BUITENLAND. j)\t l;!ad vorBohijnt eiken da?, uitgez. Zon-en Feestd, Pc Abonnementsprijs bedr&agt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 17 ct. p. week, 12:25 p. kwartaal; by 'onze agenten 18 ct. p. weck, f 2.40 p. kwarto al. Franco p. post 12.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- blad is voor de Abonné's veiicrygbaar tegen betaling Vin JOct.p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke jiummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang. DONDERDAG 10 JUNI 1920. BureauRAPENBURG 10 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 3234 Postbus 11- De advertentieprijs bedraagt 221/j cent per regel voor gewone advertentiën; Zaterdags 80 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt liet "dubbele van liet tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen kirden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden DE CRISIS IN DUITSCHLAND. Nog geen on lessing gevonden. KABINETSCRISIS IN HONGARIJE EN ITALIË. DE SCHOTSCHE MIJNWERKERS VRAGEN EEN WERKWEEK VAN 5 DAGEN. Duiischiand. DE POLITIEKE CRISIS. De „Msbd." schrijft: De parlementaire crisis heeft gisteren geenerlei verandering ondergaan. Zeker is alleen, dat op een spoedige oplossing der crisis niet te reke nen valt. De rijks-president heeft den voormaligen Rijkskanselier nog steeds geen opdracht ge geven een nieuw kabinet te vormen, on getwijfeld in verband met het feit, dat de leiders en voornaamste leden der verschil lende partijen nog niet te Berlijn aanwezig Zijn- De rijkskanselier zal vermoedelijk eerst [Vrijdag zijn opdracht ontvangen. Te oordeelen naar de houding der Deut sche volkspartij, kan men aannemen, dat tlr. Strésemann de opdracht zal aanvaar den en een poging doen, een meerderheid jte vormen uit de Duitsche volkspartij, hel (pentrum, de democraten en de meerder- Jieidssocialisten. De socialistische leiders verklaarden ech- iter nadrukkelijk, dat zij van een samen gaan met de Duitsche volkspartij niet we tten wilden. Zoo zal ook Stresemann's po ging wel mislukken. Verder is overwogen, of niet een kabinet van deskundigen gevormd zou kunnen worden, uit alle partijen. Dit' voorstel werd door de socialisten en democraten afge lezen. Ten slotte is voorgesteld, het kabinet uit 'de vroegere coalitie te vormen en daarin eenige deskundigen uit de Duitsche volks partij op te nemen. Maar ook een dergelijk samengaan met de Duitsche volkspartij iwerd door de socialisten geweigerd. De centrumspartij neemt voorloopig nog ïen afwachtende houding aan. Omtrent de kwestie van een eventueel Samenwerken van het centrum met de Duitsche volkspartij wordt van centrums* zij le verklaard, dat de Duitsche volkspartij in de nationale vergadering scherpe oppo site t: :cr. de regeering gevoerd heeft en dar. destijds tc Weimar ook tegen de grondwet lieeft gestemd. De eerste voor waarde voor een samengaan van het cen trum met de Duitsche volkspartij-zou zijn, dat laatstgenoemde zich op het grondwet telijk standpunt stelde. Of dit echter tot de mogelijkheden behoort, kan, zooals in cen- trumskringen wordt opgemerkt, thans nog absoluut niet gezegd worden. Er dient eerst duidelijk te worden vastgesteld, in welke verhouding de Duitsche volkspartij staat tot de Duitsch-nationalen. Verder wordt uit Fulda gemeld, dat Erz- lerger bereid is, na de opening van den rijksdag, zijn mandaat neer te leggen, voor liet geval zijn aanwezig-zijn in de cen- jtrumsfractie aanzienlijke bezwaren met zich brengen zou. Hij wees er op, dat hij d? partij-belangen boven zijn persoonlijke belangen stelt en aan de partij geen moei lijkheden in den weg wil leggen. Engelaitn. Actie der mijnwerkers. De Schotsche mijnwerkers zijn met een voorstel gekomen, oia in de mijnen maar vijf dagen in de week te Werken. Een vergadering van mijneigenaars heeft zich nu tegen dit voorstel verklaard, door «en besluit aan te nemen, waarin zij zeg gen 'dat zij het nieuwe denkbeeld met de. grootste bezorgdheid en als een ernstige bedreiging niet alleen van de belangen van de stecnkoolnijverheid en. de mijnwer kers zeiven, maar van het nationale be lang beschouwen. De jaarlijksche productie in de Schot sche mijnen beliep in 1919 in het geheel 18.5 milliocn ton, en ten gevolge van de invoering van een werkweek van vijf da gen zouden er 1,650,000 iton minder gepro duceerd worden. In vergelijking met 1913 is de productie in 1919 toch al met 1,050,000 ton verminderd. Husland, Een aanslag op Lenin. Volgens een draadloos telegram uit Mos kou heeft een soldaat een aanslag gepleegd op Lenin. Hij loste een revolverschot op den rooden leider en wondde hem aan de hand. De dader is gearresteerd. De vrodesondorhanclcün-ren met Letland. Uit Riga wordt gemeld, dat de Let- landsch-Russische vredesconferentie Zater dag de eerste vier bepalingen van het vre desverdrag heeft aangenomen. Eerstens beëindiging van den oorlog, ten tweede erkenning van de onafhankelijk heid van Letland, ten derde de Russisch- Letlandsche grensregeling, en ten vierde de militaire waarborgen. Oostenrijk. Slachtoffers der ondervoeding. Dinsdag is in den Weenschcn gemeente raad medegedeeld, aldus 'het „Hbld.", dat ondanks de hulp uit het buitenland aan (I "Weensche kinderen, bij een geneeskun dig onderzoek is gebleken, dat van de 25,000 kinderen byna 17,000 tengevolge van de ondervoeding ernstig in hun gezondheid zijn geschaad. Twee duizend dezer kinde ren zijn onherroepelijk iten doode gedoemd. Griep-epidemie iu Weenen. Uit 'Weenen wordt gemeld, dat sedert eenige dagen Weenen weder door een zwa re groep-epidemie geteisterd wordt. In de laatste dagen nemen de ernstige gevallen toe. Hongarije. Kabinetscrisis. De moeilijke positie, waarin de regeering door de „ontwakende Hongaren" is ge bracht, heeft haar doen besluiten af te tre den. De officieren sluiten zich bij de „ont wakende Hongaren" aan, en, zoo de Nat. Vergadering vasthoudt aan de ontbinding van de officiersdetachementen, zijn zij vastbesloten, de regeering door een mili tairen putsch ten val te brengen, Italië. Kabinetscrisis. Italië heeft het derde ministerie-Nitti we derom zien aftreden, waarvan de brood- prijsverhooging van 1 tot 11/2 lire oor zaak is. Dit besluit van Nitti heeft, ook bij de •welgezinden, veel ontstemming verwekt. Door het geheele land hadden betoogingen tegen den minister plaats en cp verschil; lende plaatsen kwam het tot bloedige bot singen, waarbij dooden' en" gewonden vie len. Tengevolge hiervan heeft Nitti het de creet betreffende den verhoogden brood prijs ingetrokken. Het geheele kabinet, met den president Or'ando aan het hoofd, is daarop afge treden. Er wordt gesproken over een regeering Giolitti. Japan. Gruwelen der bolsjewiki. Het Japansche departement van Oorlog deelt mede, dat volgens ingekomen mede deelingen, eenige honderden Japansche onderdanen, waaronder vrouwen en kin deren, te Nikolajevsk op 12 Maart door de bolsjewiki zijn vermoord. Geen enkele Ja panner werd in leven gelaten. Het kleine Japansche garnizoen verdedigde het con sulaat, doch moest weldra wegéns de ge leden verliezen den strijd opgeven, waarna zij het gebouw benevens de officieele docu menten verbrandden en zelfmoord pleeg den. Buitsnlandsche Berichten. Uit Rome. De H. Vader geeft ook in Zijn meest in tieme omgeving op sociaal gebied het goe de voorbeeld. Aan het kerkbestuur der St. Pieterbasiliek heeft Z. H. n.l. de som van 100,000 lire doen toekomen, bestemd tot loonsverhooging voor de bekende Sanpie- trini, de arbeiders der Sint Pieterskerk. ..Tijd" Ju weele ndiefstaL Op een Berlijnsch postkantoor gaf en kele dagen geleden een dame een aange- teekende zending naar Dresden aan, ter waarde van 200,000 mark. Het couvert be vatte juweelen, die de dame aan haar juwelier zond. Toen deze de zending ont ving en opende, waren de juweelen ver dwenen en door een paar kiezelsteentjes vervangen. Bij nader onderzoek bleek dat 5 yan de 8 zegels op den brief geschonden waren. De diefstal moet op het postkan toor te Berlijn of te Dresden gepleegd zijn. Het onderzoek heeft echter nog geen licht in de fcaak gebracht. De duurte der hceronkleedlng. De houding van de Fransche regeering, die in het bezit is van meer dan 2 millioen el laken, dat geschikt is voor heerencos- tifums, heeft aanleiding gegeven tot een perscampagne. De bladen .dringen er op aan, dat dit laken ter beschikking zal worden gesteld val! de fabrikanten van costuums en dat er een overeenkomst tus- schen de regeering en de fabrikanten zal worden getroffen betreffend den verkoops prijs van 700,000 costuums.. die zeer goed koop ter beschikking zouden moeten wor den gesteld. BINNENLAND. Van obstructie is in de Tweede Kamer niets meer te bemerken. De toestand onder de gemeentewerklie den te Amsterdam (Zie Binnenland: Leer zame cijfers). Dreigende uitsluiting in do bouwvakken te 's-Gra o onderscheiding. Acta" is heer Nicolaas IhN.k to -rerdam ben ^md tot ridder van den II. Giegorius dt-n Grooten. LEERZAME CIJFERS. Vanwege de moderne vakvereenigingen worden betreffende de staking op Dinsdag in de gemeentebedrijven te Amsterdam cijfers medegedeeld, die zeer groote ge- fallen noemen. „D e Tij d" schrijft naar aanleiding daarvan het volgende rake stukje, dat ook wel buiten Amsterdam overweging ver dient I Wij zullen op deze cijfers eens niets af dingen; zij lijken opgemaakt door een accountant! Tot drie opmerkingen géven zij aan leiding: Vooreerst blijkt het, hoe gemakke lijk een"aanzienlijk deel der gemeentelijke werkers een dagje kan worden gemist. Het openbaar leven ondervindt er niet den minsten hinder van. Weshalve de be woners van Amsterdam zich voflte het ver volg heel gemakkelijk weer een stakings dag zullen laten aanleunen. Hij spaart één dag loon uit Tweedens bevestigt deze loop yan zaken, wat reeds bekend was, n.l., dat er •bij verschillende diensten overbodige loon-, subsidiaire lijntrekkers zijn, wier afdan king kan ^geschieden zonder schade van het geheel. Wil" men dat niet, dan kan er uitsterving plaats hebben. E i n d e 1 ij k bewijzen de getallen zonne klaar, hoe in de laatste jaren de Gemeen tedirecties hebben gezorgd voor revolu- tionnair, trouwbreukig personeel. Het was en is nog steeds moeilijk voor anti-socia listische menschen, te Amsterdam een Ge-> meentebetrekking te krijgen. Maar de bur gerij betaalt grof en plukt er de vruchten van. Lefcrzame cijfers! MENSCHLIEVENDHEIDI In het verslag van een he tooging van wege de Federatie Maandag te Amsterdam gehouden lezen we: „De betoogers letten er niet op, of on schuldige menschenlevens aldus in gevaar werden gebracht. Op den hoek van Kin- lcerstraat en Bilderdijkstraat werd, naar ons is medegedeeld, plotseling voor een tramwagen de wissel door 'betoogers om gegooid,zoodat de tram met tamelijke vaart onverwacht de Kinkerstraat invloog in plaats van rechtuit te gaan. De op de trambaan aanwezige menschen konden nog juist bijtijds uiteenstuiven. liet scheel de mimniem weinig, of een paar kinderen waren overreden. De bestuurder was schier van den wagen geslingerd." Laag! Het Amsterdamsche Raadslid Th. de Woli heeft de volgende interpellatie aan gevraagd: fil „Is het den burgemeester bekend: I. Dat op Dinsdag 8 Juni, na afloop der meetings van de stakers door manifestan ten het personeel der trams, rijdende op de lijnen 5, 7 en 10 gehinderd is in 1 uit oefenen van zijn functie? II. Dat deze verhindering zelfs geschied de op gewelddadige wijze, als het inwer pen der ruiten, het afkoppelen van den bijwagen, ja zelfs het mishandelen van het bedienend personeel? III. Dat door het begeleidend politieper soneel herhaaldelijk maar tevergeefs om versterking of hulp is gevraagd? IV. Dat zelfs bij den stoet der syndica listische betoogers in de Sarphatistraat on op het Frederiksplein geen politiemacht aanwezig was?" HET DURE PAPIEP i De' bladen 25 pet. duurder. Zaterdagmiddag werd te Rotterdam een vergadering gehouden van uitgevers van locale bladen in Zuid-Holland. Aanleiding tot deze bijeenkomst was het steeds duurder worden van het papier. Na breedvoerige «besprekingen kwam de vergadering tot het besluit om unaniem tot verhooging van den abonnements- en advertentieprijs over te gaan, en wel tijde lijk met pl.m. 25 pet. In beginsel %verd hesoten tot permanente samenwerking De staking en concurrentie „Het Volk" is Dinsdag niet verschenen, en in het nummer van Woensdag wijdt het van de 7 1/2 pagina tekst bijna 7 pagina's aan de„geslaagde" 24-uur-s taking!! Uit concurrentie-overwegingen waar schijnlijk, is echter „De Tribune" Dinsdag wèl verschenen. Uitsluiting in het bouwvak te 's-Gravenhage. Vanwege den Raad van Patroonsver eenigingen wordt gemeld dat binnen en kele dagen het bouwbedrijf te 's-Graven hage voor een groot deel zal worden stop gezet. Voor vele patroonsvereenigingen is het niet mogelijk om met moderne bonden en landelijke federaties van bouwvakarbeiders overeenstemming te verkrijgen om een collectieve arbeidsovereenkomst -aan te gaan, op den grondslag van de met de Christ, bonden van'bouw vakarbeiders over eengekomen voorwaarden. liet is voor de patroonsvereenigingen onmogelijk om, ge- zieh de vele partieele conflicten en stakin gen, het bedrijf op normale wijze voort te zetten. Bovendien wordt in het stukadoorsvak sinds 1 Maart algemeen gestaakt. Naar aanleiding daarvan werd in een door den Raad van Patroonsvereenigingen gehouden vergadering besloten aan de be trokken werknemers-organisaties aan te schrijven, dat, bij al dien deze weigerachtig blijven om de laatstelijk van partoonszijde gedane voorstellen te aanvaarden en de staking in het stukadoorsvak op te heffen, tot uitsluiting alhier zal worden overge gaan van die werknemers, welke lid zijn van 'bonden, waarmede geen collectieve overeenkomst is afgesloten. Tenzij er van die zijde tijdig bericht in komt om alsnog de paflreonsvoörsfcellen te aanvaarden, en de staking te doen ein digen, zal de uitsluiting Maandag aan staande een aanvang nemen. Tegelijk zou dan de Alg. Ned. Stukadoors Patroonsbond de uitsluiting landelijk uit breiden. Indien deze maatregelen niet het ge- wenschte gevolg hebben zal worden over gegaan tot algeheele landelijke uitsluiting van die werknemers, welke lid zijn van de betrokken bonden. Meer werk op de sigarenfabrieken. Op de sigarenfabriek der firma Gebr. Claassen te Hapert (N.-Br.), zijn weder een groot aantal sigarenmakers te werk ge steld. Ook op andere fabrieken wordt het leven diger, alhoewel nog veel personeel werk loos is. „Hbld." Ingezonden Mededeelingen a 45 cent per regel, Zaterdags 60 cent. Gemengde Berichten. De brievenbesteller J. v, S., is te Delft betrapt op het stelen van een brief, die aan de post ter verzonding was toevertrouwd. De man is gearresteerd en in zijn ambt geschorst. De penningmeester van den socialistischcn bakkersbond, afd. Bre da, is sedert eenige dagen spoorloos ver dwenen. Men zoekt, naar het „Dbl. vah N. Brabant" meldt, verband tusschen deze verdwijning en het tekort in de 'kas der afdeeling. Het 17-jarige meisje, 'dat uit het Wilhelmina-gsthuis te Amsterdam ontvoerd is, is teruggevonden. -Door den w et li ouder voor sociale aangelegenheden te Schiedam is aldaar beslag gelegd op een partij van 1109 halen meel, die door den gemeenschappe- lijken keuringsdienst als schadelijk voor de gezondheid was afgekeurd. Daardoor waren de Schiedamsche bak kers in de onmogelijkheid gisteren witte brood te bakken. Telegrafisch is het Rijksgraanbureau van de zaak op de hoogte gebracht, dat de be slissing dn handen gaf aan het Rijkssta tion voor maalderijen te Wageningen. Een extra-zending bloem zou gisteren middag arriveeren, opdat heden weer wit tebrood zou kunnen verkregen worden. Aan de Oosterkade te Rotterdam zijn aangehouden twee vaten, een met.85 kilogram versch vleesch en een gevuld met darmen, per 'boot uit Schoon- hoven aangevoerd. De inhoud van beide vaten is op het abattoir voor het gebruik afgekeurd. Een Amerikaan sc h koop- man zijn in een huis aan den Boercnstei- ger te Rotterdam, een platina collier met diamanten hanger eri acht gouden ringen met diamanten ontstolen. Te Dinxperlo heeftDins- dag een Duitscher, die aan de grens kwam om levensmiddelen te koopen. bij den 'meubelmaker Brunsfeld f 1000 gestolen. De gemeentepolitie te Hengelo heeft Dinsdag twee Duitschers aangehouden, van wie de een in het bezit was van een identiteitskaart, op naam van Paul Emil Pachmann, welke was verstrekt door een Amsterdamsch fabrikant. Al spoedig bleek, dat beiden van de grens waren gehaald door den Duitscher Pach mann, die op de fiets ontkwam. De naam van den Duitscher is Wenzel. Te Wormerveen is Dins dag het 4-jarig zoontje van schipper II. overboord geslagen en verdronken. liet is dezer dagen ge- beurd, dat de heer Duys in Zwolle een Kamerlid van de rechterzijde ontmoette, welk lid den vorigen dag niet in de Kamer was geweest. Wel, informeerde de heer Duys, waar hel/ jij gisteren gezeten? Och, zei de ander, ik was een beetje bang dat er in de Kamer schoten vallen zouden, daarom ben ik maar gauw in een sloot gekropen, en er sedert nog niet weer. uit geweest De heer Duys hield plotseling zijn mond. Een vrouw te -Maastricht had in moeilijkér dagen haar gouden hor loge nahr de Bank van Leening gebracht. Dezer dagen wilde zij haar uurwerk teru^ balen, doch kwam toen tot de ontdekking dat het lommerdbriefje spoorloos verdwe nen was. Toen zij zich bij Oome Jan ver voegde, vernam zij, dat het horloge al sinds lang was afgehaald. FfcUILLETON. Een Keizersdroom, ui En toch is er misschien nog een mid del, heru weder onder mijn macht te bren gen. WaïmeV-r dat meisje eens invloed op hena kon uitoefehen? Weliswaar liet ik haar beloven dat zij alleen voor mij en mijn vrouw zou zingen. Doch wat bteteekent mij een zangeres,, waar het gaat om Agrippina, ooi haar aanzien of haar val, zelfs om haar leven? HOOFDSTUK VI. Tusschen de Capitolijnsehe en Pa'atijn- sche heuvels lag het Forum, de hfiroemde marktplaats, het middelpunt van het open baar leven der wereldstad. Reeds de oude honingen hadden de oorspronkelijk nauwe lijks drie honderd voet lange en tachtig voet bftede ruimte met tempels en andere kunstwerken versi'erd. Hun opvolgers had den de schoonheid der plaats verhoogd; .de winkels doen verwijderen en steenén ge- bomven voor wisselaars en kooplieden op- .jgericht. Ook de Republiek beijverde zich bij ■Jriorkeur melt de vergrooting en verfraaiing jan het Fouim en deed er 'u aantal stand- '.weelden van krijgslieden en staatslieden ifckftèiaen. Reeds lang was het overoude üpreü jestoêd'l© versierd inet de scheeps tobben der in 338 op de Antiaten veroverde schepen, naar e'en aangrenzend plein over gebracht, waar liet zich tusschen de stand beelden van Sulla en Pompejus verhief. Hierachter bevonden zich de hoogvereerde reliquien van Rome: en heilige vijgeboom, een olijfboom en een. wijnstok. Ten ditenste der gerechtszittingen, die oudtijds op het eigenlijke Forum gehouden werden, bouwde men een nieuw pracht- gebouw. Julius Caesar voegde er weer an deren bij, zoo verrees daar paleis aan paleis, tempel aan tempel; tot een stad van marmer en goud, getooid met de metester- werken van schilder- en beeldhouwkunst, ontstond op beti eenmaal zoo onaanzienlijke marktplein. Ook Rome's keizere gingen voort op dien weg. Augustus, die de voltooiing van het Forum naar de onuitgevoerde plannen van Caesar bevorderde, richtte er de gouden mijlpaal op, waarop de lengte der hoofd- wtegen stond aangegeven en die als het middelpunt vq,n het Romeinsohe rijk werd beschouwd. Zelfs de gierige Tiberius bleef niet achter erj bouwde zich zelf een prachtige triomf boog. Reeds Julius Caesar had het aangren zende veld het Mansveld genoemd en de plaats bestemd voor een groot marmergte- bauw tem dienste der volksvergaderingen. Daar verrezen ook de prachtige Thermen of openbare badhuizen, door Agrippa, den hofarchitect van keizer Augustus, gebouwd, waar zelfs de armste burger van Rome kon genieten van de meest verfijnde wetelde die 'het keizerlijk Rome bood. Aan de baden sloot z.ich een gebouw aan dat met het Pantheon eindigde, welks machtige koepel de omgeving beheerschtte. Hier stond ook het mausoleum van Augustus, door mar meren zuilenhallen omgeven, alsmede het paleis der veertien volken, zoo genoemd naar de kunstvolle beeldgroepen die de veertien aan Rome onderworpen volken in dracht en zeden voorstelden ?n eindelijk de beroemde gnomon, de Obelisk die als reu- 2en zonnewi jzer dieiusC deed. Een onafzienbare menechenmassa vulde het ruime veld, schouder aan schouder, een golvende zee gelijk. Ook Aulus, do jonge koopman en verloofde van de schoone zan geres Aricia, bevond zich onder het volk, doch zijn blikken dwaalden over de met bloemen cn üapijten versierde plaa'isen en zochten angstvallig onder de- tallooze aar> wezigen. Het was geten' nieuwsgierigheid, om getuige te zijn van den keizerlijken triomftocht, die hem naar het Marve'd had gedreven; zijn jongen vriend Sporus hoopte hij te vinden-, en hem als een trouwten vriend met alle kracht der overreding af te houden van de daad, die leefde in zijn duister ge moed. Met dat doel was hij reeds vroeg uT gtegaan en zich geen tijd gegund Aricia of Alexandres te begroeten, gelijk hij dagelijks, ewoon was te doen; integendeel, haastig had hij zich naar Locusta's wijnhuis ge- spoted om uit te vorschen Itbe laat Sporus den vorigen avond was vertrokken. Hij koesterde de hoop da/ti het Alexandres ge lukt was met zachte woorden de wraak plannen uit zijn hoofd te bannen en hem mede te nemen naar zijn woning. Maar -tot zijn verbazing vernam hij, dat Sporus in de taveerne had overnacht en deze eerst sedert kortten tijd had verlaten. Zijn pijnlijke stemming werd door de dwazte praatjes var: den stamgast Nauti lus nog verergerd; de oude slem-per, die zijn roes van den vorigen avond door een morgendronk ttrachtte weg te spoelen, plaagde hem met het verhaal dat een vreemdeling een zeer vertrouwelijk gesprek met Aricia had gevoerd, en de zar geres ten slotte zoo ho i ingepalmd, dat zij zich onder dankbaar blozen had laterj verleiden teen ring als geschenk aan te nemer:. Welke liefde is vrij van ijverzucht? Hoe rotsvast Aulus ook op Aricia vertrouwde, toch liet het honende woord van Nautilus een doorn in zijn ziel acher, er. nam hij zich voor zijn verloofde rekenschap, te vra gen van die daad. Doch voorshands was hem de zorg voor Sporus het gewichtigste: 'hij verliet de taveerne en doorkruiste stra ten en pleinen met zoekend oog, mogelijk dat het toeval hem den jongeling in de ar- mten voerde. Zoo was hij.onder den men- schenstroom op het MSrsveld geraakt. Toevallig viel zijn oog op het ruiter standbeeld var.1 Julius Caesar. Daar stond, tegen het voetstuk geleund, een slanke ge stalte, meiti bleek maar treffend schoon gelaat. Aulus herkende die gestalte, maar, alle pogingten hem te naderen waren vruch teloos: gelijk teen oesterschelp do parel, zoo werd hij door 'n ijzeren levenden gordel om sloten. Sporus echter had geen oog v<_ t» zijn omgeving: zoo zwaar, zoo vreemd en verward voelde hij zich in het hoofd. Ik ben ziek, sprak hij zacht in zichl zeiven. Maar geduld, spoedig zal hot be ter zijn. Het. volk zal mij verscheuren: niet, omdat ik hun tiran 'het wrektende staal in de bordt stoot, zal ik als offer hunner woe de vallen neen, maar wijl ik hun den aan blik van den triomftocht ontneem. Arme Domitius, ging hij voort, met bitteren glim lach, ik kon u genist mijn woord verpan den, de uwe te. zijn. Vergeefs zult gij mij wachten Iter bestemder plaatse, wellicht dat mijn lijk, bloeednd en verscheurd, u voób de voeler.' rolt. Domitius! Wat trilt dia naam mij door de ziel. Was hot een droom of werkelijkheid, walt ik slaapdronkten meendo te zien, toen ik door Mortphou® macht overweldigd, op de bank in do ta veerne in slaap viel? (Wordt vervolgd^ j

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1