(Soii/tofil BINNENLAND. T>jt blad verschijn telken dag, uitgez. Zon- on Feesta. tip Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, ,hnr Leiden 19 ct. p. week, f2.50 p. kwartaal; bij l ncrpriten 20 ct. p. week, f2.60 p. kwartaal. Franco C ast f2.95 p. kwartaal, Het GeïIlustreerdZori'dags- f P;„5 i8 vÓor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling n 50 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke ummeré 6 ct., met Geïllustreerd Zondageblad 10 cent lis Jaargang. VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1920. BureauRAPENBURG fO - LEIDEN. Interc. TeEeioon 935. No. 3320 Postbus tl De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdags 35 cent per regel, overige dagên 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en vei huur, koop en verkoop 11.— '3 .Zaterdags overige dagen f0.75. 1 UIT E I A N D. "ÏBT voornaamste nieuws. ja conferentie tussclisn de Engslsche jnijuwerkers en de rsgeering is mislukt. Uitbreiding der communistisch» be woging in Italië. Nieuwe aardbeving in Italië. Buitscbland kan zijn verplichte Itolsa- lovorin5«n niet voortzetten do ar den toe- jstand in Opper-Silezië. Duiisc liland Bord» Jaarmarkt. In de heoordeelingen in clag- en vakbla den over de van 2 tot 11 Mei gehouden voorjaaramarkt te Frankfort aan tien Main svas men- algemeen vol lof over de doel matige inrichting der markt, dank zij de jtreng doorgevoerde indeeling der tentoon gestelde monsters van koopwaren naar de onderscheiden takken van handel en nij verheid. Het spreekt vanzelf, dat ook de jlle Jaarmarkt, welke van 3 tot 9 October aanstaande te Frankfort aan den Main zal plaats hebben, weer op dezelfde wijze zal zijn ingedeeld. Met deze indeeling is het imark'tbestuur thans gereed. Voor de ver schillende takken van nijverheid zijn 17 afzonderlijke marktgebouwen beschikbaar, waarin ondergebracht worden 29 af deel ki- gen met meerdere onderafdeelingen. De deelname in de onderscheiden afdee- lingen zal ook nu weer buitengewoon groot lijn. Deze doelmatige indeeling, waardoor bet den deelnemers en bezoekers gemak kelijk gemaakt wordt om den weg te vin den naar en een, overzicht te krijgen .,van de afdeeling, waarhij zij het meeste belang h'ebben, zal weer veel bijdragen tot bel welslagen dezer jaarmarkt, die evenals hare twee voorgangsters, ten doel heeft: den in. en, uitvoer het herstellen en aan- knoopen van Nederlandsche handelsbe trekkingen te bevorderen. Belanghebbenden kunnen zich om na,- idere bijzonderheden, ook voor het bekomen van een vrijgeleide en het hespreken van gelegenheid tot nachtverblijf-, schriftelijk vonden, in het. Esperanto of ook in het [Öuitscb, tot: Mess-Amt ('Esperan10-iWerbe- f stelle), Frankfort am Main ('Duit sell Land). Duitsehe nota over Opper-SHezië. D u i l s c h 1 a n d kan z ij n ver plichtingen niet nakomen. Do Duitsehe vredesdelogatie in Parijs nikte aan de vredesconferentie een nota Fret, Marin de Duitsehe regeering de ge allieerde regeerihgen er met nadruk op wijst, dat het nakomen van de aangegane Menieveringen haar onmogelijk wordt ~:t, wanneer de kolenproductie, wel ke haar ten tijde van Spa ter beschikking stond, beperking ondergaat. 'Deze toestand is nu ingetreden, door den steeds ernstiger wordenden toestand in 0pper-Silezië. Een gevolg daarvan is, dat We kolenproductie schrikbarend gedaald is en dat van het aandeel der Opper- Silezische kolenlever'ingen voor Duilsch- land slechts kleine hoeveelheden naar jDuitschland komen. De Duitsehe regeering is het door de be- palingen van het vredesverdrag niet moge-' ïijk om, wat haar betreft, de oorzaken van de inkrimping der steenkoolproductie in iOpper-Siiezië te doen verdwijnen. Japan. Groote brand. Het centraal station en bijgebouwen van Osaka te Tokio is geheel verbrand. Het verlies aan producten én fabrikaten wordt op verscheidene mililioenen geschat. Ja pan is den laatsten tijd blijkbaar onfor tuinlijk. Btiiteniandsche Berichten. Frankrijk. Duitsehe invaar, Volgens een bericht van de „Tel. Union" •deelt de Fransche regeering mede, dat het toegestaan is Duitsehe producten m te voe ren voor den verkoop. Engeland. De dreigende mijnwerkersstaking. ,De conferentie -tusschen d'e mijnwerkers - de regeering is mislukt. Italië. De aardbeving De laatste berichten over de aardbeving Sn Italië luiden verontrustend. De plaat sen Fivizzano, Soli era en Mon ti ziin vol- ikoraen vernield. Het aantal dooden be draagt 300. Bovendien werden 100 per sonen gewond. De materieels schade is Aanzienlijk. Honderden families zijn dak- Qoos. iDe uitwerking van de aarbeving werd wet zwaartst gevoeld in het tusschen Spezia en de eerste heuvelrij van de Ap- ipenijnen gelegen deel van Toscane. Hier Werden eenige dorpen volkomen vernield- An honderden menschen gedood. In de grootere sleden werd daarentegen slechts Weinig schade aangericht. Een tweede landstreek, die zwaar getrof fen werd, is de landstreek Emilia, waar door het instorten van huizen vele be woners gedood, of zwaar gewond werden. De regeering heeft een uitgebreiden hulp dienst ingesteld. Koning Victor Emanuel is gisteren in Pisa aangekomen om de door Ae aardbeving geteisterde streken te be doeken. Do arbeidsconflicten. conflict in de Italraansche metaal industrie duurt voort. 'De arbeiders regelen <*e productie. Spoorwegarbeiders en havenarbeiders te Livorno hebben zich at de metaalbewerkers solidair verklaard. i wegens gebrek aan materiaal en aan •Arbeidskrachten zijn intusscben talrijke hoogovens gedoofd. Je iridustrieelen hebben verklaard, dat niL* a ^'an Zl^,1ien onderbandelen wan- r de arbeiders de fabrieken' zullen liel>- ontruimd, Munitie ontploft. Te Marienthal bij WillleLm shaven heeft een ontploffing plaats gehad in een mu nitiedepot. Tot nog toe heeft men vastge steld, dat er 15 personen bij de ontploffing zijn omgekomen. Een schietpartij te Triest. De bladen melden uit Triest, dat gisteren een paard, dat op hol sloeg een paniek heeft veroorzaakt onder een volksmenigte, die een begrafenisstoet, volgde. Twee ka- rabinaers, die -meenden, dat zij bedreigd werden door de menigte, namen een. ver dedigende houding aan. Twee personen zijn gedood en 30 gewond. Er is een pro teststaking van '24 uur afgekondigd. Noodlottige waaghalzerij. In het dorp Mont rouge is een ernstig vliegongeluk gebeurd. Een jonkman uit- die plaats, die bij het militaire vliegercorps cliënt, kwam met zijn toestel boven het dorp vliegen om zijn dorpsgenooten door zijn stoutmoedige capriolen in de lucht te verbazen. Bij die gevaarlijke buitelingen waagde hij zich zoo laag, dat de vleugels van zijn toestel dn de telefoondraden ver ward raakten. Met een zwaren- smak viel het~vliegtuig op de binnenplaats van een school, waar de kinderen juichend en op getogen naar „de evoluties van den vlieger stonden te kijken. Vier kinderen werden op slag gedood, een paar waren onherken baar verminkt en een vijfde zoo ernstig- gewónd, dat het ergste wordt gevreesd. De vlieger kwam er zonder gebroken armen of boenen af, maar klaagde over inwendige pijnen en moest naar het hospitaal worden gebracht. Hij, zal zich voor den rechter hebben te verantwoorden. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Er bestaan wegens de hooge graan prijzen plannen om spoedig het broodmeel mei aardappelmeel te vermengen. Geitep. Staten van Zuid-Holand hebben bij de gemeentebesturen aangedrongen op een herziening der bezoldiging van ge- me an teveldwaehters. De Meelprijs. Door den Minister van Landbouw is tot do burgemeesters de navolgende circulaire gericht: „Ik heb de eer u een afdruk te doen toe komen mijner- bekendmaking van heden be treffende eene wijziging van den inkoop prijs van Regeeringemeel. De meelfabrieken zullen overeenkomstig de voorschriften bij mijne circulaire van 22 Januari 1919 no. 8031313bis voor Re- geeringsmeel factureeren den voor uwe ge meente vastgestelden prijs, bedoeld in art. 3' der Distributiewet 1916 van f 22,50 per 100 Kg. vermeerderd met. het 0,1 van het nadeelig verschil in dit. artikel bedoeld, der- halve'T 22,50 plus 0,1 van f 12,15 is f 23,17 .5 Overigens blijft van kracht het bepaalde in mijne circulaire van 25 Aug. jl. Do Minister van Landbouw heeft bepaald dat voor Rcgeeringsmeel als inkoopprijs voor gemeenten, bedoeld in art. 3 der Dis tributiewet 1916 met ingang van 15 Sept. 1920 zal golden de prijs van f 34,65 per 100 Kg. af fabriek. Aardappelmeel in het brood. Wij hebben aan het „Nieuwsblad van het Noorden" liet bericht ontleend, dat de minister van Landbouw eenige weken ge leden ongeveer 20 milji-oen K.G. aardappel meel van 'n deel der aardappelmeelfabrie ken lieeft gekocht tegen een prijs, die nu ongeveer f3.50 per 100 K.G. -te hoog is_ De lcoop zou geschied zijn enkel op het loos alarm omtrent misoogst der 'tarwe Amerika en zonder de verschillende aard appelmeelfabrieken, die nog groote voor raden hadden, te laten concurreeren. In dien de regeering het aardappelmeel niet gebruiken kan, doch het moet verkoopen, heeft zij een verlies van ongeveer 7 ton te boeken. Men zou schrijft 'de „N. Rott. Crt." uit dit bericht kunnen lezen, dat de naaste reden voor e.veiutuëele vermenging van het broodmeel met aardappelmeel eigenlijk is, dat de minister, die een overijlden en 011- voordeeligcn koop heeft 'doen sluiten, zou trachten goedschiks van het aardappel meel af te komen en het daarom door de bevolking laat opeten. (Bij informatie te bevoegder plaatse is aan het blad gebleken dat in deze lezing de zaak min of meer wordt omgekeerd. Inderdaad bestaan er plannen (die spoedig tot uitvoering zullen komen) om aardappelmeel door bet brood- meel te doen mengen. 'Dit wordt noodza kelijk geacht, aangezien' de prijzen van bet graan in Amerika nog steeds in de hoogte gaan, zoodat er binnen, afzienharen tijd nieuwe verhooging van den broodprijs zou moeten volgen. Het streven van den mi nister is dat ite vermijden' door een deel van het gewone broodmeel te vervangen' door aardappelmeel. De minister moet ook nog .andere maatregelen overwegen als liet weder instellen van maximum prijzen, doch 'daartoe zou alleen in het uiterste ge val worden -overgegaan. De aankoop van 20 millioen -K.G. aard appelmeel is werkelijk geschied, doch, naar aan de „N. -R. Ct." verzekerd werd, niet overijld noch met uitschakeling van d'e concurrentie. De besteede prijs is die, wel ke op het moment, dat de lcoop gesloten werd, op de vrije markt gold. Teneinde deze markt te peilen heeft de regeering vooraf door een lusschenpersoon, van wie het niet bekend was, dat hij voor haar handelde, in den vrijen handel een hoe veelheid aardappelmeel (5000 ton) laten koopen. Vervolgens heeft zij onderhande lingen aangeknoopt met een combinatie van aardappelmeelfabrikanten', waarbij zij -tegenover dezen voor de levering van d'e g-ewenschte partij van 20 millioen K.G. denzelfden prijs heeft weten te bedingen, die haar tusschenpersoon had betaald. Daarbij heeft het dreigement van sluiting der grens dienst geda'an. De grens is in werkelijkheid -eenige dagen gesloten- ge weest. Dat er nu achteraf wordt beweerd, dat de regeering te duur h'eeft gekocht, schreef de zegsman 'toe aan teleurstelling bij de fabrikanten, die niet bij de levering betrokken geweest zijn. Het is herhaalde lijk gebleken, dat aan zulke beweringen achteraf niet al te veel gewicht -moet wor den gehecht. Ten slotte wees men er ook nog op, dat men. het aardappelmeel niet moet verwar ren met aardappelpoeder. Beide grond stoffen zijn in den oorlogstijd bij de brood- bereiding gebruikt; het is vooral het. aard appelpoeder, dat ertoe bijgedragen beeft om het oorlogsbrood een slechte reputatie te bezorgen en dit is verklaarbaar, omdat men van dit poeder, op zichzelf een goede grondstof van zelfs hooger voedingswaarde dan bet aardappelmeel, in de oorlogsjaren niet altijd de meest geschikte kwaliteiten tot. zijn beschikking had, zoodat er ook mindere kwaliteiten moesten gebruikt worden. 'Men behoeft van het aardappel meel geen merkbaren invloed op de kwa liteit van het brood te vreezen. Het publiek zal, meende de zegsman van de „N. iR. Ct.", nauwelijks of in liet geheel niet gewaar worden, dat het gebruikt wordt, vooral niet omdat de aangekochte partijen uitsluitend uit aardappelmeel van de beste kwaliteit bestaan. Duiisch invoerverbod op haring nog gehandhaafd. Het bericht nopens de opheffing van het Duitsehe invoerverbod op haring is, naar het „Ilbl." verneemt, voorals nog onjuist. Wijziging Milittewat (Vervolg.) De oefenpiichjigen zullen alleen verplicht zijn om gedurende enktele jaren, een zeker getal uren per week aap de voor hen voor geschreven -oefeningen te komen deelne men. De uit deze verplichting voort-vloeien de lasten zullen nochtans gering kunnen zijn, daar gelegenheid zal worden geboden om buiten die school- en werktijden plaatse lijke instructie te ontvangen, waarbij de vrij willige landstorm belangrijke diensten zal kunnen bewijzen. Uit het stellen der verplichting volgt nog niet do noodzaak om deze reeds dadelijk en aan allen op te leggen. Dit zal moeten en kunnen geschieden naarmate van de be hoefte en van de mogelijkheid oin plaatse lijk onderricht te verleenen. De aanwezig heid van geoefende landstormplichtigen geeft de gelegenheid en den tijd om de oefeningsgelegenheid gaandeweg te organi- seeren. Naar het oordeel der regeering zal voor verlichting van persoonlijke militaire las ten noodzakelijk zijn, dat onze nieuwe weermacht wordt opgebouwd op den brei den grondslag van een behoorlijke licha melijke ontwikkeling dier jongelingschap. Dit -heeft dor regeering de overtuiging ge geven van don onverbreekbaren samenhang tusschen de mogelijkheid tot' verlichting van persoonlijke militaire lasten en de nond zakelijkheid van de vervulling van den eisch van lichamelijke ontwikkeling der jeugd, in het bijzonder van de jongelie den tusschen -het 14e en heit 19de levens jaar. Aangezien het in de rede ligt deze laat ste materie geheel hij. het dep. van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen onder te brengen, zal 't hoofd van genoemd depar tement spoedig d/e indiening van een voor stel te dier zake bevorderen. De opleiding dór dienstplichtigen met een eigenlijke eerste oefening zal plaats hebben dooi1, het beroepskader in oefenings eenheden; zij brengen hun herhalingesoefe- ningen door in die oorlogsverbanden, welke, naarmate dit gaandeweg mogelijk zal blij ken, meer en meer met reserve-personeel geëncadreerd zullen wórden. Hiervan zal op den duur een beteekenende verminde- dering van 't beroepskader het gevolg zijn. Ten einde te kunnen voorzien in de be hoefte aan deugdelijk verlofskadèr,. ook in 'hoogere rangen, zal niet alleen aan de opleiding en verdere vorming der verlofs officieren groote zorg besteed moeten wor den, maar zal bovendien aanwijzing van de meest geschilcten tot bet volgen der oplei ding mogelijk zijn. Indien noodig, zouden de onder de wa penen zijnde manschappen ook kunnen meewerken aan liet handhaven der open bare orde. Deze taak zal in tusschen in hoofdzaak en in de eerste plaats moeten worden vervuld door hiervoor beschikbaar zijnde vrijwilligers, n.'l. de marechaussee en de politietroepen welke beide korpsen daartoe-de noodig'e uitbreiding zuilen 'on dergaan en den vrijwilliger landstorm, waarbij, dienstplichtigen een vrijwillige' ver bintenis-kunnen sluiten of vrijwillig onder de wapenen kunnen komen. Een b'lij v en d g'edeelte is 1 n dit stelsel niet noodig. Bij het regelen van de samenstelling van het jaarlijksch contingent zal er naar gestreefd worden, 'hen, die .niet of zeer be zwaarlijk in het. gezin, waartoe zij behoo- ren, gemist kunnen, van dienst vrij te stel len. Ter vorming van reservetroepen staan voor 't tegenwoordige en in de naaste toe komst nog Ier beschikking de groote aan tallen geoefende landstormplichtigen. Het thans aangeboden wetsontwerp be vat in de eerste plaats maatregelen, in hoofdzaak overeenkomende met die, welke ten aanzien van de lichting 1920 zijn getrof fen bij de wet van 10 Januari 1920 en be trekking hebben op den duur der eerste oefening, de tijdvakken van inlijving en het maximum voor die administratie. Voorts zijn in het ontwerp bepalingen opgeno men, beoogende verlaging van de lichting- sterkte, verhooging van het contingent voor de zeemilitie en afschaffing -van het blij vend gedeelte, alles voor zooveel de lichting 1919 betreft. Het ligt in verband 'met het vorenstaan de in het voornemen de onbereden en der lichting 1921 grootendeels in 3 en de bere- denen in 2 ploegen le doen opkomen. Ccntratisalis der R. K. politiek» propagandaclubs. Eind.e dezer maand zal een vergadering worden, gehouden, waarop uit eiken' kies kring een aantal leiders der politieke pro paganda zullen bijeenkomen, om den grondslag ite- leggen eenër nationale cen tralisatie. Presentiegelden raadsleden. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben den gemeentebesturen in die pro vincie een missive toegezonden, waarin bepaald wordt, dat bet presentiegeld voor raadsleden per zitting minstens f 4 moet bedragen. Vo-or groote gemeenten kan met ■dit bedrag niet volstaan worden en moet dit aanmerkelijk verhoogd worden. Gemeenteveldwachters. Nu krachtens de bij K. B. van 23 Jan. 1920 tot stand gekomen regeling 'die bezol diging van de Rijksveldwachters een be langrijke'verhooging heeft ondergaan, ach ten de.Ged. Staten van Zuid-Holland het gewenscht, dat in aansluiting daaraan ook de regeling der bezoldiging van de ge meenteveldwachters en dienaren van po litie aan een nadere herziening worde on derworpen. Zij verzoeken B. en W. d'er ge meenten in Zuid-Holland te bevorderen, dat de bestaande jaarwedde-regeling der veldwachters en-of dienaren van politie in hunne gemeenten met inachtneming van eenige aangegeven punten voor zoo veel noodig worde herzien. 'De herziening zou uiterlijk op 1 Januari 1921 moeten ingaan. Mocht hieraan geen of niet voldoende gevolg worden gegeven, zoo zullen 'de Ged. Staten overwegen, of er termen bestaan de .góed-keuring aan -de gemeente-begrooting te onthouden. Gezondheidstoestand. Gedurende het tijdvak van 18 Juli tot en met 14 'Augustus 1920 zijn hier te lande aangegeven: 159 gevallen van febris ty phoid ea, 401 gevallen van roodvonk, 333 gevallen van diphtherie, 7 gevallen van nekkramp en 2 gevallen van dysenterie. De sterfte in het Rijk in Juni 1920 was 10.10 per 1000 van de gemiddelde bevolking; ze was derhalve 0.75 per 1000 lager dan in Mei te voren, doch 0.96 per 1000 hooger dan in Juni 191Ö. De zuigelingensterfte bedroeg in Juni 1920 53.08 per 1000 levend aangege- venen. In Mei 1920 had ze 65.84 en in Juni 1919 61.79 bedragen. „Tijdsch. Soc. Hyg." Sociale berichten. De werkloozenkas dar landarbeiders. 'In verband met 'de door het ministerie van Arbeid gevraagde oontributieverhoo- ging van 50 pet. van de leden der vier land. arbeidersbonden voor de werkloozenkassen en dat zonder hoogere uitkeeringen en lan- g-eren uitkeeringsduur,- werd fe Utrecht een bijeenkomst gehouden van de hoofdbestu ren der moderne, katholieke, christelijke en onafhankelijke landarbeiders-organisa ties. Eenstemmig stonden de hoofdbestu ren op het standpunt, dat die gevraagde contributie verhooging onmogelijk door de leden kon worden gedragen en dat een aanzienlijk hoogere bijdrage noodig zal zijn van R'ijk en gemeenten. Besloten werd een onderhoud met den betrokken minister aan te vragen en hem het standpunt der betrokken vakbonden uiteen te zetten. Uit de Omgeving ALPHEN AAN DEN RIJN. Cclmmies. Bevorderd tot commies ti tulair der posterijen de heer J. L II. Boere, adjunct-commies »ten postkantore alhier. 'Diefstal. In de afgeloopen nacht wer den ten nacfeele van den - landbouwer H. benige kippen ontvreemd. Voe/babOns plaatselijk elftal Alphen I is voor de a.s. competitie door de N.V.B. ingedeeld in de 3e klasse afd. C. met, de volgende tegenstanders: VoorwaartsD O, S'.' en „Kampong" uit Utrecht „Vrienden schaar" uit Culemborg, „Baar'n" uit Baarn en „Wilh. Vooruit" uit, Amsterdam. Voor deze cojnpetitie, welke Zondag 12 Sept. aanvangt, speelt Alphen I Zondag a.s. haren eersten wedstrijd tegen de voetbalver. „Baarn"- te Baarn. HAZERSVVOUDE. „Ontwlikkeling en Vreugd." Donder dagavond 9 Sept. hield in caé Boers da R.-K. vereeniging „Ontwikkeling en Vreugd" haar jaarvergadering. De .voor zitter opende deze eerste bijenkomst in djfc seizoen met eenige welgekozen woorden, daarin de wensch uitsprekende, dat de leden trouw de .maandvergaderingen zul len bezoeken; verder werden eenigb liede ren uit „De Leeuwerk" gezongen. Uit bet jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental steeds steigende is. De ver eeniging zal 23 November a.s. 10 jaar be staan hebben. In tegenstelling met. voor gaande jaren had de penningmeester een nadeelig saldo te boekten, vv;;t voornamelijk te danken is aan groote verbeteringen aan gebracht. aan het tooneel. De hear W. C. II. Dünckor. werl als be stuurslid en als voorzit, ?v herkozen. Na teenig gezellig samenzijn wcr l deze goed geslaagde eerste bijéénkomst gesleten. NIEUWKOOP. Militie. De uitslag van de op 9 dezer •te Bodegraven gtehouden loting voor de mi- litie'was als volgt: Th. P. Nieuwenhuizen 1, J. Lelivteld 2, J. de Beer 3, G. Kuijf 4, A. Fokker 5, N. P. Zwart 6, J. van Leeuwen 7, M. J. N. van der Weijden 8, A. Slinger land 9, C. Schellingerhout 10, W. J. A. Va lentin 11, H. J. Vink 12, M. Leliveld 13. J. den Hollander 14, J. M. G. van der Weij- den 15, S. Schouten 16, M. Kwakkknbos 17, G. Hooger werf 18. Van deze zullen worden vrijgesteld wegens landstormbroederdienst: Th. P. Nieuwenhuizen, J. de Beer, G. Kuijf, J. van Leeuwen, M. Leliveld, J. den Hollander, S. Schouten en M. Kwakkenbos. NÖÖRDW IJKER HOUT. Scéiie/wedstrijd. Zaterdagavond a.s. is er in het Wapen van Noord wij kerhout ge legenheid voor het, opgeven, tot deelname aan den schietwedstrijd, uitgeschreven, door de burgterwacht, alhier, waarvoor door de Gron je vereeniging mooie prijzen be schikbaar zijn gesteld. Er- zal op lw ie ha nen worden geschoten met Marga-patro- men. SASSENHEIM. Dcodelijk on gal uk. Gistermiddag even vijf uur kwam uit de richting Lei-den een auto over de oude Postbrug. Van dern an deren kant kwam een flink beladen wa gen, waarachter spelend een jongetje van een jaar of zes van de familie F. Het ven tje ziet zijn móéder en zal oversteken. Net passeeren auto en wagen elkaar en 'n on geluk is gebeurd. Vreeseüj'k bloedend wend het kereltje opgenomen, in de auto, die inmiddels stilstond, gedragen en naar den dokter gebracht, welke niet .thuis was. Toen deze kwam intusschen was ook al een dokter uit 'Lisse gehaald, was het kind reeds dood. Volgens ooggetuigen treft den autobestuurder geen schuld. Deze haalde nog zoover mogelijk uit, doch kon het on geluk niet voorkomen. Treurig voor de moeder en andere huisgenootén. Treurig voor den vader, diie ne.t 's morgens afge reisd was naar Duitscliland. VOORHOUT. Oranjefeect. De tweede dag der fees lelijkheden is zoo mogelijk nog beter ge slaagd dan de eerste. Was het voorzeker het mooie weer, niet minder de ordelijkheid en goede toon der ingtezetenen waren het die het feest zoo.naar genoegep deden sla gen De gehteele dag werd met spelen doorge bracht, waarna te zes uur de uitreiking der prijzen plaats had door den burgemeester G. Bulten. Deze wees er op, dat men geen spijt behoefde te hebben over dte feestvie ring, zooals zij tot- heden was verloopen. A1 is er geen kermis meer, het welslagen van het Oranjefeest moge voor de volgende ja ren teen aansporing zijn om nog schooner feest te vieren. Spr. wijst er tevens op, dat het een plicht der feestcommissie is een woord van dank te brengen aan de dam s, -die. de commissie hebben bijgtestaan bij de uitvoering van het programma, in 't bij zonder aan de echtgenoote van den heer v. d. Laan. Tevens bracht spr. hulde aan de feestcommissie voornamelijk aan den eere- voorzittr en den voorzitter, de heoren Co- lijn ten v. d. Laan. De Burgemeester eindigt met een woord, van dank aan de propagandisten aan hen muziekgezelschap van Rijpweteyng met haar enregieken directeur, den heer M. Pol derdijk uit Leiden en tenslotte aan de Zang- vereeniging „Voornoptsch Gemengd Koor." De prijswinnaars (winnaressen) van den eersten dag vermeldden wij gisteren reeds Ter aanvulling van ons verslag dient nog vermeld, dat de bioscoop-uitvoering niet is doorgegaan. De prijswinnaars (essen) van den tweeden dag zijn de volgende: Ringrijden met paard en tiburv: 1. Jacob Verbree met dame; 2. P. W armcrd.im Pzn. met dame; 3. W. Borst met dam*. Tonnetje rijden: 1. C. van Kempen; 2. J< Knoppert Wzn. Beschuit eten: 1. S. Zoet, 2 J. Fraikin. Snelrooken: 1. Fr. van Lain; 2. P. v. d. Berg. Tobbetje steken: 1. J. Prijdt er J. Knop pert, 2. Jer. v. Dijk en J. Angevaare Jzn. Vogtelschieten: 1. J. v. d. Mr-ij; 2. G. Olsti hoorn; 3. Piet Vester; 4. P.'v. d. Hulst; 5. P. Westerhoven; 6. A. de Groot. Palingtrekken: i. C. Kraakman; 2. J. v. Schoten. Tonknuppelen: 1 P. v. Leeuwen Pzn; 2. C. v. Dam Hzn. Ringrijden vn: hecon p°r rijwiel, t. J. Werkhoven; 2. G. Warmerdam Szn. Idem voor dames: 1. C. v. Steijn; 2. C. Verdegaal. Mastklimmen: 1. Nico Bemelman; 2. N. v. Schaik. Prijsbiljarten: 1. J. v.. Steijn Jzn.; 2. Chr* Does.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1