BUITENLAND. BINNENLAND. jHt blad verschijnt eiken dag, üitgez. Zon- cd Feesta. T)p Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, .nor Leiden 19 P- weekf2.5u p. kwartaal; bij p ftfenten '20 ct. p. wock, f2.60 p. kwartaal. Franco nost" f2.95 P- kwartaal. Het GeïllustreerdZondag6- 5 i8 voor de Abounds verkrijgbaar tegen betaling n OOct.p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlyko immers 6 et., niet Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 1)e Jaargang. VRÏJOAG 24 SEPTEMBER 1320. Bureau RAPENBURG 10 LEIDEN. Interc. TeSefoon 935. No. 3332 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cent per regel, overige dagen 30 cent. Voor Ingozuuden mededeelingen wordt het dubbele van het turief be- rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en veihuur, koop en verkoop fl. 's Zaterdags overige dagen f0.75. Dit nummer bestaat uit twee bladen Onze regeering. De Troonrede heeft een goede pers ge had men ^an zulks met beslistheid be sluiten uit de citaten, die wij .gisteren en eergisteren onzen lezers voorlegden. Voor al ook die der grcole niet-rechtsche bladen spreken krachtig!... Er zijn slecht*enkele bladen, welke mee- nen zoo goed aki niets dan afbrekende cri- tiek te mogen» over hebben voor dit staats stuk. 't Zijn er maar enkele. Allereerst natuurlijk de „Tel." zoo als wij zagen, doch het peil, waarop de critiek in dat blad staat, is te laag, dan dat we ons zouden willen1 bukken, om ze van jabij te kunnen bezienZóo'n blad durft zich nota bene nog neutraal hcetcn..* De wereld wil bedrogen zijn! ,Wij willen liever nog eens naar voren brengen deze woorden: 3'Ioge het aan het thans zittend ka binet, dat reeds veel goeds lot stand' bracht, gegeven worden zijn program af te maken." Dat is de wensch vanliet liberale dagblad „Het Vaderland". En dit m o e t de wensch zijn van ieder, die onbevooroordeeld liet werken van de regeering gadeslaat; liet werk dat. ten ze gen strekt van heel het Nederlandsche ivolk, van hèèl de gemeenschap Moge de wensch van „Het Vaderland" in yervulling gaan! 1 Het nu komende jaar belooft ons weer eeer veel goeds in 't bijzonder van de blijk baar onvermoeide ministers van Arbeid en (Onderwijs. Gods zegen ruste op onze door vriend en-— eerlijken tegenstander als voor treffelijk erkende regeering! HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Millorand is met 695 van de 392 stemmen tot president der Fransche republiek ge kozen. Nieuwo onderhandelingen over de Adria- tische quaestie. Stijve houding der Engelsche mijnwer- De arbeidscrisis in Italië in ©en beter fodium, Engeland. Staking van trampersoneel te New-castle. Te New-castle is Dinsdag 'n staking on der 'het tramwegpersoneel uitgebroken. Meer dan 1000 man legden het werk neer. Het doel van de staking is, den voorman te dwingen lid te worden van den vakbond van rijdend personeel, inplaats van de ver- eeniging van voormannen, op grond van de overweging, dat dezen voordeelen bad genoten als het resultaat van het optreden der arbeidersvertegenwoordigers in dezer dagen gehouden bijeenkomsten met den gemengden industrieelen raad en geen contributies stortten. Het bestuur van den vakbond heeft geen deel aan het ge schil, op grond van de omstandigheid, dat het er niets van wil weten. De mijmverkersstaking. De conferentie der -mijnwerkersgedele- geerden heeft het voorstel van Smillie ver worpen om een nieuwe stemming te hou den over de vraag om den looneisch van twee shilling aan arbitrage te onderwer pen. Een dr<\iq inent dor fcolsjewiki. ;Een telegram uit Moskou zegt, dht nu Hovd George de onderhandelingen met Rusland heef* i f gebroken, hij er niet over mag klagen, wanneer thans „de groote be weging" teven Groot-Britannië in Azië zich zal uitbreiden. De burgemeester van Cork. -■ De familie van den lord-mayor van Cork Spreekt de geruchten, als zou deze gevoed worden, tegen Zij deelen mede, dat de burgemeester geen voedsel tot zich neemt ien ook niets ontvangt. Frankrijk MILLED rD PRESIDENT DER REPUBLIEK. Gistermiddag werd te Versailles de zit ting van Kamerleden, en Senatoren gehou den ter verkiezing van den nieuwen pre sident. De tribunes waren overvol. De stemming, waaraan door 892 ledèn werd deelgenomen, duurde ruim twee uur. De uitslag w.as als volgt: uitgebracht 892, blanco of van -m waarde 105, Millerand G95 6temmen, Dclolr 69, verspreid 23. Wade stemming werd Millerand door de leden van lmi Congres, behalve door de socialisten, luide toegejuicht. 'Aan een beschouwing van het „Vad." ontleenen wii het volgende: Van huis uit is Millerand socialist. Maar bet rood van zijn blazoen is door den loop der jaren aardig opgebleekt. De Duitsche 'keizer moet dan ook eens, met Millerand voor oogen, gezegd hebben: Hadden wij' «ul'ke socialisten maar hier! Millerand is 61 jaar en in zijn bedrijvig Politiek bestaan 'heeft hij vrijwel alle porte- euilles in beheer gehad. De eerste was de Portefeuille van handel in het Ivahinet- aldeek-Rousseau. Van 1912 tot October 0 was ju.i minister van oorlog in het ka- e'-Viviani. Daarna stond hij buiten de centrale regeering, maar bekend is, dat hij na den oorlog benoemd werd tot commis saris-generaal van de heroverde provincies Elzas-Dotharingen. In Januari volgde hij Clemenceau als minister-president op, zoo als nu vermoedelijk iBriand de opvolger van Millerand als zoodanig zal zijn. Behalve lid van de Parijsche balie is hij .journalist geweest. Met Clemenceau samen schreef hij La Justice en verder redigeerde hij La Petite République en 'La Lanterne. Een blad, dat hij voor eigen rekening uit gaf, La Voix, ging na een kortstondig le ven ter ziele. Italië. De Adriatische quaestie. Troembitsj is door Italië uitgenoodigd om met Sforza de onderhandelingen no pens de Adriatische quaestie voort te zet ten. Als plaats van onderhandelen zal wel een stad in Zuid-Sla vië gekozen worden, wijl de keuze hiervan aan Troembitsj is overgelaten. Men hoopt, dat de quaestie in 2 of 3 weken zal opgelost zijn. Do arbeidscrisis. De getroffen regeling tusschen gedele geerden. van fabrikanten en arbeiders in de metaalindustrie is door de arbeiders over het algemeen goed ontvangen. Gevechten bij de ontruiming dor fabrieken. Anarchisten vielen te Turijn de politie aan. Een anarchist werd gedood, zeven gewond. Te Borgodoza ontstond een gevecht tus schen politie en arbeiders, die een fabriek bezet 'hielden. iEen agent werd gedood' cn een inspecteur gewond. De arbeiders wer den genoodzaakt de fabriek te ontruimen. Oekrajina. Gruwelen der bolsjewikL Te Kamenetz in Podolië hebben de bols- jewiki meer dan 80 Oekrainers gefusileerd. "Het bolsjewistische blad aldaar maakt de lijst openbaar der Oekrainers, die gevan gen genomen zijn. Het zijn er 1G4, onder welke vele lieden, die nooit aan politiek hebben gedaan, zooals coöperatoren leera ren, landbouwers, priesters enz. Enkele mcnsjejvieksche Joden zijn ook het land uit geleid. Tengevolge van de arrestaties, doorzoekingen en ten- uitvoer leggingen zijn bijna atle intellectueelen van de stad naar het land gevlucht. Amerika. Prijsverlaging. ■Een firma te 'Manchester in den staat New Hampshire, die ~rrr~ dienst heeft en wek elide* reier miTlioen yards katoenen goederen fabriceert, heeft een prijsverlaging met een derde aange kondigd ten einde den verkoop te bevor deren. Buiteniandsche Berichten. Prijsverlaging in Engeland. 'Een combinatie van autofabrikanten te Dudley heeft een prijsverlaging van auto mobielen aangekondigd van niet minder dan 100 pond sterling per wagen. Dit is de eerste aanzienlijke daling van autoprijzen sedert het sluiten van den wapenstilstand. De orkaan uit Mexico. De orkaan welke in Mexico 90 uren woedde, verplaatst zich uiterst snel. In New-Orleans in de Ver. Staten heeft hij groote schade aangericht. Huizen zijn ver nield. Alle verkeer is stilgelegd. De tele foon-telegraaflijnen zijn afgebroken. Tab rijke inwoners vluchtten naar het binnen land. Op de huwelijksreis Overleden. Een tramconducteur uit Leeds, zoo le zen wij in de. „Daily Chronicle", Wilfred .Woo1 en genaamd, was pas getrouwd en maakte met zijn bruid een huwelijksreisje in de omgeving. Het jonge paar vertrok naar Morecambe, waar ze hun intrek na men in een geriefelijk hotelletje. Helaas vergat de overgelukkige echtgenoot voor het naar bed gaan zijn valsch gebit uit den mond te leggen met het noodlottige gevolg dat bij zijn dierbaar kauwapparaat inslik te. In hedenkelijken toestand werd hij naar het ziekenhuis te Leeds vervoerd waar hij korten tijd daarna overleed. Voómvaar een, tragisch einde der wittebroodsweken. Een spannende jacht op inbrekers in Londen. 'Een emotievolle menschenjacht heeft dezer dagen, plaats gevonden in het Zui den van Londen. Het was 's morgens drie uur, toen een bende inbrekers in een auto welke zon der medewelen van de heeren gevolgd werd door een anderen auto, waarin een tiental detectives zidh in den omtrek van het Victoria-station ophield. Daar verüietcn verschillende inbrekers het voertuig om een juwelierswinkel te gaan „verkennen", dien zij voornemens waren te plunderen. En reeds waren zij met breekijzers en ver dere instrumenten, aan -het werk, toen twee politieagenten, in uniform naderden. Ijlings namen de misdadigers de vlucht naar hun auto, waarvan de motor op gang was gebleven, hals over kop sprongen .zij er in en voortging het; zij werden echter achtervolgd door den auto met detectives. De politiemannen -wonnen terrein op de achtervolgden en spoedig snelden de beide auto's naast elkaar door de straten van de wereldstad. De detectives sommeerden de vluchtelingen om te stoppen; deze echter drongen bij hun chauffeur tot steeds groo teren spoed' aan. Vergeefs; zij ontkwamen niet aan het politie-escorte. Plotseling lie ten de bandieten hun auto met 'n ruk stil staan van voren» en van achteren sprongen ze uit den wagen) en vluchtten links en rechts in de stegen en gangen, die op de straat uitkwamen. De politie had echter hun brutaal stukje gevolgd en- de detecti ves achtervolgden de inbrekers op den voet Thans lieten de politiemannen hun sig- naalfluiten klinken, van alle kanten werd het alarm beantwoord ere snelden de bob- bies toe. Na een» kort handgemeen werden de misdadigers overweldigd en werd de gevaarlijke bende geboeid meegevoerd naar het dichtstbijzijnde politiebureau. „Tel." Smokkelaars. Gepantserde auto's met smokkelaars, van automatische pistolen, geweren en hand1- granaten voorzien, bezorgen den douanen aan de Fransch-Belgische grens menig ge vaarlijk ©ogenblik, meldt de „Daily Mail". Deze auto's zijn geladen met tabak, sterke drank, kant en» andere artikelen, waarop hooge invoerrechten staan en welke in Bel gië goedkoop zijn te krijgen en in Noord- Frankrijk gretige koopers vinden. De smok keiaars gaan te werk als gold het een mili taire invasie. Motorrijders gaan vooruit, om den weg te verkennen en is hij veilig, dan wordt eeni teeken gegeven, dat de auto door kan rijden. Tot nog toe heeft de douane-dienst geen der leiders van de smokkelaarsbende kunnen arresteeren. Wel waren eenige auto's 'buitgemaakt. Te Bailleul o. m. heeft een hevig gevecht tusschen smokkelaars en douanen plaats gehad. Zij wierpen brandende petroleum op den weg, om hun vervolgers tot stil staan te dwingen. 'Deze gaven echter den kamp piet op en doodden de beide chauf feurs. De andere smokkelaars ontkwamen." Te Valenciennes beproefden de smokke laars eveneens over de grens te komen en ofschoon een hagel van kogels op de auto neerkwam, reed deze door, totdat een der douanen er in slaagde het benzinereservoir te treffen. De auto werd nu buitgemaakt, maar de smokkelaars ontkwamen weder om. „Mab." HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Een Internationale aansluiting der Kath. organisaties is in voorbereiding. Er is een nieuwo regeling vastgesteld voor do suikorvoorziening. Er kleinhandelprijzen EEN WERELDFEDERATIE DER R.-K. ORGANISATIES. Van Doorluchtige zijde wordt ons ge schreven, dat een internationaal comité, waarin ook Nederland vertegenwoordigd is, zich reeds geruimen tijd bezig houdt, en zulke onder instemming van Z. H. deni Paus en met goedkeuring van de hoogste kerkelijke waardigheidsbekleders in meerdere landen, met de voorbereiding van een wereldfederatie der R.K. organisaties. Met het oog op de noodzakelijke eenheid rordt daarom ieder, die aan soortgelijke plannen mocht werken verzocht, zich van elke actie naar huiten te onthouden,„totdat de uitslag hiervan bekend wordt gemaakt. Tweede Kamer. De agenda voor de openbare vergade ring van de Tweede Kamer op 7 October ireldt nog: mededeeling van het besluit der Centrale Af deeling om het wetsont werp tot regeling der ziekenverzorging te verzenden naar eene bijzondere commissie. Onder de voor het op 5 October aan te vangen afdeelingsonderzoek behooren nog de wetsontwerpen: wijziging van de Plan- ten-ziektewet, de Meeldauwwet 1912 en de Aardappelwet, wijziging wet op het Neder landerschap enz., Pensioenwetten voor do land- en zeemacht; elsctricileitsvoorziening en wettelijke bescherming van hel diploma voor ziekenverpleging. Eerste Kamer. Het wederantwoord der Koningin op bet Adres van de Eerste Kamer der Staten»- Generaal ter beantwoording van de Troon rede, op den 23sten September 1920, luidt als volgt: Terwijl Ik dank zeg voor het Adres van Antwoord op de rede ter opening van de tegenwoordige zitting der Sta ten-Gene raai, verzoek ik U, aan de Eerste Kamer te wil len mededeelen, dat het Mij aangenaam is te mogen vernemen», dat bij den belang rijken wetgevenden arbeid, die te wachten staat, Ik op hare toewijding zal kunnen rekenen. Dat Gods zegen moge rusten op den ar beid der Staten-Generaal, hoop 'Ik van ganscher harte. Maximum kleinhandelsprijzen turf. De Minister van Landbouw heeft voor Zuid-Holland de volgende maximum-turf- prijzen vastgesteld Korte Friesche turf f 1.56, 2. lange f 1.92, 3. lange los6e turf (haverstroo), 1ste soort, f 1,92, idem 2de soort, f 1.80, 4. ma chinale Drentsche turf (Rahder) f 2.52, 5. Drentsche baggerturf (baggerblokjes) f 1,86 6. Noordhollandsche turf, lo soort f 1.95, idem 2de soort f 1,83, idem 3de soort f 1.71, 7. luchtballen f 1,29, 8. bakkersturf f 1,83, alles per 100 stuk6. Invaliditeitszegél. De totaal opbrengst van den verkoop van Invaliditeitszegels bedroeg in de maand Augustus; bij de Raden .van Arbeid: f 1.121.S55.30; bij de kantoren der "poste rijen f 1.487.582.85, te zamen f 2.609.439.15. Prov. Staten van Zuid-Holland. In de op Dinsdag 28 September a. 6. te *6-Gravenhage te houden buitengewone zit ting van de Staten van Zuid-Holland zal, behalve de reeds vroeger medegedeelde on derwerpen, ook nog aan de orde worden ge steld de verkiezing van een lid van de Eer ste Kamer ter voorziening in de vacature- Kuyper. De suikervoorziening. (Het „Nederl. Weekblad yoor den handel in kruidenierswaren" verneemt, dat de Centrale Suiker-Maatschappij de haar be kende afnemers in de gelegenheid heeft gesteld, zich in het belang der suiker voorziening van hun normaal suikerge- bruik gedurende zes maanden te verzeke ren, waarbij op een vermeerdering der consumptie van ten hoogste 20 pCt. is ge rekend. Bij dit contract is de prijs risico uitgeschakeld, terwijl de voordeelen bij verkoop hierin bestaan, dat de toewijzing van de gecontracteerde hoeveelheid' ver zekerd is, dat bij stagnatie de voorkoopen voorgaan en dat verwijzing naar een zui delijke witfabriek en de risico, daardoor afwijkende suiker te ontvangen, is uitge sloten. Het blad verneemt verder, dat de Cen trale Suiker-Maatschappij voortaan geen kleiner quantum dan 100 zak tegelijk zal afleveren en dat 'tusschen haar en de Coöp. Suikerfabriek te Dinteloord en Sas van. 'Gent een overeenkomst is gesloten, om tegen geheel dezelfde prijzen en con dities suiker te leveren. Ten slotte verneemt het blad, dat' te Franeker een nieuwe suikerfabriek zal worden gebouwd voor gezamelijke reke ning van de Centrale Suiker-Maatschappij de Friesch-Groningsche Coöperatieve. Deze fabriek zal wit raffineeren en reeds met de volgende campagne in bedrijf komen. De benoodigde grond Is reeds aan gekocht. De melkvoorziening. In een Woensdag .te Tilburg gehouden zeer druk bezochte vergadering van de afd. Melkvoorziening van de Nederl. Meikind us- trieeJe Vereeniging werd het vraagstuk der wintermelkprijzen en -melkvoorziening uit voerig besproken. Algemeen was men van oordeel, dat de vooruitzichten voor een "geregel de melkvoor ziening zeer slecht zijn, hetgeen hoofdzake lijk moc-t worden toegeschreven aan de hooge prijzen voor exportartikelen. Spe ciaal de nog steeds stijgende kaasprijzen werken fnuikend voor een goede melk voor- Van den minister zullen kracut^c maU«- regelen worden gevraagd, teneinde te be werken, dat de fabricage van exportartike len geen belemmerenden invloed meer kan uitoefenen op de binnenlandsche melkvoor ziening. De middelen, die hiertoe den mi nister zullen worden aanbevolen, zijn: de afkondiging ,va»n een kaasmaakverbod, of het heffen van een zoodanig exportrecht, dat de kaasproductie niet loonender is dan de levering van consumptiemelk. In dit verband werd opgemerkt, dat ie samenstelling van het 'Zuivelkaretoor niet in overeenstemming 'is met bet doel waar voor het is opgericht. Om een goede melk voorziening te garandeeren, is 'het noodig dat de melkinrichtingen even talrijk zijn vertegenwoordigd als de zuivelexport.ee- rende vereemigingen. Wat de melkprijzen betreft, was de ver gadering van meening, dat op een basis van de kaasprijzen van het oogenblik de vraagprijzen der veehouders (19 cent franco inrichting) niet overdreven kunnen wor den genoemd. Een consumptieprijs van minstens 25 cent; is dan echter noodzakelijk. Worden geen maatregelen in bovengenoem- den zin genomen, dan valt te voorzien, dat in den loop van den winter de prijs nog belangrijk hooger wordt. Uit het feit, dat reeds thans door het Zuivelkantoor 200.000 L. per dag moet worden bijgele verd, blijkt voldoende, dat zonder krachtige maatregelen de melkvoorziening ongetwij feld zal vastloopen. Hoewel de vergadering van meening was, dat zoo spoedig mogelijk moet worden ge broken met het z.g. toeslagstelsel, zal er bij den minister op worden aangedrongen, toeslag te verleenen, wanneer aa»n den verkoopprijs grenzen worden gesteld, waar door de melkinrichtingen zich niet» kun nen staande houden. Een dergelijke toeslag kan, naar de meening der vergadering, ge makkelijk worden gevonden uit een ver hoogde beffing op de kaas. Nog werd besproken de circulaire van den minister aan de burgemeesters, waar bij dezen de gelegenheid wordt gegeven, plaatselijke maximumprijzen vast te stel len. De besproken gevallen bewijzen vol doende, dat de burgemeesters, die den al gemeen en zuivel toestand nicl kunnen over zien, allerminst in staat zijn de billijkheid van deze prijzen te beoordeelen, zoodat den minister zal worden verzocht, de be paling van maximumprijzen aan zich te houden. Ncdezland en do Volkenbond. "Mr. Troelstra heeft de volgende schrifte lijke vragen gesteld aan den Minister van Buiteniandsche Zaken: lo. Is de Regeering van plan, voordat de instructie aan de Nederlandsche delega tie in den Volkenbond wordt vastgesteld, deze aan de Kamer mede te deelen, opdat de Kamer in de gelegenheid zij hare in zichten daarover te doen kennen? 2o. Denkt de regeering bij de benoeming dier delegatie rekening te houden met den vaak uitgesproken wensch, dat ook leden der Stalere-Generaal daarin zitting zullen hebben?. De Codxo-kv/estio. De verkooping der fabrieksgebouwen van de N. V. „Codro" zaJ 13 October a.s. plaats vinden, ter plaatse, dus te Noordwij-kerhout Zooals onze lezers weten, is door „Codro" een proces begonnen tegen den Staat der Nederlanden, waartoe aanleiding was het feit, dat de tegenwoordige Minister van Landbouw, 'Handel en Nijverheid, weigert de financieele verplichtingen na te komen, die zijn voorganger, Minister Posthuma, aanvaard had, volgens de eischeres. Het einde van dit proces is voorloopig nog niet te zien. In Januari werd de dag vaarding tegen» deri Staat uitgebracht De procureur van eischeres verzocht daarna inzage van het advies van den landsadvo caat. Dat werd aanvankelijk geweigerd cn pas in Juli j.l. toegestaan. Zulk een loop van zaken bevordert echter de spoedige afdoening van het proces begrijpelijkerwijs niet. Afschaffing eindexamen H. B. S. in Intlië. De Indische Regeering heeft besloten het eindexamen H. B. S. af te schaffen en de getuigschriften uit te reiken op de rap porten. Willen ze deni aftocht dekken? Naar de „Amsterdammer" verneemt, moet het in de bedoeling liggen der soc.- democraten, van hun bondgenooten in het democratisch bloc een duidelijke verkla ring te eischen op het punt der gemeente lijke bemoeiing met de levensmiddelere- oorziening. Mocht zulk een duidelijke verklaring niet gegeven worden, dan zal naar aanleiding daarvan door de soc.-dem. wethouders van Amsterdam, de 'heeren Wibaut en de Miranda, de portefeuille- kwestie worden gesteld. Geen gereserveerde coupé. Men zal zich nog de berichten herirne ren over den gereserveerden coupé in overvolle treinen voor de socialistisch© heeren Ter Laan en Duys. Kort -daarna kwam 't nieuws van den extra-trein voor de communistische me- touw Roland Holst. Deze lieden zijn ook" te vermoeid van al hun schreeuwen om» onder gewone stervelingen plaats te ne men. Dezer dagen was onze minister van Ar beid op reis. De trein was overvol. Natuur lijk in een gereserveerde coupé? Pardon. Zijne -Excellentie stond rustig in den gang. Men schijnt 'van zwaar werken niet zoo vermoeid te wordeni als van schreeuwen. Of zou het ook hier weer waar zijn, dafl er tusschen woorden en daden een groot verschil bestaat? vraagt de ,jRsb.". Overtredingen Motor- ien Rljwielwet. tnSVfs, stn® mumsnelheid uitsluitend' met hechtenis en niet meer met geldboete. Prachtig Uitvoer van kleiaardaprelen. Naar do „Leeuw. Crt." verneemt i6 de mogelijkheid groot, dat de uitvoer zal wor den toegestaan van te velde goedgekeurde kleiaardappelen. Troclstra over Troelstra. Uit een hoofdartikel in Het Volk: „In vroeger dagen, o. a. op het Deventer Kongres, verweet Wijnkoop geregeld aan Troelstra, niot „de politikus van het pro letariaat" te zijn. Deze weet echter, tot in deze dagen van 6cherpe meeningsverschil- len, zijn aktie voor een meer revolutionaire oriënteering der Partij met een minstens even sterken arbeid tot behoud van haar eenheid ie verbinden. Dit vereischt een ze kere ruimheid van blik, die niet slechts de juistheid der eigen overtuiging- maar ook de betrekkelijke waarde van afwijkende meeningen cn stroomingen ziet. Zonder deze eigenschap is de politikus ondenk baar." Mr. Troelstra is blijkbaar nogal met zichzelf ingenomen. KORTE KRONIEK, In de zitting van den gemeenteraad te Haarlem werd met 22 tegen 8 stem men goedgekeurd de verordening door de rechtsgeleerde commissie ingediend inza ke de uurswinkel-sluiting. Te Tiel is een pand aangekocht, waar in o.m. gevestigd zal worden een openbare R.-K. leeszaal met bibliotheek. B. en W. van Utrecht hebben besloten, den gasprijs met ingang van I October! weer mat C cent te verhoogen en te bren gen op 20 cent per kub. Meter. „De gemeente Haarlem sluit een 7 leening. Te Scheveningen zijn in het afgeloo- pen seizoen genomen 39,378 buiten- en 6726 binne-nbaden, tegen resp. 64,275 en 13,758 in 1919. In Augustus, anders een der beste van het seizoen, was de vermindering van het aantal buitenbaden het grootst (1397 min der dan het vorige jaar. Het ongustige we der heeft fin sterke mate op het gebruik van de baden invloed gehad. KERKNIEUWS. De alom bekende redenaar pater Borro1- meus de Greeve hoopt 3 October a.s., den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar. in de orde der Franciscanen trad. 'Te Rot terdam is een comité tot stand gekomen, om pater Borromeus een grootsch 'hulde-, blijk aan te bieden. Naar de Missie. Woensdag vertrokken na een verblijf van enkele maanden» in het vaderland we der naar de Missie in Brazilië de Z.E. Pa-

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1