getmamssa ©e£cio4ciie(2oM^<aiu BUITEN LAND. BINNENLAND. ivt i,la l verschijnt eiken dag, uitgcz. Zon- en Fceetd. f~\ B 9 d De ndTerleutieprijs licdraigt op Zaterdag 35 cenC onze a^e kwartaal Het Geïllustreerd Zondags- 0 ^üEar- ter VVV Kleine Advertentien, pn ten hoogste 30 woorden bi,d is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling 11e Jaargang. DINSDAG 27 »JUU 1920. NO. 328' »'aarm betrekkingen worden aangeboden of gevraagd rii.7 Vwartaal biivooruitbetaling. Afronderlijkii s a buur en vcihmir, koop en verkoop fl.- 'sZaterdags mmcrsb'ct meiUeïUustreerd Zondagsblad 10 cent BureauRAPENBURG 10 LEIBEN. Interc. Telefoon 935. Postbus ff overige dagen S0.75. Y Als 'n nachtkaars. Verleden week is dan de Antirevolutie- vet door de Eerste Kamer in behandeling genomen. En „Het Vaderland" merkt zeer terecht op, dat -het laatste bedrijf van de •Anfirevolutiewet, n.l. de behandeling daar van in de Eerste Kamer, het socialistisch kabaal, dat tegen deze wet is gemaakt, als een nachtkaars doet uitgaan Genoemd liberaal orgaan schrijft dan yercler: Het is wel teekcnend, dat de S. D. A. P. het niet -meer aangedurfd heeft, -te I demonstre-eren tegen de wet, toen ze in de E-erse Kamer, in „het heilige der heilige van het kapitalisme", om het sociaal-democratisch jargon te gebrui ken, in behandeling lcwam. Dat was toch het oogenhlik bij uitnemendheid om de gehate bourgeoisie door een reuze-demonstratie (in de S. D. A. P. is alles „reuze") van schrik te doen ineen krimpen, en liet lag op den weg van eene partij, die all-es uitbuit voor de propaganda. Waarbij dan nog kwam, dat elk voorwerp van agitatie op dit o ogen-blik -voor <ie S. D. A. P. gou-d waard is; D-uys, die zelfs tegenover eigen partij d'e bienséance niet- in acht neemt, heeft er uitgeflapt, dat de agi tatie tegen de wet door de S. D. A. P. enkel begonnen was, omdat 'het op dat oogenhlik in -de partij een „do'oje-vis- schies-vreterij". was."En dat is het nog, en de partijleiding moest wel overtuigd geweest zijn, dat li-et niet mogelijk zou wezen om nog eenige demonstratie te gen de wet op touw te zetten, dat ze het psychologische oogenhlik voor nog grooter verzet dan 8 Juni onbenut liet. Maar genoeg over die sinistere come- die, waarbij de partijleiders op de meest onverantwoordelijke wijze den arbeiders eene ganscli onjuiste voor stelling van de bedoeling 'der wet ga ven, maar waarbij ze gelukkig van de meeste bij haar aangesloten arbeiders de -gevoelige les kregen, dat men hun niet met praatjes voor den vaak aan boord -moet komen. Wij hebben dit vrij lange citaat onzen lezers voorgezet, omdat liet zoo juist ty peert de houding der S. D. A. P. tegenover de Antirevolutiewet (Denk aan Duys met z'n dooje-visscliies-vreterij'èn omdat er in ligt een, zij het niet uitdrukkelijke, waardeerling van liberale zijde voor liet beleid en de tact onzer rechtsche regeering, waaraan het toch voor zoo'n -groot deel is fte danken, dat het nood-B -kabaal als een nachtkaars is uitgegaan. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Een Vredesconferentie te Londen. Vertegenwoordigers der randstaten en sovjet-Rusland naar Engeland. Ook geallieerde vertegenwoordigers zul- len aanwezig zijn. Duitschland. De Duit sell e mijnwerkers bereid 80 pet meor te produceeren. Naar Wolff meldt wérd in een door de mijnwerkersconferentie van -de Roer aan genomen motie geprotesteerd -tegen een bezetting van het Roergebied en verklaard, 'dat de mijnwerkers zich daartegen zullen verzet-ten. De mijnwerkers zijn vrijwillig bereid de kolenproductie met SO pet te vermeerde ren. opdat de door de Entente geëischte hoeveelheid kolen kan worden geleverd en bovendien kan worden voorzien in de be hoefte van Duitschland, alsmede in de vol gens de verdragen met Nederland', Zwitserland en Skandinavië te leveren hoe veelheid -kolen. Hue 'dankte Nederland voor het ,»Wat ge den geringsien mijner broeders doet, dat hebt ge aan Mij gedaan". De ZecrEerw. hee.r Pastoor Theodor Gratbe, Ber!ii|—Schtótneberg, Colonnestras- s-1 38 (St. Elisabeyii-IJaus) verzoekt ons op name o.m. van het volgende: Katholieken van Holland! Een Duitsch priester komt tot u cn smcte.kt u om wille v an de liefde tot het H. Hart van Jezus: Helpt hem kindertranen drogen, kinderdood weren, kinderzielen redden. Het is een pastoor uil Berlijn, een vader van 100 kleine kinderen. Hij moet een groot zuigeü'.genhuis bou wen en zijn weeshuis uitbreiden, zoodut hij in plaats van 100 ongeveer 600 kinde- r:n kan herbergen. Zijn Bisschop, de kardinaal-vorstbis schop van Breslan, zendt 'hem tut u, met een zeei nadrukkelijke aanbeveling aan i'.Il den Aartsbi'-iiskuj. van Utrecht. En f-ik da bissciop van mijne geboorteplaats (ik ben dicbl bij uwe grenzen, in Wezel ge- r ;,en) de vriend van mijn jeugd, heeft mij 'de beste aanbeveling meegegeven. ,.De over Dui'tschland gekomen cata- strophen noodzaken ons, dat Katholieke HtfJalighpid van an,Ere landen in te roe pan" nldu» schrijft de kardiaal van Brcs- lau in het aanbevelend schrijven, dat bij ons meegaf. Den eersten Januari 1920 plaatste de kardinaal in DuitschAmerikaansche cou ranten een artikel over de gevolgen der hongerblokkade in Duitschland. Een (teel daaruit moge hier volge.n: „Van de hon gerblokkade hadden en hebben 't meest de kinderen te verduren, 't zij ze nog bij nun ouders wonen of in gestichten onder gebracht zijn. Het kathol iteke Caritas-secre- tariaat van Breslau het-f; zich in 1 '10 het L)t van ongeveer 20.000 Lh.accen aar-ge vertrouwen. geschonken .door het voorstel tot verieening van crediet van 200 millioen gulden en spoorde de arbeiders aan alles te doen om verlichting te brengen in den internationalen kolcnnood. In een tweede motie werden de mij-nbon- den uitgenoodigd om in .'overleg met de bonden van spoorwegpersoneel en de schip- persbonden terstond maatregelen te tref fen, opdat die deelen. van het rijk, waar men pogingen in liet werk stelt om zich van het rijk af te scheiden, niet met kolen zullen worden voorzien. De mijnwerkers zullen overuren maken. De Zondag te Boehum gehouden buiten gewone conferentie der drie mijnwerkers- 1 'organisaties bepaalde haar houding ten opzichte van de kolenovereenkomst van Spa. I-Iué besprak den -toestand in een lange rede, die een principieele instemming met de taktiek van mini-ster Simons ten op zichte van de koleneisclien der Entente in hield. In weerwil van de algemeen ilieerschcnde overtuiging, d-at de -kolenovereenkomst -on uitvoerbaar is, zag de conferentie de nood zakelijkheid in de bepalingen van Spa na te komen. Als voorwaarde wordt een on middellijke verbetering van de voedsel voorziening geëiseht. Met overgroots meerderheid nam de con ferentie een motie aan, volgens welke -de bestaande overeenkomst inzake overwerk wordt erkend en de verplichting wordt aan vaard om, in het belang van de politieke beveiliging van het kolengebied, geregel! overuren te maken. „N. Crt." De afschaffing van den dienstplicht. In het nieuwe ontwerp betreffende de le- genvet is aan par. I de volgende aanvu-lling toegevoegd: De algemeene dienstplicht is afgeschaft. De hiermede dn strijd" zijnde bepalingen zijn opgeheven. De kolenovereankonist van Spa. In het door de Duitsche regeering uitge geven Witboek worden o. a. de volgende bijzonderheden omtrent de kolenovereen komst medegedeeld. Als binnenlandsche prijs voor de „Wiedergutmac-hungs Koh- len" wordt vastgesteld Mk. 220 per ton. De uitvoerprijs voor Duitsche koen af Duii- sche haven wordt bepaald op Mk. 9130 per ton, d. i. ongeveer I>et gemiddelde van de goudprijzen voor Amerikaansche en EngeJ- sche kolen. Dr. Bor'an in vrijheid gesteld? Naar de „Lokal Anzeiger" verneemt, is dr. Dorben-, die op last van het rijksgerecht te Wiesbaden In hechtenis was genomen, en naar het niet bezette gebied was ge bracht, door toedoen van de Duitsche rijks- regeering wederom op vrije voeten gesteld. (Een ander Wolff-bericht uit Frankïor'! zegt, -dat dr. Dorten naar -Leipzig is vev- oerd, en dat er in Frankfort noch in Mainz iets van zijn vrijlating bekend is.) Frankrijk. Bisschoppelijk Protest De Bisschop van -St.. Claude heeft, naar de „Croix" meldt, een krachtig protest ge richt tot den gemeenteraad van Lons-le- Saunier, -die het oude groot-seminarie ten verkoop lieeft aangeboden met de verplich ting, dat -de kooper de twee vleugels van het gebouw, en inzonderli-eiI de kapel moet afbreken. De Bisschop noemt deze handel wijze een daad. van vandalisme. Het ka rakter alleen van het gebouw zou reeds voldoende moeten zijn, zoo zegt hij, om 'het ongeschonden te laten. Maar vooral de kapel is een juweel van architectuur, door kenners zeer geroemd. De voorstemmers van het gemeentebesuit hebben zelf de af braak der kapel niet aangedurfd. Ze heb ben aan den kooper deze verplichting op gelegd. Zelf -zullen zij echter de verant woordelijkheid voor deze -daad dragen. trokken. Van dteze 20.000 kinderen waren er 15.000 zonder hemd, 19.211 zonder schoenen, 19.345 zonder kousen! Van al de zuigelingen, waarmede het Caritas-Secretariaat te doen had, lagen 95 zonder windselen, 99 pet. ontbrak het aan- gummi-onderdek; gummi-speentjes waren alleen in allerlei slechte suirogaat- vormen voorhanden. Wegens voormeld gebrek aan windse len- en gummiwaren lagen de kinderen in do zuigelingen-huizen reeds lang op zaag sel en om het schreeuwend gebrek aan lijf- en waschgoed' moeten de meeste zuigelin gen-tehuizen de opname van kinderen voortdurend meer beperkten." Tofc zoover Zijne Eminentie. In Berlijn leven- duizenden- moeders, die haar pasge boren lievelingen in" courantenpapier wik kelen, want ze hebben n-iet anclers. Ik geloof niet dat men in liet buitenland onzten nood kent. Ons volk ligt te sterven. Eigen schuld, duwt men ons van vele kan ten toe. We willen ze dragen, onze schuld, onze zeer groofce schuld, maarhebben onze kinderbn ook schuld, of mischien- onze zuigelingen-? want we wil-len alleen onze onschuldige kinderen redden. „Wat ge den kleinsten Mijner broeders doet, doet ge, aan Mij". Nog een ander, een veel grooter leed perst mij op 'fc hart en jaagt mij tiaar u ,toe. Het lichaam is het kleed der ziel en dat kleed wordt door den honger verteerd, maar helaas, ook de kinderziel zelve lijdt enorm gebrek. Overal waar katholieken tusschen andersdenkenden wonen gaan de kinderzielen bij duizenden verloren. 't Vorig jaar vierden wij het twaalfhon derdjarig jubileum van onzen apostel, den H. Bonifacius, waaraan ook de Hollan ders veel verplicht zijn. Bij die gelegenheid schreven opza bisschoppen een inrdc; lij- Engeland. Herdenkmg van don tocht der Pelgrimfathers. Zondag begonnen de feesten in Sout hampton ter herdenking van den dag waarop voor drie eeuwen de Pelgrim fathers uitzeilden. De lord-kansdier, Bir kenhead, hield aan 'n banket 'n rede, waar in hij gewaagde van de vriendschaps banden tusschen de Engelfeohe en Ameri kaansche volken, die hét alleen mogelijk hadden gemaakt de gevaren van den oor log te hoven te komen. Geen volk ter wereld, zeide hij: draagt op het oogenbli-k zulk een verantwoordelijkheid als bet A-merik-aansche, omdat -de toekom-st van den Volkenbond hoofdzakelijk za'l afhan gen van de medewerking, die Amerika zal -goedvinden dien Bond te geven. Hij zeide verder, dat alle volken van Europa bereid zijn aan Amerika's wenschen -tegemoet te komen wat betreft de .bevoegdheden en de functies van iden Volkenbond. Niemand -wil den Bond meer macht geven, dan over eenkomt met de limiet, die 'Amerika aan zijn bevoegdheden wensoht te stellen. Rusland. De sovjet-regeering gaai op het Britsche voorstel in. Lloyd. George heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de sovjet-regeering de Brit-sdhe voorstellen vocrr een conferentie te Londen heeft aanvaard en heeft voorge slagen, dat vertegenwoordigers der Entente de conferentie zouden hijwonen. De Brit-sche rege-ering heeft zich met de geallieerden hierover in verbinding gesteld. Later heeft Lloyd George medegedeeld, dat de Russische onderhandelingen met Polen voor een wapenstilstand reeds zijn begonnen. Lloyd George zal Mal-lerand ;n Frankrijk ont-moeten en bijna -onmiddellijk de voorbereidselen voor de conferentie met hem bespreken. Hij vertrekt morgen naar Boulogne. Perzië. Bolsjewistische, aanval. Fen afdeeling bolsjewiki uit Enseli zoo wordt uit Teheran gameid welke te Beniderige. aan de Zuidoostelijke kust van de Kaspische Zee oiitsöheepb was, as •teruggeslagen door de Perzische gendar merie. 'De bolsjewistische troepen waren genoodzaakt weer aan boord, van hun schepen -te gaan. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Samazistelliiig van de Staatscommissie van onderzoek naar de toestanden in het bouwbedrijf. De minister van Waterstaat is bereid voor 1/3 bij te dragen in de kosten, door den A. N. W. B. te maken voor wegwijzers en waarschuwingsborden. De partijen zijn inzake uitsluiting in het bouwbedrijf nog niet tot overeenstemming gekomen. Uitvoer verboden. De minister van Landbouw heeft met in gang van 1 Augustus ingetrokken zijm be schikking van 16 April, houdende verlee ning van dispensatie van het uitvoerverbod van rundvleesch, ingesteld bij Kon. Besluit, van 18 Febr. 1915, voor zoover betreft vleesch en slach'afvallen van nuchtere kalveren van liet mannelijk geslacht, en brengt -ter algemeene kennis, dat met in gang van bovengenoemden datum de uit voer van vieesoh en slachtafvallen van nuchtere kalveren niet meer zal zijn toege staan. - Tot nadere aankondiging is dispensa tie verleend van het verbod van uitvoer ken brief, waarin werd gezegd, dat in gemengde streken jaarlijks 40.000 kinde ren hun geloof verloren. Jaarlijks 40.000. Dat getal schreit ten hemel. Nu zouden wij •willen helpen, doch we kunnen niet. Oor log en- revolutie maakten ons aldoor ar mer en de kosten stegen aldoor hooger. Wat overigens ons ongeluk is kan hier ons geluk worden, n.l. de lage valuta van ons geld. Wanneer onze buitenlandsche geloofsge- nooten, vooral van Holland en Amerika, ons bijstaan met hun geld; zooveel hooger in waard'e, dan kunnen wij daarmee tal loos veel kinderen voor de Kerk redden en behouden. Dan vêrtelt pastoor Grabe van zijn wees huis, waarbij hij ontroerende verhalen doet. In- Berlijn en zijn voorsteden worden uit katholieke moeders jaarlijks ongeveer 3000 arme kinderen geboren. En waar blij ven di'e kleinen? Zeer weinigen- komep bij hun grootouders buiten de stad. Velen sterven, ep van- de overlevenden komt een naar verhouding zeer klein gedeelte in onze katholieke weeshuizen of bij katholie ke pleegouders, die wij met* veel moeite opzoeken. Verreweg het grootste gedeëlte en. dat zijn 2000 zulke arme stakkerds ko men in handen van protestantsche pleeg moeders of worden in protestantsche wees huizen ondergebracht. Ze worden natuur lijk prolestantsch opgevoed, wat, helaas, in vele gevallen wil zteggen, ze worden voor ongeloof en socialisme opgekweekt. Zoo gaan dan elk jaar vele, talloos vele onschuldige zielen voor onze Kerk verlo ren. En toch, eens heeft de Heiland zoo'n kind bij de hand gtevat en het geplaatst te midden van zijn apostelen en toep heeft Hij dat dreigend woord gesproken: „Wacht u, dat oe niet eep van deze klei- van We volgende schapenorganen: schild klieren, eierstokken én testikels, vallende onder het verbod van schapenvleesch, in gesteld bij Kon. besluitvan 2 September 1915. Invoer van aardappelen in Duitschland. De termijn voor den invoer van vroege aardappelen in Duitschland is. naar het Centr. Bureau der Veilingen mededeelt, tot 31 Xuli verlengd. De tot nu toe vereischte „Ausnahme- sciheine" zijn thans niet meer noodzakelijk, zoodat ook de laatste 'belemmering voor den vrijen invoer opgeheven -is. De N. U. M. heeft de garantiestelling in middels van f200 tot f50 verminderd, ter wijl vrijwel aan iederen exporteur zooveel consenten verstrekt worden als iliij heeft aangevraagd. Brandstoffen voor Rijksgebouwen. De minister van Landbouw heeft betref fende de aanschaffing van brandstoffen d-oor rijksinstellingen bepaald, dat, indien een rijksinstelling brandstoffen per wagon- kan betrekken, alsdan -niet d-e gewone maximumprijs ^per wagon zal worden be rekend, maar dat de brandstof zal worden geleverd tegen den daarvoor bepaalden iocomijnprijs, verhoogd met vracht- en los- singskosten en een zeer matige winst voor den brandstoffenhandelaar. Staatscommissie bouwlbedrijf. De minister van Arbeid ieeft. met ingang van 12 Juli 1920 ingesteld eene commissie van onderzoek naar de toestanden in Qvet bouwbedrijf; aan deze commissie opgedra gen een onderzoek in te Stellen naar de toe standen in genoemd bedrijf; in een rapport mede te deelen in hoeverre de toestanden in liet bedrijf als ongewensoht zijn te be schouwen en, mede met het oog -op de voor ziening in den woningnood, wijzigingen be - boeven; en in dat rapport aan* te geven, wat naar het oordeel der commissie ais redelijke arbeidsvoorwaarden voor het bouwbedrijf" zijn aan te merken. In deze commissie zij-n benoemd: tot lid en voor zitter prof. Ghr. K. Visser, hoogleeraar aan de Techn. Iloogeschool te Delft; tot leden de heeren C. Elfferich, 2de voorz. v. d. Centr. Baad voor de bouwvakken in Neder land, te Rotterdam; Ir. W. M. T. Thijssen, secr. v. d. Centr. Raad. voor de bouwvakken in Nederland, te Amsterdam; H. Rutgers, bestuurslid v. d. Centr. Raad voor de bouw vakken in Nederland, te 's-Gravenhage; P. de Vilder, bestuurslid v. d. Ned. R. K. Bond van -Bouwpatroons, te Sloten; A. Ailossie, voorzitter v. d. R. K. Bouwvakarbeiders- band „St. Joseph", te Utrecht; H. J. Tcrvvey, voorzitter v. cl. Ned. Clïr. Bouwarbeiders- bond. te Utrecht; L. van der -W-al, voorzit ter van den Alg. Ned. Bouwarbei-dersbond, te Am-sterdam; C. A. -de Klerk, voorzitter van de Land. Federatie van Bouwvakarbei ders in Nederland, te AmsterdamL. A'. Fruytier, hoofdinspecteur van deai arbeid, te 's-Gravenhage; jhr. G. de Graeff, inspec teur van de volksgezondheid, te 's-Graven hage; mr. M. A. Engels, hoofdcomm. b. h. dep. van Arbeid te 's-Gravenhage; mr. L. J. A. Trip, thesaurier-gen. b. fli. dep. v. Fi nanciën, te 's-Gravenhage; tot plaalsverv. de heeren C. Kakes, "bestuurslid v .d. Centr. Raad v-oor -de bouwvakken in Nederla-nd. te Zaandam; J. A. de Moet, bestuurslid van idem, te 's-Gravenhage; C. G. Simonig, be stuurslid van idem, te Rotterdam; E. B. Wirtz bestuurslid van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons, te Hilversum; C. A. van Zeeland, bestuurslid v. d. R. K. Bouw- arbeidersbond „St. Joseph", te Utrecht; J. J. de Jongb, secr. v. d. Chr. Nat. Bouwvak arbeidersbond, te 's-Gravenhage; G. Ivap- teyn. penningmeester v. d. Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond, te Amsterdam; W. van Blij- enburgh, penningmers'.er van de Land. Fed. van Bouwvakarbeiders in Nederland; A. J. Kloos, inspecteur v. d. arbeid, te 's-Gravenhage; W. van Boven, insp. v. d. volksgezondheid, te 's-Gravenhage: mr. G. nen gtering acht, want Ik zeg u hun Enge len aanschouwen altijd het aanschijn mijns Vaders, Die in- den hemel is." Dit heerlijke woord heeft niet alleen de apostelen, doch geldt ook ons, u en mij, dat geldt ook voor alle lijden, ook, voor de arme kleinen, waarvan hier sprake is. Help mij deze arme kinderzielen red den voor den schoonen hemel. Help mij, geef toch eens mild, God zal 't looncn. Zoo ge rijkelijk zaait, zult ge rijkelijk uog- sten. Ik moet u nu over een. nog erger noorl spreken. Duizenden kinderen, wcoze-i en half-weezen uit gemen-gde huwelijken, zijn ons ontrukt, en wij hadden ze kunr.en be houden, zoo wij slechts meer weeshuizen bezaten. Zeg niet, dat ik overdrijf. Ber lijn me't z'n voorsteden telt ver over de 400.000 katholieken; wanneer men hierbij in aanmerking neemt, dat het meest in arbeidersfamilies vroege sterfgevallen der ouders voorkomen, dan kan men zoo ongo veer berekenen, lioteveel katholieke weezm en half-weezen Berlijn elk jaar oplevert. Voeg hierbij nu het aantal onechte kinde ren, waarvan ik hiervoor sprak, lot welk e'en ontzaglijk gelal komt men dan na 14 jaar, wanneer de kinderen van school gaan. De Katholieke weeshuizen in Berlijn ■kunnen gezamenlijk niet mCer dan 1300 kinderen herbergen, en zoo ka.n men ge makkelijk inzien, dat duizenden kinderen telken jaite voor de Kerk verloren gaan. Katholieke lezer of lezeres, God zal ook u looncn voor hetgeen ge doet aan Zijn kinderen. Wilt gV u koninkrijken verove ren daarenboven bij Gods troon, dan help mij kinderzielen redden. Daar is nog een derde soort kinderen, waarover ik u spreken wil. Het zijn kin deren, die ouders btezitten maartot hun. nadeel. Eens bracht een politieagent Jansen, hoofdcomm. b. li. Dep. v. Arbeid te 's-Gravenhage; mr. A. «Spanjer, hoofdcomm. b. h. Dep. v. Financiën, te 's-Gravenhage; en' tot secretaris de heer A. J. Klooe, insp, v. d. arbeid, te 's-Gravenhage. Subsidie A. N. W. B. van f 12,000? Minister König heeft aan den A. N. W. B. te kennen gegeven, dab hij bereid is te bevorderen, dat door zijn Departement een jaarlijiksche subsidie in de kosten van de bemoeiingen met wegwijzers en waarschu wingsborden langs openbare wegen wordt verleend ten bedrage van 1/3 clier kosten, -tot een maximum van f12,000, mits d-oor andere belanghebbenden en belangstellen-- den, hui ten adressant, eveneens 1/3 der bei doelde kosten wordt gewaarborgd. De oude legende. -Op de vraag van den heer Van Rave-, steijn: „Is de minister bereid mede te deelen of de opmerkingen van den burgemeester van- Spa, België, baron de Crawhez, aan den medewerker van een Engelsch. bladi om trent de aanwezigheid van een Holland-, sclien hoofd- of opperofficier bij gelegen heid van het vertrek van den toenmaligcn Duitsclien keizer uit het Duitsche hoofd, kwartier te Spa m November 1918 ecnigen grond van waarheid hebben?" antwoordde de minister van Binnenland- sohe Zaken: „Bij het vertrek van den voormaligen Duitsclien keizer uit het Duitsdhe hoofd kwartier is geen Nederlandsch opper- of hoofdofficier aanwezig geweest. Voor zoo veel noodig zij verwezen naar hetgeen de minister in de zitting van de Tweede Ka mer van 10 Dec. 1918 („Handel." bladz. G58 en G59) heeft medegedeeld en naar bet antwoord van zijn ambtgenoot vóór Bui tenlandsche Zaken op de vragen 'van het lid der Eerste Kamer Polak (Aanhangsel „Handel." 1918/1919, blaz. 17)." De volkstelling 1920. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Cem- missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland aan de burgemeesters in die provincie bekend gemaakt, dat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken „afge zien heeft van het voornemen, om de volks telling, wegens te hooge kosten, dit jaar, niet te houden". Salarisvoorschot onderwijzers. Men deelt aan de „Msb." mede uit Den Haag, dat Vrijdag ook -aan besturen der bijzondere scholen de betalingsstukken zijn verzonden ter uitbetaling van de f 200 voor schot aan het onderwijzend personee'i. Door den Minister is voor zooveel man ipc/soneel het bedrag ad f200 beschikbaar gesteld als tot gronsl-ag heeft gestrekt voor de vaststel ling van bet voorsobfit op het subsidie 1920. Premie-vrij pensioen? Men deelt ons uit Den Haag mede, dat in ambtenaarskringen bet gerucht de ronde doet (en de bron komt ons wel goed voor), da-t de ministerraad zou besloten -hebben; tol het niet meer in-houden der kortingen; op de pensioenen der Rijksambtenaren. hetgecn voor vele ambtenaren/een salaris* verbetering van 7 pet. zou beteekenen. „Msb." Pensioen voor spoorwegpersoneel. Naar aanleiding van liet feit, dat de uit betaling va-n de pensioenverhooging voor rijkspersoneel reeds is begonnen, -heeft het bestuur van den Bond van Gepensionneer- den bij de Nederlandsche spoorwegen bij regeering en directie aangedrongen op maatregelen tot spoedige uitbetaling van de 40 pet. verhooging op de pensioenen van het gepensionneerd spoorwegpersoneel, waarvoor, naar de minister van Waterstaat heeft medegedeeld, de medewerking van de Staten-Generaal vereisch: wordt, terwijl -spoedige .behandeling van deze zaak door den minister is toegezegd. een kind in ons huis met de woorden:. „Zuster, ziehier een kind van drie weken oud, ik heb 't móeten wegnemen' I- do ouders, die het mishandelden. D zijn katholiek, als u dus plaat- neemt het dan lot u De zuster i: kind vol zachtheid aan en merkt ii - dig, dat 't arme schaap groen en i - -v is van de slagen en trappen d de ouders. Wie denkt hier niet aan de u - n van- den Zaligmaker: „Wacht u, dal, go niet een van deze kleinen gtering acht." Nog een grooter leed wacht de kin-leren van- dergelijke ouders; zoo zij door ben in 't levten wordon gehouden, ach, voort wat 'n teven blijven zij dan gespaard. Ge kunt u 't bederf in een- stad als Berlijn wel eeriigszins indenken. Tob verontschul diging van de vele slechte katholieken, die er wonen, durf ik zeggen, dat zij vanvvtego den Priester- en -Kerknood 'n gevolg van den Culluurkampf veeltijds zonder, zielzorg, leven. Zij verlaten goed en - ds- dienstig 't platteland, doch in d< 'ad houdt hun deugd heel kort stand. Bedenk verder, dat dergtelijke menschen, meest ar beiders, direct onder de Berlijnschc •<>- ciaal-democralen raken, die al hun bes| doen orn Doop, Iluwëlijk en Kerkbezoek belachelijk en verouderd voor te stelten, o, dan is 't voor zulke zielen zoo moeilijk het Geloof trouw te blijven. Ilelp mij toch, zulke stakkerds redden* geef mij een ruime aalmoes. Verzocht wordt giften af te dragten aaa de Amstcrdamsche Bank, Bijkantoor Dam rak, op conto: „Pfarrer Grabe. Dr. Lud- ger Brcwninkmeijer, St Elisabeth-Wees huis."

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1