BINNENLAND. Ï?H Wad verschijnt eiken dag, uitgez. Son- en Feestd» De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 17 ct. p. weck, f 2.25 p. kwartaal; bij onze agenten\8 ct. p. we^k, f2.40 p. kwartaal.Franco p. post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van -10 ct. p. kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlyko Nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. A 11e Jaargang.' Bureau: RAPENBURG 10 MAANDAG 14 JUNI 1520. LEIDEN. luiere. Telefoon 935. No. 3237 Postbus 11. De advertentieprijs bedraagt 221/., cent per regel voor gewone ad verten turnZaterdags 30 cent per regel. Voor ingezonden niedcdeelingen wordt het dubbele vau het thrief berekeifd. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 80 woorden Waarom katholiek stemmen? •Wij meenen, Zaterdag terecht te liebben# geschreven, dat er ook. builen Leiden be langstelling is voor de gemeenteraadsver kiezing, die den SOsten Juni in onze stad aal worden gehouden. En daarom zal men ook buiten'Leiden wel willen kennis nemen van wat wij op deze plaats van vandaag af iederen dag «afar aanleiding van die verkiezing zullen schrijven. Ook voor niet-Leidenanrs zal er, naar onze bescheiden meening, misschien wel wat uit «te leeren zijn. Waarom op 30 Juni a.s. Katholiek stem men? Omdat' ons beginsel zulks eiselit! Iedere Katholiek stemt Katholiek, omdat hij Katholiek is. Als een propagandist een „Katholiek" ontmoet, die er nog over aarzelt, of hij al dan niet op de Katholieke lijst zial stem men, hij stelle hem deze vraag: Denkt ge, dat een roode anders 'zal stem men dan rood, of dat een vrijzinnige niet vrijzinnig zal stemmen?...... .Welnu zou dan een "Katholiek anders stemmen dan Katholiek? Wij zötten boven reeds het: Katholiek tusschen aanhalingsteek ens, omdat een waar Katholiek niet anders kan, dan Katholiek stemmen! Het Katholiek-zijn is niet 'als 'n Zon- dagsch kleed, dat we 's Zaterdags voor den dag halen, waarmede we 's Zondags ter kerke gaan, en hetwelk wij den volgenden morgen weer netjes opbergen. Het Katho liek-zijn is ons diepste levens-beginsel de grondslag en het richtsnoer van al onze daden het fundament van al onze ge dragingen! Katholiek-zijn vóór alles en in alles moet zijn ons levens-devies! Zeker, een Katholieke Raadsfractie zou daden kunnen stellen, waarop gegronde critiek is te oefenen. Doch "van zulk een ontevredenheid -kan en mag het. stembiljet niet de uiting zijn. Daarvoor is aangewe zen de R. K. Kiegvereeniging. Bij het invullen van ons stembiljet, moe ten wijken alle mogelijke en denkbare bij- overwegingen; dan hebben wij ons een voudig te toonen: K a th o 1 i e lc. Een propagandist voere daarom steeds als eerste en laatste motief aan op de ■vraag: „waarom katholiek stemmen" dit antwoord: Een Katholiek stemt Katholiek, omdat hij Katholiek is. BUITENLAND. HARREN WARDING CANDIDAAT- PRESIDENT DER VER. STATEN. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND NOG NIET OPGELOST. ONLUSTEN IN ALBANIË. DE CHEF VAN DE ALBANEESCKE DELEGATIE TE PARIJS DOOR EEN ALBANEES VERMOORD. ONLUSTEN IN ITALIË. DE KABINETSCRISIS. Duitschland. De Rijksdag. Officieel wordt gemeld, dat de nieuWe Rijksdag uit 401 afgevaardigden bestaat. Het aautal vrouwelijke afgevaardigden "is .van 36 to't 22 teruggeloopcn. Rijkskanselier Hermann Müller heeft de opdracht tot het vormen van een kabinet weer in handen van rijkspresident Ebert gesteld. De rijksipresident heeft daarop den voor zitter van de Duitsche volkspartij,- afge vaardigde dr. Heinze met de orming van een nieuw ministerie belast, welke op dracht werd aanvaard. De eischen der Duitsche volkspartij "tot deelneming aan een regeerings-coalitie, luiden als volgt: Wering van partij-politiek uit de depar tementen van buitenlandsclie zaken en economische aangelegenheden. Uitbreiding van de rechten van den eco- nomischen rijksraad. Geen kabinetsformatie op grond van partij-groepeering. Beperking van de politieke beambten- benoemingen voor bestuursposten, die rechtstreeks een politiek karakter dragen. Voor een groot deel zal het standpunt van de partij ook afhangen van de per soonlijkheden, die aan het hoofd van de regeering komen. In partijkringen wordt verklaard, dat de fractie voor geen enkej van haar leden een ministerspost eischt. Tegen een benoeming van Hermann Muller tot rijkskanselier of minister van buitenlandsclie zaken zou zij zich met alle kracht verzetten. In een conferentie tusschen de nieuw ge-kozen soc.-democratische rijksdagleden «en het partijbestuur werd het volgende besloten: 1. De sociaal-democratische partij wei gert tot eeiWffaar rechts uitgebreide regee ring toe te treden. 2. De vorming van een linksch kabinet is wegens de afwijzende houding der onaf- 'hankelijken onmogelijk. 3. De voortzetting van de oude coalitie is na den uitslag van de verkiezingen even eens onmogelijk. De sociaal-democraten deelden dit be sluit Zondagavond officieel aan afgevaar digde dr. Heinze me'de. Ingevolge deze houding -der sociaal-democraten is nog slechts een zuiver burgerlijke regeering •mogelijk. George van Saksen priester. Kroonprins George van Saksen studeert aan de theologische faculteit van Tübingen om zich tot he't H. Priesterschap voor te bereiden. Frankrijk. Uisluiting te Marseille. Alle metaalfabriektin en scheepswerven te Marseille hebben een lockhout geprocla meerd, welke heden intreedt. De inrich tingen zullen gesloten blijven, totdat allte werklieden de voorwaarden hebben aan vaard, welke in de overeenkomst van 27 April zijn zijn vastgelegd. Vele werklieden hebben ri.l. na de laatste groote staking 't werk niet hervalt Engeland. De daling van don piijs van het zilver. Oorzaak van vorclere prijsdaling? In verschillende kringen in Londen verwacht men, naar hot IT. N. meldt, dat dc laatste groote* dalingen in eten prijs van het zilver en de le verwachten daling van vrachtprijzen er veel ioe zal bijdragen om een daling in de prijzen van verschillende levensbehoeften te bewerksteMgon. De oortogstoes^nd was oorzaak-van den fabelachtig boe gen prijs van hel zilver. Daar over de gèheelo wereld zeer groote hoeveelhe den pasmunt noodJ'g waxen, had dit'n groote vraag van gemunt zilveren o-eld1 over de geheole wereld ten gevolge. Do groote stijging van de prijzen van ver schillende levensbehoeften veroorzaakte een toeneming van don rijkdom van China en Indië, d'e zilver ais basis ven hun geldwezen hebben, en d'it. had ten gevolge. dat cr buitengewoon groote hoeveelheden zilver werden aanvekooht voor dc landen in het Oosten Gecöurcn- dle do laatste maanden is het steed's dui delijker geworden, dat d'e vraag van China naar zdver. die gedurende eoni- gen tijd niet 'o bevredigen scheen, aan liet afnemen 's. Ook in Kuropa is de toestand in den laatsten tijd veranderd. Het buiten Omloop stellen van zilveren munten, veroorzaakt, door do groote stij ging van de prijzen van dit metaal, be- teekende een aanzienlijk» toevoeging tot de wereldproductie, cT'e geschikt is om verbruikt te worden. Van algemeen standpunt bez;en beteekent de daling van de zilverprijzen veel goeds- Evenals die groote stijging van de zilverprijzen een van de voornaamste factoren was van de stijging der waren prijzen', moet de omgekeerde beweging ten gevolge hebben, dat ten minste d'n prijzen van' verschillende levensmiddelen dalen, ter wijl: ook andere waren, welke van de markten in het Oosten woeden aange voerd!. in deze beweging moeten deelen. Dit zal op zijn bcurj weer invlced bob ben op de prijzen van artikelen, welke in de landen van hot Westelijk halfrond worden geproduceerd- Italië. Demonstraties te Triest. ■Vrijdagavond zijn ernstige ongeregeld heden te Triest uitgebroken. Op het vermoeden, dat twee schepen in de haven troepen naar Albanië zouden vervoeren, trokken een paar honderd sol daten, onder welke vermaarde arditi, door de straten, roepend: Weg met den oorlog! Talrijke socialisten en arbeiders sloten zich bij de demonstreerende soldaten aan. Vele officieren werden mishandeld. Herhaalde lijk klonken revolverschoten. Er werden bommen geworpen en het stadhuis en an dere openbare gebouwen werden bescha digd. Toen soldaten uit een kazerne, zich bij de demonstranten wilden aansluiten, ■trachtte een officier hun dit te beletten. Hij kreeg een messteek in de horst. Den geheelen nacht bleef het rumoerig in de stad. Bij de ongeregeldheden werden vele personen gewond, en twee gedood. Vijftig van de muiters worden nog ver mist. Den volgenden dag zijn 2500 arditi scheep gegaan voor Albanië. De spoorwegstaking te Milaan is alge meen. Geen'enkele trein is vandaag bin nengekomen' of vertrokken. Men hoopt morgen een beperkten dienst te organisee- ren. Rusland. Nog oen, dis niet voldoet! 50 millioen roebel vermorst. Een bericht uit Moskou aan de „Mor ning Post" zegt, dat de verkiezing van zoo •weinig communisten in den Duitschen Rijksdag aanleiding 'heelt gegeven tot ru moerige tooneelen in de groote sovjet-ver gadering te Moskou. Geëisch't werd het af- zdtten van Kopp, de bolsjewistische verte genwoordiger te Berlijn, wiën voor propa gandadoeleinden 50 millioen roebel wa ren -toevertrouwd. Albanië, OPROER EN ONLUSTEN. ■EssardPasja ts Parijs ver moord. Bij het terugtrekken der Italiaansche troepen naar Valona zijn vijf Italiaansche officieren in de nabijheid van Santi Qua- ranta door-de opstandelingen aangevallen en mishandeld. liet aantal opstandelingen is aange groeid tot 9000, terwijl de opstand over ge- Qieel Albanië is uitgebreid. De „Temps" verneemt, dat de Italianen de maritieme basis te Santi Quaranta heb ben npgegevcn. De toyafe. AlbaneesChe troe pen hebben zich naar Tirana teruggetrok ken. Uit Valona wordt voorts gemeld, dat de Italiaansche troepen Montenegro ont ruimen wegens vijandelijkheden der Joego- Slaven. - 1 k p<; De chef van de Albaneesche •delegatie te Parijs Essard Pasja, de gewezen dictator van Albanië is gistermiddag vermoord. Toen hij het Continental-Hotel in de Rue Castiglione om kwart over één verliet, loste een jongeman 2 revolverschoten op hem. De generaal werd in de iborst getroffen, en zakte ineen. Hij. werd het hotel binnenge dragen en overleed na eenige oogenblilc- ken. De dader werd door een agent, bijge staan door een kellner en het publiek, ach tervolgd en gearresteerd. Op het politie bureau gebracht, verklaarde hij Avesi Rustem te heeten en den 30sten September 1S95 in Albanië geboren te zijn. Hij woon de sinds 31 Mei van dit jaar te Parijs en ingeschreven als student in de paedagogie. Hij beweerde niet met voorbedachten rade. op den Albaneeschen dictator geschoten te hebben. Toen hij dezen echter plotseling voor zich had gezien, had hij onder den indruk van het lijden van Albanië, dat hij aan Essard Pasja weet, de schoten op hem gelost. Bij de arrestatie werd de dader door het publiqk afgeranseld. Nader wordt bericht, dat hij reeds meerdere malen 'n het Con- tinental-Hotel was verschenen, onder het voorwendsel den secretaris van Essard Pasja te willen spreken. „De Crt." Vereenigde Staten. Harding candidaat voor het Presidentschap. Reuter meldt uifc Chicago, dat Warren Harding, senaatslid voor Ohio, door de re- publikeinsche conventie r.a tien stemmin gen candidaait is gesteld voor het presi dentschap der, Vereenigde Staten. Hij ver kreeg 692 stemmen, Wood 156 en Luwden 11 stemmer.'. De „Courant" schrijfit hieromtrent: De door de republikeinsche conventie ge kozen candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten Warren Harding is uitgever van de „Star" te Marion (staat Ohio). Sinds 1914 vertegenwoordigt hij Ohio in den Ser a at. Hij werd in 1865 geboren, en is de oud ste zoon in teen gezin van acht kindereu Zijn vadei^was plattelandsdokter in Ohio en stamde af van èerj Schotsche familie. De moeder van den candidaat heet af te stammen van een Hollandsche familie, Kirlis genaamd. In zijn jeugd was Warren Harding bij een boer in' diensit. Tot zijn 14de jaar be zocht hij de dorpsschool, en ging daarna in Ohio ihet Centrale College van Heria be zoeker.. Als student redigeerde hij met succes een studentenblad. Nu en dan moest hij allerlei handwerk verrichten, ten ein de zich het geld voor zijn studie te verschaf fen. Irj 1884 ging zijn familie naar Marion, waar zijn vader het plaatselijk blad de „Star" kocht. Zijn oudste zoon verrichte bij dit blad* allerlei functies, van loopjongten en drukker tot hoofdredacteur toe, en wist het blad, dat steeds zijn eigendom bleef, tot een floreercnd bedrijf op te werken. Hij is thansbovendien directeur van een groote bank en van verscheidene fabrieken. Buiteniandscfce Berichten. Vreeselijke mijnramp. V. D. meldt uit Temesvar: In de mijn Hugaria is het dynamietdepot door onbe kende oorzaak in de lucht gevlogen. De mijnwerkers wilden juist de mijn verlaten. 173 lijken zijn reeds gevonden, 36 arbeiders zijn in de gasthuizen opgenomen met ver giftigingsverschijnselen, 20 man worden nog vermist. De kinderellende. In Berlijn zijn 400,000 schoolkinderen tus schen zes en dertien jaar. Er moet gezegd wordpn, dat hiervan 200,000 langzaam weg kwijnen. 15,000 hunner zijn stervende; voor hen kan geen hulp meer baten. 20,000 zijn in zulk een- toestand, dat onmiddellijke hulp noodzakelijk is. 15,000 zijn scrotuleus (klierziekten) en lijden aan andere vreese- lijke ziekten. De groei der kinderen is vele jaren ten achter, hun weerstandsvermogen is ver zwakt en hun zwakke toestand maakt hen vatbaar voor iederen vorm van ziekte. Allerwegen ziet men verschrompelde, kromheenige, heloogige kinderen, die be neden de normale lengte en het normale gewicht zijn. In de overbevolkte huurkazernes in de armere wijken hebben de officieren van het Leger des Heils herhaaldelijk stumpe rige, kleine, uitgeteerde kinderen met groote hoofden en oude-mannen-gezich'tjes gevonden, liggende in manden of houten kisten. De glans was verdoofd in hun oogen, die uit de kassen puilden. Ook vonden zij onder de gescheurde lakens kleine lichaampjes, die niet veel meer dan geraamten waren; de armpjes waren niet dikker dan een mansvinger.In sommige get- vallen wogen kinderen van twee maanden oud slech'ts drie pond. Engelsclie ziekte komt zoo menigvuldig voor, dat vele kinderen van drie. vier. ja zelfs van vijf jaar nog niet kunnen staan; en sommigeri, die al loopen hebben ge leerd, blijken plotseling niet meer in staat tot staan. Ook beenverweeking is zeer al gemeen. in veel gevallen zoo erg, dat men de lange, holle heenderen van beenen en -armen bijna tot een rechten hoek kan bui- Dan is er nog een vorm van late rachitis (heenderenvervveeking)- bij kinderen tus schen de zes en negentien jaar. De dijbee- nen breken soms vlak boven de knie door en dat zonder klaarblijkelijke oorzaak. Een Duitsch dokter zei: „Onze kinderen zijn niets dan vel en been en zelfs het ge beente deugt niet eens." Verder maakt het rapport melding van de ernstige verwoestingen door de tuber culose aangericht. Een bezoek, dat de offi cieren aan de scholen brachten, deed hen eerst rech't den ontzettenden toestand zien, waarin de Berlijnsclie kinderen over 't al gemeen verkeeren. Met slechts enkele uit- zonderiiyen zien dekinderen doodélijk bleek, terwijl hun handen ijskoud aanvoe len. Hun huid is ruw en droog, en hangt los over die plaatsen, waar «zich spieren moesiten bevinden. De onderwijzers deel* den mede, dat over 't algemeen de kinde ren hun aandacht niet bij hun lessen kunnen bepalen, en een afkeer van pelen blijken te hebben. Een meisjes-dievenbende. Te Wattenscheid is een heele bende meisjes van 14 ot 20 jaren gearresteerd, die er bun werk van maakten, op de drukke punten der stad zakkenrollerij te plegen. Een der meisjes bekende, reeds 23 derge lijke diefstallen te hebben gepleegd. Hevig onweer boven Londen. Een geweldig onweer, gevolgd door een zeer Ihevigten stortregen, barst/te Zaterdag tegerj den avond boven Londen los. De blik sem sloeg op verscheidene plaatisen in en doodde eenige personen. Een mislukte aanslag op den Egyptischen Premier. Zaterdagmorgen is te Kairo een Jwm ge worpen naar den auto van den Egypti schen minisiter-president. De premier bleef ongtedeerd, maar de chauffeur en twee voorbijgangers werden gewond. De dader verwondde op zijn vlucht oen politie-ageut die hem achtervolgde, maar werd ten slotte in een huis gearresteerd. Uitsluiting van de stucadoors te Lsidcm Uitsluiting van de loodgieters te 's-Gra- venhage. Bepalingen betreffende den suikerpirijs. De suikerprijs. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend dat voor de laat ste 3 perioden van het 3e tijdvak der Rijks- suikerkaai't en de le periode van het 4e tijdvak, aanvangende 14 Juni 1920 en al- zoo eindigende 11 Juli daaraanvolgend, voor suiker eerste hand de tnans geldende prijs van f94 per 100 K.G. gehandhaafd blijft, terwijl bij leveling van ten minste 100 K.G. de grossiers wederom f 95.25 on bij levering van kleinere hoeveelheden f 95.75 per 100 K.G. in rekening mogen brengen. ■Ook de waarde van 400 tons voor boven bedoelde 4 perioden blijft dezelfde, n.l. f 39.75. De inlevering der bons over dezo perioden (bons 37, 38, 39 on 40) aan "het Rijkskantoor voor Suiker kan geschieden tot uiterlijk Maandag 12 Juli-1920. Verkeersweg 's-CravenhageUtrecht. Men schrijft aan de „Maasbode" ui't Dén Haag, dat momenteel vanwege het depar tement van Waterstaat groote opmetingen: worden gedaan voor een nieuw aan te leg gen verkeérsweg 's-GravenliageUtrecht, Staking in het vorvoer van bouw materialen. De vervoerders van bouwmaterialen td Amsterdam hebben zonder voorafgaande kennisgeving het werk neergelegd bij de aangesloten leden van de betreffende Pa troons vereeniging. Uitsluiting loodgieters en gasfitters. Ingevolge besluit van den patroonsraad «zijn Zaterdag alle loodgieters en gasfitters te 's-Gravenhage met een termijn van acht dagen ontslagen, uitgezonderd de leden van de Christelijke en Katholieke organi saties. De oorzaak hiervan is, dat de modern georganiseerden en de federatieven gewei gerd hebben ;bet aangeboden looncontracb te teekenen. Ook de ongeorganiseerden vallen onder, dit besluit. Provinciale Staton van Zuid-Holland. De zomerzitting van Provinciale Staten zal aanvangen op Dinsdag 6 Juli te 11 uur. De begrooting der provinciale inkom sten en uitgaven voor 1921 is aangeboden tot een totaal van f8,371,557.14, waarvan buitengewoon f 5,000,000. Voor de bestrijding der uitgaven voor 1921 wordt voorgesteld te heffen 23 opcen- FfcUiLLÊTüN. Een Keizersdroom. 20) Vind ik u eindelijk, mijn jonge vrierii, «prak de grijsaard. Sinds ui-en zocht ik u ^vergeefs Ik heb Aricia, uw bruid, lee ren kennen; zij is de onschuld zelve, en ze ker is haar gemoed zeer ontvankelijk voor het heilige zaad der christelijke leer. Maar om wille van haar, om uwentwille zelfs bieb ik geen rust. Zij is aan het bof der mach te Agrippina geroepen:vol vreugde stem-' <le de argelooze toe, dekkend aan u bij het 'ijke loon wat haar wachtte. Doch ik ken 'dje vrouw heter, ik ken baar tot in het 'diepst harer verdorven ziel; voor een oogenblik grootmoedig, als een Romein- whe van den ouden tijd, offert zij in een J'olgen'd oogenblik onschuld en leven van honderden op, wanneer het tot bevrediging J'an ijdele lusten of tot bevestiging van haar steeds bedreigde macht strekt. Mijne bedoeling was, dat gij Aricia van dezen >erderfelijken tocht zoudt terughouden en daarom zocht ik u. .Wij hadden haar in fval van nood bij een christelijke familie huiten Rome kunnen verbergen, tot men zeker spoedig zou dat zijn aan hét ««staan van een eenvoudige zangeres niet dacht. Nu is het te laat, antwoordde Aulus hartstochtelijk, Aricia is weg; men haqjstte zich van haar meester te maken. Maar ik zal beproeven haar te naderen, ging hij voort. Gij weet, eerwaarde vader, dat Ro- mulusj de bevelhebber der keizerlijke lijf wacht, een geheime aanhanger is van ons geloof en mij wel genegen. In de laatst» nachtelijke bijeenkomst in de catacomben gaf hij de verzekering mij gaarne eens een dienst te willen bewijzen. Nu zal ik zijn woord op de proef stellen, hij moet mij on- gemerkit nabij de plaats brengen waar Aricia toeft. Vaarwel, vader Alexandres, zegen mij. Wie weet of wij elkander op aarde wederzien? Alexandros legde zijn hand op het hoofd van den jongen man, die daarna overhaast wegsnelde. Hoofdschuddend zag de oude priester hem na. Dat toch de jeugd, zelfs de verstan digste, zoo licht aan de indrukken van den hartstocht is onderworpen, zei bij zacht voor zich zelvcn. Hoe ligt kan zijn blinde ijver hem zonder oorzaak in het verderve storten, en het meisje,vdat eoo spoedig mijn hart won, met hem. Ook ik zal be proeven Romulus te spreken, om den jon geling van onbezonnen daden t'erug te houden. HOOFDSTUK VII. Badend in hot gouden licht der namid dagzon lagen aan den Aventijnschen heu vel de prachtige uitgestrekte tuinen van Nero. Natuur en kunst hadden hier in ede len wedstrijd een lustoord geschapen, waaraan het oog zich nauwelijks verzadi gen kon. Een bloemtapijt in veelvoudige kleuren als een wondervol mozaiek, fontei nen, die klaterend li'et kristalheldere water opwierpen en weer opvingen in zilveren bekers, brachten verkoeling aan. Rozen en (laurieren, wisselden af met cypressen en lauaieren, wisselden af met cypressen en olijfboomen, waartegen he't marmer der tallooze standbeelden heerlijk uitkwam. Bont gevederde vogels zongen hun lied in de takken, vergetend hun heimwee naar het land waaraan izij waren ontnomen, terwijl met purper getooide gondels, zacht jes wiegden op helt gezuiverde water van den Tiber dat als een zilver lint tusschen de boomen en bloemperken door stroomde. Waarlijk deze tuinen waren het oog eens keizers waardig. In even rijken tooi schitterde ook het klei ne gezelschap dat op een der marmeren terrassen vertoefde. Het verblindeild witte manner was getooid met een schat van de zeldzaamste bloemen in hooge vazen van porpliyr; en omgeven door rijke vergulde beelden als zoovele sitomme wachters. Op deze plaats, door een zuilengang met het paleis verbonden, rustte op weelderige kussens, de moeder des keizers; Agrippina. Twee Nubische slaven brachten haar met waaiers van pauwenveeren voortdurend koelte en schaduw aan. Aan do voeten der hoage vrouw, op een zijden kussen, zat Epicharis, terwijl twaalf matrozen uit de edelste geslachten van Rome in rijkste kleeding rond haar ston den geschaard, het waren de dames die tot den dagelijkse hen dienst bij de keizerin waren verkoren. Eenige schreden verwij derd stond in haar eenvoudige witte tunica door een hemëlslblauwe palle zedig om huld, Aricia, de lieve zangeres. Naast haar knielde de slavin die haar zang had bege leid; en nog omspanden de vingers 'déf bruine met goud en paarlen versierde hand de zevensnarige lier. Het jonge meisje had juist ..haar lied geëindigd. Zelden had haar stem zoo frisch en rein geklonken als op de»ze plaats, waar zij den hoogsten lof had ingeoogst. Bij de reeds vorstelijke belooning voeg de Agrippina nog eeri kostbaar juwegl een gesneden steen in paarlen gevatdie zij met eigen hand op "het kleed van het meisje vasthechtte. Maar vergeefs wachtte Aricia op het «teeken dat haar toestond te vertrekken.Bij de pracht,die haar omringde, bij alle lofprijzingen, die haar ten deel vie len, was haar hart bedroefd en, angstig; zij verlangde terug naar haar bescheiden woning, verlangde naar Aulus, die sinds langen 'tijd voor de eerste maal op dezen dag was uitgebleven. T Emüëlijk vatte 'Zij'mQed en trad deemoe dig, met een diepe buiging, voor Agrippina en vroeg: Mag ik, o gebiedster, deze plaats ver laten? Mijn blinde vriendin wacht mijn te rugkomst, wanlt zij is hulpeloos en alleen. Agrippina had reeds herhaaldelijk naar. de zuilengalerij gezien, die het terras met liet paleis verbond, liet scheen dat zij) iemand wachtte. Nu riebte zij haar donker» oogen op Aricia. Toef nog even, kind, antwoordde zij1, nog liooger eer, dan gij vermoed hadt, wacht u; nog rijker" loon dan de moeder, des keizers u verleende. Ja, Nero, zelf zal komen om uw zang te liooren. Zing hem uw schoonste lied en sidder niet in zijn tegenwoordigheid. Aricia schrok terug. Nero, de Imperator? vroeg zij met half verstikte stem. Hij zelf, de gebieder der wereld. Maakt u de vreugde stom? De zangeres wierp zich aan de voeten der keizerin. Heb genade met mij, hooge vrouw, riep zij. Breek de belofte niet die Epicha ris, uw voorlezeres, mit deed in uwen naam da*t ik alleen voor u en de edele vrouwen zou zingen. Laat mij gaan, Keizerin, weea genadig. Ook Epicharis trad naderbij. (Wordt veryolgd.).

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1