Dit voorstel is vrucht van langdurige onder handelingen. De hoogspanningskabel,vroogor voor Aalsmeer gebruikt, ligt nog steeds renteloos. Spr. vil wel op een briefje geven dat als oen an dere regeling wordt getroffen dan voor Alkemado, de overeenkomst niet tot stand zal komen. Hij moet daarom do aanhouding ontraden. De heer van Eek repliceert. De vraag is wat is van meer belang de ingezetenen of het be lang van de lichtfabrieken. Het is noodig dat wij hior onze prijzen in vrijheid kunnen bepalen. De heer de Lange zegt dat de heer v. Eck terug wil naar het stelsel van toeslagen uit de gemeentebedrijven. Dat is de bedoeling van zijn voorstel. We zijn nu van den verkeerden weg af, en spr. vindt hot niets erg dat de Raad zich een weinig bindt en terugkeer naar den verkeerden door de Soc. Dem. gewenschten weg moeilijk maakt. Verschillende stemmen, o zoo! De heer de la Ri e critiseort de houding van den heer De Lange. De heer Wilmer zegt dat thans aan de orde is het voorste] van B. en W. Het voorstel van Eek staat hiervan los. Een contract meer of min der zal aan de verwezenlijking van zijn voorstel, dat alle contracten met de buitengemeenten be treft, geen schade 'doen. Spr. ziet dan ook niet in, waarom aanhouding gewensebt zou zijn. De verordening wordt hierna aangenomen met 20 tegen 8 stommen, die van den heer Knuttel en de Soc. Democraten. Thans wordt eerst aan de orde gesteld punt 22. iVoorstol a. tot vaststelling van het kohier der plaatse-* .lijke directe belasting, dienst 1920—1921 b. tot vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfor, bedoeld* in art. 23 der verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar hot inkomen Punt a wordt goedgekeurd. Bij punt b zegt de heer van Eek dat het percentage niet noemenswaard is verhoogd. De gegoede ingeschrevenen kunnen gerust zijn. Wie echterniet gerust zullen zijn, dat zijn de bewo ners van do stegen en sloppen. Bij een heffing als nu wordt voorgesteld zullen armoelijders, die niet moesten geven maar van de gemeen ts ontvangen, moeten betalen. Spr. wil zeggen dat bij de uitvoering van deze verordening niet op bun steun kan worden gerekend. De hoer Eikerbout zeg', ^t.ala de Soc. De mocraten oen Woth.-portelcuille, hadden aan vaard, do zaak misschien anders zou 6taan. Spr. wil vaststellen dat de Socialisten .nu wel togen kunnen stommen, maar dat zij do verantwoorde lijkheid niet wenschten te dragen. De heer de Lange 6temt hierifiedo in. Het is oen zeer goedkoope propaganda. Men heeft de moet t e g o n dit voorstel te stemmen, omdat men do zekerheid heeft dat anderen wel voor de 2aken zullen zorgen. (Rumoer.) De heer Eordmans begrijpt de zaak niet goed. Hebben B. en W. maar zoo wat gedaan of hebben zij zich aan de verordening gehouden, waaraan niet alleen B. en W. maar ook de Raad volgens eed en belofte gebonden is. De V o o r z. zegt dat B. en W. niets anders deden dan de verordening uitvoeren. Hij vestigt er voorts de aandacht op, dat Leiden in dat op zicht geeu 6lecht figuur maakt. De heor Knuttel zegt dat hij niet zijn me dewerking wil verieenen de menschen op deze wijze het geld uit de zakken te kloppen. Mocht het mogelijk zijn, dit voorstel te verwerpen, dau zou dadelijk een geheel ander kohier gemaakt moeten worden. Spr. wil in geen.enkel opzicht eenigo verantwoordelijkheid dragen. De heor Groeneveld meerit dat de Raad in strijd met de Gemeentewet heeft gehandeld door een aftrek vast te 6tellen waarvan niemand kan leven. De heer Wilmer merkt op dat deze zaak onlangs ampel is besproken bij de vaststelling van het bedrag voor aftrek van noodzakelijk le vensonderhoud. 'tls „politiek" om ze nu weer ter eprako te brengen. Verder merkt spr. op dat bet een zeer doorzichtige politiek is het voor te stel len alsof de arbeiders in Leiden in ongunstiger conditie zijn daJn elders. In gemeenten waar Soc.-dom. weth. zijn en waar zij meer invloed hebben dan hior, is het geen haar beter dan in Leiden. Men hoeft zelfs in Utrecht b.v. van Soc.- Dem. zijdevoorstellen gedaan is dus niet een voudig meegegaan met B. en W. die niets ver- dor gingen dan do voorstellen van B. en W. in Leiden. Protesten van de zijde der Soe.-D,emocraten. De heer v. d. P o t, weth., zegt dat de progres sie hior zoover gaat als de wet toelaat en de af trek, zoover als de Kroon toelaat. De verordening wordt goedgekeurd mot. 19 tegen 9 stommen. Tegen do heor Knuttel, Eordmans ou do Soc.-Democraten. De Vocrz. schorst nu vergadering tot 's avonds kwart over acht. NOORDEN Landstorm. In de St. Franciacuszaal werd Vrijdagavond, onder leiding van Burgemeester Van der Weijden, voorzitter van het Comité, een vergadering gehouden voor den vrijwilli- gen landstorm. Ofschoon een flinke opkomst te constateeren viel, waaronder ook de Z.Eeerw Pastoor, waren toch slechts weinig personen aanwezig, die men er allereerst verwacht had, n.l. de militie-verlofgangers. Als spreker trad op (Luitenant J. van Meche- len, commandant in bet district Bodegraven, die eene uiteenzetting gaf van bet ontslaan en het doel van den vrijwilligen landstorm. Reeds in de oorlogsjaren hadden velen zich spontaan bij den vrijwilligen landstorm aan gemeld. welk getal zich in fle Novemberdagen van 1918 aanzienlijk uitbreidde. Het dool is Vorstenhuis en vaderland te vrijwaren voor revolutie, waarvoor het bevaar nog steeds aanwezig blijft. Aan die zijsft verdeelt men de maatschappij in de klassen der luierende ge nieters en der hongerlijdende zwoegers, of niet iedereen werken moet. Misstanden moeten ten behoeven niet door revolutie te worden weg geruimd, dit moet en kan geschieden langs ordelijken weg. Nog kort geleden Zag men Wijnkoop als def tig heer in een eerste klasse coupé reizen, doch 's avonds trad hij als spreker op in een oud colbert costuum met stropdas. Het domme Rusland met z'n 80 procent roo- den, dat lezen noch schrijven kan, ging ten onder door 'het bolsjewisme. Duitschland wierp op de regeering al de schuld van het ongeluk, en zoekt heil bij de revolutie, tot haar grooter ongeluk. Hier te lande is absoluut geen reden tot re volutie, de toestanden zijn echier nergens zoo goed dan in ons land; daarom te schuldiger staan ook de leiders ten onzent. Het gaat ech ter tegen het Christendom en het kapitaal, •als of het heidendom niet juist de slavernij, de ze deloosheid en onderlinge baat in zich voert. De uitwassen van het kapitalisme zijn uit den booze, doch gelijkheid in bezit is niet staanbaar. Zoolang er geen volmaakte mensohen zijn, zal er ook geen volmaakte maatschappij zijn, zij het, dat men beider volmaaktheid moet nastreven. Spr. wekt op tot bet lidmaatschap van den vrijwilligen landstorm ora daardoor mede te werken aan het behoud van godsdienst huisgezin, van vaderland en vorstenhuis. (Applaus.) Vervolgens geeft Dr. Valkema BJouw, uit Bodegraven, eene uiteenzelling van de nieuwe legerplannen, bij de regeering aanhangig, ter vermindering en verlichting van de militaire verplichtingen, zooals deze in de bladen reeds zijn gepubliceerd. In een circulaire, welke gratie aan de aarfwezigen werd uitgereikt, staat een en ander uiWoerig en duidelijk om schreven. Pastoor Pichot wekt vervolgens de aanwe zigen tot belangstelling en medewerking op De Regeering zegt: mannen, komt, we bob ben u noodig voor de goede zaak, waarbij wij het je zoo gemakkelijk mogelijk maken; aan ons nu de eereplicht daaraan te voldoen. Z.E. zich doodschamen als de Noordenaars zich menschen van karneme3ik toonen en, als in al les, ook nu niet meededen. Applaus en gelach. Verschillende aanwezigen meldden zich aan voor den buitengewoneu vrijwilligen land storm, terwijl aanmelding voor den gewonen vrijwilligen landstorm ter secretarie van de gemeente kan geschieden. Zulks haast niet en ieder kan er over nadenken, want de zaak moet en zal uit 'zich zelf groeien. Met een toepasselijk woord van dank sloot de Burgemeester de vergadering. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergaderde gister- iddag te 2 uur. Voorzitter: do Burgemeester. Afwezig de heeren G. Boon (wegens ziekte), Verbuist en Egmond. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Hierna geschiedt mededeeling van de inge komen stukken, w. o. dankbetuigingen van gemeenteambtenaren voor ontvangen ealaria- ■rbooging. De kas van den gemeenteontvanger is in orde bevonden. In de kosten van de volkstelling wordt door het Rijk vergoed een bedrag van f 82.40. Van den directeur van den Keuringsdienst op eet- en drinkwaren is ingekomen een ver slag over het afgeloopen jaar. Reeds eerder had de directeur een kort verslag uitgebracht, wnarbij hij mededeelde, dat bet hem zeer on aangenaam getroffen had, dat do overeenkomst niet gecontinueerd werd, omdat, volgens een couranten-bericht het bureau weinig activiteit aan den dag legde. B. en W. hebben echter inmiddels verklaard, dat dit bericht totaal on juist is en zij wel terdege overtuigd zijn van de activiteit van het bureau. Van do stichting Woningbouw „Oegstgcest" is ingekomen een schrijven, waarin gezegd wordt, dat de vereeniging Koninklijk is goed gekeurd on het derhalve niet aan den gemeen teraad geoorloofd is lo eiechen, dat wijzigingen n de statuten plaats vinden. In een gehouden ergadering werd tevens de wenschelijkheid litgesproken, dat geen leden van don Raad zitting zouden nemen in het bestuur, daar dit eerder verslappend dan bemoedigend zou werken. Het adres weidt verder uit over de voor genomen bouwplannen inzake het bouwen van 40 arbeiderswoningen. Do voorzitter stelt hierop voor het adres >or kennisgeving aan te nemen, omdat aan het door den Raad gqyraagde slechts gedeelte lijk is voldaan. Do heer Zaalberg wijst erop, dat toch wel in enkele eischen, door den Raad gesteld, wordt voldaan. Hij is er tevens niet .voor, daar bij afwijzing de noodzakelijke voorziening in arbeidershuisvosting weer zeer benadeeld wordt. Inzake de door den Raad gestelde eischen, met slechts 1 stem tegen genomen, merkt spr. op, dat dit voor hem geon bezwaar daar er raadsleden zijn, die als lid der vereeniging met de vereeniging meepraten en den Raad op alles wat de voorzitter zegt ja i amen zeggen. De voorzitter wijst er op, dat de heer Zaal berg zich niet erg vrienldelijk uitlaat tegenover de bedoelde raadsleden, waarop deze ant woordt, dat hij niets anders kan zeggen, dan hij zölf heeft medegemaakt. Hij zou het adre9 willen renvoyeeren naar B. en /W. om advies. De heer Bakker stelt voor om de vereeni ging te berichten, dat de raad het ingenomen standpunt handhaaft. (De heer v. Egmon'd komt ter vergadering.) Het voorstel van den heer Bakker wordt hierna aangenomen. Tegen stemmen de heeren Rubenkamp en Zaalberg. Een verzoek van het Rustvacanlieoord van den Bond van Gemeenteambtenaren om sub sidie wordt gerenvoyeerd naar B. en W. Door verschillende vereenigingen is inge- 1 een adres badhuis by hel Wijkverplegingsgebouw. Wordt eveneens gerenvoyeerd naar B. en W. Voor kennisgeving wordt aangenomen een adres van verschillende Ohr. bondon ora her ziening der salarissen van gemeentewerklieden. Een adres van eenige personen inzake den bouw van middenstandswoningen, waarover reeds vroeger gesproken, wordt aan B. en W. gegeven ter afdoening. Aan mej. v. McursWeersma, verloskundi ge, wordt op haar verzoek om uitwoning tot 1 Maart 1921 gunstig beschikt. B. en W. zullen onderwijl deze zaak nader onderzoeken. In de plaafts van mej. B. A. Klok, aan wie met ingang van 15 Nov. als onderwijzeres voor het herhalingsonderwije aan de Morschschool ontslag is verleend, wordt benoemd mej. van Wijk. Tot lid van het Burgerl. Ahnbestuur wordt herbenoemd de beer J. v. d. Voet, tot lid van het H. Geest Armbestuur de heer J. G. Sp. garen. Op 'het adres der R. K. Geitenfokvereen. om s/ubsidie «tellen B. en W. voor afwijzend te be- sohikken. De voorzitter wijst er op, dat alle vereenigingen zoo langzamerhand crm steun uk de -gemeentekas aankloppen, waarom zij meenen, dat hieraan een rem gesteld worde, hoewel zij de nuttigheid ervan niet in twijfel trekken. De heer Nijssen wijst erop, dat ook de regeering tooh wel steun verleent. Het voorstel van B. en W. wordt (hierna aangenomen. B. en W. vragen machtiging tot het rooien en verkoopen van een 19-tal hoornen langs den Leidsohen Straatweg, tusschen den War- monderwèg en de villa „De Pen". Aldus be sloten. In verband met de ia.s. inwerkingtreding der Warenwet geven B. en W. den Ra aid in weging de verordening op de keuring van en drinkwaren, zon als zij f'nor den voor? wordt voorgeleden, goed te keuren. A hi., sloten. Hot voorstel betreffende vorhoogir f a opcenten op de grondbelasting tot 60 voor ge bouwde en 15 voor ongebouwde eigendommen, wordt met algonieene stemmen goedgekeurd. Van den beer M. H. A. Juta, fa. L'A-man en 'Waller, te Lisse, ié een verzoek ingekomen om ontheffing ran art. 33 der bouwverordening inzake verhooging van een bek aan 'den Ter- 'eweg tot 1.75 M. Wordt ingewilligd. B. en W. vragen vervolgens een crediet aan roor aankoop vaneen motor-brandspuit en tot verbreeding van Terweeweg eri de Kcmpenaer- s Ir a al, Naar aanleiding van het 'eerste punt merkt voorzitter op, dat door bet bouwen valrvil- ïa's en woningen en het 'dTTn!eggen van parken meer en meer slooten gederr/pt worden, waar door de voorradige handspuiten het water niot oldoendo zullen kunnen aanvoeren. B. en W. achten zich daarom niet 'verantwoord. De heer Rubonkauip licht de werking van zulk een puit nader toe, waarna do Raad aan B, en W. ëen credieit verleent van f 7000. Wat bot tweedp punt betreft wijst de voor zitter op den gevaarlijken toestand aan den Terweeweg en de Kcmpcnaersraat. De ver- •sohillende eigenaren zijn met de' gemeente hieromtrent tot overeenstemming gekomen, terwijl B. en W. voor de to maken 'kosten een bedrag van f 1100 aanvragen. Hiertoe wordt besloten. Vervolgens geschieden eenigo besluiten comptabiliteit inzake af- en overschrijvingen begrooting 1920. Door do N. V. Nationaal Grondbezit te i-Grravenhage is een verzoek gedaan tot over name van wegen en 'het aanleggen van water, an electriciteit. De voorzitter licht een en ander nader toe, waarna hij den Raad advi seert het gevraagde in le willigen op do ver schillende bekende voorwiaarden. Aldus be sloten. en W. vragen voorts machtiging tot het aangaan van een geldleening van f 14,000 te gen een rente van ten hoogste 7,5 pet. Dii be drag is noodig voor de verschillende verleende credieten, als f 4-200 voor de verbouwing van het Postkantoor, f 1500 voor de rioleering aan den Morsoh, f1100 voor wegverbreeding en ten slotte f 7000 voor de motorbrandspuit. Wordt met algemeene stommen aangenomen. Na rondvraag wordt de openbare vergade ring gesloten. Gemengde Berichten. den laatsten tijd wordt de omgeving van Ceintuurbaan en Sarphatipark te Amsterdam onveilig gemaakt door z.g. „in sluipers", welke een paar jaar geleden zoo berucht waren. Een tijd lang hadden wij min der van dit soort dieven gehoord, maar nu doen zij weer van zich spreken. Vooral hui- waarin ótagewoningen zijn gevestigd, kie- zij alls arbeidsterrein uit. In die huizen toch zijn de buitendeuren meestal niet van een eiligheidsslot voorzien en 'het is dan ook niet oo heel moeilijk met een valsclie sleutel bin ten te dringen. Wij zouden dan ook bewoners 'an dergelijk soort 'huizen wWemTBrnrniVerr- goedo maatregelen tegen do „insluipers" te nemen. Zaterdag zijn doze hoeren weer aan het werk geweest. Zij hebben zich toegang ver schaft tot een woning in de 2e Jan Stopen- straat en daar o. a. meegenomen eon aantal gouden en zilveren voorwerpen, kleed in gat uk- kon, bont en een revolver. Van de daders geen spoor. Zaterdagavond is in do Kalvcrstraat te Amsterdam aan een dame een bont ontrukt en Zondag kwam een andere dame tot de 'hóógst onaangename ontdekking, dat haar een taschje, inboivdende ongeveer f 10, een gouden potlood en een vulpenhouder, was ontrold. En de St.-Nicolaasweek ia nog maar net begonnen. chrijft uit Sas van Gent aan bet „Hbld.": Do .staking der Bolgi- sdhe beambten op de spoorweglijn GentTer- neuzen is nog steeds niet geëindigd. Toch is van meoning, dat bet bestuur zal toege ven en de treinen 1 December a.s. wederom zullen loopen. Om tegemoet te komen aan het gebrek aan goederenvervoer, dat in de euikercampagne zich dubbel laat gevoelen, is men er in ge daagd om één locomotief naar Sas van Gent te brengen, welke dienst zou doen op bet tra ject Sas van GentTerneuzen. Met de behan deling van die locomotief waren edhter niet- akkundige werklieden belast, met het gevolg, dat de machine met moeite tot Sas van Gent is gebracht. De Belgische werklieden waren zelfs niet te bewegen ook maar eenigermate do behulpzame hand te bieden. Thans staat de machine voor het station alhier, maar niemand kan er boweging in krij- «eiif Door te stoken met te weinig water den ketel schijnt er ids ontzet te zijn. Goede renvervoer op deze wijze blijkt due onmogelijk. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf werd een zware binnenbrand geconstateerd in perceel 19, hoek Korte Hoog straat en Juffrouw Maatraat te 's-Gravenhage. De brand, welke in de huiskamer ontstaan was door het inslaan van de vlam in een gascom- foor, sloeg over naar de aan de straat gelegen sigarenwinkel. De aangerichte schade is vrij aanzienlijk. Langs dén provincialen weg te Ophoven bij Sittard werd dezer dagen door een dronken mijnwerker een kruisbeeld vernield. De bevolking, die over deze heilig- sehennende daad zeer verontwaardigd i», heeft besloten een eerherstel te doen. plaats hebben en het kruis wederom plechtig op de oude plaats te herstellen. Men meldt uit Arcen aan de „Msbd.": Bij den hoer Kamps, nabij do Dufl- sche grens werd ongeveer drie weken geledon een zéér zeldzame meteorsteen gevonden, van ongeveer 1,5 pond. De steen ie volgens het oordeel van sommigen zeer zeldzaam, door het voorkomen van een reusachtige hoeveelheid van kristalveldspaat, de andere zelfstandigheid lijkt porfier. De vinder deelt mede, dat de steen bij het oprapen nog zeer warm wae. De steen schijnt gedurende zijn val geen licht ge geven te bobben want hij vertoond i zoo-, -andkorst,

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5