BINNENLAND. ï)it blad verschijnt eiken dag, uilgez. Zon- en Feestd. PeAbonnementspiijS bcciraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 19 ct. p. weck, f2.5ü p. kwartaal; bij onzo agenten 20 ct. p. wock,f2.60p. kwartaal.Franco p. post° f'2.95 p. kwartaal. Het GeïlJustreerdZondags- biad is voor de Abonué'a verkrijgbaar tegen betaling van 50 ct.p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlyko nummers 0 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 10 cent He Jaargang.1 Eureau: RAPENBURG 10 VRIJDAG 23 JULI 1920. LEIDEN. Jnterc. Teleioon 935. Ko. 3278 Postbus De advertentieprijs bedraagt op Zaterdag 35 cent per regel, overige dagen 30 cent. Voor ingezonden meaodeolingen wordt het dubbele van hot tarief be rekend. Kleine Advertentiën, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en veibuur, koop en verkoop fl. 'sZaterdags overige dagen fO.fS. BUITENLAND. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. Dc Fiussiscji-Poolsche oorlog dreigt voor polen nccdlot'ag ta worden. Be Russen £8 uur v.anaf do Duitsche grenzen. Polen vraagt Moscou om een wapenstil stand. Ba Turk scha rageaiing bereid het vredes verdrag t© teekenen. Turksche gruweLen op christelijke in woners. Buitsche Putsch-plannen in voorberei ding. Ex-keizer Karl verantwoordelijk gesteld •voor de Oosienrijksche nederlaag. Duitschland. Minister Scholz over de conferentie te Spa. De rijksminister voor economische aan- igeVgenhedcn, Scholz, acht de overeen komst van Spa een misschien ondraaglij ke belasting van het Duksche economische leven. In zijn rapport wijst hij er op, dat Ifle mijnwerkers bijzonder zwaar worden belast. De Duitsche industrie kan niet an ders dan -de nadeelige gevolgen van deze overeenkomst ondervinden, waardoor ten slotte de verplichting tot het betalen der schadeloosstelling niet weinig wordt ver zwaard. ©ebt er verklaarde de minister, dat hij al- fles zou doen, opdat de overeenkomst zou worden nagekomen. Bela Kun en Levin gearresteerd. De vroegere Hongaarsche volkscommis saris Bela Kun is Woensdag in Swraemün- ide in hechtenis genomen, toen hij op het rtransporiöühip met Russische gevangenen „Lisboa" van Duitschland naar Rusland poogde te vluchten. De arrestatie droeg een dramatisch ka rakter. De „Lisboa" had reeds zee gekozen, Itoen Duitsche torpedobooten het schip na- lderden en het bevolen onmiddellijk te stop pen. Begeleid door de torpedobooten werd de „Lisboa" toen naar Svvinemünde opge bracht. iBehalve Bela Kun werden aan boord ook gevonden de Münchensche communisten- (leider Levin en verschillende andere bols jewistische kopstukken. Levin is voorloopig .eveneens gearresteerd. 'Naar verluidt, zuilen de Russische krijgs gevangenen vooii-oopig in doorgangskam pen geinterneerd worden. De „Lisboa" is in tie haven van Svvinemünde verankerd. De Putsch-plannen. Een medewerker van liet Holl. Nieuwsb. fte Berlijn, aldus de „Msbd.", had een on derhoud met iemand, -die in internationale communistische kringen uitstekende rela ties onderhoudt en precies weet wat er ibroeit. Uit zijn mcdedeelingen blijkt, dat de be richten, die de rechtsche pers in de laatste 'dagen heeft verspreid omtrent organisaties tier radicale elementen en over den om- ivang, dien de voorbereidingen voor nieuwe beroeringen hebben aangenomen, volstrekt niet zoo onschuldig zijn, als men het ter (linkerzijde en in de radicale pers wil doen [voorkomen. Volgens onze informaties bestaat er een zeer vier uitgewerkt plan voor een nieuwe lalgemeene staking, die binnen enkele we lken zal uitbreken. Omtrent den juisten •datum kon of wilde onze zegsman geen nauwkeurige mededeelingen doen. Het staat echter vast, dat een algemeene sta- Iking, die ditmaal ook de spoorwegen zal "treffen, in voorbereiding is. Er is reden aan te nemen, dat deze bewe ging in Duitschland niet geheel los staat :van de Russische, in het bijzonder schijnt uru-n te hopen, dat de successen, die de holsjewiki daar in den laatsten tijd wisten Ite behalen, niet zonder weerslag zullen iblijven op de stemming in Duitschland. Oostenrijk. Ex-keizer Karl verantwoordelijk gesteld voor de Oostemijksche nederlaag. In den loop der zitting van de legercom- missie .klaarde de rapporteur Wdtter- ning dat dj enquête der commissie uitwees dat de verantwoordelijkheid voor de Oos- tenrijksche nederlaag op het Italiaansche front-'is 'te wijten aan den Oostenrijkschen opperbevelhebber, den ex-keizer Karl. Deze nam met betrekking tot den wapen stilstand 'drie verschillende maatregelen, waarvan elk den voorgaande te niet deed en legde het opperbevel neer. teneinde zich op het laatste oogenblik -te ontdoen van de verantwoordelijkheid tegenover de geschie denis. Hongarije De boycol. Ten opzichte van Duitsch West-IIonga- rije wordt de boycot verzacht, onder voor waarde, dat den Oostenrijkschen vertegen woordigers in Oedenburg het recht tot dis tributie tier over de grenzen gaande waren wordt toegekend. De crisis opgelost. Teleki's kabinet ds als volgt samenge steld:, Teleki, voorzitter van den ministerraad; Ferdinands, binnenlantisclie zaken; Kora- niy, financiën; Tomasanyi, justitie; Halier, eeredienst; Rubinek, handel; Bleier, agra risch kleinbedrijf; Szab von Hagyated, volksvoeding; Benard, volkswelvaart. Het ministerie van buiteniandsche zaken komt voorloopig onder Teleki. Polen DE OPMARSCH DER RUSSEN. Over den toestand aan het front meldit liet Poolsch stafbericht het volgende: Op liet Noordelijk front itrekt het Pool- sche leger verder terug; het staat nu aan de rivier Czernica. Op al de andere fronten worden talrijke en met kracht ingezette aanvallen der bolsjewiki onder zware ver liezen voor den vijand afgeslagen. Ook bij Dubno hebben de rooden tevergeefs aange vallen. Er komen zich nog steeds vele' vrijwilli gers onder de vanen .scharen. De openbare meening en de pers is over het algemeen optimistisch. De Russische cavalerie heeft Grodno in genomen. De Polen vluchtten zonder zich ernstig te verzetten. Aldus verneemt de „N. R. Crt. uit Berlijn. De Polen hebben volgens andere berich ten ook Tarnopol prijsgegeven. Op den weg naar Lemberg voeren zij een zwaren strijd legen het 12e Russiche leger. Uit Kowno komt het bericht, dat ook Lithausche troepen in Grodno zijn binnen gedrongen. Hot „Beriner Tageblatt" wijs er op, dat Grodno in vogelvlucht slechts 15 K.M. van de Duitsche Oost-Pruisische grens verwij derd is en dat de Russische troepen dus binnen 48 uur aan de Duitsche grenzen kunnen staan. Polen vraag it wapenstil stand. De „Times" verneemt uit Warschau, dat de Poolsche nationale verdedigingsraad een nota aan Moskou heeft gezonden, waarin een onmiddellijke wapenstilstand wordt voorgesteld op de door Lloyd George aan gegeven voorwaarden. Italië. De staking te Rome mislukt. De protest-staking te Rome is mislukt. Een groot aantal arbeiders blijft aan het werk. Alle openbare diensten funotionnee- ren gisteren, behalve de itram. Het stakende trampersoneel veroorzaak te opstootjes, waarbij enkele gewonden vielen. Engeland. De onrust in Ierland. 'Bij gevechten tusschen Sinn Feiners en Unionisten, die Woensdagavond en gister morgen te Belfast plaats hadden, zijn drie personen gedood en tachtig gewond, van wie veertig ernstig. Turkije. Teekening van het vredesverdrag. De regeering heeft haar gedelegeerde te Parijs, Reschid Bey, opdracht gegeven de Mogendheden mede te deelen, dab Turkije bereid is het vredesverdrag te teekenen. Buiteniandsche Berichten. Hot bolsjewisme onder de Aarabieren. Een uit Damascus teruggekeerde Engel- sche journalist bericht, aldus de „Tel.", dat het bolsjewisme onder-de Arabieren al daar snelle vorderingen maakt. Een schrij ven van Lcnin en Trotzky, waarin de on afhankelijkheid der Arabieren wordt er kend, wordt overal gretig gelezen. Stormweer in België. In de afgeloopen dagen zijn de omstre ken van Namen ernstig door het onweder geteisterd. Te Gembloui^ werden duizen den vensterruiten stuk geslagen, terwijl op het land de oogst bijna geheel werd ver woest. De tabaksoogst werd zwaar bescha digd. Het vee sloeg op do vlucht, en is nog niet geheel bij elkaar gebracht. Slaapziekte la Swollen. In verschillende steden neemt het aan tal gevallen van slaapziekte toe. In Stock holm zijn eenige sterfgevallen voorgeko men. De diefstallen bij Krupp. Naar aan „de Tijd" uit Essen wordt ge meld hebben, sedert dat*ti'e fabriek van Krupp voor den vredesarbeid is ingericht, de diefstallen een ongehqordon omvang aangenomen. Er is voor verscheidene millioenen mark aan materialen gestolen, die na afloop van de fabricage voor den oorlog overbodig waren geworden, en in de magazijnen wa ren opgeslagen. Niettegenstaande dat de firma Krupp ter 'bestrijding van deze dief stallen een eigen bewakmgspolltie heeft georganiseerd, is men er tot dusver niet in geslaagd, de diefstallen te'voorkomen. De rechtbanken «te Essen moeten zich tóelkens weer bezig houden met nieuwe groote diefstallen in de fabrieken van Krupp, waarbij dikwijls de waardevolle werktuigen bij wagens tegelijk worden ontvoerd. Vandaag hebben enkele perso nen, die .in dienst van de firma zijn, tege lijk 10 -tot 30,000 drilboren gestolen. De diefstallen worden aangemoedigd, doordat verscheiden buiteniandsche firma's zaken doen door het aanknopen van gestolen werktuigen, en in de bladen tot dat doel adveiteeren, zoodai de afzet voor de gesto len voorwerpen voor tie dieven zeer verge makkelijkt wordt. Door de rechtbank te Essen zijn nu weer een heelo bende dieven, die allen in dienst van de fabriek van Krupp waren, en dril boren hadden gestolen, veroordeeld tot straffen van ten hoogste 11/2 jaar gevange nis. Elk van hen had tot een bedrag van 10 tot 45,000 mark aan drilboren gestolen. Turksche gruwelen. Uit Athene wordt gemeld: Het GTieksche patriarchaat heeft medegedeeld, dat het grootste deel van de christelijke inwoners van Fouladjik, bij Kuramursal, door de Turksche nationalisten in de Grieksche kerk zijn samengedreven, waarna de kerk in brand werd gestoken. Naar verluidt zijn er meer dan 1500 personen om het leven gekomen. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. De Regeering overweegt maatregelen ten einde de raoeilijkhoden, welke de gemeen ten bij het plaatsen van leeningen onder vinden, zooveel mogelijk te verzachten. Te Amsterdam hadden besprekingen plaats tusschen de beide partijen in zake de bouwvakuitsluiüng. De Eorste Kamer is bogGnnen met de be handeling van het oniweip-anii-rsvolutie- wet. Afgevaardigden uit de 20 grootste ge meenten uit Noord-Brabant vergaderden te 's-Hortogonbosch tea einde te geraken tot esn uniforme regeling van den kindertoe slag voor alle gemeenten in die provincie. Gordeel van den sociaal-democraat Van Kol over de Katholieke missie. 's Rijksmiddelen. Het gaat met de opbrengst van 's Rijks rnidddlcn nog steeds crecendo De maand Juni 1920 heeft opgebracht f39,064,463.76 tegen f28,914,065.15 in Juni 1919, alzoo een vermeerdering van f 10.150,396.61. De bronnen van inkomst welke in de af geloopen Junimaand rijk ei' vloeiden dan in dezelfde maand van 1919 laten wij hier vol gen, waarbij de opbrengst van het vorig jaar achter die van dit jaar tusschen haak jes zijn vermeld: inkomstenbelasting f8,684,958.82 (f 5,275,330.51.dividend- en tantième-belasting f 1,803,109.75 (f301,720.64) vermogensbelast, f 1,101,339.22 f523,726.07); wijnaccijns f 349.315.24 (f202,181.15); ge distilleerd f4,143,582.97 (f 2,759,975.26); zout- accijns f 133 700.74 (f34,105.77): accijns op bier f295,482.16 (f 91,18222)accijns op het geslacht f 1,251,889.53 (f 1,083,479595); be lasting op speelkaarten f 11532.75 (verle den jaar nog nie>t ingevoerd); zegelrechten f2,072570.56,5 (f1,399,242.23,5); registratie rechten f 3,808,631.67,5 (f 3,168.592.28); in voerrechter. f5,314,326.47 (f2,597,317.04); statistiekrech't f593,870.355 (f323,741.67); en loodsgelden f 159,945.78 (f 15056G..93.5). Minder werd ontvangen uLt. de grondbe lasting, n.l. f3,089,730.93,5 (f3,274,110.47); de pcrsoneele belasting f820,753.555 (f 1,320,827.40); suikeraccijns f J,935,G02.19 (f2,365,713.48); de succes sierechten f2,448,761.10,5 (f 3,265,864.47); de 'belasting op gouden en zilveren werken f 65,127.07,5 (f 75.079.S0); hot recht op de mijnen f 198.349.55 (£221,127.88); de domeinen f 73,054.055 275,135.82): de Staatsloterij f 168,924.45,5 (f170,301.62); en de jacht-en visohacten f40,085 (f 44,286.50). Over liet le halfjaar is totaal ontvangen f205,091,791.66 tegen f 138,352,528.43,5 in ge lijk tijdperk van 1919, terwijl 6/12 der raming bedraagt f 154,818550.02. De belastingen in verband met de buiten gewone ontvangsten brachten in Juni op f 17,757,353.77,5 en de opeenten ten bate van het Leeningsfonds f5,176,207.72,5. Het plaatsen van gemeentelijke laeningen. Minister De Vries heeft naar aanleiding van vragen van .het Eerste Kamerlid Van Nierop medegedeeld, dat het Rijk niet wil optreden als geldschieter voor de ge meenten, die geen leeningen kunnen slui ten: De regeering overweegt echter wel maat regelen teneinde de moeilijkheden, welke de gemeenten bij het plaatsen van leenin gen ondervinden, zooveel mogelijk te ver zachten. De voorbereiding van deze maat regelen is nog niet zoover gevorderd, dat het mogelijk is op het oogenblik hierom trent reeds verdere mededeelingen te doen. Salaris-Comraissie burgerlijke Rijks ambtenaren. Naar het „Hbld." verneemt wordt de Salariscommissie voor Burgerlijke Rijks ambtenaren 1 Augustus a.s. ontbonden en hare taak overgenomen door de centrale commissie voor georganiseerd overleg. Het kmdertoeslag-systoem steeds mesr in practijk. In een te 's-Hertogenbosch gehouden bijeenkomst van afgevaardigden der ge meentebesturen van de twintig grootste ge meenten in Noord-Brabant is nien vol gens „De Zoom" tert overeenstemming gekomen in zake den grondslag, waarop het vraagstuk van den kindertoeslag in de naaste toekomst uniform kan worden gemaakt voor alle gemeenten in Noord- Brabant. Omtrent een algeheele samenwerking voor het vaststellen van salarissen en loo- nen voor ambtenaren en arbeiders in de betrokken gemeenten, zal nadfer van ge dachten worden gewisseld. Afschaffing zomertijd. De Veenkoloniale Boerenbond te Leeu warden heeft zich per adres gewend tot- den Minister van Landbouw, met verzoek den zomertijd zoo spoedig mogelijk tê wil len beëindigen. De verschillende landbou» wers- en landarbeidersbonden zijn ge vraagd adhaesie aan dit adres te willen betuigen. Samenwerking van vrijzinnigen. Het bericht van de „Tel." (gisteren door ons' overgenomen) over een liberaal-neu trale fusie wordt in liberale bladen van a tot z onjuist genoemd. Jntusschen is ':t duidelijk, dat er onderi handelingen worden gevoerd eri 't schijnt wel dat deze niet al le best vlotten. Van daar waarschijnlijk, dat publicatie in dit stadium voor de betrokkenen zeer onge- wenscht is en de domper er op gezet wordt met een: „van a tot z onjuist". Onze Ondcrwijs-Centrale. De plechtig-e inwijding van het R. IC. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding zal geschieden door Z. D. II. den Aartsbisschop van Utrecht op 28 Juli a.s. des middags om halfdrie aan het Bezui- denhout no. 275 te 's-Gravenhage. R. K. Sanatorium. •Woensdag 21 Juli bracht Z. D. II. de Aartsbisschop van Utrecht een bezoek aan hot bijna voltooide Sanatorium „Berg en Bosch" te Apeldöorn, de nieuwe stichting der Vcrceniging „Herwonnen Levens kracht". Te twee uur kwam Z. D. II., vergezeld van den ZeorEerw. .heer Dekrn vain Apel doorn, per auto op hot terrein aan, waar hij door hot bestuur en den Geneosheer-Ddrec- teur werd ontvangen. Na een korte be groeting werd bezichtiging der uitgesitrekIVe inrichting ondernomen, waarbij Z. D. II. herhaaldelijk van zij-n groote ingenomen heid blijk gaf. Op den 28ston Juli zal door Zijn Excel lentie den Minister van Arbeid het Sanato rium worden geopend. Waardeering voor de missie. De heer Van Kol (.S.D.A.P.), lid der Err- ste Kamer, zond ter gelegenheid van het gouden jübiLeum der Curagaosche Missie aan den Provinciaal der Dominicanen een schrijven, waarin hij zeide, gaarne van het Gedenkboek gebruik te zullen maken in het algemeen belang. De heer Van Kol, uitstekend op de hoogto met koloniale toestanden, begrijpt en wist te waardeeren, wat al onmetelijken arbeid door missionarissen en hooggeprezen ethischen, niet met gescherm van hoogdra vende woorden, doch met de daad, gedu rende de verloopen vijftig jaren is verricht. Ieder onbevangen beoordeelaar zal erken nen dat- hetgeen in het Curagaosche tot stand kwam» bovenal te danken is aan het werk der Dominicaner Missie. Moge niet alleen de lieer Van Kol zijn gestie bij de eerstvolgende behandeling der Koloniale begrootingen volharden in het belang van het missiewerk, waarvan het belang voor onze nafóe aan niemand zal ontgaan, doch mogen met hem velen, tot de juiste opvatting gekomen, hun stem geven aan een ruimere missie-subsidie. „Tijd." Mgr. Nolens. De „Osservatore Romano" van 18 Juli ^erna^ldt 4n-^tia,7ltiQtc-dop-oi> Z. H. den Paus Ln particuliere audiëntie ontvangen personen, ook Mgr. W. Nolens, protonotarius apostolicus. Journalistiek. Tot redacteur-administrateur van 't to Gouda verschijnende R. IC. Dagblad „Da Nieuwe Zuid-Hollander" is met ingang van 16 Augustus a.s. benoemd de heer A. C. van Berkel, aldaar. Ned. Bond van Veehandelaren. Woensdag is te Utrecht de algemeene vergadering van den Nederlandschen iBondi van Veehandelaren begonnen, onder voor zitterschap van den heer Ph. van Dam, uit Groningen. In zijn openingswoord wees de voorzitter erop, dat de druk van regeeringswege lang- zamenhand begint af te nemen, zoodat er v.oor de veehandelaren weer een itijd komt als voor den oorlog. Een groot nadeel voor den veehandel is het mond- en klauwzeer, doch met de regeering beijvert de bond zich om tot een intenser bestrijding te komen van deze gevreesde ziekte. Spreker ontken de, dat de bond tegen het sluiten van de markte-n is geweest uit een oogpunt van financieel nadeel voor den veehandel. De botnd behartigt wel de belangen van de le den, doch ln (tilt geval is 't belang van den •boer het algemeen belang en daarom zal geen middel onbeproefd blijven om daarin verbetering te brengen. Ten slotte wees spreker er op, dat men er eindelijk in geslaagd is, het geleide- systeem op de spoorwegen afgeschaft te krijgen, hetgeen voor den .handelaar een voordeel is. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van den Algemeenen Bond van Duit sche Veehandelaren, welke handelaren FEUILLETON, Een Keizersdroom. '49) Hoe verder ik kwam, des te duidelijker /werd mij de gunstige stemming voor Gal- ha, en de nadering van Vindex en zijn legioenen werd met gejuich begroet. Ik rag dat alles was verloren, en dacht nu alleen" u een toevluchtsoord te verzekeren, iwaar ge veilig het dreigend gevaar kondt •tintkomen. Weinige mijlen van Rome be vindt zich de villa van d'en vrijgelatene iPhaon, daar kunt ge wachten en u op ver- ttere vlucht voorbereiden. Hier, neem dit fc rijg skieed, ik zelf neem dien mantel; twee [vlugge paarden helb ik g-ezadeld, zij wach tten ons. Kom, groote Caesar, kom reteds ikiopt het volk, het trouwe volk, dreigend aan de poorten' van uw paleis. Nero hulde zich haastig in het onaan zienlijk gewaad. iSpórus, gij, d'e eenige dien ik lief had, ük heb u zoo onzegbaar beleed igd, gij, de leenige, wiens verachting dk niet kon dra gen, kunt gn mij vergeven? Zonder te antwoorden wees Sporiis In aar den uitgang. Moeten zij u levend gteyangen nemen? L'ij spelde vooruit; door duistere gangen die anders nimmer zijn voet betraden ïftlgdg Nero hem, tot zij den tuiji bereik ten waar twee paarden aan een boom stam gebonden, hun ruiters wachten. HOOFDSTUK XVI. De nacht was gekomen hn met 'haar donkere wolken die na een gloeiend hee- ten dag een naderend onweder verkondig den. Door de duisternis beschut renden de vluchtelingen voort. De donder begon te rollen en het felle bliksemlicht verblind de hun het oog, en uit de verte hoorden zij het wilde volksgoschreeuw, Nero vervloe kend en Galba toejuichend. De doodsangst van den ruiter Keende vleugels aan 'het paard, dat voorwaarts rende dn de woeste nachtelijke vaart. Aan Nero s zijde, Sporus, wiens ros eVeneens mot schuim was bedekt, van tijd tot tijd wierp hij een blik vol wilden triumf op den imperator. Sporus! de stem van den vluchteling klonk heesch, hoort ge niet den hoefslag van paarden? Ik hoor h«et, groote Caesar, het zijn uw vervolgers; maar we zullen hen' ontko men. Heftiger sloeg Nero het arme dier; het was alsof een verstolen lach uit den mond van zijn gezel klonk. Waarom lacht gij, Sporus? ik lach niet, het waren de schimmen uwer offers, o heer, die furiën, die uw paard aandrijven tojt razenden spoed. Mijn offers? mompelde Nero. De knaap spreekt waarheid; ik zte ze niet, doch ik voel hun geesel. Zie daarziet go niet die grauwe onbestemde gestalte, di'e zich nevelachtig, gigantisch voor on.9 opricht? Zijn dat niet de trekken van Agnippina, mijn moeder? Vooruit, voor uit! en daar in de takken zag ik in het bliksemlicht de vale trekken van Brittanicus: Hebt geduld, do ulcere schim men, ik kom, ik kom. En toch, stervVn stervenis het nog ver van Phaon's huis? Wij zijn aan het doel, verheven Cae sar, antwoordde Sporus met. een uitdruk king van spot; wij meteten afstijgen en den paarden de vrijheid geven, om ons voor verraad te hoeden. Nero gehoorzaamde, terwijl Sporus van het paard sprong en het door' een zweep slag voortdreef; spoedig waren de dieren in het hout verdwenen. Nero zag om zich heen. Ik zie geen ingang, zei'de hij angstig. Inderdaad was er geen spoor van zoo iets te bekennen. De vluchtelingen bevon den zich op een smal voetpad, aan beide zijden door «doornstruiken omgeven. Sporus lachte luid. Waarlijk, deze weg door een doorn haag is geen porta triumphaias, waardoor met ïauwfipenl gekroonde kejiz/erlfijkbi zan*- gers, hun hoofdstad binnentrekken,, ant woordde hij, maar ue groote Nero moet toch hierdoor, wil hij zijn ellendig leven redden; achter deze haag ligt Phaon's tuin. En de verwende Caesar klemde zich aan de doornen. Bloedend en met gescheurde kleederen bereikte hij eindelijk den muur, die Pha on's bezitting van den landweg scheidde.' Zij slopen voort, als misdadigers, tot zij een zij-ingang bereikt hadden. Sporus opende die, een lange hut met naakte wan den nam den vluchtenden keizer en zijn geleider op. Een harde houten bank stond in een. hoek, op een stecnen tafel bevond zich. niets dan Cen stuk zwart'brood en een kruik water. Uitgeput zonk Nero op de bank neder. Ik kan -niet. verder, zuchtte hij. Rust, machtige keizer, verkwik u aan ••spijs en drank om uw krachten te stalen tegen wat konten moet. Wiel zijn liet geen Neronische lekkernijen. Niet. Nero's kost bare gekoelde drank, die nien hier schenkt, hel is het voedsel dergenen, di'e uw kerkers vullen, voor de ibeul hen ter gerichtsplaats sleept. Niet zulke woorden, Sporus, wanneer ge mij hefbobt, riep Nero vleiend, laat het verleden rusten, zie liever naar verdere redding. Niet levend wil ik mijn vijanden in handen vallen en sterven sterven is verschrikkelijk. Meruit ge dat, Nero? Waar blijft de moed waarmede gjj den dolk weerstond, dien Sporus op uw borst richtte? Het is thans geen goochelspel. Is het sterven dan zoo'zwaar? vroeg reeds de oude Virgilius. Een glimp van loom lichtte in Nero's oogen. Sporus, gij gaat te ver. Ook de ge- wondb leeuw is nog gevaarlijk. Doch neen zie mij niet zoo spottend aap, ga niet van mijn zijde, gij, de oc.nige dio mij ge bleven is. Laat mij niet alleen een graf lijkt mij deze cel breng mij naar cen andere, meer bewoonbare plaats. Waar is Phaon, de meester van het huis? Waarom komt 'hij ui et om den lioogen gast le be* groieten? Maar hoe? Zei niet Locnsta, dïd vrcbselijke vrouw, die Nero ongestraft weerstond: Zij was tot den stervenden Phaon geroepen? Zij sprak de waarheid. Toen ik voor weinige uren op mijn terugweg naar Rome ■hier om een korte rust bad, om de ver moeide leden te sterken, vond ik den eige naar van dii.fc huis reeds aan de aarde ont rukt; doch aan zijn zijde trof ik cen man, om wiens wille ik u hterheen voerde, uit zijn mond vernam ik de vreeselijke tijding, dat gij mijn dierbare vrienden aan do bloeddorstige die rem offeren wildeft. Ik ga hem roepen, wacht mijn terugkeer. •Hij verliet de hlttt. Nero hoorde hoe hij; zich haastig verwijderde. (Wordt vervolgd)*

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1