S)e Séietaefoe &ou/umu buitenland. BINNENLAND, p[t blfldverschyntolken «lag, uïtgcz. Zon- en Fecstd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, nor Leiden 19 ct. p. Heek, fi/'.öu p. kwartaal; bij unie agenten 20 ct. p. weck, f2.60 p. kwartaal.Franco 5 po»t° 12.95 p. kwartaal. Het tleïilustieerdZondags- biad is voor de Abonn.é's vorarygbaar tegen betaling van 50ct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijke BUffimcrs 0 ct., metTteïllustreerd Zondagsblad 10 cent '2e Jaargang. WOENSDAG 10 NOVEMBER 1920. Bureau: RAPENBURG !0 LEJBEN. ïaaSerc. Telefoon S35. No. 3370 PdStijUS 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cent per regel, overige dageD 30 cent. Voor Ingezonden medeaeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en veihuur, koep en verkoop fl.- 's Zaterdags overige dagen f0.75. pit nummer bestaat uit twee bladen het voornaamste nieuws. Maandag is hoi te Athene tot grooto be togingen gok omen voor koning Constan ten. Venizelos tegen koninj Constantijn. Frankrijk beschuldigt Duitschland, dat jet den Franschen handel boyool He Icr&che spoorwcgdienst gedeeltelijk (topgegeL Straatgevechten in Italië. België. De mljnwerkcrss taking. Volgons d'e „Libre Belgique" is het, re sultaat van' het referendum onder de mijn- Hverkers in het/ Centrum op een volledige nederlaag der voorstanders van voortsi- ling der staking uitgeloopcn. Hei. bestuur (van den mijnwerkersbond heeft dientenge volge besloten, den lOden November alge- peen' hei werk te hervatten. Da kabinetscrisis. Pe vergadering der recht&clie parlemen taire groepen heeft gistermiddag besloten, den lieer Carton de Wiart te steunen bij pogingen om een kabinet te formeeren. peze heeft reeds een aanvang gemaakt piet zijn werkzaamheden. Duitschland. Boycot van don Franschen handel? 'flaar liet „Acht-Uhr Abentblatt" ver lamt is de Fransche regeeriing voo-rne- piens bij hei departement van buiteniland- fclie zaken1 te protesteeren tegen den zoo- gertaamden boycot van den Franschen han del door Duitschland. De Fransche regee- ping beroept zich er op, dat Duitschland /volgens het vredesverdrag niet hot reclvt Jieeft, den eenen geallieerden staat ongun stiger dan den anderen staat -te behande len. In het bijzonder wordt betoogd, dat fciatechland nog steeds den invoer van weeldeartikelen en wijnen uit Frankrijk verbiedt, ofschoon deze artikelen, naar van Fransche zijde beweerd wordt, uit andere lauden tegen aanzienlijk hoogere prijzen svordeni toegelaten. De uitvoer van waren uit Duitschland jiaar Frankrijk is sedert maanden 200 goed ijals gestaakt en er komen slechts «transpor- ;en over de grens die voor den wederop bouw van het verwoeste gebied bestemd pijn. De Duitsche regecring zou zich daar- |om beroepen op het feit, diat de andere be schikbare wagons voor liet kolentranspor.t |n het binnenland moeten worden ge bruikt cn dat dus geen vervoermiddelen por andere transporten beschikbaar zijn. Geen verandering in de Berlijnsche slaking De onderhandelingen tussclien de direc- Sie der stedelijke electrische centrale en da leiders der staking en de vertegenwoor digers der vakvereenigingen zijn gister avond afgebroken en zijn lieden om tien uur voortgezet. In den toestand is derhalve geen verandering gekomen, Hongarije. Wagonbewoners. De uit het bezette gebied bij massa's ge vluchte gezinnen hadden bij Boedapest sinds maanden in spoorwagens gewoond. Ze kregen het er nu echter te koud en organi seerden Zondagmiddag een protestbetoo- ging. Daarbij kregen ze onder dwang ge daan, dat verscheidene gezinnen in clubge bouwen werden ondergebracht. Een en an der ging niet zonder vechtpartijen. Teleki beloofde in de Nationale Vergadering voor de wagonbewoners te zullen zorgen, doch tevens de herhaling van zulke incidenten te Ferhinderon. Engeland. Stopzetting van den Ierschcn spoorwegdienst. Do dienst van verschillende lijnen van bet Iersche spoórwegnet is stopgezet. Het verkeer op de hoofdlijnen is zeer be perkt en men verwacht de stopzetting van den geheelen dienst aan het einde van de Seek. Een schandaal. In verband met een financieel schandaal "aan het ministerie voor do luchtvaart ver sacht men sensationeele onthullingen. Het betreft een bedrag van verscheidene dui zenden ponden sterling. Naar men verneemt sijn een of twee ambtenaren van 'het depar tment door de politie gearresteerd. Zij bobben een verklaring afgelegd, waarbij een officier van hoogen rang betrokken is en deze is verdwenen, terwijl een onderzoek frerd ingesteld. Italië. Een incident f bit Home wordt gemeld, dat juist nu in do onderhandelingen tussclien Italië en ZuidrSlaviö een oplossing nabij schijnt, Tlch incidenten h'ebben voorgedaan tus scben de troepen der opstandelingen onder dAnnunzio en de Serviërs. De Serviërs "Penden bet vuur op de Fiumeczcn, die ®en Punt aan de Straat van Orikvewica "ozettcn, om de scheepvaart te bescher- ffien- „Vad." Straatgevechten, t aê Milaan heeft Zondag een socialisti sche manifestatie plaats gehad. Men kwam in botsing met de politie en met nationalis ten. Een advocaat werd gewond en Rossi, een redacteur van de Sccolo, gedood. De beloogers wilden de nationale vlag op het gebouw der liberale vereeniging neerhalen. Daardoor ontstond een nieuwe vechtpartij, \yaarbij écn doode viel en talrijke personen gewond werden. Ook le Turijn is het tot een bol sing tus scben socialisten en liberalen gekomen. Er werd over en weer geschoten. Er zijn tal rijke gewonden. Griekenland. De Koningskwestie. Do „Vossische Zeitimg" verneemt uit Athene, dat hot daar Maandag tot een groote royalistische demonstratie is geko men, van een omvang, zooals daar tot dus ver nog niet heeft 'plaats gehad. Ongeveer 60.000 personen namen aan de demonstra tie deel. Do „Éclair" verneemt uit Athene, dat bij botsingen Jüsschen aanhangers van Con stantijn en Venizelos een officier gedood werd. De regeering heeft thans alle demon straties voor Constantijn verboden. Een rede van Venizelos tegen ex-koning Constantijn. In een verkiezingsrede welke hij op Syros heeft gehouden, sprak Venizelos over ex- koning Constantijn, dien hij beschuldigde de overwinning van Duitschland gewenscht te hebben en alles gedaan te hebben, onl deze te verwozenlijken. Hij herinnerde aan de houding van den ex-koning, die zich niet voor den wil van de natie had willen buigen, en aan zijn vijandig optreden tegen de ge allieerden, en wees er op, hoe hij na de ne derlaag van Duitschland misdadige pogin gen had aangewend om het regime omver te werpen, dat toen in Griekenland was ge vestigd. Noorwegen. De nood der kranten. Morgenbladet, een der grootste cn aan zienlijkste dagbladen van Noorwegen, beeft overwogen, hoe het aan de steeds stijgende uitgaven van het bedrijf het hoofd moest bieden. Het staat er al zoo mee, dat elke nieuwe abonnee de krant geld kost. Nog maals den abonnementsprijs verhoogên acht het blad onraadzaam, vermoedelijk omdat de meesto Noren op dit stuk zijn als de meeste Hollanders, namelijk omdat zij be rusten in het duurder worden van alles be halve van de krant. Morgenbladet heeft nu besloten terug te lceeren tot den toestand van voor 1886, toen het inderdaad alleen een ochtendblad was. Sedert dat jaar verschijnt het ook des avonds. Met Nieuwjaar zal het weer een maal daags verschijnen en wel als ochtend blad. Buitenlandsche Berichten. De hongersnood in China. Naar de Times uit Peking verneemt, zijn de gebieden waar de hongersnood woedt, uitgestrekter dan aanvankelijk was ge dacht. Er zijn 58 millioen mensehen, die van den hongersnood te lijden hebben, en onder dezen zijn 14 millioen den honger dood nabij. Prijsdaling in Amerika. Uit een particulier schrijven uit Amerika ontleent de N. Crt.Alles in het hcolc land daalt hier in prijs; vele auto's zijn lager ge prijsd dan voor den oorlog; bont en zijde is bijna beneden het normale en alles volgt dezen gang van zaken. Zeven jaar geleden kon men een paar •schoenen koopen (het is een dame, die dit schrijft) Yoor 5 dollar, niemand betaalde er meer voor; dezen winter zijn gewone schoe nen iets goedkooper, maar do beste worden verkocht tegen 20 tot 30 dollar of meer. Vandalisme. Men schrijft uit Aken aan ,,De Tijd": Sinds den 30en October zij-n de talrijke werklieden van de bekende fabriek „Rothe Erde", die ook in Nederland-een goeden naam heeft, uilgesloten. Een gedeelte van de werklieden heeft zich tot daden laten' verleiden, die ze wel licht zelf betreuren zal. Zooals we reeds in liet kort meldden, drongen. Donderdag avond tegen 6 uur ongeveer honderd, meestal jeugdige arbeiders, in de woning van den generaal-directeur Reiser van <le Rotlie Erde, gelegen in de Kaiserstrasse 50, mét het blijkbare doei den directeur te pakken te krijgen. In de prachtige woning was alleen e.cn zwagerin van den direc teur. Toen1 drong de woedende menigte in de woning, roofde eiu plunderde wat maar mogelijk was en sloeg als vandalen de rest kort en klein. Toen de politie kwam, was alles vernield en machteloos moest zij voor de bende wijken. Geen venster is heel gebleven, stukken spiegels, glas- en aardewerk ligt in hoopen op den grond. Kasten ent meubelen zijn versplinterd. De zware brandkast werd van de trappen gesmeten, doch kon niet ge opend worden. In de stad' heeft het inci dent een pijnlijke indruk gemaakt. Duit sche en Belgische politie bewaken/ het in wendig totaal vernielde huis van den di recteur der Rothe Erde. De vertegenwoordiger van de Rijnland- commiesie, baron RadHtsky, heeft, in ver band met de boven omschreven plunderin gen van 512 November in de stad en den kreis Aken alle vergaderingen, bijeenkom sten en samenscholingen verboden. "Wegens een loongeschil tussclien arbei ders eji directie heeft de uitsluiting sinds 30 October plaats. Alleen om da eei. Da Engelsche kapitein-ter-zee Buraey, de uitvinder van de paravane, het toestel tot vernietiging van zeemijnen, zal van de 4 millioen gulden die hem voor zijn ult- inding zijn toegekend-, geen penning aan raken. Hij hèd vroeger al gezegd, dat hij er geen geld voor wilde aannemen, en zijn procureurs deelen nu in de pers n^de, dat hij bij dat besluit blijft. Zij hadden alleen den eisch tot belooning voor de commissie r oorlogsuitvindingen gebracht, om te laten uitmaken1, dat hij de uitvinder was. Door de toewijzing van zijn eisch heeft Burney alles verkregen! wat hij wens elite namelijk de eer voor de uitvinding. Ook loonsverhooging. De lantaarnopstekers te Baireuth zijn reeds sinds jaren zonder werk, omdat de gaslantaarns niet meer worden gebruikt voor do straatverlichting. Destijds heeft echter het gemeentebestuur medelijden met de lantaarnopstekers gehad en besloten, dat zij hun loon zouden blijven ontvangen. Nu doet zich het wonderlijke geval voor, dat deze lantaarnopstekers, loonsverhooging ■eischeiii. 't Gemeentebestuur, wil natuurlijk niets van dezen eisch wctën, en nu hebben de lantaarnopstekers tot staking besloten. Volgens de Neue Berliner Zeitung zal deze staking daarin bestaan, dat de opstekers, zoolang hun eischen niet worden ingewil-» ligd, de oude lautaarns 's avonds weer gaan aansteken. Een baanbreker. Voor den politierechter in Wood Green (London) stond Zaterdag een jonge werk man terecht, die in een tapperij in het dis trict zes flesschen whisky en een aantal glazen, ter gezamenlijke waarde van bijna 5 pd. st., had vernield. Tot den herbergier had hij gezegd: „Christabel Pankhurst heeft stemrecht voor vrouwen gekregen door de ruiten van het parlementsgebouw stuk te slaan. Ik ben eon Pussyfoot en ben van plan de aandacht van het publiek t<? trekken, door in de kroegen van Wood Green den boel kort en klein te slaan." Zijn advocaat verklaarde, dat de be klaagde den avond, dat hij de verwoesting aanrichtte, zeer vertoornd was geweest, omdat hij een beschonken man had aange troffen, die zijn hulp had afgewezen. Bij na denken was hij tot de slotsom gekomen, dat de matigheids veldtocht niet door ver nieling govoci'd moest worden en hij had nu berouw van zijn daad. Het vonnis luidde 40 sh. boete en vergoe ding van do schade. Russische juweelcn! Naar do „Lokal Anzeiger" meedeelt, wordt uit kringen, die in nauwe relatie staan tot de Rus sische sovjet-vertegenwoordiging te Bellijn, met grooto stelligheid bericht, dat de Russische sovjet-vertegenwoordiging een groot aantal odel- steenen heeft verkocht, en web voor totaal 8,5 millioen mark, welke som aan den penningmeester van de sovjet-vertegenwoordiging werd ter hand gestold met de opdracht, deze voor propaganda doeleinden te gebruiken. Het blad vraagt, voor welke propaganda-doeleinden dit geld gebruikt moet worden en kan mededeelen, dat volgens zorgvuldig ingewonnen inlichtingen het plan be staat, dat bij de maandwisseling October-Novem ber een groote stakingsbeweging ontketend zal worden. Merkwaardig goed passen hierbij zekere voor vallen onder do Berlijnsche metaalbewerkers, die op een uiteenvallen der vakvereenigingen ten gunste van een nieuwe communistische or ganisatie aansturen, en de levendige werkzaam heid in don Iaatston tijd van de „Allgemoiae Arbeilerunion". het voornaamste nieuws. Minister Aalberse heeft ter bestrijding van den woningnood een nieuwe steunre geling voor particuliere bouwers vastge steld. De regeling van de salarissen van de on derwijzers is aanstaande. De Duitsche pers over Dr. Kuyper. Nadere mededeelingen omtrent het on geluk te Schiedam. Dr. A. Kuyper f. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft aan de familie Kuyper een telegram van rouwbeklag ge zonden. Het heeft er aan herinnerd, hoe dr. Kuyper voorzitter en eere-voorzitter van den Kring is geweest, en het consta teert, dat onder de Nederlandsche dag bladschrijvers zijn naam zal voortleven als van een journalist met ongeëvenaarde talenten. Ook het bestuur van de Haagsche Jour- nalistenvereeniging zond een telegram van deelneming. Het modcramen van het Centraal Comi té geeft aan de besturen der anti-rev. kies- vereenigingen in ons land in overweging, aan den avond van den dag vóór de begra fenis van dr. Kuyper, in elke gemeente eon vergadering te houden met de leden der kiesvereeniging en belangstellenden, waar in gesproken worden zal over het ver scheiden van den man, die een halve eeuw lang zijn kracht van geest en lichaam gegeven beeft om de Antirevolutionairs partij tot bloei te brengen Ten toeken van rouw over het verschei den van den eersten hooglecraar dezer stichting, zijn alle colleges deze week stil gezet. „Stand." Het laat zich denken dat velen uit ver schillende streken van het land zullen ko men om de begrafenis van dr. Kuyper bij te wonen. Met het oog daarop meldt de Stand. is de commissie van Beheer der Gere formeerde Kerk te 's-Gravenliage bereid gevonden op dien dag (Vrijdag a.s.) de Zui- derkerk beschikbaar te stellen ten dienste vooral van hen die van buiten komen. Daar kan men rustig samenkomen, een Schriftwoord met elkander lezen; een Psalm zingen en ten slotte van daar geza menlijk naar de begraafplaats gaan, waar natuurlijk uitgebreide maatregelen van or de worden genomen. Na afloop van de begrafenis wordt de gelegenheid geboden opnieuw in deze kerk saam te komen, waar een der Haagsche dienaren des woords dan de leiding nemen zal en rustig, onder den indruk van het ge beurde, de plochtigheid kan worden beslo- tea s> t Alle Nederlandsche bladen wijden artike len aan de nagedachtenis van dr. Kuyper, vol eerbeid voor diens groote werkkracht en geniale gaven. De Duitsche Pers. Naar aanleiding van het overlijden van dr. Kuyper schrijft de „Gemania"„Gedu rende den oorlog en vooral in de jaren toen de groote meerderheid der bevolking in Nederland naar aanleiding van den inval in België onverholen haat tegen Duitsch land koesterde, is dr. Kuyper in het open baar ten gunste van Duitschland opgetre den. De heldorheid en kracht van zijne arti kelen werd in Nederland door niemand ge ëvenaard. De „Lokal Anzeiger schrijft: „De ovcrledeno was steeds een vereer der van ons vaderland en een bewoneraar van Duitsche kracht iu den afgeloopen vol kenoorlog. Met dr. Kuyper, die herhaal le lijk van den Duitsche keizer onderscheidin gen ontving, is een van de trouwste \rl»::i- den van het Duitsche wezen heengegaan." Aan een verslaggever van de „Tel." heeft dr. Kuyper -eens do volgende levensbe schrijving van zichzelf gegeven. „Tk was nog een kleine vent, toen we naar Middelburg verhuisden (1349), waar we tot mijn elfde jaar bleven. Maar ik weet nog heel goed wat er in die dagen voorviel. En hot heugt me nog, dat ik daar voor het eerst Hasebroek licb gezien, die naar Mid delburg was beroepen als orthodox predi kant. Je hadt daar toen een feilen strijd tusschen de regenten en het volk. „Ik was toen een wilde knaap, en dol op de zee. Den heelen dag zat ik daar, en ik droomde ervan, om met het kolenschip „Stranger" het zeegat uit. te gaan. Ik wou met alle geweld naar de Kweekschool voor de Zeevaart. „Toen kwam vaders beroep naar Leiden. En van mij hing de beslissing af, of hij het aan zou nemeu. „Als jij nou naar zee wil", zei nrn vader, „dan blijf ik hier, anders ga ik naar Leiden". En we gingen naar Leiden. Daar kwam ik op het gymnasium en daar maakte ik de April-beweging van '53 mee daar was ik toen de coeur et d'ame in. „Ik leerde wel goed. Ik vocht gewoonlijk met Hein Kist, die nou in den Hoogen Raad zit, wie de eerste van de klas zou zijn. En toen werd ik student (1855) en werd bekroond voor een antwoord op een prijsvraag van de Groningsche Universi-» teit. Prof. Thijs de Vries had me dat aan geraden, en in acht maanden heb ik dat ding' toen geschreven. Maar toen was ik ook ziek van 't overwerken. En dat judi cium van den Groningsclien Senaat, (liet antwoord op do prijsvraag, handelend over „De inzichten van Calvijn en a Lasco over het kerkelijk vraagstuk" werd met goud bekroond. Red.) dat was zóó verschrik kelijk in de wolken, dat toen voor het eerst de gedachte bij me opkwam: „Zou ik iets meer kunnen dan 'n ander?" En uit het vervolg dezer luchtige auto biografie, verteld in dien charmanten cau- seertrant, waarvan hij evenzeer het geheim en het effect kende als van zijn oratorische welsprekendheid op den kansel en van zijp wetenschappelijk betoog van den katheder „En toen ben ik gepromoveerd, en op zoek gegaan naar 'n pastorie. Maar er was in die dagen 'n overvloed van proponenten, en het duurde 'n jaar, voor ik 'n plaats had. De mensclien vouden het blijkbaar niks mooi, als ik preekte. En ten slotte kwam ik in Beesd terecht. Daar heb ik m'n werk over a Lasco voortgezet. In 't laatst van '68 ben ik naar Utrecht, gegaan, en daar ben ïfc toen gebleven tot in 't midden van '70. En toen ben ik tot '74 predikant geweest in Amsterdam. Toen heb ik mijn ontslag ge vraagd, omdat ik Kamerlid was geworden in Gouda. In Februari van '76 ben ik ziek geworden, hard ziekik was radicaal op, ik kon geen briefkaart meer schrijven. Toen •heb ik 'n jaar door de Riviera gezworven. Die ziekte heeft nog zeven jaar nagewerkt. De doctor zei: „Tn zeven jaar krijg je 'n nieuw zenuwweefseldan ben je er af". En Zoo is het ook ..gegaan. Toen ben ik Kamerlid gebleven, en hoog leeraar aan de Vrije. Toen ben ik naar hot Torentje gegaan, als Minister, en in 1905 D9 bestrijding van dsn woningnood. (Eem nieuwe steunregeling voor particuliere bouwers. Inide vergadering der Tweede Kamer van gisteravond heeft do minister van Arbeid, mr. Aalberse/, een belangrijke mede doe ling gedaan in verband met den woningnood. Ten' einde de particuliere bouwnijver heid te prikkelen, heeft de minister een nieuwe steunregeling voor particuliere bouwers vastgesteld. Er zal namelijk voofl iederen, vierkanten meter bebouwde op- pervlakte een premie worden uitgeloofd. Deze premies zullen echter, ten einde hot spoedige bouwen zooveel mogelijk te be vorderen, slechts gedui'ende een, bepaalde poi'iode worden uitbetaald. Daarna zal het bedrag ervan geleidelijk minder worden. Iedereen dus, die een woning bouwt, krijgt .per vierkanten meier een zekere premie. De gemeenten zullen van bet Rijk do premies ontvangen, om ze aan de betrok kenen uit te betalen. Dq herziening der onderwijzerssalarisssn. Gistermiddag hadden de heeren Bon- gaerts, Dresselhuijs, De Groot, Kolthek, 'Marchant, Ot'bo, Rutgers, Schokking cru Troel&lra Ln hot gebouw der Tweede Ka mer een onderhoud met den tij de-lij ken/ voorzitter van den Ministerraad en den minister van Onderwijs,'ten einde de Re geering te kunnen wijzen op de noodza kelijkheid van een spoedig tot stand ko men van de herziening der onderwijzei's- salarissen. Door hen werd betoogd, dat de nood bij de onderwijzers en hunne gezinnen zoo hoog is gestegen, dat langer uitblijven] van een salarisverbetering tot bedenkelijke ge volgen zou ileiden en zij meenden er op te mogen aandi'ingcn, dat de Regeering aan stonds tot de nieuwe regeling zou willen besluiten. #Te meer verklaarden' zij, dat de zaak ur gent is, omdat ook de terugbetaling der pensioenstortingen, welke ten aanzien der burgerlijke ambtenaren reeds plaats vond', voor de onderwijzers zich nog steeds liet wachten. De ministers verklaarden de urgentie van dieze zaak volkomen in te zien en zeg den dan ook toe, dat de nieuwe regeling weldra zou volgen. Op de vraag, hoe spoedig deze kon wor den tegemoe(gezien-, verklaarde de minis ter-president, dat deze zaak nog slechts da. gen, geen weken zou \ordei'en. Ten aanzien van de terugbetaling der ipensioenstortingen gaven de ministers te (kennen, dat van de zijde der departemen ten de nood'ige spoed voor die terugbeta- iling is cn wordt betracht., zoodat inet ■medewerking van gemeente, en schoolbe sturen deze bedragen zeer spoedig in han den van de onderwijzers zullen zijn. Da P. T. T.-dieirst. Blijkens de Memorie van Toelichting tot bet wetsontwerp -tot regeling der inkom sten en uitgaven van deni 1'. T. T.-dienst wordt bereids grond aangekocht tot stich ting van een tweede hoofdpostkantoor te Amsterdam. De regeering is voornemens de buiten landsche post- en telegraaftai'ieven even als verschillende binnenlanusciie tarieven opnieuw te' verhoogen. Departement van Landsverdediging. Het hoofdbestuur van het Algemeen Nc- derlandsch Verbond heeft bij de Tweede Kaïner een adres ingezonden, waarin ver zocht wordt den naam van het departe ment van Defensie te veranderen in: de partement van Landsverdediging. De Binnenbeurtvaart. Volgens het „Hbld." hebben de meesto patroons in de binnenbeurtvaart gev -ig gegeven -aan het schrijven, uitgegaaii van het hoofdbestuur hunner vereeniging, Zaterdag hun personeel met ingang van 13 November uit hun vasten dienst te ont slaan. Het pei'sonecl komt dus in lossen dienst en bij mogelijke conflicten behoeft geen opzeggingstermijn in acht to worden gc< nomen. Een nieuwe scheepswerf te Amsterdam. Eerstdaags zal, naar het „Hbld." meldt, in het Gemeenteblad van Amsterdam een voorstel verschijnen om aan do heeren I. Wilmink c.s. gronden in erfpacht uit te geven voor den bouw van een groote scheepswerf. Do nieuwo scheepswerf zal komen in den Noorder iJpolder.. Voor het nieuwe bcdrijE zullen onmiddellijk 15 H.A. in gebruik wor den genomenvoor gronden, grenzende aan dat terrein, tot een gezamenlijke opper vlakte van 25 H.A., zal aan de nieuwo maatschappij een opticrecht worden ver leend. Do werf wordt gevestigd aan den ingang van het Noordzcekanaal en zal voorzien zijn van de moest moderne dolcinriehlingen. Haring naar Polen Naar het Dagbl. van Z.-H. en 's-Gr. ver neemt.. is van den voorraad haring 1919 ongeveer 50.000 ton naar Polen verkocht. Wellicht zullen nog meerdere partijen vol gen. Staten-Gener? al. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren Alle aanwezige leden, waaronder o-.l: da heeren Wijnkoop en Kruyt, hoorden staan de eerbiedig zwijgend dc treffende woor den aan, waarmede de r-.1 ulaehioms van dr. Kuyper werd geperbk-dhd. Kamer en Regeering hebben den groo- ten doode waardig herdacht. De verruiming van het gemeentelijk be lastinggebied had niet veel meer om het lijf. Een amendement-Drion, bedoelende aan de gemeentebelastingen niet den voorrang te geven, werd aangenomen met 41 tegen 28 stemmen. Op nader te bepalen dag zullen tweede lezing en eindstemming plaats hebben.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1