BINNENLAND. Dit blad verschijn telken cfag, uitgez. Zon- en Feestd. Pe Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, voor Leiden 19 ct. p. week, f2.50 p. kwartaal; bij onze agenten 20 ct. p. wtJvk, f2.G0 p. kwartaal.Franco p. post 12.95 p. kwartaal Het GeïllustrecrdZondags- blad is voor de Abonnë's verkrijgbaar tegen betaling van 50 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 0 ct., metGeïliustreerd Zondagsblad 10 cent '2e Jaargang. MAANDAG 15 NOVEMBER 1920. Bureau: RAPENBURG fO LEIDEN. Inlerc. Telefoon 935. Ro. 3374 Postbus 11 Do Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag ïrtJ cent per regel, overige dagen 80 cent. Voor Ingezonden mededoeiiugen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huui en veihuur, koop en verkoop fl.- 's Zaterdags overige dagen f0.75. Gpyoedep.de kracht. In een circulaire door het comité voor salarisactie van onderwijzers gezonden aan de afdeelingsbesturero van de Ver. van hoofden van scholen in Nederland, den Bond van Nederlandsche onderijzers en het Nederlansch Onderwijzersgenootschap wordt medegedeeld, dat het comité thans de vrij groote zekerheid heef', gekregen, dat het eerstdaags te wachten Kon. besluit tot regeling der onderwijzerssalarissen voor hft geheel© ooips een teleurstelling zal juzen. In een vergadering van hij het comité aangesloten hoofdbesturen werd een even. tueelc staiking besproken. Doch de meer derheid der aangesloten verecn.igingen bleek in geen geval bereid dit middel aan te wenden of zijn leden in dezen zin te adviseeren, aldus weet de „Tel." mede te deelen. Algemeene instemming vond echter, zoo v-rtelt hetzelfde blad, een «voorstel' tot het beleggen eener groote meeting in Den Haag, met eeni daaraan verbonden, demon- sfratieven optocht, naar den voorzitter van den Ministerraad, ter overhandiging eener motie, „een en ander 7.00 mogelijk in sa menwerking met de confessioneele onder- wijzersvereenigingen." "Wat daarna zal gebeuren, indien ook de Kamer niet voldoende tegemoetkomt, zal eerst later worden overwogen. Het comité wekt "voorts de afdelingsbe sturen op, zooveel mogelijk mede te wer ken aan het welslagen der demonstratie. Tot zoover de mededeelinig van het ge noemde salaris-comité. De uitgesproken lioop op samenleving met de confessdoneele onderwijze rsver- eenigingen inzake de te organise,eren straatbetooging zal1 zeker ijdel blijken Daarvoor staan, gelukkig, de bijzondere onderwijzers te hoog, véél te hoog! .Wat de heeren onder „-teleurstelling" be. doelen is vooralsnog een open vraag, 't Zélfde als schoolkinderen die betreffende ecu of andere wensch niet heel en al hun zin krijgen? Doch dit terzijde gelatenIs het niet <tr e u r i g, dat er onder de hij dat salaris- comité aangesloten «vereen i gin gen althans nog een minderheid was te vinden: voor een* staking?Het denkbeeld moest niet kunnen oprijzen,' en, zoo het naar voren iwerd gebracht, moest er een algemeen protest opgaan! Minder ergerlijk, maar tooh ook weerzin wekkend is die aangekondigde straatbetoo ging. Is dat nu eeni vorm van salaris-actie (Voor de opvoeders der jeugd?...... Wat 'n voorbeeld voor de kinderen, die hun onderwijzers op zoo'n manier een protesteerende ontevredenheid zien uiten .jegens het wettig gezag! Welk 'n opvoedende «kracht gaat daar van uit! Maar des te verheugender stemt 't ons, te mogen voorspellen, met gerustheid, dat de waardige houding onzer Katholieke onderwijzers in deze dagen wederom een schrille tegenstelling zal vormen met de onpaedagogische relletjes van anderen, die zich ook opvoeders der jeugd lieetent BUITENLAND. e HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Wrangei's leger vernietigd door de bols- JewikL Zij namen Sebastopol en maakien 150,000 gevangenen. De onrust in Ierland duurt voort. Revoluticnnair complot in Chili ontdekt. Bij een gasverstikking te Müacheu wer den 7 personen gedood. Engeland. Do woelingen in Ierland. Een bende van 70 man heeft een. gezel- schap, bestaande uit Engelsche journaüs»- ten, begeleid door politie, die een autotocht maakten in E a st-L ©island, in een hinder laag doen vallen. Het politie-escorte sloeg den aanval af en nam 7 aanvallers gevan gen. Gemoldi wordt, dat twee aanvallers ge dood en verscheidene gewond zijn. Onder de journalisten en de politie werd niemand getroffen. Een telegfam uit Tralee meldt, dat daar 'in de buurt een treffen tusschen politie en burgers heeft .plaats gehad, waarbij 2 bur gers werden doodgeschoten en twee ge wond, terwijl verscheidene politiemannen w«erden gekwetst. De toestand op de spoorwegen wordt steeds hachelijker en er bestaat gevaar, dat de treinien binnenkort in het gebee.l niet meer rijden. Uit Ennis wordt thans gemeld, dat een brug op den hoofdspoorweg tus schen deze plaats en Tulla is opgeblazen. Zelfs zou door het Iersche republikeinsche leger instructie zijn gegeven om alle spoorwegbruggen te verwoesten, welke in de militaire handleidingen zijn aangege ven. Men zal degelijke middelen beschou wen, zoo wordt in de instructies gezegd, als hulp om de politiemannen en soldaten te vernietigen. Do hongerstakers eten wear. De Iersche gevangenen te Cork. die sinds 11 Augustus in hongerstaking waren, zijn weer voedsel gaan gebruiken. Rusland. WRANGEL VOLKOMEN VERSLAGEN. De bolsjewiki maakten zich van Se bas,topoi meester en maakten 150,0 0 0 ge vangenen. liet departement van Biutënlandsche Zaken te Parijs deelt mede, dat de bolsje- wiki Sebastopol veroverd hebben. Een groote hoeveelheid- materiaal is hun in handen gevallen. Het aantal gevangenen, dat de roode troepen in handen gevallen is, wordt op 150,000 a 200,000 geschat. De „Tenips" verneemt, uit Sebastopol, dat generaal AVrangel zich daar bevindt. Het Fransclie oorlogsschip „Waldeck Rousseau" bevindt zich in de haven, ge reed om den generaal aan boord te nemen. Onder zijn troepen was muiterij uitgebro ken, hetgeen de zoo buitengewoon snelle nederlaag verklaart. De opstanden te Moskou onderdrukt. Volgens betrouwbare berichten, die over Riga komen, heeft de sovjet-regeering de laatste opstanden te Moskou geheel onder drukt. Aan de beweging werd deelgenomen door 4 bolsjewistische regimenten en bijna alle arbeiders der staatsbedrijven. De Sov. jet-regeering heelt tegen de oproerlingen gewelddadige middelen aangewend. In Moskou werden 50,000 man, uit zeer be trouwbare troepen bestaande, samenge trokken, die bereid zijn bij t-lke poging tot oproer terstond met geweld op te tre- den. Roemenië. De mislukte staking. Aangaande het uitbreken van -de laatste revolutionnaire algemeene staking in Roe menië «en de wijze waarop deze tot misluk king werd gebracht, wordt het volgende medegedeeld: Het doel der staking was een communistische omwenteling en daarom had zij plotseling plaats op een oogenblik, dat de populaire minister, generaal Ave- rescu, naard e districten van het platteland was vertrokken, ten einde de gronden on der de boeren te verdoelen, we.lke maatre gelen bon ten zeerste bevredigden. De staking was slechts 24 uur van te vo ren aangekondigd. Zoodra generaal Ave- rescu van de staking bericht kreeg, begaf hij zich per spoor ten spoedigste naar de hoofdstad. Onderweg echter werd de trein opgehouden. De dappere 70-jarig grijsaard liet zich echter niet ontmoedigen en ging p?r lo comotief verder. Zoodoende bereikte hij dé hoofdstad bijtijds om met. de andere ka binetsleden te raadplegen en oogenblikke- lijk krachtig in te grijpen. Hij deed alle stakingsleiders gevangen nemen, die zich verklaard hadden voor de derde interna tionale en wist door afdoende maatregelen de staking den kop in te drukken. Vereenigde Staten. Revoluticnnair complot in Chili. Men meldt uit Lima, dat de Chileolische regeering eoni wijdvertakte revolutionnaire samenzwering op het spoor is gekomen, FEUILLETON, Een uitstapje naar en door de Oostelijke Sciiweiz. 3) De Rijn, tot een kleinen beék saam- geschrompeld, is in een bergspleet aan Onze oogen onttrokken: De machtige stroom die geheel Westelijk Europa drenkt, is hier nog in kinderwikkelen. 'Welk een beeld van verschrikking moet deze eenzaamheid in den winter of heter gezegd het grootste deel van het jaar heb ben, als de blanke doodenwade der natuur de laatste sporen van leven heeft toegedekt °f in den smelttijd, terwijl de groote lawi nes zich met donderend gerol in de diepte storten, de bergtobels tot verwoestende en .verwerende stortvloeden aanzwellen en ia hun onbesuisden vaairt grani'élblokken naar beneden1 ©leuren. Steeds moeilijker wordt ons bergpad, dat ons tusschen den Ealinot en den Piz Nurschallas naar den Dberalp voert. Tusschen de kantige gTa- niettoppen der ons omringende bergen blinkt nu en dan de matte zilverschijn San een gletscher. Opeensdoet een gejoel en geschreeuw op hoogste alperaCèns verrast opblikken. Het zijn herders, die kudden lnot klingelen de belgkoeien voor zich uit jagen naar de diepte, opdat ze de armzalige weideplaatsen in deze rotswereld zouden verwisselen met groene velden in het hoogdal. Eindelijk hebben we de pasengte bereikt. Vol ver bazing ziem wij bij het keeren van den weg op een hoogte van 2050 M. eensklaps voor ons de vredige waterspiegel van een door zichtig groen Alpenmeer. De vuist van een onzichtbaren bergreus schijnt uit dit rimpelend smaragd den banier der vrije Schweiz in de smettelooze berglucht te beuren. Dezen indruk maakt een rotsige verheffing irn dit meer, waarop een roode vaan met wit kruis w appert. Jammer genoeg omsluiert de zon langzaam haar gelaat met een teer wolkengaas. Dit even gedempte licht van onzen mooisten dag in het gebergte giet eenige momenten over onze ziel dé stemming van algelieele verlatenheid. Wij voelen wat een eenzame toerist moet gewaar worden, wanneer een grauwe «neveldag in dit aan allen leven vreemde hoogdal de naakte bergmassa's nog versombert. Na een poosje rijden© wacht ons weer eene andere verrassing.^ We verlaten" de engte en bij eene omm'edraai ontvouwt zich voor onze bewonderende blikken een eenig panorama, een nieuw brode bergwe reld. 'Aan onze linkerhand heft de Six Ma- doun of de Badus zijn koepel in de wol leen, tusschen dezen en een der voorbergen van de Gothard-groep (de Gurschenstock) welke "het doel had, het huidige regime omver te werpen. Er zijn reeds talrijke personen gearresteerd. Buitenlandsche Berichten. Gasverstikking te Miinchen. Te Miinchen hebben zeven personen den dood gevonden door gasverstikking, ter wijl «andoren naar een zieke ninrich ting moesten worden overgebracht. Het nieuwste. 1 Volgensde ..Dally Chronicle" is dezer dagen Archibald Ford, een man, diie naar beweerd wordt, te Parijs een, vliegmachine sta.1 en' daarmee naar S«an Sëbaslian vloog, op Engelschen bodem gearresteerd. De diefstal geschiedde op de volgende wijze. Eenige rrranden geleden kwam een jonge man, dien. te politie voor Ford houdt, in een aerodroom te Parijs en' verlangde een- vliegmachine te koopen. Het personeel liet hem verschillende soorten zien, waar van hij er een uitkoos, terwijl hij den wensch te kennen gaf, deze te probeeren. Men bracht de machine voor hem in ge reedheid, hij klom er in. ging omhoog, cir kelde enkele malen rond en verdween ver volgens om niet weer terug te keeren. De politie werd later gewaar, dat de dief te Can Sebastian was geland, en de machine daar aan haar lot had overgelaten. Een arts tijdens .:ten operatie krankzinnig geworden. Te Schewerin in Duitschland is een« dok ter onder tragische omstandigheden plotse ling krankzinnig geworden. De arts was bezig met de operatie van een vrouw, toen hij plotseling door een hallucinatie bevangen werd en in de mee ning verkeerde, dat hij een anatomische les meemaakte en« eew lijk voor zich had. De ongelukkige patiënt werd zoo toege takeld, dat ze door liet groote bloedverlies binnen een'ige minuten op de operatietafel het leven liet. Reeds eerder had dezelfde dokter een dergelijk ongeluik. Na de amputatie van een arm verzuimde hij maatregelen te ne men tot het -stelpen van de hevige bloe ding. Ook toen stierf het slachtoffer. Toenemende criminaliteit te Stottin. Het aantal moorden neemt te Stettin op onrustbarende wijze toe. Dezer dagen werd de vrouw van een huiseigenaar in haar woning door een tweetal mannen overvallen, gekneveld en beroofd. Ook werd onlangs de zoon van een meubelma ker in zijn werkplaats met een- handspaak neergeslagen en «eroofd. De roover over goot daarna het slachtoffer met politoer- spiritus era stak hem in brand. Thans is eeni reiziger in likeur door een onbekenden aanvaller niet een bijl neerge slagen en beroofd. Ook zijn vrouw 011 dochter kregen bijlslagen over het hoofd. De boosdoener wist echter te ontkomen. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Hollandsche bloembollen naar Spanje. s Massa-vergiftiging te Ede. Verschenen is het rapport der commissie van den Nederl. Tuinbouwraad tot bestu deering van het pachtwezen. De salarioering der onderwijzers. De heer C. Smeenk. lid der Tw eede Ka mer, hield te Delft voor de A. R. Kiesver- eeniging een politieke rede. Bij het debat werd door één der aanwe zigen. opgemerkt, dat de regeering de be langen der onderwijzers verw aarloost. Hierop antwoordde de heer Smeenk o. m. liet volgende: „Wat de onderwijzers vragen zal 70 mil- lioen «kosten, en als wij bedenken- dat 'srijks inkomstenbelasting GO a 70 mil- lioen opbrengt, dan zal bij een algelieele inwilliging der eisohen door de onderwij zers gesteld, de inkomsteribelaslimg moe ten worden verdubbeld, zoodat aan de eischen niet kan worden voldaan." Achturendag en Huisarbeid. Het „Vakblad v. d. Schoenmaker" schrijft: Men vertelt, dat alleen te Dongen vele honderden paren selioenen na werktijd der fabrieken thuis worden gemaakt door het personeel. Sommigen, op den dag knecht, zijn 's avonds baas. Ook in leestklaar werk kan men terecht. De malaise in de si ga ren industrie houdt nog steeds aan. Herhaaldelijk hoort men van ontslaan van werklieden, inkrimping van den werktijd of geheel stilleggen van het bedrijf, in bevoogde loringen is men van oordeel, dat verbetering in dezen toe stand vooralsnog ver te zoeken zal zijn. Veel schade moeten de fabrieken ondervin den van de producten, die door thuiswer kers gefabriceerd en door handelaren wor den opgekocht. Men houdt hier de voor uitzichten in de sigarenindustrie voor verre van rooskleurig. «Tijd." De loon on van het spoorweg per so noal. Het ontwerp-loon- en salarisregieling van de directie der spoorwegen is thans bekend geworden. De directie vermindert het maxi. mum van alle schalen van de «door den Loonraad voorgestelde regeling met f 300 of f 400, terwijl de aftrek voor goedkoopere standplaatsen- is bepaald op 4 pet. en 8 pet. Het premievrij pensioen wordt ingevoerd vanaf 1 Januari 1921. Op verzoek van den minister wordt de kindertoeslag op dezelf de wijze als bij het rij-k ingevoerd. Het Pachtwezen. In het najaar van 1918 werd door het Centraal Bestuur van den Nederlaiidschen Tuinbouwraad besloten tot het instellen van een Commissie, aan welke zou worden opgedragen het pachtwezen, speciaal met het oog op de belangen van den tuinbouw, te bestudeeren en daaromtrent rapport uit te brengen. In een uitvoerige 'studie komt de Com missie. tot de volgende conclusion I. Publieke verhuringen bij opbod of af mijning behooren door de wet te worden verboden en andere wijzen van publieke verhuring dan door inschrijving belmoren niet te frorden toegelaten. II. Ingeval de wetgever meent tot een verbod van publieke verhuring bij opbod of afmijning niet te kunnen overgaan, belmo ren alle mijn-, inzet-, bod-, verhoog- en an dere soortgelijke gelden te worden verbo den en bij dwingend wetsvoorschrift alle .kosten ten laste der verpachters te worden gebracht. III. Oprichting van pachtbureaux be hoort te worden aangemoedigd. De Over heid richte deze op daar waar behoefte aan deze instellingen blijkt te bestaan. Hun ressort zij een provincie of gedeelte daar van. Hun werkkring zij «bemiddelend, niet dwingend. I\r. Voor do vi-rsohill&ndo 'deelon v»n Lpfc land belmoren model-pachtvaorwaarden te worden vastgesteld. V. Voorbehoud van het jaehtrecht door den verpachter behoort niet door de wet te worden toegelaten. VI. De rechter behoort vrijheid te heb ben contractueel© boeten te verminderen of niet toe te passen en bij overtreding van de pachtvoorwaarde een eisch tot ont binding der overeenkomst en tot schade vergoeding af te wijzen, indien naar billijk heid daarop geen aanspraak bestaat. VII. De oprichting van organisaties van pachters door particidier initiatief ver dient to worden aangemoedigd. VIII. Ofschoon van wettelijke regeling van het remissie-recht voor den tuinbouw weinig te verwachten is, verdient een re geling als door de Staats oommissie vopr het Pachtvraagstuk is voorgesteld, mits eenigszins gewijzigd en aangevuld, aanbe veling. ,ÏX. Aan den vertreklcenden pachter be hoort vergoeding voor aangebrachte verbe teringen te worden verzekerd en wel: a. voor duurzame verbeteringen, indien deze zijn aangebracht, met uitdrukkelijke of stil zwijgende toestemming van den verpach ter b. voor bemesting, aangewend in het laatste huurjaar, tenzij de verpachter den pachter ten minste een jaar te voren heeft kennis gegeven, dat hij de liuur niet wenscht te verlengen en mits worde aange toond, dat de mest werkelijk het gepachte ten goede is gekomen. 0 X. Daar waar de pachtbureaux bestaan, behoort aan paohters en verpachters de verplichting te worden opgelegd aan deze lichamen kennis te geven van elke verpach ting, met vermelding van huurprijs. XI. Ten zeerste aanbeveling verdient het verzamelen van gegevens, aan de boekhou- bcort de Gothard-Reu&s zich een! weg in «de rotsen en: slijpt oen dal uit. Rechts draaien we ons om clen Oberalp en opent zich voor ons de beroemde Schollener-schlucht. Vlak voor ons genieten we het vergezicht in liet Urserenendal tot aan 'de Turka. Ons rijtuig schijnt zich hals over kop in de diepte te w illen storten cn zich te werpen op de to renspitsen van het schilderachtig Ander math (144 M.), zoo steil helt de weg om laag. Hier is dan ook hij 'het dalen de groot ste voorzichtigheid geboden. Niet alleen moeten' «do remmen w erken, maar een groot bord verkondigt allen rijtuigbestuurders de cantonale verordening, dat het rechter- wiel moet voorzien w orden van een ijzeren slee, zoo dat de paarden het rijtuig heb ben te sleepen over «den steenachtigen bo dem van den weg naar Andermath. Van boven af verkennen we de omgeving van dat stadje cn zien we de kazernes en militaire oefenplaatsen voor de soldaten, die de Gotliard-versterking moeten bedie nen. Eenmaal in Andermath beland1, treffen we onze maatregelen Tot een voetreis. Het was 4 uur. De Granbünder koetsier bad ons in 5 uur over den Oberalppas gebracht en daarvoor waren- we liem f50 of 100 frs. schuldig. Om het willekeurig, pittoresque gebouwde ska dj e, waar men gelulklkig wei nig me»t maatstoik en rooilijn had gewerkt, eens rustig op te nemen, daarvoor ontbrak ons de tijd en was de dag al te ver gevor derd. Nu heette hét als wachtwoord: van avond op de Turka! Welgemoed stapte ons gezel schap .over de ongelijke keien' en« klom langzaam op naar het nabijgelegen Hos- pentlial met zij.n barokkerk en sombere bergruine. De getande bergketen rechts ving aan zijne gevaarlijke piekelhauben met grijze nevélluppen te omfloersen, iets wat ons den open. blik op den Turka aan den horizont roofde. Een Oitcner pastoor, in het kostuum van hoog-toerist, sloot zich bij ons clubje aan cn verkortte met zijn ge. zelligen kout den» nog effen weg naar Reaïp. Daar echter vingen de vermoeiende stxapazen. van helt bergstijgen aan. Het) klauteren werd steed's lastiger. Nog ging het een paar uit het clubje niet ras ge noeg; die meenden nu en dan den grooten straatweg te kunnen verkorten door langs steilere voetpaadjes op te klimmen en daarmee tijd en krachten te sparen; maar zij moesten helaas al te spoedig ondervin den dat men niet ongestraft tegen het be ginsel van alle bergtoeristern misdoen kan. Chl va piano, va 9ano, chi va sa no, va contano. De moeite, die echter het bergstijgen kost, wordt gewoonlijk in Zwitserland in ruime mate gecompenseerd door de zeld zame vergezichten; zoo ook was een blik in bet Urserener-dal aan onze voeten me.t ding ontleend, inzake de netto-opbrengeti van gronden. De C. B. V. De Houtbond heeft, naar gemeld wordt), op aandringen der Utrecht sche houthandel laren zelf, den boycot der Centrale Bouw-# materialen voorziening C. B. V. opgeheven voor de gemeente Utrecht. Van de zijdei der Gemeente is geenerlei toezegging ge# daan betreffende vrije concurrentie lus# schen den handel en de C. B. V., doch' medegedeeld, dat de gemeente Utrecht inl hare handelingen betreffende aankoopeni van materialen enz. haar eigen weg kiest) en in dezen geheel vrij blijft. De actie in de binnanbeurtvaart. Het bestuur van de Vereenigmg van Werkgevers in de Binncnbeurtvaart deelt ons mede, dat het hoofdbestuur van det Nederlandsche Federatie van Transporter# beiders, die de staking te Deventer leidt, zich tot de Vereeniging heeft gewend oru over opheffing van die staking in overleg te treden, dat bovendien het bestuur van de W erkgov ersv ereen igi ng een langdurigef bespreking heeft gehad met de Hoofd be- sturen van de Roomsch-Katholieke ca Christelijke Transportarbeidersbenden cn dat in verband hiermede liet bestuur de werkgevers heeft geadviseerd, hot ontslag als de loonsverlaging, waaromtrent in da pers is bericht, een week op te schorten. 1 Géén vliegers naar Zwitsrrlerd. 1 Men deelt aan het Cobr. Bureau mede: Naar gebleken) is heeft het denkbeeld! om een demonstratie van militaire vliegers te houden ter gelegenheid van de opening van de Assemblëe Générale van den 'Volkenbond te Genève niet overal instem-# ming gevonden, zoodat op zijn hoogst cn# kele 'landen "vliegers daarheen zullen zen# den. Ook de Nederlandsche regeering heefltj van haar oorspronkelijk voornemen afge# zien. De actie voor Plaatselijke Keuze. Zaterdagmiddag kwam in de groote zaal van het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage een groote me nigte bijeen tot het houden van een de monstratie voor Plaatselijke Keuze. Do bijeenkomst werd geleid door den heer P. van der Mculen uit Utrecht, dio met oen kort woord van welkom opende. Hierna spraken mevr. W. van Itallie van Embden het Tweede Kamerlid Hermans en prof. dl'. J. R. Slotmaker de Bruine. Do volgende motie werd aangenomen: „Do vergadering enz., bijgewoond door 2600 personen, voornamelijk verte genwoordigende 1025 organisaties on colleges van allerlei aard en rich tuig uit alle deden van het land, spreekt rlo wenschelijkheid uit, dat het bij do Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangige initiatief-voorstel inzake plaatselijke Keuze zeer spoedig tot wet verheven worde in het vertrouwen, dab ook daardoor het weer toenemende al coholisme krachtig zal worden bestre den in het belang van, de zedelijke ea stoffelijke kracht van ons volk." Nadat de vergadering was gesloten, gin gen do deelnemers in twee groote groepen met hun vaandels naar het station H.S.M. en de Staatsspoor. ONZE BLOEMBOLLEN IN SPANJE. Door het Hoofdbestuur van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollenen!# •tuur is besloten, tot deelname aan „De Nederlandsche Week.", in April 1921 te Madrid te houden, door een inzending bloembollen. Voor algemeene deelneming was de tijdl fe kort, doch eenige firma's zijn bereid ge vonden hulp hierbij te verleenden-, wat het) hoofdbestuur in de gelegenheid heeft ge steld, een collectieve inzending te deen. Dezer dagen zullen per scheepsgelegen heid naar Spanje worden verzonden ca. 25,000 tulpen en 10,000 'hyacinthen, hene vens nog een aantal 'Spaunsche en Engel sche irissen. Een paar bekwame vaklieden gaan mede, onder wier leiding de opplanting kan plaats hebben, die in het Retinospark. te Madrid zal geschieden. Men hoopt hierdoor te bereiken, dal: Spanje een afzetgebied zal worden voor de Hollandsche bloembollen, die daar slecht© sporadisch voorkwamen. Nu het afzetge bied door den oorlog is ingekrompen, kan dit aan teelt en handel ten goede komen. den zig-zag-weg der öberalppas in den achtergrond, die nog door enkele spaar zame stralen van de zinkende zonne ver guld werd, een rijke vergelding. Hoe woes ter en wilder de natuur om ons werd, des te eenzamer begonnen we ons te voelen-. Triest» en somber trok zich langzaam ecni wolkengordijn samen over het Wyttenwas ser tal, waaruit de Realper Rheuss zijnq schuimende en- klotsende wateren in heti dal van Ureeren stort. Ook wij voelden, spoedig bij onzen verderen klim to er eea laaghangende nevelwolk over ons heen- zinken en hare 'klamme koude, aan onze huid modedeelen. De avond daalde snel eni oen dikke mist belette ons ten slotte nog eenige meters voor ons uit te 7.icn. Alleen de lichtschijn «van een nnbijzijnd hotel werkte als een vuurtoren en verried ona dat we in de duisternis niet geheel verla ten van alle menschelijfee -hulp zouden hebben om te dolen. We waren, in de regionen der wateren] beland, «die aan den hemel zijn: Aquaa omnes quae su-per coelos sunt. De twee dappersten uit ons «clubje hadden weer eehi kortoren opstijg beproefd, doch de migti overviel ook hen en we meenden elkaatJ te verliezen!. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1