Uit de Omgeving tei het einde van het herdenkingsfeest op Donderdag a.s. blijven. De Apeldoomsche correspondent van net „H.bld." meldt o.a.: De extra-trein, waarin de speciale verte genwoordigers van de Pilgrim-fathers, die door de Koningin in audiëntie werden ontvangen, arriveerde' Zaterdagmiddag om 3 uur 21 aan het perron voor het Paleis Hot Loo. Bij .het uit ongeveer honderd per sonen bestaande gezelschap werden opge merkt de Amerikaansche gezant, mr. William Philips, diens secretaris mr. Pear son, en echtgenoole, de Engelsclie gezant mr. Ronald Graham met zijn secretaris mr. Laming, verder sir Harry Brittain en mr. Sugden, Brilsche parlementsleden, dr. Brouwn, het uitvoerend comité bestaande uit professor Van Nes, voorzitter, dr. Plooyen, de heer Van Rossum du Chattel, terwijl bij do aankomst nog sir Rendu) Harris zich bij het gezelschap voegde. Terstond na aankomst begaf het gezel schap zich naar het paleis. Omstreeks vier uur werden de 13G gas ten ontvangen in de nieuwe grootee eet zaal, waar zij zich fin een cirkel schaarden. De gezanten bevonden zich vooraan en in hét midden de vertegenwoordigers der ver schillende landen. De heer Darlington overhandigde do koningin eon door hein vervaardigd gedicht. De koningin heeft zich met alle- aanwezigen onderhouden en toonde daarbij groote belangstelling voor de wijze, waarop de Pilgrim Fathcrsber- denking in Engeland en Amerika wordt herdacht. Ook de prins was bij de ont vangst. tegenwoordig en liet zich aan de verschillende dames on liecren voorst ell/jn, waarbij hij gelegenheid (vond zich met eenigo hem bekende deelnemers te onder- li oud.cn. Na afloop der receptie werd ijl een aan grenzende zaal thee geserveerd. De vfele buitenlanders toonden zich opgetogen over de aangename wijze, waarop de koningin zich met hun onderhield. (De heer Darling ton heeft, de koningin den Hugenotenbijbbl aangeboden en haar de «(Amerikaansche) Hugenotenorde verleend, waarmede de ko ningin zich zeer ingenomen verklaarde Een andero Amerikaan, de heer Dowsen, vond nog gelegenheid de koningin \?en door hem uitgegeven bronzenplaquelte te overhandigen, welke mode dankbaar geac cepteerd werd. Professor Van Nes, de waarnemend voorzitter van het uitvoerend comité, dankte ten slotte met Ven enkel woord voor de wijze, waarop de congressisten ten paleizc waren ontvangen. Na afloop maak ten de deelnemers cVn wandeling door het koninklijk park, waaraan ook de Konin gin heeft deelgenomen. Nadat men lot ongeveer 5 uur in het park vertoefd had, vereonigden de verte genwoordigers zich tegen half zeven aan een diner in het hotel ,,De Nieuwe Kroon". De eetzaal was versierd met- de Nederlandsche, Engelsche en Amerikaan sche vlaggen en op de tafel prijkten getrou we nalbootsingVn van de „Mayflower" en de „Speedwell", de schepen waarmede des tijds de Pilgrim fathers hunne reizen heb ben ondernomen. ^Als tafel-voorzitter fungeerde de heer Th. II. O. van Eeghen uit Aerdenhut, die na dat hel.„Wilhelmus,- de Brilsche en Ameri kaan sohe volksliederen waren gezongen, een toast instelde op de Koningin. Tijdens den maaltijd is nog" met menig hartelijk woord gewag gemaakt van de vriendschap pelijke gezindheid der pelgrim-fa.thers on derling en jegens Nederland in het (bijzon der, terwijl de verwachting werd uitge sproken, dat de banden van vriendschap tusschtm Nederland, Engeland en Amerika steeds sterker zullen worden. Om 8 uur zijn de vertegenwoordigers per extra-trein van Het Loo vertrokken. Centrale Commissie voor Georganiseerd overleg. De Centrale Commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken heeft in hare op 20 en 21 Augustus gehouden, ver gadering hare adviezen vastgesteld inzake de salarieering van de onderwijzers .bij het lager onderwijs en inzake de ontwerp regeling en rechtstoestand en pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren. Ten aanzien van de salarieering van de onderwijzers'werd besloten de regeering te adviseeren de onderwijzers, in het bezit van de volledige onderwijs-bevoegdheid, en de onderwijzers in het bezit van de hoofd akte volgens de thans vigeerende wet op te nemen in. tabel A van liet Bezoldigings besluit voor Burgerlijke Rijksambtenaren in een schaal, die veel overeenkomst heeft met schaal 40, n.l. met een salaris van f2200f4500, te bereiken in 16 jaren met 7 jaarlijksche verhooging van f200 en van i 100. De onderwijzers in het bezit der gewone lagere akte, alsmede onderwijzeressen met akte A volgens het ontwerp van wet 1900 minder salaris te doen genieten. Voor de hoofden van scholen werd be sloten te adviseeren tot een -mare van f 800, terwijl voor het gebruik van een U. L. O.- akte f250 tot een maximum van f500 zou worden toegestaan. Naar aanleiding van het ontwerp wet tot regeling van den. rechtstoestand van Burg. Rijksambtenaren en het daarop verschenen Voorloopig Venslag van de Tweede Kamer werden eenige hoofdpunten naar voren ge bracht, waaromtrent de commissie oordeel de haar gevoelen te moeten kenbaar maken. De commissie sprak zich uit voor een permanent scheidsgerecht, wrring van be langhebbenden (ambtenaren, bezoldigde besturen van ambtenaren-organisaties of leden van publiekrechtelijke lichamen) en de aanwijzing der leden van een scheids gerecht op voordracht van de organisaties. Ten aanzien van het ontwerp-pensioen- wei werd'besloten de regeering ie advi seeren tot premievrij pensioen. Voorts de ambtenarei)-, voor wat betreft don leeftijd, waarop zij pensioengerechtigd- zijn, te ver doelen in drie eategoridn van 65, GO en 55 jaar in verband met de mogelijkheid op c m: leeftijd naar behooren hun werk te verrichten. Ten opzichte van de berekening van het pensioen werd besloten te adviseeren als ETcnd.-ag te nemen het hoogste vaste salaris genoten in de lajilste 10 onafgebro ken dienstjaren. Ten aanzien van het weezenpensioen werd terugkeer tot het stelsel der oude wet verlangd. Voorts wenscht de commissie voor de ambtenaren, die vóór dat zij pensioen-ge rechtigd zijn, den dienst hebben verlaten, de gelegenheid zich voor hun pensioen in te \oopcn, mits de premie de kosten ver goedt. Gemengde Berichten. Een loopjongen van de Re mington Maatschappij to 's-Gravenhage, moest een bedrag van f 3500 innen en ver klaarde bij zijn terugkomst bet te hebben verloren. Bij nader verhoor beleende hij echter het te hebben verstopt in het Haag- sche Bosch en op zijn aanwijzing heeft de politie het geheele bedrag teruggevonden. Hoe de jongen tot zijn daad gekomen is, begrijpt men niet. Hij was altijd zeer nauw keurig, eerlijk en trouw. De haringjogger Sterna uit Katwijk is te I.Tinuiden teruggekeerd omdat van een 13-janigcn. scheepsjongen een been was afgekneld. Door het spelen met luci fers door kinderen is de hooiberg van W. v. il. Hoek to Oldeboorn ijl brand geraakt. Ruim 20.060 K.G. best hooi verbrandde. 'Zaterdagmiddag ontstond een felle brand in de Houthandel en fa briek van Nanninga en Zonen te Gronin gen. liet ketelbuis, de machinekamer en de zagerij brandden gehefcl uit. Dc schaverij werd slechts even door het vuur aange tast. Machines ei veel hout gingen verloren. De brand ontstond in he,t ketelhuis. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Zaterdagmiddag on gb veer 6 uur lis een hevige brand uitgebroken in het groote magazijn van wol en andere grondstoffen der Wollensfcoffenfabnie.k van de firma W. Brands en Zonen te Tilburg. Het magazijn met de daarboven staande weverij zijn door den brand vernield. Met daverend geweld stortten de muren met de 100 machinate weefgetouwen maar bene den. Men vreesden, dat de brandweer het gevaar voor de spinnerij der fabriek niet zal kunnen afwenden. De strooper S. te Baexem loog Vrijdag met zijn gfeladen jachtgeweer naar de naburige bosschcn tot bemachti ging van wjld. Dooydat het vuurwapen in aanraking kwam met neerhangende tak ken van opgaand struikgewas, ging het onverhoeds af en trof S. in den schouder. Aan de bekomen verwonding is hij Zater dag overleden. Toen Zaterdag mor ge Ti te 8 uur bij een verhuizing uit het pand Leu- vehaven 34 meubels werden uiifcgfeheschen bezweek plotseling een der consollers on der onder de dakgoot, ten gevolge waar van de hij sch omlaag viel. Dit kwam te recht t'P het hoofd van den werkman J. Nobel, in dienst van dc expediteurs-firma Mol en verbrijzelde zijn schedel. Nog -vóór de aankomst in het ziekenhuis was hij overleden. Zaterdagmorgen had te Nieuwer-Amstel een ernstig motorongeluk plaats. Een motorrijder nam, bij het Loop veld gekomen, zijn draai te groot en 'reed met grootê vaart tegen een boom, met het, gevolg, dat het stuur omboog en den rij der de borstkas kneusde. Na bewusteloos bij den heer Verburg te zijn binnengedra gen, is hij later per rijtuig naar het zieken huis te Amsterdam vervoerd. Donderdagavond zag een vrouw aan de Boongracht te Alkmaar dat zich op het dak van de sigarenfabriek van den heer Helling een paar mannen bevon den, blijkbaar zonder veel goeds in den zin te hebben. Zij waarschuwde de politie, die nog denzelfden avond de beide jongelingen opspoorde. Ze bleken de zoons van boven genoemde vrouw te zijn. Een bedrag van f12 was gestolen. Volgens de „Tel." is de ont vluchte krankzinnige uit zich zelf weer naar het ouderlijk huis te Nieuwer-Amstel teruggekeerd. Inmiddels was reeds personeel uit het Prov. Ziekenhuis te Castricum overgeko men, dat hem met behulp van politie in een auto wist te krijgen en hem weer naar het gesticht bracht. Men bericht uit Oud karspel aan de „Tijd": Het totaal-bedrag, dat de gemeente Noord-Scharwoude zal hebben bij te passen tengevolge van de frauduleuze handelingen van den vroegere directeur van het distri butiebedrijf, is nu vastgesteld kunnen wor den op f 29976,61, waarvan echter afgaat een bedrag van ongeveer f 6000, verkregen door verkoop van meubelen en uitkeering van het faillissement. In het jachtveld bij Rolde waren Vrijdagmiddag drie slroopcrs met 3 windhonden uit het naburige Gasselto aan het werk. De politie was echter waakzaam. Het gelukte twee der personen aan te hou den. De derde ontvluchtte. Toen een der twee zijn geweer op de politiebeambten aan legde, maakte een van hen van zijn revol ver gebruik en schoot T op korten afstand in den rug. Opname in het ziekenhuis was noodzakelijk. De patient is per rijtuig der waarts vervoerd. KERKNIEUWS. Kardinaal Amcitc. f De Aartsbisschop van Parijs,.Zijne Eerw. heer Kardinaal Ametie, is gistermorgen te Antony van het Zusters-kloostél, waar hij eenige dagen, rust nam, in den ouderdom van 70 jaren, overleden. 'De Kardinaal heeft zich niet dn het minst tijdens den oorlog een even vaderlandsch- lievend als waardig en onpartijdig Kerk vorst getoond. 'De overledene werd 6 September 1850 te Belleville geboren, in 1873 werd hij tot priester gewijd, in 1908 werd hij benoemd- tot aartsbisschop van Parijs als opvolger van Kardinaal Richard en in 1911 tot kar dinaal. e^EEaE?i^a^sbgfeg.-»j.i^'ijgai.ii"jiiiJWBAa5a STADSNIEUWS. PATER BOUTERS GERIDDERD. Vlak voor het afdrukken van ons blad bereikt ons de tijding, dat de weleerw. pa ter R. C. H. Bouters, directeur van de Zita- Ver., is benoemd tot Ridder in de Uranje- Nassau-orde. R i d d'e r Bouters zoo mogen wij dezen dag wel eens noemen den man, dien baast heel Leiden, zéker heel Katholiek Leiden kent als pater Bouters. Wij bieden den Pater met die hooge on derscheiding onze eerbiedige gelukwen- schen aan! Met het verleenen dezer onderscheiding heeft de regeering inderdaad gehandeld in den geest van allen, die. Pater Bouters en het werk zijner Zita-Vereeniging kennen. 'Want indirect is deze onderscheiding na tuurlijk ook een waardeering van de ZiLa- Ver. Als directeur toch dezer Vereeniging heeft. Pater Bouters naar aanleiding van het 121/2-jarig bestaan deze erlangd. Wét wordt de Zita-Ver. hoog gewaar deerd zoowel bij' kerkelijke als wereldlijke autoriteiten. Eerst) eert' het hoogste kerkelijk gezag de stichting van Pater Bouters door aan drie der besttuurderen het Kruis Pro Ec clesia et Ponitifice te verleenen, en nu heeft de Regeering de verdiensten van den direc teur der jubileerende Vereeniging op zulk een schitterende wijze willen erkennen. Katholiek Leiden verheugt er zich van harte om! Benoemd tot Ridder Nederl. Leeuw Prof. Jhr. Mr. Dr. W. J. M. van Eijsinga en Mr. C. van Vollenhoven, hoogleeraaren te Leiden. Toegekend eere-medaille in zilver Oranje Nassau-orde aan P. de Graaf, bediende boekhandel S. C. van Doesburgh en aan J. Nieuwenburg, chef kelner bij den heer V. Farensbach. Idem medaille Oranje Nassau-orde in brons aan J. Bnrgerjon, besteller bij Van Gend en Loos, dito aan J. Jansen, oud-ar beider bij de firma J. J. Krantz en Zoon en dito aan J. Wolters, bediende wijnhandel firma C. T. Steffelaer. De Pelgrim-Vadercn-hexdenkmg. Het herdenkingsfeest der Pilgrim-Fa thers os begonnen. Gistermorgen had in de Engelsche kerk op het Begijnhof te Amsterdam een bij zondere dienst plaats onder leiding van dr. W. Thomson, Rev. T. Nightingale, alge meen secretaris van den „National Free Church Council ai England" trad bij deze gelegenheid als spreker op. In zijn preek herinnerde spr. aan het heldhaftige troepje mensclien, die ter wille van hun geloof hun vaderland verlieten, uitweken naar hot gastvrije Holland, de bakermat voor geestesvrijheid- en die ver volgens dn 1620 met de „Maiyflower" en de „Speedwell", twee kleine 6cheepjes, naar Amerika uitzeilden, om daar den grond slag fe^ggeh-voor eterver. rstaiten. „They looked for a city", aldus spr., b-n zij stichtten er New-Plymouth. De pio niers voor de vrijheid, die zij in Neder land zou hadden leere-n kennen, zagen er niets itsegen op, welke prijs daarvoor be taald moest worden. Spr. wees op het vaste fundament, waarop de heldenschaar bouw de, hun geloof in Christus, hun Heiland, die hun moed en ondernemingsgeest zou schragen. Hierna had de plechtige onthulling: plaats van de gedenkramen, die het ver trek uit Engeland in 1608, het vertrek uit Delfshaven in 1620 en de aankomst tn De cember 1620 vooratellen. Het zeer fraai ge schilderde glaswerk werd vervaardigd door de fabriek ,,'t Prinsenhof", te Délft, van den heer Schouten. Dr. W. Elliot droeg het huldeblijk met ben hartelijke speech jover aan de English Reformed Church te Amsterdam, waarbij hij Willem den Zwijger herdacht als den man, die voor de vrijheid van geloof goed en bloed had over gehad, welke vrijheids liefde op het Nederl. volk en daardooT op de „Pilgrim Fathers" was overgegaan. De heer J. IJ. Lelyveld, als kerkvoogd, aanvaardde in hartelijke bewoordingen het huldeblijk namens de gembenle Am sterdam. In zijn slotwoord deelde dr. Thomson aan de gemeente mede, hetgeen H. M. dc Koningin bij Idè ontvangst van de „Pil grim Fathers" op Het Loo, welke Zater dag plaats vond, hem had toegevoegd: Ik verheug mij er in, dat de herdenking van de „Pilgrim Fathers" in mijn huis een aanvang neemt." Na het zingen van „Dankt, Dankt nu allen God" was hiermede de plechtige her denkingsdienst geëindigd. In de Schotsche kerk te Rotterdam werd eveneens een plechtige dienst gehouden, die geleid werd door ds. J. Brown. Te Leiden werd de plechtigheid aange vangen met e.en herdenkingsdienst in het Jan Pesijshof, gistermiddag te 3 uur. A-ls siprek-er trad op dr. A. C. Mc Giffert, Presi dent of Union Theological Seminary, New- York City. In het Groot Auditorium had: hedenmorgen cm kwart over 11 de officiecle opening van het Pilgrim-Fathers-Gongres plaats. De zaal was voor het grootste gedeelte gevuld met alle buitcnjlandsche gedelegeerden. Onder dé aanwezigen merkten wij- o-m. op Prof. RcniJell Harris, eer-e-doctor van Leiden, in zijn roode toga van- curator van John's Nylands Library Ie Manchester. Om 11 u. 15 werden de Profes soren in toga binnengeleid door de beide pedellen, hierna de curatoren der R. U-, waaronder jhr. mr. dr. N- C. de Gijselaar, met hunne dames. Hierop verschenen' de gezanten van Amerika, van Engeland en het Ned- Pil grim Fathers Comité. Professor Nieuwenhuis sprak in het Latijn een kort welkomstwoord uit, waarna prof. dr. van Nes hc-t woord gaf aan minister v. Kamebeek, die in hei En gelsen de aanwezigen toesprak. Z.Exc. voelt zich niet bevoegd de betee- kenis en het gewicht van het driehonderd jarig gedenkfeest, dat heden gevierd wordt, uiteen te zetten. Spr. verheugt, zich echter, dat hij uit naam der regeering alle dames en lieeren uit hef. buitenland een lïar'telijk welkom te kunnen toeroepen, waanbij hij -tevens de verzekering geeft, dat -de tegen woordigheid van de gezanten van Groot- Britanmië en de Ver. Staten zeer op prijs gesteld wordt. Spr. somt verder op de verschillende re denen, waarom Holland 'Zich gelukkig acht aandeel te hebben in deze feesten. Waardeerende woorden wijdt Z.Exc. ver volgens aan de nagedachtenis der mannen, die door hun huiselijke en burgerdeugden gedurende hun 12-jarig verblijf allen ten voorbeeld waren. Door bun karakter wa ren zij waarlijk groot. ■Voor Halland zal het een voldoening blij ven hul.p te hebben verleend aan de ver dienstelijke mannen en vrouwen, die ons verlieten om een model-staat te stichten volgens onze instellingen, zooals het Ame rikaansche Gemeenebest er thans een is. In het slot van zijn rede, dankt Z.Exc.'de - dames en heeren voor den steun van hun sympathie en hun gezag, welke zij door hun aanwezigheid hebben verleend. Prof. v. Nes gaf hierna het woord aan Z.Exc. Dr. J. Th. de Visser, minister van Onderwijs, Kunsten en (Wetenschappen-, die in een vurige, mëermalen door applaus onderbroken rede, de historie der Pilgrim •Fathers uitbeeldde. Z.Ezc. herinnert er aan hoe de herinne ring aan de Pilgrim Fathers eerbied af dwingt, omdat zij gesteld voor de keuzfe: „terug tot de Staatskerk, die zij uit over tuiging hadden verlaten óf in de glevangenls de vrijwillige ballingschap kozen. Spr. gaat na wat een kommervol le ven die «overtuiging hun bood, om ten slot te met fierheid ite wijzen op de gewettigde nafiionale trots, dat Holland een vrije plaats bood aan hen, die er hoopvol naar uitzagen. Spr. brengt daarbij huldfe aan Willem van Oranje, die het beginsel der vrijheid en de consequentie daarvan op staatkundig gebied had aangedurfd. Die vrijheid is een weldaad voor het volk, dat zich dan eerst (ten volle kan ontplooien naar zijn aard. Engeland, Amerika en Hol land, die than 9 te samen den zegen ge- denkhn; die vari de beginselen, door de pelgrim-vadors beleden, is "uitgegaan, slaan als het ware de handen ineen om het pand Ie bewaren, dat- hun door dezo pel grims is toevertrouwd: het Christelijk ge loof. Spr. besluit met den wtensch dat dezer dagen zaden worden gestrooid, die rijke vrucht dragen voor het welzijn van ons volk en de volken overzee. (Wordt vervolgd). Uit de étalage van de firma Geijer op dé Botermarkt zijn vamiacht een aantal por- temonnaies en andere artikelen- gestolen. Door den burgemeester is bepaald, dat de bioscoop-commissie bij het keuren der films onderscheid kan maken tusschen per sonen ondr de 16 en onder de 18 jaar. Zij kan dus films afkeuren voor personen on der de 16 en ook voor hen, die jonger dan 18 jaar zijn. Zaterdag heeft de'Werkli e-dehv er e eni- ging „Eendracht zij ons doel" haar 40-jarig bestaan herdacht. In de met bloemen, en vaandels versierde Stadsgehoorzaal waren honderden leden en genoodigden hijeen. Van de 9 mede-oprichters waren er 7 tegen woordig. De voorzitter, de heer J. J. Haups, wierp in zijn inleidingswoord een blik op het verleden. De vereeniging, begonnen met 102, telt nu reeds 550 leden. Spr. memoreert de vele moeilijkheden als de influenza in 1891 en de Spoansche griep in 1914,,bij wel ke' gevreesde ziekte „Eendracht zij. ons Doel" steeds haar uitkeeringen deed. Daar door kon er natuurlijk geen- voordeelig sal do zijn. Spr. sluit met een opwekking om dezen avond feest te vieren. Hierna bood mej. Gratennaar den Voor zitter een krans aan, namens de vrouwen van de bestuursleden. Vervolgens trad de mandolineclub „Krebus Alipo" op, onder directie van den heer D. Blokker. Verschillende tooneelstukjes en tableaux luisterden verder den avond op. Agenda der vergaderingen van bij hel Plaatselijk Comité der K.S.A. te Leiden aangesloten vereenigingen. SL Jcssph-Gezellenvereemgiiig. Maandag 30 Aug. spoedvergadering leden van den -3- October-optocht, 8 uur precies. Prop.CIub „St. Petrus". Woensdag 1 Sep tember des avond 8.30 uur, Pancratius-Pa- tronaat, Hooigracht 18. Ned. R. K. Grafische Bond. Algemeene vergadering op Maandag 6 September des avonds 8.30 uur in het gebouw Prediker, Janvosserasteeg. Ned. R. K. Volksbond. Ledenvergadering op Donderdag 9 Sept. 8 uur in „Prediker". Apotheken die fot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: C. B. Duyeter, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523' W. Pelle, Kon Rapenburg 12, Tel. 594. NUUKOWIJKERHOUT. INWIJDING DER R.K. KERK TE ZILK. Gisteren en vandaag is het te Zilk feest, een groot feest en een echt Roomsch feest. Geen wonder: het buurtschap Zilk komt -heden in 't bezit van een eigen heiligdom. Kasten noch moeiten zijn gespaard om den mecstcn luister bij te zetten aan de groote on grootsche gebeurtenis voor dit eenvou dig, in-katholieke gedeelte der gemeente Noord wij kerhout. Er heeft plaats een dub- .bel gebouren: de kerkwijding en d-e instal latie van Zilk's eersten Herder, den Z.Eerw. heer J. Hafkenscheidt. De nieuwe pastoor, oud-kapelaan van het naburig Vogelen zang, is een goede bekende en een ware vriend der nieuwe parochianen. Om dat al les te zamen, niet 't minst ook om den be minden Bisschop te eereru en te huldigen, die de heilige plechtigheden komt verrich ten. i-s een feestcommissie gevormd en zijn alle hens aan dek gesteld om de handen uit de mouwen te steken, teneinde de fees ten zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Gearbeid is er dag en nacht, belangeloos,! blijde, graag en met noesten vlijt, oii-lu'! overal blijken zoude, wat Zilk voor t'i* zeldzame feest kan praesteeren. In ons vol.l gend nummer komen we nog op een ander terug, doch wensclien onze lezers nu reeds op de hoogte -te stellen van iiei voornaamste, bijzonder op kerkelijk gebied, dat dit feest kenmerkt. Zondag. Gisterenavond dan rond 7 uur vertrok de feeststoet van af de Pastorie te Vogelen zang, voorafgegaan en gevolgd door onge. veer vijftig ruiters te paard' en-een- muziek, corps, langs de mooie eerepoort aan de grens der parochies Vogelenzang en Zilt] tusschen de mooie banieren en rijke plan- tentooi, de vreugde vertolkend, die in het dankbare harte jubelt. In 't eerste rijtuig is gezeten de grijze Kerkvorst. Monseigneur Callier, Haarlems Bisschop, M'gr. H. J. Zon. dag, kamerheer, Kanunnik en Deken van Vogelenzang, de Zeereew. heer J. J. G. Raf. kenscheidt, Pastoor van Kwakel, broeder van den eer-sten Pastoor van Zilk, en de Zeereerw. heer J. Hafkenscheidt, de nieu we Herder. In het tweede rijtuig hadden plaats genomen de Zeereerw. heer J. M. van -der Tuiyn, secretaris van den Bisschop, de Zeereerw. heer J. J. A. M. -Krook, pas- toor van St. Martinus te Hillegom, de Zeer. eerw. heer F. Wassen, Pastoor van Benne- broek, en de Zeereerw. heer J. B. A. M, van Blaricum, Pastoor der parochie van St. Francisous van Assisië te Rotterdam, 1 waar de nieuwe Pastoor eeriigen tijd Kape laan was. In het derde rijtuig merkten we op Kapelaan J. D. Sistermans, van Voge lenzang eai de heeren H. Heemskerk, J. v. Haasteren en S. Kerkvliet, de dtnie laatsten vormend het kerkbestuur der nieuwe paro. chie. In li-et vierde rijtuig had d-e feestcom missie plaats genomen. Zeer velen zoowel van de parochie als uit den omtrek gaven door - hun tegenwoordigheid blijken van belangstelling. Nadat Monseigneur en zijn gevolg waren uitgestapt, bood jongejüf- frouw MienWje Ruigrok aan Monseigneur een prachtig gecalligrafeerd Welkomstlied aan, dat daarna door de schoolkinderen van Zilk, die waren opgesteld, onder leiding van den heer R. J. J. Heirmain, werd gezon gen. Hierna werd een muziekuitvoering ge. geven door de schoolkinderen en de Patro. naats-muziek van Lisse. •Het publiek volgde eenen ander rr.et onverdeelde oplettendheid en juichte zan gertjes en directie hartelijk toe. Tegen half negen, juist als de schemer begon in te treden, verscheen Monseigneur de Bisschop op het balcon der pastorie en gaf aan de •talrijke schare, zijn beminde kinderen, die neergeknield lagen voor het heiligdom, zijn Bisschoppelijken zegen. Dat was het eerste gedeelte van het feest. Heden. Hedenmorgen te 7.30 uur was liet begin der kerkelijke plechtigheden, het "begin der kerkwijding op het terrein rond de kerk, waarbij ook behoort het zoo keurig*een-vou. dig aangelegd kerkhof, onmiddellijk achter de kerk. Reeds was weder een talrijke schare tegenwoordig om den Bisschop bid- d-en-d te volgen. Z. \D. H. werd hierbij geas sisteerd als 'Diaken door Pastoor Hafkera scheidt van Kwakel, als Sub-Diaken door 1 Pastoor van Blaricum van Rotterdam. Ce- remoniarius was de Zeiereervv. Bisschoppe lijke Secretaris, Cantores Pastoor Wassen1 van Bennebroek en Kapelaan II. J. 'M. Nieuwenhuizen van St. Joseph-te Hillegom, De verdere functionarissen waren Rector, Thomson van Bennebroek, Rector Jansen Smit van St. Bavo te Noordwijkerhout, Pastoor lijken-scheidt van Zilk, Pastoor Krook van Hillegom, Kapelaan J. D. Sis-, termans e. a. Vervolgens had de wijding plaats van liet inwendige der kerk met de- zelfde assistentie, waarna te half elf Mon seigneur de Pontificale II. Mis, de eerste in dit Godshuis, opdroeg. Hierbij was Mgr. H. J. Zondag Presbyter-assistens, als Troon- diakens fungeerden de Z.Eerw. heeren Van Halen, Pastoor van Noordwijkerhout, cn Th oman, Pastoor van Lisse, als Diaken Pastoor Hafkenscheidt te Kwakel, Sub-Dia ken Pastoor van Blaricum, Cantóres en Ceremoniarius als bjj de kerkwijding. An dere functionarissen, of tegenwoordig zijnde Z.Eerw. heeren waren behalve de reeds ge. noemden o.a. Pastoor Quant van Noordwij. kerhout, Pastoor A. J. C. Schraag van O. L Vr. Visitatie te Schiedam, eers>te Pastoor van St. Joseph te Hillegom, Pastoor 'A. J. Oude jan-s te Warmond, Kapelaan Berlage van Bennebroek enz. enz. Pastoor Mes van St. Joseph kon, als zijnde nog niet geheel hersteld, niet tegenwoordig zijn. Verschil lende autoriteiten werden opgemerkt: Bur- gemeester Iersel van Noordwijkerhout, de wethouders, architect Magry, de heer J. v. d. Bosch te Hillegom, aannemer van kerk en pastorie, enz.cnz. Dat het heiligdom meer dan vol was, behoeft niet gezegd. Het zangkoor voerde onder leiding van den directeur, B. v. Saase, zeer verdienstelijk uit de 8ste Gregoriaansche Mis (de Aiigelis). Hot heiligdom is toegewijd aan het Aller heiligst Hart van Jezus. Na de Pontificale H. Mis zongen de kin deren een Jubellied. Het feest wordt voortgezet. VOORHOUT. Spaar- en V ooïjscT-a&baiikGister avond vergaderde in café „Boerhaave" d® Coöp. Spaar- en Voorschotbank voor Land en tuinbouw te Voorhout onder voorzitter schap van C. Cobjn. Aan dc orde is verkie zing kassier (vacature-wijlen de heer J- H. Langeveld). Het 'bestuur noemt als cat> didaat den heer P. N. Vester. De stem ming heefL tot uitslag P. N. Vester 51 Van de 72 uitgebrachte stemmen zoodat g<*o- 2Jen werd de 6ieer P. N. Vester die de k®" noeming aanneemt. Door de benoemin? van den heer P. N. Vester als kassier is een vacature ontstaan in het bestuur, als capdidatcn wérden als nu gesteld door de vergadering: Dr. Bots, P. L. van der Hulst L. van ider Geer, J. P. Nijssen en A. van dor Vlugt- Bij eerste stemming verkreeg Dr. Bots 17. P." L. van der Hulst 20, L. v. dc Geer 2, J. P. Nijssen 1, A. van der Vlug* 5, en A. J. Dijsselbloem 6 stemmen. Dij dfl herstemming (tusschen dr. Bots en P- van der Hulst verkreeg dr. Bots 20 en L. van der Hulst 49 stemmen. zoodM laatstgenoemde gekozen was. Deb Iie*r

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2