BUITENLAND. Brandstoffen-Commissie - LERDEftla BINNENLAND. Brandstofen-Commissie Leiden. D'.t tla 1 verschijnt eiken dag, uïtgez. Zon- enFecstd, De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij onze ageDten 18 ct. p. week, f 2.40 p. kwartaal.Franco p. pos t° f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling tan 40 ct. p.kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzonderlijko Nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. tie Jaargang. Eureau: RAPENBURG 10 ZATERDAG 12 JUNi 1920. LEIDEN. Interc. Telefoon 035. Mo. 3238 Postbus II. De advertentieprijs bedraagt 221/? cent per regel voor gewone ad verten tóen; Zaterdags 30 cent per regel. Voor ingezondcnanedcdeeiingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertenticn, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 ceut; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden Dit nummer bestaat uit vier bladen, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad. 30 Juni. Ook buiten Leidon gaat de belangstelling uit naar wat er in Leiden op der. 30sten Juni zal geschieden. Ka Maastricht gaat. Leiden de vrouwen, op 30 Juni, ter stembus roepen. En met welk een succes? Voorzoover het varj de vrouwen afhangt zal de stembus-uitslag van 30 Juni de Kar thol-iêkte en ook de andere rechtsche par tijen voordeelig zijn daar zijn we zeker van Maar zal de laksheid en de slapheid van do mannen nu op 30 Juni de goede resul taten van het vrouwenkiesrecht wel eens niet kunnen neutraliseeren of erger? Katholieken mannen en vrouwen laat 't van dezen dag af u nu klaar voor den gtest staan, dat 30 Juni ons 'n dag van vic torie moet zijn. 'n Dag van victorie moet zijn ter- wille van onze beginselen allereerst, terwille van Kerk en Godsdienst, doch ook ter wille van de stoffelijke belangen der ge meenschap en van alle stamden. Katholieken mannen en vrouwen la tei". wij on9 in propagandistischen ijver met laten beschamen door de socialisten!... De socialisten, zij brengen huis aan huis, voial irj de arbeiderswijken nu reeds hun verkiezingsbladen; zij gaan op huisbezoek, bij den een uit en bij den ander inEn wij?Doen wij genoeg? 'i^ Ieder geve zichzelf een antwoord op dezte zoo gewich tige vraag! Dat willen wij echter hier constateeren: Er moet méér enthousiasme, méér geest drift komen voor de verkiezingen. Katholieken, vooral gij, die rustig woorjfc in een der dorpen van L' .idens omgeving, zendt gij dezer dagen niet eens den Leid- sehe-rj propagandisten een riem onder het iiart willen steken?Och, zij willen zoo veel; ook zij eouden wel eens huis aan huis eer, Katholiek propagandistisch- geschrift wilort brengtn ter bestrijding van de so cialistische lectuur maarhet geld, altijd weer het geld Steek dien mannen-van-de-daad nu eens een ruün o-r.der het hart!doordat ,,De Leidsche Courant" dezer dagen telkens mag •vernielden onder motto ,,Yoor de Verkie- z«n" vantefenz., enz. Wij. Katholieken.', mog'en tegenover de alis':sche propaganda hief stil zitten.... V.'ij m ogen he! niet wij willen het r.iet en wij zullen het nok niet! DU REGEERING3CRISIS IN DUITSCH- LAND NOG NIET OPGELOST. ONLUSTEN IN BERLIJN EN ESSEN. DE CRISIS IN OOSTENRIJK, HONGARIJE EN ITALIË. DREIGENDE TYPQGEAFENSTAXING IN ENGELAND. Duitschland. Ba kabinetscrisis. Nog altijd is er geen verandering geko men in de huidige politieke crisis, waarin •Duitschland terneer ligt. De sociaal-democraten willen alleen dan ■aan de regeering deelnemen, wanneer de onafhankelijken van de partij zijn. Echter Weigeren de onafhankelijken. Als reden geven zij op, dat de politiek tier huidige meerderheid heeft getoond, dat eeu vruchtbare sociale politiek in sa menwerking met de burgerlijke partijen niet mogelijk is. Daarom kan de onafhan kelijke socialistische partij van een regee- ïing. waarin ook de burgerlijke partijen vertegenwoordigd zijn, geen deel uitma ken. Bij een goede aaneensluiting van het Centrum met de Democraten zou dan de «enige mogelijkheid bestaan, dat de oude regeeringscoalitie zou worden uitgebreid niet de onafhankelijken, wanneer deze niet al te zeer vasthouden aan hun standpunt van niet deel te nemen aan een regeering, waarin de burgerpartijen zitting hebben. Ebert. Berichten uit Berlijn meldden dat presi dent Ebert zich niet meer als zoodanig verkiesbaar zou stellen. Naar Wolff meldt, hebben noch de sociaal-democratische par tij, noch de president zich met deze vraag hezig gehouden, zoodat men het bericht als onwaar mag beschouwen. Overeenkomst met Tsjecho-Slowakije. Volgens het tusschen Duitschland en Tsjecho-Slawakije gesloten verdrag, staat Duitschland aan het laatste den vrijen doorvoer van Tsjecho-Slowaaksche trans- Porten toe. Tot dat doel stelt het dage lijks 200 wagons ter beschikking en maakt 'ter vergemakkelijking der weder- zijdsche uitwisseling van koopwaar, een gedetailleerde lijst op van alle artikelen, vooral grondstoffen en levensmiddelen, voor welke do doorvoer zonder speciale toestemming kan plaats vinden. Duitsch land staat den uitvoer van aniline kleur stoffen en machines toe naar Tsjecho- olowakije, welk land den uitvoer van ïhinerale waren en ijzerwaren toelaat. Een wonderbare geschiedenis? De correspondent, van de „Libre Bel- oique" te -Aken meldt: Sedert Dinsdag middag is in een huis aan de Hülmemarkt, ®fcbij het stadhuis, een beeltenis van het Hart, die aan de muur is opgehangen, Kanen beginnen te we enen. Woensdag zijn de tranen opgedroogd en daarna heeft het geheele gelaat zicli met bloed bedekt. Het bloed, dat scheikundig is onder zocht, was een samenstelling van gewoon menschenbloed. Talrijke getuigen hebben onder eede deze gebeurtenis bevestigd. Voor het huis verdringt zich een groote menigte, om den schilderij te zien. De beeltenis is een gewone fotografie, welke door den eigenaar uit Nederland was medegebracht. „Msbd." Beïloogingen. Donderdagmiddag hebben ongeveer 10,000 mannelijke en vrouwelijke ambtena ren van Berlijn en voorsteden te Berlijn een betooging gehouden voor loonsverhoó- ging. De gemeenteraadszitting werd door de befoogers voortdurend gestoord, zonder dat de voorzitter er in slaagde het publiek op de tribune te lcalrneeren. Stakingen is Essen. Donderdagmiddag beproefden verschei dene honderden arbeiders van de Friedrich Alfred Hütte van Ivrupp door demonstra ties een onmiddellijke toezegging van loonsverhóoging af te dwingen. Op de ver klaring van de directie dat zij "lechts met den arbeidersraad kon onderhandelen ant woordde de menigte door het werk stil te leggen. De uitvoering van de allernoodza kelijkste werkzaamheden werd met geweld verhinderd. Het. kwam tot uitspattingen en mishandelingen. De aangerichte schade loopt in de millioenen. IJzer uit Nederland. Door het ontbreken van Duitsche seheepsruimte is de -ertsinvoer voor le Duitsche ijzerfabrieken op het oogenblik onmogelijk. Daarom worden de laatste da gen uit Nederland en Luxemburg groo te hoeveelheden ruw ijzer ingevoerd tot 33 pet. van de binnenlandsche behoefte. Be Bciorsche Volkspartij. De Beiersche Volkspartij, die zich kort voor de verkiezingen van het Centrum heeft afgescheiden, heeft tzich bereid ver klaard de coalitie-rgeering te steunen en hoopt, dat de Duitsche volkspartij daarin aanleiding zal vindejj om hetzelfde te doen. Hongarije. Geen kabinetscrisis. Het Hongaarsch Correspopdentiebureau spi ekt het 'bericht, als zou de regeering ziju afgetreden, tegen. Wijn naar Nederland. Volgens de Hongaarscbe pers voorspel- len-de berichten over den aanstaanden wijnoogst ever liet heele land een middel- matigen oogst, die echter van zeer goede kwaliteit moet zijn. Uit de bladen blijkt, dat er naar Nederland eenige partijen wijn verkocht zijn; er is daar, naar uit den uitvoer blijkt, een sterke vraag naar goe den Hongaarschen rooden wijn. Ook met Zwitserland is men, met hoop op goeden uitslag, bezig over de levering van groote partijen. Oostenrijk. Kabinetscrisis. De Oostenrijksche staatskanselier Ren ner en de andere leden van het kabinet zijn,van meening, dat zij niet meer op een voldoende meerderheid kunnen rekenen tengevolge van de debatten in de Nationale Vergadering. Derhalve hebben zij ontslag genomen. Engeland. Dreigende typografenstaking. De leden van den nationalen typografen bond, die de aangeboden loonsverhooging van 10 sh. per week heeft afgeslagen, heb ben het werk mot een opzeggingstermijn van veertien dagen opgezegd..De bond be staat uit 26,000 leden, zoowel linotypisten als gewone zetters, over het geheele land verspreid. Italië. Giolitti Kabinetsvormer? Te Berlijn uit Rome Ontvangen berich ten zeggen, dat de koning Giolitti heeft belast met de vorming van een Kabinet. Roemenië. Bo betrekkingen met het Vaticaan. De door de JRoemeensche regeering naar Rome gezonden onderhandelaar Lucaci, heeft de bespreking met het Vaticaan om trent een concordaat tot een goed einde gebracht. Men verwacht, dat er in Roemenië 10 bisschoppelijke diocesen zullen-worden in gesteld. Zwitssrlaiid. Genève, zetel van den Volkenbond. De Raad van Administratie van het In ternat. Bureau van Arbeid heeft te Genua vergaderd en na ampele bespreking met algemeene stemmen besloten het 'bureau terstond naar Genève over te brengen. Vereenigde Staten. De vredesmotie door de ropubJikeiasche conventie aangenomen. Onder de besluiten door' de commissie van de republikeinsche conventie aange nomen, is de afzonderlijke vredesmorie aangenomen, als een punt op het partijpro gram. Slechts één stem tegen. Het partijprogram aanvaard. De republikeinsche conventie heeft het partijprogram aanvaard. De Brandstoffen-Commissie maakt bekend, dat met. ingang van heden de maximum-prijzen als volgt zijn vastgesteld EHÜJiSGÏRAiNiD. Benaming der Soorten. 1. Eenheid 2. Normaal Gewicht 3. MAXIMUM-PRIJZEN PER EENHEID. Groepen A en C en bijzondere verstrekkingen 4. GROEP B. Te betalen aan den handel 5. Bijbetaling 6. OPMERKING. 7. Anthraciet Eierbriketten Stukkolen Mijn- en Kameroven- cokes Gebroken Mijncokes Bruinkoolbriketten Gascokes 1 H.l. 1 h.l. 1 H.l. h,2h.l. I1 ;h.L. pi.m.300 st. 2 pl.m.75 Kg. pl.m.75 Kg. pl.m.80 Kg. pl.m.75 Kg. pl.m.75 Kg. 100 Kg. ■i.L. f 4,10 3,45 3,45 5,35 5,60 3,85 4,40 f 5,10 4,45 4,45 6,35 6,60 4,85 5,40 f 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00 Geen afleveringen aan Groep B mogen geschieden, tenzij den handelaar uit het toewijzingsbiljet blijkt, dat de bijbetaling van F 1.- per eenheid, bedoeld in kolom 6, heeft plaats gehad. Voor deze bijbetaling bestaat gelegenheid aan het Brandst. Bureau, eiken werkdag van 11-12 v.m. en bij de Sub-Commissiën in de buiten gemeenten. Het afhalen van brandstoffen is uitsluitend geoorloofd voor Groep A en bijzondere verstrekkingen en wol alleen gedurende de drie werkdagen, volgende op den dag, waarop een of meerdere bons zijn geldig verklaard. In dit geval is de prijs voor Anihraclet, Eierbriketten, Stukkolen, Bruinkoolbriketten en Gascokes 20 Cents en voor Mijncokes 15 Cents per eenheid lager. Bij afwezigheid van den besteller kan door den handelaar, indien opnieuw thuisbezorging wordt gevraagd, de prijs opnieuw met het vastgestelde bezorgloon worden verhoogd. In gevai van levering van 10 ton en meer, rechtstreeks uii wagon of schip, wordt door den handel een reductie verleend, bedragende F 1.- per ton. Alles met inachtneming van de verhoogingon voor de buitengemeenten zooals deze op de maximum-prijs lijsten zijn aangegeven. De Commissie voornoemd 5SS6 P. E. BRIËT, 2e Voorzitter. M. KRAMER, Secretaris. LEiDEN, 12 Juni 1320. Wederom suiherrantsosr ?rin g Officieel wordt medegeie:-!d, da: d? ';o- tels en restaurants in he: ge"..? land voor suiker gerantsoeneerd zullen worden, evenals'in oorlogstijd. Buitenlandss^ Berichten. Sprinkhanenplaag. Berichten uit verschillende plaatsen in de provincie Logronö (Spanje) maken mel ding van een sprinkhanenplaag, die een geweldige schade heeft aangebracht over een uitgestrektheid van meer dan 150 K.M. Caruso bestolen. Caruso, die thans in Havana zingt, is be stolen. Naar men aan de „N. R. Crt.ï uit Londen seint, hebben dieven zich uit de voeten gemaakt met een kistje, waarin het echtpaar Caruso voor een waarde van een half millioen -dollars aan kostbaarheden bewaarde. Be Centrale Raad van Beroep h©eii be slist, dat in het algemeen kinderen, die bij hun ouders werkzaam zijn en vrijen kost e. d. verdienen, niet vallen onder de Inva liditeitswet. In Groningen is oen groot poldorwerk aanbesteed en gegund aan groepen arbei ders, die 't ook hebben uitgevc-erd. Boter. De Minister van Landbouw heeft be paald dat van de boter, bereid door produ centen; bedoeld in art. 1 en art. 2 van zijn beschikking, van 15 Augustus 1919, welke zich schriftelijk hebben verbonden tot na koming der verplichtingen hun ingevolge genoemde artikelen opgelegd, zal mogen worden uitgevoerd 35 pet. der productie over de week van 30 Mei6 Juni j:l. Suikerkaart. •De Minister van Landbouw maakt be kend, dat in het tijdvak van Maandag 14 Juni tot en met Zondag 20 Juni a.s. gel dig zullen zijn de bons no. 36 en 37 van de Rijkssuikerkaart. Onze visscherij Er dreigen nieuwe moeilijkheden voor het visscherijhedrijf, mel'dt het „Hbld.". Naar verluidt, bestaat de mogelijkheid, dat aan Nederlandsche visschers de toegang tot En'gelsche havens zal worden belet met het oog op de transportmoeilijkheden in het Yereenigd Koninkrijk. Dit zou den- vis schers beletten een vrij belangrijk afzet gebied in 'de toekomst van hun product te voorzien. 1 De dreigende uitsluiting in het Bouwvak. Naar „Het .Volk" van de zijde der bouw vakorganisaties in Den Haag hoort, den ken zij er niet aan de patroonsvoorstellen te aanvaarden. Gaat de uitsluiting door. dan zullen in Den Haag waarschijnlijk 1850 modern ge organiseerde en 1100 syndicalistisch ver eenigde bouwvakarbeiders op straat ko men. Een roods wethouder. Zooals reeds eerder werd gemeld, hebben op Dinsdag j.l. de gemeentewerklieden te Rotterdam geen deel genomen aan de de- De Directeur van het Brandstoffenbureau maakt bekend, dat met ingang van RSaandagj 34 Juni a.s. worden geldig verklaard de hierna te noemen Bors en dat op de kaarteit genoegde handelaar gemachtigd is op de gewone en nader omschreven wijze de navolgende aflevering te doen. BranddoSSenkaart voor het Zomerrantsoen. Bon 2 (2a-2b) 1 eenheid (2 H.L.) Gascokes Deze bon is uitsluitend geldig gedurende de maand Juni en Juli. Brandstofferckaart voor het Minimum-ranlsoen. Bon XY (la-lb) (2a-2bj (3a-3b) (4a-4bj (5a-5b) 1 eenheid 1 Gascokes. Gascokes. Anthraciet. Anthraciet. Eierkolen. Eierkolen. (2 H.L.) P I 1 I 11 1 |1 1 (1 Bon XY is uitsluitend geldig tot Zaterdag 25 September, zoodat degenen, die voor dien datum daarop geen Brandstoffen hebben betrokken, na 25 September daarop alle aanspraak verliezen. In afwijking van de op de minimum-rantsoenkaart aangegeven geldigheids duur der Bons, worden de Bons 1-5 voorloopig geldig verklaard tot Zaier« eSag 25 September a.s. en kunnen op deze Bons na genoemde datum slecht Brandstoffen worden betrokken, nadat deze opnieuw zijn geldig verklaard. De maximum-prijzen zijn voor tehuisbezorgd per 1 eenheid (1 H.L.) Anthraciet f 4.SO 1 |1 H.L.) Eierkolen f 3.45 1 (2 H.L.) Gascokes f 4.40 met inachtneming van de verhoogingen voor de Buitengemeenten als op de Prijslijst vermeld. Gedurende de eerste 3 werkdagen na deze geldigverklaring bestaat de ge legenheid tot afhaling en wordt door den handel in dit geval per eenheid 20 cents reductie verleend. 5887 Dê Bons mogen uitsluitend worden afgegeven bij ontvangst der Brand stoffen. Ter voorkoming van betaling van herhaald bezorgloon (20 cent per eenheid) worden bestellers verzocht de Bons gereed te leggen, opdat de handel deze bij aflevering kan in ontvangst nemen. AFGIFTE VAN BRANDSTOFFENKAARTEN OF VAN BONS, WAAROP GEEN AFLEVERING IS GESCHIEDT, AAN HANDELAREN OF PARTICU LIEREN HEEFT BUITENSLUITING TEN GEVOLGE. Leest den tekst der1 Brandstoffen* en Bestelkaarten! Leiden, 12 Juni 1920. De Directeur v.n. KRAMER. monstratieve staking, maar zijn allen ge trouwelijk op hun post gebleven. Des avonds was er natuurlijk een groote mee ting en daar werd ook het woord gevoerd door den heer De Zeeuw (soc.-dem.), wet houder van onderwijs. Deze spreker was over het verloop der staking niet geheel voldaan. Er waren teleurstellingen eii daaronder rekende hij in de eerste plaats, dat de gemeentewerklieden niet gestaakt hadden. Dus in 1920 beleven wij do enor miteit, dat de wethouder van een groote gemeente in het openbaar de gemeente werklieden berispt, omdat deze hun dienst getrouwelijk hebben waargenomen. Dooie visschies vreterij. In een te Amsterdam gehouden protest vergadering bracht de heer Duys hulde aan Mr. Heemskerk. „Laten wij het hier maar eerlijk beken nen, het was met de Ned. arbeidersbewe ging een „dooie-visschïes-vreterij" gewor den, maar dit wetsontwerp gaf ons gele genheid weer flink op de trompet te bla zen, waardoor de arbeiders wakker zijn ge* schud en de oude strijdlust weer voor den dag is gekomen." Het was dus toch waar dat de socialisten deze relletjes noodig hadden om weer wat leven in de -brouwerij te brengen. Hulde aan Duys. Alles is mogelijk tegenwoordig. In een te Amsterdam gehouden verga dering is de heer Duys, de man van- de kinderachtige obstructie, gehuldigd. Als bewijs Van erkentelijkheid liet het Zaansche Kamerlid zich in een daarna ge houden „redvoering" nog eens van zijn beste zijde zien. „Op geestige wijze en met vlijm-scherpe satire, zoo vertelt „Het Volk", hing spreker vervolgens een beeld op van do gevoerde obstructie en herinnerde daarna aan Nov. 1918, toen het thans zoo heldhaftige kabi net in angst zat. Iedere vuistslag van Troelstra tijdens zijn Kamerrede bracht toen een hervorming voor den dag. Ruys zag wit van angst. Hij mag dan Ruys de Beerenbrouck lieetcn, maar toen ruischte hei ook in zijn broek, (Daverend gelach.)

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1