Nu de Stalen zich in December jJ. voor de bestendiging van den duurtebijslag over bet jaar 1920 hebben uitgesproken, meen den Ged. Staten voorshands ook op de be grooting 1921 menkorieposten te moeten uit trekken. Een beslissing wordt thans echter van de Staten nog niet gevraagd. Opgemerkt werd dat de regeling voor velen lager is dan die welke thans bij het Rijk geldt, terwijl bovendien eene herzie ning der Rijksregeling in uitzicht is ge stéld. Men zou gaarne in de a.s. Winterzit- ting eene herziening aan de orde gesteld zien. Komt de in uitzicht gestelde herziening der Rijksregeling tot stand dan zullen de Ged. Staten gaarne overwegen, of er reden is ook tot herziening van de provinciale verordening het initiatief te nemen. Inzake subsdieering door de Provincie ten behoeve van het Vakonderwijs .is de commissie tot de conclusie gekomen, dat steun aan de gemeenten ten behoeve van het vakonderwijs ook onder de werking van de Nijverheidsonderwijswet moge lijk is. Mitsdien kan zij zich vereenigen met den „Memoriepost": Subsidie aan gemeenten 'ter tegemoetkoming in de kosten van het EN i j verh e i dson d erwijs. Met Ged. Staten is de desbetreffende Commissie eenstemmig van gevoelen, dat de Provincie uitbreiding heeft te geven aan hare bemoeiing op het gebied van de bestrijding der tuberculose. Een der leder, werscht, dat de Provïnie een eigen sanatorium in het leven zal roe pen, 't zij in of buiten de provincie gelegen. Een ander lid ondersteunt dit betoog tenP deele. Z. i. moeten er meer sanatoria ko men, omdat vele zieken te laat kunnen worden opgenomen, waaraan, .naar zijn oordeel, v»ak de minder goede resultaten kan sanatoriumbehandeling te wijten zijn en vooral omdat voor de prae-tubercu- leuze patiënten meer dan tot beden sana torium verpleging geëischt moet worden. Vereen! ging van Kaashandelaren. In de Vrijdagmiddag gehouden vergade ring van de Ned. Vereeniging van Kaas handelaren, deelde de heer Ileusdens (di recteur van de N. V. Kaashandel Mij. „Gouda"), mede, dat volgens circulaire, de N. U. M.overweegt, om onverwijld ingrij pende verandering te brengen in de export voorwaarden voor kaas. Spr. geeft den le den in overweging zich vooral stipt aan d© regels te houden, welke het zuivelkantoor voorschrijft en niet meer voor kaas te ge ven dan f 65 tot f 70. Het doel van het zui velkantoor is, volgens spr., een zekeren voorraad te reserveeren, het zal echter nooit zoo'n karakter dragen, als vroeger met de verplichte voorraden, waar altijd geld bijgelegd moest worden. Het is alleen een middel om den prijs van kaas lager te krijgen. Mocht de prijs uit zich zelf lager worden, dan zal het zui velkantoor in geen geval zoo'n voorraad willen reserveeren. Een en ander is echter nog niet officieel. Tot bestuurslid werd gekozen in da vaca ture-Schilt de heer J. H. Schouten, te Gouda. De voorzitter deelt mede, dat de onder handelingen voor het tot stand komen van eene nieuwe regeling voor den uitvoer vatt kaas, ongeveer op niets uitgeloopen zijn. Alleen is bereikt, dat de maximumprijs van melk opgeheven is en dat het export- reclit van kaas, welke in onzekere tijden is aangekocht, nooit afgenomen kan worden. Aan de orde is de bespreking van de Ar beidswet, meer in het bijzonder van den 8- urïgcn werkdag en 45-urige werkweek in het kaasbedrijf. De secretaris, de heer dr. Th. G. G. Valette, deelt mede, dat de 45- urige wekweek alleen zal ingevoerd worden in fabrieken. Art. 16 wet van Arbeid zegt, dat er niet langer gewerkt mag worden dan 10 uur per dag of 55 uur per week. In bijzondere gevallen kan aan het districts hoofd worden verzocht of er langer gewerkt mag worden. Dit geldt dus ook voor kaas- pakhuizenJ De vereeniging kan hieraan niets doen; iedere firma kan voor zichzelf aanvragen doen om langer te werken dan 55 uur. De kaashandel heeft van het zuivelkan toor een schrijven ontvangen, waarin o. m. wordt medegedeeld, dat na 31 Augustus a.s. slechts gecontroleerde kaas, bereid door den aangeslotene bij een kaascontrolesta- tion onder Fijkstoezicht, ten uitvoer zal worden toegelaten. De heer B. M. van Zwet, Rotterdam, voorzitter, deelt mede, da* hij een partij Edammerkaas had met controlemerk. Daar deze kaas vuil was, heeft bij ze laten was- schen. Enalle merken dreven los in het water. Alzoo is het nu ongecontroleer de kaas en mag. dus niet uitgevoerd wor den. Andere handelaren klaagden er ook over, dat de merken bij schrappen loslie ten en kapot gingen. Wanneer nu alleen gecontroleerde kaas uitgevoerd mag wor den, dan is dit voor verschillende firma's een groote schadepost, te meer daar zij nog veel ongecontroleerde kaas in voorraad hebben. De bepaling zou dus niet eerder in werking mogen treden, dan wanneer er niets anders is dan gecontroleerde kaas. Na nog eenige discussie werd de vergadering gesloten. Samenwerking van intellectueelen. De commissie, benoemd door den Neder- landschcn Journalistenkring, ten einde antwoord te geven op de vraag, of samen werking van intellectueelen in organisato risch verband wcnschelijk en mogelijk is, cn zoo ja, tusschen welke groepen, voor welke belangen en op welke wijze, had een zantal daarvoor in aanmerking komende organisaties uitgenoodïgd haar vertegen woordigers te zenden naar een vergade ring, welke Zaterdagmiddag in „De Kroon" te 's-Gravcnhage werd gehouden. Vele neutrale vereenigiugcn hadden aan oproep gehoor gegeven. De vergadering werd geleid door den heer Henri Dekking. Over een program van actie kon men het niet erg best eens worden. Ten slotte kwam men tot- overeenstem ming betreffende deze motie, die met alge- n.'ene stemmen werd aangenomen: „De vergadering, bijeengeroepen op ini tiatief van een commissie uil den Neder- landschen Journalistenkring en bestaande uit vertegenwoordigers van vele groepen van intellectueelen in ons land; overwegende: le. dat de geestelijke en materieele belangen der intellectueelen on voldoende worden behartigd en de waar- deeriDg van hun werk veel te wenschen overlaat; 2e. dat het een dringend en maat schappelijk belang is, dat daarin ten spoe digste verbetering worde gebracht; 3e. dat nauwere samenwerking daartoe noodzake lijk is; besluit tot die samenwerking; besluit tevens zoo spoedig mogelijk we derom bijeen te komen, teneinde te beslis sen in welken vorm de samenwerking defi nitief zal geschieden en welke groepen tot die samenwerking zullen worden uitgenoo- digd; en gaat over tot de orde van den dag." R. E. Verbond van werkgevsrs- vakvereeniniDnsu. Vrijdag 17 Juli vergaderden te 's-Hcrto- gynbosch do besturen der bij het R.-K. Verbond aangesloten vakvereenigingen. Als voorzitter fungeerde de vice-prcsf- dent, de heer B. T. G. Straetcr, lid der Eerste Kamer der Statcn-Gcneraal, die den pas benoemden gecsteJijtsfcn adviseur, rec tor P. Stroomer, welkom heette in de ver gadering. Met voldoening constateerde spreker dat sinds de vorige vergadering twee -groote werkgeversorganisaties zich voor het lid maatschap hebben aangemeld, n.l. de Ie- derf abrikan ten en de bouvvpatroons, teza men tellende ruim 1500 leden. Omtrent den bouwpa^roonsbond achtte de vergadering nader overleg met de Hanze noodig, voor dat tot definitieve aansluiting kon wor den overgegaan. Als eerste pupt der agenda werd behan deld het tweede congres van den R.-K. Centralen Raad van Bedrijven. Op voorstel der R.-K. Werkgever svereeni- ging te Goïrie werd met algemeepe stem- -men besloten krachtigb maatregelen te ne men tegen verrassingen als waarvoor men bij het tweede congTes werej. gesteld, toen in strijd met.de statuten en zonder eenig overleg eenvoudig werd voorgesteld de mo dellen van het collectief contract bindend te verklaren. Eveneens werd met algemeens stemmen als het voornaamste middel om dergelijke enomiteiten te voorkomen aangegeven aan statutenwijziging, waar door in het bestuur van den Centralen Raad het pariteitsbeginsel tusschen de vier produceerende standen volkomen tot zijn recht komt. Bovendien achtl» de ergacPerlng het zeer wenschelijk, dat het Doorluchtig Epis copaat aan den Centralen Raad een gees- tel ken adviseur zou toevoegen, terwijl ten slotte het toelaten van plaatsverv. be stuursleden werd aanbevolen. Algemeen was men van gevoelen, dat het bedrijfsraden-systeem de volle sympathie h'eeft van de werkgevers. Men betreurde 't echter, dat het bestuur van den Centralen Raad zoo weinig doet, om de. sympathie voot het systeem aan te wakkeren. 1 Hieraan is het ook te wijten, dat neu trale organisaties nog veel te weinig sa menwerking met de R.-K. werkgeversver- eenïgingen zoeken. Besproken werd het ontwerp-ovcTgangs- besluit ingevolge de Arbeidswet 1919. Mr. Kortenhorst besprak hierop de voor ontwerp^ van vvet °P ket collectieve ar beidscontract en op de bemiddeling, in ar beidsgeschillen, welke in den Hoogen Raad van Arbeid zijn of zullen worden behan deld. De vergadering verklaarde zich accoord met de strekking dier voor-ontwerpen, doch uitte tevens den wensch, dat tot rijks bemiddelaars bij voorkeur mfenschen zul len worden gekozen met een breeden kijk op het bedrijfsleven on van groote onaf- hankelijkheid zoowel t.o.v. de regeeving als van de werkgevers- en werknemersgroe- pen. c Het Verhond heeft hij deze actie den steun verzocht van het R.-K. Vakbureau te Utrecht van dfen Boerenbond en van de Middenstands Federatie, omdat het optre den van den Provincialen Bond een recht- streekschen aanslag inhoudt tegen het R.-K. Vereenigingsleven. De voorstelen tot normalisatie der Ico nen werd voor de geheele industrie aange nomen en tevens met instemming de mede- deeling vernomen, dat weldra overleg zal plaats hebben met de besturen der 18 voor naamste gemec-nten in Noord-Brabant over een kinderfonds en de loonpolitiek. Ten aanzien der internationale samen werking met andere werkgeversvereenigin- gen in^het buitenland \Verd medegedeeld, dat op 2 October 19Ö0 te Brussel het eerste internationale werkgeverscongres zal wor den gehouden. Nederland zal worden ver tegenwoordigd door de heeren J. Verkade, voorzitter der Vereeniging van Nederland- sche Werkgevers, cn J. Verheyen, voorzit ter van het R.-K. Verbond. Mr. Schaapvcld zoo juist uit België teruggekeerd deed mcdedeelirig over de Belgischte organisatie van R.-K. werkge vers die weldra met het Nederlandsc'ne R.-K. Verbond in contact zal treden, ten einde een begin te maken van een R--K. Werkgevers-Internationale. Ten slotte werd besloten een request te richten tot de Tweede Kamer over de voor gestelde belastingheffing op de bedrijven ten bate der gemeenten. „Herwonnen Levenskracht". „Herwonnen Levenskracht" werd in 1913 opgericht als afdeeling van liet Bureau voor do R. K. Vakorganisatie. In den loop van 191S werden echter onderhandelingen gevoerd door het Vakbureau met de Fede ratie van Dioc. Werkliedenbonden, die leidden lot het gevolg, dat besloten werd, een reorganisatie te doen plaats hebben, waardoor „Herwonnen Levenskracht" een instelling van de geheele R. K. Arbeiders beweging zou worden. Op de gewijzigde Statuten, waarop reeds de Bisschoppelijke goedkeuring verkregen werd, kwam in Juni j.l. ook de Koninklijke bewilliging. Als gevolg daarvan werd liet bestuur samengesteld uil drie leden namens het Vakbureau, de heeren J. Th. Nijkamp, J. van. Rijzewijk en P. J. S. Serrarens, en drie leden namens de Federatie, de heeren H. Brouwer, J. H. Grundmeijer en M. L. A. Klein. In de vergadering van het nieuwe be stuur op 15 Juli werd tot voorzitter geko zen de heer II. Brouwer, tot secretaris de heer P. J. S. Serrarens en tot penningmees ter de heer J. Th. Nijkamp. Besloten werd tot het aanstellen van een ambtenaar. Het Sanatorium „Berg en Bosch" te Apel doorn zal waarschijnlijk in de laatste week der maand Juli door Zijne Excellen tie den Minister van Arbeid worden ge opend Alg. Ned. Vakverbond. Te Utrecht is Vrijdag onder voorzitter schap van den neer J. Bakker, wnd. voor zitter, jaarvergadering gehouden van bo- veng enoem d V erbon d In zijn openingswoord deelde de voorzit ter mede, dat het aantal aangesloten or ganisaties thans "29 bedraagt. Het aantal aangesloten leden is circa 43.000. De heer Snel, uit Amsterdam, hield ver volgens een inleiding over; Doel en wer ken van den Iïoogen Raad van Arbeid. Nadat de voorzitter den inleider bedankt had werd de vergadering verdaagd tot Za terdag. Zaterdagmorgen werd de vergadering voortgezet. Als voorzitter werd benoemd de heer J. Dekker, te Utrecht, voorzitter van den Neutr. Bond van Spoorwegpersoneel. Ten slotte werd een resolutie aangeno men, voorgesteld - door den Nationalen Bend van Handels- en Kantoorbedienden, waarin er op wordt aangedrongen, dat ten eerste gewaakt moet worden tegen mis bruik van ondernemerszijde om door marktprijsverhoogingen de met zoo groote moeite verkregen loonsverhoogingen we derom illusoir te maken, en ten tweede gestreefd moet worden naar invloed op de bedrijfsvoering waarbij de vakbeweging zich op het standpunt moet stellen, dat de productie en distributie niet moeten ge schieden ten voordeele van enkele groepen, doch dat deze een gemeenschapsbelang is dat behjIHïgd dient te worden boven alie groepsbelangen. (Zeker de verslagen van de R.K. Bedrijfs- raden-congressen goed gelezen!) Gemengde Berichten. Opzienbarende zwonöelf De recherche te Keulen heeft een opzien barend complot ontdekt van een bende, die handel drijft in valsche Duitsche in- en uitvoerconsenten. Gebleken is, dat de hoofddaders in hoofdzaak Hollanders zijn, die in Keulen, Den Haag en Amsterdam werken. Het zaakje wordt gefinancieerd door een Haagsche weduwe, die momenteel Haar tenten heeft opgeslagen in de van Aerssenstraafc te Scheveningen. Zij werd in gezelschap van haar huisvriend, zeke ren A. C, de Leeuw, in Keulen gearresteerd. Laatstgenoemde werd in het Huis van Be waring opgesloten, terwijl men de weduwe vrij liet. Van het geld, dat zij bij zich had, 500,000 mark, stelde men haar een bedrag van 50.000 mark ter hand en liet haar toen gaan. Zij moest zich op eerewoord verbin den in Keulen te blijven, tot het onderzoek was afgeloopcn. Intusschen ging zij des avonds de grens over en reisde naar Sche veningen, waar zij zich op het oogenblik bevindt en thans nog slachtoffers in de re sidentie maakt. Verschillende leden der bende zijn, zoo .is tijdens een onderzoek in Den Haag ont dekt, over de grens gevlucht. Zoo moeten zi'ch hier bevinden Erich Ringel (alias ka pitein Heinrch Meyer), Paul Sönngerqth, Kirsch en anderen. Deze heeren hebben in hun bezit valschc stempels en een partij origineele Duitsche invoerconsenten. Zij wenden op 't oogenblik pogingen aan om de wijk naar Zuid-Amerika te nemen. In den aanvang vroegen zij voor hun na- maak-consenten 1000 mark per stuk, later véél en véél meer. Zoo is bekend, dat ze, nog niet zoo lang geleden, een consent voor den prijs van 1 millioen mark hebben ver kocht. Eenige dagen geleden heeft de Haagsche politie een telegram uit Keulen ontvangen, waarbij de aanhouding van Ringel vverd gevraagd. In Centraal werd hij gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewa ring. Ncodweei in Twente. Zaterdagmiddag woedde over Twente een hevig onweer, dat vergezeld van een sterken windhoos en hevïgen hagelslag, een enorme schade veroorzaakte. In de streek van VVeldam-Zeldam-Deldenerbroek zijn eenige honderdtallen boomen door midden gebroken of ontworteld. Kernge zonde, zware boomen er zijn er bij van een meter middellijn zijn als een riet ge broken of van onder tot boven gespleten, 't Is een enorme verwoesting. Veel grooter echter is de schade, veroorzaakt door de stukken ijs, die ter grootte van eieren bij ho'open vielen, cn den oogst vernielden. Rogge -en havervelden zijn deerlijk geha vend. Enkele boeren schatten de schade, door den hagelslag veroorzaakt, op f1000 tot f4000. Bij een der boeren den land bouwer Overbeek, op Zeldam zijn in de wei drie koeien door den bliksem gedood. Veel grooter nadeel leed hij van den ijsre- gen. De stukken ijs, zoo verklaarde een der boeren, konden gemakkelijk met de schop opgeschept worden; 4 uren na den hagel slag lagen ze er nog bij honderdtallen, 't Waren scherpe, min of meer vierkante brokken. Bij een anderen boer kwam een zware boom op een schuur' terecht; bij een derde waren aile ruiten stukg rslagen. Bij Carelshoven, een uur verder in de richting Delden, zijn twee zware lindeboomen van een meter doorsnee* ongeveer een meter boven den grond afgebroken, terwijl tus schen Carelshoven en de streek der ver woesting, boomen! en veldvruchten zoo goed als niets geledpn hebben. Sen moord van <Lrio Jaar geleden. Misschien zijn er nog onder onze lezers zegt de „Tel." die zich flauw herinne ren den moord, die drie jaar geleden ge pleegd werd in een tijdelijk onbewoond huis aan het Sarphatipark 84 te Amster dam. In den vroegen morgen van 27 JuDi 1917 kwam de bejaarde buisbewaarder JV. H. Thijm de woning binnen, om in op dracht van den bewoner na te gaan of alles in orde was. Nauwelijks had bij de deur opengemaakt, of hij ontving een zwju ren slag met een breekijzer ep het hoofd, ten gevolge waarvan kneuzing der herse nen en. schedelbreuk ontstonden en de dood op 29 Juni volgde. In de woning zelf was alles overhoop gehaald en eenig zilverwerk gestolen. In verband met deze misdaad werd door de politie in een tapperij in de Gerard Doüstraat aangehouden den 23-jarigcn los sen weriftnao Chr. F. J. M., die zich des wege voor de rechtbank op 21 September d-a.v. te verantwoorden bad Op alle vra gen antwoordde M.. dat bij onschuldig was. Rechercheurs verklaarden pertinent M. dien morgen gezien te hebben in de nabij heid van het bewuste buis; do politiedes kundige van Ledden HuJseboscb zeid© tiaar aanleiding van bloedspatten op bekbiagdes vest, dat dezj>, afkomstig moesten zijn van weggeslingerde fragmenten van bloed- droppeis, die met groot geweld in het rond waren gespat Beklaagde echter gaf een andere' verklaring en zeide. dat deze spat ten het gevolg waren van een bezoek aan een tandarts. De eisch was acht jareD, maar de recht bank. h'et wettig en overtuigend bewijs niet geleverd achtende, sprak bekl. vrij. Het O. M. ging in appèl, maar ook het Hof sprak M. vrij. Tot zoover de feiten van drie jaren gele den Thans echter is deze oude zaak weer opgerakeld en wel door een' gedetineerde in het Huis van Bewaring, die den rechter commissaris,, mr. Sleutelaar, eenige be langrijke gegevens verschafte. Deze inlich tingen leidden er toe, dat als verdacht de inbraak met geweldpleging gepleegd te hebben, gearresteerd werden Attie Stroet- -hof, Cornells Koot (bijgenaamd Haagsche Kees), Gerrit Nat, alsmede Gerrit Nat en Willem Leur. Zij werden op last der justi tie. op' verschillende punten der stad door de centrale recherche gearresteerd en -in het Huis van Bewaring opgesloten. Zij ontkenden iets van de zaak af te weten. Het onderzoek had voorts dit resultaat, dat het gestolen zilver bij een barbier in de Kerkstraat in beslag is genomen. Op het terrein van de vuilverbrandingsinrichting te Amsterdam is het lijk gevonden van een onbekend man, vermoedelijk een electricien, die door den stroom getroffen werd. In de werkplaats van de firma Slot en Zwijneriber-g te Enschedé ont plofte Zaterdag een auüogen^sch laschappa- /raat, tengevolge waarvan het gebouwtje, waarin het geplaatst was, ineenstortte. In de aangrenzende smederij werden ruiten vernield en bekwam een werkman door ^jasscherven een verwonding aan het hoofd. De correspondent van de „Lïmb. Koer." te Roermond had geprotes teerd tegen het feit, dat hem geen toegang was verleend 'tot een vergadering van den Zuid-Nederlandschen Zuivelbond en het Bot er- controlestation te Maastricht. De redactie van het blad heeft naar aanlei ding daarvan haar voelhorens eens uitgesto ken om de reden dier toegang-oirtzegging te achterhalen. De zaak is, dat de bedoelde bond een tekort van belang heeft, welk tekort moet worden verhaald op de fabrieken en (dus) op de veeboeren. In beirokken klingen wordt het cijfer van 1/4 müliocn genoemd. Te Babberich werd i n- gébroken bij den rietdekker Van den Berg. Drie Duitschers sprongen voor zijn bed en eischten geld. Hij werd zwaar mishandeld. De inbrekers gingen er vandoor met een groot be drag in marken. Men bericht uit Dinx- perloo: Zaterdagnacht omstreeks 1 uur had vlak aan de grens een ernstige vechtpartij plaats tusschen leden van den Duitschen Rijksweer en de drie gebroeders Geurink uit Dinxperlo. Er werden schoten ge lost, waardoor de 22-jarige Hendik Geurink werd gedood. Zijii broer Bernard kreeï twee schoten in het been, terwijl ook de derde broer Gerrit werd gewond. De politie stelt een onderzoek in. Men weet niet, of de vechtpartij heeft plaats gehad op Duitsch of Hollandsch grondgebied en ook niet oi meerdere personen erbij zijn betrokken. „Vermoedelijk zijn ook door de gebroeders Geu rink schoten op de Duitschers gelost.. De heer Blom, het lid van den Gemeenteraad van Schoten, die dezer da?jcu voor de tweede maal failliet is ver klaard en wiens verblijipaats onbekend was, is le Amsterdam aangehouden. De timmerman J. S., te Geleen woonachtig, had het ongeluk van 12 M. hoogte te vallen, waardoor hij ernstige in wendige kneuzingen opliep. Nog denzeUdcn dag. overleed de ongelukkige. Door het inslaan van den bliksem is de boerderij van D. Vaningcn te Echt veld geheel afgebrand. Te Friezenveen is de boerderij van B Schuurman afgebrand. De boerderij van E. Lokhorst aan de Munr.ikeaweg onder Renswoude is bijna ge heel afgebrand. Bij-kaashandelaren te Gouda worden door de besturen der Cernr. Christelijke en R.-K- Transportarbeidersbonden pogingen aangewend om te komen tot 'net aangaan van collectieve arbeidsovereenkom sten voor het personeel. Een zoodanig contract is bij de N.V Kaas handel-Mij. Gouda reeds een jaar in werking De directie dezer vennootschap heeft het contract tegen 1 Augustus opgezegd, omdat het te sterk bindende bepalingen bevatte, en te vens het personeel te kennen gegeven -aat zij bereid is een nieuwe overeenkomst te sluiten, waarbij het weekloon f 27 zou bedragen bij een 45-urige werkweek. Voor overwerk zou een verhoogd' uurloon gelden. De bovengeroe-r-dc organisaties hebben hnrnerziids ook de arbeidsovereenkomst opge- zb;j<1 en tevens een nieuw ontwerp aangebo den, waarin het loon op f 32 is gesteld. Het personeel heelt zich niet bereid ver klaard de door de vennootschap aangeboden overeenkomst aan te gaan; de vennootschap wil met de organisaties geen nieuw contract sluiten. De directie heeft thans besloten, aan hen die op de hun aangeboden overeenkomst niet wenschen in te gaan, ontslag aan te zeg*» gen tegen 31 Juli. Zaterdagmiddag is aan het stille sftran\i te Scheveni-rrcn een jonge man, die zich, ondanks de daar geplaatste dui delijke waarschuwingen, in gevaarlijk water waagde, verdronken. Hogingen van baders, die zich in zee be gaven om te beproeven den onvoorzichtige te redden, slaagden er niet in hem levend aan het strand te brengen. Rechtszaken. Sleuïelrjcld strafbaar. Een Dordl-sche huiseigenaar hm! -n woning1 verhuurd en reeds het ..sKutol geld", bedragende niet minder dan f GO, ontvangen. De huurder kon echter daar na een betere woning huren en vroeg locn het sleulclgeld terug. De huisbaas weigerde, ook toen de Ifïiurcommissie nog moeite deed de zaak in der minne te schikken. Daarop wc''d hij voor den kantonrechter gedaagd en thans i's er voor de .overtreding van het heffen van het sleulolgold f 1000 bocto of -40 dagen hechtenis en wegens drie gevallen van onrechtmatige huurverhoogijng 3 maal f 500 boete of 3 maal 25 .dagen hechtenis tegen hem geëi'scht. Letteren en Kunst, Z- H. de Paus bezocht-gisteren het ate" lier van den Nederlandschen schilder Van Welié, die in het Vatic aan werk zaam is, meldt de Msb. Uit de Omgeving. BODEGRAVEN. B. V. V. J.l. Zaterdagavond speelde B. V. V. II een vriendschappelijke!* wed strijd tegen Dies II van Alphen a. d. Rijn. Zij wist dezen wedstrijd in haar voordeel te doen eindigen met 10. Personalia. De gemeenteveldwachter Tempelman alhier is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot rijksveldwach ter ter standplaats Utrecht. Op het dezer dagen te Amstelveen ge houden concours-hippique behaalde de heer C. Verboom alhier in het nummer „Het best in tuig gaande paard of ponney" met Black Mary den len prijs. Afloop verkGopinjj. Op de dezer dagen ten overstaan van notaris Kruzeman alhier gehouden verkooping van een winkelhuis aan de Kerkstraat, thans bewoond door den heer Van Rooij.en, werden koopers de hee ren W. Wille en fa. -H. Batelaan te Koude kerk voor f 5950. Vliii&erdag. J.l. Zondag werden op het plein voor de R. K. Kerk de vlindertjes ten bate van „Herwonnen Levenskracht" uitgereikt. De verkoop in deze gemeente zal morgen Dinsdag plaats hebben. Vrijgelaten. Naar wij vernemen is de dezer dagen gearresteerde J. C., verdacht van hooi-oplichting, wederom op vrije voe ten gesteld. ttOURBWIJKERKOUT. De a.s. Vlinaezdag. Zondag a.s. zal het comité van Herwonnen Levenskracht een Vlinderdag organiseeren. Het comité re kent op dezelfde medewerking van onze plaatsgenooten, als andere jaren ondervon den. Ja, het rekent op-meer. Niet alleen toch dat Herwonnen Levenskracht dit jaar een eigen sanatorium Berg en Bosch te Apeldoorn opent, waar plaats is voor 240 patiënten (en daarom reeds veel geld noo dig heeft), maar het pl. comité heeft zich mede ten doel gesteld, om door het ver strekken van ligstoelen, een draaibaren lig- tent en eenige voor een zieke onontbeer lijke artikelen het lijden der zieken te ver lichten (waarvoor echter ook zeer veel geld noodig is). Daarom doet het pl. comité een beroep op de offervaardigheid, om het in staat te stellen, het lijden der zieken zooveel moge lijk te verlichten. Bij deze roept het pl. comité de jonge dames ter hulp voor den verkoop voor de vlindertjes a.s. Zondag. Zij kunnen zich bij het bestuur aanmelden tot Vrijdag 24 Juli Laten wij allen een weinig medewerken om het lijden van de ongelukkige tubercu loselijders te verlichten en de taak van het pl. comité steunen. NOORDEN. In do (Chr. Hist.) Nederlander vinden we een stukje over „mystieken te Noor den.'' Er had wel zoo goed" boven kun nen staan „Bedriegerijen te -Noorden". Trouwens het blad zelf spot ook met dc „mystieken" Hier volgt het slukje; Het had mijn aandacht getrokken, al dus een medewerker van „De Nederlan der', dat gewag werd gemaakt van dén strijd, diien de Gcref. Kerk van "Noorden met name le voeren heeft met de „mys tieken" wonend aan het z. g. n Woer- aensche verlaat. Onderzoek heeft mij geleerd, dat aan' ,,'l Verlaat" bij Noorden woont 'n zon derling: die eer iemand is door wien. zoo ais de volksmond 7-egt, 'n streepje loopt, dan dat hij 'n rasechte „mystiek" zou zijn. Aardappelen eet 'cTe man mof. want de aarde en dus ook haar vrucht, is ver vloekt. Hij drinkt alleen regenwater, liet meest geregende hemelwater, 'n Dog matische asceet dus- Dat hij wH degelijk beïnvloed is 'door allerlei ..oude -ehrii- vers" blijkt hieruit, dat hü onlangs 'rf heelc verzameling van die heeren (n. L

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2