Uit de Omgeving. Fa. F.VINKENSTEIN drongen wordt, het onlangs ingediende wetsontwerp tot reorganisatie van de rijks politie niet in behandeling te nemen alvo rens bij georganiseerd ovesteg door de ge heele Ne&erlandsche politie daarover be raadslaagd is. liet bestuur van den Bond1 van Inspec teurs bij de gemeentepolitie in Nederland heeft aan den minister van Justitie zijn teleurstelling te kennen gegeven over het militaire cachet, dat op de bijzondere com missie voor georganiseerd overleg in za ken rakende de politieambtenaren gedrukt 1 is, door baar samenstelling. O, zool „liet Yollk" is heftig te keer gegaan tegen de journalisten, die onlangs bij het con gres te Rotterdam hebben deelgenomen aan den maaltijd, aangeboden door de H ollan dA mierik a-lijn. Men heeft er liet brave blad toen op ge wezen, dat aan dien maaltijd) mede-aam zat de directeur van „Het Volk1'!! Na eeniige weken wacht ens komt nu „Het Volk" niet de-ze zelf-verdediging: „De re dactie is slechts verantwoordelijk voor haar eigen gedragingen en redacleuren der sociaal-democratische pers hebben ni-e-t aan het feestmaal der reederij deelge nomen." O, Zoo Tïaöde die redactie dan zoo ridderlijk geweest eerst den dircteur van 'haar eigen „arbeiders" blad verwijten -te doen, al vorens de „burgerlijke" collega's te lijf te gaan; of althans gelijktijdig! Of is dat misschien niet„democratisch Wij arbeiders In het manifest der Tweede Internatio nale heet het onder meer: „Wij arbeiders, wij beschuldigen1 de leiders van de Derde Internationale, eneDat „wij arbei ders" is waarlijk het toppunt! Het stuk is namelijk onderteekend door Henderson (Engeland1), Em. Vandervelde (België), Ramsay Mac. Donald (Engeland), Troelstra (Nederland), Otto Wels (Duitsch'land), Ar thur Engberg (Zweden), Kam. Huysmans (België). Zou „Het Volk" eens kunnen mededeelen welke slafel'ijke arbeid door hoogergeroein de „proletariërs" 'bijvoorbeeld door den multi-millionnair Vandervelde wordt of werd verricht? „Tijd". Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Avondvergadering van Donderdag. Huur- en Woonwetten. De heer S no eek H enkemans (Chr. H.) dient een amendement in om buiten de huurcommissiewet te laten de woningen, waarvan de bouwvergunning is verleend na 31 December 1919. Daardoor zullen wo ningen in 1920 buiten de wet vallen en de eigen bouw worden aangemoedigd. Tegen dit amendement bestaat bij den minister geen bezwaar. De heer 011 o (TT. L.) wil ook de win kels en kantoorlokalen onder deze wet zien gebracht, wat de minister niet toelaatbaar acht. Een amendement-S c h a p e r (S. D.) om da huurcommissie desv erlangd door een kantonrechter te doen hooren, wordt door den minister overgenomen. De avondvergadering wordt daarop ver daagd tot Dinsdag, wanneer de interpella tie-Dekkers aan de orde komt. Sociale berichten. Actio bakkersbedrijf. Het hoofdbestuur van den Chr. Bond van arbeiders in de bedrijven van voe- dings"- en genotmidfdelen beeft aan de wenkgevers in het bakkersbedrijf bericht, clat het met ontstemming er van- heeft ken nis genomen, dat de werkgevers het grond- loon niet hooger willen stellen dan 36 gld., plus kindertoeslag van 1 gld. te beginnen bij het derde kind voor alle kinderen on der de li jaar; dat heb dit grondloon on voldoende blijft achten, doch na langdu rige besprekingen ten slotte besloten is deze regeling te aanvaarden, onder hiding: a. er voldoende zekerheid wordt verkre gen, dat de wenkgevers verplicht zijn zich aan te sluiten bij liet fonds voor uitkeering van den kinderbijslag, waardoor geen an dere betaling zal plaats vinden dan door liet fonds; b. er alsnog bevestiging van de werkge versorganisaties of omschrijving in de ar beidsregeling' wordt verkregen, waardoor tusschentijdsche wijzigingen van de loonen zal plaats vinden, indien er ten- opzichte van de door de' werkgevers ontwikkelde motieven, wellce hun aanleiding- gaven geen hooger loonbedrag toe te staan, wijzi ging is geikomen; c. door de leden van de contracteerende werkgeversorganisaties geen andere ar beidsregelingen worden afgesloten dan de Tiierbedoelde met, de arbeidersorganisaties in het bakkersbedrijf. Gemengde Berichten. Een auto, waarin geze- ten waren de heer D. v. W. uit Breda, A. uit Tilburg cri C. een Belg, komende uit de richting Breda, is. 's avonds nabij Hutten opgereden tegen een kar, die in de rich ting Dorst reed. Volgens verklaring der automobilisten voerde de boerenkar geen licht, zoadat de auto kantelde en de inzit tenden er uit werden geslingerd, evenwel zonder eonig letsel te bekomen. De wagen, bestuurder werd gewond, terwijl de auto in een sloot terecht kwam en totaal on- ibruiklkifir was. Woensdagavond brandde te Serooskeiike (Wakheren) een groóte landbouwschuur, waarin voornamelijk vlas was geborgen, geheel al'. Dit is nu in deze kleine gemeente de vierde brand in een jaar tijds en algemeen denkt men aan kwaadwilligheid. Ook "doen geruchten de ronde, dat nog meer perceelen op de zTvarte lijst staan, zoodat 'mem zich de onrust van de rustige dorpsbewoners kan voorstellen. Do justitie uit Middelburg stelde Don derdag een onderzoek ter plaatse in. Te Haarlem is de r a n- geerder De Lissen bij bet aankoppelen van wagen9 met den linkerarm tusschen de buffers geraakt,waardoor dit lichaams deel ernstig werd verwond. Een werkman aan de suikerfabriek te Halfweg is met oen bie- teniwaschma chine in aanraking giekomen, met het noodlottig gevolg dat hij ettelijke malen door de machine werd rondgeslin gerd. De man is eeniige oogenhliikkcn la ter overleden. B ij den heer 'F. v. D. in den Teteringschen Dijk bij Bréda is gis ternacht ingebroken. Vermist worden f6000 aan geld en papieren) en vele gouden sie raden. Eeru portefeuille met bankpapier, afkomstig van den diefstal, is teruggevon dene De dief werd door den heer des hui zes in zijn verder werk gestoord, doch wist te ontvluchten. Te Gasselterhoerveen- schemond i9 gisteren dé woning bewoond door B. P., afgebrand. De laag verzekerde inboedel ging verloren. Oorzaak onbekend. Op den weg van Vaals naar Maastricht is de 63-jarige B. uit Vaals door eeh auto uit Maastricht overreden en gedood. Uit het onderzoek bleek dat den chauffeur geen schuld treft. Hét 9-jarig. zoontje van A. Grupstra te Drachten is door de stoom tram aangereden eni zoodanig aan de bee- nen gewond, dat hij aan-de gevolgen is overleden. ALPHEN AAN OEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag, 15 Novem ber 1920, des namiddags te 7 uur. Do agenda vermeldt: Voorstel van B. en W. om het raadsbesluit tot aankoop van grond voor de uitbreiding van de openbare school voor L. en M. U. L. O. aan den Oudshoornschenweg aan te vullen. Voorstellen van B. en W. tot opheffing van den Franschen cursus aan de school - Schoolstraatinzake wijziging huur van grond aan Ph. Stappertot het verleenen van toeslag op pensioen aan de Wed. A. Peenemantot het .verleenen van .een bij drage aan de Vereeniging tot bevordering van Christelijke belangen alhiertot het verleenen van een gratificatie aan de ge meenteopzichter B. Sneltot het verleenen v. eervcil ontslag aan mej. II. C. Gu'klemond Hennis als onderwijzeres bij het herha- lingsonderwijs en aan den brugwachter Verweij "met ingang van 16 November 1920; tot benoeming van een brugwachter voor de brug over den spoorweghaven. Aanbe volen wordt W. Oliemans. Behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoof dei ijken omslag. - Te water. Gistermiddag geraakte een jonge bediende van den winkelier G. per rijwi.,1 in den vijver voor het station. We gens demping daar ter plaatse, verkeercle de jongen, liggende dn de breiachtigif mas sa, in zeer ongunstigen toestand. Gelukkig werd rijn hulpgeroep weldra opgemerkt en wist men den zwarten) drenkeling op het droge te brengen. Tooneelvereeniging. Wij verwijzen zen voer heden naar een in dit nummer voorkomende advertentie betreffende dö uitvoering van de R.-K. Tooneelvereeni- ging „Ons Tooneell", alhier. LEIDERDORP- Gomsenfewerkraan. Tot gemeente werkman is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd de beer W. Kranenburg, alhier. LISSE. Personalia. Voor een benoeming van een directeur der licht- en waterbedrijven te Vlaardingen staat No. 2 de beer H. S. A. van Beek, directeur gemeentebedrijven al hier. (No. 1 is de heer J. D. A. Sneep, di recteur gemeentebedrijven te Boskoop). NIEUWKOOP. Kaasmaakverbod. Naar aanleiding van een bezoekvan een controleur' te dier zake, brengt de burgemeester door middel van bet aanplakbord de melkveehouders dringend in herinnering alsnog voorzoover zij zulks niet deden en daarop toch prijs stellen, ten spoedigste ontheffing te vra gen van het kaasmaakverbod, te adresses- ren Zuivelkantoor, Koninginnnegraeht 51, 's-Gravenhage. Binnenkort zal een nauw keurig onderzoek worden ingesteld en een proces-verbaal is het onvermijdelijk ge volg, indien alsdan kaas wordt gemaakt, zonder dat hiervoor vergunning is ver leend. RIJNSBURG. Vrije Veiling. De leden der Vrije Bloemenveiling alhier zijn ter vergadering opgeroepen tegen Dinsdag '16 Nov. des avonds 7.30 uur in het Veilingslokaal. SASSENHEIM. R.-K. Volksbond. Woensdag te half acht vergaderde de Nod. R.-Kat, Volks bond in „Het Bruine Paard". Te ruim kwart voor acht opent de voor zitter, de heer W. Krom, deze vergadering met gebed en roept het bestuur, den leden en hunne vrouwen een hartelijk welkom toe. Het verheugt hem ten zeerste, dat de opkomst zoo schitterend is. Er waren n.I. 177 leden aanwezig. Tevens richt hij een woord tot den EdelAehtb. Heer Burge meester en diens echtgenoote, die eveneens tegenwoordig zijn. Heb doet hem genoegen den Roomschen Burgervader hier te zien. Hoe kort nog in de gemeente, hij heeft toch reeds getoond, een volksman te zijn in den waren zin des woords. Oqk' den geachten spreker van dezen avond, den heer Krijgs man, heet hij welkom, die zich zoovele moeiten getroost heeft om uit 's-Herto- genbosch hier te komen spreken. De spreker, de heer Krijgsman, behan delt in zijn rede het arbeidersvraagstuk vanaf den Gildentijd tot nude oplossing van de sociale kwestie door Kard. Man ning, door onzen H. Vader Paus Leo XIII Ingezonden ftiededeelingen. a 60 cent per regel, Zaterdags 70 cent. Haarlemmerstraat 33, begint Dinsdag 9 uur. Ie klas Artikelen,40°/Ooti(ier den prijs zal. ged. Zeer juist schilderde hij den toe stand der arbeiders in ide vorige eeuwen, in de textielindustrie in Twente, in de zinkwitfabrieken. Verder gaf hij een mooi overzicht over den hedendaagschen strijd Een daverend aplaus verwierf deze heldere rede. De voorzitter dankt den heer Krijgs man voor zijn schoone en krachtige woor den, en hoopt, dat ze weerklank mogen vinden in de harten'der leden en dat deze ze meedragen naar buiten om de lauwe broeders, welko nog buiten de vereeniging staan, te overtuigen van het nut dér orga nisatie. Hierna richt de lieer burgemeester nog eenige vriendelijke woorden tot de verga- deringspue 1 vooorrTat mgijE eaSGx dering speciaal tot de vrouwen. Hij had werkelijk pleizaer gehad in zoo'n nuttige en gezellige vergadering. Nu had no-g plaats een gratis verloting om de luxe artikelen van huishoudclijken aard, welke verloot werden. Na afloop hiervan sloot de voorzitter deze uitnemend geslaagde vergadering. WASSENAAR. R.-K. Vrouwenbond. De plaatselijke afdeeling vari den R.-K. Diocesanen Vrou wenbond alhier zal a.s. Dinsdag 16 Novem ber a.s. aan de afwerking van baar winter- programma beginnen. Alsdan zal op Dinsdagavond 16 Novem- mer, des avonds half acht voor de leden van dezen bond spreken de Weleerw. Heer J. J. A. Kuilman, kapelaan te Ouderkerk a. d. Amstel over het onderwerp. „De Ka tholieke Kerk in het verleden, het heden en de t-oekomst". In de maand December zal dezelfde WelEorw. spreker de behandeling van dit onderwerp voortzetten. Verder zal na 1 Januari 1921 op nog na der te bepalen datums de ZeerEerw. Pater Borromeus de G reeve een 3 a 4-tal voor drachten houden over „De Roomschè Vrouw in het maatschappelijk leven." Alle leden van bovengenoemden Bond hebben tot alle vergaderingen in het Win terseizoen gratis toegang op vertoon van het haar onlangs toegezonden Bewijs van lidmaatschap. Voor niefc-ledèn'zijn alle vergaderingen toegankelijk tegen betaling van 25 cent entreé. Voorts zal begonnen worden een cursus in Costuumaaien en knippen en tevens een cursus voor „Eerste Hulp bij ongelukken.*' Zij, die aan één dezer cursussen nog wensclien deel te nemen, kunnen zich als nog aanmelden vóór 16 Nov. a.s. bij de se cretaresse Mej. P. Remmers waal, Kerks tr. „St. Eens Do-d.it". Gisterenavond ver gaderde do afdeeling Wassenaar van den Ned. R. K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders in het Patronaat. De ver gadering was goed bezocht en ook eenige niet-ledeni toonden 'hunne belangstelling. Als spreker trad op de Weleerw. heer Nie- veen van Dijikum,, kapelaan te Leiden, met als onderwerp: „Die Christus en> de sociale kwestie'in onze dagen". Z.Eerw. begon met er op te wijzen boe Christus den arbeider vond op aarde, namelijk in heidendom en slavernij. Hij werd vervloekt, getrapt en geslagen; dat hebben ons de murdni van Rome en de steden van -het geheele Bo rn einsche Rijk bewezen. Christus1 gebod was aan de Joden „bemin uw evennaaste gelijk uz&lve", doch'die liefde was nergens te vinden. Christus kwam op aarde hij arbeiders. Zijne H. Moeder was een timmermans- vrouw en Zijn Pleegvader eeni timmerman. Ook de arme herders en de apostelen wa ren arbeiders. Het is dus wel degelijk waar da: arbeid hoog staat en niet laag, en het eerste ge bod wat Christus ook aan Zijne Apostelen leerde, was bet gebod van naastenliefde. Alles was toen in strijd' met de waarheid en een, groote strijd moest er gestreden worden. Zoo ook nu nog. Wij allen moeten strijden; vooral nu blijkt 'dat er zoovelen met luiheid en saaiheid geslagen rijn. Wij moeten ons hiervan 1-os maken en den strijd meestrijden. Niet alle baantjes op een ander schuiven, d'och aanpakken en ■ook getrouw de vergaderingen bezoeken. ZJÉerw. wees ook op de voormannen van bet socialisme, die alleen mooie beloften voorspiegelen van beter loon .en weinig arbeid. Doch hun doel is om haat te kwee ken. en om zich langs den rug van .den ■arbeider omhoog te wenken. Ook op Rus land en Duitschland! werd gewezen, hoe groot daar de ellende zonder Christus is. Neen, wij allen moeten meewerken en alles herstellen in Christus. Ten slotte spoorde Z.Eerw. de aanwezi gen aan om eens retraite mee te maken, die 1 Febr. a.s. te Noordwijkerhout zal ge- geven worden. De voorzitter bedankte Z.Eerw. voor- de schoone woorden tot hen gesproken en hoopte dat er vele goede vrfijjite-n van' zouden geplukt worden. Ook do geest, adviseur sprak een woord van dank, waarna de voorzitter met gebed de vergadering sloot. STADSNIEUWS. Illona DurmgCk, Al maar méér menschen stroomden er den Schouwburg binnen om de beroemde zangeres te hooren een waar succes voor bet Concertbureau Augustin. De geheele zaal was vol een prettig en aanmoedi gend gericht voor de soliste. Toch kon Illona Durigo mij vóór de pauze niet in- verrukkiug brengen. Twintig minuten bad men al op haai' gewacht. De trein was weer te laat, zooals er zeer beleefd werd mede gedeeld, en. dan is 't ook niet te verwonde ren, dat na zulk een oponthoud en ten gevolge daarvan eenige agitatie de zan geres niet direct zich ingeleefd had in haar kunst. Na de pauze heeft zij naar mijn smaak veel mooier gezongen wist zij zich meer te geven kwam baar muzika liteit aan het licht. De begeleidingen wer den gespeeld door Marcel v. Gooi en niet door Dr. Durigo, zooals aangekondigd was. Een betoog houden voor haar kunnen be hoeft nieit iedereen weet, waartoe me vrouw Durigo in staat, is. Veel wordt er gevraagd van stem en lichaam van kunste naars die een toumée maken, en aan ver moeidheid de nik ik dan ook, wanneer ik •de stem in de middentonen wat gevoileerd vond. De techniek is zij geheel meester; haar résonnance is prachtig, zoodat men baar konstem mag 'bewonderen; daarbij - laat zij 'haar coloratuur parellend rollen. In haar voordracht is zij eenvoudig en eer lijk. Geen spoor van „te veel" integen deel in het begin vroeg men zich af: „is haar zang soms wat koud?" Niets hiervan na de pauze. Déze bevoorrechte a.tisto gaf waarnaar men meermalen verlangde een mooi en. gedeeltelijk nieuw programma, zender vervvaar.loozing van het oude en klassieke. Handel het beroemde „Largo" en een technisch mooi gezongen aria uit de opera „Admeto" waren de twee eerste nummers, waarna vijf liederen) van Brahms volgden.. Zijn er na Bra hm s meer nieuwe en) mis schien grootere geesten opgestaanik vind) hem in zijn .liederen voortreffelijk; rijk aan harmonische wending, mooi van rhythme, groot in het kleine, 't Meest vol deed de zangeres mij in „Madchenlied" en „Nachtigair. De fijne hegeleidingen in deze twee liederen warenl mooi door v. Gooi ge speeld. Overigens vond ik hem vooral ook voor de pauze niet gelukkig. Men ■zou niet kunnen zeggen, dat hij niet volg zaam is; aan zijn uiterlijk ziet men, hoe hij den* tekst in zich opneemt. Toch man keerde er iets aan: er moet meer gloed in de begeleiding zijn. Na de pauze werden vier lded eren van v-on Brucken Fock ge- zongen, vier mooie liederen. De zangeres deed ons niet alleen 't genoegen, muziek van een Hollandschon componist te zingen, rij zong ook Hollandsch, wat onze eigen zangeressen lang niet altijd doen. Mag een -enkele consonant, door ons een beetje anders worden uitgesproken, mooi decla meerde zij in haren zang de niet gemak kelijke woorden van Adem a van Sckelte- ma; de voordracht van „Rutzelputzel" vas geestig, zooals bedoeld in het aardige Led. Dan volgden een tweetal vèn Reger; het eerste „All-een/", "verbitterd en arm aan le vensvreugd,-bet tweede lied wat gelukkiger van stemming, werden mooi gezongen en geaccompagneerd, waarna de zangeres besloot met drie prachtstukken uit Gustav Mahler's rijken schat. Daar bereikte Mevrouw Durigo wel haar hoogtepunt. „Das Irdische hehen" en „Ich atoiet1 einen Linden auft" vond ik buitengewoon ver tolkt. Als slot zong zij „We»hat dies Lied- lein erdacht", ojfgewekt en blijmoedig van toon. In deze reeks liederen kwam de pia nist iook meer op dreef, hoewel ik hem af en toe minder bescheiden bad gewemscht. Met begeleiding van orkest waren deze liederen nog veel, mooier geweest. Twee maal ontving de zangeres bloemen, en na herhaald applaus (waarin, zij haren ac- compagnateur liet deelen) zette zij zich aan 't klavier en zong en speelde bezield „Ungarisclien Vögellied11, en al zullen maar weinigen' het H-ongaarsch verstaan hebben, 't was wel een© aardig te mogen 'hooren hoe melodieus deze taal klinkt. jJ. K. Bij Kon. besluit is aan mej. J. P. W. Rijke, leerares in de Fransche taal alhier, verlof verleend voor het aannemen van de benoeming van Officier d'Académie". De heer W. P. Minderman alhier is ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal vau Ned.-Indië, om daar te lande te worden benoemd tot onderwijzer .tweede klasse bij het openbaar lager onderwijs. Op de alphabetische voordracht ter be noeming van een. adjunct-directeur der ge- meentereiniging te Delft is onder het drie tal aanbevolen) de heer T. J. de Ridder, alhier. De Commissaris van politie te Leiden geeft belanghebbenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen, alvorens handelsrelatiën aan te gaan met Willem, van Rooijon te Leiden, zich ook noemende Hofdijk of bewerende op diens naam zaken te mogen doen. Gewoonlijk beweegt hij zich op het gebied van fourage-, voeder- en zuivelartakelen. Plaatselijk OontlSé der K.S.A. te Leiden Agenda der vergaderingen van foSJ heS aangesloten voreenigïngen. R. K. Bioc. Vrouwenhond. Maandag 15 November Naaicursus 7.309.30 uur, Sint ViücentiusgQbouw. „Geloof en Wetenschap". Dinsdag 16 Nov. 8 uur kleine zaal der Stadsgehoorzaal. Le zing van, den he-er L. A, P. M. van den Broelce over „Alberdingk Thijm". ZATERDAG. Leiden. 8.30 uur. Verga dering Missieclub „St. Ignatius", Patronaat, Hooigracht. MAANDAG. Leid en. 8 uur verplichte le denvergadering R.-K. Meubelm.- Bond „St. Atonius van Padua". Spreker de heer van Leeuwen, Den Haag, over het nieuwe contract Bond „St. Antonius van Padua" 1921, „Prediker" Janvossensteeg. DINSDAG. Alp hen a. d. Rijn. In het Juvenaat te 3 uur belangrijke jaar- yerffflderino: R.K. Sohoenm.natr. en Aan de Telefoon. Hallo. Mijnheer de redacteur, wilt u ons even aansluiten met de katholieken, van Leiden en om-ge ving? Denken allen eraan, om [morgen tus- sclien 11 en 12 uur plaatsen te gaan be spreken voor de opvoering van „Om Sions Wallen". Wegens het groot succes, dat „Kunst en Godsdienst" heeft gehad bij de vorige op- rige opvoering, hebben wij vele aanvragen zelfs uit Den 'Haag ontvangen om toe- igiangsb e wij zen Laat ook Leiden's Katholieken toonen, te waardeeren het Roomsch Tooneel en te vens de Katli. Missiën te willen steunen. Zie verder advertentie. Dus allen morgen present èn. bij plaats- bespreking {ingang Aalmarkt) èn bij da opvoering. Het bestuur der Leidscbe Missievereen, winkeliers vereeniging „St. Chris- pijn" DINSDAG. Zoeter woud e. 7 uur. Jaar vergadering Ned. R. K. Bo.ntd van Bloemist-, Tuin- en, Laridarboiders „St. Deus Dedi't", in het café van Joh., v. d. Lu'bbe. DINSDAG. Wassenaar. Half acht R. K. Vrouwenbond. Spreker kapelaan J. J.-A. Kuilman, van Ouderkerk a. d. Amstel. WOENSDAG. Zoeterwo ude. R. K. Volksbond 7 uur bij J. Lubbe. Spre ker de WelEerw. Heer J. H. Nie- kei. Ook de vrouwen hebben toëi gang. Apotheken die fot en niet Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zon- dag- cpopenr] rijn: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523' Vi. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. HAZERSWOUDE. Geboren: Jacob, z. van P. Weel cn J. Hogenes. Arie, z. van I. Raaphorst cn N. Vonk. Margar&tha, d. vau J. van den Berg en M. van der Laan. Levenl. aan gegeven zoon van J. van der Wrf cn C. van Rijt. Laatste Berichten. ALTONA, (V.D.). Een vischtrawler hoeft in de Noordzee de bemanning van de Zweedsche stoomboot „Ulla" uit Gothen burg ppgenomen, die op 'n mijn geloopen cn gezonken was. De 22 geredde personen, waaronder zich de vrouw van den kapitein bevond waren 8 u. 30 m. in de boot geweest. Donderdag werden zij te Altona aan land gebracht. DUSSELDORF, (V. D.). In Dueseldorf, Elberfeld en Solingen leggen onverant woordelijke unistische arbeiders er zich op toe een staking te proclameeren. Te So lingen hebben, zich in de fabrieken arbeids raden gevormd met het doel de algemeen staking te proclameeren. BERLIJN, (V. D.). In een vergadering van den bond van Handelsbeambten werd gisteravond aangedrongen op een bijslag van 5000 mark voor gehuwden, 4000 mark voor ongehuwden en 3000 voor jeugdige beambten, uit te lceeren door het Rijk. Na afloop der vergadering weid een resolutie aangenomen, waarin werd medegedeeld, dat bij. eventueele niet-aanvaarding, reke ning moet worden gebonden met, een loon staking. Verder weid het bestuur ongedra gen voeling te houden met het Rijksmmi* sterie. BERLIJN, {V. D.). De bladen melden, dat tijdens de staking te Charleroi, het mo nument, dat door do Duitschers aldaar is opgericht ter herdenking van den slag bij Charleroi, door middel van dynamiet in de lucht hebben laten vliegen. RECHTSZAKEN. BieremmishandeMmg. Een boertje uit Ransdorp had zich voor de Amsterdamsche rechtbank te verant woorden wegens mishandeling vaneen bruising. Bekl. deelde do Rechtbank mede, dal er op 3 September in Ransdorp volksfeesten waren, nog ter gelegenheid- va-n den. ver jaardag van de Koningin. Toevallig bad bekl. een bunsing in zijn nabijheid zien loop en. Hij had het beest gegrepen, het in een ton gedaan en dis tusschen twee boonien aam een koord op gehangen. Vervolgens had' bekl. de feest- gehoo-tcn opgewekt met knuppels en stee* ncn tegen d'c ton te werpen, zelfs had- hij een gulden uitgeloofd voor dengenej die den. 'bunsing dood gooide. Vier personen, die bij d'ez-e dierenmis handeling. tegenwoordig -waren geweest, e» zelf ook met knuppels hadden geworpen! bevestigden bekl.'s verklaring. Door een veearts werd bovendien nog een verkla-1 ring afgelegd- als deskundige. Het O. M., mr. Baron van Harinxma tlioö Slooben achtte het wettig en overtuigend bewijs in deze zaak geleverd. Het gebeurde i9 nog een overblijfsel van vroegere wreed e volksvermaken, als kat knuppelen, -palingtrekken, enz. Bekl. moet' voelen, dat bet mishandelen van dieren, welke het ook zijn, niet geduld -kan wor den. Hij requireerde derhalve eon geldboete! van f 100 subs. 50 dagen hechtenis. Uitspraak 25 November. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 13 Nov. 1920, medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: 771,6 München. Laagste barometerstand719.3 Scydisfjor Verwachting tot den avond van 14 Nov. Meest matige tot krachtigen, Zuidelijk' tot Zuidwestelijken wind. betrokken zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuis dezelfde temneratuur.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2