Tweede Blad, Woensdag 14 Juli 1920 Uit de Pers. DE VERKORTE ARBEIDSDAG. In Oils B 1 a d komt een artikel voor, dat de ondertee-kening draagt van M. Krijgs man, wethouder te 's-Hertogenboseh. De schrijver is werkman van zijn vak en een in de katholieke werkiedenorganisatie vooraanstaande figuur, dezelfde, die het eerst practlsch heeft voorzien in de gele genheid der talrijke werklooze sigaren makers, door hen in de gelegenheid te stellen een der bouwvakken te leeren. Hij behandelt den woningnood, den ar beidsduur en de arbeidslust. Het grootste deel van zijn artikel nemen we hier over. (Bij hem knelde n.l. hij het uur meer en meer de vraag of wij, speciaal bij het (bouwvak, op den goeden weg zijn met on zen verkorten arbeidsduur. En hij kwam reeds tot de overtuiging, dat do vraag ont kennend moet worden beantwoord. En dan vervolgt h'lj: „En omdat die overtuiging zich aan on3 opdringt en een sterke aandrang in ons is om het 'te uiten, doen wij het ook. Vooral omdat wij meer en meer zien, dat de ar beiders de dupe worden van de historie. „Laat ons bouwen, het klinkt in de Ver gaderzalen van de Raden der Gemeenten en in die van het Rijk. -De Minister en de Gemecn'ten putten zich uit, om duizenden en millioenen bijeen te garen om credieten te verleen en en toeslag op bouw of huur te geven. Want gebeurt dat niet, dan is de bouw niet loonend te maken, dan is de [huurprijs niet te bealen. Maar noch het (Rijk, noch de Gemeenten tooveren die mil- lioenen. Zij halen die uit de schatkist, en den inhoud van de schatkist formeeren de belastingbetalers. Niet zelden haalt men het uit je linkerbroekzak om straks, na af- icrek van de kosten der bureaucratie, hot restant weer in je reohterbroekzak te storten. „Maar, zal men opmerken, men haalt het bij de grooten en brengt het naar de klei nen en laat het drukken naar draagkracht. (Eilieve, dat zeggen alle theoretici. Maar de praktijk heeft ons geleerd, dat het ge makkelijker is om van „grooten" "te spre ken dan de juiste grooten aan te wijzen met aanwijsbare gegevens. En als dit niet gaat, (en ik zeg ui't ondervinding, dat net buitengewoon moeilijk is, want in belas tingplichten zijn er heel wat groote gewe tens), dan is ook de draagkracht een pas kwil. „Accountantsonderzoek voor den belas tingbetaler, zal men opwerpen. Ik stap maar over de ambtenarij heen, maar dan =hogde wereld is glad, gladder dan (menige aal. „Neen, met die millioenen-X'oteering moet en zal het vastloopen, dat kan men zien zonder Minister van Financiën te zijn. (Wij zelf, dat zijn de arbeiders, zullen onze onbehuisde arbeiders aan huizen moeten helpen. Door hij onzen arbeid met lust en energie te werken, door desnoods, hetzij dan tijdelijk, te zeggen, dat wij ter wille van den nood langer dan die 8 uur willen (werken. „Daar zit, laat ik het maar ronduit zeg gen, ik mag dat doen, omdat ik er zelf da gelijks 14 werk, iets ziekelijks ln het gene- ralisecren met de verkorting van den ar beidsduur. „Zeker, in een normalen tijd kon 8 uur voldoende zijn. Maar de tijden zijn niet normaal, de wereld staat voor een onnoe melijke verarming. Velen wonen in krot ten, anderen zijn zelfs zonder dak. Daar. moet gewerkt, het bouwbedrijf moet ge ïndustrialiseerd worden. „Het kan zijn, dat er zijn, die zich de vrienden der arbeiders noemen, die deze regelen reactionnair noemen. Maar daar-om verzwijg ik, in naam van velen, die in een krol wo'ncn, de waarheid rsiet. "(Die altijd het volk paaien en pluimstrijken, zijn de vrienden der arbeid eis niet. „Wij, Katholieken, ook katholieke arbei ders, en alle goedgezinden, hebben hier oen taak te vervullen. Wij doen beroep op u, dat onze arbeidslust uitkom-e. wij bereid zijn een arbeidsduur te aanvaarden, die re delijk is ter leniging van den geweldigen woningnood, die voor 90 pet. drukt op de broeders en zusters van onzen stand." Aan R.-K. S t*ü dTë Belangen optie»- ncn wij het volgende: Op schoolgebied hebben talrijke hervor mingen plaats. De school zal voortaan het Rijk heel wat meer kosten dan vroeger. Als men nu ook maar voldoende innerlijk 'her vormd wordt, d.w.. dat hefc personeel wat meer de karaktervorming ter hand! neemt en zich wat losmaakt van de rampzalige sleur- gewoonten, die nog te veel heorschen, dan zal het geld goed besteed zijn, want de volkscultuur zal er bij winnen, terwijl ook de geest van ontevredenheid, die veel kwaad gesticht heeft, langzamerhand zal luwen onder de leeraren, zoodat zij zich met meer toowijding nog geven aan bet onder wijs. Wij vleien ons niet. dat met de nieuwe salarisreg'eling alle misbruiken zullen ver dwijnen"; boe meer een mensch bezit, hoe meer een mensch krijgt, hoe meer hij ver langt; deze oude waarheid blijft. En ten op zichte van 'leerarengezinnen, mefc vele kin deren gezegend, is de financiecle Tegteling nog niet in orde, nog lang niet in orde. Daaromtrent moeten andere Ltepalingen ko- Waar meer noodig is tegenwoordig voot allerlei doeleinden moot niet, de beschikbare Rijksgelden echter verstandig worden om gegaan. Is dit nu in alle deelen het gteval? Ik wilde hier wijzen op een misstand, die noodzakelijk moet worden weggeruimd. Sommige ouders schamen zich namelijk niet om klaploopers bij he,b Rijk te blijven. Men weet trouwens de advertenties iedter jaar van Rijks Hoogere Burgerscholen voor de aanneming van nieuwe leerlingen heeft men slechts te raadplegen da,t vrijstelling van schoolgeld kan worden verlteend aan. ouders, die onvermogend of minvermogend'zijn. Die grens nu wordt door sommige directeuren, haar het schijnt, nog al tamelijk ruim ge nomen, ie ruim volgens wat de regeering er mee bteoogt. Misbruiken zijn zoodoende ingeslopen, die verderfelijk werken. Het is een loksysteem geworden, waarbij riien niet vraagt allereerst, of dc leerlingen wel op eten H.B.S. thuis hooren, wa.fc hunne ver standelijke vermogens betreft; men ziet leans op die manier de scholen te bevolken, de rest is bijzaak. Nog grooter lokmiddel is het verleenen gratis van boeken en leer middelen op kosten van het Rijk. Ook hier klap'looperij in sommige plaatsen. Zou er niet eens nagegaan kunnen worden, wat dit het Rijk jaarlijks kost? Zeker, wij moeten democratisch zijn en mi-nder-bemiddeldten moeten geholpen woidcn, ruim geholpen, voorzoover er bruikbare intellectueel© kracht onder schuilt, maar er is zooiets ingeslo pen van hyper-democratie, die- uit den boo ze is en die het verantwoordelijkheidsge voel van de ouders ten opzichte van hunne kinderen jammerlijk afstompt. Velen willen hunne kinderen wel gratis op de H.B.S. maar zich daarvoor eenig offer getroosten, dat werischen ze niet; iutusschen geven zij dien kinderen ruim zakgteld om bioscoop en andere vermaken bij te wonen en reisjes te maken. Sommige ouders blijken hierin cy nisch; het Rijk be,taalt het toch. Midden standers en arbeiders, die het best kunnen cloen staan met zicli allerlei verontschuldigin gen klaar, als zij eenige kosten voor hunne schoolgaande kinderen moeten getroosten. Hot misbruik wordt in de hand gewerkt door de advertenties, welke directe uiten van Rijksscholen zoo smakelijk mogelijk opstel len en waardoor dan menigeen, die er an ders niet eens aan denken zou om alles kos teloos te wenschen, verleid wordt om het ook maar eens te probteeren. Die klaplooperij is schandelijk. In de oor logsjaren waren velen niet in staat om zich die schoolkosten ,te getroosten, maar, vele van die menschen verdienen thans genoeg. Het is tijd om hierover een waakzaam oog te laten gaan. He,t plukharen van den Staat moet ophouden. De btelastingen zijn al hoog genoeg; door deze misbruiken wordt rijks- geld verknoeid. Men beginne eens die mis standen na te pluizen. Lijsten van de ouders der kostelooze leerlingen kunnen gemakke lijk worden opgevraagd en met geringe moeite valt na te gaan, wie die tegemoet koming verdienen, <\Vie niet. Het is in het financiteel belang van het Rijk en in het moreel belang der volksopvoeding. IS DAAR NU NIETS AAN TE DOEN? In Het Patrooiisblad lezen wij on der bovenstaand en titel een beschouwing over ,,de groote loonen, door jongelui ver diend en de daaraan verbonden bekoring tot het stukslaan van geld." Hoe is de toestand? vraagfc de schrijver. ,,Bij de uitkeering van loon ziet men jon gens van nauwelijks 20 jaar ongeveer, teen loon in ontvangst nemen van 20 gulden en meer. Zij hebben den daarvoor bedongen arbeid verricht, zal men zeggten, Goed. En- daar loon" is: betaling voor ver richten arbeid, 'hebben zij strikt recht op da' toon. Jk tiaar ook niet aan WiRen fór- uco, al rnoch-t, dat tusschen twee haak jes hier en daar wol wat meer de zwaar te der loonen gelegd worden naar den kant der huisvaders. Raken wij dus niet aan die loonen. Maar wajt wordt er met die som gelds ge daan? De vele goteden niet te na gesproken, moet men het treurige feit erkennen, dat een aantal dier jongelui1, dat geld gewoonweg kapot slaat, de een Wat meer, de ander wat minder fatsoenlijk Men gaat bij de „ouwe lui" of elders in den kost, beiaalt daarvoor het halve loon ongeveer, on do rest wordt besteed aan uit gaan, aan wijntje en Trijntje, of op zijn best aan allerlei onnute doeleinde. De vrije Za terdagmiddag en de geli^ele Zondag bieden gelegenheid te over, om sommen gelds te verkwisten, waarvoor duizenden huisvaders en moeders zich krom zouden willen wer ken. Het moreele gehalte der jongélui wordt daar natuurlijk niét beter door. Maar bovendien. Door zulk een levens wijze raken ze gewend aan een vlotheid van geld uitgeven, scheppen zij zich behoeften wolkte zich naderhand noodzakeijk wreken moeten. Zijn zij eenmaal getrouwd, begint hun gezin zich, uit te bouwen, moot het loon gaan strekken tot onderhoud van meerde ren, clan zullen zij voor dc zeer lastige keu- zte komen te sltaan': ofwel dien 'tand van weelde en, genot uittrekken en dat is ecne operatie, des ie pijnlijker, naar gelang de wortel van dien tand dieper zit ófwel in verachtelijk egoisme het gezin tekoufc doen. Kent niet iedtereen, die van de toestan den in de grooicre steden bijv. op de hoogte is, de hondorden arbeiders, die de onzalige gewoonten hunner jeugd voortzetten en slechts een dteel van hun loon afstaan voor vrouw en kinderen?'* De vraag: Is daar nu piets aan ite doen, beantwoordt het „Patroonsblad" met op de wensclielijkheid te wijzen, dajt de ctentrale organisaties van werkgevers en werknemers gedacht wordt- hier aan den R.-K.- Cen- tralen Raad van Bedrijven voor liet nemen van initiaitief de zaak eens lieten btestu- deeren en ale moeite deden om aan het so ciale euvel, bovenbedoeld een eand te maken? STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Burgerlijk Armbestuur. In de Raadsvergadering van 2 Mei 1918 werd dioor den Raad een oo-mmissie voor de Burgerlijke Armenzorg ingesteld, in afwachting van die op-richting van een offjcicei Burgerlijk .Armbestuur. B. en W. biodten nu den Raad een reglement aan tot instelling' van een Burgerlijk Armbestuur. Ter toelichting van dit* reglement ver klaren B. en W o. m. liet volgende: Hoewol de wetgever den gemeent?bc-' si uren groote vrijhevd! heeft gelaten, diaar elke gemeentev6seive. nicd traclilen eenc hoar passende organisatie dior burgerlij ke armenzorg te vin-dPn, bevat die Ar menwet toch enkele onderworpen, waar- van regeling in hel reglement wordt voorgeschrecen. Zij betreffen het onder zoek, dat aan de toekenning van cene ondersteuning moet voorafgaan, het toe zicht op de ondersteunden, hel geven van voorfoopige ondersteuning m ge vallen die geen uitstel dlul'd'en en liet toezicht'op uitbestede personen. Tot het aanstellen van armenbezoekers verplicht, die wel niet; in aansluiting a&n den be spanden toestand zullen evenwel door B en Vri een arromeester en, zoo noodig, een of meer armbezoekers benoemd wor- don. Het ligt daarbij in de bedoeling van B en W. om den armmecster voorloopig in te doelen in den rang van adjunct- administratief ambtenaar en de armbe zoekers voorlioopig op te nemtn ondetr de klerken 2de klasse. Naast doze bezol digde is ook aanstelling van onbezoldig de arm bezoekers mogelijk gemaakt. Het kwam B. en W. namclük aanbevelens waard voor, dat personen, die r^h be langeloos aan het zooi hoogst nuttige werk der armverzorging willen wijden en wier medewerking door het. Armbe stuur op prijs zou worden gcsfe.id, oen officiëele aanstelling als armbezoeker verkrijgen. Aap. de leden van het Burgerlijk Arm bestuur, door den Raad' voor den tijd van vier jaren te benoemen, mag naar de mecning van B- en W. de cisch wouden gesteld, dat. zij vijf en twintig laar oud en daarbij ingezetenen van Leidc.n zijn. Hun voorzitler wordt jaarlijks door het college van B. en W. uit. zijn nrdden aangewezen. Onder hen zal bij het arm- Bcsïuur eteh secretaris-boekjfowlor werk zaam moelon zijn. eveneens door B. en W. te benoemen. B. en W. stellen zaoh voor diazen functionaris voorloopyg in te decien in den rang van administratief ambtenaar 2e klasse. De werkwijze van liet Burgerlijk Arm bestuur behoort te worden geregeld ih eon huishoudelijk reglement, aldus B. en W. vast te stellen door genoemd1 Bestuur en aan de goedkeuring, van den Raad onderworpen, terwijl) in het hier besproken Reglement met énkele vin gerwijzingen kan worden volstaan. Zoo .is daarin slechts voorgeschreven, dat het Burgerlijk Armbestuur ten minste eenmaal jn e.lke veertien dagen verg» tiert en zijn er voorts euljele bepalingen ten oipziiehle van de functie® \"an arm- meest-or on armbezoekers in opgenomen In d» voor hen door B. en W. vast te stollen instructies zullen hunne werk zaamheden nader worden omschreven, hoewel daarbij ruimte voor persoonlijke opvattingen en vrijheid, van optreden binnen redelijke grenzen moot worden gelaten en rekening moot worden ge houden met d'e verscheidenheid' van om- standiglieden, >djie Zich bij d'e armverzor ging pleegt voor to doen. Ook voor den secrotapils-l>oekih!oudor zal djoor B. en W. een instructie worden vastgesteld. Voor het bijwonen de-r vergaderingen, zoowel van dlile, waartoe alle leden wor den opgeroepen, als voor die. waarin de Voorzitter en (wee dér leden samen komen om spoedshaJlve.zaken af te doen (diit. zal in den regel eens in de twee we ken plaats hebben) kent het ontwerp- reglement den leden een presentiegeld toe, dat, evenals o. a. voor de vergade ringen van die Arbeidsbeurs en van de Commissfe van Advies war de Werk loosheidsverzekering het geval is, op f 1voo-r iedere bijgewoonde vergade ring is gesteld. Ten slotte méricen B. en W. op, dat uit tie vervanging van de bestaande Commissie voor d'e Burgerlijke Armen zorg door een Burgerlijk Armbestuur, behalve de presentiegelden, ceen ver meerdering van uitgaven behoeft voort te vloeien. ONDERWIJS. Hoofden van R. K. scholen in het hisdom In de sociëteit St. Bavo, te Haarlem, hiel den de hoofden van R. K. schalen in het bisdom Haarlem Maandag hunne 95ste al- gemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer Th. P. Badoux, terwijl ook de eere-voorzitter mgr. Móllmann, tegenwoor dig was. In het openingswoord gaf de voorzitter zijn vreugde 'te kennen, dat nu de tijd be reikt is, dat bijzonder- en openbaar onder wijs gelijkgesteld zijn, waardoor thans de toekomst aan de bijzondere school is. Uit het jaarvéi*slag van den penning meester, den heer Chr. Vantges, bleek dat de inkomsten dit jaar bedroegen f576.70 die uitgaven f567.65. Het aantal leden be draagt thans 116. De oontribu'tie werd verdubbeld, zoadat ze voor dit jaar gebracht werd op f5. De voorzitter deelde mede, dat er bij Z. D. II. den 'bisschop van Haarlem, door het bestuur een verzoek was ingediend om alle secties in de D. V. te doen verdwijnen. Het bestuur stelde daarin voor, om t-e waken, dat de eene groep de andere nieil tjou over stemmen, dat iedere groep 3 vertrouwens mannen zou aanwijzen, welke geweltigd zouden zijn om in beroep te gaan bij Z. D. H., als zij meenden, dat een besluit ten nadeete van een bijzondere groep genomen was. Voorloopig zal echter op de oude wijze worden voortgeleefd. Bij zijn t w e e j a a rl ij k-sch verslag herinner de de secretaris aan de verschillende adres sen aan den Minister en Z. D. H. den bis schop. Den secretaris, den heer D. 'W. J. Ruiters, die het bisdom gaat verlaten, werd dank voor zijn werkzaamheden gebracht. De voorzitter van het uitke.eringsfonds 'deelde mede, dat het bestuur van plan was, de uitkeering voortaan te verdubbe len, zoodat deze voortaan f300 zal bedra gen, hetgeen algemeen werd goedgekeurd. Bij de 'bestuursverkiezing werden herko zen de heeren Th. P. Badoux en P. C. A. Hendriksen, -terwijl voor de verkiezing van het derde lid hers'le mining moet plaats hebben. Hierna werd de vergadering voor enkele uren geschorst. In de namiddagvergadering werd bij de herstemming met bijna algemeene stem men gektozea tie ffeor J. B. B&rfols. De lieer It. G. de Boer uit Noordwïjï hield daarna een, inleiding ovpr ,JDe Nietn we .tijd", bestaande uit enkele opmerkin gen n$ar aanleiding van dé nieuwe wef op heMager onderwijs. Hij bracht hulde aan dein Mi nis tier en stelde-onder daverend applaüty der verga dering voor hem een telegram van hulde te zenden. Bij de rondvraag nam ook de eere-voor. zitte-r, Mgr. Möllmann, het wooiti en zeide, dat er thans een tijd van rust en vrede is ingetreden. 'Weliswaar worden da hoofd onderwijzers dikwijls geprikkeld door het personeel en de ieerlingen, maar door het eteeds aanwenden van het groote middel, de zachtmoedigheid, zult ge, zeide de hoog- eerw. spreker^ personeel en leerlingen aan u binden. Gemengde Berichten. Ma andagavond is op hefi Velperplein te Arnhem een agent van politie door een automobiel aangereden. De be stuurder en de passagiers Ln de auto ver- keterden in beschonken toestand. De agenfc kreeg door den val hersenschudding, en was vanmorgen nog niet bij kennis. Daarna heeft de dronken chauffeur nog etn voor bijganger aangereden, die aan bet been gewond is. Alseenbijzonderhoid ka n worden gemeld, dat bij den vteehouder K. t« Maarssen een varken 23 jongen heeft ter wereld gebracht. Maandagavond is te Ara- hem op den Rijn neergestreken een water vliegtuig, bestuurd door den Italiaan Longo Reinando. die teen tocht maakt van Milaan naar Stockholm. Hij was hi or voor een zwa re onweersbui gedaald en zette gisteren zijn reis over Amsterdam per vliegtuig voort. T e H e er-H ugo waard (N.-H.) staat reeds een.igcn tijd aan den Middelweg eten goed üurgerwoonhuis te huur. Voor zoover wij weten -het derde in dew lande. De leerlingen der Haar- lemsche Schoolvereeniging zullen met reeda verleende toestemming van II. M. de Ko ningin, aan Prinses Juliana aanbieden een door de kinderen op teen grijs-geschilderde plank, kunstig mei klei aangebracht relief van 't eiland Java. Tevens zal worden rum- geboden een schrift, waarin vermeld zijn al le producten van het eiland Java. Ook is bij ieder product een plaatje gcsteekeml. Uiteen ovterzicht van da 71e alg. -vergadering der Ned. Mij. ter bey. der Geneeskunst, te Arnhem gohouden, in het Tijdschrift der Mij. door prof. Van Rijn berk: Het was bij zessen toen de achtste spreker dr. Herzberger het spreckgtestoclto beklom. De atmosfeer in de zaal was toen onhoudbaar. Een leek, die doktervergade- ringen bijwoont, moet ons wei voor grap- penmakers aanzien, als wij net over hy- giënte hebben. Op onze vergaderingen pas sen wij die althans niet toe. Men stikte in de tabaksrook." Een patiënt in het Allge- meine Krankeuhaus beklaag zich, dat men haar, zonder haar toestemming, bloed Heeft afgenomen voor een tran^msie. Zij zegt, te heliben gtemeend, dat het voor diagnostische doeleinden gebeurde. Sedert lijdt 'ij, miax haar zeggen, aan bloedarmoede en zwakte toestanden. Daarom verlangt zy van de twee artsen, die haar het bloed lu bben ont futseld, 50,600 kronen smartegeld, 73,^K)0 kronen voor kosten van genezing en 1000 kronen rente per maand. Hoeveel zouden zij niet moeiten- betalen als zij de geheele» juffrouw met- al haar b.oed hadden geschaakt! In ieder geval is liet go wenscht, gelijk de Munch, med. VVo- ohenschr," opmerkt, zich toestemming tot een transfusie of dergelijke bewterking steeds schriftelijk te laten geven (T. v. G.) Bij een bewoon ste r vair de Riouwstraat te Utrecht was Zondagmiddag 'een juffrouw met haar vier-jarig zoontje. Men at olienootjes en het jongste kreeg er ook een paar, met 'het ongelukkig gevolg, dat een nootje in zijn luchtpijp schooi, l'oen het knaapje ter behandeling per ziektenauto naar de Rijksklinieken werd vervoerd, was •hij bij aankomst reeds gestikt. T ijd e n s het hevig on woef van Maandagavond sloeg de bliksem in den molen De bonte Hen" aan den Kaive, ring dijk te Zaandam. Een gede-1<<- van eten roede werd weggeslagen, terwijl vn be gin van brand ontstond, dat door dc Zaan dijker spuit werd gebluscht. Van den molen „De liaan" in den Kal- verpolder werd de etec-trischo gele ding ge troffen, waardoor de motor begon te draaien Op een derde plaats in denzelidcn po ier werd een hooimijt tengevolge van het 1 .uel- vuur een prooi der vlammen. FEUILLETON. Een Keizersdroom. 42); Het is zoo, gij \vord>t oud en zwak, Be val i'k u niet teen gift-drank te bereiden voor den muiter Vindex,' die mij van den troon wil stoaten om den afgoleefden grijsaard, Galba, met het keizerlijk diadeem te tooien? Beval ik li niet eenzelfde drankje voor Gal ba te bereiden dat teen vriendenhand hem reiken zou? Zoo was uw (bevel, o, Caesar- en Locus- ta gehoorzaamde. En met welle een uitslag? donderde Ne ro haar .-tegen, zich vlak voor haar plaat send; trekt Vindex niet met de Gallische le gioenen op tegtea Rome? Waagt niet reeds het volk door goud ew beloften verblind, zijn partij te kiezen cn wordt het zelfs niet on der de senatoren gefluisterd? Maar ik zal ze -tuchtigen, die vermeteitem O, had het Romeinsche volk slechts één mek, met vreugde zou ik schelprechterzijn. Wie bleef er -dan, waarover Nero zou willen gebieden? vroeg Locusta spottend.' [Wie om den nieuwen halfgod, Nero-Dyony- éos knielend te vereeren? Verbitterd zijt gij, O Caesar op uw volk, wees heb liever op uw zeiven. Staat 't u tegon te leven onder vfcien de slaven, welnu, drink dan den drank, dien ge mij afsmeek,it in den macht toen ge uil- die taveerne mijner zuster opsteeg naar mijn woning. Waarom doodt ge u niet, Nero? Wijl ik leven wil, vrouw, leven en ge nieten. Genieten? Kan de werteld u nog iets genietbaars geven, nadat ge liet- leven in al le volheid, hebt genoten? Wat blijtt u over? •De beker 'van den wellust, tot- den bodem hebt ge dien gteledigd De macht? Gij zegt het zelf, het is ellendig to heerschen over één volk van slaven. Dc haat? Dien, o Cae sar, hebt ge uitgeput; hoe klein; hoe verba zond klein- moet het zijn voor nem die zijn haat aan armzalige schepselen bevitedigd, den haat waaraan een Agrippina is geof ferd. Moedermoord, broedermoord, vrou- wenmoord Caesar, sierfvoor u is niets meer te hopen van het leven. - Gij dwaalt, riep Nero triomfantelijk. Gij daalt, vreeselijke vrouw. Eten schat blijft mij nog, als allea mij ontrouw kvordt; de liefde, vriendschap. Locusta hoonlach te. Wie bemint Nero, tenzij de beul, die hem zijn rijke verdiensten dankt. Wie mij bemint? Een jongeling, edel en goed als geen tenkele; een jongeling, aie alle rijkdom, allé eer verachtte, die ik aan zijn voeten legde, die mij als een bloem is te midden- der wildernis Sporus. Sporosl lj soli j k klonk Locusta's lach. Kunt ge he-t drijfzand vertrouwen waar- Op uw voet trnttii aan den oever dter zee? Kunt ge ongedaan- maken het goochelspel, dat ge meib hem speelt? Zeg mij dan welk recht hebt ge op zijn vriendschap. Ja, wan neer iemand dten jongeling openbaarde, dat op Nero's bevel in Locusta's herberg ,een slaapdrank zijn zinnen omnevelde, dat ge durende zijn sluimering de dolk in een gor del 'werd verwisseld met een onschadelijk ding, dat in zichzef terugsprong, zoodra het teen voorwerp raakte, zij het ook oen men- schenborst Wel kon de groote Nero in het bewustzijn zijner veiligheid don dolkstoot van den jongeling afwachten-, wel in het- gevoel van volkomen zekerheid zich grooti moedig en verheven toonen Een rauwe k-eet onderbrak Locusta's woorden. Nero werd biteek. Dat is Sporus' stem riep «hij buiten zich zeiven. Wanneer hij gehoord heeft, wanneer hij de goden mogen u genadig zijn, vrouw, zoo ge aan Nero den laatsten band hebt geroofd die hem nog aan de mensch- heid bindt. Verachtelijk rustte Locusta's oog op den keizer, die met. luider stem om Tigetinus riep. De Moor verscheen). Zaagftge Sporus? Was hij in dteze zaal? Niet dat ik weet, heer. Ik hield de wacht in de voorzaaL, -c/ooals ge mij bevolen hebt, doch ge weet or zijn veel geheime gan gen in het gouden 'huiis ej\ Sporus is rne/fc alle vertrouwd. Nero wenkte hem te gaan. Het was toch zijn stem f-luisterde hij, ik zal hem laten zoeken en Tigolinus had zich niet verwijdert, in deemoedige houding stond hij op den drem pel. Wat wilt ge nog, vroeg de Caesar op ruwen toon.' Heer, er is een slechte tijding geko men; met grooten spoed en oen (talrijk le ger nadert. Vindex de hoofdstad. Dte legioe nen dragen Galba's naam, de provinciën vallen hem bij, en zelfs in Rome In Rome! Men waagt in Rome den naam Vindex uit- te spreken? viel Nero uift. Men waagt het o heer, ten men waagt nog meer. Zoo even krijg ik bericht dat in den laatste nacht drie uwer beeldzuilen van hun voel Lukken zijn afgerukt en in het slijk zijn V rtreden, dat smaadschriften in heit keizer'jk paleis zijn gevonden, dat zelfs do schep n van Alexandrië, die zand voor het circus brachten, door het volk zijn aan gehouden, omdat het in dio schpen eeno hi ding Egyptisch metel vermoedde, dat op uw bevel was gezonden om den hongersnood te lenigen, die op het oogtmblik Rome's arme bevolking bij duizenden wegraapt. Doet zij dat? riep Nero gramstorig, dan is de hongersnood nrij een welkome bondgenoot die den beul veel werk spaairt. Maar ik zal mild zijn en jubelen zal het volk op het hooren van- Nero's naam. Reeds maken de leg oenten zicli op le„v ;i ..x; de uitslag maakt mij niet bezorgd, want on bedwingbaar -is Nero. Alleen, voor zij uit- /treHkeh, zullen zij deelnemen aan een schouwspel, dat ik Rome's volk bereiden wil, opdat het Vindex vergete en dten hon gersnood en de Alexandrische schepen. Ik zal spelen geven in het circus zoo groo'.sch zoo schi-bte-rend als de wereld nog niet heeft gezien. Gij, Tigelinus zult de zorg danrvoof op u ntemen, ga en laat van het Forum ver kondigen, dat ik over drie dagen het Ro meinsche volk bij die spelen wacht. Grijnzend verdween TigeLinuns cn nauwe lijks was hc{, voorhangsel achter hem dicht gevallen. Vrouw, zeide hij en zijn blik scheen het oog der giflmengster te doorboren, ik zag op uw gelaat, toen men mij het btericlit van Vindex bracht, een straal van vreugde. Wanneer gij mij hebt- verraden en dat bebi ge, onderbrak hij zich zo'vep toornig. Zie mij niet zoo spottend aan, meen niet Nero het hoofd te kunnen bieden, omdat hij het voor goed vond gebruik te maken van uw duistert» kunst, niet onkwetsbaar zijt gij# vrouw en bij tie goden

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3