S)e£eicbctic. (Bou/ïcml BUITENLAND. BINNENLAND. J)it blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zou- ct. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruiU'ê-i.iui.';,. voor Leiden 17 ct. p. week, f2.£ö p. kwartaal; by onze agenten 18 ct. p. weck, f2.40 p. kwartaal.Franco p. post f2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- blad is voor de Abonné's vencrijgbaar tegen betaling van 40 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderljjko üummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang. woensdag 16 juni 1s20. Bureau: RAPENBURG 10 - LEIDEN. InSerc. TeleSoon 935. CJo. 3239 Postbus 11. Dc advertentieprijs bedraagt 2SStyo cent per regel voor gewone advertentiën; Zaterdags 30 cer.t per regel. Voor ingezonden mede&eelingeu wordt het dubbele vad het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden Dit nummer bestaat uit twee bladen VVaarom Katholiek stemmen. (yVie zijn slem geeft aan jten partij iwensckt natuurlijk! daden van deze ite zien; wenscht, dat deze partij den grootst mogelijken invloed zal uitoefenen; dat zij niet slechts zal praten, maar ook d o en!.:.... ■De Katholieke partij nu heeft in den ge meenteraad nooit geweigerd, een positie door een harer leden te doen innemen, waardoor invloed kon worden uitgeoefend op den algem oenen gang van zaken in de gemeente, al ging dan ook daarmede ge paard een min of meer zware verantwoor delijkheid. Anders is het echter met de socialisten. De communisten hoe eerder het met ide gemeentezaken verkeerd loopt, des te liever 't hun is vanzelf spreekt t' dus, dat zij zeggen, geen verantwoordelijke positie rte willen innemen in het gemeentebestuur (hoewel het Raadslidmaatschap op zichzelf itoch al verantwoordelijkheid insluit al- ithans volgens onze „conservatieve" begrip pen). De S. D. A. P. neemt echter in Leiden al een heel vreemd standpunt dn. Terwijl zij n.l. in verschillende grootere steden een wethouderszetel aanvaardt, be dankt zij er hier voor. VVaarom?Bij de discussies naar aanleiding van de jong ste gemeentebegrooting werd over de wet houders-kwestie door drie of vier leden tier S. D. A. P. gesproken, en ietier hunner gaf er weer een andere verklaring voor, (terwijl toch de eenig afdoende verklaring poor 't grijpen ligt! Dit is de verklaring; Men vindt 't ge makkelijker te praten dan te doen; men vindt prettiger werk het gemakkelijke af- jbreken, dan het moeizame ophouwen. De S. D. A. P.'er Bonger zei 't zelf nog op het jongote congres der S. D. A. P., invaar hij met o.a. Schaper en Vliegen de minderheid, die afkeerig was van het aan vaarden van wethouderszetels er een vef- wijt van maakte hij zeide: Pr aten over de dingen is veel eenvoudiger dan ze te doe n." Juist. En de S. D. A. P. in Leiden ver kiest het praten! Waarom op 30 Juni a.s. Katholiek stern- Eten? 't Is overduidelijk! V ij stemmen Katholiek, omdat wij niet louter woorden willen, maar daden. Sieüpf oks! Er moet nog zoovael werk gedaan worden. Roomsche vrouwen en mannen meldt U aan bij het bestuur. „DE JONGE GARDE." DE KA3INETSCHISIS IN DUÏTSCHLAND NOG NIET OPGELOST. NIEUWE GERUCHTEN OVER EEN HBNSAARSCHE REGEER! NGSCRISIS. DE ENGELSCHE EN SCHOTSCUE HARINGVLOOT OPGELEGD. KARGONISTENSTAKING IN ENGELAND. België. Voor den volgenden oorlog, In den loop van het Kamerdebat over de begrooting van oorlog heeft de minister van oorlog er op gewezen, dat het land de noodzakelijke offers moet brengen,opdat in geval van oorlog de soldaten niet de slachtoffers zullen worden van onvoldoend materieel. Voorts gaf hij als zijn meening .te ken nen, dat België zich over den beperkten diensttijd moest verstaan met de groote geallieerden, met Frankrijk en Engeland, waarmee liet een militair verhond hoopt te zullen sluiten. Het Duitsche gevaar bleef groot. Onze neutraliteit is dood, dus sprak hij, én we 'hebben daarvoor niet anders in de plaats dan de dapperheid onzer solda ten. „De minister werd luide toegejuicht.' Duitschland. DE KABINETSCRISIS. Nog geen oplossing. De „Vorwarts" deelt mede; Eerst heeft Trimborn, toen hij -de opdracht tot het vormen van een kabinet had ontvangen, Müller en Loebë van de sociaal-democra- .tische partij gevraagd, of zij een naar rechts uitgebreide coalitie zouden willen bijtreden, wanneer, het centrum de leiding op zich nam. Na daarop een weigerend antwoord te hebben ontvangen, verlangde hij de oude coalitie voort te zotten, die met de Beier- sche volkspartij 243 mandaten zou omvat ten. Loebe antwoordde, dat de sociaal-de mocratische fracties ook hieraan geen cleei zouden nemen. Müller veegde eraan toe, dat een regeering, welke door zulk een minderheid zou worden -gedragen, niet j met de noodige autoriteit naar Spa kon gaan. Daarop bracht Trimborn de derde mo gelijkheid ter sprake. "Een mi&denblok van democraten, centrum en Volkspartij zou slechts tot 188 'afgevaardigden komen, maar misschien op de welwillende neutra liteit van de nabuurpartijen, vooral de so ciaal-democraten, kunnen rekenen. De so ciaal-democratie zou evenwel eep. vakmi nister als waarborg in het kabinet laten. Een voor ieder aannemelijk rijkskanselier zou wellicht Fehrenbach zijn. - Vooral de sterk op den voorgrond tre dende vertegenwoordigers van het groot kapitaal en het „All-Deutschtum" zouden in zulk een kabinet niet aanwezig zijn. De sociaal-democraten konden échter hun houding tegenover-zulk een kabinet niet eer bepalen, voordat zij ruggespraak had den gepleegd imet hun opdrachtgevers. Müller verzekerde, dat zulk een regeering naar haar daden beoordeeld zou worden en elke poging om de buitenlandsche po litiek volgens het recept van de Duitsche Volkspartij te voeren, zou ten scherpste bestreden worden. De „Vorwarts" schrijft boven zijn be- bericht: „geen 'uitzicht op een oplossing". De „Germania" meent zeker ie weten, dat de weigering van de .meerderheidsso cialisten om in deoüde" coalitie te treden niet blijvend, doch vanvoorbijgaanden aard zal zijn. Engeland. Staking van Marconisten. Dinsdagmiddag is een-staking onder de marconisten uitgebroken. De staking be treft Ook al een loonkwestie. De marconisten aan boordvan varende schepen zullen hun werk voortzetten tot dat hun reis is afgeloopen. De groote vaart dreigt door deze staking te worden stil gelegd. De Marconi-Maatschappij beschuldigt de marconisten van contractbreuk, omdat zij een contract hebben met een opzeggings termijn van vier weken. De haringvloot opgelegd. Daar de Britsche regeering weigerde den haringvisschers den minimumprijs van 50 shilling per cran (7501000 stuks) te waar borgen, zijn de haringschepen in vele En- gelsche en Schotsche havens opgelegd. In verband daarmede besloot de regeering het geheels vraagstuk nogmaals in over weging te nemen. Oostenrijk. De Nationale Vergadering. In de vergadering der hoofdcomrpissie VREUGDE! GELUK! De invloed van de godsdienstige vreug- •fle, de vreugde in en voor den godsdienst, zooals d'eze „genoten" is in de jeugd is van onbereikbare waarde voor de toekomst. Het is de eenigste waarborg voor het laten leven van uw kind, dat het gelukkig zal zijn! dat het niet zal bezwijken, hetzij lichamelijk of ook geestelijk, onder .den last, dien 'het leven soms op mer.schen kinderen kan doen drukken. Zelfs zal het kruis in het leven uwer kinderen hun een bron worden van vreugde, als zij het lijden maar Christelijk leeren verstaan: „De aanblik van den Man van Smarten, hangende aan het kruis, wekt aanvankelijk geen blijde gevoelens op. Maar de eeuwi ge bronader van vreugde is het Geloof en de geloofszekerheid: de Godsheld die aan het kruis doodbloedt. Hij sterft al strijdend tegen de grimmigste vijanden van het ge luk en de vreugd. Hij sterft al strijdende en Hij overwint al stervende beeld van ons leven! Heb kznis wordt een zegeleeken erj ^us tot vreugdeteektin. Duisternis en troos teloosheid wijken er voor terug en. de glo rie der opstanding omstraalt h£t. En door dien zonnegloed wordt de kruisboom een levensboom van onoverwinnelijke groei kracht; de harde stam draagt bloesems en vruchten, en uit de doornenkroong ont spruiten rozen" Als wij wisten, hoe wij in ons christen- zijn de bron der vreugde in ons ronddraa ien, wat zouden wij dan eerst daar gaan putten. Hoe kan ons christendom, hoe kunnen onzte christelijke beginselen niet elke vreugde door toevoeging van een wei nig eeuwigheid en hemelvreugde aan ona leven en zijne kostbare krachten, duur zaamheid en vruchtbaarheid geven! Ja, er ligt groote wijsheid in de bewering: „waar geluk is goedkoop genoeg (maar namaak is duur!"Een Fransch spreekwoord zegt zeer waar: „waar iemand geen rust vindt in zichzelf, daar zoekt hij ze tevergeefs bij anderen En ware vreugde zonder rust is onmogelijk. Rust vindt het hart alleen in het christendom." Dat wist Bern ar dus reeds: „God is de rust en brengt alles itot rust, en Hem, üe Ruist beschouwend naderen heet zelf rusten" Ik zou nog meter willen en kunnen spreken over de vreugde van en in het christendom, in bet Katholiek zijn mest zoo zeer alswel in het Katholiek-leven!... Doch wij hebben voor uw kinderen nog -andere vreugden en daarom willen wij de bespre king der godsdienstige vreugde sluiten met eerj schoon woord van Mgr. v.* Keppler: „Wel is en blijft de levenswet voor den christen ernstig en istreng; doch reeds bij de Arke des Verbonds in het Oude Testa ment stond, naast de "tafelen der Wot, ook de kan mét het zoette manna. Het leven m en met de Kerk en het Kerkelijk jaar is on- uiitputtelijk-rijk aan bijzondere geneugten van de edelste soort. De Sacramenten staan in nauw verband met de vreugde; zij brem gen (de verlorene vreugde terug, vermeerde ren en voeden de aanwezige, veredelen en heiligen de natuurlijke. Het Sacrament van boetvaardigheid is eten veiligheidsklep voor verdriet en levensmoeheid, voor den ver schrikkelijker! druk der zondenschuld. Het Sacrament des Altaars bevat een on ein digen rijkdom van mystieke geneugten. Het lfuis van God en de Liturgie zijn rijk aan verheven poëzie, rijk aan hartroerende ge neugten. Hier is het hemelsche .thuis, het heilig sanatorium voor de ziel, de heilige bleek uit de verklaring van alle sprekers de meening, dat onder de tegenwoordige omstandigheden de huidige Nationale Ver gadering niet meer mogelijk is. Dienten gevolge is eenstemmig besloten de hoofd zakelijke wetsontwerpen betreffende <Le ontbinding van de Nationale Vergadering en het houden van nieuwe verkiezingen onmiddellijk "te laten maken. Voor het parlement gesloten wordt moe ten de voorloopige begrooting en andere noodzakelijke dingen worden vastgesteld. Ook moet nog een wet op de vermogens- afgifte en de daarmee samenhangende financieele kwesties worden afgehandeld. Zoo ook het grondwetsontwerp, dat hij het huis reeds is ingediend. De besprekingen over de vorming van een regeerinfe zullen in de volgende ver gadering der hoofdcommissie .worden, voortgezet. Hongarije. Regeeringscrlsis aanstaande? Nieuwe geruchten spreken over een re- geeringscrisis in Hongarije. De minister van Buitenlandsche Zaken en de minister president hebben te kennen gegeven voor nemens tc zijn af te treden, terwijl graaf Apponyi beslist weigert in de tegenwoor dige omstandigheden aan de regeering deel "te nemen. Rusland. Wandaden en gruwelen. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Polen, alvorens Kiëf te ontruimen, ook de kathe draal van St. Wladimir in de lucht hebben laten vliegen. Berichten uit Warschau zeggen dat de Polen in een tegenoffensief groote hoeveel heden materiaal hébben veroverd en veel •krijgsgeva nge nen gema alet. Poolsche militaire kringen te Londen ver klaren, daf, het roode cavalerie-korps, dat Ivicf veroverde, eerst Jitomir heeft bezet en daar het hospitaal verbrand en GÖ0 Pool sche gewonden, genéeöheereh en verpleeg sters heeft gedood. Het Poolsche staf bericht meldt, dat do vijand bij Gliboer tevergeefs getracht heeft door het Poolsche front 1s breken. Een afdeeling van 1000 bolsjewiki welke den Dnijepr overstak, leed daarbij zoo zware verliezen, dat slechts. 200 man den anderen oever bereikten. Polen. Eiël enlruimd. De ontruiming van Kiëf is beëindigd. De Polen trekken naar de streek van Sjitomir. Het Amerikaarisché Roode Kruis heeft maatregelen getroffen, om eveneens de stad te ontruimen. Italië. Schadevergoeding van Duiischland. Italië vraagt 66,000,000,000 lire als aan deel in de Duitsche schadevergoeding. Tsjecho-Slowakijs, Regeeringscrisis. De agrarische leden van de Tsjechische regeering hebben na een conflict met de sociaal-democratische collega's een verzoek tot ontslag ingediend. Op 't oogenblik wordt onderhandeld om alsnog te trach ten de crisis tot oplossing te brengen, Joego-Slavië. Het Kathol'cismo. Sinds het concordaat tusschen de Servi sche regeering en den H. Stoel ge.sloien is, zijn de vooruitzichten voor het katholi cisme in liet koninkrijk der Serve tl, Croa- ten en Stevenen aanzienlijk vooruitgegaan wat zich reeds in den naam doet gevoe len, welke in plaats van „Grooter Servië" gekozen is uit welwillendheid jegens de katholieke Croaten en Stevenen. De politiek der regeering is een volko men gelijkheid tusschen de katholieken en de orthodoxen tot stand te brengen. Er zijn katholieke ministers dn het huidige •kabinet en de katholieken eischen voor zich "de portefeuilles van publieke werken en onderwijs op. De Slovenen zijn een door en door ka tholiek volk. In Croatië is onlangs een po ging gedaan om een schisma in het leven te roepen, evenals in T^jecho-Slowakije, maar deze poging is volgens de jongste berichten totaal mislukt. De regeering zelf koestert geen vooroor- deelen jegens de katholieken, wat o. m. blijkt uit het feit, dat zij een katholieke, mej. Christitsj als officieel vertegenwoor digster van de Servische regeering op liet internationale vrouwencongres benoemd heeft. Servië, dat eens als de voorpost van het Russische orthodoxisme in het Zuiden be schouwd werd, heeft nu een bevoking, welke voor de helft katholiek is. De Kerk heeft in dit koninkrijk een groote toekomst en de poging voor oneenigheid tusschen den II. Stoel en de benoeming van den bisschop van Djakovar, is "totaal mislukt. Er heerschen op het oogenblik de harte lijkste betrekkingen met het Vaticaan. „Msbd." Malta. Zelfbestuur verkregen. De gouverneur van bet eiland heeft aan den regeeringsraad medegedeeld dat een nieuwe grondwet zal verkregen worden, waarbij Malta volledig zelfbestuur zal krijgen. Enkele aangelegenheden blijven aan de* goedkeuring van Engeland voor behoud? Japan. Do Japanners in Siberië. H. N. meldt uit Tokio: De Japansche troepen rukten op 3 Juni Nicolajef binnen en veroverden het'fort. De bolsjewiki sta ken de sia'd in brand alvorens te vluchten en legden alle belangjpjke gebouwen in de asch. Het schijnt, dat er nog ongeveer 130 Japanners gevangen zaten, die door dé bolsjewiki op een schandelijke wijze wer den behandeld. De gevangenis werd echter ook in brand gestoken en de gevangenen afgemaakt. De Japansche expeditie heeft geen enke len Japanner levend in de stad aangetrof fen, zoodat het thans vaststaat dat onge veer 1000 Japanners zijn vermoord. Een Roomsche-Overwinning mooter, wij beLalen - wij willen zwor-en en werken - n aar hêblien steun noodig. Meldt U aan bi] BOEKRAAD, Oude Singel 58; FELD, Vischmerkt 6 of Mej. tii. WIJTENBURG. Haarlemmerstraat 92. „DE JONGE GARDE". Buitenlandsche Berichten. Süerenveelitez's wol en wee. Wat een stierenvechter soms te verdu ren heeft, toont het volgende verhaal. De matador Laritz had de vorige week een diepe borstwonde gekregen, gedurende een stierengevecht te Aranques. Hoewel deze wond nog open was, vocht hij toch den Donderdag daarop wederom in de arena van Vista Alegra. waar hem de wang werd opengereten van den mondhoek lot het oog. 'Desniettegenstaande begaf hij zich onmiddellijk per motorrijwiel naar Ma drid, om de wond te laten behandelen door een specialist, waarna hij nog denzelfden dag naar het eiland Mallora vertrok. Zon dag bond hij den strijd aan tegen een zes tal stieren, omdat zijn collega-matador de boot. had gemist. Reeds liad hij yier beesten afgemaakt, toen zijn helper per vliegma chine kwam opdag#n en de overgebleven twee stieren voor zijn rekening nam. „Tel." De kroonprins van Siam. f Tengevolge van een longontsteking is de kroonprins van Siam overleden. Me8 BOTS moeten nog minstens 10 andore Katho lieken in den Raad van Leiden gebracht worden. Daarvoor zijn propagandisten noodig. „DE JONGE GARDE". Broodkaart. De minister van-Landbouw heeft be paald, dat voor de 36ste broodkaarten-pe riode als wittebroodkaarten, aanvullings kaarten voor wittebrood en dagbroodkaar ten zullen gelden de in de distributierege ling voor brood, bloem, meel en rogge be doelde kaarten van verschillende kleuren en wel: voor bet lile tijdvak de paars go- kleurde, voor het 142e tijdvak de oranje gekleurde, voor het 143e tijdvak de groen gekleurde cn voor het 144e tijdvak de rood gekleurde. Deze 'kaarten hebben een paar- sen ondergrond.» Uitvoer van vresge aardappelen. De Nederlandsche Uitvoer Maatschappij brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, krachtens machtiging van den mi nister van landbouw, in staat is, met in- g'ang van Maandag 21 dezer, vergunningen te epdosseeren voor den uitvoer van vroe ge aardappelen, zulks op de voorwaarden, door haar gepubliceerd in een circulaire van 3 dezer, met dien verstande nochtans, dat: a. de voor de endosseering van die uit voervergunningen te betalen heffing be draagt f 1 in plaa'is van f 1.50 per 1000 K.G. aardappelen of gedeelten daarvan, met een minimum van f2.50 per uitvoerver gunning; b. geen bepaald uitgangsstation op de coDsentaanvragen behoeft te worden ver meld, aangezien de uitvoer kan geschie den langs alle daartoe bij genoemde circu laire opengestelde uitgangsstations, ter keuze van de aanvragers. Met inachtneming van de voorwaarden kunnen consentaanvragen reeds thans bij bovengenoemde maatschappij worden in gediend. Crc diet verleen ir. q aan Buitschland. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp betreffende een levens- 'middelencrediet van 10 milliocn gultien en een grondstoffencrediet van 140 milliocn gulden aan Duitschland, tegen C percent rente. SpeclZcaaA'tenbGlasimg. Handelaars en winkeliers in speelkaar ten, herbergiers, koffiehuis-, logement- en societeithouders worden 'herinnerd aan hunne verplichting tot het doen stempelen der bij hen voorhanden spellen kaarten vóór 1 Augustus 1920, onder gelijktijdige voldoening der belasting. De spellen kaarten kunnen tegen stor ting van het verschuldigde bedrag op ieder ontvangkantoor der accijnzen ter stempe ling woi'den aangeboden. Na 31 Juli 1920 is het vooriiancLen hebben van ongestempelde spellen kaarten in ma gazijnen, winkels, koffiehuizen, logemen ten, herbergen, sociëteiten en dergelijke inrichtingen verboden, op straffe bij de wet bepaald. Hof van Internationale Justitie. De meeste leden van de internationale juristencommissie, door den Raad van den Volkenbond belast met mot de samenstel ling van een ontwerp voor de instelling van het Permanent. Ilof van Internationa le Justitie zijn thans te 's-Gravcnhage aan gekomen. De zittingsduur der conferentie wordt op 4 6 weken geschat. schouwburg, muziekzaal en kunstverzame ling van het christelijke volk. Ieder .tijdvak van het kerkelijk jaar heeft zijn teigen vreugden; zelfs ontbreken zij niet in den ernsiigen Advent en in den grooten vasten tijd. Welk een vriendelijke bode der vreugd is niet telken jarte de Kerstengel of het al leluja van Paschen! Bidden is voortdurend bet hart verlich ten, zorgen afwentelen, ellende en droefe nis uitademen en zuivere Alpen lucht en krachten oeneo andeite wereld inademen. De omgang met de heiligen werkt hartver kwikkend, zooals het verkeer met de edelste menscher.'. ,De kinderlijke verhouding tot de Moeder Gods schenkt en bewaart voor alle ïeeftijdten een kinderlijk geluk, zooals alleen de nabijheid en de liefde eener moedter schenken kan. Waarlijk niet zonder reden heet zij causa nostrae iaetitiae oorzaak onzter blijdschap! Iedere christelijke deugd heeft haar eigen gehalte aan vreugd; in elk tuintje groeien bloemen, verschillend in vorm en geur en kleur"Het Christen dom de bron van alle ware vreugde jammer, dat wij onzen schat niet genoeg ktennen en waarde'eren! Levensernst is een goed ding doch le vensernst zonder vreugde verschrompelt, droogt uit, maakt onhandelbaar en voor 't leven en de maatschappij onbruikbaar. Do jeugd moet vtoolijk zijn, de levensernst moet langzaam komen, zonder dat de vroo- lijke stemming hoewel „volwassen", uit gegroeid verdwijnt. Kinderen, die niet spelten, die zich tijdens het spel afzonderen of lusteloos toezien, zijn ziek of deu gen niet! Vi.fctorino da Feltre, een beroemd- opvpedkunde der Middeleeuwen, had voor al op zulke kinderen „teen kijkje"! Im mers de geest van zulke kinderen verwelkt en maakt hen voor lateranarbeid en le venskracht ongeschikt.. Laat uw kindeven in de frische lucht rondloopen, rondsprin gen, vlinder-jagen, in den winter sneeuw ballen erj glijden. Bij slecht weer moeten zij wat te spelen of te „knutselen" hebben binnenshuis: speelgoed, eenvoudig, sterk, ltterzaam: 'n bouwdoos bijv. Vooral geen ingewikkeld „moeilijk" spel, waarbij de kleine staat te ween enomdat vader of groote broer er voortdurend mede speelt! Het klinkt vreemd, doch het is waar: het kind leert ernstig zijn, leer.fc levensernst door zijn spelwanneer dit verstandig is gtekozen. Er is geen mensch ter wereld, die zijn werk zóó ernstig opvat als een kind Worden de kinderen wat ouder, dan moet spel een belooning worden voor volbrachte taak, al is deze dan ook nog klein. De kinderen moeten vroegtijdig reeds l'eeren de wet van den arbeid lief te hebben, blijdte te dragen. Arbeid is 'n bron van vreugde... als men arbeidt hit plicht, om God. Goethe de Duitsche letterkundige stelde alS wet vast: „Arbeid slechts, dc vreugd komt van zelf. Doch niet alleen de kleine bezigheden, die gij langzamerhand, uw kindeiten gaat opleggen moeten zij leeren „gaarne", blijde zoo goed mogelijk te doen, vooral is het noodig, dat zij leeren hurj „plichten van staat" blijde te volbrengen o.a. 'hun plich ten in dte school. Leert hun, hoe goed het is altijd met opgeruimdheid „z'n best .te doen! Nu worden vele ouders voor 'rj oogen blik maar 1 -'t met mij „oneens". Ik zet de stelling op: om uw kind -te doen „genie ten", moot gij het een der voornaamste wetten der vreugde, opleggbrj; matig heid! Daar naderen de vrijgeesten, die hamons den duivel u toefluiste ren: geeft uw lieve kinderen alles, wat zij willen, geeft bun zooveel pleizier als zij maar kunnen dragen: hoe meer, hoe be ter! Onthoudt hun niets! Twete tegenstrij dige raadgevingen! Ik vraag eerst: „heb ik u namens de christelijke opvoeding vrij heid en gelegenheid gelaten om! uw kinderen te doen genieten? Blijft uw kinderen vol gens de Christelijke opvoedkundige begin selen vreugdeveel vreugde? Dan is mijn vraag: ,,Is er te „genieten", ware vreugde te smaken voor uw kinderen, als gij hen genoegens geeft, zooals de wereld zé voor u en uwe kinderen aanbiedt? Denkt nog eens hier aan 't woord van Palmerston: „het leven zou nog te verdra gen zijn, maar de vermaken!" Een andere vraag: met welke vreugde zal het leven uwer kinderen sterk, vruchtbaar gelukkig worden: met de levtensblijheid en opgewektheid der harten, met de reine ge noegens, die de christelijke opvoeding hun geteft?... of met de levensmoeheid en „beu heid", de ontzenuwde kracht en. ontzenu wende werkelijkheid, die do „vrije" opvoe- ding-volgens-de-wtereld hun aanbrengt of veroorzaakt?.... Een derde vraag:- „Laat gij uwe kinderen altijd zooveel eten, als zij maar eenigszin3 kunnen? of zegt gij hun na voldoenden maaltijd dien zij noodig hebben! „Nu la het genoeg? Wat is voor fliun lichaam ge zonder? Eten kinderleven, dat „overladen" wordt met genoegens maakt, juist als teen overladen maag het lichaam ziek maakt... do ziel (en ook dikwijls het lichaam!) ziek!.,. Zoo ook moot het gaan met de genoegens uwter kinderen! Alles op z'n tijd en gij, ouders, moet verstandig genoeg zijn om te kunnen oordeelen: „nu is 't ger.oeg!" Hagevetd, G. v. d. BURG, pr. (Wordt vervolgd.), j

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1