Tweede Blad. Uit de Omgeving Woensdag 30 Juni 1920. BINNENLAND. Invoering Arbeidswet Naar wij vernemen, rijn thans alle alge- meene maatregelen van bestuur, nocdig voor de invoering van de Arbeidswet voor fabrieken en werkplaatsen, gereed, en om advicts aan dgn Hoogen Raad van Arbeid gezonden Kredietverleenir.j aan kweekers. Ingekomen is een wetsontwerp tot wijzi ging en verliooging van het zevende hoofd stuk B der staatsbegraoting 1920, waarbij ,f 250,000 wordt aangevi'aagd voor uitgaven, voortvloeiende uit garantie voor credieten aan boomkweekers en 'tuinders, die tenge- yol'ge van de tegenwoordige buitengewone omstandigheden bijzondere moeilijkheden in hun bedrijven ondervinden. De memorie van toelichting schetst de moeilijkheden, waarin de Nederlaudsche boomkweekerij ten gevolge van den ooi'- iogsloestand kwam te verkeeren. In 1919 zag men het bedrijt aanvankelijk weer herlevèn, al waren de omstandighe den nog in hooge mate zorgelijk. Het valu ta-vraagstuk echter heeft de toen gewekte hoopvolle verwachtingen opnieuw vernie tigd. Ook ten aanzien van het tuindersbedrijf, met name wat de kleine tuinders betreft, bestaan gelijke moeilijkheden. Deze moeilijkheden en haar oorzaken dragen een zoo bijzonder karakter, dat de regeering het, tot instandhouding van deze bedrijfstakken, do het algemeen belang wenschelijk acht met rijkshulp voor de hierbedoelde oorlogs-slachtoffers de moge lijkheden te openen door eigen krachtin spanning weder in hun onderhoud te voor zien. Het ligt in de bedoeling bij de kreclietver- fleening te werken in nagenoeg dzlfde lijn als de regeeringscommissie voor het Mid- denstandscrediet steeds heeft gevolgd en dus gebruik te maken van de talrijke ban- iken, die speciaal ten behoeve van het land- en tuinbouwbedrijf' werkzaam zijn. Geen crediet zal worden toegestaan, waar hij niet voor ten minste 10 pet. zulk een bankinstelling zal betrokken zijn. Het is de bedoeling voorshands niet verder te gaan dan tot een totale credietverieening van f 3,500,000. Voor/ het verlies, dat de Staat zal kunnen lijden en voor onkosten wordt f 250,000 uitgetrokken. De hierbedoelde uitgave komt geheel ten laste van den crisisdienst, j Dat is bet toppunt. Men schrijft aan de „Volkskrant" óver een gesprek over het anti-revoutieont- werp: „Deze week reisde de heer Duysnaar Den Haag in gezelschap van twee andere heeren, blijkbaar ook Kamerleden, doch van en andere partij dan die van den heer Duys. De heer Duys, 'loslippig als hij is, Vertelde aan deze heeren, dat hij ziich wel met genoemd wetsontwerp kon vereenigen dat hij niet geloofdte, da'fc diit onthverp aan partij, vakbeweging en propaganda eenigte belemmering in den weg zou leg gen; dat hij zelfs iets goeds erkende in liet ontwerp en dafc 'hij er persoonlijk best voor zou kunnen stemmen, imaar dat het bij hem ging om de agitatie, die uit het wets ontwerp viel te halen. De heer Duys heeft hierdoor wel een kiikje gtgeven op de socialistische mislei dende 'tactiek. Men hteeft hier slechts te vergelijken hoe socialisten voor heti volk spreken, met hun eigen overtuiging. En de vraag waar de farizeeërs, huiche laars e.d. te vinden zijn, is niet moeilijk tie beantwoorden." ALPHEN AAN DEN RUN: Getoncif»e/icfëoommissie. De commissa ris der Koningin in de provincie Zuid-Hol. land heeft benoemd tot lid van de Gezond heid sconnnissie te Alphen a. cL Rijn, den heer J. Hengeveüd Jzn, architect te Alphen a. d. Rijn, als opvolger van den op zijn verzoek eervol als lid der commissie ontsla gen heer A. H. Goldberg te Hazerswoude. ALKEMADE. Inenting. Zaterdag 3 Juli" a.s. Is er ge legenheid tot kostelooze inenting en wel 'te Rijpwetering in de o. 1. s. om 12 uur, te Oudewetering in de o. 1. s. om 1 uur en te Roelofarend9veen in de Jongensschool om 2. uur. HH.LEGOM. Vrije Zaterdagmiddag. Zaterdag gaf voor 't eerst onder de Bloemistpatroons de heer G. Telkamp aan zijn geheele personeel don vrijen Zaterdagmiddag. Pastoor Mes. De Zeereerw. heer Pas toor Mes van Sint Jozef, sinds half Maart hi en, gevoelt zich voortdurend onwel. De temperatuur is hoog on de longen zijn niet in orde. Z. D. H. de Bisschop van Haar lem heeft den Pastoor dan ook verlof ge geven een rustkuur te ondergaan. Z.Eerw. bevindt zich thans te Apeldoorn. Moge hij weldra geheel hersteld' terugkeeren! Mond- en klauwzeer. Terwijl de vee houders in de Zilk tot heden vrij gebleven waren van de beruchte ziekte mond- en klauwzeer, begint deze ook thans onder hun vee te heerschen. Prijsdaling. De prijzen der doperwten op de veilingen dalen sterk, zelfs benoden de» gecontracteerde prijzen. Woningbouw. Behalve de G7 arbeiders woningen die thans gebouwd worden, zul len, auog aan de Meerstraat 16 burgerwonin gen verrijzen, terwijl door Patrimonium mede bouwplannen bij den Raad zijn in gediend. LISSE. Aardappelen. Op de veiling van de Tuindersvereen. „de Eendracht" liepen de prijzen dei-vroege aardappelen alhier van 14 tot 15 cent per Kg. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. Afwezig- wethouder Warmerdam. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gtebed waarna de notulen der vorige verga dering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de Orde is: 1. Ingekomen stukken. Verzoek van he't gemeentebestuur van Ter- munten om ad'haesie te betuigen aan het door gemeld bestuur «aan de Regcering ge richt} adres, waarbij protest wordt uitge sproken tegen het feit, dat de minister van Binnenlandsche Zaken de wensehlijkheid heeft kenbaar gemaakt om dten aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud in geen ge val te doen stijgen boven f 900. B. en W. stellen voor bat adres voor kennisgeving aan te nemen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 2. Benoming van een vierde leerkracht aan de O.L. School ie Zilk. Op de voordracht opgemaakt door B. en W. in overeenstemming met den arrondis- sementlsschoolopziener staan de heeren: 1. J. G. van*de Nes, Haarlem; 2. Jan Pas- schier, Noordwijk; 3. Jan Marijt, Noord- wijk. Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer J. G. van Nes 'terwijl wordt besloten de benoeming te doen ingaan op 1 Juni j.l. Bij de rondvraag vraagt do 'heer k. H. v. Noort of er al verbetlering is gebracht in den Bchulpweg bij Bakker en of er geen voorzieningen, zijn te treffen dat ook de Gooiweg even voorbij Steenvoont in bete ren .toestand wordt gebracht. De voorzitter zegt, dat de zaak bij Bak ker in onderzoek is, terwijl ook Üe noodige zorg voor den. Gooiweg zal worden besteed. De heer Geerlings vraagt of al accoord is- gemaakt met H. Heemskerk om een ge deelte bosch op Je (ruimen nabij de wed. Kemps om zoodoende de bocht aldaar min der gevaarlijk te doen zijn. De voorzitter hoopt in de volgende Raads zitting het accoord voor te leggen. Tot slot wijdt de Voorzitter-er op, dat het hoofd der school 'hem heeft verzocht om in de Zilk eten bergplaats tie bouwen voor diverse zaken die thans nu het 4e school lokaal its in gebruik genomen aldaar niet ineer kunnen worden geplaatst. De voorzit ter is van meening dat zulks wel wensche lijk lis doch dat dan een ruimere bergplaats moet worden gebouwd, die later ook even tueel voor andere dcteleinden kan worden gebruikt. Besloten wordt de opzichter dien overeen komstig de noodige plannen te laten makten. Het gebouwtje zou dan .tegelijkertijd met de huizen, die op 't .terrein van W. Heemskerk in de Zilk zullen 'worden gebouwd, worden aanbesteed, waarna dte openbare zitting wordt gesloten en wordt overgegaan in ge heim comité. OUDE-WETERING. Zwemmen. Bij de wedstrijden van de Amsterdamsche Zwemclub behaalde onze plaatsgenoot W. van Staveren in het num mer rug/wemmen 100 M. voor juniores den 2den prijs in 1 min. 41 4/5 sec. FEUILLETON, Een Keizersdroom. 31) Heer zeide-hij op bescheiden toon, doch met vaste stem. Wat ik eens gezegd heb, zeg'ik" nog heden,, al hing mijn leven, het levten van mijn vriend er vanaf, nim mer zal ik de waarheid verloochenen, die heel mijn ziel met haar licht vervult. ïk sprak tot u, o Caesar, beschik over mijn hoofd. Aexandros schudde het hoofd. Christenen te behooren? Spreek vrij uit, ging Nero voort, ik geef u mijn keizerlijk woord, dat u geen haar zal-g'ekrenkt wor den, zelfs al vlaraden alle christen-licha men mijner keizersstad op een geweldigen brandstapel, gij alleen zoudt. gespaard worden; want het zou mij verheugen, uwe wijsheid te schande te maken, u grijsaard, eens nog vol dteemoed aan mijn voeten te zien en uit uw mond te hooren: Genade heer, ij.del was mijn geloof, eeuwig de oude goden. Alexandras schudde het hoofd. Ik zou den dood mijner broeders niet overleven, sprak hij, en zoo het mijn plicht gebood zou ik als laatst overblijvende het zaad van het ware geloof op den rotsgrond ui'.sixooien maar als afvallige zult gij mij nooit aan uw voeten zien. Gij christenen zijt hardnekkig fin ge loof. Wat heeft uw godsdienst u- gebracht? Ik liet u vervolgen, kruisigen, verbranden, naar het mij goeddocht; strafte uw God mij daarvoor? Zie, ik daagde Hem in het strijdperk, ik ontwijdde, wat gij lieden noemde en hij had geen bliksem die trof. En de tweede God, dien gij verteert, en dien gij Christus, Gods zoon noemt. Hij straft mij evenmin als hij vermag u voor mijn toorn te beschermen. Hoor mij aan, o Caesar. Tot u sprer kende spreek ik tót den tijd zeiven, waar in wij ons bevinden, zoo vol wellust en verdorvenheid, waarin noch rouw, noch 'geloof te vinden is, waarin alles wat groot is en verheven wordt gesmaad, onder drukt en veracht; want in u, o Caesar, is deze tijd belichaamd. Gij staat aan de spits dezer wereld vol schande. Laat mij u daarom antwoorden: Gij vraagt waarom onze God, waarom Christus u niet straft voor uwe boosheid? Omdat gij het werktuig zijt in Zijne hand tegen ons. Of mteent gij dat het Hem niet licht zou vallen uw arm te verlammen en tot u te spreken in de taal des donders wanneter alles gebogen ligt aan uw voeten, tot zelfs uw goden me gij als vaisallen van uw troon beschouwt? Juist een Nero heeft het chirstendom noo- dig, ppdat het groeie in de vervolging. RMN3ATERWOUDE. Zwemmen. Behalve de reeds vermelde bekroningen viel bij de wedstrijden der Amsterdamsche Zwemclub aan P. Kraan nog de 2de prijs ten deel in het nummer 100 M. rugzwemmen in 1 min. 35 2/5 sec. De lste prijs snelzwemmen bracht B. Kraan in het bezit dor door H. M. de Koningin uit geloofde medaille, d<e lste prijs wisselslag- zwemmen 'kende aan P. Kraan de groote zilveren medaille van generaal-majoor A. R. Ophorst toe. ROELOFARENDSVEEN. Post en telegrafie. Nadat 16 Jan. van dit jaar de lieer Van Pesch vertrok naar Medemblik, is thans weer voor vast een di recteur aan het post- en telegraafkantoor alhier verbonden, doordat de heer A. van der Marei uit Rotterdam zijn benoeming als zoodanig heeft aanvaard en in functie getreden is. SASSENHEIM. Uit het bloembolienbsdrijt houw-, tuinbouw- ten zuivelarbeiders, den Ned. bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf en den Ned. R.K. Bond van bloemist-, "tuin- en veenar beiders ,,.SL tDeus Dedit" werd do volgende circulaire aan de heeren werkgevers in het bloembollenbedrijf toegezonden. Haarlem, 24 Juni 1920. Aan de heeren werkgtevers in het bloem bollen jjediij f, niet en wel behoorende tot georganiseerde groepen. M.Ii. Het zal u bekend zijn, dat we met één der paLioonsorganisalios dit jaar ee" overeenkomst afsloten, omvattende do ar beidsvoorwaarden voor het LlocmboHenbe- drijf. De overige groepen werkgevers en ook de ongeorganiseerde patroons voerden wel het loon in, sommigen zelfs teen hoo- er loon, maar hebben toet ons geen, over eenkomst. Ieder zal het echter rechtmatig en -billijk' achten, dat de arbeidsvoorwaar den niet) afhankeijk rijn van een oogen- bilkkelijken toestand en er bovendien eeni- ge zekerheid verkregen moet worden no pens de arbeidsgelegenheid. Vandaar dat de arbeidsorganisaties u voorstellen voor uw personeel de arbeidsvoorwaarden in te voeren, zoo als die zijn vastgelegd in het collctief contract voor het Bloembollenbe drijf, dit voorjaar met den R.-K. Patroons bond afgesloten; echter met dien verstande, dat het minimumloon zal zijn van 1 Juli •tot 1 December f 26 per week, de nol-male arbeidsdag van 6 tot 6 uur rnefc de gewone schafttijden. Weled. heeren; dit beschei den verzoek i9 e.r op berekend, dat het op minneijke wijze wordt ingevoerd; mocht zulks onverhoopt nnieü op minnelijke wijze geschieden, dan behouden bovengenoemde organisaties zich het recht voor dit pro gram te verhoogeiri Waar echter ons pro gram staat in het] teeken van overleg en misschien It e veel rekening houdt met hetgeen dit voorjaar reeds is ovtereengc- komen, vertrouwen wij, dat geen onkel be zwaar daartegen zal ïbestaan en wij zien gaarne voor 30 Juni a.s. uw antwoord te gemoet en zijn gaarne tot bespreking bte- 1 rcid. Hoogachtend voor de besturen van bovengenoemde bonden, w.g. J. SALMAN, Haarem. JAC. KNETSCH. Utrecht. v P. HILGENGA, Leeuwarden. Correspondentieadres: Jac. Salman Scho- ten-Haarlem Billi'tonstraatl 34. N.B. Wanneer wij op dit, ons beleefd verzoek voor 30 Juni a.s. geen bericht heb ben ontvangten., moeten, we zulks beschou wen, als zou door U geweigerd worden bo venbedoelde overeenkomst aan to gaan. Van bevoegde zijde werd ons nader ge meld dat indien door de patroons bovenbe doelde overeenkomst! geweigerd wordt, üe gtakinv onvermijdelijk is. VOORSCHOTEN. Te water. Gisteren liep mej. H. alhier te wandelen met haar hondje. Nabij liet in stituut „Wullings" kreeg het beestje het in het hoofd eens een frisch bad te nemen, tot grootcn schrik van zijn juffrouw. De juf frouw wilde het beestje grijpen met. het gevolg «dat ook zij gedwongen wend een bad, hoewel zeer ongaarne, te nemen, daar zii overwichtig raakte en te water viel. De rijksveldwachter Witteman was in de na bijheid, redde haar uit het water en tele foneerde onmiddellijk om een rijtuig, waar in zij huiswaarts werd gebracht. Borden geplaatst. Aan den Rijndijk zijn thans langs het rijwielpad aan den Haagschen Straatweg borden geplaatst met het opschrift „verboden voor motorrijwie len", wat eene zeer groote verbetering is. De heer van R. uit Rotterdam, berijder van een motorrijwiel, werd Zondag j.l. bekeurd door den rijksveldwachter K. Witteman, daar voornoemde heer 'toch op het rijwiel pad mot zijn motor reed. Schade aangericht door den bliksem. EenTgcn tijd geleden sloeg de bliksem bij een hevig onv der alhier op den bliksem afleider van den toren van-de Ned. Herv. Kerk, doch men vermoedde toen niet dat oolc schade was aangericht aan hel dak der kerk. Toen gisteren een loodgieter bezig was hef leiendak der kerk te herstal len, bemerkte hij dat een deel van het dak was weggezakt; hij toog ter onderzoek uit en bespeurde dat de houten kap der kerk op een lengte van pl.m. 6 M2. in brand had gestaan en de looden slabbe, hangen de over de goot, geheel was weggesmol ten. Do bliksem heeft dus ook hier ernsti ge schade aangericht en men begrijpt niet hoe het mogelijk is dat de brand gestuit is geworden. Hoogstwaarschijnlijk door den' hevigen regen, die bij het onweder is ge vallen. Diefstal. 'Aan het pensionaat ..Bij dorp" zijn hedennacht een vijftigtal kippen gestolen. ZOETERWOUDE. Distributie. De afgifte van suikerkaar- ten zal voor den Iloogen Rijndijk geschie den op Vrijdag 2 Juli nam. van 2—4 uur. Gemengde Berichten. Te Purmerend reed de 30 jarige landbouwer H. Blokker aan den Ka naaldijk met een jong paarc^een der span draden van een paal van het electrisch licht de bovtengrondsche leiding stuk.Deze draad sloeg om de stroomdraden en kwam met genoemden Blokker in aanraking, waar door B. onmiddellijk werd gedood. Een derti en jarig zoogt je van een spoorwegambtenaar nib Kalden- kirchen begaf zich ongeveer oen week ge leden naar de nabijgelegegen Hollandsche grens 'bij Venlo 'om levensmiddelen te gaan koopten. Nu is dezer dagen het lijk van Jen knaap, die 50 Mark bij rich had en het slachtoffer van een roofmoordenaar is ge worden, in een Ixcchje nabij de grens ge vonden. Te Hooghalen is giste- ren de stoomkweekerij van de Sfoomzui velfabriek afgebrand. Oorzaak onbekend. In een v ij ver in het Haag- sche Bosch is Zondag het lijk gevonden van een onbekenden man van ongeveer 50- jarigen leeftijd, lang 1,75 M., kaalhoofdig, gekleed in zwart colberb ostuum. Op het lijk werden gevonden: een portemonnaie met eenig klein geld, benevens twee zak mesjes, een bril met étui en een nagel schuier. De politie verzoekt inlichtingen. De 3 0-jarige landbouwer H. Blokker, gisterenmorgen op den Ka naaldijk te Purmerend met een jong paard, dat een -der span-draden van een paal der bovcngrondsche leiding van liet electrisch licht stuk reed. De,draad viel neer en raak te genoemden Blokker, die onmiddellijk gedood werd. De Nieuwe Courant meldt dat dezer dagen is gebleken, dat in een onzer departementsgebouwen in den voor bijen winter ruim 200,000 kilogram anthra- ciet, (zegge tweehonderdduizend, werd ver bruikt. Dat is dus meer dan 20 wagons. Die verwarming kostte het rijk het luttele sommetje van f 12,000. Op dan Noord blaak te Rotterdam, waar geregeld het gezelschap van scharrelaars in marken en kronen den omtrek onveilig maakt, werd een 22-jarige jongeman, vennoot van een der Rotter- damsche scheepvaartkantoren, aangespro ken door een bekend Haagsch kwartjes vinder, die hem vroeg of hij soms francs te koop had. De Hagenaar wilde 30 cen't boven den koers betalen. De jongeman voelde voor dezen voordeeligëh handel wel iets en men begaf zich naar een café op de Groote Markt, waar de vriend van den Ha genaar zou zijn. Deze was er evenwel nog niet, waarom men besloot voor tijdkorting een kaartje te leggen. De jongeman won eerst, doch bleek na verloop van korten tijd 10,000 francs en f 6300 -te hebben verlo ren. Het jongemensch begon op te spelen en1 riep de politie. Deze arresteerde den kwartjesvinder en bracht hem naar het bureau in de Lange Torenstraat. Échter werd geen cent meer op hem gevonden. Natuurlijk hadden' handlangers er zich reeds mee uit de voeten gemaakt. Te Leerdam is een vier- jarig jongetje door een auto overreden en gedood. Te 'Arnhem raakten op het Graaf Ottoplein «twee met rails beladen goederenwagens, die men aan den motor wagen van dt 'tram wilde koppelen, in be weging. Zij liepen de hellende Graaf Lo- dewijkstraat af, en sloegen onder aan de straat in een bocht om. De werkman, die op de wagens stond, werd onder de rails verpletterd. Een dertienjarige jon gen le Amsterdam» die, na in de zwemitb richting te Zeeburg te zijn geweest, in lief Menvedekanaal zijn zwembroekje uitspoeiN dt, is daarbij in het water geraakt en veis dronken. De 2 1-j a r ii g e bakker 9* knecht <S., uit Heerlen, is Zondagnacht op, Duitsch gebied, een uur van Heerlen, ver* moord. Zijn Jijk werd langs den weg gen vonden. De daders zijn nog onbekend. De politie' to Tilburg heeft, naar de „Nieuwe Tilb. Crt." meldt, een dienstbode aangehouden, die verwacht wordt van diefstal van een bedrag van 6000 a 7000 gulden., te»n «adeele van den heer S., bij wien zij in betrekking was. Er is f 2600 aan bankpapier in haar bezit ge* vonden. Haar verloofde is aangehouden als verdacht van heling. Zaterdagmiddag ont moette te D.iemen een motor-fietsrijder uiH de richting A'dam komende een begrafe nisstoet. Achter de lijkwagen reed een fietsrijder, die ^plotseling te voorschijn kwam, zoodat de motorberijder niet kon stoppen. Deze reed tegen den jongen op, wiens fiets in tweeën brak, maar die er zelf goed afkwam. De motorberijder kwam met zijn motor tusschen de paarden van de lijk koets. De paarden kwamen, te vallen en de motorman er onder. Opgeholpen bleek hij aan het hoofd gewond ie zijn en werd na de eerste geneeskundige hulp per rijtuig naar Amsterdam vervoerd. De motorfiets was vernield. Wegens overproductiel tengevolge van nog steeds zeer belemmer den export naar het buitenland, is op de sigarenfabrieken der-firma F. v. Gardinghe Go. te 'Eindhoven aan een paar .honderd' sigarenmakers den arbeid opgezegd. Gistermorgen is staking uitgebroken in de grootste broodfabriek te Deventer, die. van do firma L. Gantvoorb. De staking dreigde reeds eenige maanden. Sedert November van het vorige jaar is er bij de firma op aangedrongen het lande lijk collectief contract in lvet bakkersbedrijf mede te onderteekenjen. De firma weiger de dit. Een 18-jarige knecht), werkzaam bij den heer Kuipers te Stneek, wiens geheele bezitting Vrijdag in de vlam men opging, heeft de justitie te Leeuwar den bekend, dat hij bezig was met 't vullen van een bus met benzine, en 'toen een wei nig je morste. Zonder de gevolgen te heb ben berekend, nam de onvoorzichtige 'jon den een lucifer en stak daarmee de ge morste benzine aan. Een uitgebreid onder zoek is ingesteld naar de brandstichting in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Het parket heeft de overtuiging gekregen, dat men getracht heeft liet gebouw in brand te steken. Tevens heeft men een gat van 9 c.M. gevondem dat niet in den vloer is gebrand, maar geliakt, vermoedelijk om het vuur trek te geven. De .politie is thans iemand op het spo»r, 'tegen wie bezwarende verdenkingen zijn gerezen; in elk geval moet hij nauw bij de brandstichting zijn betrokken. Het zal hem moeilijk vallen zijn alibi te bewijzen. Zijn arrestatie kan binnenkort verwacht wor den. Het Dordtsche sociaal- democratische weekblad „De Volksstem" verschijnt niet meer. Tusschen Ilorbach en de Locht is op Duitsch grondgebied het lijk gevonden van zekeren M. Spierts, een Hol lander, te Treebeek woonachtig, die bleek vermoord te zijn. Do jongeman, d'ie slechts 22 jaar oud was, was vroeselijk verminkt. Vermoedelijk is hij door een schot gewond en daarna door zijn belager(s) op gruwe lijke wijze afgemaakt. Een portefeuille met een klein bedrag aan marken is hem ont vreemd, alsmede zijn fiets. Door liet parket te Aken is met behulp der Nederlandeche marechnussee een on derzoek ingesteld. De fiets is vlak bij de grens teruggevonden. Het zoontje van den heer Houwing te Gieben kreeg een. trap van een paard tegen de borat, waardoor het na eenige oogenblikken overleed. Te Diever werd een doch tertje van den postbode Westerhof door een adder gebeten, waardoor de arm geweldig opzwol De hulp \an den dokter werd ingeroepen, wien het gelukte het kind te behouden. Gedurende een i gen tijd reeds werd herhaalde1''" 1 s d'-^'iging op gemerkt aan de o i't stadsplan't- socnen te Enkhuizcu. n van den bast werden afgetrokk-^. Li d -t selij kte bladen werd hiertegen gewaarschuwd* doch zonder gevolg. Maandag is de hand gelegd op een smidsknecht, die als wonderdokter fun geert en al9 geneesmiddel dikwijls aftrek sel van boombast voorschrift. Dooden kunt gij onze lichamen, folteren onze priesters, tot vermaak uwer trawan ten; maar. de gedachte, o Nero, kunt ge niet dooden noch in den kerker werpen; de Christelijke leer waarvoor wij leven en sterven. En deze leer zal groeien en zich uitbreiden trots uw haat en vervolging, want zij verkondigt het geloof,, de hoop en -de Liefde; als een liane zal zij zich hechten aan neder gemoed, zich wortelen in ieder hart en Uw goden overweldigten evenals u, Nero, In uw gedroomde goddelijkheid. En als na duizenden jaren uw naam vergeten en uw lichaam tot stof is vergaan dan Ne ro, voorwaar zeg ik u, dan zal de hoogste lee raar des Christendoms tronen op de plaats van waar ge thans de sidderende gemeen te met uw woede bedreigt, en de volkeren der aarde zullen luisteren, naar zijn stem en hot hoofd buigen onder zijn ztegen. Met gedwongen glimlach had de keizer naar deze woorden geluisterd. Gij zijt een waanzinnige; lust het u zoozeer een martelaar, te worden, dat gij aan Nero zulke dingén zegt? Ik zeg u meer, Caesar, ginsr Alexan dras on vei schrokken voort, terwijl Sporus zichtbaar bewogen den spreker \u.;,ja, de martelkroon is de hoop die mij be zielt, zalig zijn zij die vervolging lijden om het geloof, sprak eens onze Heer en Mees ter, en zoo als ik, denken alle christenen. 1 net lijden is onzte vreugd; door beproe ving gaan wij tot liet heil, door beproeving stalen wij ons gteloof Leed niet Jezus Chris tus aan het kruis voor ons en zouden wij hotl lijden weigeren? Nero stampte met den voet op den grond. Ik zou uw offervaardigheid kunnen benijden, gij weet waarvoor go lijdt, waar voor ge leeft, gij hebtl een doel waaraan ge uw armzalig beslaan tien offer brengt en Lie, ik, Nero, waarvoor leef Ik, wat, baart mij genoegen, wat geeft mij heb heden, wat, voegde hij er. zacht- aan toe, de toekomst? De toekomst, ja Nero, doze is' het die als een lichtende ster den nacht van ons lijden verheldert.; wij kennen een Hierna maals, waar God vol erbarmen do moege- etreden menschenziel, gelouterd en gerei- •nigfd van alle aanlsche dwalingen rust en vrede schenken zal, gij echter kent die niet; ztelfzuchtig als gij zelf, bekommeren uw go den op '-óen Olvrnpus zich niet om het wel voor ge Heeft, vraagt go? En gij, Nero, waar voor geleelt,vraagt ge? Ik kun zeggen voor uw „ik" maar dat „ik" is zoo koud, zoo leeg, zoo liefdeloos dat het zich zelf een gruwül wordt. Aleen het onmenrschelijke dunkt u nog groot en uwer waardig, en het voldoet u niet. Steek Rome aari alle hoeken in brand, o, keizer, en bij dien vlamgloed zult ge nog van koude verkrim pen. Sporus wenkte den grijsaard en fluister de hem toe: Terg hein niet, denk aan Aulus en diens redding. Ilalf grimmig, 'half spottend had de kei zer naar de rede van Alexandres geluis terd, bij de laatste woorden lichtte er een eigenaardige gloed in zijn oogen. Rome in vlammen, een weiVJd die in vlammen op gaat, riep hij. Wie gaf u deze gedachte in, oude dwaas? Van alles wat ge zeidet wil ik niets verstaan hebben dan dat ééne. Neen, Nero zal niet verkleumen bij zulk een vuurzee; o, dat zou deta grootsch zijn, nog grooter, dan als gekroon de Citharoede de snaren te roeren of rnel een achtspan door het circus te jagten. Hoe dikwijls dacht ik, wanneer mijn draagstoel zich met moeite baan brak doof Romes nauwe straten met scheve huizen* zonder stijl of aanzien, waar is de hand, die met een slag dat ellendige Rome ver nietigt en een nieuw in de plaats stelt? Oude, Ik begin eerbied te gevoelen voor uw God die u zulke gedachten ingeeft, dat A'.lfs een Nero u daarom benijd. Ga, ik wil alleen zijn en gij, Sporuis, roep Tdgelinus hier. En Aulus? vroeg Sporus, zal hij nog langer in het onzekere moeten verkeeren, voordat men hem den kerker zal openeik

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3