BUITENLAND. J)jt tlact verschijnt eiken dag, Uitgez. Zon- Ncn Feesid. Dr. Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 19 ct. p. weekf2.ÖU p. kwartaal; bij onze atreDten 20 ct. p. weuk.f 2.00 p. k wartaal, iranoo o nost f2.95 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondaga- biaS is voor de Abonné's veierijgbaar tegen betaling van 50ct.p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 6 ct., metGeïllustreerd Zondagsblad 10 cent 11e Jaargang. DONDERDAG G5 JUL! 1920. Bureau: RAPEKBUR6 10 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Dc advertentieprijs bedraagt óp Zaterdag 35 cef >cr regel, overige dagen 30 cent. Voor ingezonder Kleine Advcrtentiën, van ten hoogste 30 voorde^ waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, kqop en verkoop fl.— 'sZaterdag# overige dagen fp.75. Esn symptoom. Een symptoom; dit is een geleerd woord *ooi" verschijnsel. Maar de op het Nederlandscli verliefde Nederlander gebruikt dit vreemd© woord ifcoch hij voorkeur, wanneer hij wil aandui den een verschijnsel, dat niet op zichzelf jdao/t, dat niet maar zoo iets toevalligs is, jnaar dat een. uiting is van een of andere zaak, waarmede het verhonden is als 'n poodzakelijk gevolg. IZoo zetten we hierboven „symptoom" prndat wij willen wijzen op een verschijn sel, dat vast-zit aan het socialisme. lEen symptoom van het socialisme is Int Haagsclie geval-De Lange, waarover we Dinsdag een en ander mededeelden. Ter herinnering volge hier- wat de vNieuwe Haagsche Crt." over dit „geval" ïjirijft: S. Dat deze socialistische leider, secre taris van den Haagsohen Bestuurders hond, huizen koopt is zijn zaak. Dat hij, om zijn hypotheekrente en exploitatie kosten te dekken, een hoogere huur aioodig heeft dan de huurders zijner huizen tot nu toe betaalden, is moge lijk. Dat hij zich wendt tot de Huur- i commissie, om twee gulden huurver- - hooging per week te verkrijgen, is menschel ijk. Maar het wekt weerzin, dat dit alles geschiedt door iemand, die èn als Raadslid èn als leider der roode arbei ders voortdurend zoo demagogisch is opgetreden, cn onophoudelijk te velde is getrokken tegen alle huiseigenaars. Naar recht en rechtvaardigheid vroeg deze man nooit. Hij stookte maar. En zie, nauwelijks heeft deze man zelf een paar huizen, of hij vraagt huurverhooging, zelfs zooveel, dat hem het heele door heim gevraagde bedrag niet eens kan worden toege- staan. Er zit en dat komt hoe langer hoe- meer uit in het optreden van vele sociaal-democratische volksleiders een leugen, een onoprechtheid, die op den duur door de menigte, welke thans nog .willoos zich laat meevoeren, zal wor den "begrepen en onderkend. Steeds meer blijkt het, dat de heeren zelf maar al te zeer onderhevig zijn aan die menschelijke kwalen en zwak heden, die ze in anderen zoo weten te r striemen. 'Juist dat een socialist anders doet, clan hij spreekt, dat moet herhaalde lijk voorkomen, dat is de onoprecht heid, die het stelsel in zich draagt iZeker er zijn, helaas, oolc Katholieken, .van wie 't geldt: Doe naar mijn woorden, maar zie niet naar m'ijn daden! En (ten slotte dat mogen wij nooit uit het oog verliezen stéllen wij allen uit C?wakheid meermalen daden, die indrui- schen tegen wat wij erkennen en belijden ónze overtuiging te zijn. Maar dan geschiedt zulks ondanks ónze Katholieke leer, en dan zijn dat op sdoïizelf staande gevallen Doch zoo'n geval-De 'Lange is ©en uit vloeisel van de socialistische leer en het staat lang niet op zichzelf'. De socialistische leer, die het voorstelt, (alsof er een maatschappij mogelijk zou zijn Bonder de boosheid van het menschelijk egoisme, zonder de ontaarding van de menschelijke zelfzucht dat socialisme [voert noodzakelijkerwijze in het leven van e'n predikers en aanhangers tot onoprecht heid. Want zeker mist de godsdienstlooze anénsch de kracht, om de idealen van „gelijkheid, vrijheid en broederschap", wel ke in het. socialistisch woordenboek staan, {in praktijk te brengen! Trouwens, de denkbeelden met die woor den bedoeld, zijn ook zelfs ten deele in strijd met de natuur van iederen mensch... De socialistische gelijkheidsleer b.v. loochent eenvoudig de feitelijke ongelijk heid in aard en aanleg der menshen. V andaar de onoprechtheid waar het so cialisme in de practijlc treedt.van wel ke onoprechtheid het geval-De Lange een symptoom is! iTegenover: dit socialisme staat heil-bren- gend de waarheid van het Katholicis me, die met Gods onverdiende, nederig af gebeden genade moge lichten uit ons aller igven DE CONFERENTIE TE SPA. De koienkwestie blijft een voortdurenden druk uitoefenen. De mijnwerkers zullen staken als het Roergebied bezet wordt. België. DE CONFERENTIE TE SPA. Reuter seint uit Spa d.d. gisteren: De Geallieerden zijn 's morgens om half twaalf bijeengeroepen. Foch en Maglinse hadden een onderhoud De conferentie over den militairen toestand is uitgesteld tot 's avonds zes uur. Intusschen heeft er geen communicatie met de Duitschers plaats gehad. Het s c h ij n t, dat de verbre king der onderhandelingen aanstaande is en dat de Ge allieerden li et Roergebied zullen bezet fen. De Italiaanscbe en de Engelgche gene raals komen hedenavond. Het broeit er dus nog en wat er uitge broeid aal worden kananen moeilijk gissen. liet Holl. Nb. seint uit Berlijn: Volgens de opvatting in Duitsche arbei derskringen is de hoop der Entente op on- eenigheid tussehen de Duitsche arbeiders omtrent diet kolenvraagstuk geheel zonder eenig uitzicht. Volgens êen mededeeling van de „Freiheit", het orgaan der onaflian- kelijken, is het Duitsche aanbod in zake het kolenvraagstuk gegrond op memories van vertegenwoordigers der mijnwerkers organisaties van alle partijrichtingen. De mijnwerkers zijn, ondanks de meeningsver- schillen in andere opzichten, het erover eens, dat er voor hen geen aanleiding be staat hun prestaties ten'gunste van het Fransolie kapitalisme hooger op te voeren. De arbeiders hebben nadruk gelegd op den plicht der Duitsche regeering om de bepa lingen van het vredesverdrag uit te voeren, doch de grens daarvoor is het economische prestatievermogen. Duitschlanü. Fransch-Duitsch incident te Berlijn. Gistermorgen kwam het voor het gebouw vai) liet Fransche gezantschap tot een in cident. Men liad daar namelijk ter gelegen heid van den 14dcn Juli de Fransche drie kleur uitgestoken. Ongeveer 500 menschen verzamelden ziich voor het gezantschap en verlangden, dat de .vlag zou worden inge haald. Daarop kwam een Fransche officier met een aantal soldaten naar buiten en- maande de menigte uiteen te gaan. Eerst nadat de groene veiligheidspolitie opgetre den was, kon de orde weer hersteld wor den. Nadat liet feest in het gezantschap af- geloop'cn was en het plein voor het gebouw door het publiek was verlaten, is het aan toli dusver onbekend gebleven personen gelukt, het huis van de achterzijde binnen te dringen, op liet dak te klauteren, de vlag neer te lialer. en er zich mee uit de voeten 'te maken. De politie-president heeft onmid dellijk een onderzoek ingesteld en arresta tie van de schuldigen gelast. Engeland. Dreigende typ ogiraf en-staking. Daar «enige afdeelingen van den typo grafenbond geweigerd hebben, de onlangs bij gemeen overleg getroffen loonregeling ie aanvaarden/ dreigt kdmende week een uitsluiting op de zetterijen en drukkerijen .van alle provinciale kranten. Polen. Poalsch communiqué. Het Poolsche comimuniquc van 13 Juli luidt: In de streek van Molodeczno durende hevige gevechten voort. De Poolsche troe pen trekken langzaam terug, strijdende te gen de -hevige aanvallen der bolsjewiki. Na een hevigen strijd, die den gansohen nacht voortduurde, hebben -de bolsjewiki Minsk bezet. Ten Zuiden en liet Oosten van Minsk hebben de Poolsche afdeelingen, onder commando van kolonel Kalisse], den bols jewiki ernstige verliezen toegebracht De 8ste tirailleurs-divisie der Sovjets is totaal vernietigd en het GGste regiment infante rie, dat achter de Poolsche linie was door gedrongen, is vernietigd. Afdeelingen van het 35ste infanterie-regimént hebben door een met kracht ondernomen aanval nabij Mycz een bolsjewistische colonne afgesne den en gedwongen terug te trekken. Het 25ste regimienit infanterie heeft hevige aan vallen der bolsjewiki ten Westen van Sar- ny teruggeslagen. De Polen hebben veel oorlogsbuit gemaakt, dat echter door ge brek 'aan transportmiddelen niet kon wor den medegenomen. In de streek van Rovno bleven de bolsjewiki na hun nederlaag van 10 Juli rustig. Aanvallen der bolsjewiki op Dubno zijn teruggeslagen. Rusland. Zal Rusland 25 pet. der oude schuld erkennen? De „Eclio de Paris" maakt melding van geruchten in de Finsche en Estlandsche pers, als zou Krassin bewerkt hebben, dat de oude. Russische schuld voor 25 pet. zal worden erkend, en merkt daarbij op: Ver moedelijk zal Krassin met den schijn van deze tegemoetkoming Lloyd George de oogen willen verblinden, doch die tege moetkomingen zijn illusoir, want ondanks de meest plechtige belofte zal de bolsjewis tische regeering onder de leuzen Derde In ternationale, Communistische Partij, enz., voortgaan met haar politiek van ophitsing. Haar agenten werken onder nationalistisch masker in Perzië, Turkije, Indië, ja, overal. Te 'Bakoe, dat in theorie aan de republiek Azenbeidjan behoort, hebben de bolsjewiki een cerutraal-bureau van revolutionaire Turksche organisaties opgericht. Zij heb ben tegen 1 Augustus een. communistisch Ottoimaansch congres bijeengeroepen, dat in naam door Foead Pasja wordt gepresi deerd, doch in werkelijkheid door Lenin geregeerd wordt, wiens handlanger Foead slechts is, evenals Kountshouk, dat in Per- zie is. Buitenlandsche Berichten. Mexico droog? Er is'een wetsvoorstel 'in voorbereiding om geheel Mexico droog 'te leggen. Munitie-ontploffing. 'Aan het station te Lorient (Frankrijk) is een wagon cmet vijf ton Amerikaansche munitie in de luottt gevlogen. Er werden acht personen gedood cn drie gewond, ter wijl de schade aanzienlijk is. Een incident in den Parijsclien gemeenteraad. In den Parijschen gemeenteraad -heeft, dezer dagen "t raadslia vóór Auteuil, de heer Fernand Laurant, zijn co'lega Jolly, gounifieerd socialist, een oorveeg gege ven, omdat deze laatste van hem iets on gunstigs zou verteld hebben. Andere raads leden kwamen tusschenbeiden en de zitting moest worden geschorst. De heeren.Joly en Laurent hebben het voornemen te ken nen gegeven, elkaar hun getuigen te zen den. De prijs van de regeoringssuiker wordt met 10 cent verhoogd. Verheuging van den prijs tier z.g. vrije suiker is niet te ver wachten. Te 's-Gravenhage is opgericht oen rocen- stFUctiebank voor Oostenrijk met een kapi taal van 10 millioen. Doel: verbetering van den Oostenrijkschen handel en industrie. De Duitsche regeering overwoegt een nieuwe regeling voor den invoer van paar den van Nederland. Dc Rijkskoleudistrïbutie. Ter gelegenheid van de algemeene ver gadering van de Vereenigiog van Gasfabri- kanten heeft de heer Frowein, directeur van de Rijkskolendistributie medegedeeld, dat de kol en positie van ons land redenen tot ernstige bezorgdheid geeft. De toestand is in den laatsten tijd niet beter, doch slechter geworden. In verband hiermede kan, zoo verklaar de de heer Frowein, van opheffing der kolendistribulie, binnen afzienbaren tijd geen sprake zijn. Het gerucht nopens een aftreden van den -heer Frowein als directeur van de Rijks kolendistributie wordt door. het ,Hbl." te gengesproken. De boter. Men schrijft uit 'Veenwouden aan „Het Volk": Dat de laatste week van Juni ruim een millioen pond boter de controlestations passeerde, zegt echter niet dat ze werd op gegeten. In de maand Juni zenden zéér veel gegoede lui d'r potten naar de zuivel fabrieken, om ze met boter te laten vullen. Er zijn fabrieken, die bijna de geheele pro ductie van de maand Juni op deze wijze verkoopen. Ik ken een fabriek, die bij een productie van 3000 Kg. in een week, hier van 2800 Kg. in potten stopt, tegen 200 Kg. welke ze in 't klein."verkoopt! Suiker. Heifc C. B. deelt rriede: In kringen van handel en industrie schijn^ de 'meening te hébben post /gevat, dat de prijs voor de z.g. vrije suike.r een verhooging zou ondergaan voor de komende campagne en het derhalve aanbeveling zou verdienen zich /thans reeds door ruime aankoop^n te dekken. Voor zoodanige handelwijze bestaat echter volstrekt geen aanleiding. Thans kan n.l. met zekerheid worden medegedeeld, dat de producenten de Regeering hebben 'aange boden om de voor binnen!andsch verbruik benoodigde z.g. vrije suiker ook in 'de ko mende campagne tegen dtenzelfdeai prijs te leveren als thans geldt, t.w. 94 pea* 100 K.G. Slechts zal de prijs der gerantsoeneerde huishoudsulker van ƒ0.60 op 0.70 per K.G. worden, gebracht. Waar zoodoende echter ook dan nog de prijs blijft beneden den ver afcrekkkingprijs, zullen evenals thans voor de verrekening van dit verschil bons moeten ingeleverd. Do waarde dier bons is uit den aard der zaak kleiner 'dan thans; ook met het oog daarop is liet af te raden, dat gros sier en winkeliers reeds thans voorraden opslaan, die eerst in de volgende suiker cam pagne aan de 'bevolking worden afgeleverd. Do kaasuitvoer. Naar aanleiding van het te vernachten uit voerverbod van kaas deelt men nog aan de ,,Msb." mede dat zal worden bepaald dat de kaas,'die na 10 Juli gekocht of gefabriceerd is, niet zal mogen- worden uitgevoerd, ter-, wijl de productie van vóór dien datum nog voor export kan worden aapgewezen onder bepaalde voorwaarden. Br. Aricns-Veraenifjing. Te Utrecht had de 1ste algemeene ver gadering plaats, der „Dr. Ariënsvereeni- ging", welke vereeniging is ontstaan uit het Dr. Ariënsfonds, da>t ten doel liad het bevorderen van het herstel der katholieke drankzuchtigen. Na de reorganisatie, welke ten doel liad, de plaatselijke Centrale red dingsorganisaties meer medezeggenschap te geven, is een oproep gericht tot de red dingsorganisaties in 'Nederland, van welke er een 17-tal ter vergadering waren verte genwoordigd. De voorzitter van 'het dr. Ariënsfonds, de heer Blanohi, opende de vergadering en sprak de beste wenschen uit, voor den bloei der nieuwe vereeniging. Vervolgens bracht de weleerw. rector Simonis liet jaar verslag uit, dat onder dank werd goedge keurd. Tot leden van het nieuwe bestuur wer den gekozen de weleerw. pater Ildefonsus O.M.C. uit Helmond, mej. Braam uit Arn hem en de heeren Jordens uit Arnhem, Voestevmans uit Venlo, Verwoerd uit Rot terdam en Driessen uit Weert. Medegedeeld werd, dat het secretariaat zal worden gevestigd in -liet Sobriëtasge- bouw te Helmond, waar de weleerw. pater Ildefonsus als secretaris zal optreden. Uit het jaarverslag van den penningmeester den heer Haffmans, bleek, dat .het kapitaal der vereeniging thans ruim f 120,000 groot is. In de Commissie voor vaststelling van het huishoudelijk reglement werden be noemd pater Ildefonsus, de heeren Voes- 'termahs en Hulsman, laatstgenoemde amb tenaar der vereeniging. Tot geestelijk advi seur was door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht benoemd de weleerw..lieer Si monis uit Don Bosch. De geestelijke adviseur hield hierna een korte inleiding over de organisatie van het reddingswerk. Z.Eerw. betoogde, dat om dit werk tot den vereischten bloei te bren gen een goede leiding noodig is voor de vereenigingen, die liet beoefenen. De plaat selijke vereeniigiagen, die nu veelal slechte bestaan uit een reddingsbrigade, zullen moeten worden omgezet in een centrale organisatie met consultatie-bureau en zoq noodig met alcoholvrij lokaal. Daarnaast moet liet reddingswerk der drankzuchtigen- over geheel Nederland worden uitgebreid. Spr. bepleitte het systeem der gezinsverpleging, welke even tueel door de Vereeniging zal worden ge organiseerd. Het Bureau zal dan lijsten' aanleggen van gezinnen in Nederland, ge schikt en genegen om een drankzuchtige op te nemen en te verplegen, zoodat iedere vereeniging kan beschikken over de noo-. dige adressen. Ook de sanatoriumkwestie werd bespro ken. Het nieuwe bestuur zal overwegen, of er een groot of een klein sanatorium zal moeten komen en op welke wijze dit zal worden tot stand gebracht en ingericht. Spr. hoopte, dat de thans geplante boom zal opgroeien, dank zij den voortdurenden zorgen dergenen, die hem .hebben geplant, en zij, die zich l-ater zullen aansluiten, op dat hij worde een waardig sieraad, de lustwarand van Neêrlands Katholieke Gha- ritas. Pater Ildefonsus besprak nog het voor deel, dat er thans een zelfstandig en afzon derlijk werk bestaat voor de redding van- drankzuchtigen. Bestrijding van alcoholis me is heel iet^s anders dan drankzuchtigen- redding. Daarom kan dit laatste liet .beste door een eigen organisatie volbracht wor den. Spr. wijst op den groei der reclassee- ring, nu deze als zelfstandige instelling be staat. Naar spr.'s meaning moet wordeni voortgegaan in deze richting. Drankbestrijding, liefdadigheid en drank'- zuclitigen-redding moeten hierin samen gaan. In groote plaatsen moeten consulta- itie-bureaux, in kleine plaatsen reddings- commdssies komen. 'Wanneer in deze rich ting wordt gewerkt zullen succes en de sympathie der buitenstaanders niet uit blijven. Pater Ildefonsus wekte op óm het voor beeld, door andersdenkenden in cPezo gege- ven, met heiligen naijver en jaiouzie te vol gen. Een uitvoerige discussie ontspon zich over de maatregelen, welke de verschillende vereenigipgen zullen nomen om 'tot liet ge- wenschtlo'doel ie komen. Ten slotte kwam men tot 'dat besluijt, dat •men zooveel mogelijk de leiding en ad viezen van 't C.-B. zal volgen. Dit bureau is steeds bereid de noodige -inlichtingen aan iedereen le verstrekken. Algen,'jen klaagde men over de slechte medewerking, onder vonden van de zijde der charitatieve verecni- gingen. bij -An 't werk gestelde pogingen om tót samenwerking te komen, ofschoon 'toch ook enkele gunstige berichten daaromtrent waren ingekomen. Nadat uit de vergadering dank was be tuigd aan heit aftredende Bestuur van het (vroeger) Dr. Ariëns-fonds en dte scheidende voorzitter, de heer Bianclii, zijn baste wen schen had geuit voor de nieuwe vereeniging, werd de vergadering gesloten. Uitvoer van paaiden naar Duitschland. Na-ar de „N. R. Ct." verneemt, heeft de Duitsche regeering bij wijze van uitzonde ring zich bereid verklaard om de met toe stemming van den gedelegeerde van liet Duitsche departement van Landbouw voor invoer in Duitscliland gekochte paarden de volgende week vrij te laten. Alleen die handelaren mogen echter leveren, die een, bewijs daartoe in bezit hebben. Nieuwe vergunningen voor invoer in Duitschland worden niet meer verstrekt, daar de Duitsche regeering een ge-heel nieuwe regeling van den invoer van paar den overweegt. R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs >en Opvoeding. Naar wij vernemen, wordt in het gebouw, voor bovengenoemd Bureau aangekocht te 's-Gravenhage, Bezuid'cnhout 275, druk ge werkt en alles in gereedheid gebracht, op dat het 1 Augustus a.s. in werking kunne worden gesteld. De plechtige inzegening zal plaats heb- ben op 23 Juli a.s. Deze zal vermoedelijk geschieden door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrech-t, terwijl verwacht wordt, dat de Minister van Onderwijs de plechtigheid zal bijwonen. „Tijd." De uitsluiting in het bouwbedrijf. Het Comité van Actie uit de Midden- standsvereenigingen en de Werkgeversor ganisaties te 's-Gravenhage liehben, naar FEUILLETON. Een Keizersdroom. H3) Nogmaals week het gordijn ter zijde en 'Burrhus, de prefect der praetorian en, ver scheen voor zijn keizerlijken meester. Verheven Caesar, zeide hij, een schrij fpen .te voorschijn halend, dezen brief gaf Sporus mij om u onmiddellijk-ter hand te stéllen; ik vond hem bleek en ontdaan in den voorhof. Met een vlugge beweging rukte hij het biet een waszegel vcorz'er.e geschrift uit de hand van den 'hoofdman en opende hat sid- tierend. „Ik moet gaan las hijdoe geen „moeite mij te vinienl Want op het. „oogeriblik dat uw trawanten mijn ver- 'blijf ontdekken en beproeven zullen mij „met geweld voor u te brengen, maakt „een dolkstoot een einde aan raijn be- f)staan. Doch ik verzeker u, verheven Cae- ,„sar, gij ziet mij terug, eerder dan gij „denken kunt!" SPORUS. Het. papier ontzonk zijn hand. Hij heeft uw woorden gehoord, geen (twijfel meer, donderde hij Locusta tegen, de ee.nige waaraan mijn ziel gGhecht is, de eeni- ge voor wien hot waard was groot to scliij- ihan. Hij ontvlucht mij, hij veracht mij. Maar gij zult er voor boeten, vrouw. Hoor mijn bevel, Burrhus. Werp baar in den don kersten kerker, waar noch zon, noch ster renlicht door kan dringen. Kort haar lang zaam het voedsel, totdait zij, tot een geraam te vermagterd, den dood door beulshand als een welkome gave afsmeekt. Daar 'kunt ge dan door uw vermetele taal hen verdrijven die mij liefhebben, daar kunt ge uw nuttè- looze drankjes bereiden voor mijn vijanden, en juichen hij het bericht dat Vindex komt om mij te onttronen. Hoog richtite zich Locusta op en trad als een bovenaardsche verschijning voor den ty- ran, die onwillekeurig terugweek. Lang als ton mantel golfde de met goud doorwerkte sluier achter haar aan. Domitius Nero, zeide zij, en evenmin als zich een spier op haar gelaat vertrok, verried haar sitem het minste teeken van vrebs.' Domitius Nero, 'het is tijd dat het toit een beslissing komt tiusschen ons. Hoor mij aan, want het is wel de laatste maal da<b wij te genóver elkaar staan. Gij meent, da,t ik niets anders was dan de gehoorzame vol- voerster van uw wal, het moordwerktuig, dat steeds werkte zoodra ge het in beweging bracht? Gij dwaalt, machtige Caesar: mijn werktuig '.waart gij, een scheepje, waarvan mijn hand het roer omvatte, mijn hand voorde het door den maalstroom der af schuwelijke misdaden, want yan afgrond tot. afgrond moesit gij zinken, tot gij alles zult hebben genoten wat slecht en gemeen is, en wanneer dan'de schimmen van hen die gij in hei doodenrijk hebt gezonden, zich rondom u zullen verdringen, tot. zelfs in uw droomen op uw week wellustig leger rlari zult. gij, uitgeworpen door de goden, ledig van hart en mei doodsangst in de zi'el, vol ellende in wanhoop ondergaan. Zoo trotsch en machtig klonk Locustajs woord, dat zelfs de geweldige Nero zich wil loos voelde voor hare macht. Hij was bleek geworden en zijn lippen be wogen zich zenuwachtig. Vrouw, wat deed ik u? siste hij, nauw verstaanbaar. Wat gij mij dteedt? O, hij de eeuwige goden. Wat hij mij deed, vraagt hij. Hebt gij niet het zachtste schepsel aap nw bloed dorst opgeofferd, helminste wat ooit de aar de droeg? Moest Octavia niet stërvcn, met wie ge door Agrippina's kuiperijen gehuwd waant? Ik was de voedster dier beklagens waardige en zooals d'eze borst haar voedde, zoo omsloten deze armen het stervende kind, zwoer deze mond wraak aan haar moorde naar. Zie, Nero, ik ben gewroken. Ik was het, die u toit den moedermoord verleidde, di'e uw naam tot een afschuw maken zal voor de toekomende tijden,ik, die Vindex en Galba in plaa&s van het door u verlang de gift eeji onschadelijken drank bereidde, die nieuwe kracht aan den ouderdom en nieuwen moed vrfcent. Weet. dat, Domitius Nero. En nu, wanneer ge den moed hebt laat den kerken* openen voor Locusta, laat haar ketenen smeden. Maar en zij trad zoo dicht voor Nero dat haar adem zijn ge laat beroerde. Maar weet ook, gij kent mijn kennis, dat ik lees in de sterren. Wel nu luisiter wat zij mij zeggen: Slechts één dag voor de uwe is mijn lot yolcind, en ver haast gij mijn einde, gij graaft des te vroe ger Nero's graf. Waag het nu uw bedreiging uit t.e voeren. Zoodra ik terugkeer van den döodzihken Phaon, die dringend mijn hulp verlangt', wachPik uw bode in mijn woning. Trotsch en vol waardigheid ging zij aan Nero voorbij, zonder hem zelfs aan te zien wendde zij zich naar den uitgang, en het voorhangsel was achter haar dichtgevallen voor Nero van zijn ontsteltenis was beko men Vol schroom naderde Burrhus 'hem; de kloeke man was beduchit voor de vreese- lijk'e woedo welke In Nero's oogen fonkelde. Beveelt ge, o Caesar, vroeg'hij met zachte stem,, dat ök de vermetele volg, en haar dóe geschieden naar uw wil? Nero omklemde den arm van zijn gunste- j Ung- I Laat haar, die vreeselijke. Vernaamt Ige niet haar voorspelling: slechts één dag is haar leven ten hinde voor het mijne? IMaar me.t uw hoofd staat ge mij borg dat ge met gjeen woord, geen blik verraadt, wat die waanzinnige Nero dorst te zeggen. Doch luister, Burrhus, ging hij hartstochtelijk voort, bloed moet dk zien, offers moot ik hebben, opdat ik kan vergeten dal mijn voN schend oog de etenige niet meer vindt. Geef mij offers, Burrhus, schuldig of niet. Hoe onschuldiger hoe beter. Misschien keenfi 'hij dan eerder terug, verneemt hij Nero's daden, om, zoo als hij zoo vaak deed, den tot den slag opgeheven arm te weerhouden voor hij verpletterd nedervalt. En Burrhus zal u offers brengen, riep de hoofdman levendig. Weet dan,, o godde lijke Caesar, dat. mij efen slaaf zoo even een ontdekking deed, nog zijn de wetten van kracTvt, welke de geheime seqte der christe nen als gevaarlijk voor den staat met den dood bedreigen; alleen, zij wercfen in demi laatsten tijd slecht gehandhaafd, zoodat ala onkruid onder de oogen des keizers onge straft 'het aantal aanhangers groeide, daiö onze oude goden van hun göheilïgdte altaren werpt. Sporus beschermde hen, zeide. de kei zer als in gedachten, om zijnentwille sloeg ik een blinddoek om, de eeuwig wakerwig oogen der wet. (Wordt veirolgdj.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1