pit blad verschijnt eiken cfag, uilgez. Zon- en F pe Abonnementsprijs bedraagt, bq vooruitbetaling, T0or Leiden 19 ct. p. week, f2.50 p. kwartaal; bij onze agenten 20 ct. p. wock, f2.60 p. kwartaal.Franco post f2.95 p. kwartaal Het GeïllustreerdZondagB- biad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 50 ct.p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nUjxjmers O ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 12e Jaargang. Bureau: RAPENBURG tO Öiï-JSD&G 30 frJOVEIVEBER 1920. LEIO^K. Injure. Telefoon 935. No. 3387 Postbus II De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 85 cent per regel, overige dagen 80 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentien, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verbuur, koop en verkoop fl.~ 's Zaterdags overige dagen f0.75. Dit nummer bestaat uit twee bladen Een vondst. Onder dezen titel schreef „De Maasbo tte" Zaterdag een artikel naar aanleiding Kamerzitting van Vrijdag over de Daaraan ontleenen we het vo'lgende iAl het gepraat ten behoeve der onder wijzers zou niets baten, zoolang niet een bron van inkomsten was aangewezen. Wel nu, de heer van Wijnbergen heeft in de vergadering der Tweede Kamer van verle tten Vrijdag een middel aan de hand ge daan, dat werkelijk een vondst mag wor den genoemd. Ten einde de. salarissen te kunnen ver- hoogen, nieuwe dan waarschijnlijk indi recte belastingen te gaan heffen, ware tois volk zeker niet sympathiek. De heer van Wijnbergen ried dit middel dan ook niet aan, maar zeide tot de Ke- geering: Wij leven op onderwijsterrein op ite gr.ooten voetgeef vóór alles den onder wijzer een flink salaris en draag dan een commissie op te onderzoeken wat op het terrein van 't onderwijs kan worden be zuinigd, en gij zult ontwaren meer te kun nen bezuinigen dan de gansche salarisver- hooging kost. Waarlijk een vondst Tot zoover de „Msfo.". 1 "Wij willen het denkbeeld, om de verhoo ging van onderwijzerssalarisseai te bet-alen uit bezuinigingen op onderwijsuitgaven, die nutteloos of nodeloos groot zijn, ook gaarne 'a „vondst" noemen 'ai vondst, welkev veel gelijkt op die van Columbus' ei. Maar we gelooven niet, dat de eer van 'die vondst alleen en uitsluitend toekomt aan onzen voortreffelijken onderwijs-spe- cialiteit, den heer v. Wijnbergen. Kaar uit ons verslag is gebleken, heeft Donderdagavond op een vergadering der afdeeling Ledde-n van de D. V. het bekende 6choollioofid uit Noordwijk de heer De Boer hetzelfde denkbeeld met klem en nadruk naar voren gebracht. En wij juichen dat denkbeeld van harte toe. Om twee redenen. Eerstens, om met 1de bespaarde gelden de onderwijzerssala- lissen te kunnen verhoogen. (Niemand ma- Ice zich de illusie, dat er in dit opzicht ttoor de Kamerbeslissing van deze week een eindelijke bevrediging zal worden er-, langd). Vervolgens, omdatzulke bezui nigingen eiseh en plicht zijn, óók zelfs af gezien van de verhooging der onderwijzers- Intusscken is het wel typeerend dat èn Het Volk èn het Kamerlid Gssendorp (op de protestvergadering Zondag in Den Haag) dat denkbeeld al fel hebben bestre den. 't Is de gewone roode tactiek, om kiezers gunst te winnen: Voor alle uitgaven, (tegen alle belastingenwaar bet geld vandaan moet komen daaromtrent zicli geen zorg maken Wij hopen echter, dat de onderwijzers- Organisaties ernstig en spoedig bovenbe doeld denkbeeld in behandeling zullen ne- BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De woelingen in Ierland. Wederom 15 poli- tie-agenten gedood, stopzetting van het spoorwegverkeer. Het Spaansche kabinet afgetreden. Sovjet-Rusland gaat proceaeeren tegen 'de Entente. einde verwacht der Beiersche burgerwachtkwestie. België 400 Lijken gevonden. Veldarbeiders hebben te Veldfhoek nabij ïeperen, in een dichtgevallen loopgraaf 400 lijken van Engels die soldaten ontdekt, die aldaar vermo edel ijk levend begraven zijn tijdens het Duits che offensief in het begin van 191S, waarvan er vele konden worden geïdentificeerd, zijn op de naburige Engels che begraafplaats ter aarde besteld. Duitschland. De kolenlevering aan de Entente bedreigd. De lage waterstand op den Rijn brengt do levering van steenkool aan de Entente, en daarmee de nakoming van de overeen komst van Spa, in gevaar. Het verzoek aan de Entente, een deel der kolen via Duit- eche zeehavens te mogen zenden, is tot nü toe niet ingewilligd. Evenmin het voorstel, om voor het kolenvervoer Fransch rollend materieel te mogen gebruiken. Men rekent op een tekort van minstens 200,000 ton, deze maand, d.w.z. 10 pCb. De Beiersche Einwohnerwehren. De quaestie der Einwohnerwehren zou, naar de „Lokal Anz." uit München ver neemt, binnen zeer korten tijd definitief, worden geregeld en wel zoodanig, dat een compromis tot stand komt, waarbij aan Beieren een beperkt aantal „Welirmanner" wordt toegestaan Engeland. Frankrijk krijgt 15 pCt. van de kolen- export. Op de conferentie van den Minister voor de mijnen met den Fransohen steenkool- controleur is men Vrijdag tot een overeen komst gekomen, waarbij Groot-Britannië op zich neemt om Frankrijk 45 pöt. van den koolnitvoer te geven. De Britsche kolen-eigenaars en exporteurs zijn nu vrij om de prijzen door Fransche importeurs gesteld te weigeren of te ontvangen. De verplichting om een bepaalde hoeveelheid steenkool aan Italië te leveren, is onveran derd. DE WOELINGEN IN IERLAND. De Brands;lichtingen. De schade, die Zaterdagavodn in katoen- pakhuizen en op twaalf werven te Liver pool en Blaotle door Sinn Feins che brand stichters is aangericht, is ontzaglijk. De branden ontstonden bijna tegelijk over een afstand van 14 K.M. Zeven brandden woed den in het havengebied. De brandweren uit Liverpool en naburige plaatsen zijn tot gisteren toe met blusschen bezig geweest. Voor elk gebouw, dat voor verwoesting in aanmerking kwam, waren vier of vijf jonge, gespierde mannen aangewezen, die goed berekend waren voor hun taak. Een man van eiken troep stond op uitkijk, ter wijl de anderen de hangsloten doorknipten en met licht ontvlambare stoffen de ge bouwen binnengingen. De politie nam dadelijk uitgebreide maat regelen om verdere wandaden te verhin deren en zette de havenwijk met een cor don af. De politie kon een bende te Bootle storen, voor zij haar misdrijf had volbracht. De kerels liepen weg, terwijl zij revolvers afschoten. Do schoten troffen niemand, maar de daders ontsnapten. De wandaden waren aangegeven in de Sinn Feiim-dociunenten, die in beslag, war ren genomen en waaruit. Sir Hamar Green- woed verleden we.ek in het Lagerhuis me dedeelingen heeft gedaan. In dat plan om de havens te Liverpool te vernielen, waren ook talrijke brandstichtingen in katoen en andere pakhuizen, opgesomd, die aflei ding moesten verschaffen en een half uur zouden beginnen vóór den aanvang van de groot© operaties. Een h e r d e 1 ij k s c 'li r ij v e n van Kardinaal Logue. Kardinaal Logue, de primaat van Ier land, heeft een herdelijk schrijven tot zijn gelooiviigen gericht, waarin bij de aansla gen op de Engelscbe officieren van den vo- rigen Zondag veroordeelt. Hij voegt er aan toe, dat, wanneer men deze moordaansla gen weegt tegenover het bloedbad op het voetbalveld, de balans naar de zijde der re- geeringstroepen zou overhellen.. Bij een nieuwe aanslag worden 15 politieagenten gedood.- LJit - Dublin wordt gemeld17 leden van de Iers che hulppolitie waren Zondagna middag onder bevel van een inspecteur van politie in twee vrachtauto s in het graaf- sohap Cork op patrouille, toen zij om 10 uur 's avonds door 70100 in hinderlaag liggende gewapende mannen werden over vallen. Vijftien politiemannen werden ge dood, 1 wordt vermist en 1 werd doodelijk gewond. De aanvallers namen wapens en munitie in beslag, verbrandden de beide auto's en gingen en toen van. door. Stopzetting van het: Spoorweg verkeer. Het Transportminis.terie aan de Great Southern and Western Railway Company of Ireland heeft last gegeven om de lijnen tussohen Limerick en Waterford, tusschen FtUILLÈTON Is ZeeroöYors uit iiet Oosleo. '4> «De eerlijke Grieklachte Valide «weet gij niet, dat deze huichelaar het Kruis niet afgezworen heeft zooals gij hebt gemeend? Vreest |gij dan dien sluweq christen-huichelaar niet? Hij beimint uw yer .boven alles beminden jongsten zoon en zijn zoo deemoedig vrome moeder, de tit hare armoede opgeheven Agla De lichtgeleovige oude hing aan hare las terlijke lippen; zij bemerkte dit en brak plotseling af. «Misschien," vervolgde zij, „is juist haar zoon, dat onder het schaapsvel verscholen monster, hetwelk de vrome waarzegster in k&ar droom heeft gezien." «Wat voor een waarzegster?" «Heerik ken haar niet. Zij droomde" «Droomde zo van mij «O iets verschrikkelijks «En gij weende Toch niet om mij «Om u, omdat gij zulk een rampzalig feinde hebben en ons thans reeds stervend jvcrlaten zult, en ook om mij en om uw Zoon en erfgenaam." De Dei, die door deze taal ernstig ver- werd, beval, de waarzegster onmid- «ellijk voor hem te brengen. Valide vloog naar buiten om het - gloeiende ijzer zoo snel mogelijk te smeden. Muley naderde thans zijn vaderdeze hield zijn gelaat van hem afgewend, een behandeling, waaraan Muley niet gewoon was. Deze beleediging was niet zeer geschikt., om de woeste hartstochten in zijn opgehitst gemoed tot zwijgen te brengen. „Vader," sprak hij, terwijl hij niet zonder moeite de losbarsting zijner verontwaardi ging tegenhield, „lieve vader, kenit gij mij dian niet meer? ben ik niet uw zoon, meer nog dan de ander? O, ik moet vreeselijk zwart bij u gemaakt zijn. Zie mij aan, vader, geef mij slechts een deel van die liefde weer, welke mijn eigendom was, eer mijn jongste broeder mij had verdrongen." Muley smeekte zoo roerend, dat zijn vader hem eindelijk een blik waardig achtite, en hem bij de hand naderbij trok. „Gij moet weer zeer roekeloos geweest zijn," merkte do vader aan, terwijl hij op de ledige schede van zijn zwaard wees. „Het is gebroken, vader," en hij sloeg schuldbewust de oogen naar den grond. Nog zweeg de vrijbuiter. Gij hebt zeker uw losbandige woede weer op een of aarder arm schuldeloos dier Limerick en -Tralee en tusschen Limerick en Nenagh te slui ten. Het geheel e perso neel, met uitzondering van de stationschefs en klerken, is afgedankt. Deze stopzetting omvat 180 mijl spoorweg. De plannen dor SiumFei ne r s. Do autoriteiten zijn in het bezit van de nieuwste plannen der Sinn Fein-t#rroristen. Volgens de „Evening -Standard" vormen zij niet alleen een bedreiging van het leven der ministers en hun families, doch de sa menzweerders hebben hot gemunt 'op de huizen en families in Engeland van de le den van het Auxilliary Royal Irish Con stabulary, die dienst doen in Ieiland. Ver nomen wordt, dat Sinn-Fein een plan heeft, uitgewerkt om bij wijze van weerwraak we gens de onderdrukking der officieren van vele Sinn-Fein- samenzweringen tot moord en gewelddaad, hun h\i.en in Engeland in brand te steken. Frankrijk. Breuk in de Socialistische partij. De Fransche bladen voorzien een breuk binnen de socialistische' partij. Spanje. Het Kabinet afgetreden. De ministerraad heeft plotseling zonder voorafgaande kenaiisgeving zijn ontslag in gediend. Rusland. Sovjet-Rusland gaat procedeeren. Volgens het blad „£ostdnibia Nowosti" zal de Sovjet-regeering een proces aandoen aan Frankrijk, Engeland, Italië en Roeme nië, wegens annexatie van. Ressarabië bij Roemenië. De Sovjet-regeerang wenscht n.l. de annexatie vaai Besstarabië door Roeme nië niet te erkennen, daar deze zonder toestemming van Rusland heeft plaats ge had. De laatste samenzwering. Volgens een Russisch bericht uit Hel- singfors ontvangen, is de laatste samen zwering tegen het so.vjetbewiud te Moskou door een danseres verraden, die in het ge heim was ingewijd. Do danseres is later gewurgd. Van do samenzweerders zijn er 50 China. De hongersnood. De „Times" bevat bijzonderheden over den toestand in de door -hongersnood ge- teisterde Chineesche gebieden. Verhaald .wordt, hoe er in een deel van Zuid Tsjili al bijna een jaar lang geen regen gevallen Vua-Wtsn i -de-sterkste gewas sen overleefd. Sedert dien had het echter overvloedig geregend en daardoor was het geheele aanzien van het land veranderd. Voorbeen had er de diepste ellende ge- heersebt en een voorgevoel van den nade renden, vreoselijken dood. Nu was er weer hoop en was zelfs de armste b,oer weer op gewekt. De velden vertoonden weer groen. Alle boeren die maar wat gereed gield kon den krijgen al hadden ze daarvoor dan ook hun laatste kleeren of huisraad of zelfs htm kinderen moeten verknopen hadden» zaaigroen gekocht, dat prachtig opkomt. Vóór Juni kon do oogst echter niet rijp zijn en voor wie maar zoolang in het leven kan blijven, zal er overvloedig voedsel zijn. Het moeilijke probleem is evenwel om het zoolang uit te zingen. Juni is nog zoo ver af. Volgens een bezoeker hadden in het kleine dorpje Awang Lo meèr dan twin tig gezinnen liun donderen verkocht. De koopers waren uit Shansi gekomen. Eén had een jongetje van acht jaar voor onge veer zes gulden gekocht en een een meisje van tien voor ongeveer zeven gulden. Een man van 74 jaar vertelde, dat zijn geslacht al 19 generaties lang in het dorp gewoond had. Drie van zijn familieleden waren den laatsten tijd aan cholera ge storven de overigen hadden besloten weg te trekken. Maar daar was hij te oud voor. Van de honderd gezinnen, die in het dorp leefden, waren er dertig weggegaan, doch de helft daarvan was al weer terug gekeerd. Zij hadden geen werk kunnen vin den en bedelen gaf ook niets. Het dorp w<as zelfs te arm om kaf te eten, dat toch niet meer kost dan twee of drie koper stukjes, waarvan er 7 in een cent gaan, voor ongeveer anderhalf pond. Zij hadden slechte distelen, boombladen en het vleesch ïsjoeui. Muley bleef stom. De kaper smoorde het woord, dat hem reeds op den tong zweefde. „Ga heer, uit den burcht, uit Tunis." „Waarom vader," sprak de zoon, „waar om mij die wonde uwer liefdelooze wreed heid in het hart geslagen? Waarom moet ik de banneling zijn, terwijl Agla's zoon uw liefde bezit Neem u wel in acht voor hemzoo dreigde hij, zijn stem meer ver heffend „wees op uw hoede, vader, dat deze bontversierde huisadder, die zoo glad en vleiend aan uw hart rust, haar giftigen tand niet in uw leven staat. Hij koestert, ik weet het maar a-1 te zeer, een zwart plan. Neem u in acht. Onvoorziens breekt hij u het goede hart. Vertrap den schurk op den grond ik raad liet u." „Laster hem niet," waarschuwde de Dei, de hand opheffend. Mijn zegen blijve ver van u, indien gij liegt!" „Mijn moeder," hernam Muley, „komt daar terug om u den vasten blinddoek van de oogen te nemen, opdat gij eindelijk eens zoudt zien, wie van uw zonen u oprecht be mint. Uw geest, mijn vader, moet zeer kort zichtig zijn, daar gij niet bemerkt, dat, van onder het zachte vrome lam, hetwelk gij zoo argloos liefkoost, de verscheurende wolf te voorschijn komt. Mij verbant gij, mij, die duizendmaal voor u zou willen sterven. Ho-ud dan uw zegenhij zal dien noodig hebben. Ik snel naar zee en kom u nimmer weer onder de oogen. Ik heb geen vader meer." „Nu, zoo zij het danhernam de Dei. richtte met gespannen verwachting den blik naar do deur, waardoor Valide, verge- van muilezels, die te oud waren om te ver- koopen. Eén der dorpshoofden zei dat hij er nog zoo slecht niet aan toe was. Hij had name lijk zijn land bij kleine beetjes verkocht en van de opbrengst geleefd. De koopers wa ren rijke boeren en oweeërs uit do steden. Bij deze twee slagenhongersnood en cholera, komen dan den laatsten tijd ook nog roovers, die 's nachts de nog eenigszins welgestelde dorpsbewoners oplichten en al les van eenige waarde meenemend. Vol gens den „Times"-corr. gebeurt dit alles 40 K.M. van den spoorweg en bp 12 uur af stand per trein van Peking. Buitenlandsche Berichten, Schipbreuk. Van liet passagiersschip „W. J. Pirrie", gestrand op de kust van James Island, is geen spoor meer te bekennen. Men vreest, dat het schip met zijn 23 op varenden als verloren moet worden be schouwd. De „Santa Rita", die van Zuid- Amerika komend, de „W. J. Pirrie" sleepte, heeft geen rechtstreeksche verbinding meer met het pasagiersschip gehad, sedert de tros werd doorgesneden in wat het s^epsvplk den ergsten storm sedert ja ren noemt. BINNENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Do Spoorweg Gouda—Alphen. De loonen van het Spoorwegpersoneel. De Burgemeester van Rotterdam. Naar de „Tel." verneemt bomt Mr. A. R. Zimmerman, burgemeester van Rotterdam, voor op de voordracht voor directeur der Ned. Bank. Spoorweg Gouda—Alphen. Ingediend is een wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der ont eigening ten behoeve van aanleg van een spoorweg van Gouda over Waddinxveen en Boskoop naar Alphen, waartoe bij de wet van 29 Mei 1916 worde besloten. Het voor nemen bestaat do onteigening te doen ge schieden niet voor enkel maar voor dub bel spoor, en eveneens den onderbouw der bruggen en, indien dit nader wensehelijk blijkt, ook den bovenbouw der beweegbare bruggen terstond voor dubbelspoor te ma ken. De Onderwïjzerssafarïsscn. In een vergadering van do R.-K. Kiesver- eeniging te Deventer heeft het lid van do Tweede Kamer Henri Hermans meege deeld, dat de R.-K. Kamerclub in de Don derdag j.l. gehouden bijeenkomst besloten had den minister van onderwijs als haar meening kenbaar te maken, dat het „plooien wegstrijken" uit de voorgestelde regeling niet voldoende was, maar meer geld .moest worden beschikbaar gesteld. De Belastingfactor van 2.1 te Rotterdam niet goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den Raad dezer gemeente, waarbij de vermenigvuldigingsfactor der plaatselijke belasting op 2.1 werd bepaald, en do uitikeering uit de O. W.-(belasting op den gewonen dienst was ondergebracht.. Wethouder Stulemeijer van Rotterdam neemt ontslag. De heer H. Stulemeijer heeft zijn ontslag als wethouder van financiën ingediend. Zijn schrijven aan den gemeenteraad, waar bij dit geschiedde, luidt als volgt: „Gezien de motiveering van het besluit van Gedeputeerd© Staten dato 2326 No vember 1920 waarbij goedkeuring wordt onthouden aan het Raadsbesluit d.d. 14 October 1920 tot wijziging der Gemeente- begrooting 1920, meen ilc onmogelijk lan ger de verantwoordelijkheid te kunnen dragen, die als Wethouder van Financiën op mij rust, en neem ik daarom mijn ont slag als Wethouder. Ik zal het op hoogen prijs stellen, indien Uw voorzitter met den meest mogelijken spoed de benoeming van mijn opvolger aan de orde stelt." Spoorwegpersoneel. De hoofdbesturen van den Bond vaif ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoorwe gen en die van den Neutralen Bond van spoorwegpersoneel hebben besloten het Zaterdag 1.1. door de directie van de Ned. Spoorwegen, na overleg met don minister aangeboden compromis-voorstel in zake da op 1 Januari 1921 in to voeren loonregeling te aanvaarden, hoeweL dit in verschillende opzichten afwijkt van de door deze organi saties als billijk gestolde eischen. Do hoofdbesturen hebben aan de direo- itie echter tevens doen uitkomen: lo. dat zij niet geacht willen worden in principe accoord te gaan mot de invoering van den kinderbijslag, zooals die in het compromis voorstel is verwerkt, doch dien alleen bo schouwen als een noodzakelijkheid om thans tot overeenstommdng te komen2o. dat de standplaatsaftrek geen weerspiege ling van de werkelijke toestanden is3o. dat de invoering van het premievrije pen sioen niet gepaard had moeben gaan mot een vermindering van de door den Loon- raad als billijk erkende loonen. Ook de Protesbanbsch-Christ. Boud van spoor- en tramwegpersoneel heeft zich voor dat compromis-voorstel verklaard. De Ned. Ver. neemt een afwijzende hou ding aan. De zaak-Staal—Schlosser. Zooals reeds gemeld hebben do heeron K. R. v. Staal en P. J. B. H. Schlosser be dankt als lid van de S. D. A. P. en hun ont slag ingediend, de heer Van tStaal als lid van den gemeenteraad en van de Provin ciale Staten, en de heer Schlosser als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. De heer Staal wordt als lid van do ge meenteraad opgevolgd door den 68-jarigou heer P. J. van Helsdingen en als Staten lid door den heer H. J. Horsman do heer Schlosser als lid der Provinciale Staten door den heer A. Rootanam Verzilvering van suikerbons. Naar wij vernemen, heeft do Nederland- scho Uitvoermaatscliappij zich genoopt ge zien, om, na 2 December e.k., geen rijks suikerbons ter verzilvering aan te nemen van het te 's-Gravenliage gevestigde Cen traal verrokenkantoor voor suikerbons, di recteur de heer I. C. Mebius, of van zijn bijkantoren 'en agentschappen. Het Aarkanaal. In een verslag omtrent den stand dor buitengewone werkon aan lvet Aarkanaal deelen Gedèp. Staten van Z.-Holland mede, dat verwacht mag worden, dat nog dit jaar do oplevering zal plaats vinden van het werk voor de Verbetering van het Aarka naal. t De tramverbinding. Naar het Cprr. Bureau verneemt voert do directie der Haagsche Tramweg-Maat schappij besprekingen met de eigenaren van gronden, waarover do electrischo lijn naar Wassenaar "zal zijn aan te loggen. Met verscheidene grondeigenaren heeft zij zich reeds definitief verstaan. Een wets ontwerp voor do onteigening kan binnen kort worden verwacht. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Avond-vcrgaQeriag. Aan de orde is: 17o. Voorstel inzake de verhooging van het hij Raadsbesluit van 7 Juni 1920 aan de Woning- bouwverceniging „Eensgezindheid" in uitzicht go- stoldo voorschot, ten behoove van do uitvoering van haar bouwplan op hot terrein beoosten doa Zijlsingel. Do raming is door don laagston inschrijver, met f215.193.75 overschreden. Wannoor do Mi nister alsnog bereid is een verhoogde bijdrage toe te kennen, hebbon B. en W. ook goon bozwaar daarto.o medo to werken. Do hoer Dubbeldeman stolt voor aan B. en W. op to dragen in overleg met bet bestuur van de Bouwvoreeniging een uitweg to zoeken om do aannemers uit te schakelen en het werk in eigen beheer uit te vooren. De heer El kor bout wijst op het groolo bedrag dat meer poofig is. Het vorblijdt hem, dat de Raad zich een vorig maal niet hecTt vast-! gelegd. Het gaat nu over do vraag voortzotton of stopzetten. Spr. wijst er op dat nu voor do minste woningen ccn huur van f 7 noodig zal ~zekl~van een oudo vrouw, hem tegemoet kwam. Het schralo gelaat en de armoedige kleeding der oude vrouw verrieden een bedelares. Zij was het, die door Muiey's moeder was omgekocht. „Hier, mijn hoor en eohtgenoot," begon Valide, „hier breng ik u de waarzegster, die helder in de toekomst der menschen ziet e ovenr u in den jongsbverloopen nacht dat merkwaardig droomgezicht heeft ge had. Gij kunt nu zelf uit haar mond hoo- ren, wat u schrikkelijks te wachten staat." Daarop bemoedigde zij do schijnbaar ver legen oude, die het loon van haar oneerlij ken dienst reeds bij voorbaat had genoten. Nu sprak de o,ude bedelares van 'Tunis met een aanvankelijk sidderende stem „Twee zonen van verschillende karakter hebt gij, o verheven Dei, een eigen zoon en een aangenomene. Gij zijt mensch en oud en dwaalt dus dubbel. Want hoor, gij be- imint van uwe zonen, dengene, die u naar het leven staait, en gij haat hem, die den laatsten droppel bloed uit zijn hart zou op offeren voor zijn ziekelijken vader. Helaas. Deieen noodlottig gesternte schijnt bo ven uw huis een groot onheid hangt zwart en zwaar boven uw hoofd; voorkom het, o Dei, gij kunt dit nog." „Lieg niet, vrouw, zoo gij uw leven lief- hebt" hernam de roovervorst, ontsteld en reeds half geblinddoekt door de taal van do bedelares. ^Grooto gebieder/1 hernam do vrouw, ©enigszins stoutmoediger, „werp mij, even als de ongelukkige christenen, die uw dap peren roofschepen aanbrengen, voor oa verscheurendo dieren, in den leeuwenkuil ten prooi, indien ik niet zeg wat ik zeggen moet. In den jongsten nacht hed ik 'n zeer vreemden droom, namelijk dezeIk was hoe, weet ik niet te middernacht ia do binnenste vertrekken van dezen ouden vorstel ijken burcht gekomen. Lk stond hier in het vertrek evenals op dit oogenblik. Slapend, zag ik u voor mij liggen, weerloo» en onbewaakt. En zie, heer, terwijl ik u zoo beschouwde, kwamen achter elkander twee dieren voor u staan, een leeuw en een kat. De leeuw zag dat gij sliep en legde om u trouw en krachtig (te beschermen, zijn km» aan uw borst en sliep eindelijk in. Doen j nu sloop de kat op ging zwaar op uw keel liggen, verstikte u en sprong, toen dit geschied was, over den rug van den leeuw heen en de kamer uit. Toen de goede trouwe leeuw ontwaakte, waart gij dood. Wie de leeuw was, wie da kat, wist ik niet. Kort daarop had ik een ander droomgezicht, dat mij het eerste op helderde, ik zag namelijk hoe nu, in plaats der dieren, uw beide zonen, achter elkander, binnentraden. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1