js yiÉÉ faiwi." Tweede Blad. BINNENLAND. Zaterdag 2 October 1920 Geioofsverdediging. j' HET MATERIALISME. II. "VV'ij hebben in ons eerste artikel, nan bo venstaand onderwerp gewijd, kennis kun nen nemen van het Materialisme en des- zelfs voornaamste propagandisten. Wij ftobben daarbij tevens kunnen lezen, welke de diepste grond is waarom een Katholiek niet te gelijk socialist kan we zen n.l. wijl het socialisme materialis tisch is. Komt thans de bespreking van de vraag, welke de wetenschappelijke waarde is van de stof-theorie? Met een enkel zinnetje is het antwoord daarop te geven en het kómt hierop neer, dal het Materialisme als wetenschappelijk zysteem heeft afgedaan. De stof-theorio, a]3 wetenschappelijke en wel afdoende verklaring van de wereld en hare gebeur tenissen heeft totaal fiasco geleden en is een overwonnen systeem. Zonder vrees voor tegenspraak van ernstig wetenschap pelijke zijde mogen we dit zeggen. Het Materialisme is beproefd en te licht lie vonden, het deugt niet. In kringen neen, niet uitsluitend in „geloovige", doch jn alle kringen, waar men zich niet door groote woorden laat misleiden en niet di rect ingepalmd is, wanneer men zegt: de wetenschap zegt zus en de wetenschap zegt zoo, doch waar men zijn verstand koel be waart, de zaak wikt en weegt, kijkt en nog pens kijkt, peilt en beproeft en niet de gedachte den doorslag laat geven: hè dat Ijs. nu eens een prachtig systeem om God en Godsdienst te bestrijdenzie in die ■kringen, in echt en eerlijk wetenschappe lijke kringen, wil men met de materialisti sche leerstellingen niets te maken hebben. Ten bewijze daarvan zouden we vele ge- Juigen en uitspraken van mannen met klinkenden naam in die wetenschappelijke wereld kunnen aanhalen. Doch mannen als Virchow, Du Bois-Reymond zijn mijln lezers in 't algemeen toch onbekend. We volstaan derhalve liever met een' (allerjongst getuigenis, waardoor mijne be wering meer dan overvloedig bevestigd wordt, vooral ook gelet op de bron waaruit ee afkomstig is, een bron allesbehalve jclericaal. We namen daar kennis van door „de Tijd" van 3 Aug. j.l. We lezen n.l. in „de Loods" het orgaan yan den Economischen Bond het volgende: „Wat was het lijfboek, de bijbel van de- zen man (bedoeld, is Basarof, een figuur uit Turgenjef's roman „Vader en Zonen") die aan niets beweerde te gelooven? IBiichner'3 „Kracht en •Stof", een werk, dat 'omstreeks I860 en 1870, toen het moderne Socialisme en revoluitionarisme geboren Werd, maar welks leerstellingen, reeds laag onder de wetenschappelijke en wijsgeerige Icritiek (beoordeeling) van de beste moder ne denkers bezweken zijn." Uit deze korte aanhaling ziet de lezer, hoe ook derhalve „de Loods" getuigen moet, dat naar het oordeel van de beste moderne denkers, en daaronder verstaat het orgaan van den Economischen Bond zeker niet op de eerste plaa.ts de' Katholie ke denkers, immers het intellect is bij de liberalen! het Materialisme als we tenschappelijk systeem heeft afgedaan. Thans konden we gevoegelijk de bespre king van het Materialisme hesluiten. Hiet heeft afgedaan, wat wil men nog meer? Maar ja, daar doet zich bij onhoudbare en ivalsclie theoriën en leerstellingen, wanneer Üeze eenmaal onder de menigte zijn ge worpen in naam der wetenschap en daar gemeen, goed zijn geworden, een ellendig geval voor. Een geval, hetwelk we niet heter kunnen vergelijken dan met een las terpraatje uit het roods orgaan „Het Volk". •He laster is uitgestrooid en heeft zich bij "Ie lezers gezet. Het stond immers in de i ikraot en „Het Volk" liegt nooit. Doch de -weerlegging van de lastertaal komt en ®een, die lezers van „ITet Volk" kriigen die weerlegging niet onder de oogen. Integen deel, het roodie orgaan gaat voort, me.t zijn lasterlijke aantijgingen en doet tevens zijn lezers in de dwaling voorleven. Metis een vergelijking om u duidelijk te maken, hoe het met de materialistische i Hieoricgegaan is en nog gaaf FEUILLETON, JAN MISERIE. Naar P. LOUIS COLOMA S. J. •12) De zucht) naar overdrijving is een trek, idie bijzonder eigen is aan het Andalusische 'volk; men begrijpt dus, dat spoedig de fweeselijksle dingen wei-den verleid. Hier zoide men, dat Marianne de oude Sala manca had vermoord, en ginder verzekerde men, dat Marianne do oude Salamanca had vennoord, en ginder verzekerde men, dat Marianne het slachtoffer en. haar vader de moordenaar was. De geruchten kwamen ook spoedig Jan Miserie ter core. Spoorslag holde hij naar ten Erwtenhof, om zich zekerheid te ver- sohafïeji over hetgeen er gebeurd was. Op hot Antonkus-plein ontmoette 'hij Maim el a. i.Wat i« er gebeurd?" vroeg hij angstig, - terwijl hij de vrouw bij'haren arm slaande Meld. ..Niels, Jan, niets. Maar ik raad je aan: ga vveg-, en laat je niet meer zien, geen tien mijlen in het rond, als ge het aime schepsel geheel en al ongelukkig wilt maken." ^LoeTi' Wa^ 6r ^an ®ö^our<^' Spreek hemel, luemehdal! y/at zou ar ge- De opgelapte stof-theorie diende ziclï met groot, lawaai aan. De wetenschap sprak! De wereld en haar gebeurtenissen waren, verklaard, verklaard zonder God! Het Materialisme drong zich op, ieder een moest er kennis van nemen: geletter den en ongeletlorclen, wetenschappelijk ge schoolden en wetenschappelijk onbevoeg den, menschen met onderscheidingsver mogen, in staat om hetgeen als wetenschap wordit voorgezet als zoodanig te beproeven en menschen totaal onbekwaam, al meenen ze in hun eigenwaan van wel, om over den inhoud, het gehalte en de waarde van het ge bod ene te oordeel en. •En nu is dit het' ellendige ik zeg dat niet uitsluitend, wij.l door toedoen van. liet Materialisme zoovelen hun geloof heb ben verloren, maar alleen reeds om wille van de waarheid nu is dit. het ellendige, dat terwijl de ter zake bevoegden of om met „de Loods" te spreken, „de beste mo derne denkers" de stof-theorie reeds lang hebben geoordeeld, veroordeeld en verwor pen, de onbevoegde en ongeschoolde me nigte nog gevangen, zit, ja, gevangen ge houden wordt in de boeien der valsch gebleken materialistische leerstellingen. Een feit, hetwelk „de Loods" aldus weer geeft: „Onder het volk vindt deze ver ouderde, overwonnen leernog steeds grooten aanhang". De oorzaak daarvan ligt voor het grijpen. De groote menigte kan onmogelijk ken nis nemen van al hetgeen er in de geleerde wereld omgaat, vooral niet, omdat de ge leerden gewoonlijk niet schrijven voor het gewone publiek. Aan den gewonen man zijn dan ook onze wetenschappelijke man nen onbekend, hoogstens weten ze dat het „een groot geleerde moet zijn". (Met liet materialisme is dat anders ge gaan. Juist- ter bestrijding van het geloof heeft men het uitgebreid en tot. gemeen goed gemaakt voor Jan en alleman.) Zoodoende is 'liet gemakkelijk te verkla ren, dat de verwerping van de stof-theorie door de beste moderne denkers niet tot de massa is doorgedrongen. Zij blijft van dien kant beschouwd derhalve reeds gemakke lijk gevangen zitten in de verouderde, over wonnen materialistische ideeën, haar een maal geboden als eon onfeilbare uitspraak van de wetenschap Hierbij komt dat diezelfde menigte in de verouderde stof-theorie gevangen gehouden wordt, door tweede of derde of nog min- der-rangs-geleerdsmdie .optreden als voor lichters van het publiek; door menschen, die geen wetenschappelijke!! naam te ver liezen hebben en zelf riet op de hoogte zijn van de gang der wetenschap en daarom nog steeds voortgaan, den besten moder nen denkers ten spijt, de verouderde en o-verwonnen materialistische leer als het laatste woord der wetenschap den volke te verkondigen. Of is mijin veronderstelling verkeerd en zouden dde voorlichters van het publiek wèl weten, hoe 't feitelijk met de waarde van het. materialisme geschapen staat? Het wil er bij mij zoo moeilijk in, dat de verwerping van het materialisme door de beste moderne denkers geheel onbekend is gebleven, aan de voormannen van een Godloochenaarsvereehiging als „de Dage raad", alsook aan de voormannen der S. D. A. P. Ik vrees, dat zij de materialistische wereldbeschouwing een te mooi propa gandamiddel vinden, om dit prijs te geven. Laat dan de wetenschap die stof-theorie ge ven,nisd hebben. Wat. geeft, dat voor hun publiek, daar kraait immers geen haan naar. Als zij hun doel maar bereiken. Zie, -dat is de afschuwelijke wijze van doen door menschen, die altijd den mond vol hebben van de wetenschap en nog eens de wetenschap. Het zijn volksmisleiders en volksbedriegers. W. P. J. JANUS, Kapelaan. ONDERSCHEIDING. Naar wij gisteren meldden, heeft het Z. H. den Paus behaagd, den Hoogwelgeboren heer mr. A. I. M. J. Baron van W ijn- 'bergen, lid van de Tweede Kamer der Staten-iGeneraal, te benoemen tot Com mandeur in de Orde van don H. Gregorius den 'Groote, met de plaque. "„De Tijd" teelten t hierbij aan: „De onderscheiding is den heer Van Wijnbergen verleend onder de meest, ver- eerende omstandigheden. Zij werd bij de aanneming van de Wet op het Lager On derwijs op het eenstemmig initiatief van het Doorluchtig Episcopaat te Rome aan gevraagd en gisteren door Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering persoonlijk ten aart-s- bissohoppelijken paleize te Utrecht uitge reikt. Mgr. de Aartsbisschop stelde tegelij- beurd zijn? Haar vader heeft haai- wat ge slagen!" Maar Jan hield aan, en ten laatste gaf de vrouw toe. In het kort vertelde zij hem het verloop der gebeurtenissn, en zij vergat itiiefc, goed te laten uitkomen,, welk een schandelijke rol de schurkachtige Lopijillo daarbij gespeeld had. Doodsbleek hoorde d'e jonge man haar aan. Maar toen hij den naam Piet Lopez hoorde, greep hem eene vreeselijka woede aan, eene woede, zóó on-tsluimig, als die, welke slechts bedaart, wanneer zij bloed ziet vloeien. Zijne oogen keken over het plein naar alle kanten, en zijne handen woelden in zijn zakken, waar hij een wapen zocht, waarmee hij den ellendeling zou dooden. Gelukkig vond hij er geen. Vluch tig dankte de vrouw, nam afscheid van haar, en 9neJde naar den scheerwinkel, waar Lopijillo, zooals Jan wist, het groot ste deel van den dag zoek bracht. Zijn vermoeden was juist. Lopez zat daar en voerde het hoogste woord. Vóór hem lagen eenige dagbladen, waaruit hij voorlezing hd'eld, en dan gaf hij ^ijne ver klaringen en aan meriting en ten beste. De bajMer, eveneens een republikein in merg en heen, die het diep beklagenswaardig vond, dat hij zijn leven bij de zeepbakjes moest doorbrengen, in plaats van zijn grondige wetenschap dienstbaar te kun- ii£ji maken aan het bestuur des Lands, kerTÏJd, onder hel. houden van een hartelij ke toespraak, aan baron Van Wijnbergen, die op uitnoodiging van Z. D. H. vergezeld was van mevrouw baronesse van Wijnber gen'Van Sonsbeeck, de benoomiingsbul en versierselen, bestaande uit het comman deurskruis en plaque, ter hand. Deze ver sierselen vormen een privé-geschenk van het Nederlandsche Episcopaat. De bul is in de meest eervolle bewoor dingen vervat en doet uitkomen, dat de onderscheiding werd verleend ter oorzake van de vele verdienstelijke werkzaamhe den van Baron van Wijnbergen jegens het Katholieke openbare leven, en met name zijn onverpoosde en bekwame actie voor het christelijk onderricht der jeugd." TERUGGANG. Het ledental van het Nat. Arbeidssecre tariaat daalde in het tweede kwartaal van 50,151 op 4-6,080. De teruggang was bij de bouwvakarbei ders 1203, overheidspersoneel 853, trans portarbeiders 535, fabrieksarbeiders 395, sigarenmaker® 230, mijnwerkers 68 leden, ■enz. 't Is geen wonder! DE VACATURE-PROF. TREUB. 03. en W. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad overgelegd een missive met bijlagen van curatoren der Universi teit, waarbij' dezen voor een benoeming tot 'hoogleeraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten het volgende dubbel tal aanbevolen,: lo. dr. A. II. M. J. van R-ooy, hoofd van de Vrouwenkliniek der Joanna van Lijn den-Te ding van Berkhoutstichting te Haarlem; 3o. dr. K. de 'Snoo, directeur van de Rijkskweekschool voor vaoedvrouwen te Rotterdam. GEEN NEUTRALITEIT. „Die zijn jongens of meisjes toevertrouwt aan gymnasium of hoogere burgerschool, mag wèl vertrouwen dat hun hersenen zuilen worden gevuld, maar kan evenzeer verzekerd zijn, dat het onderwijs geen ele menten bezit, dat er geen toon in zaj. klin ken, waardoor de godsdienstige aanleg zal worden ontwikkeld, zoo dat hij, indien geen andere factoren ingrijpen, 'aan atrofie zal sterven. Maar de algemeene toestand is die van een passieve negatie. En het is niet alleen le ridicule qui tue (het belachelijke, dat doodt). Iedereen weet wat doodzwij gen is. Onze kinderen verkeeren geduren de de jaren van hun lager, middelbaar en gymnasiaal onderwijs in een wereld, waar in de godsdienst wordt doodgezwegen." Bovenstaand citaat geeft, het ooi-deel •weer, niet van een christelijk geleerde, doch van een vrijzinnig tegenstander, dr. Knappert, die reeds in 1899 dn „De Gids" dit vonnis over het zoogenaamd neutraal onderwijs heeft uitgesproken. De weten schap alléén kan zijn als 'n dievenlantaarn welke den mensch voorlicht op de baan des ver derfs, wanneer zij niet gedragen wordt door menschen, die tegelijk met Iiun wetenschappelijk onderricht een gezonde zedelijke opvoeding 'hebben genoten. Zon der godsdienst geen zedelijke opvoeding, die de aanvechtingen van bet kwaad in den harden strijd voor het leven kan door staan. En daarom: geen neutraal onder wijs voor onze kinderen, ook niet op gym nasium of hoogere burgerschool. „Tijd." Gezmsïoon. Door hot bestuur van de Nederlandsche Vor- eeniging van Ouders en Gezinshoofden is aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenjaiid- 6che Zaken do volgende missieve gezonden: Excellentie, Ondergeteekenden hebben de eer aan Uwe Tte-> geering hun warme instemming te betuigen mot do voorgestelde verbetering in de bezoldiging der Rijksambtenaren, welke verbetering in niet on beduidende male tegemoet zal komen aan den wensch van ondergeteekenden, neergelegd in hun request aan de Tweede Kamer d.d. 30 April 1919 tot invoering van gezinshoofden bij het onderwijs en de andere overheidsdiensten. Ondergeteekenden hebben de vaste overtuiging, dat de voorgestelde maatregelen zullen kunnen bijdragen tot het geluk en de welvaart van ons volk, en tot het werkelijk belang van de Over heidsdiensten en de ambtenaren, en in strekking rechtvaardig en noodzakelijk zijn. In de verwachting, dat op den ingeslagen weg zal worden voortgegaan, zoo snel uwe regeering dat mogelijk en gepast oordeelt, hebben onder geteekenden do eer te zijn, van Uwe Excellentie, da dw. dienaren, Dr. L. Alma, conrector aan het gymnasium te Hilversum; F. Bayer, hoofd aan een O. L.-school te Amsterdam; mej. G. S. van den Berg, onder wijzeres aan een bijz. school *te Amsterdamprof. R. Casimir, A. Feberwoe, J. W. Gerhard, dr. luisterde opmerkzaam naar die tirades. Middelerwijl zat daar een ongelukkige klant, reeds geheel ingezeept, met smarfc te wachten, of er niet eene een pauze kwam en de schrapper" hem dan zou be dienen. Lopijillo las juist een hekeldicht op een der ministers, toen op eens de woorden op zijn li'ppen bestierven. In de deur zag hij Jan Miserie, die daar stond:, mot een bleek gelaat, vlammende oogen, en een uitdruk king van heffcigen toom in geheel zijn hou ding. „Ha! daar hebben we diien rriooien jon gen!" riep Jan binnentredend. „Zoo Lo pijillo!" Hij balde daarbij zijne vuisten op een wijze, die geen twijfel liet aan zijne bedoe lingen,. „Ik wil zoo niet genoemd worden," ant woordde Piet, sidderend over zijn garische lichaam, meer van angst dan van kwaad heid. „Ge zult toch \ve|.en, hoe ik 'heet, denk ik!" ging hij voort, terwijl hij Jan den rug tookeerde. „Neen vrindje; maar ik wil het wel van je leeron!" riep de ander uitdagend. „Loeren, gij? Ge zijl veel tè dom, om iets ■te leoren." „Nu goed, maar zoo dom als ik ben, zal ik jou dan eens iels leer en!" „Gij, mij?" A,Ja, ik." C. P. Gunning, R. ïf. Heerema, mr. A' J, Kete laar; prof. dr. I. H. F. Kohlbrugge; prof. dr. Ph. Kohnstamm, prof. dr. B. J. Kouwgi-, D. M. Lange, onderwijzer aan een O. L. school to Amsterdam, P. J. Meybrug, onderwijzer aan een O. L. school te Amsterdam; mevr. J. C. J. W, de Moor Bromer onderwijzeras aan oen O. L. school te Amsterdam prof. J. F. Niermoyer; prof, mr. Pal Scholtou; G. Steins Bisschop, rector aan hot St. Ignatiuscolle- ge te Amsterdam; prof. mr. S. R. Stoinmetz; mr. J. H. Thiol; dr. W. F. Tiemeyor, leeraar aan oen H.B.S. to Amsterdam; Dr. C, J. Vinkosteiju; dr. D. J. A. Westerhuis, rector aan het Chr. Ly ceum to Arnhem; O. F. A. Zernike. Gemengde Berichten. Door de douane-ambtenaren wérd Woensdagavond aap het gronskun- toor Holz-Kerkrade beslag gelegd op oen auto, die uit Dmischland, was gekomen, en door dan chauffeur voor 40.000 mark werd te koop aangeboden, hoewel, de waaide min stens 100,000 mark was. De auto was zoo goed als pieuw, merk Adïer. De chauffeur die i/n arrest is gessteld bleek te heeten G. Fl. en was uit Duisburg afkomstig. Hij heef bekend den auto van een graaf te hebben gestolen. Een dienstbode te Spek- holzerheido had ten nadeele van haar pa troon voor 3 a 400 gulden kleeding en lin nengoed gestolen. I.n arrest gesteld, be kende het meisje dén diefstal. In dc wo ning van eon gehuwde zuster werd alles in beslag genomen. In den toestand van den mijnwerker v. d. B., uit Eygclshoven, die tijdens de Kerkraadsche kermis des nachts in het gehucht Chévremont levensgevaar lijk met #-en mes werd' gewond, (de man had stoken die 8 a 9 c.M. diep waren), is eenige verbetering getreden, doch het le vensgevaar is nog niet geweken. De ge meentepolitie liet een der twee gearresteer den op vrije voelen, doch hield tevens een persoon J. K. uit, Spekholzerheide aan, die zeer- vermoedelijk de dader is. De bekkensrtijderij geschiedde in een toe stand van verregaande dronkenschap. D o n dier da g m i dda g, toen de pastoor van Leerdam eenige bezigheden verrichtte in zijn kerkje, viel plotseling uit een der vensterbogen een stuk cement, ongeveer een meter groot. 'ZijnEerw. wist het gevaar te ontloopen. De neergevallen brokstukken leveren een bewijs, hoe noodzakelijk eene nieuwe kerk voor deze parochie is. Men schrijftaan het „Hbld."* Naar aanleiding van de dezer dagen in uw blad geplaatste berichten over beden kelijke seinfouten, komt het, mij weer in herinnering wat mij voor enkele jaren door een seinfout is overkomen en waaruit kan blijken, dat door telegrafisten gemaakte fouten niet altijd in het nadeel van be trokkenen zijn. Ik had een document dat voor verzame laars waarde kon hebben maar waarvan de waarde, toch geheel afhing van het per soonlijk inricht van den verzamelaar. Ik plaatste een advertentie en er deed zich één liefhebber op die naar den prijs vroeg. Te weinig vragen wilde ik niet en lo veel durfde ik niet uit vrees dat de re latie zou afgebroken worden. Ten slotte vroeg ik telegrafisch een prijs van 24 en kreeg een telegram terug met vermelding dat het goed was en dJe koop dus voor 42 zou gesloten worden. Ik stond voor liet raadsel welk telegram verminkt was en deed geen navraag aan liet telegraafkantoor. Want de groote kans bestond, dat van mijn 24 door den telegra fist 42 was gemaakt en wanneer ik klaagde en men ging nazoeken zou de fout ontdekt worden en kreeg de bieder bericht dat ik voor ƒ24 en niet voor 42 ihet betrokken stuk wilde missen. En waar hij er .blijkbaar 42 voor over had, zou het dom geweest zijn hem nader te mel den, dat ik ook wel genegen was het voor ƒ24 te geven. lik verzocht hem dus schriftelijke beves tiging van zijn 'telegram en vernam daar uit dat werkelijk het hod van 42 was ge daan. De telegrafist moet dus op mijn telegra fische aanbieding de 24 iai 42 hebben veranderd. Hij vroeg voor mij, wat ik zelf niiet durfde vragen en bezorgde mij een voordeeltje van 18. Zooals gezegd heb ik daarover natuurlijk niet geklaagd. Integendeel, sinds dien dag groet ik al tijd heel beleefd den directeur van bet, be trokken telegraafkantoor, die nog altijd niet begrijpt waaraan hij die beleefdheid van een hem totaal onbekenden heer te danken heeft. -Gisteren heeft de heer Wol-* tering Wackers, aan de Mient te Alkmaar, een briefkaart uit Oostende ontvangen, die als adros- „Wat een man van eer doet, wanneer hij een eerloozen schurk ontmoet-." Met op geheven hand stormde Jan op Lopij illo los( en (ot to de verste hoeken van den scheer winkel weerklonk een o-orvijg, zóó vol pn zóó krach big, dat men zich ve rzeker d kon houden, ook al kon men de uitwerking niet zien, dat deze den getroffene een paar tan den zou kosten. Verdere hand tas lelijkhe den werden voorkomen, dewijl dG aanwezi gen zich tussclien d'e twee tegenstanders wivrpen, en Jan naar buiten drongen. Hiier lalde de woedende man nog een maal de beide vuisten tege-n Lopijillo en riep: „Nu zal het je toch wel duidelijk zijn, dat een arm mensch ook eergevoel in zijn lichaam kan hebben!" Plet echter, door d:Üe krachtige oorvijg ojj> den grond geworpen, durfde zich, uit vrees voor een tweede tref ion, niet te ver roeren, maar mompelde; „Dat zult ge mij bei'aa-ld zetten, schurk, dat zult ge mij her taald zeilen. HOOFDSTUK VI. Dien nacht en den geheelen volgenden dag bleef Marianne in het huis van hare goedhartige buurvrouw. Nu en dan viel zij een poosj-e in een onrustige sluimering, die •dan telkens weder dooi' eon aanval van kwaad aairdigboid gevolgd werd. Marianne was van nature lang niet aanduiding behalve den naam rtrtecn vermeldde? Mient, Holland. Zondor oponthoud word zij rechtstreeks, aan hot juisto adres bezorgd. Dit is zolcer verdienstelijk van do post, want er zullen wol meer etoden en doippn in ens land zijn met oen Mient of Moent (oorspronkelijk oon stuk grond dat gomoen goyd was). Onder Loos* duinen heet ook nog oen stuk grond de Mient. Op do boulevard to Zoist viol eon 25-jarigo voorman van een meetkar door heb op hol slaan cW twee paarden. Do wielen gingen over hel licbaaut van den man heen, die na ver voer naar de Rijksklinieken te Utrecht aldaar overleed. Twee jongens, ondoracheidan- lijk 18 cn 17 jaar, van wie dn eerste uit Alko- mftde to Zelhetn was gelogeerd on de andoro in laatstgenoemde gomeente woonachtig, kregen in het hoofd de wereld in te gaan als „filmspclers". Berlijn was het doel. Bij aangetoekendm brio! doelden zij het hun ouders mede. Pas waren ze Broekhourne, gemoerde Lonne-' ker^ de grerm gepasseerd, ot ze werden reeds fe Alstëite aangehoudou, zonder „pas" b«vonden en r.aar Ahaus overgebracht. Daar ziju ze samen in c-é.n cel opgesloten, brachten or zoo tien dagen door on ltregsn verbazend slecht voedsel. Op ilozo prevontievo hechtenis volgdo voroordeoliug lot 310 Mark boete, sub. voor olke 10 Mark één dag colstraf. Eon berouwvollo brief ging naar huis. Papa uit Alkomade kwam naar Enschede; doch had ook geen pas. Een inspecteur van politie uit En schede was nu zijn plaatsvorvanger om de jongens vrij lp- lcoopeu en dit geschiedde door betaling van 700 Mark, daar bohalve do boete ook dc go- noten kost moest bvordon betaald. Donderdag zijn de knapen onder geleide weer naar huis teruggekeerd. „Ifbld." De marechaussee heeft te Heerlen aangehouden oen twoetal Duilschers, een van 23 jaar en oen van 28 jaar, afkomstig uit Grotenraedt (DuiUchland) wegens het uilgovon' van valsche bankbiljetten van f25. Eenige mar* kenkooplui te Hoorlen en verscheidene winkeliers te W'.aubach zijn daarvan de dupe geworden. In hun bezit werden nog 16 biljetten gevonden. Do aangehoudenen hebben de biljetten ontvangen van yen tweetal personen uit Baoswcilen eu Tevoren om ze in Holland uit te geven. Ook de laatste twee zijn door de Duitsche politie ingerekend. De biljetten zijn herkenbaar aan de Serielcttera B. R. en de donkere kleur. De vervaardigers zijn nog niot gevonden. De aangehoudenen zullen naar Maastricht worden overgebracht. Uit Maastricht on Roermond bereiken ons oolc berichten over liet ontvangen van valsch bank-* papier, o.a. van een biljet van f 40. „Tel." In de gemeente Winters w ij k zijn valsche zilverbons van f 2.50 in omloop. Zij zijn goed nagemaakt- en alleen te onderscheiden van de echte doordat aan de achterzijde het ge* tal 2.50 niet gestippeld en dus blooker is dan dat op de echte. Drie appelboomen in den tuin van den landbouwer Vroom te Oude-Pekela (Gron.) staan voor den tweeden keer in vollen bloei, terwijl aan één dior booinen zelfs nog vruchten hangen. Bij Bruggenura is de 19-jarigo schilder J. P. uit Roermond bij hot verven van de spoorbrug in de Maas gevallen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. SPORT. VOETBAL. Overzicht. Waren we in het hegiin van Augustus ■evenals andere jaren vol verlangen naar de samenstelling- der verschillende ploegen cn wie in den strijdom het -kampioenschap of wel om het degradatiespook -te vermij den, mee zou d'ingen, thans beginnen we al globaal te schabben en worden reeds verschillende clubs genoemd. Op de ge ruchten afgaande 'heeft de Westelijke kam pioen, V.O.C. thans een nog beter elftal dan vorig jaar, daar die oud-Sparlaan Groosjohan, met den oud U. V. V.'er v. d. Drift-, de roodzwarte trui heeft- aangetrok ken, wat wel een- versterking beleekerit. Een gelijk spel zooals voiiigen Zondag te gen het altijd' nog sterke Ajax in de Meer as dan ook eer wrekend bewijs. Zondag 1- wjf.ecn de kampioenen De Spartaan o; bennek. Veel genoegen voor spellen we v. Gent c.s. niiet aan de Schie- weg. In Dorót, speelt D. F. C. legen Ajax, D.F.C. heeft tot nu toe twee nederlagen, geleden, waarvan die legen U.V.V. (62) wel de schandelijkste is. Het mankeert haar aan een voorhoede die goals maken, overi gens is het veldspel nog wel le klas fahig. v. Hemert moot dus hijzonder op dreef blij ken om weer geen nederlaag te zien aange- leekend, wat tevens een bijzonder goeden kans op degradalie waarborgt. Aan dert Wasschenaarscben weg komen Jan Vos en zijn mannen op bezoek. Zoo -dikwijls wij dezen, wedstrijd zagen hebben zachtzinnig, zij bezat een heftig karakter, en was zeer prikkelbaar en driftig. Die scherpte van gemoed werd gelukkig veel verzacht door een echt goed hart-, waarin d'e vroomheid vast en diep hare wortelen geschoten had. Deze, deels goede, deels slchte eigenschappen waren oorzaak, dat 'haar gedrag dikwijls ze-er tegen strijdig was.. H-are stemming wisselde voortdurend: dan was zij onvriendelijk en norsch, dan weder overdreven vriendelijk, gedienstig en hulp vaardig. Geheel o-nverwacht en zonder uit* wendige oorzaak, volgde de eeno stem ming op de andere, zooals de orkaan, di« de golven opjaagt, de wolken voortstuwt en Let kustlicht verduistert, gevolgd word* door de windstilte, die de zee weder ef fent, d-e wolken in rust brengt en het kust licht laa-t schitteren 'helder en troostend voor de beangstigde zeelieden. Thans echter woedde de storm in Ma rianne's 7,iel, en nog zóó hevig, dat voor eerst aan kalmte niet te denken viel. Slechts zeer langzaam, werd zij iets rustiger. Eerst toen de nacht ten, tweodemalc was geko men, kon het meisjo haar gedachten rich ten op die lieflijke gestalte, die 'haar in aJie moeilijke en droevige omstandigheden ver troostte, die al was zij niet bij haar, toch liefderijk haar toesprak, en door haar voorbeeld den ruwen weg dee kruises haaf -toonde. c «eryoJgd)*.j

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 9