^)e £eidaefï& OotA/tcmt BUITENLAND. BINNENLAND. pit blad verschijn telken dag, uitgez. Zon- en Feestd. nr Abonnementsprijs beuraaf:bij vooruitbetaling, Leiden 19 ct. p. week, f2.50 p. kwartaal; b« l ftfcnten 20 ct. p. weck, f 2.G0 p. kwartaal.Franco ODnost 12.95 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- F' i.l is voor de Abonné's vei grijpbaar tegen betaling jo ct.p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent 11e Jaargang." DINSDAG 17 AUG. 1320. Bureau: RAPENBURG fO LEIDEN. Bnterc. Teüefoon @35. No. 3299 Postbus Si De Advertentieprijs bedraagt op Zaterdags 35 cent per regel, overige dagen 30 cent. Voor Ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief be rekend. Kleine Advcrtentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop fl.— 's Zaterdags overige dagen f0.75. Een wereldtaal, In liet Katholicisme past een algemeen© ^Onze Kerk heeft er een, het Latijn. iEn in alle deelen der wereld is de Latijn- sche taal do draagster van de liturgie, de vertolkster der gewijde plechtigheden, te vens het symbool en de uiting onzer Ka tholieke eenheid. Niemand zal tegenspreken, dat voor ons, Katholieken, ook buiten het direct-gods- dieiwtlge, een algemeene taal van buiten gewoon nut kan zijn. Wij hebben onze internationale belan gen. onze algemeene begrippen, ons over al!e naties en volkeren heen-reikend, stre ven, onze gemeenschappelijke idealen! (Daarvoor een algemeene taal als voer- imiddel te bezitten, kan een voorrecht wor den geheetcn en mag van uitnemende pro pagandistische waarde worden geacht. De Latijnschè faal nu is daarvoor niet geschikt, omdat het een „dood©" laai is omdat het een taal is, die niet kan worden gebezigd om de begrippen van het huidige alledaagschê leven aan te duiden, Als de algemeene taal wordt het Espe ranto door zeer velen aangewezen en be oefend. Niet natuurlijk om de andere talen to vervangen; dat ware 'n dwaas pogen. Maar als 'n algemeene hul p-taal. Al kent men zelf niet het Esperanto, en al 'zou men nog sceptisch, weifelend ge stemd zijn betreffende de verwezenlijking van de door de 'Esperantisten voorgestelde en beoogde resultaten de wereld-bewe ging van het Esperanto verdient zeker onze levendige belangstelling! HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De belegering van Warschau. Onlusten in Ierland. Het dierenpark van Hagenbeek te Stel lingen bij Hamburg zal verdwijnen. Belgii gie. Tegen de veepest. ..Moniteur" publiceert een ministe rieel besluit, waarhij de uit- en doorvoer verboden wordt van runderen, var'kehs, •senboevige dieren, gevogelte en alle 'dierlij ke meststoffen en veevoeder. Doorvoer van deze dieren en producten kan geschieden in verzegelde wagons, zon- dev overlading op Belgisch grondgebied. Duitschland. Het dierenpark van Hagenbeek. (De correspondent van het „Hbl." te Ham burg meldt, dat de eigenaars van Hagen- toeck's diercnpailk thans definitie? hebben toesloten de .zaa'k te liquideeren, en de nog aanwezige dieren te verkoopen. Engeland. De toestand in Ierland. Uit Londonderry wordt geseind dat het daar Zondagavond in die straten weder ern stig' toeging en de militairen genoodzaakt waren door schieten in de lucht de ïnen- schen uiteen te doen gaan. Een karrevoerder, die goederen afleverde in het unionistisch deel der stad liet zich (vijandig uit en werd door een opgewonden menigte verjaagd. Langzamerhand ont stond ernstige opgewondenheid en een paai* gepantserde auto's werden op sommi ge punten opgesteld terwijl ook mitrail leurs gereed werden gehouden. Door de burgers werden eenige revolverschoten Enkele lieden werden danig met .stokken mishandeld, 's Avonds om elf uur 9vas alles weer rustig. Pelen.. DE P00LSCH-RU3SISCHE OORLOG. De s trij d om Warschau. De dag van gisteren kan als de eerste dag van den eigenlijken slag bij Warschau worden beschouwd. In het centrum van rle noordelijke aanvalslinie ligt Rodzyin, on geveer 19 K.M. van de voorstad Praga ver^ wijderd, van waar de Weicliselbrug naar Warschau voert.. De eerste dag is gunstig voor do Polen verloopen en heeft in elk ge val getoond, dat de inneming van War schau nog niet zoo gemakkelijk zal gaan als men in het hoofdkwartier van liet Sov jet-leger had gedacht. Men moet nog af wachten, of de Polen ook in de volgende dagen zich zullen kunnen bandhaven. Tegen den avond hadden de Polen Rodzyin heroverd en daarmede is het grootste ge vaar voor Warschau afgewend. Het schijnt dat de Poolsche officieren het leger weer goed in d'e hand hebben. Op enkele regi menten na hebben de .troepen zich zeer goed gehouden, de Lithausch-Wit-Russische divisie zelfs uitnemend. In Poolsche mili taire kringen is men van meening, dat de begonn'en eindstrijd orn Warschau, wan neer er niets bijzonders gebeurt, nog vele dagen zal duren. Uit .Warschau wordt heden gemeld: Het verloop van het tegen-offensief in het Noorden ontwikkelt zich voor de Polen gunstig. Onze af deelingen dringen voor waarts. De vijand trekt steeds meer en imeer terug. Ook in het midden- en zuid front gaan wij vooruit. Uit Berlijn seint men ons: De „Börsen Zeitung" weet me'de te deelen, dat War schau door de Russen is genomen. (Dit bericht is echter nog niet bevestigd.) Van het Vaticaan. De val van Z. H. den Paus. „Le Croix" verneemt uit Rome, dat het bericht volgens hetwelk Z. II. op een steen zou zijn gevallen, vanwege liet Vaticaan officieel wordt gelogenstraft. Z. H. verkeert in een uitmuntenden gezondheidstoestand, en heeft- hartelijk gelachen bij het verne men van het nieuws over zijn zoogenaam- den val. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Het R. K. Esperanto-Congres geëindigd. Maatregelen van de regeeriug tegen de veepest. Suikertaart. De Minister van Landbouw, Nijverheid -en Handel maakt bekend, dat in het tijd vak van Maandag 16 tot en met Zondag 22 dezer geldig zijn de bons no. 40 en 46 van de Rijkssuikerkaart. Kaas. De Minister van Landbouw heeft voor schriften gegeven betreffende het. toezicht op den uitvoer van kaas niet Rijksmerk, o.m. is bepaald dat alle kaas, behalve ge kruide kaas met een gewicht boven 15 K.G. "en zachte of gemalen kaas in blik, bij den uitvoer voorzien moet zijn van de daarvoor bestemde Rijkskaasmerken en onderwor pen is aan een onderzoek door de daarvoor aangewezen Rijksambtenaren met betrek king tot de aanwezigheid dier merken op de kaas en tot. het voldoen van de door dte merken gegeven waarborgen ten opzichte van het vocht- en het vetgehalte. Voorts zijn vastgesteld de voorwaarden waaraan controlestations voor niet-volivette kaas (kaas bereid uit minder of meer af geroomd^ koemelk) moeten voldoen om on der Rijkstoezicht le kunnen worden gesteld. Uitvoer van hooi. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het uitvoerverbod van hooi. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 20 dezer. Uitvoer voor zaaiiarw© en zaairogge. De Nederlandsdhe Uitvoer-Maatschappij brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij in staat is, consenten te endos- seereji voor den uitvoer van een beperkte hoeveelheid zaaitarwe en zaairogge, af komstig van gewas, dat door een der daar toe aangewezen keuringsdiensten te velde is gdedgekeurd. Nadere inlichtingen te dezer zake verstrekt op desbetreffend ver zoek afd. II der vereenigde kamers van bovengenoemde maatschappij. Uitvoering Scheurwct 1919. De lijst der schadeloosstellingen inge volge de Scheurwet 1018 voor perceelen in gemeenten in Zuid-Holland ligt voor be langhebbende hypotheekhouders ten kan tore van het Prov. Productiekantoor voor Zuid-Holland te 's-Gravenhage, Carel van Bylandtlaan 14, ter.inzage op eiken werk dag van 27 Aug. lot 3 Sept. van 9 lot 12 De drooglegging van de Zuiderzee. Zaterdag zijn te Amsterdam bijeenge komen afgevaardigden van plaatselijke af- deelingen van het Centraal comité van be langhebbenden bij de Zuiderzee-droogleg- ging. Het bleek o. m., dat de materieele schade, die do bij bet comité aangesloten bedrijven en particulieren* door do droog legging zullen lijden, in totaal ruim f 1.100.000 zal bedragen, en de totale be drijf s- en loonschade ruim f 1,000.000. Bij de bepaling van de materieele schade heeft men de bepaling van de toekomstige waarde van do bezittingen in mindering gebracht van de tegenwoordige waarde. Men was van oordefel, dat de staatscom missie voor de schadevergoeding is samen gesteld uit -mannen, die de grooto belan gen van de talrijke bedrijven naast de vis- scerij niet kunnen overzien en zich blijk baar niet kunnen verplaatsen in den toe stand van menschen, die zich hun bestaan door de drooglegging zien ontnomen. De vergadering droeg het bestuur op, do ge dachte ingang te doen vinden, dal de com missie aangevuld moet worden mei mep- schen, die geheel op de hoogte zijn van viesihèrij- en nevenbedrijven. Onderwijzers-salarissen. De heer Bulten heeft tot den min. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gericht: 1. Is het den minister bekend, dat ver schillende onderwijzers, die daarop aan spraak kunnen maken, nog steeds niet don duurtebijslag over 1919 hebben ontvan gen, ook niet, nadat zij, soms herhaaldelijk zich daaromtrent tot het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben gewend? Is de minister bereid de spoedige uitkee- ring van deze bedragen te bevorderen? 2. Is het den minister bekend, 'dat aan meerdere Onderwijzers nog niet is uitge keerd de extra-maand salaris? En is Zijne Excellentie bereid ook de uitkéering van deze gelden te bevorderen? 3. Is het den minister bekend, dat tot op heden, den lOden Augustus, door het gemeentebestuur van Breda bezwaren wor den gemaakt het voorschot van 1920 aan zijn onderwijzers uit te betalen? En is Zijne Excellentie bereid-de onmiddellijke uitkeering van het voorschot aan die on derwijzers te bevorderen? Jaarwetldcnrcgclhig Burgemeesters, enz. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de gemenetebesturen in hun gewest medegedeeld, dat nu de voorstellen der sa- lariscommissie tot herziening dor salaris sen van gemeente-ambtenaren nog steeds op zich laten wachten, zij hét wenschelijk achten van 1 Januari 1921 af een nieuwe regeling der salarissen van burgemeesters, wethouders, secretarissen en ontvangers in te voeren. Daartoo is door hen de volgen de schaal ontworpen: voor gemeenten tot en met 600 zielen voor burgemeester, se cretaris en ontvanger resp. f 1600, f 1500 en f 700, van 6001000 zielen resp. f 1800, f1700 en f800; 1000—1500 zielen f2100, f2000 en f1000; 1500-2000 zielen f2400, f2300, f1200 2000—3000 zielen f2400, f 2600, f1500; 3000-4000 ziolen f3100, f2900, f1800; 4000-6000 zielen f3500, f3200, f2100; 6000-8000 zielen f3900, f3500 cn f2400; 8000—11000 zielen f4300 f3900 en f2800; 11000—15000 zielen f4800, f4300 en f3200. Voorts voor ieder 4 tweejaarlijksche verhoogingen variee- rende van f 100—f 250 voor do burgemees ters, f 100—f 250 voor de secretarissen en f75f200 voor do ontvangers. Voor zoover er echter aanleiding bestaat is hoogere classificatie dan in verband met het zielental zou moeten geschieden, wel mogelijk indien daartoe bijzondere omstandigheden aanwezig zijn. Bij culminatie van betrekkingen als hierboven bedoeld zal een zekere aftrek worden toegestaan n.l. slechts genoten zal worden: bij twee functies in dezelfde ge meente 80 pet. van de hierboven, genoemde normcijfersbij twee functies in verschil lende gemeenten 100 pet. in de woonge- meente en 60 pet. in de andere gemeente;, bij 2 of 3 functies in 2 of 3 gemeenten 90 pet. in do woongemeente en 60 pet. in de andere gemeente; bij 4 functies in 2 of meer gemeenten 80 pet. in de woongemeen te en 50 pet. in cte andere gemeenten; bij 5 functies in 2 of meer gemeenten 70 pet. in de woongemeente en 50 pet. in de an dere gemeenten; bij 6 functies in 2 of meer gemeenten 60 pet. in de woongemeente en 50 pet. in de andere gemeenten. Voorts zal worden toegekend aan de burgemeesters, secretarissen en ontvangers een kindertoeslag ad f 100 voor elk kind beneden den leeftijd van 18 jaar boven een getal van drie. De wethouderssalarissen zullen bedra gen 5, 7, 10 of 15 pet. van de aanvangs- wedden der burgemeesters. Don gemeenteraden is verzocht voor 1 Sept. a.s. hun oordeel over. bovengenoem de regeling uit te brengen waarbij Ged. Staten uitdrukkelijk opmerken, dat boven staande bedragen minima zijn. Daarboven mag worden gegaan. Maatregelen tegen de veepest. 'De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft met ingang van heden als streelt, waarbinnen het verboden is rund vee, schapen of geiten te vervoeren of te doen vervoeren, aangewezen een streek in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg langs de Ned'erlandsdh-Delgisclie grens ter breedte van een kilometer. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. De heer Ilenri Hermans, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van Buiten, landsche Zaken de vraag gesteld of de Mi nister het billijk acht, dat aan Ne'derland- sche arbeiders, in ons land woonachtig, •maar in Duitschland werlkzaam, aldaar een Rijksbelasting wordt opgelegd, gelijk aan 10 pet. van hun loon. Hij verzoekt even tueel stappen bij de Du 1-téch e regeering om voor bedoelde arbeiders vrijstelling van die belasting te verkrijgen. Da duurte. Het bestuur der Amsterdamsehe afdee- ling van den Ned. R. K. Volksbond heeft een adres gezonden aan den minister van Binnenlaaidsche Zaken waarin wordt ge wezen op de nieuwe en ongemotiveerde duurte van verschillende artikelen, waar door in den naderenden winter voor den werkmansstand en den kleinen midden- land, ondanks de veelal in cijfers verkre gen lotsverbetering, een noodtoestand dreigt te -ontstaan. Het bestuur doet daarom op den minister n dringend beroep, om het daarheen te willen leiden, dat prijsregelen.de en zoo noodig prijsdrukkendeé maatregelen in grooto algemeenheid en mat groot en spoed door de regeering -zullen worden genomen. In het bijzonder dringt het bestuur er bij ham op aan met den meesien ernst., de maatregelen, in dezen geest door de per manente commissie uit de dhristelijke or ganisaties voorgesteld, zoo spoedig moge lijk tot verwezenlijking te willen- brengen. Het uitgaande publick. 'Als 'n staaltje van het vele uitgaan kan wel dienen dat op één dag, j.l. Zondag, de wandelpiev 'le Scheveningen door 22,000 •personen is bezocht geworden. Vlaainsch-Nödorlaudsclie Studenten- Landdag. Aan een Zondag te Tilburg gehouden landdag namen deel, in ronde cijifers, 100 studenten uit Vlaanderen-, die over de grens zijn gekomen, 30 Vlaamsche studenten, die in Nederland wonen, 20 studenten van de R. K. Leergangen en 60 andere Nederland- sche studenten, waarvan er 30 te Tilburg wonen. 'Overgegaan werd to:t de oprichting van Pro Taxandria, bond van initallectueelen langs beide zijden der staatkundige grens. Tot deize vereeniging kunnen alleen inwo ners, afgestudeerden-, uit de Kempen toe treden. Federatie van Algemeens Diocesane Ver- oeniigingsn van R. K. Bijzondere Ou- derwijzers(essen) in Nederland. Onder leiding van den heer Moerel kwam te Utrecht de federatie in eerste algemeene vergadering bijeen. De voorzitter der St. Lebuinus-vereeni- ging, de lieer Van Lent, verwelkomde de aanwezigen in het Aartsbisdom. Daarop deed de voorzitter voorlezing van het contract, dat door de beide vereenigin* gen is aangegaan. Naar aanleiding daarvan richtte de zeer* eeriv. beer Van Schaik, moderator der St. •Lebuinusvereeniging, een opwekkend woord tot de vergadering, om tot de grootst' mogelijke eenheid Ie komen, opdat de R. K. Bijzondere onderwijzers zullen vormen éóni groot bloc overgeheel Nederland. Het heeft spr. steeds gespeten, dat de R. K. onderwij, 7,ers door hun verdeelde orga.nisatie mach, teloo9 stonden. De voorzitter dankte den zeereerw. moi derator voor zijn sympathiek woord enj 6eed mededeeling van een telegram van den weleerw. heer Beukers, adviseur der Diocesane Vereeniging in het bisdom Haarlem, waarin deze -zijn 'beste w-enschcni uitsprak voor het welslagen ier vergade ring; Uit den loop der algemeene beschouwin gen bleeik, -dat de vergadering van .me'eningi was, dat zoo spoedig mogelijk moet worden overgegaan tot een Federal.ieb'lad. Vo-orl o op ig houdt iedere vereeniging haar eigen orgaan. De concept-statuten werden hierna be handeld. Het voorloopig-bésfuur had verschillen de amendementen, die hierop waren inge komen, overgenomen, waardoor de behan deling vrij vlot van stapel liep en de sta tuten weldra met algemeene stemmen kon den worden vastgesteld. De contributie weid gesteld op 50 ct. per jaar en per lid voor eïke der aangesloten vereeniging. liet voorloopig bestuur zal tot het vol gend jaar aanblijven. Nadat nog meUedeeling was gedaan van de wenschen, door het Federatiebestuur aan de Commissie voor georganiseerd over leg gezonden, omtrent de salarieering der onderwijzers, sloot de voorzitter de bijeen- komst. INTERNATIONAAL KATHOLIEK ESPERANTISTEN-CONGrtL Hoewel reeds in een drietal werkzi|,(in- gne veel en belangrijke voorbereidende ar beid1 was verricht, werd het 6e Intern., Kath. Esperantisten-Congres eerst Zondag officieel geopend. 'sMorgens om 12 uur kwamen de con gressisten en vele belangstellenden in deze internationale katholieke beweging in do kerk van O.L. Vrouw Onbevlekte Ontvange nis in de Elandstraat te 's-Gravenhage bij een (er bijwoning der II. Mis, welke werd opgedragen door don Benedictijner Pater L. Koller, pastoor te Göttweig Boneden- Oostenrijk) Onder en na de H. Mis werd door alle aanwezigen gbzongen het „Vteni Creator" de „Himno Katholika" cn ..Ni volas Dion", beide laatste in het Esperanto Na de H. Mis beklom de WelEeiheer Wouter Lutkie uit- Gemonde, onder-voor zitter van het Congres, den kan-el cn hield eene predikatie in het Esperanto. Om half 2 uur was er een gezamenlijke lunch in - het- St. Alphonsus-r^itro-naat, waarna ten half 3 uur de openingszitting plaats had in de versierde zaal van ge noemd Patronaatsgbbouw. Deze zitting werd o.a. bijgewoond door Prof. J. A. Veraart, hoogleeraar te Delft en dr. L. J. Sicking, rector van het Katholieke Lyceum in Den Haag. De congres-Voorzitter, de ZeorEerw. heer Poejl, uit Gemert, hield hierna zijne openingsrede. De heer P. Heilker, voorzitter van het Organisa-Komilato, sprak daarna nog in het Nederlandsch een bijzonder dankwoord: aan de aanwezigen en niet aanwezige eere leden, die door hun waardigheid, ambt en naam bijdragen lot den luister van het congres. Nadat de „Himno Katholika" door allen was gezongen, sprak Prof. Veraart a's lid van het eere-comité. Ilij betreurde het Con gres niet te kunnen toespreken in Espe ranto, doch hoopt door vlijtige studie bin nenkort de taal dragelijk lie spreken. Spr. is het slachtoffer geweest van eenige con gressen van internationalen aard, waar hij alle ellende gezien heeft der veeltaligheid; Hij hoopt, dat het doel, de katholieken van de iheelte wereld te vereenigen door de hulptaal, moge slagen, opdat onze arbeid op cultureel en sociaal veel Vruchtbaarder en vereenvoudigd zal worden. Spr. eindigde met de beste wenschen voor het congres. Hierna voerden de vertegenwoordigers der verschillende landen het woord.. De he"er Heilker deelde den tekst mede van het aan den Paus gezonden telegram en het daarop ontvangen antwoord. Verder - FEUILLETON. CLARA. HOOFDSTUK XIII. Een familie-toonecL SvTaar Miss Beatrix was er de vrouw niet naar, om het daarbij te laten. De bom was .geladen, zij moest ontploffen. Tpem het ge sprak, clen volgenden ochtend na liet ge meenschappelijk famdlie-ontbijit eenigszius iwarm was geworden, nam de tante èen groot besluit, en zette haar bril af, hetgeen treel wilde zeggen; Ronald begreep dat alles verloren was. Ja, aldus ving zij aan, ilc zeg, dat, zoo j een rijke erfgename huwt, waarop hij aanspraak kan maken door zijn geboorte goede gestalte, in plaats van zich te emoeien met hetgeen hem niet aanstaat a Dunstan of elders, hij eou leven als een eloian, zich zou bezig houden om. zijn I grondbezittingen zooveel mogelijk to doen opdrongen en zich op mij' eou verlaten tolt ritdeelcn van den onderstand in den1 s-nrv T.edereen wil tegenwoordig aalmoe- nicr Ultra^en- Het is een mode, maar wei- g menschen verstaan de kunde; mij kan rn daaromtrent niets wijsmaken. Er zijn e j the over hun aranoede roepen jen êI beter van eten dan wij; maar, liet zij er op volgen, da<t zal niet altijd zoo duren; ik zal de bedriegers wel weten te ontmaske ren. -Goetö, goed,-sprak de oude lord zacht zinnig, wij kennen uw goede inzichten; maar het is soms beter om de hand ontij dig ite openen dan wel om haar altijd vast gesloten te houden. Wij hebben meer dan eens samen over dat on'derwerp gesproken, en wij wallen niet beweren er zooveel van te weten als jij. Wat nu Ronald betreft, ik geloof, dat zijn toekomst evenzeer onze be langstelling wekt als zij jou schijnt te ver ontrusten. Als je mij verhtedt om mijn meening te zeggen, hernam miss Beatrix, die nog al licht geraakt was, zullen wij er niet meer over spreken. Het komt mij voor, lieve tante, her nam Ronald lachende, dat gij uw meening al gezegd hebt; er ontbreekt alleen die van mijn vader. Wel, Ronald, antwoordde de lord, je weet wel, dat dit mijn dierbaarste wenscb is. Jou bij mij te zien met een levensgezel lin van jo keuze is mijn zoetste droom; dan zou je gelukkig zijn. Wij zouden ook je kinderen rondom ons zien opgroeien. Ivies dus een vrouw, gelijk tante het, aan raadt, en ik dikwerf verzocht heb. 'Dit al leen, dat zij vast van karakter is en je. lief heeft, opdat je gelukkig mag zijn. Als zij van onzen stand is, zal zij in onzen omgang behagen scheppen, als zij vernuftig is, zul len wij er alles van genieten, als zij schoon is, zal zij onze oogen bekoren,. Ik bekom mer er mij niet over, of zij rrj'k zal zijn; want met onze eenvoudige manieren heb ben wij ruimschoots genoeg om van te le ven. Merk echter wel op, dat ik de rijke erf dochters niet uitsluit, die tante je aanbe veeltEr is er echter een, voegde liij er veelbeteebenend bij, naar welker hand gij •niet kunt dingen. Wat wilt -gij zeggen, vader? vroeg Ro nald verbleekcnde. Ik raad het wel, sprak miss Beatrix, cn daar wij toch op dit onderwerp geko men zijn, moeten wij ons maar ronduit ver klaren. Ik zeg, dat. er in den gehee'len om trek niemand anders is dan -lady Clara, die onzen Ronald past. Buitendien zij is immers zijn nicht. De lord en Ronald maakten gelijktijdig een beweging, want zij begrepen, ieder van hun kaïjt, dat het gesprek beslissend ging worden. Ja, ging zij voort, er is niemand an- 'ders clan lady CJara. Niet^dat ik haar ken, maar iedereen zegt, dat zij er zeer goed uitziet; men spreekt van niets dan van haar edelmoedigheid, waaraan slechts een betere rioll'ting zou moeten gegeven wort den en wat haar vermogen betreft, zou het niet een bestiering des Hemels zijn, dat wij door dat huwelijk weer in het bezit zouden treden der onmetelijke goederen, welke een zeer betwistbaar testament in andere handen 'heeft doen overgaan! En zoo lady Clara zoo edelmoedig is als men zegt, zal zij zich beijveren ons zoodoende schadeloos te stellen. Ik belast mij, om het haar voor te stellen, en, wel beschouwd, zal zij zulk een slechte zaak niet doen, besloot izij, Ro nald aanziende. iDe oude lord leed zichtbaar door deze ge rekte toespraak. Je bent al te haastig, zeide hij (tot haar; ik doe een beroep op Ronald zeiven en je zult ongetwijfeld' dien dwazen stap niet doen, zonder dat ik - je dit verzocht heb. Adh! zoo Ronald eenige genegenheid .had voor dat meisje, dat ik niet ken, cn ook niet wil kénnen, zou het voorzeker een ramp zijn, maar hij zou nog moed genoeg bezitten, om de eer voor alles te doen gel den. Ronald heeft haar waarschijnlijk nooit gezien en nooit aan liaar gedacht, want liij zou er mij over gesproken hebben, wij kunnen dus in koelen bloede er over redeneeren. Ik ben edelman, en de eer van mijn huis is voor mij het voornaamste; de minste stap nu van onzen kant, om. in het beizit te geraken van die rijkdommen welke twit yoor Rönald hadden kunnen hopen en waarop wij toch geen recht hebben, zou met reden beschouwd worden als een roof, voioral in dit geval, waarin 'het een meisje betreft, dat niet door een familie omgeven en beschermd wordt. De aanbidders zullen niet ontbreken; maar men zal Ronald ten minste niet in hun rijen vinden. Je zegt niets, Ronald; hen je niet van mijn mee-< ning? Ronald was niet- in staat te antwoorden, want hij was gelijk aan een veroordeelde, die zijn vonnis hoort voorlezen. Ilij had overigens den diepsten eerbied voor zijn vader en erkende de kieschheid der gevoe lens, welke dezen in zijn meening leidden. Welnu, broeder, hernam miss Beatrix scherp, ik zeg, dat jij met al je ridderlijke grondbeginselen het zóó mooi Zult aanleg gen,'daf je het vermogen van Ronald in andere handen zult laten overgaan en dat niemand er je dank voor zal brengen. Genoeg over dit onderwerp, sprak de lord van 'Maubray, ernstig opstaande, en met 'gedruiscli het dikke handschrift dicht slaande, hetgeen ook zijn wijze was, om een woordenwisseling te sluiten. Ik verlaat mij o.p Ronald; ik zou hera liever een bedelares zien huwen, gelijk die, welke daar het voorplein opkomt, ging hij' voort door het raam ziende, dan liem naar lady C'AJia.'s band te zien dingen. '"Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1