Uüt de Omgeving. ■•nnTeiding van den strijd in de bouwvaTc- heii per aanplakbiljet medegedeeld, dat de X7hrislelijke en R. K, groepen van arbeiders worden" mishandeld en gehinderd door de volgelingen van Troelstra en Wijnkoop. Verzocht wordt, dat niet toe te laten, doch een-kring te vormen om werklieden, die lastig gevallen worden en voorts om de politie te waarschuwen en getuigenis te geven, als. strafbare feiten worden ge pleegd. Op verzoek van den Centralen Raad voor de Bouwbedrijven in Nederland heeft de Nederlandsche Houtbond besloten de door de bouw vak patroons geproclameerde uit sluiting 7.00 krachtig mogelijk te steunen. Deze steun zal o. a. bestaan in: a. Het staken van alle leyeranties aan v. erken in de bouwvakken, of andere be drijven, waarvan de patroons werklieden in dienst nemen, of genomen hebben, die door do bouwvakpatroons thans zijn uitge sloten. ■b. Het weigeren van alle leveranties aan werken, die door ongeorganiseerde pa troons worden overgenomen of afgemaakt en die pers! aan werkgevers bij déze uit sluiting betrokken, waren opgedragen. c. liet onder geen a'oorwaarden in dienst nnnen van thans uitgesloten arbeiders in <ie bouwvakken. Be. gestegen levensstandaard. Tn het „Patroonsblad" vinden wij een ta bel, w-elke aangeeft het stijgingspercentage van don levensstandaard vergeleken hij 1914. Volgens deze lijst, die ai ij nu maar glo- baal nemen, stegen de levensmiddelen o. a. m Nederland 10(L procent België. 345 Frankrijk (Parijs) 278 Frankrijk (platteland) 220 Engeland 155 Italië (Rome) 210 Italië (Milaan) 345 Vereen. Staten 107 Zwitserland 137 Zweden 194 Nieuw Zeeland 03 „Uit deze cijfers, die in 't algemeen wel ongeveer juist zullen zijn, volgt, teekent het „O ver ijss el sch Dbl." hierbij aan, dat, al is het hier in ons land ook erg.w-ij toch nog bijna in de gunstigste positie verkeeren. Een reconstructiebank voor Oostenrijk. Een nieuwe Mij. met tien millioen. Het „II. N." meldt, blijkens een bericht in de „N. Crt.", dat Maandag alhier in het directiegebouw der Rotterdamsche Bank- veroeniging, in tegenwoordigheid van den als stautscomanissaris in opdracht van de Oostenrijksc.be regeering fungeerenden- Oostenrijkschen gezant alhier, graar Galice, de oprichtingsvergadering heeft plaats gehad Aan de Reconstructiebank voor Oostenrijk. Deze maatschappij, die met een kapitaal van 10 millioen gulden, waarvan 4 millioen volgestort, begint, heeft haar zetel alhier in de Javastraat 08. Zij stelt zich ten doel credieten voor den aankoop van grond stoffen te verleenen voor den Oostenrijk schen handel -en industrie en tot verbete ring daarvan. Als vertegenwoordigers 'der Nederland sche belanghebbenden vertoefden de secre taris-generaal der Rotterdamsche Bank- vereeniging mr. M. M. Schim van der Loeff, en dc heer C. J. van Dusseldorp be gin Juni te Weenen, teneinde de Oosten- rijksche toestanden te hestudeeren en de door den directeur Sc-hnabel gedane a oor stellen te onderzoeken. Verder zijn overeenkomsten gesloten met de Treuga A. G. te Weenen, die in Weenen de belangen Aan de Reconstructiebank voor Oostenrijk zal vertegenwoordigen. De heer mr. Schim a'an der Loeff en de heer van Dusseldorp worden lid van den raad van commissarissen der Treuga, ter wijl de Reconstructiebank. deelneemt in het uit te breiden kapitaal. De raad van Commissarissen der Recon structiebank voor Oostenrijk bestaat uit de heeren W. Westerman, voorzitter; Felir Schotka (voorzitter van de Treuga); vice- president A. C. Kröller, A. Gips (directeur der Holland-Amerika Lijn); D. P. Schrik- ker (directeur van Oscar Rothe Jismoot's Tabaksh and el-Mij.)W. Ofenheim. mr. II. R. van Maasdijk en mr. M. M. Schim van der Loeff, benevens Hermann Reif (vice- president der Freuga.) Tot directeuren zijn benoemd de heeren C. J. van Dusseldorp en Oscar Schnabel. Schocïgeldhefflng Gymnasia en H. E. S. ie 's-Gravenhagc. R. en W. van 's-Gravenhage hebben den Gemeenteraad ter vaststelling aangeboden verordeningen tot heffing en invordering van schoolgeld voor leerlingen van de Gym nasia en van eenige scholen voor Middel- Laar Onderwijs eri eene verordening voor he,t Boekenfonds voor Middelbaar en Voor bereidend Hooger Ondenvijs. Hierbij wordt voorgesteld als grondslag der heffing het belastbaar inkomten volgens den lants.ten aanslag in de plaatselijke di recte belasting naar het inkomen. Het is de moeilijkheid eene regeling te ont- aa"C'i'pen waarbij liet uitsluiten van willekeur niet tevens zou leiden tot 't opheffen van de mogelijkheid om dien 'ouders van school gaande kinderen te gemoet te komen welke ofschoon een bepaald in de verordening ge- noemd nkomen genietend, toch door bijzon dere omstandigheden 't daaanncde in over- benstemming zijnde schoolgeld niet kunnen voldoen. Aan dit bezAvaar zeggen B. en W zal. ofschoon het, -als inhaerent aan het stelsel der heffing naar „draagkracht", niet geheel kan worden opgeheven, in belang rijke maitc Worden tegemoet gekomen, wan neer de Raad overeenkomstig htet voorstel overgaat toit de oprichting van een boeken fonds als zelfstandige inrichting voor het aersirekken der studieboeken aan alle leer lingen, wier ouders in de aanschaffing daar- amii bezwaarlijk kunnen'voorzien. Vuor een belasitbaar inkomen van minder dan 600 is geen schoolgeld verschuldigd. Hét schoolgeld bedraagt pér kwartaal .voor een leerling ƒ2.50 bij epn belastbaar inkomen van ƒ600 of meer doch minder dan 700, wanneer bij de vaststelling van het belastbaar inkomen rekening is gehouden met 1 kind en klimt vervolgens tot 100 bij belastbare inkomens tot ƒ17500 of meer, ter wijl voorts ook rekening Avordt gehouden met de vasts,teling van het belastbaar inko men gerekend met 2, 3, 4, 0 en 6 en meter kinderen. KORTE KROMiEK, In den Amsterdamse-hen Raad heeft de heer De Wolf een interpellatie gehou den over het optreden der politie bij de demonstratieve staking op S Juni. De poli tie zou op onvoeldoende wijze aanwezig zijn geweest. De burgemeester betoogde het tegendeel. De interpellatie verliep heel kalm. Mr. Tideman, de beleende Bloemen- daalsche advocaat, die thans Chr. socialist is, is door de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Haar' ni ontslagen als advocaat van dit college wegens zijn optreden in de politiek. Mr. Tideman bekleedde sedert 190G die functie, welk ambt sedert 1915 vast werd gesalarieerd. Mr. Tideman 'heeft op heldering gevraagd. De afdeeling Amsterdam van de S. D. A. P. 'heeft uitgesproken, dat haar wethouders moeten heengaan als de sta kers van S Juni gestraft Avordcn. Prof. mr. J. E. II eer es, heeft bedankt als voorzitter en als lid van het, hoofdbe stuur van do Liberale Unie. Gemengde Berichten. H c t b 1 ij k t, dat de veehou der P. bij Heerenveen, wiens woning door den bliksem afbrandde, daarbij is omgeko men. Men vond zijn lijk in de schuur. In liet Volskoffiehuis aan de Houtmankade te Amsterdam kreeg de baas Terpstra twist met een bootwerker, die niet al te gunstig bekend staat. Terp stra kiteeg drie steken in rug en hals, die gelukkig niet van ernstigen aard zijn. Per au'tobrancard werd hij naar het Binnen gasthuis vervoerd en daar opgenomen. De dader was inmiddels weggeloopen. Hij werd nagezet door twee burgers, die ben agent waarschuwden. De politieman- kon hem arresteeren en bracht, hem naar hot bureau Spaamdammesrstraat over. Het mes werd niet gevonden; dit heeft, hij tij dens zijn vlucht in het water geAvorpen. Hij hield zich zwaar beschonken. Hoewel hij naar sterkten drank -rook, Schijnt hij slechts een paar borrels naar binnen te hebben gewerkt. Giste macht omstreeks 1 uur iteed een particuliere auto, komende van den Weteringschans „met schandelijke snelheid'' naar men ons mededeelde over het Frederiksplein in de richting Sar- phatistraat. De wagen botste tegen het 'trottoir, om het middengazon ten maakte, door zijn enorme A'aart, een heelen slag om zijn lengtc-a?. Van de vier inzittenden wer- den een lieer en dame uit de auto geslin gerd; zij Averoten bewusteloos opgenomen en in het café van het Paleis -voor Volksvlijt - binnengebracht. Dc dame had een ernstige beenfraktuur. De twee anderen, die slechts licht gewond Avaren, zochten een goed heen komen. Dc chauffeur, ernstig aan het hoofd gewond, Averd naar het Binnengasthuis ver voerd, waarheen later ook de tAvete gewon den werden overgebracht. Do zwaar beschadigde auto is in beslag genomen, ten einde te doen vaststellen of .de verkaring a*an den chauffeur, dat de- remmen niet werkten, juist is. (Hbld.) Dinsdagavond circa 10 uur ontstond door tot dusver onbekende oorzaak brand op de 2; verdieping van een perceel in de Wijngaardstraat bij de Warhioes- r.traat te Amsterdam. De vlammen sloegen even fel uit, doch werden spoedig door de brandweer; die met veel materiaal was uit gerukt, bedwongenT De 2e en 3e verdieping alsmede de vlitering, waar,een meubelmake rij van de firma Waterman is gevestigd, brandden gedeeltelijk uit. Dc poliitie stelt een onderzoek naar de oorzaak in Omtrent een bevel tot in hech/tenis neming tegen den heer Blom, ge meenteraadslid van Schoten wordt nader aan het „Hbld." gtemeld: De faillissements-aanvrage was gegrond op eene vordering wegens auto-huur. Blom moot een auto hebben aangeschaft, waarop maar een klein deel afbetaald Avas. Op de auto is Weslag gelegd. Ook heeft Blom zijn huis gekocht, maar niet betaald. Thans is de A*erblijfplaaés Aran Blom niet bekend. In verband met andere aangelegenheden waarover op dit oogenblik gteen nadere me- dedeelingen te doen zijn, is aan dc politie in verschillende plaatsen van ons land zijn aanhouding en opsporing gevraagd. De Berlijnsche corres pondent van de „X. R. Ct." meldt: Toen Zaterdagavond de heer Overhof, penning meester van de Nederlandsche levensmid delen-voorziening te Berlijn, het lokaal der vereeniging Nederland en Oranje verliet, •w-aar de nreandelijksohe vergadering van de afdeeling levensmiddelen voor Neder land had plaats gehad, werd hij door tAvee kerels aangevallen, die hem zijn porte feuille, inhoudende 43,000 mark, ontrukten. Na een Avilde jacht slaagde men er in de dieven te grijpen; een van hen haalde hij de vervolging een revolver te «oorscbijn en schoot op zijn vervolgers, van Avie hij er I verwondde. De heer Overhof kreeg op het politiebureau het geld, dat aan de Neder landsche levensmiddelencommissie toebe hoort, terug. De hoeven moeten van iemand, die regelmatig levensmiddelen hij de commissie afhaalt, vernomen hebben, dat de heer Overhof bij het verlaten van de Nederlandsche sociëteit groote geldsom men hij zich had. Het onderzoek zal moe ten uitmaken, Avie deze persoon is. Ter aanvulling Van .het korte bericht omtrent de aanhouding ite Vlissingen van twee Nederlanders, die te Antwerpen een bedrag van 250C0 francs ontvreemdden, meldt men ons nader, dat dit feit gepleegd Averd op 3 Juli. De dieven begaven zich onmiddellijk na het plegen van de misdaad naar Brussel en vervol gens naar Gent, waar zij zich van nieuwe kieecfuig voorzagen. Per automobiel gingen zij naar de NederlandscJhe grens om zich vervolgens naar Vlissingen te begeven. Tij dens hun verblijf aldaar hadden zij een' deel hunner francs bij verschillende kas siers in Nedérlandsch geld omgezet, maar toch werd op hen nog een belangrijk be drag aan vreemd geld gevonden. Daar de Belgische justitie aan het Nederlandsche gezag hun aanhouding had verzocht, zijn zij ter beschikking der justitie te Middel burg gesteld. Gisteren werd hij een twist zekeren B. K. te Harlingen door een messteek in de borst getroffen, en doode- lijk gewond naar het ziekenhuis gevoerd, waar hij kort daarop overleed. De dader, N. de J. uit Leeuwarden, is nog denzelfdcn avond in de omgeying gearresteerd. Gistermiddag is in het dorpje TjerkAverd bij Bols ward, waar eeni ge Duïtsche kinderen gelogeerd zijn, een 8- jarig Duitsch knaapje bij het visschen te Avater geraakt en verdronken. Gistermorgen is ee'nlieer, die met zijn fiets, op den 's-Gravenland- sch'en weg bij Weesp voor een auto Avilde uitwijken, overreden. Na 'te Weesp te zijn behandeld, is liij met denzelfden auto naar Amsterdam vervoerd, om in een ziekenhuis te worden opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. "RECHTSZAKEN. Tot landloopster vervallen. Een 55-jarige vrouw van goede familie, vroeger zangeres, die een goed leventje leidde heeft voor rechtbank te Amster dam terchtgestaan wegens landlooperij. Zij werd in Juni op het Rembranditsplein zwer vende gevonden. Toen een agept haar sla pende op een bank aantrof, had zij een leege flesch in dc hand. Zij verklaarde, dat er Avater in was, doch vermoedelijk zal de inhoud Avel sterke drank geweest zijn, want zij was uit het armenhuis ook al wegge stuurd, omdat zij dronk. Het O. M., mr. Jorissen, zeide dat de vrouw het type Avas van een landloopster. Zij AA?as viermaal in het armenhuis gteweest en deze instelling wil haar niet meer opne men. Haar familie zou het zeer op prijs stel len, als zij in eep Rijkswerkinrichting ge plaatst zou worden. Eisch, wegens landloo- pterij 3 dagen hechtenis en opzending naar een werkinrichting voor 1 jaar. Be brand van den Wijnhuistoren.. De rechtbank te Zutphen heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den koopman H. II. van K., aldaar, beschuldigd van brandstichting in zijn perceel, ten ge- volgte Avaarvan ook een deel van den Wijnhuistoreh te Zutphen in vlammen is opgegaan. Het O.M. had twaalf jaar gevangtepis niet aftrek geëischt. De, bank veroordeelde beklaagde tot vijf jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preven tieve hechtenis. KRIJGSRAAD. Voor den Krijgsraad te 'S-Gravenhage stond hedenmorgen terecht: G. P., vrijwillig sergeant van het Je Regi ment Infanterite te Leidon, thans gedetineerd stond terecht wegens het herhaaldelijk af leggen van een valschen eed als-getuige in cle tegen zijnen kameraad, sergeant P. J. V. te Leiden aanhangigte strafzaak, telkens opzettelijk valschclijk en ip strijd rnet de Avaarheid. Bekl. zou aan de fam. Tokke gezegd heb ben, dat zij de gestolen goo leren door den sergeant V. ontvreemd, moest verbranden, daar anders ook andere onderolficieren het slachtoffer zouden kunnen worden. Bekl. had dit herhaaldelijk onder c-ed ont kent, maar de drie getuigen permitéèzden bij deze verklaring. Voor. den Krijgsraad bleef beid. ontken-, nen dit aan de familie ïakke te hebben gezegd. Mej. Vermeer-Takkè als getuige gehoord, verklaart onder een stortvloed van scheld woorden en gebaren, waarbij zij, door den president Mr. van Slooten, bijna niet tot bedaren kon worden gebracht, dat liokl. baar zou hebben gevraagd, de militaire goederen welke bij haar waren vterbo-'-gen te verbran den. Mej. Takke, vroegere verloofde van be klaagde V., wordt hierna als getuige ge houden verklaart ook, dat bekl." haar zuu hebben gevraagd, het lanwesige goed, door sergeant V. gehaald, te verbranden. Getuige J. Takke, broer a-an de vorige getuige, was ook van het onderhoud ge tuige en legt eenzelfde verklaring af. De auditeur-militair mr. B. \'an Rissen zegt, dat de zaak zeer onduidelijk is. Maar vast staat, dat bekl. naar Den Haag is ge gaan óm te spreken over de hemden. Uit het getuigenverhoor blijkt echter niet wat bekl. precies heeft gezegd. De ge tuigen blijken een hevige antipathie te hebben tegen bekl., terwijl het hij die woor- denAvisseling Avaar bekl. de geïncrimineer de woorden, zou hebben gebezigd, warm is toegegaan. Wijl liet wettig beAvijs dus niet is komen vast te staan, requireert spr. vrijspraak. De verdediger mr. Van Wijkyle Koning sloeft zich hierbij aan. Hierna stond terecht de sergeant P. de V., afkomstig van het 4e regiment infan terie te Leiden, 'ter zake van ontvreem ding .van militaire goederen. Bekl. oht-" kende. De auditeur meende, dal in verband met de vorige zaak het bewijs niet geleverd was en vroeg vrijspraak. De verdediger mr. Trapman sloot zioh bij dit requisitoir aan. STADSNIEUWS. Leidsch Kruisverbond. Gisteravond vergaderde bovengenoemde vereeniging in het Pancralius-patronaat Hooigracht. Na opening met gebed rele veert de voorzitter, de heer P. Bisschop, verschillende resultaten in de afgeloopen dagen bereikt. Dc secretaris leest de notu len, welke onder, dankzegging wórden vast- Aan de Telefoon. Een propagandacluh van do club ,,St. Cathorina", opderafd. R.-K. D. Vrouwen hond afd. Leiden, spooit de leden aan te zorgen, dat er spoedig een vaandel komt. Bij kerkelijke feesten, processies mag heit vaandel van de Vrouwen niet ontbrteken! Wij onderstreepen gaarne deze aansporing. Een huismoeder klaagt over dien .ver hoogden broodprijs. Ze gelooft, datfc zulk9 te wijten is aan den romslomp van de kaar- ton, evenals de hooge brandstoffenprijs mte- de veroorzaakt wordt door de kaarten van hel brandstoffenburcau. Daarom: hoe eer der des te heter: afschaffing van dat alles. gesteld. Op de eerste plaats Avordt mede deel ing gedaan van een ingekomen schrij ven van de hoofdredactie van „De Leid- sche Courant",, waardoor, een aanhangige kwestie tusschen Kruisverbond en „Leid- sche Courant" wordt opgelost. Daarna is aan de orde Installatie van 4 nieuwe le den, n.l. cle heeren L. J. Bronswijk, A. en J.Jongeneelcn en K. de Man. De aanwezige L. J. Bronswijk legt de vereischte belofte af, waarna de voorzitter hem welkom heet als nieuw lid van de vereeniging. Aan de orde is het benoemen van een afgevaardig de naar 't Drankbestrijderscongres op 11 cn 12 Augustus te Den Bosch. Het bestuur heeft in deze nog geen besluit genomen. Daar de kas bijna geheel is uitgeput, moet het zoo zuinig mogelijk aangelegd Avorden. Op samenwerking met de Maria Vereeni ging behoefde men haast niet te rekenen. Men komt met een voorstel om den afge vaardigde reiskosten te verstrekken, doch" de verblijfkosten voor eigen rekening te laten. Hierover wordt nog lang gediscus sieerd. tot de heer P. v. 't Walderveen de mededeeling doet, dat hij, hoe dan ook, het Congres gaat bijwonen. Deze aa'ordt dan ook als afgevaarigde naar 't Congres benormd. De afgevaardigde Aan de vergadering van het Diocesaan Kruisverbond brengt daarna verslag uit, waarvoor bij van den voorzitter een woord van dank en van cle vergadering een' luid applaus mocht in cogs ten. Twee kasnazieners worden, benoemd om de hoeken van den vorigen penningmeester te controleeren. Nu komt aa,n de orde een vof-rstel van het bestuui* om voor aansluiting bij het Leidsch Drankweercomité. te bedanken. Na uitvoerige bespreking wordt dit voorstel aangenomen. Door den voorzitter wordt nog mededee ling gedaan, dat in October een groote ver gadering georganiseerd zal worden in de Stadsgehoorzaal, waar een Lekend spreker liet woord zal voeren en de tooneelclub „St. Genesius" het drie-bedrijvig blijspel zal op voeren „Hotel Büller". Na een vruchtbare rondvraag word'tv de vergadering met g6bed gesloten. In een gisteravond gehouden vergadering A-an het bestuur dér 3 Octoher-Vereeni- ging met de deelnemers aan den optocht op 3 October is een groot enthousiasme gebleken voor het plan. Reeds zijn 300 personen in de verschillen de hoofdgroepen ingedeeld. Verschillende toezeggingen zijn reeds gedaan, zoodat het aantal deelnemers en deelneemsters op 500 mag Avorden geschat, Vereenigingen, die zich nog niet hebben aangemeld en alsnog Avenschen' deel :te ne men, moeten zich spoedig qanmelden. Gaarne sporen Wij ieder Leidenaar, die nog geen lid is van de 3~October-Vereeni- gin, aan, zich als zoodanig op te geven! Dinsdagavond-vergaderde de Propaganda cluh „Dr. Ariëns". De voorzitter besprak de actie die den laatsten tijd, wegens de ver- kiezingsdrukte, had stilgelegen, doch nu weer krachtig ter -hand zal Avorden geno men. Ook bracht hij nog naar voren, dat de beide door bet drankweercomité bij den Raad ingediende voorstellen, één A:oor bet z.g. uitstervingssysteem en één voor de plaatselijke keuze, zijn verworpen. De voorzitter mocht wederom met een toepasselijk Avoord een nieuAV lid instal leren. Thans volgde mededeeling van de lang besproken en verwachte portefeuille met lectuur ter ontwikkeling Aan de leden. Drie portefeuilles zullen in omloop worden ge bracht, weke na gelezen te zijn, geregeld zullen worden bijgevuld. De leestijd werd op 7 dagen vastgesteld. Mede ter ontwikkeling voor de leden kunnen zij, die dit wenschen, op de verga dering Arragen stellen over een of ander on derwerp op drankbestrijdersgebied, Avelke vragen dan door een of meerdere der le den kunnen Avorden beantwoord'. Ook zal geregeld op de vergaderingen, wanneer de tijd zulks toelaat, een lid een ondenverp in het kort behandelen. Ook de actie voor het werven van. leden Avelke in den loop der tijden bedankt heb ben als lid van het Kruisverbond zal met spoed begonnen worden. De propagandis ten zullen hiervoor de oud-leclen gaan Op zoeken. Nadat er hij de rondvraag nog eenige vragen waren beantwoord, sloot de voorzit ter deze goed bezette vergadering. Gistermiddag omstreeks vier uur is een 4-jarig meisje uit de Vestestraat op den Zoeterwoudschen Singel van een hank in de aangrenzende sloot gevallen. Een.voor bijganger, een Hagenaar, bracht de kleine, die geen letsel had bekomen, op het droge. Met Bestuur a-an het Genootschap „Kennis is Macht" verleende eervol ontslag aan P Ph. 'van den Broek als concierge aan de Handels school, op diens verzoek tenge\-olge van ver anderde werkkring en benoemde als zoodanig J. de Roode, bode bij het Hoogheemraadschap •van Rijnland. Verder werden tijdelijk benoemd' voor het geven van onderwijs in de vreemde talen, cie heer J J. Verhage en Mej. A. de. Groot, niet dc heeren J. H. Th. Jacobs voor Handelsreke- nen en B. A. Cooijok voor de Spaanschetaal BODEGRAVEN. Met onweer. Tijdens het hevig onweer hetwelk j.l. Maandag- boven deze geanteenifce woedde werd van den landbouwer M. een paard en van B. een koe door het hemelvuur gtelroffen en gedood. Gearresteerd. Naar wij vernemen wercf gistermiddag- gearresteerd en door een. twee tal rechercheurs naar hier overgebracht J. C. verdacht a'an oplichting van een partij hooi. RtJNSATERWOUDE. Personalia. Den lsten Juli is aan Mej. C. van. SchravteMijk brievengaardster op het hulppostkantoor alhier op haar verzoek eer vol ontslag verleend. WG'JBRGGGE. Veldwachter Hemessen. Door den. com missaris der Koningin in Z.-H. is met in gang van 'heden eervol ontslag verleend, aan den heer O. C. van Heinessen, veldwachter alhier. (Wij wenschten den veldwachter een welverdiende levensperiode van rust- Red.) DE KAAG. De Burgemeester. Gistermorgen bracht de burgemeester van Alkemade in gezel schap a'an de wethouders en den gemteente- secrabaris zijn eerste bezoek aan de Kaag. Het. gezelschap bezocht liet atelier van den kunstschilder Segaar en dte school, Avaar de leerlingen den burgemeester een avcI- komstlied toezongen, terwijl ten slotte een kijkje gtenomen werd op do scheepswerf van de firma Akerboom en Van Lent, waar de heer Van Lent belangAvekkeude demonstratie's hield met een snel varende race-boot met een motor van 100 P K. WASSENAAR. Ongevallen. Een vrachtauo van do firma v. Reekum is in dc Schoo'straat tegen een paal gereden der elektrische geieidtog, waardoor deze onderste boven viel. Een boerenwagen iteed Maandag Lij het postkantoor op de Lange Kerkdarn tegen een tas straaitsteenen. De wagen kantelde om en de bestuurder kwam of» minder aangename wijze in aanraking met de steenen. Statuten. Met de „St.Crt." van lieden zijn verzonden de afdrukken van de akten- van de schietvereeniging „Juliana", alhier* LEIDERDORP Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergaderde 'gistereiï* morgen te liaü elf. Voorzitter de burgemeester. 1 vacature. De notulen der vorige raadsvergadering worden goedgekeurd, nadat is aangevuld de op de vorige raadsvergadering gemaakte op merking van den heer Boot. Onder de ingekomen stukken bevinden zich verschillende missives van Ged. Staten inhou dende goedkeuringen van genomen raadsbe sluiten en eenLse mededeelingen van den Commissaris der Koningin. Voorts is ingekomen een proces-verbaal van den gemeenteontvanger over de opname van de boeken en kas van de gemeente op 24 Juni 1920. In kas bleek te zijn de som van f 206.28 1/2, wat met dc gehouden boekhouding overeenkwam. Op advies van B. en W. wordt een schrijven van den raad van Termunte, betreifende eeh door deze gemeente gestelde motie omtrent het zelfbestemmingsrecht van de gemeenten, voor kennisgeving aangenomen. Van de vereeniging Vakschool voor Meis jes Leiden en Omstreken is een adres ingeko men aa'aarin verzocht wordt, evenals het vo rig jaar aan deze school i 20,per leerling in de gemeente Leiderdorp woonachtig te ver leenen. Medegedeeld wordt dat er thans 4 leer lingen uit deze gemeente de school bezoeken. De voorzitter ze^t dat er thans slechts twee leerlingen uit Leiderdorp de school bezoeken n.l. mej. J. c': Koning en mej. v. Donigelen. De andere 2 leerlingen zijn thans buiten die gemeente woonachtig. Besloten wordt aan deze school dit jaar maal f 20.subsidie te verleenen. 1 Voor kennisgeving Avordt nog aangenomen een mededeeling van Ged. Staten, dat de sala rissen van burgemeester secretaris en ontvan ger zijn vastgesteld als laatstelijk door den Raad is bepaald. Nog is ingekomen de mededeeling dai bij Kon. besluit met ingang van 1 Juli '20 de heer BouAvman is benoemd- tot burgemeester van Lei-derdorp, die de vereischte eeden reeds in- handen var, den Commissaris der Provincie heeft afgelegd. Op verzoek a~an Ged. Staten wordt: rle in> September j.l. vastgestelde verordening over de wjjze van uitbetaling van dc iract3menten van het onderwijzend personeel overeeu%>ms:ig de Bepalingen in- het geheele Rijk geldig, gewij zigd. Het kohier van schoolgeld en de belasting-C, verordening worden vastgesteld. Vervolgens komen B. cn W. tot den raad met het A'oorstel om den prijs van het-water; der waterleiding te verhoogen. B. en W. willen een prijsregelingl treffen in vijf klassen verdeeld, naar gelang van ce huurwaarde A'an de gebouwen. Klasse I betaalt per jaar f 8.80; klasse II betaalt per jaar f 10.40; klasse III betaalt, per jaar f 16.—; klasse IV betaalt per jaar f 30.—; klasse V betaalt per jaar f 40.^ De betaling zal kwartaalsgewijze geschie den. Bovendien aa'illen B en W. in de veror dening vastleggen dat kan afgeweken worden van deze regeling in bepaalde gevallen, ten gerieve van den landbouw (\-onrnamelijk op# Avater voor het \-ee bestemd). De landbouwbedrijven zullen worden ge steld in de derde klasse. Voor de eerste 100 kubieke meter zullen ze moeten betalen 2-5 cr. per kubieke meier. Boven de 100 kubieke merer zal voor elke kubieke meter f 0.16 in rekening worden gbrachf. Naar aanleiding van deze voorstellen ont spint zich een korte discussie, De heer J. d e Graaf vraagt of ook iinielkboeren reductie kun:,en krijgen. De voorzitter merkt laconiek op, dat de gemeente het gebruik van Avater bij dö melkboeren yooral niet bevorderen moet (ge lach),

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2