„Se Utoh Curat." Tweede Blad. Vrijdag 2 Juli 1920. Uit de Pers. HET EINDE VAN DEN SCHOOLSTRWD. Naar aanleiding van de aanneming der Onderwijswet dooi- de Tweede Kamer j.l. Woensdag schrijft De T ij d onder bo- vcrtstaandjen titel ben artikel', hetwelk aldus aanvangt ,,Uit de diepte des harten van het Katho lieke Nederland moge een Te Deum lau- damus naar den hemel klimmen als een duizendvoudig dankbaarheidegebed van Gods Jubileerend volk, nu het gistciten op een der belangrijkste tijdstippen in de ge schiedenis van zijn emancipatie den school strijd heeft afgesloten. Wat onze voervade ren doer hun gebed en principieele ver langens hadden ingeleid, wat de Bisschop pen van Nederland in hun wilskrachtig Mandement hadden geformuleerd, wat door onze staatslieden en de Katholieke Staatspartij niet alleen in ds programma's was opgenomen, maar ook in elke nieuwe episode van den jaren langen schoolstrijd als een minimum werd bepleit in heit Parlement en verdedigd in de Katholieke pers, is ons eindelijk onder het christelijk bh wind, dat zoo zegenrijk Nederland be stuurt als een natuurlijke vruchit der op óffering en volharding van alle geslachten in den schoot gevallen. En de offers, die onze oudera en voorouders aan het Katho liek onderwijs tien koste legden offers in goud en zilver, groolter offers van edelmoe digheid en toewijding vinden thans hun ibelooning in de Onderwijswet-De Visser. De geschiedenis van den schoolstrijd, volgens den ouden stijl heeft gisteren haar laatste hoofdstuk geschreven. Maar als een „eeuw van onrecht" zal zij de herinnering bewaren aan het) langzaam uitstervend ras der oude liberale monopoliehouders, die zich decennia zoo wreed vergrepen hebben aan het volksgeweten en ter wille van hun kinderen niot alleen de christelijke ouders dwongen, om met hun belastingpenningen een liberaal onderwijs te bekostigen, maar bovendien om eigen scholen tie bouwten en óm den wille van het christelijk beginsel nog eens afzonderlijk te betalen De historische dag van gisteren is de revanche geweest der Grondwet van 18-48, die na tientallen jaren van het telkens'zich "(hernieuwend Katholiek bewustzijn, het welk men tevergeefs onder de placcaten •had trachten te smoren, eindelijk de op richting van bijzondere scholen vrijstelde van de koninklijke vergunning, die niets koninklijks hacl, omdat zij het christelijk onderwijs als iets schier misdadigs regle menteerde. De dag van gisiteren Weeft) ook de liquidatie der liberale wet van 1878 en den hooghartigen 'lieer Kappeyne zien vol trekken door de-zefdte Kamer, waarin hij ;eenmaal de zinsnede deed weerklinken, zoo kenschetsend voor de libertijnsche al leenheerschappij dier dagien, daitj de min derheden maai- onderdrukt moesten wor den." jarige bewoonster, de wed. Laman, geb. O verduin, het recht zou hebben daarin ge durende haar leveni zonder betaling van huur te blijven wonen. Genoemde weduwe wil nu van haar levenslange zakelijk recht van gebruik afstand doen tegen een uitkeering van een bedrag van f -400 voor eens. En aangezien het B. en W. niet onge- wenscht voorkomt, dat de gemeente reeds rhans de algeheele vrije beschikking over bet pand krijgt, geven zij in overweging op de namens de wed. Laman gedans aan bieding in te gaan en mitsdien te bes!ui- ton bet recht van gebruik, hetwelk de wed. LamanO verduin op het perceel Haar lemmerstraat No. 76, hoek Brandewijnsteeg heeft, af te ikoopen tegen betaling door de gemeente van een bedrag van f400 voor eens. Ben o era in gen on ontslag bij bet onderwijs. Onder medtedeeling, dat hun College geen aanleiding heeft gevonden om zijn voordracht ter benoeming van een onder wijzeres aan de openbare Meisjesschool ls'e klasse alhier, die in de vorige verga dering door den Raad werd teruggewezen, to wijzigen bieden B. en W. deze voor dracht weder gelijkluidend aan. n.l. lo. mej. M. H. Saraber; 2o. mej. S. M. Blom; 3o. mej. J. F. L. Schnabel. Voor de benoeming van onderwijzend- plaatsvervangend hoofd aan de o.l. school der 3e klasse No. 3 ontstaan door het eer vol ontslag, verteend aan den heer G. Gö- sir\k, worden voorgedragen de heeren:"lo. A. Sjouw, alhier; 2o. W. Caro, ite Hoender- Ioo; 3o. Tj. van der Beek. te Leeuwarden. In de vacature van onderwijzer aan de school 4de klasse No. 1 (met. ingang van 1 Juli a.s. genaamd school 3e klasse No. 5), ontstaan door het verleend eervol ontslag aan den heer G. B. Engeltjes, worden voor gedragen de.hteeren: lo. W. Caro, te Hoen- derloo; 2o. J. W. van Leeuwen, te Den Haag; 3o. J. B. A. van der Swan, te Maassluis. Ter vervulling van de vacatture van on derwijzeres in het teekenen aan de open bare Meisjesschool 2e klasse, ontstaan door het. leervol ontslag, verteend' aan me vrouw G PannekoekVan Bemmel, wordt door B. en W. ter benoeming voorgedra gen: mej. G. J. M. Hoeks, thans reeds tij delijk als zoodanig werkzaam. In verband met zijn benoeming tot lee- raar aan de school van het Genootschap „Kennis is Macht", werd door den heer J. Huge eervol ontslag gevraagd uiib zijn be trekking van onderwijzer aan de openbare herhalingsschool voor Jongens. B: en W. stellen voor dit ontslag ingaande op 1 Sep tember a.s., eeiwol te verleenen. Uitbreiding personeel gymnastiekonderwijs. Tot nog toe vangt het gymnastiek onder- Tot nog toe vangt het gyronastiekonder- zers(essen) wordt gegeven, eerat aan met het vierde leerjaar. Het) komt B. en W. mofj den districts schoolopziener wenschelijk voor, dat reeds in het derde leterjaar aan die scholen dit onderwijs "aan vakonderwijzers wordt op gedragen, waarom zij den Raad in over weging geven goed te keuren, dat het aan- •tal leerkrachten in de gymnastiek met één wordt uitgebreid. Uit de Omgeving STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Aankoop van een perceel te Leiderdorp. Zich aansluitende bij het advies van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit geven B. en W. 'den Raad in overweging: a. te besluiten tot den aankoop van h-et perceel kad. bekend Sectie A No. 3768 aan de Dorpstraat No. 57, te Leiderdorp, groot 7 A. 10 c.A., voor de som van f10,025; b. te besluiten tot aankoop van een naast bet sub a bedoelde perceel gelegen strookje grond, deel uitmakende van het kadastrale perceel Sectie A No. 3769, groot 190 c.A. .voor de scan van f200. Genoemd perceel zal strekken tot ambts woning van den filter dér Gasfabriek, die in Leiderdorp (moet woiien. Afkoop van recht van gebruik. Met het oog op een latere verbreeding ivan de Brandewijnsteeg werd in de Raads vergadering van 2 April 1914 tot den aan koop van eenige perceelen in do Brande wijnsteeg besloten. Onder die perceelen was ook het perceel Haarlemmerstraat No. 76, hoek Brandewijnsteeg, hetwelk werd aangekocht voor f5000, terwijl de eigena ren levens bedongen, dat de toenmaals 93- FEUILLETON. Een Keizersdroom. 32) Zijn zaak zal onderzocht worden: ik zelf zal daartoe bevel geven, riep de Casar. Ik verlaat Rome en ga naar het land, waar ik een verzoening vieren zal met mijn moe der. Agrippina zal naar Rome terugkee- ren, het volk verlangt naar haar, en dan zal ilc do zaak van uw vriend doen voorleg gen en is hij onschuldig, dan Sporus, zult ge met eigten hand hem den kerker openen, ga nu. Alexandres, door /Sporus geleid, wilde zich mot sprakteloozen dank verwijderen, doch Nero hield hem nog terug en zei: Gij kent de verblijfplaats van die zan geres die eens do haar aangeboden eer versmaadde, om met haar lied het oor van Nero ito streeten, waar toeft dat kind, want ik verlang haar gezang te hooren. Dafc melisjc ,o Caesar, is niet meer i.n Rome, antwoordde Alexandras; haar blin de vriendin is dood en zij wacht bij goede menechen het uur, dat haar met Aulus ver- tsenigit.. Nidt in Rome? herhaalde Nero onge- loovig. Oude man, durft ge Nero bedrie gen? ütet meer in RoLq.<a herhaalde Aiexan- LEIDSCHENDAM. De Groenteesrrirale. De Groente-Cen trale alhier die gedurende de crisisjaren voor de regbering in exploitatie is geweest, zal binnenkort in publieke veiling worden verkocht LEIDERDORP Jubileum. De heer A. Moraal her dacht gisteren den dag waarop hij voor 40 jaren in diens# trad bij de Posterijen. Van vele huizen wapperde de driekleur. Door de commissie, welke zich uijt de burgerij gevormd had, weerd de jubilaris bij monde van den Edelachtbaren heer burgemeester y. d. Valk Bouman gefeliciteerd en hem te vens namens de burgerij een enveloppe met inhoud aangeboden. Namens het personeel der Posterijen werd door den heer G. de Blanken den ju bilaris een zilveren horloge met ketting aangeboden. Met eenige welgemeende woorden dank te de jubilaris voos de betoonde belang stelling. VOORSCHOTEN. Gemeentel aad. Maandagavond vergaderde de gemeen teraad. Voorzitter: E. Vernêde, burgemees ter. Afwezig de heer C. Eggink Sr., met kennisgeving. De notulen der vorige verga dering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: De kas van den ge meenteontvanger is in orde bevonden. Aan wezig was een som van f 12127.30. Eenige missiven van Gedep; Staten goedkeurende eenige genomen raadsbesluiten. Een schrijven van den heer C. Eggink Sr., meldende dat bij zijne herbenoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een missive van de gemeente Termunte, den Raad verzoekende adhaesie te betuigen met het voorstel van voornoemde gemeen te om de regeering te verzoeken voortaan de gemeenten vrij te laten in het bepalen van hefon be lastbaar inkomen en de bepa ling, dat het onbelastbaar inkomen niet boven de f900 mag gaan, te laten verval len. De voorzitter zegt, dat de verzoeken om adhaesie_ te betuigen den Jaatsten tijd schrikbarend zijn..toegenomen. Spr. vindt het moeilijk over een dergelijke zaak zoo in eens maar een oordeel te vellen. Aller lei zaken van andere gemeenten worden dan besproken en behandeld. Het is hem een raadsel hoe de gemeente Termunte aan een bedrag van f900 komt, daar hem een dergelijke bepaling onbekend is. Spr. stelt voor ook dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Dé beer J. Rraggaar is het met den voor zitter niet eens. Wij zijn. zegt spr., in vele gevallen aan handen en voeten gebonden door de regeering en Gedep. Staten. Beide lichamen dienen als remmen. Wjj hebben het, zegt spr., ook zelf ondervonden, met de heffing vaa den Hoofdei i jken, omslag. Spr. stelt voor om adhaesie 'te betuigen. Ook de heer A. van Os spreekt in den zelfden geest en wenscht. dat B. en W. de zaak onderzoeken en praeadvies uitbren gen. Wethouder van Kempen vi-ndt het op die manier voor de gemeente 'n wan hop i gen itoestand. Steeds komen dergelijke adressen in de vergadering en wanneer alles moet worden onderzocht en behandeld, komt er geen einde aan. De heer Joh. A. Mens zegt het eens te zijn met de zienswijze van den voorzitter. Een dergelij-ke zaak behoort thuis in de Tweede Kamer. Iedere partij heeft daar hare vertegenwoordigers en dat is het aangewezen lichaam dergelijke zaken te behandelen. De heer J. Rraggaar zegt, dat de heer Mens eF op uit is een klein 'politiek kleurtje te geven aan spr.'s betoog, doch dit is niet zijne bedoeling. Spr.- meent, dat niet hert Rijk doch de gemeente bert onbelastbaar bedrag heeft vast te stellen. 'Nogmaals verdedigt de voorzitter h-et voorstel. Waar blijft dan, zegt spr., het recht van de Koningin? Het recht der Kroon? Daarna wordt het voorstel van den voor zitter in stemming gebracht en aangeno men mert 8 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren J. Braggaar en A. v. Os. Daarna worden eenige reclames tegen den Hoofdei. Omslag verwezen naar B. en W. om praeadvies, nJ. vnn P. van Rijn en C. de Graaf. Een adres van de Ned. Vereeniging'rtot bevordering der belangen van verpleeg sters en verplegers „Nosokomos", verzoe kende om de wijkverpleging rte maken tot een gemeentelijken tak van dienst enz. De voorzitter zegt da/t dit voor onze ge meente volstrekt onnoodig is, dat onze ge meente beschikt over ©ene goede R. K. en eerie goede Protestantse!)e wijkverpleging en het beter is dergelijke zaken te subsi dieeren dan in eigen beheer te nemen. Ook dit adres wordt voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek ran den Algemeenen Ned. Bo uw vakarbe id ersbond om in hert Am bachtshuis te mogen vergaderen, wordt in gewilligd tegen de gewone voorwalarden. Een verzoek van de Gymnastiekvereena- ging „Sport staalt spieren" om het gym nastieklokaal gratis te mogen gebruiken. - B. en W. stellen voor het gymnastieklo kaal ter beschikking te stellen van voor noemde vereeniging, doch niet gratis, maar tegen de gewone voorwaarden. De heer A. van Os wil voor deze vereeni- ging gratie gebruiken, daar zij pas is opge richt en slecht bij kas is, waarna de Raad met algemeene stemmen hert voorstel van B. en W. aanneemt. Een jaarverslag van de vereeniging Vak school „Iluis- en Industrieschool voor meis jes" voor Leiden en omstreiten over het jaar 1919 en tevens een verzoek om subsi die voor 1920 voor 2 leerlingen ad f20 per leerling. B. en W. stellen den Raad voor met het oog op de nieuwe wet op de vakscholen, waardoor het Rijk 75 pet. der kosten en de gemeente 25 pet. bekaai t., en deze scholen in ongunstiger omstandigheden zullen ko men, dit verzoek adn te houden en af te w&chtien of mu. subsidie nog noodig is. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Daarna leest de voorzitter de balans over» 1919 van het Badhuisbedrijf, waaruit blijkt dat <de resultaten van dit bedrijf niet schit terend zijn. Immers de rekening over 1919 sluit met een verlies van f 2245.09. Idem de balans van de Voorscliotensche Bouw vereeniging, sluitende met een ver lies over 1919 van f 2059.39,5. Idem de balans gas voorziening der ge meente over 1919, sluitende met een winst groot f2319.24. Idem de balans van de Gemeentelijke wa terleiding, sluitende mert een winst over 1919, groot f 4.83. Al deze balansen worden in handen ge steld van de commissie tot nazien der Ge- meenterekeningen der bedrijven. Een schrijven is ingekomen van de finan cieels commissie, meldende de balans van het distributiebedrijf 'te hebben nagezien en den Raad voorstellende de bedragen als voorgeslteld aldus vast te stellen. De balans over 1919 suit met een verlies van f 22,000. Vervolgens komt in behandeling een adres van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren om de pensioenen te verboo- gen. B. en W. zijn het eens met de motieven genoemd in dit adres en snellen den Raad voor aan de gepensioneerden een toeslag 'te geveni op hert pensioen van 41 pet., waar door de pensioenen aldus moeten worden geregeld: van: G. A. Paap heeft heden f377 wordt f527.80; C. van Meurs heeft heden f 544 wordt f775.GÜ; Wed. P. A. van Leeu wenLangeveld heeflt heden f 33 wordt 326.20, en de Wed. Hoogteijling heeft he den f 446 wordt f 624.20. Hert geheele bedrag voor de gemeente bedraagt dan f 644. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel van B. en W. aangenomen. De pensioenen worden ver hoogd van af 1 Januari 1920. Daarna lest de voorzitter een adres van den R. K. Bond van overheidspersoneel „Srt. Antonius van Padua", afd. Leiden cn om streken, verzoekende aan den Raad het mi nimum loon voor de gemeentewerklieden vast te stellen op f30 per week met. een kindertoeslag van f 1 per week, beginnen de mert hert 3e kind tot het bereiken ran het 18e jaar. Wel erkent ook deze bond dat de loonen van het personeel kort geleden zijn verhoogd doch meent, onvoldoend©; tevens verzoekt de Bond een werklieden reglement vasrt -te stellen enz. De voorzitter meenit, dat de Raad heden niet kan ingaan op dit adres. Immers in Januari heeft de looncommissie voorstel len rtott loonsverhooging bij den Raad inge diend. Deze voorstellen zijn. vrijwel alge meen door den Raad overgenomen. De oommissie heeft destijds de zaak werkelijk ernstig besproken en onder de oogen ge zien. De toestand is sedert Januari niet zoo sterk gewijzigd en hert gaart niet aan nu de loonen van de werklieden maar weer te verhoogen, zonder ook de salaris sen van andere ambtenaren, die percents gewijs veel minder zijn verhoogd, te ver geten. Daarbij komt dat hert rapport der staats commissie inzake de loonen en salarissen van het Gernecntepersaneel ieder oogenblik te verwachten is. Wanneer dit rapport ver schijnt 'kunnen wij zien in hoeverre de 'Ioo- tien en traktementen aan dit rapport be antwoorden. De heer A. van Os merkt op dat. ook bij de commissie stommen zijn opgedaan dat wanneer de loonen stijgen in de particu liere bedrijven, ook deze voor de gemeente werklieden zullen Stijgen en de andere ambtenaren zijn wat hun salaris betreft toch altijd in betere conditie. De beer J. Braggaar zegt, da't de loan- standaard is gestegen. Spr. ktm zich wel vereenigen mét het voorstel om nog af te wachten, mits het niet te lang duurt. De heer J. M. van Kempen meent dat de levensstandaard sin'ds Januari niet is ge stegen. Besloten wordt met algemeene stemmen dit adres aan 1© houden 'tot de volgende vergadering. Daarna komt in behandeling een adres van den Nat. Christ. Geheetonthouders- bond, verzoekende om op het Wilhelmina- feest en den-avond te voren het -tappen van steFken drank te verbieden en ook alle al coholhoudende dranken, als wijn, bier, Mei wijn en dergelijke dranken, wanneer de Raad bbshüt aan dit, verzoek te voldoe?) zal de vereeniging de anti-drank tent niet plaatsen doch verzoekt den Raad vijf we ken voor het feest antwoord op dit adres, daar de voorbereidende maatregelen lot hetl opbouwen van de tenii spoedig moeten beginnen en eenmaal begonnen zijnde zal de vereeniging voortgaan met (het bouwfen van de tent. B. en W. stellen voor op dit adres niet in te gaan en vreêzen -lat d k con toch e -bepalingen een prikkel zeil bij de inwoners vormen en de Ui ,;i t <t in plaat® vanttteter erger zou worden, /.<>.>- als op sommige plaatsen reeds is geschied, wel mag na 9 uur geen sterken drank moer worden getapt.. De Wilh .-iminafe sten hebben hier nog nimmer aanleiding gege ven tot ergerlij lfe dronkenschap. De hoer J. Braggaar uit zijn spijt dab hij zelf geen geheel onthouder is andere zou hij het adres rurjger verdedigen. Men moet vroo- lijk kunnen zijn zonder drank en verzoek# streng toe te zi .-lat ra 9 uur geen steïv kón drank worut getapt. De heer Joh. A. Mens kan zich met het praeadvies van B. en \Y. zeer geed vereeni gen. Het gaat niet aan (bij feestelijkheden de bevolking een dergelijk dwangjuk op te leggen. Waarna hot) adres voor Uennksge- ving wordt aangenomen (Wordt vervo-lgd KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloemen. Als gevolg van liet mooie weer der laatste dagei^ is de aanvoer der verschillende soorten snijbloemen zeer groot. De prijzen zijn van enkele nieuwig heden zeer goed, doch voor de massa wor den geen loonende prijzen betaald. liet zijn vooral asters, die in groote partijen ko men. De prijzen voor dubbele anjers va- riecren van/f 0.35f0.70 per 100. Enkele zijn veel lager in prijs. Etroobloemen, waar van ook veel komt. worden verkocht tegen f2.10—f2.80 per 100 bos. Parel-anjers en groenharlen gaan goedkoop. Laterus van f0.35—f 0.70 per 100. De eerste dahlia's brengen goede prijzen op. RIJNZATERWOUDE. Posterijen. Vanaf 1 Juli is de buslich ting 'cs morgens 6.50 uur en s avonds ook 6.50 uur doordat de post} 's avonds een uur later vertrekt. V SASSENHEIM. ^Burgerwacht. Onze plaatselijke bur gerwacht) heeft Zaterdag en Maandag j.l. een proef wedstrijd gehouden. Er werd over het algemeen goed geschoten. Op grond van de uitslagen zijn de deelnemers (76) in vier groepen verdeeld. Elke groep schiet op en avond van de twtee komende weken den eindwedstrijd; de teerste groep Woensdag 7 Juli a.s. Voor. elko groep zijn vijf prijzen beschikbaar gesteld bestaande uit luxe voorwerpen. De wedstrijden hebben plaaia aan het einde van de Julianastraat of bij slecht weer in do zaal van hot hu el „Het Bruine Paard". Aangezien de-strijd vooral in de drie teerste klassen zeer scherp zal zijn, zal het voor 'het pubhek niet onaar dig zijn deze wedstrijden bij tie wonen. Hun wordit daartoe, voor zoover de ruimte hert toelaat de gelegenheid gegeven, mits zi$ zich streng aan do bepalingen van den com mandant houden. Een teereprijs is beschik baar gesteld voor den schutter uit welke klasse ook, die vijf rozen (60 punten) schiep. .SPORT. OLYMPISCHE SPELEN. De korfbaldomonstratie Als aanvoerders der twee ploegen, die in Antwerpen zulten spelen'zijn uitigenoo- di'gd de heeren H. W. Vliegen en F. A. v. Zimmeren, terwijl dte heer W. L. Repko als scheidsrechter zal optreden. Volgens opgave in 'b officiee' orgaan van den N. K. B. brachten de 'tors al ruim ƒ1380 bijeen voor de e -reis. KORFBAL. Korfbal op de Olympisch - Op die Olympische spelen te Aru. zal korfbal gedemonstreerd worden doof twee Hollandsche ploegen. Tot deelneming aan dien demonstratie-wedstrijd zijn voo-r twaalftal A uitgenoodigd de dames Fr. Jansen (D.V.D.); Jo Jansen* A. van Doorne en A. van Beek (D. E.V.); E. Tennisse (D.F..D.) en T. Donckcr (D.T.V.); invalster M. Gregorius (D.T.V.); heeren: hi. W. Vliegen (D.E.V.); J. Brinck L. Brinck en G- de Nie (allen D-V.Dd; G. C C. Sieverts (D£D.); L. van Koesveld (D-F-V.). Invaller N- Ouwehard (D.E.V.). Aanvoerder yan deze ploeg is H. W. Vliegen. Voor twaalftal B zijn uit pnoodigd: de da mes J- Schijthuizen en C. Chris:iaar.s0 (Fttuks); M.' Schijfsma. H. van Girt 1, A Udo de Haes cn A. S. Ballego (alten Vhcsse Leiden). Invalster is mej. F. Dekker (O.S.C.R.) Heeren: F. A. van Zimmeren. A. Onw-rtouk en •F. Schilthuizen (Fluks); J. G- Nysingli. K- Nietiwènliuizeii en A. van der Reydetv (Vites-1 se). Invaller: G. de .Mey (Dee: CV Aanvoerder van deze ploag an Zimmerman. tiros, den tyran kalm in liet gelaat giendo. Sporus, die inmiddels de zaal verlaten bad, verkondigde thans dat Tigelinus in do voorzaal de bevelen dce keizters wachtite. Gij kunt gaan, doch wtee u zoo ge liegfc, wendde Nero zich tot Alexandres, en ouk gij Sparos, laart mij met Tigelinus alleen; gewichtige zaken nemen mijn geest in be slag, een grootte daad waarvan de leeuwen nog zullen sprteken. Terwijl de Moor bet vertrek van zijn kei zerlijken meester betrad, voerde Sporus den ouden priester naar buiten. Tranen ston den den jongeling in lie oogen. Gij hebt mij het hart geroerd, zeide hij, hem de hand drukkend, waarlijk, het kan geen siechto godsdienst zijn, die zuii.e woorden zijn verkondigers doet spreken, waarvoor men lijdt en sterft. Wees onbe kommerd; ik zal over Aulus waken en een plaats zoeken waarheen hij vluchiqn kan om zich voor nieuwe u a nis lagen te beveili gen, zoodra inijn hand hem de gevangenis opent. Deze plaats is al gevonden, riep A'lfiKandrqs levendig, en een met een wasze gel gc.-ioten schrijven Üe voorschijn halend, ging hij voort: Geef Aulus dit papier, zoodra hij in vrijheid is, het wijst hem den weg naar een veilig oord; ik vertrouw bet u toe, o, jongeling; wee u, zoo dit blad door uw schuld in verkeerds handen komt, het ver derf- ran onschuldig») kwam over uw hoofd. Gelukt het u niet, dit onder Aulus' oog te brengen, zoo vernietig het Ik beloof het u, antwoordde Sporus, het schrijven bij zich stekend, geen ander oog dan dat van Aulus zal zien wat gij mij toevtertrouwt;. Ik dank u, jongeling, en neem mijn zegen, zei Alexandres. Ik zal voor u biet- den, opdat uw hart en uw ziel rein blij ven als tot dusver tenlidden van zooveel verderf en zonde. Ttenvijl Sporus en Alexandres van elkah- der afscheid namen, onderhield Nero zich met zijn gunsteling Tigelinus. Gij hebt het plan gezien, zeide hij, wat ik heb uitgedacht? Dat heb ik, o Caesar, heMs meesterlijk; een druk, een nik aan het koord, de bodem opent, zich, eti al wat leven heeft stort in de golven. Ik zte'f zal mij in een boot redden, die ik kort voor het beslissend oogenblik ite water laat. Gij verbleekt,'Ceasar, ging hij voort, het is het werk van een oogenblik en uw macht is onaantastbaar. En toch, het is mijne moeder, mijne moeder, fluisterde Nero toonloos. Maar gij hebt gelijk Tigehrws; Nero is zoo hoog, zoo verheven boven de gewone stervelingen, dat hij dat gevoel niet meter kennen mag waarmee het volk praalt, kinderliefde, ik heb ze nooit gekend; Agrippina was trotsch en beerschzucktig, meer (de moeder des kei zers, dan Nero's moeder. Laat haar val len; doch groot, Ntero waardig, moet zij ondergaan En igroot zal de brandstapel zijn, Tigelinus, ging hij voort en zijn oogen vlamden, die wij haar tor eere zullen doen ontsteken. Dat zal Rome zijn; in vlammend Bchrift zal het brandende Rome Nero's grootheid verkondigen aan' de sidderende wereld, en uit de ruinen zal ik 'n nieuw, schooner Rome doen verrijzen, dal waardi ger is de hoofdstad -te zijn van mijn rijk, dan deze smaktelooze, hoekige verzameling van nauwe, onbegaanbare straten en mark ten. Wanneer ik dan niet meer behoef te Vreezen da# een heerzuchtige moeder de macht met mij verlangt te verdeel cn, laat dan het) volk morren en liet toeval de oor zaak noemen, om het eren, wij zullen het bezigheid en verstrooiing gteven,. Hoor mijn \Yil. Eerbiedig legde de Moor do 'hand op de borst en boog. Ik luister, o Caesar. Den avond ma den dood' zal er feest zijn in mijn tuinen, een feest als de we reld nog niet heeft gezien. Niet alleen voor Rome's adel heel heil volk zij Nero's gast, laat den wijn tin stroomen vloeien, dubbel gtemengd met den drank die Locusta^s kunsli weet te bereiden. Ieder vermaak is geoorloofd, bet dolste, het ongehoordste, wand 'het as feest van Caesar. En als dan de nacht zijn donkere mantel sprc.,.1 over de reuzenstad, dan zullen wij haar roe# sterren sieren dan Tigelinus, is hert. uw zaak de hoofden der gasten te ontvlam men; dan mogbn de fakkels, die het feest verlichtten., met wild gejuich door de stra- hun work te doen tot allee eene vuurze* bun gedragen worden om hier en daar ig, alleen de keizerlijke 'tuinen moeten voof he# beangstigde volk een toevlucht zijn. Zoo wtil ik het slot van het titeest dat Ner# aan zijn volk geeft. O, ik ben er zeker varii de goede burgers van Rome hebben moer tta doen, dan zich over dingen Ie 1 en die eenmaal gteschied,.iDok 'n Q worden. HOOFDSTUK XII. Onbewogen lag het Tyrrh onder de brandende «tintten <l v en een onmerkbaar koe11'" 1 ,uwe golfjes n>H r.p- «H

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3