©e£eiebcte Sou/temt BUITENLAND. BINNENLAND. ^JHt blad verschijnt eiken dag, uitgoz. Zon- en Feesta. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 19 ct. p. week, f2.5U p. kwartaal; bq oaze agenten 20 ct. p. wock, f2.60 p. kwartaal.Franco post 12.95 p. kwartaal.. Het GeïilustreerdZondaga- blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van öOct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijk® summcrB 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 11e Jaargang; DINSDAG 7 SEPTEMBER 1920. No. 3317 Bureau: RAPENBURG fO LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 11 De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdags 35 cent per regel, overige dagen 3u cent. Voor Ingezonden mededeelingeu wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Adv'ertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en vet huur, koop en vefkoop 11.— 's Zaterdags overige dagen f0.75. Brutaal. Wflit „Het Volk" durft neerschrijven in een artikel „Tegen de Katholieken" is de •brutaliteit ten top gevoerd is ergernis wekkend ofbelachelijk brutaal. Leest 'ns: •Dat de leiders der Katholieke arbei dersbeweging tegen ons staan, is erg voor hen en bewijst, hoe alle diepe incnscheïijlcheid hen vreemd is (Wanneer ze, als de heer Kuiper, de voorstelling pogen te wekken, dat onze strijd tegen de -Katholieken gaat, zijn 7.c cr nog perfide hij. Ziezoo, dat is niet onduidelijk gezegd. Gemis aan „alle diepe menschelijkheid" wordt er hun ten- laste gelegd, „perfide" zijn eü, die die. voorstelling pogen ite wekken, alsof de strijd der socialisten tegen de ka- Itlioliekcn gaat. -Welnu wij wagen het er toch maar •op: Wij willen niet een „voorstelling po gen te wekken", doch wij verklaren rond-" uit en met de meest stellige beslistheid, dat de socialistische aanvoerders in over groot e meerderheid den strijd prediken en zelf voeren tegen de Katholieken! (En verder, dat in 't bijzonder „liet Volk", om kle Katholieken te kunnen treffen en beleedigen ern bekladden, zichzelf op zulk een laag peil van journalistieke zeden laat neerzakken, dat ter qualificatie daar van zeer zeker de leélij&ste benaming uit hel vocabulaire der Nederlandsche scheld- vooi'den mag gekozen worden. (Men denke o. m. aan die laster-campagne tegen de lAlkmaarsche geestelijkheid, waarvan we dezer dagen- melding maakten.) Zijn de socialisten, is „Het Volk" itegen de Katholieken? Ieder onbevooroor deeld mensch moet, helaas, 'deze vraag onomwonden en zonder voorbehoud, b e- vestigend beantwoorden. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De Poolsch-Russische vredesonderhande lingen zullen Donderdag te Riga aanvan gen. Een incident tnsschen Polen en Litauen, Kvat aanvankelijk een ernstig karakter aannam, geëindigd. Ean Buitsoha nota over Opper-Silezië. Oorlog tusschsn Litauen en Letland to (verwachten. Parn mobiliseert. De onrust in Italië duur! voort. Duitschland Nieuwe verwikkelingen tussch.cn Polen en Duitschland. Uit Dantzig wordt gemeld, dat Zaterdag avond het station en vele openbare gebou- iwen der stad Grandenz door Pommerscbe It roepen bezet werden, om de congres-Po llen met geweld uit de stad te verdrijven. Ben volgenden ochtend echter werden ge noemde troepen door een afdeeling con gres-Polen overrompeld en verdreven. Naar verder verluidt worden uit Pom- meren 6000 man troepen verwacht om Grandenz en alle vroegere Pruisische ge- übiedsdeelen van de Poolsche troepen te zuiveren. Grandeniz is vol cavalerie. Een flater bericht zegt, dat pl.m. 400 man Pom- niersche troepen door de congres-Polen zijn gevangen genomen en wegens oproer (rullen 'terecht staan. Een nota over Opper-Silezië. De nota over Opper-Silezië, welke de (Duitsche gezant te Parijs aan den voorzit ter der vredesconferentie overhandigd heeft, zegt o. m.: De berichten over geweldpleging tegen Duitschers in Opper-Silezië, worden steeds talrijker. De Duiitsche bevolking in het [plebisciet gebied verkeert dientengevolge fin een staat van opwinding, die niet ge- Schikt is om een rustige atmosfeer voor den arbeid te schoppen. Uit het zeer uitge breide materiaal omtrent de gebeurtenis sen deelen wij hier enkele kenschetsende gevallen mede, waarover verder onderzoek blijft voorbehouden. De rëgeering is tegen over het Duitsche volk verplicht al het mo gelijke te doen om klaarheid te scheppen aangaande het gebeurde en er voor te zor gen, dat er hulp verleend wordt, voor zoo ver dit in haar macht ligt. Van Berlijn uit is zij niet in staat om oen verder onder zoek in te stellen in een gebied, dat onder beheer staat van de Ententecommissie. Wanneer echter die commissie zelf het onderzoek leidt, zal de opgewonden bevol king zeer zeker weigeren het voor onpar tijdig te houden. Het na te streven doel is slechts te bereiken, wanneer er een onder zoek wordt ingesteld door een, commissie, welke in de oogen van allen voor onpar tijdig zal doorgaan. De Duitsche regeering stelt daarom voor, dat Duitschers, Polen en vertegenwoordigers der Geallieerden een commissie zullen benoemen uit oqzij- digen, welke dan na een onpartijdig on derzoek de feiten, die zich hebben voorge daan, zal vaststellen. Zij hoopt, dat dit in Opper-Silezië de nooclige kalmte zal bren gen, die volstrekt noodzakelijk is, opdat de volksstemming onder de gewenschte om standigheden zal kunnen plaats hebben. Ben trein voor de Entente aangehouden. •Vrijdag werden de wagons van een goe derentrein, voor de Fransche troepen in Opper-Silezië bestemd, die overeenkom stig de bepalingen van het vredesverdrag •moest worden doorgelaten, in Enfurt op een zijspoor gebracht. Zondag zou het transport worden voortgezet. Zaterdag werd echter een transport van een millioen. geweerpatronen er door de arbeiders uit gehaald en de eene kist werd na de andere tot ontploffing gebracht. IDe rijksweerminister heeft telegrafisch bevolen, dat de spoorwegarbeiders, die aan het vasthouden en doorzoeken van den trein in Erfurt en aan het in brand steken der munitie deelgenomen hebben, onmid dellijk ui* den dienst ontslagen moeten worden. Oostenrijk. Staking van schouwburgpersonseL Wegens het niet inwilligen van een aan tal eischen van het personeel van het Wie ner Theater door den directeurenbond is het personeel van vier of vijf schouwbur gen tot staking overgegaan, zoodat in deze theaters niet gespeeld werd. Mocht men (niet tot overeenstemming komen, dan zal de staking tot alle schouwburgen van Weenen worden uitgestrekt. Frankrijk. Munitiebergplaats ontploft. Naar Havas seint is het munitiedepot te La Pallice ontploft. Er zouden 11 dooden zijn. Polen. DE POOLSCH-RUSSISCHE OORLOG. De militaire -toestand. Het Poolsch legerbericht van 5 Septem ber meldt: Het Litausche leger, gesteund door de bolsjewiki, gaat voort met zijn aanvallen op Poolsche afdeelingen en rukt op in de richting van Angustowo en So- walka. De Polen hebben in een aanval op Kamenetz in Litauen een brigade der bols- jewiki vernietigd, 400 gevangenen ge maakt en drie kanonnen met hun munitie wagens vermeesterd. Een bolsjewistische afdeeling is door de legergroep van gene raal Balachowicz nabij Wlodawa in een hinderlaag gelokt en volkomen vernietigd. In de streek van Hroebieszof zijn de Pool sche afdeelingen na een stilstand van twee dagen, die gebruikt is voor hergroepeering der strijdkrachten, opnieuw tot een kracht dadige verdediging overgegaan. De onderhandelingen. Volgens de „Evening Standard" zullen de nieuwe Russisch-Poolsche vredesonder handelingen vermoedelijk Donderdag te Biga beginnen, indien de noodige afspra ken voor dien tijd gereed kunnen komen. De vertraging wordt geweten aan de re- geering te Moskou die waarborgen heeft gevraagd, dat Letland de Russische koe riers ongehinderd zal laten reizen en een behoorlijke draadlooze verbinding Zal ver zekeren. Wat het verschil tusschen Polen en Litauen over de voorloopige grenzen be treft, verluidt, dat verschillende regeerin gen doende zijn om een schikking te tref fen en dat een vreedzame oplossing ver wacht wordt. Typhusepidemie. De typhus-epidemie in Polen en Galicië wordt tot een internationaal gevaar en namens den Raad van den Volkenbond heeft de heer Balfour een oproep gericht tot de verschillende regeeringen om on middellijk te voorzien in een bedrag van een kwart millioen p.st. van het totaal bedrag van 10 millioen dat benoodigd zal zijn ter bestrijding der epidemie. De recen te militaire gebeurtenissen maken hulp te meer urgent. In Rusland hoerscht de epidemie even eens. Eep geneesheer die uit Rusland te rugkeerde verklaarde, zegt Balfour, dat heel Rusland door typhus wordt geteisterd, dat nauwelijks een enkele stad of dorp er aan is ontkomen en dat de helft' van de geneesheeren, die zich met'de bestrijding van de ziekte bezig hielden, bezweken is. Vluchtelingen', terugkeerende gevangenen, immigranten verspreiden de ziekten naar het Westen en in Polen wordt door de toestrooming van geinfecteerden 'de toe stand hoe langer hoe erger. Krachtige maatregelen tegen de epidemie zijn dus onmiddellijk noodig. Men is er niet weekhartig!! Rusland. Brand in een artilleriefabriek. Uit Moskou wordt draadloos gemeld, al dus het „Hbld.", dat in de artilleriefabriek in de stad Wjasma brand uitbrak. Deze brand was tengevolge van plichtsverzuim van de dienstdoende personen ontstaan. Vermoed wordt, dat zij in soldij van de Entente stonden. Een op staanden voet in gesteld onderzoek stelde bij 136 personen medeplichtigheid vast. Onder hen bevon den zich een groot aantal troepenaanvoer ders. De revolutionaire krijgsraad veroor deelde 12 man tot den dood door den ko gel,14 personen, onder wie de bataljons commandant, en de hevelhe-bber van het garnizoen, tot 15 jaar dwangarbeid en de andere schuldigen tot korteren dwangar beid. Litauen. Ultimatum van Polen aan Litauen? De bladen uit Warschau wijzen op den ernst van den.toestand tusschen Polen en Litauen. Indien de Litausche .regeering niet bin nen 24 uur afdoende verklaringen aflegt zaïfrPoLen genoodzaakt zijn den oorlog te aanvaarden. Sapieha bevestigde in een in terview zijn vaste voornemen door direc te overeenkomst met 'Litauen en in samen werking met de geallieerden, de quaestie te regelen van de gebieden, afgestaan door de bolsjewiki. De Litausche regeering heeft geantwoord op de laatste Poolsche nota, door te ver klaren, dat, aangezien zij de verschillende afbakeningslijnen, waarop de Poolsche re geering doelde, niet kende, zij de verant woordelijkheid voor de gebeurtenissen te Augustowo en Soewalki op de Poolsche troepen schuift. Zij verklaart zich bereid om onmiddellijk de vijandelijkheden te doen ophouden en besprekingen te doen plaats hebben om'de afbakeningslijn tus schen de troepen der twee landen vast te stellen. In of'ficieele Poolsche kringen is men bezield door een geest van de grootst mogelijke verzoeningsgezindheid om noo- deloos bloedvergieten te voorkomen. Volgens een bericht uit Warschau zijn de vijandelijkheden tusschen de Polen en de Litauers geëindigd. De vredesonder handelingen zullen onmiddellijk te Ma- rienpol beginnen. Oorlog met de Letten? Een draadloos bericht uit Moskou meldt, dat de militaire operaties tusschen Letland en Litauen zijn begonnen. Er wordt echter bijgevoegd dat de Letsche soldaten geen oorlog willen voeren. Italië. Be arbeiders te Turijn leggen loopgraven en draadversperringen aan. In Turijn hebben de 20,000 arbeiders van de automobielfabrieken Fiat, de fabrieken in staat van verdediging gebracht. 'Er zijn loopgraven en prikkeldraadversperringen aangelegd. De arbeiders hebben verder machinegeweren en zelfs een- stuk geschut opgesteld en zijn met de vervaardiging van bommen begonnen. Te Ancona moeten de arbeiders de wer pen hebben bezet. Naar de „Secoio" meldt, heeft de regee ring besloten in het conflict tusschen de arbeiders en werkgevers neutraal te blij ven. Zuid-Amerika. Peru mobiliseert. Uit Chili wordt gemeld, dat Peru 35000 soldaten aan de Chileensche grens \>-rza- meld heeft. De Chileensche minister van oorlog deelt mede, dat de 'Engelsche regeering heeft aangeboden de pantserkruisers en de 4 kruisers, die op Engelsche werven in op dracht der Chileensche regeering gebouwd waren, maar in het begin van den oorlog in beslag genomen waren, thans aan Chili terug te geven. De Chileensche regeering heeft dit aanbod aanvaard. Brand op do werven te Ferrol. Er heerscht een ernstige brand op de scheepswerven. Groote schade is aange richt. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Voorstel tot verhooging van de klasse van de Invaliditeitsrente. Hot Katholieke Eerste Kamerlid Carl Straeten is overleden. Be invoor van haring in Duitschland zal, naar verluidt, weer worden toegestaan. Verhooging Iconklassen Invaliditeitswet -Bij den Hoogen Raad van Arbeid is in gekomen een ontwerp tot het brengen van wijziging in de Invaliditeitswet, waarvan de strekking is de loonklassen ite verhoo- gen. Dit ontwerp zal «heden door de com missie voor de arbeidersverzekering uit den Hoogen Raad van Arbeid worden on derzocht. Het Duitsche invoerverbod op haring. Van niet-officieele 'Duitsche zijde ver neemt hot „Hbld.", dat het invoerverbod op haring in Duitschland binnen zeer korten tijd zal worden opgeheven. Ter bevoegjder plaatse is echter van dit bericht -tot dusverre geen bevestiging ver kregen. Nederland en het Vaticaau. 'Een Ha vasiHeuter-beritJit uit Rome, -cl.il. 4 dezer, meldt: Het Vaticaan overweegt de verandering van het intepnunciatuur-HolIand in een nun'ciatuur, <Lie losgemaakt zal worden van die te Brussel. Voor het Vaiticaan ech ter stappeni doet tot definitieve -uit/voering van dit voornemen, wacht het af, dat het Nederlandsche parlement heslist heeft over de verandering van het tijdelijk Në- denlandsch gezantschap bij het Vaticaan in een permanent. Tentoonstelling tc Maastricht. Te Maastricht is Zondagmiddag in te genwoordigheid van den Commissaris der Koningin baron van Hoe veil tot Westèr- fLier, burgemeester \-an Oppen, het Tweede Kamerlid H. Hermans, militaire en bur gerlijke autoriteiten, do president der rechtbank, hoofden van takken van dienst, voorzitter en leden der Kamer van Koop handel, groot-industrieelen, .exposanten en verdere genoodigden, in de voormalige Dominicanerkerk de Tentoonstelling voor Handel en Nijverheid geopend. De heer J. Schaepkens van Riempst, voorzitter der Kamer van Koophandel en eere-voorzitter van de 'tentoonstellings commissie, hield een rede. De burgemeester noemde het een voor recht deze tweedie tentoonstelling .te kun nen openen, omdat daaruit blijkt dat de e°rsto van verleden jaar, zooal niet in al len deel o geslaagd dan itoch aan haar doel beantwoord heeft. Men behoeft niet meer builen: de stad te gaan koopen. •Ook de Commissaris der Koningin sprak nog eenige waarde erende woorden. De heer Zeguers, voorzitter 'der tenboonstel- .lirigscommissie, dankte voor den steun van allen Hot suppL oorlogscrediet van 19 millioen. Een wetsontwerp is ingediend tot wijzi ging van het VlIIe Hoofdstuk der Staats» begrooting voor bet dienstjaar 1920. De gelden, toegestaau op het VlIIaj Hoofdstuk der begrooting voor bet loopen» .de jaar, zijn in velerlei opzicht gebleken onvoldoende te zijn, on) enerzijds het) hoofd te bieden aan verschillende uitga» ven, welke nog als onmiddellijk gevolg van den crisistoestand zijn aan te merken, en anderzijds naar bchooren in de cisehcn' van den dienst- te voorzien. Iloewel do.' minister doordrongen is van de noodzake» lijkheid om, met het oog op den toestand van 's-lands geldmiddelen, de uitgaven vanl zijn Departement zooveel doenlijk te be» perken, ziet hij zich dan ook genoodzaakt) voor den 'dienst van 1920 een zeer belang» rijk suppletoir crediet aan te vragen. Da verdere afwikkeling van d'en mobilisatie» toestand, die zolifs op het oogcmblik, waar» op dit wetsontwerp in gereedheid wordt) gebracht, haar volledig beklag hog niet; heeft gekregen, is wel niet de eenige, maar toch een der voornaamste oorzaken, waar» uit het hooge cijfer van de nog ten laste van 1920 komende buitengewone uitgeven moet worden verklaard. ■Overziet men liet geheel der op dit weto» ontwerp gebrachte aanvragen, welke in totaal een som van f 18,837,008 vorderjn, dan ontwaart men, dat daarvan deel uit» maken: a. een groep afzonderlijke uitgaven, wel» ke als gevolg van den crisistoestand zjjn aan te merken en wel: le. aanschaffing van militair schoeisel ter gedeeltelijke vervan ging van een aantal schoenen, *t welk in den crisistijd aan de bur gerbevolking is afgestaan. f S93.000 2e aanvaarding van reeds be-^ stelde Fokkervliegtuigep f 600,000 3e. idem van motoren uit Zwe den f 375,000 4e. schadeloosstelling aan de fabriek „Trompenburg" f 1,790,000 5e. de eigenlijke mobilisatie uitgaven f 2,000,000 6e. aanschaffing van materieel voor het Roode Kruis f 75,000 7e. schadeloosstelling aan de „Grossierderij" te Goudar f 132,000 f 5,805,000 'b. een groep uitgaven, welke verhooging fan gewoonlijk voorkomende posten ver oorzaken, doch welke verhooging zich niet blijvend zal voordoen: le. vertrtijfstoelagen en vervoer kosten aan militairen, die ge scheiden van hun gezin moeten leven f 390,000 le. aanschaffing en herstelling van verschillende uitrustingstuk ken f 220,000 3e. (tijdelijke hulp van burger schrijvers op militaire bureeien f 200,000 4e. herstelling van artillerie- materieel, dat gedurende de mo bilisatiejaren voortdurend in ge bruik is geweest f 450,000 5e. kosten van den grensdienst era van de polibietroepen tot 1 Mei 1020 f 2,658,(XX) 6e. huur van opslagruimte van kleeding enz. f 105,000 7e. Bouwkosten van opslag ruimte voor Meeding enz. f 1,500,000 f5,523.000 c. eindelijk een groep uitgaven voort- loeiende uit prijsstijgingen ingetreden na het opmaken -der oorspronkelijke begroo ting: le. voeding met inbegrip van vergoeding tijdens verlof f1,947.000 2e. fourage f 1,358,000 3e. hoogere huurprijzen van ge bouwen f 80,000 4e. hoogere onderhoudskosten van gebouwen f 430,000 f3.S 15.000 Deze drie groepen van -uitgaven vorde ren dus reeds een som van ruim vijftien millioen' gulden. Federatie van Jl. K. Prop.-Clubs te Gouda. Do 6de jaarvergadering der Federatie an R. K. Prop.-Clubs in den Slatervkies- lcring Gouda zal worden gehouden op Zon dag 10 October a s. te Gouda. Als spreker treedt, op de heer J. C. Rietveld, voorzitter FEUILLETON. CLARA. BI) Hoor mij goed' aan, sprak de dokter. ÏLacly Clara verkeert in het denkbeeld, dat z'j nog op Cumnor-Hall is. Later zullen wij wel vernemen, wat zulk een verwarring in Ihaar geest heef|j teweeggebracht; maar ge- floof mij, zij moet vandaag, vandaag nog, (verslaat gij, in haar kasteel van Cumnor 2'jn, en hare gewone levenswijze terugvin den, omringd door de lieden, die haar dien- öan, Maar hoe zullen wij dat. aanleggen? woeg Ronald; hoe zullen wij haar daartoe bewegen in den toestand, waarin zij ver teert? Wel, wij zullen zulks ook niet beproe ven. wij handelen veel vlugger; wij bren gen haar eenvoudig over. Zij slaapt en dat voor zeer lang; wij kunnen alles met naar doen wat wij willen. Ronald zag zijn vader en miss Beatrix nan, om te vernemen, wat zij er van dach ten. Mij dunkt, merkte de lord aan, dat wij de hevelen van den dokter behoe den ttj volgen. En wie onzer moo.f u vergezellen? n? Ronald met verleg id. dokter zag de drie puinaadjes aan, en ongetwijfeld' niet veel hulp verwachtende van den lord en de ten te, zeid-e hij: Gij alleen; wij zullen ginds altijd men- schetn genoeg vinden. Mijn rijtuig wacht ons. Ronald drukte de hand zijns Vaders tfn wilde heengaan. Ronald, zei zijn tante, gij zegt mij niet vaarwel; maar men kan ook niet aan alles denken. Zij stopte hem den 'sleutel van lady Clara in de hand, en de dokter en Ronald reden weg. Als wij zoo hard blijven doorrijden, zeide Clark, terwijl het rijtuig snel door de dreven voorlratelde zullen wij weldra te Dunstan wezten; maar de tocht zal langer zijnvan Dunstan -naar Cumnor, doch wij zullen er het beste van hopen. In alle ge valle, sir Ronald, zal hatu moeilijk zijn, om hedenavond nog naar het slot terug te keeren; sta mij derhalve toe, u een nacht verblijf in mijn nederige woning aan te bieden, welke niet ver van Cumnor verwij derd is; op die wijzfc zult. gij morgen reeds vroeg tijdig nieuws kunnen bekomen. Ronald bedankte hem ternauwernood. Dat vraagstuk was zoo beslissend voor hem, waf. moest, de uitkomst zijn van. die overbrenging. De dokter vond zulks uit muntend en hij wilde aanvankelijk een draagbaar doen maken van buigzame tak ken, toen hij dicht bij het huis een pp vee- rën rustende wagen zag staan, welkte hem voor zijn doel uitmdnlend geschikt voor kwam. Zie daar mijn zaak! Leg nu een bed onder in dat rijtuig en bind hooi om de wielen, ten einde alle gedruisch te vermij den. Laat ons nu onze zieke naar beneden 'halen: als wij met de noodigte omzichtig heid t,e werk gaan zal zij niet ontwaken, daar sta ik u borg voor. Aha, zijt gij daar Gemmy? ging hij voort, den knaap bemer kende, die aanhoudend in de nabijheid der kamer van zijn meesteres bleef; gij moet met ons meegaan. Lady Claja houdt veel van uals zij morgen ontwaakt, moet zij uw goedig gezicht voor haar zien. De dokter, Marianne, haar man Wil lite, haar dochter Martha, die waren meer dan voldoende om de zieke met het bed naar be neden te dragen. De dokter hield het, toe zicht en Ronald, die er meer belang in steldte dan ieder ander, wachtte beschei den aan de deur. Men legde het bed met de grootste behoedzaamheid op een dikke laag bladeren neer en de zieke werd er als een doode opgedragten. Men maakte zoo goed mogelijk gordijnen, ojn haar voor de lucht en het al te scherpe licht, te vrijwa ren. Het- voertuig, door een mak paard getrokken, reed zonder gedruisch als op fluweel naar Cumnor-Hall. Gemmy pam afscheid van zijn vader Pn zijn zusters en ging met sir Ronald in het rijtuig van den dokter zitten. Wat Marian- nte betreft, zij nam plaats op den, wagen aan de voeten van Clara, om onderweg een waakzaam oog op cleze t& houden., Wij zullen de ontroering en bekomme ring van Ronald gedurende dien langen tocht niet beschrijven. De bleekheid van lady Clara en de volmaakte rust van 'haar trekken verhoogden haar schoonheid; de stille" stoet gclteek eer op het geleide van een lijk dan op dat eener bruid. Intusschen re den de beide rijtuigen door de bosschen en langs de wegen voort, tot zij voor het vallen van den avor.'d zonder ongeval voor 't 'hek van Cumnor-Hall aankwamen. De bedienden ijlden de beide wagens te gemoet, die hun de burchtvrouw van Cum nor in zulk teen ontrustbarenden toestand terugbrachten. Die.po bekommering was op aller gelaat 'te lezen, de dokier wenkte hun met de hand toe. Stil, zeide hij, zij slaapt'. Het bed van lady Clara werd met zoo veel omzichtigheid naar binnen gedragen, dat men de zieke niet de geringste btewe- ging zag maken. Haar ademhaling bleef regelmatig en kalm. Alice was meer dood dan levend. De groote verantwoordelijkheid, welke op haar rustte, benam haar de kracht om le spre ken én te handtelenj zij moest zich echter goed houden* Ik vind den sleutel niet, fluisterde zij, toen zij voor do kamerdeur genaderd wa ren. I-Tier is hij, zeide Ronald, die zelf niet durfde binnentreden. Zij is naar omstandigheden zoo goed mogelijk, zeide de dokter tot Ronald; maar luister eens, thans moet gij mij alles zteg- gen. Op Maubray heb ik niet wiLlen. aan dringen; maar wij, geneesheeren, zien slechts de uitwerkselen, men moet ons de oorzaken niet verbloemen. De oorzaak nu hier is geen ziektelijke aandoer.iing, het is een schok, een hevige droefheid. -Ik .weet er niets van, maar gij moet er wel iets van weten, of het ten minste kunnten gissen. Ja, dokter ik begrijp, dat ik u alles moet zeggen, en zie hier hoe alles zich hooft toegedragen. Wat, zei de dokter hem in de redo vallend, is het dé dochter van Douglas niet, die wij zooeven naar haar kamer ge bracht hebben? Maar is iedereen dan krankzinnig? Juist op dat oogenblik trad de voedster binnen. Toen zij al wcenende haar droevi ge geschiedenis verhaald had en de rede nen, welke haar aangedreven hadden, oir die logten staande te houden, zoowel aS* haar berouw, een verhaal, hetwelk wij on ze lezers zullen besparen, zeide de dokter; ÖKordt .vervolgd}, J

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1