zitter. Van de beslissingen hieromtrent hangt echter veel af van mr. D. Fock en <le plaats in ons openbare leven, die deze Siaats.Tian in de nieuwe periode zal inne men. Jaarvergadering van den Ned. Midden standsbond. De gisteren gëhouden vergadering werd omstreeks halftien geopend. Toen waren o. a. aanwezig de Minister van Arbeid, de heer Aalberse; oud-Minister Lely; het lid van de Tweede Kamer, de heer Snoeck Henkemans; de waarnemende burgemees ter van 'SzGravenhage, de heer Van Vuu- ren. Als eerste inleider verkrijgt het woord over „de komende wijziging der Ongeval lenwet 1001 en de middenstand" de heer V. R. IJ. Croesen, directeur van de Centrale Werkgevers Risico-Bank te Amsterdam. De conclusies van den heer Croesen wor den zonder stemmfhg aangenomen, de uit voering overgelaten aan het bestuur. De voorzitter dankt den waarnemenden burgemeester, die het congres moet verla ten, voor de ontvangst en de hartelijke woorden, gisteren aan de congressisten gewijd. De heer A. Ingenool Jr. brengt vervol gens mondeling liet rapport uit van de commissie in zake Ziektekostenverzekering voor den middenstand. Met het oog op de komende wettelijke regeling, aangekondigd door den Minister van Arbeid, heeft de commissie gemeend haar onderzoek te moeten staken. Infusschen heeft spr. op een audiëntie bij den minister tot zijn spij't gehoord, dat de grens in de regeling zóó zou wezen, dat de meeste middenstanders er niet onder zouden vallen, zoodat dus misschien toch een onderlinge regeling noodig is. 0*p voorsJtel van den heer Ingenool wordt de commissie diligent verklaard, in af wachting van de wettelijke regeling. De Minister van Arbeid, de heer Aalber se, heeft met genoegen dit besluit gehoord. Hij meent, dat de commissie niet lang zal behoeven te wachten, want de Minister verwacht, dat liet wetsontwerp «tot regeling van de Ziektekostenverzekering de volgen de week zal worden ingediend. Misschien zal er voor de middenstanders een nadere regeling zijn te treffen. De voorzitter dankt den Minister voor zijn woorden, en heet welkom den Minister van Landbouw, den heer Van IJsselsteijn, den chef van de afdeeling Handel, den keer Everwijn, en jhr. mr. de Savornin Lobman, lid der Tweede Kamer. De heer mr. D. Fock licht vervolgens een reeks stellingen toe, o. m. wijzend op de noodzakelijkheid van meer ontwikkeling voor den middenstand. Spi. waarschuwt o. m. den middenstan ders (zeer ''terecht) hun zonen niet te vroeg „heeren" te maken. Ten slotte komt aan de orde een voor dracht van dr. J. A. Nederhragt over de taak van den middenstand. De stellingen worden zonder stemming aangenomen. Hierna .wordt de bijeenkomst gesloten. Be voorzitter der Liberale Unie. Het ontslag nemen van prof. Heeres als voorzitter en als lid van het hoofdbestuur van de "Liberale Unie zou, volgens de „Tel.", een gevolg zijn van het verschil in inzicht tusschen den voorzitter en de Ka merfractie van de Liberale Unie in het bij zonder door de houding, welke deze frac tie heeft ingenomen bij de behandeling der anti-revolutiewet in de Tweede Kamer. Prof. Heeres was een tegenstander van dit ontwerp, terwijl de Kamerfractie der Liberale Unie beeft voorgestemd. Ook ten aanzien van de fusie der libera len zou ernstig meeningsverschil tusschen <len ex-voorzitter en de Kamerfractie van de Liberale Unie bestaan. Uit den Amsterdamschen Raad. In de gisteren gehouden Raadsvergade ring kwam aan de orde een voorstel B. en W., om een nieuwe loonregeling voor de gemeentewerklieden onverwijld aanhangig te maken in de centrale c missie voor georganiseerd overleg met de werklieden-organisatie. Dit voorstel is met 27 stemmen voor 4 tegen aangenomen. Het voorstel-Roodvel't, om het minimum weekloon te bepalen op f36 is verworpen met alleen de stemmen der communisten voor. Het voorstel van den heer Heems kerk om den werklieden voorloopig f2.25 peer week meer te geven is verworpen met 21 stemmen tegen en 10 voor. De Raacl^ heeft na krachtige verdedi ging van den socialistischen wethouder SWibaut aangenomen een voorstel van B. en iW. om den gasprijs te bepalen op 20 cent $01/2 cent muntgas). Namens B. en W. werd medegedeeld da't zij de 200 gld. voorschot aan de open bare onderwijzers desverlangd willen uit- keeren. zou van deze •uitspraak in hooger beroep gaan fcij de Kroon, tenzij de redenen, waarme^ het besluit varu Gedeputeerden omkleed is, bijzonder overtuigend mochten zijn. Gemengde Berichten. KORTE KRQISHEK, Overal 'In bet land is de broodprijs verhoogd en is de prijs van 800 gr. witt. brood gébracht van 32 op 34 of 35 cent. Maastricht spant dekroon en heeft den prijs verhoogd van 32 bp 36 cent. Het roggebrood kost aldaar 30 cent per 800 gram. De melkprijzen zijn in verschillende Goojsche gemeenten met 2 cent per liter verhoogd. Na een strijd van 12 wieken is de glas blazersstaking aan de fabriek De Sphinx te Maastricht geëindigd. De onderhande lingen van de vakorganisaties met de direc tie, ftot erkenning van die organisafcfes, heeft echter niet tot het gewenschte resul taat geleid. Een nieuwe loonregeling zal ojj 2 Augustus worden ingevoerd. Op di't datum zal het werk worden hervat. Ged. Staten van Noord-Holland' heb ben op het beroep van H. Kolth'ek tegen zijn niet-toelafeing als lid van den Amster damschen Raad, heslist, dat hij Wel tcfc gelaten moet worden, op grond van hunne meening'dat als zijn woonplaats Amster dam en niet 's-Grav'enhago te beschouwen ia. Het gemeentebestuur [van Amsterdam SPORT. n s d a g m i d d a g o m s t r e eks halféén siapte de heer A. Stein, directeur der Sinter maatschappij te 's-Gravenhage, uit lijn 3 bij de halte aan het Bezuidenhout jij tie Paulinastraat. Juist -kwam een auto aanrijden an den kant van de stad, die den heer Stein ondersteboven reed'. Beide beenen brak hij, een zelfs op twee plaatsen, terwijl zijn aangezicht pok zeer beschadigd werd. Door den eersten hulpdienst1 werd hij naar het gemeentelijk zie kenhuis vervoerd. Omtrent de groote s m o k- kelaffairelwaarover reeds medededeeling werd gedaan, verneemt de „Tel." nog, dat op last van Dr. Siegers, den rijkscommissaris voor den in- en uitvoer te Keulen, de kooplieden Kierscli en De Solve en de Hollander Lindhorst gevan genomen zijn.De leider van de smokkelbende is zooals reeds medegedeeld werd, een zekere Ringel, die met een vermogen van ongeveer 3.0 millioen mark over de HoUandsche grens is ontsnap r. Het onderzoek togen andere perso- die met deze zaak in verband staan, wordt nog voortgezet en zal wel tot nieuwe arres taties leiden De in Berlijn in hechtenis genomen provi siereiziger Paul Sundgerat, stond- in nauwe betrekking met den vroegeren directeur Ringel Sundgerat was reeds van -plhn naar het buiten land de wijk ie nemen. Van zijn vrienden had hij een reispas maohtig weten te worden, die hij voor zijn ontsnapping wilde bezigen. Hij zal te Keulen terecht staan. Te Heiligerlee is een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl een gezel schap het monument bezichtigde, had mén, naar de „Prov. Gr Crt." bericht, den auto op de tramrails laten staan. Toen men de tram hoorde aankomen, rende de chauffeur, de heer Buiskool van Nieuwolda, naar den auto, ten einde te trachten deze van de rails te verwij deren, doch het mocht hem helaas niet ge lukken. En dé tram had' een te groote snelheid om o ogenblikkelijk te stoppen, zoodat een bot sing; volgde. De auto werd vernield; de heer Buiskool geraakte er onder en ^werd ernstig -ewond- Te Gemert (N. - B.) heeft e inslaande bliksem, in de woning en smede rij van den heer Willemsen, nagenoeg alle huisraad en smidsgereedschappen vernield. De muren en gevels van huis en werkplaats wer den zwaar beschadigd. Een brutale aanranding 'heeft te Niéirwer-Amstel plaats gehad. Een 5-tal jongemannen vielen op klaarlichten dag een alleen loopend jongmensch aan en wil den hem met messen te lijf. Eén hunner dreigde met een revolver. De aangevallene, ziende het niet te kunnen uithouden tegen de qy ede hf.p.ien. en viuchtte een' "boerenerf -op, vaar hij een stalbezem haalde en den eersten zijner vervol gers hiermede zulk een klap op het hoofd toediende, dat deze bewusteloos neerviel. De inderen verdwenen) hierna- De oorzaak van het gebeurde moet in min nenijd gezocht worden De toestand van den getroffene is zorgelijk. Het 14-jariig1 zoontje van dien heer Spierts te Spekholzerheiüe werd door een auto van den heer Jolas omvergere den en weggeslingerd. De knaap is in het hospitaal te Heerlen aan de bekomen wonden overleden. De schatgraver uit Spanje, even bekend als dc beroemde zeeslang veer opgedoken, schrijft de „Zw. Ct" Iemand te Zwolle en iemand te Kampen 'hoeft hij op de van ouds bekende manier weer schatten voorgespiegeld', die ergens in een kof-' for zitten over welke koffer hij, de schatgra ver, niet kan beschikken. Het is bijna niet te gelooven, dat er nog personen zijn, dom ge noeg om op 's maps zoet gefluit in te gaan en ■toch, bewijst het feit, dat hij nog altijd ■werkt" niet, dat hij nog steeds slachtoffers maakt? Iemand uit Ophetisden moest te Tiel bij een notaris een nieuw ge kocht huis betalen. Daar zijn middelen niet toereikend waren1, nam hij van een; buurman vdji stuks vee uit de weide, die hij op de markt te Tiel voqr een prijsje aan den man bracht- De notaris kreeg z'n geld, maar net toen de boer in een beddenwinkel het restant der kooppenningen zeer nuftig zou besteden werd hij ingerekend. De diefstal was onrdekt, de koeien opgespoord en de arme notaris zal weer moeten terugdokken. Op een boerenbruiloft bij Delden waren Zaterdagavond ongeveer duizend gasten tegenwoordig. Te Delfzijl is het 6 - i a - rig zoontje van den koopman S. B. te Farm- sum. in het Weimerdermeer geraakt en ver dronken. Bij Almelo is uit het kanaal Almelo'Nordhorn opgehaald het lijk van een 14-jarig meisje K-. dat sedert eenige dagen vermist werd. Bij een geweldigen re genval tijdens een onweer boven het tuindorp Treebeek, waarbij de straten in beken veran derden, liep een 2 1 /2-jarig kind in een riool en verdronk. B ij den brand ia de R o- sendaalsche laan zoo bericht men aan het' „N. v. d. D." uit Velp heeft zich een bijna politieke bijzonderheid voorgedaan. De minis ter van' Staat, dr. Abr. Kuyper, logeert pij de familie v. D., waar -de brand juitbrak. Door den ontzettenden rook, die uit den kelder op steeg moesten de bewoners zich langs een ladder uit de bovenverdieping in veiligheid brengen en zoo geviel het, dat ook de hee: Kuyper met behulp van eenige sterke armei langs dien weg in zekerheid werd gebracht. In een villa aan de overzijde kon hij bekomen van deo schrik. PAARDEN. Concours-hippique te Hoofddorp. Gisteren en vandaag' werd te Hoofddorp 'hef; jaairfijksche concours-lh ïppique ge houden, uitgeschreven door de vereeniging „Vooruit". De uitslagen van. gisteren (luiden als volgt: I. Aan de hand voorbrengen van goed gekeurde niet aan corn age lijdende dek hengsten. Type landbouwtuigpaard. I. Vereeniging Ons Belang, Haarl.meer met Compas; 2. Vereeniging Sloterweg-, Haarl.meer met Primus; 3. Vereeniging Ons Belang, Haarl.meer met Cópal. II. Aan de hand voorbrengen van ge dekte stamboekmerriën, type landbouw tuigpaard. '1. Meekhof Buurman Lammerts, met E3a; 2. G. W. Bulk, met Bossa;,3. Méekbcrf Buurman Lammerts, met Alisa.; 4. P. Noordam met Walina I allen -te Haarl. meer. Eervolle vermelding: C. Kempenaar, Haarl.meer rnet Elina. III. Hengsten aangespannen, goedge keurd niet aan coinage lijdend, typ© land bouwtuigpaard. 1. Ver. Ons Belang, Haarl.meer met Copal; 2. J. E. Dijk en Zonen, Zwolle met Carlos; 3. Ver. Ons Belang, Haarl.meer niet Compas; 4. Ver. Sloterweg, Haarl. meer niet Primus. IV. Verrichtingspro'ef van aangespannen fokmerriën, type landbouwtuigpaard. 1. P. Noordam, Haarl.meer; 2. C. de Vlieger, Abbenes; .3. Meekhof Buurman Lammerts, Hoofddorp. Eervolle vermelding: A. Buurman, Haarl.meer; D. van Wieringen, Abbenes. V. Eenspannen meniën en ruinen, toe- béhoorende aam en gereden door land bouwers (gedekte meniën uitgesloten.) 1. B. Biesheuvel, Haarl.meter met Buit; 2. dezelfde met Adona; 3. E. Oly, Haarl. meer met Cicero; 4. J. B. Looy, den Hoef (U.) met Jo. VI. Eenspannen in Nederland geboren, toebehoorende aan personen, wier hoofd bedrijf niet landbouwer is. 1. T. H. van Hattum, Wassenaar met Some Boy; 2. J. F., de Rijk, Mijdrecht met. Dan; 3. J. Hendriks,, Utrecht met Anniei VII. Eenspannen (hengsten- uitgesloten) gereden door echtgenooten of dochters van landbouwers. I. Mej. Zijlmans—van Gulpen, Hoofd dorp met Buit; 2'. mej. Passa, Baam met Astra I; 3. jongej. de Vlieger, Abbenes met Ar omina; 4. mej. H. F. Bultman, Haarl. meer met Lieveling; 5. mej. Buurman, .Hoofddorp mefc Alica; 6. Amstei'd. Rijtuig- Maatschappij,- Amsterdam. Eervolle ver meldingen: E, Oly, Haarl.meer met Cicero; mej. A. vap Wijk, Haarl.méér. VIII. Eenspannen, type luxe tuigpaard A. beneclem 1.50 M. stokmaat. 1. Douairière Drory de Perez, Voorts met Lightning;- 2. H. F. Bultman, Haarl.meer fefrytig" Leidep met Dutch Trotter. B. van 1.50 t.ot en rnet 1.54 M. stokmaat. 1. Gebr; v. d. Haar, Zeist met Footprint: 2. T. H. van Hattum, Wassenaar met Gar- ston-Princess; 3. Gebr. v. d. (Haar, Zeist. IX. Concours bestgaand rijpaard voor zoons van landbouwers of hunne knechts, beneden den leeftijd van 21 jaar. 1. G. Clay, Haarl.meer met Cora; 2. Halsbos, Abbenes met Clyda; 3. N. J. van Reeuwijk, Hoofddorp met Nelly; 4. de Jong, Abbenes met Arpnina; 5. C. M. Ver- kuyl> Haarl.meer met Duma. Eervolle vermeldingen: J. Knibbe, Haarl.meer met Alis; C. de Vlieg'er, Abbe nes met Arema. X. Open klasse tandems. 1. Gebr. v. d. Haar, Zeist met Footprint en Black Vogne; 2. T. H. van Hattum, Wassenaar met Binjgley Victor en Lord Lonsdale; 3. D. v. d. Grift, Baarn met Astra I en Baby. Eervolle vermelding: E. Oly, Haarl.meer.. XI. Klein springconcours 4e klasse A oor officieren eni heerrijders. '1. ritrn. R. Wilson, Bloemendaal met Keesje, 0 fouten; B. R. J. «J. Hiemstra, 's-Hage met Gallant Sportsman, 0 fouten; 3. luit, jhr. W. Gevaerts v. Nieland, iAmers- foort met Onequine, 0 fouten; 4-. luit. jhr. v. d. Brandeler, Amersfoort met Pijke lVé fout; 5. A. Gilissen, Amsterdam met Radja 1 y2 fout, gereden door C. Koning. Eervolle vermeldingen: Jack M. Was hington, Den Haag met Maskei'ade luit, D. A. Camereling Helmolt, Haarlem met Jan. voor landbouwers. 1. D. Schouten, Vijfhuizén, 0 fouten; 2. A. Noordam, Aals meer, 0 fouten; 3. N. J. van Reuwijk Hoofddorp, l1/^ fo!ut. STADSNIEUWS. R. K. Bijzondere onderwijzers. Onder voorzitterschap van den heer H. de Boer vergaderde gisteravond te zes uur de afd. Leiden en Omstreken der Dioc. Ver. De voorzitter memoreerde in zijn ope ningswoord de totstandkoming der Lager Onderwijswet, waardoor de financieele ge lijkstelling van openbaar en bijzonder on derwijs een feit is geworden. Spr. zegt, dat dank moet gebracht aller eerst aan God. Dank ook aan de geslach ten, die ons zijn voorgegaan en met moed en opoffering den strijd voor het nu hereik- te doel hebben gestreden; dank aan de. groote voormannen, dr. Schaepman, jhr. de Savornin Lohman, dr. Kuyper; dank aan Chi-istelijke ministers en partijen;', dank aan de schoolbesturen, -die in moeilijke tij den scholen hebben gesticht; dank niet in het minst aan de onderwijzers die de grootste contribuanten zijn geweest voor de bijzondere school; dank ten slotte aan minister De Visser, wiens ijver en werk kracht niet genoeg kunnen worden ge waardeerd. 't Spijt spr., dat zoowel onder onderwij zers als onder schoolbesturen zich een ge brek aan idealisme openbaart, doordat zij de betekenis van de nieuwe aödexwiiswet neerleggen in deze vraag; Hoeveel trekken wij er van, hoeveel materieel voordeel brengt deze wet ons? Wij moeten het oog geopend houden voor he't feit, dat de strijd is voltrokken, en de idealen, welke dien strijd hebben geleid, moeten ons blijven bezielen, om de bijzondere school in de toekomst te doen blijven,,wat zij in het verleden is ge weest. De voorzitter deelt mede, dat op den dag van de aanneming der Lager Onderwijs wet, 30 Juni, volgend telegram is verzon den aan minister De Visser: „Afd. Leiden en Omstreken der Dioc. Ver. voor R. K. Bijz. Onderwijzers in het Bisdom Haarlem wenscht uw Excellentie eerbiedig geluk met voltooiing der pacifi catie door aanneming der Onderwijswet." De Minister - heeft in het volgend ant- wooi^l daarvoor dank gebracht: „Voor uw vriendelijken gelukwensch, bij de aanneming van het ontwerp Lager On derwijs door de Tweede Kamer der S'taten- Generaal, betuig ik u mijn hartelijken dank. Moge het ontwerp, straks wet geworden, bevorderlijk zijn aan den bloei van -het la ger onderwijs in het algemeen en den christelijken geest daarvan versterken." De secretaris, de heer Sweering, las de notulen van zijn voorganger, den heer Hin- felaar. De voorzitter dankt den heer Sweering, die de moeite volle taak van secretaris op zich heeft willen nemen en brengt de ver gadering de beste wenschcn over van den heer Hinfelaar. Spr. verwelkomt eenige nieuwe leden, daarbij wijzend op het nut en de noodzake lijkheid van vergadering-bezoeken. Ook feliciteert spr. een der leden met het be halen van de hoofdacte. Ten slotte wijdt de heer De Boer eenige woorden van eerbiedige nagedachtenis aan mgr. Smeulders, indertijd geest, advi seur van de vroeger bestaande vereeniging Leiden en Omstreken. Hierna is aan de orde het belangrijke punt der federatie. De voorzittèr memoreert op zeer duide lijke wijze het reeds zoo lang bestaande streven van de Katholieke onderwijzers, om tot een federatie te komen. Momenlteel is de toestand aldus. De Door luchtige Bisschoppen hebben goedgevon den dat de Diocesane Vereenigingen van Kath. Bijzondere Onderwijzers in de bis dommen Utrecht en Haarlem een federa tie vormen, met een betrekkelijk behoud eigen zelfstandigheid. {In de overige bisdommen bes'taan geen vereenigingen an uitsluitend Katholieke bij zond ere. onderwijzers.) Het hoofdbestuur der D. V. in het bis dom Haarlem legt nu den afdeelingen de r voor: Wenscht- u federatie op grond slag der Bisschoppelijke uitspraak. Keurt u goed, dat de D. V. de federatie aangaat, o or loopig met behoud van igen blad? Sedert eenigen tijd is in het hisdom cn hot bisdom Hoarlam oun afzon - derlijk hlad (resp. Kath. Schoolbode eri Kath. Schoolblad"). Het hoofdbestuur acht het bestaan van twee bladen voorloopig gewenscht: eerstens omdat bewezen is, dat een afzonderlijk or gaan voor het bisdom ten goede is geko men aan het orgaan zelf èn aan de orga nisatie; vervolgens omdat men de in liet verleden bestaande strijd tusschen leiders in het bisdom Haarlem en het bisdom Utreeht eerst wil laten vergeten en ver dwijnen en -eerst den atmospheer van dien strijd wil zuiveren. Na lange discussie wordt er gestemd. Het voorstel om een federatie aan te gaan wordt met algemeene stemmen aangeno men. Het voorstel om voorloopig twee organen te laten bestaan wordt aangeno men met 22 stemmen voor, 3 tegen en 1 blanco. {Wat komen er toch helaas betrek kelijk weinig leden op de vergaderingen. Verslaggever.) Tot afgevaardigden naar de vergadering voor de Federatie op 19 Augustus te Utrecht worden gekozen de heeren Smit, Verweij en Sweering. Den afgevaardigden wordt omtrent de statuten vrij mandaat gegeven. Bij de rondvraag kwam o. m. ter sprake de zeer belangrijke vraag van het land- en tuinbouwonderwijs. Hoewel in deze Streek zéér groote behoefte bestaat aan onderwijzers voor cursussen en patronaten en de financieele vooruitzichten lieël goed zijn, treft men haast geen katholieken aan mét de desbetreffende acten. De heer Schouten deed daaromtrent zeer interes sante mededeelingen. Besloten werd, dat er door het bestuur een opwekking zal worden gericht tot de leden om deel te ne men aan een waarschijnlijk het volgend jaar in Leiden door den -Rijkslandbouwcon- sulent te geven cursus ter verkrijging van een acte. Besloten wordt nog op de vergadering der D. V. een motie dn te dienen, aandrin gende om pogingen te doen, opdat de on derwijzers alsnog kunnen deel uitmaken van het „georganiseerd overleg", Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop De Burgemeester van Leiden brengt tep kennis van de ingezetenen dat morgen (Vrijdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (\(iséftmarkt en Stadshulpwerf)). verkrijgbaar is SCHELVISCH a f 0.18j f 0.20, GRÖGTERE SCHELVISCH a f0.22-« f 0.2-4 en SCHOL a f 0.27—10.30 per pond. j N. C. DE GIJSELAAR, 1 Burgemeester. J Leiden, 22 Juli 1920. B. en W. van Leiden brengen ter alge-i meene kennis, dat door hen vergunning 19 verleend aan F. G. van Oor'l en F. W-akka, tot het oprichten en in werking brengen van een steendrukkezüj in het perceel Le- vendaal Nr. 82-, hoek Nieuwebrugsteeg, Ka dastraal bekend Sectie D Nr. 1565. GEMEENTEZAKEN. De Raad dezer gemeente vergadert Maandag a.s. 's middags te twee uur o«, zoo noodig ('t zal wel noodig blijken), ook des avonds. Het Gemeentelijk Wasckdepot. B.'en W. stellen voor, om aan de blee- kerspatroons voor het wasschen der goe deren, dié hun verstrekt worden door het Gemeentelijk Waschdepot m de Pasteur straat, voortaan 19 -in plaats van 18 cent te betalen en om aan de klan'ten einde de exploitatie ten deele te kunnen dekken in rekening te -brengen een ta rief van 26 cent per K.G. Verlichting Haarlemmerstraat. B. en ,W. stellen voor om in de Haarlem merstraat, in plaats van de onvoldoende be staande gasverlichting, tot de, electrische verlichting over te gaan. De electrische verlichting is gedacht door middel van een 30-tal straatoverspanningen mei Linke electrischg lampeja van yfll&Oêfir- de lichtsterkte, in hét midden boven de straat opgehangen. Bij de wijze van opban- gen is rekening gehouden met den even« tueelen aanleg van een electrische train door de I-Iaarlemmerstraht. De kosten worden geraamd op 8500 gld. Verbetering RiJnsbwrgeTweg. B. en W. geven als hun meerving te'ken nen, dat de -Rijnsburgervveg, tusschen het P-osthof en den Warmonderweg, noodzake lijk verbeterd moet worden. Deze we^ is voorzien van een zijvlak van Rijnklinkers, dat uitsluitend uit stukken'en brokken bestaat en voor gewone herstrating niet meer vatbaar is. De kosten van vernieuwing van den ruim 800 M. langen en 3.20 M. breeden rijweg (de bestrating tusschen de tramrails is nog vrij goed en behoeft dus nog niet te wor den vernieuwd) worden bij gebruikmaking van vlamovenstraatwaalklinkers geraamd! op f6.75 per M2., d. i. in -totaal op f17,280. Gp den duur moet d-e Rijnsburgerweg (tusschen Posthof en Warmonderweg d-oor slootdemping en verbreeding afdoende ver beterd worden, meenen B. en W. Met bet oog op de urgentie van het thans voorge stelde werk en de belangrijke kosten, die aan eene defintieve verbetering verbonden zijn, meenen B. on W. thans echter nog geen voorstel tot dit laatste te moeten doen. Een voetbrug bij de overweg in den Rijnsburgerweg. Bij schrijven van 30 Mei 1917 diende de H. IJ. S. M. bij B. en W. in een- plan tot wijziging en uitbreiding van het stations- emplacement. Zij wees er daarbij op, dat het ingediende plan slechts een tijdelijk karakter droeg, aangezien de bestaande toestanden reeds dadelijk dringend verbe tering behoefden, terwijl mét de voorberei ding en uitvoering van het door haa-r itv studie genomen grooie uitbreidingsplan (het maken van een geheel nieuw station), nog geruimen tijd (wellicht 10 jaar) zou zijn gemoeid, zoodat met het maken van de- noodig gebleken verbetering daarop niet kon worden gewacht. Volgens het ingezonden plan was het o. m. de bedoeling der maatschappij 'tegen over het bestaande perron een verhoogd geheel overdekt 'tweede perron te maken, bestemd zoowel voor reizigers naar Dcna Haag als naar Amsterdam en toegankelijk over eene overdekte houten perronbrug aan he't noord-oost-einde van het station. In combinatie met die perronbrug zou naast den Rijnsburgeroverweg een niet overdekte houten voetbrug, ten gebruik© van voetgangers en wielrijders bij gesloten overweg, worden gemaakt, indien de ge meente zich bereid verklaarde de helft der kosten bij te'dragen. De voetbrug zou van eenvoudige constructie zijn, terwijl de com binatie met de perronbrug besparing a kosten zou -medebrengen. B. en W. hebben zich in Augustus 1917| bereid verklaard, aan liet plan hun mede werking te willen verleenen. 'Èerst in de maand van 'Februari j.l. mochten zij iets naders omtrent de plan nen der maatschappij vernemen. De maat schappij bleek de tijdelijke wijziging en uit breiding van liet stationsemplacement tot de.kleinst mogelijke proportiën te hebben teruggebracht. Behalve de eigenlijke stationsvverken, noodig voor de vorming van een tweede perron, omvatten de uit te voeren werken slechts het wijzigen van den overweg in den Rijnsburgerweg in verband met liet maken der trapjesbrug over den spoorweg, het dempen, rioleeren en versmallen van eenige polderslooten en het verlengen de overbrugging over de Haverzak. Ten opzichte van de voetbrug stelde de maatschappij ons voor de door de gemeen te 'te betalen bijdrage eenvoudigheidshalve dadelijk te bepalen op f 7906.50. 33. en W. stellen nu den Raad voor op het voorstel in te gaan. Schoolbioscoop. In hét afgeloopen jaar richtte de afdee ling Leiden van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers een verzoek tot den Raad, om in beginsel te besluiten tot de inrichting van een schoolbioscoop, terwijl do afdeeling Leiden van „Volksonderwijs", de afdeeling Leiden van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap en de Lichtheel- dencommissie alhier aan dit .verzoek hare instemming betuigden. De Plaatselijke Schoolcommissie, wier gevoelen B. en 'W. te dezer zake inwonnen, betuigde aan het geopperde denkbeeld haar sympathie en bleek van het nut eener schoolbioscoop overtuigd. Ook B. en W. zijn van meening, dat het alleszins aanbeveling verdient, om de bioscoop dienstbaar te maken aan het onderwijs. Het oprichten van een schoolbioscoop kunnen B. en W. echter met 't oog op de daaraan verbonden hooge kosten niet aan raden. Bovendien is hier eene proefneming op haar plaats. B. en W. hebben daarom naar een andere oplossing gezocht, L,:„i1 i>.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2