fint HiteSSSS-S OPRUIMING. ingezonden Stukken. Uit de Omgeving. p 1 r Ce Invaliditeitswet. Gemeld wordt: Dezer dagen werden aan 'den minister van >ri)eid een vierde 10,000- tal handteekeniifgen toegezonden, verza meld onder het bekende verzoekschrift, uit gaande van de Centrale Landbouw Onder linge en de Tuinbouw Onderlinge, waarom aan den minister wordt gevraagd, dat spoe dig wijzigingen in de Invaliditeitswet zul len worden aangebracht. Verder werden daarbij toegezonden de liandteekeningen uit industrieele, handels- en scheepvaartkringen, waarmede instem ming is 'betuigd met den inhoud van be doeld verzoekschrift. Dat deze laatste een aanmerkelijk deel van het Nederlandsche bedrijfsleven vertegenwoordigen, blijkt uit de mededeeling, dat in hun ondernemingen eeir gezamenlijk jaarloon van pl.m. 100 millioen gulden wordt uitgekeerd. Daarbij hebben nog een groot aantal Kamers van Koophandel, patroonsvereeni- gingen, middenstag^Jsvereenigingen, enz. den minister van Arbeid een adhaesie- betuiging doen toekomen. De werking der Invaliditeitswet. Voor het eerst sedert de inwerkingtre ding van de Invaliditeitswet zijn er dezer dagen in de „Staatscourant"' cenige cijfers gepubliceerd betreffende do uitvoering der wet. Het aantal verplicht verzekerden, inge schreven op 28 Maart 1.1. was in totaal 1.814,109; hiervan zijn ingeschreven bij de Raden van Arbeid te Amsterdam 175,862 Rotterdam 155,149 en 's-Gravenhage 108,660 liet kleinste aantal ingeschrevenen is genoteerd voor den Raa l van Arbeid te Heerlen, n.l. 23,077. De geldswaarde der over de maanden November 1919 tot en met Maart 1920 verkochte rente-zegels bedraagt, voor den verkoop door de Raden van Arbeid in totaal f4,202,928.45,5 en voor den verkoop door de gezamenlijke postkantoren f6,533,194.95; het totaal-generaal is 1 10.736,123.10,5. Verkocht werden door de Raden van Ar beid te Rotterdam voor f755,614.50, te Am sterdam f588,091.27 en te 's-Gravenliage f256,556.95. Voor het geringste totaalbedrag werd verkocht door den Raad van Arbeid te Zeist, n.l. voor f 11,858.75. Vo-c-r da Katholieke Universiteit. Naar wij vernemen is het in het ,,Over- ijselscli Dagblad" opgeworpen plan tot or ganisatie eener intensieve actie voor mo- reelen en financie.elen steun der R. K. Uni versiteit zoover gevorderd, dat a.s. Zater dag een bijeenkomst te Utrecht zal worden gehouden lot nadere vaststelling der ge dragslijn. Wie alsnog wil deelnemen aan deze actie, gelieve zich op te geven aan mr. A. C. B. Arts te Zwolle. McóilijkhcdLen in do bouwvakken. Te hoog? loonen. Te Amsterdam is Dinsdagavond op ini tiatief van den directeur van den Gemeen telijken Woningdicnsi een bijeenkomst gehouden van besturen van vakvereenigin- nuriwvi'byen'ignigeii', lê' Amsterdam wérlv- zaam. Het doel dezer vergadering was, de aan wezigen te doen keiinisnemen van pogin gen, die in Erageland worden aangewend om te komen tot nieuwe organisatievor men van de woningproductie. De directeur van den Woningdienst, Ir. Keppler, heeft, teneinde, met de bijzonder heden dezer nieuwe organisatievormen na il r op de hoogte te komen, oen studiereis naar Engeland gemaakt en daarover ter vergadering een en ander medegedeeld. Spr. begon allereerst met een overzicht te geven van de moeilijkheden, die zich ook in Nederland en speciaal in Amster dam, voordoen. Van de directie tot de arbeiders is wre vel en gebrek aan arbeids vreugde, aldus spr. Oolc is de woningproductie duur. De normale huur zou door de arbeiders niet. te betalen zijn. Iloe ontstaat deze duurte? Op velerlei wijze, maar niet in de laatste plaats, door de schrikkelijk liooge loonen van vele opperlieden e. d., die f90 tot f100 verdienen en thans staken voor een- weekloon van f 11 0. Spr. wil niet den schijn wekken, alsof naar zijn meening. daar de ecnige oorzaak der duurte zou schuilen. Dat daarin in zeer groote mate de oorzaak schuilt en dat hier v. anverhoudingen ontstaan, welke voor de huisvesting der arbeidersklasse noodlottig dreigen te worden, is echter niet te ontkennen. Ir. Keppler stelde den aanwezigen voor, 'het. verslag van de studiereis, dat in druk 'is verschenen, in den boezem der ver schillende vereenigingem te bespreken, en hi; deelde mede, dat hij gaarne zag. dat uit elke vakcentrale twee afgevaardigden zou den worden benoemd, die met spr. in klein- ccmité de moeilijkheden onder de oogen zouden zien cn trachten tot een goede op lossing te komen. Ter Hall in de Kamer. ^F Voor het Kamerverslag van gisteren ver wijzen we naar de rubriek 'Staten-Gene- raal. Het verslag geeft echter niet deze niet- parlementaire, doch inderdaad ware ap preciatie van den heer Duijs: •Duijs is aan het woord. Ter Hall: „Denk je dat ik jou als karakterkomiek zou willen engageeren? Ik vind je een reuzensof; je zou geen rijks daalder per avond waard zijn." •Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 4 Juni. De obstructie wordt voortgezet. De heer v. RAVESTF.IJN (C.P.) vraagt bet woord over de notulen. De VOORZITTER: Ik stel voor dat deze discussie binnen 5 minuten geëindigd moet zijn. De heer DUYS (S.D.A.P.) vraagt hierover hei woyrë De VOORZITTER: Volgens art. 77 van bet R. V. O. wordt hierover geen discussie gevoerd. (Groot geschreeuw en rumoer bij de sociaal-democraten.) De Heer DUYS schreeuwt: De heer Haa- eevoet scheldt ons voor „ploertendom". Het voorstel van den voorzifter wordt aangenomen met 59 tegen 17 stemmen. De heer v. RAV-ESTEIJN (C.P.) bespreekt de notulen en protesteert er tegen dat zijn verzoek om een interpellatie te houden, op het eind der agenda is geplaatst. Nu konvfc zijn verzoek nooit aan de orde. Hij vraagt stemming over de notulen. De VOORZITTER brengt de notulen in stemming. De heer DUYS schreeuwt dat art. 77 on juist was toegepast- Tijdens de stemming roept de heer DUY- MAER v. TWIST tof de socialisten: „Tuig", wat een helsch kabaal veroorzaakt. De VOORZITTER verzoekt den leden zich van schelden te onthouden. De notulen worden goedgekeurd met 61 •tegen 11 stemmen. De heer DUYS weigert te stemmen. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Bakker verhinderd is aanwezig te zijn. Hij stelt voor dezen brief voor ken nisgeving aan te nemen. De heer DUYS vraagt hierover het woord. De VOORZITTER bepaalt hiervoor 5 mi nuten. De heer DUYS vraagt hierover stemming. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met 63 tegen 14 stemmen. De sociaal-democraten schreeuwen door elkaar. De heer DUYS^krijgt het woord en stelt voor deze kennisgeving niet aan te nemen maar een commissie van onderzoek te be noemen. Dit voorstel wordt verworpen met 63 te gen 14 stemmen. De mededeeling van den heer Bakker wordt met 71 tegen 17 stemmen voor ken nisgeving aangenomen. Bij de ingekomen stukken, welke de VOORZITTER voorstelt voor kennisgeving aan te nemen; vraagt de heer KL EER E- KOPER 't woord. Met 71 tegen 17 stemmen wordt besloten den duur hiervan op 5 minuten te bepalen. De heer SCHAPER (S.D.A.P.) zegt, dat zijn fractie graag van dit onpléizierig oh- structiespel afstand wil doen, maar er zijn hem geruchten bekend dat men met een guillotine-voorstel van rechts wil komen om de interpellatie van spr. na de rede van Rugge af te breken. Geschiedt dit niet, dan is spr.'s fractie bereid de obstructie voor beden te 9taken. De VOORZITTER stelt voor de inter pellatie hedenmiddag te doen voortduren met dien verstande, dat zij hedenmiddag eindigt. Hiertoe wordt besloten. De VOORZITTER stelt voor den heer Van Ravesteijn verlof te verleenen voor zijn interpellatie over de ontslagen spoor wegarbeiders en deze te plaatsen achter op de agenda.r^TOtI_^tTnr voor deze interpellatie te houden Dins dag a.s. 1 uur. Di-t voorstel wordt verworpen met p9 tegen 17 stemmen. Het voorstel van den Voorzitter wordt hierna z. h. s. aangenomen. Interpellatie-Schaper. Aan de orde is de voortzetting der inter pellatie-Schaper. Op voorstel van den VOORZITTER wordt besloten, dat de interpellatie om half vijf geëindigd moet zijn. De heer RUGGE (S.D.A.P.) zet zijn giste ren afgebroken rede voort en betoogt op#- nieuw de noodzakelijke invoering van de 45-urige werkweek. De heer VAN STAPELE (S.D.A.P.) zegt dat voor het pest- en telegraafpersoneel de treuzelmethode aan het Departement van Arbeid zeer nadeelige gevolgen heeft. Dit personeel werkt nog steeds veel langer dan 8 uur per dag. De heer DE JONGE (S.D.A.P.) bespreekt de belangen van de mijnarbeiders cn vraagt welke maatregelen genomen zijn voor het mijntoezicht. De heer SMEENK (A.R.) zegt dat de Mi nister zijn beleid vólkomen heeft verde digd; het is beter dat de uitvoering een paar maanden wordt uitgesteld, dan dat maatregelen orden uitgevaardigd, welke in de practijk niet uitvoeibaar zijn. De motie-Schaper is volkomen overbodig, want wat er ook met die motie gebeurt, de wet zal er geen dag eerder om verschij nen. De arbeiders begrijpen dit ook vol komen en waar op het departement hard gewerkt wordt, zal hij tegen de motie stemmen. De heer L. HERMANS (S.D.A.P.) zegt, .dat niemand er aan twijfelt of aan het departement wordt hard en ernstig ge werkt. Maar zijn meening over den Hoogen Raad van Arbeid is niet zoo gunstig als die van den Minister. Hij acht dien Raad nog minder dan liet vijfde rad aan den wa gen. Hij gelooft, dat de Minister de motie kan aanvaarden, wijl zij tegen hem niets beoogt. Ten slotte verdedigt spr. de gevoerde obstructie. Deze was niet gericht tegen de behandeling van het anti-reivolutieont- werp maar tegen de aanneming van het voorstel-Van Sasse van IJsselt. Laat men ons den tijd geven om het land in te gaan om de arbeiders over het ontwerp voor te lichten. Wordt het ontwerp ongewijzigd aange nomen, dan staat spr. als propagandist, der S.D.A.P. met een voet in de gevangenis en met den anderen op het spreekgestoelte. Dit is nu juist niet pleizierig en daarom had de minderheid het recht tegen de overhaaste behandeling met die middelen te protesteeren, waarover zij 'beschikte. Uitdrukkelijk stelt hij vast, dat de ob structie allerminst tegen dezen minister was gericht. De heer VAN RAVESTEIJN (C.P.) ver wondert er zicli niet over, dat de 45-urige werkweek nog steeds niet is ingevoerd. Hij hoopt dat de Kamer de motie-Schaper zal aannemen, want ook hij acht spoedige in-" voerincr gejvenscht. Ingezonden ^ededeelingen a 45 cent per regel, Zaterdags 60 cent. H.A. TIMMERMAN, Hofl., N.-Rijn 46, Tel. 642 MAISON „LUXE", BREESTRAAT 32. 5074 Nog slechts èèn week Extra koopjes. 1^** Extra koopjes, De lieer H. HERMANS (R.K.) zegt, dat ook hij een voorstander is van een kortoren, arbeidsduur in de mijnen, maar hij ver schilt met den heer De Jonge van meening omtrent het tijdstip van de invoering. De kolenproductie kan op dit oogcnMik nog geen vermindering lijden en ook daanm hebben do christelijke arbeiders zich mrt de huidige regeling tevreden gesteld. Be perking der kolenproductie zou :le werk loosheid over heb geheele land aanzienlijk •vermeerderen en ni hebben de christelijke mijnarbeiders -zooveel solidariteit getoond dat zij ran hu a eisch'en voorloopij afstand hebben gedaan- De heer* NOLENS (R.K.) wil iets zeggen over hetgeen door den heer Hermans (S. D. A. P.) is gezegd Deze betoogde dat de obstructie alleen te wijten was aan de aan neming van het voorstel-Van Sasse van IJsselt. Dit is nu onjuist, want het voorstel-Van Sasse van Ysselt was het antwoord op de obstruikiè, welke reeds door de roodé linkerzijde was begonnen. Dit heeft spr. even willen vastleggen. De heer KLEEREKOPER (S.D.A.P.) be toogt, dat niet. de S. D. A. P.-fractie, maar de rechterzijde de oorzaak is der obstructie. De heer TROELSTRA (S.D.A.P.) wil even den indruk wegnemen, dat de S. D. A. P. de verantwoordelijkheid voor de obstructie niet op *zich zou durven nemen. Het voorstel van den voorzitter was voor hem even onaannemelijk als het voorstel- Van Sasse van Ysselt en hij wal dan oolc niet zeggen, dat dit laatste voorstel de oorzaak was der obstructie. Hij roept ech ter van deze plaats de arbeiders op om de S. D. A. P. bij haar zwaren strijd van ob structie moreel krachtig te steunen. De Minister van Arbeid, de heer AAL- BERSE repliceert efi betoogt, opnieuw dat aan zijn departement met dit ontwerp de meeste spoed wordt betracht. Vlugger dan het riu gaat, is Onmogelijk. Wat de motie betreft, hij betreurt ook het uitstel even- in te voeren en hij ontraadt daarom aan neming der motie. De heer SCHAPER (S.D.A.P.) dupliceert en zegt, dat de motie geen wantrouwen uitspreekt. Kan de wet nipt worden uit gevoerd voor 1 Juli, welnu daarvoor zal zijn fractie het vertrouwen niet in den mi nister opzeggen. Maar de motie geeft de minister een steun om ook bij den Hoogen Raad van Arbeid tot den meest mogel ij ken spoed aan te dringen. De motie wordt hierna in stemming ge bracht en verworpen met 57 tegen 18 stem men. Alleen de sociaal-democi;aten en Van Ravesteijn stemden voor. ï)e vergadering wordt hierna verdaagd tot Dinsdag 1 uur. Aan de orde is dan de Anti-Rovolutiewet. SPORT. VOETBAL. Overzicht. De beslissingswedstrijd om het kam pioenschap zal morgen te Groningen ge speeld worden tusschen Be Quick en V.O. C. Wie de overwinning zal behalen. Een stoute geest, die het op grondige redenen zal kunnen voorspellen. Wij voor ons zul len er ons niet aan wagen. Door haar overwinning van vórige week, waardoor de eerste plaats werd heroverd, staan de kansen van Be Quick goed. Maar daartegenover zal V.O.C., die Be Quick zeer nabij is, al haar krachten inspannen om den kampioenstitel te bemachtigen. We willen den uitslag afwachten en wen- schen onzen voetballers goed weder. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Om het kampioenschap van Nederland: Groningen: Be QuickV. O. C. Kampioenswedstrijd: Reserve 1ste klas. Amsterdam: Blauw Wit IIQuick II. •Eindstrijd beker: Dordrecht: C. V. V—V. U. C. KORFBAL. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. De kampioenswedstrijd D. D. V.O. S. C._ R., telkens en telkens opnieuw vastge steld en even zooveel malen om een of an dere reden afgelast, is door de Rotterdam mers gewonnen gegeven. Te Arnhem wordt gespeeld de interpro vinciale wedstrijd: GelderlandUtrecht. Be Olympische spelen te Antwerpen. Men schrijft ons: Door drukke werkzaamheden ,en een buitenlandsche reis, ziet de secretaris der 12-tal-Commissie voor de Olympische Spe len te Antwerpen, de heer A. N. Ballego, zich genoodzaakt het secretariaat neer te leggen. -Tot nog toe hebben de voorloopige be sprekingen van de Commissie met de 12- tal-Commissie der erkende bonlcn en :le daarbij niet aangesloten Ie klasse clubs, geen resultaat opgeleverd. Uitgezonderd door enkele Haarlemsche en Dordrechtscbe clubs, werd de zoo ge- wenschte samenwerking geweigerd. Toch hoopt de Commissie haar opdracht naar behooren te vervullen en vertrouwt in een volledig succes. WATERSFORT. Roeiwedstrijden van Hollandia. Gistermiddag zijn nabij 's Molenaars de voorwedstrijdén van de jaarlijksche Hol- lanüia-wedstrijden gehouden. Het programma begon met den scoor- wedstrijd van Oude Skiff. Het ging tusschen Poseidon, waarvoor K. M. de Haas uitkwam en Eyken van Laga. Laatstgenoemde had de beste boei en wist daarvan goed gebruik te maken. Hij trok heel regelmatig en kwam weldra voor. De piketten gaven voor beide roeiers geen moeilijkheden, ook niet voor de Haas, die daarmee anders nog wel eens last pleegt te hebben. Maar de Laga-skiffeur was den Poseidonman te sterk; schijnbaar zonder ecnige moeite liep Eyken een paar lengten uit en hij behield dien voorsprong tot bet einde. Onbedreigd won Laga deze race. Tijd 8 minuten 43 3/5 seconde. Posei don op drie lengten. Jonge Vieren A. 'De volgende race was de eerste heat voor voor bet nummer Jonge Vieren A tusschen Laga en Nereus. Dit was een race, die zeer gemakkelijk door Laga gewonnen werl. Een paar 'honderd meter na de start zette de Laga-slag een pittige spurt in, zoo'n tus- sclientijdsche krachtsinspanning, die dik wijls een race beslist. En het gevolg daar van was dan ook, dat de Laga-vier de lei ding kreeg; de ploeg roeide goed genoeg om te mogen verwachten,-dat zij deze race zou winnen. Hetgeen inderdaad gebeurde;, de Nereus-ploeg kon het tempo van haar Delftsche tegenstander niet volgen en kwam hoe langer hoe meer achter. Onbe dreigd won ten slotte Lajfh den wedstrijd in 8 miuten 37 1/5 sec. De volgende race, de tweede heat van dit nummer, bracht de Cadetten en Njord aan de start. Mooi gelijk gestart, maar op een goede honderd meter ving de Gadettenslag een geweldigen snoek, waardoor de boot een oogenblik vrijwel stil lag. Weliswaar herstelde de slag zich onmiddellijk, maar daarmede was toch te veel verloren om de race nog te kunnen winnen; een paar ma len zetten de Cadetten een spurt in, welke echter onmiddellijk door Njord werd' be antwoord en op het laatst, toen de Leide- naars nog eens met uiterste krachtsin- sparfhing op de riemen ging liggen en de laatste honderd meter spurten, konden de Cadetten** liet tempo niet volgen en kwam er licht tusschen de booten. Toen het schot viel, had Njord gewonnen in 8 min. 10 3/5 sec., terwijl de Cadetten met 8 min. 17 2/5 sec. tweede werden. De Cadetten mogen echter morgen als snelste tweede in den eindstrijd uitkomen. Dan kunnen zij zich in volle kracht toonen. Om zeven uur werd gestart voor het nummer Oude Vier, Pp perste beat bracht aan d'e start: 1. Cacletten; 2.'Laga; A'eretrsnre~siart raar Nereus was het best, de Amsterdammers watren althans het snelst weg, maar de Cadetten halen kalm door; hun boot schiet tusschen de slagen door goed voort, on danks het woelige water, want zij hebben de slechtste boei, en langzamerhand ver minderen zij hun achterstand. Het is een fijne race. Nereus trekt dat het een aard heeft; maar de militairen veroveren bee- fje bij beetje terrein. En in de ëerste bocht liggen zij gelijk, Laga een lengte achter. Even daarna, bij de tweede piketten, drijft een klipper in de baan van Nereus. Net als de Amsterdammers door hun piket gaan, is die klipper daar ook tusschen en Nereus stopt om zich niet te pletter te loo- pen. Op dat moment waren de Cadetten juist een kwartlengte voorgekomen. De kamprechter, de heer Blussé, vuurt zijn pistool af en .zwaait met de roode vlag. 'De ploegen stoppen. Na ecnig gedelibereer wordt besloten opnieuw te starten, waar door weliswaar veel tijd verloren gaat, maar waaidoor aan het sportief gevoel is voldaan. Bij de hernieuwde start gaat weer Nereus het snelst weg. De Cadetten vertoo- nen dentzelfden soepelen mooien slag. Laga li'gt er weldra .tusschen uit. Bij de tweede piketten waar daar straks gestopt werd, zijn de Cadetten al twee lengten voor. Op merkelijk is bij deze ploeg het soepele, zoo uiterst regelmatig glijwerk. Laga, dat eerst achter was, levert nu een pracht&trijd met Nereus om de tweede plaats. Een kamp, waarin de Delftsclxe ploeg geweldig spur tend, de overwinning behaalt. Tijd van de winnende Cadottenploeg 7 min. 53 3/5 sec., tweede was Laga op 3/4 lengte, derde •Nereus. De tweede heat ging tiisschen Maas en Njord. Behoudens in het. begin van de race, t-oen Njord met een enorm elan afging, is de Maasploeg steeds aan den kop geweest. De ploegen ondervonden veel hinder van enkele motorschuiten, die juist in de baan voeren. Maas won onbedreigd met 21/2 lengte. Tijd 7 min. 48 sec. Daarna kwam onder een vervelende motregen het nummer. Jonge Skiff, klas-se B, Aan de stai*t verschenen „Piéterse" van Laga en Bak van Poseidon. Een weinig belangwekkende race, die gemakkelijk door den Laga-sculler gewonnen werd. Op het laatst d'e eet Bak nog een poging om in te loopen, maar de Delftenaar verijdelde dit. Tijd niet opgenomen. Het donkerde reeds toen gestart werd voor het numer Oude Acht. Aan de start voor de eerste heat: Nereus en Dordt, een mooie race, een snelle wed strijd. Nereus liep na een goede start ge leidelijk uit en verkreeg tegen het einde een voorsprong van ongeveer 3/4 lengte, tot op het allerlaatst, 25 M. voor de finish, een der bakboordróeiers van de Amster- damsche ploeg een geweldige snoek ving. waardoor de boot bijna omging en waar door Dordt nog net op het laatste nipper tje deze interessante race won. Tijd 7 min. 19 sec., Nèreus bijna een lengte achter. De tweede heat ging tusschen Triton en Laga, eveneens een zeer mooie race, waar bij Laga steeds de leiding haal, maar voort durend bedreigd werd door Triton. Op het laatst was het een gelijke race, die ten slotte met een kleine lialve lengte door Laga gewonnen werd. Tijd 7 min. 211/5 sec. „Hbld." (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) BroodprijqvCriiooging. De broodprijsverhooging a 1 cent per 400 gram is er: Deze verhooging is schijnbaar nieti (tegen te houclen gew'e-est, doch in hoe verre deze te billijken is, is m.i. een andere kwestie. Wat toch is het geval? 'Wat is de oorzaak dez'er verhooging? De H.H. Bak kerspatroons willen de verhooging wijten aan heli feit, dat de loonen der gezellen ver hoogd zijn. Welnu, as dit een reden, om den prijs met niet minder dan 1 cent. pev 400 gram te doen stijgen. Is dat wel noo- dig? Dat bij verhooging van het loon de prijs iets verhoogd wordt, is billijk; dit behoeft de patroon niet op zijn winst le d'erven; maar laat deze verhooging dan bil lijk geschieden. Dit had met cent per 400 gram evengoed kunnen gebeuren, ge zien toch de verhooging van het loon zelve. Als ik mij niet vergis zal dëze looras- verhooging 3 gulden per gezel en week be dragen. Betrof het' den grondstoffen, dan zou de prijsverhooging zich b.v. op teik zak je bloem herhalen, wat nu niet het geval is. Gesteld nu <een bakkerij, waar 3 gezellen werken, waarin dus een loonsverhooging van /circa 10 per week voorkom,ti, en waar in geproduceerd wordt, laat ik niet te vee) zeggen, 4000 wittebrooden per week, dan wordt dit een extra win si; van -4000 rnag 1 cent is 40 gulden. Trekt men hier van a. de noodige loonsverhooging van 10 gulder., dan blijft er nog een winst van 30 gulden. En de coöperatieve broodbakkerijerv waarom doen deze hieraan mede? Ik dacht dal; -die er juist waren om prijsopdrijvhv tegen te gaan, of gaat het bij hen ook bit groote winst, al komt die ook wieer tev goedë van de verbruikers. Ik geloof echtK dan de coöperaties wel andere belangei voor staan. Daarom wil ik dezen wenk ge ven; leden teener coöp. bakkerij, dringt gii" er bij uw bbstuur op aan (als het dit ten minste zelf niet Inziet), da.ti 'het het initia tief neemt, de prijsverhooging billijk te ma ken era het brood voor een halve cent min der te leveren. Dit' zal zekter uw belang zijn. Doe-t gij dit niet, welnu spoedig staal gij weer voor een nieuwe prijsverhooging van-1 cent per 400 gram, hetgeen nu.nl door de bakkerspatroons is besproken en over wogen. Men zij in deze paraat). U, mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. EEN BROODVERBRUIKEP COöPERATOR. Zou juist uit het feit-, dat -de coöperaties zich bij de prijsverhooging van 1 cent: heb ben aangesloten, misschien niet besloten mogen worden, dat er gben sprake is van een te liooge winst? -On6 is ook verzekerd, dat' de bedoelde ver hooging niet is een gevolg v. loonsverhoo ging, maar dat, afgezien daarvan, een ver hooging ïbeds lang noodig was geworden. Red. Sociale berichten. -ActGe in cfe Mettealfcontf. Naai- wij vernemen is door den Algemec- nen Nhderlandschen Metaalbewerkersbond aan dë werkgevere (Metaalband) bericht dat de aangeboden regeling niet kan wor den aanvaard. De groote bezwaren zijn: Het gemiddelde uur-inkomen-stelsel waartegenover arbeiders het persoonlijk minimumloon stellen de hoogte van 't. door de werkgevere aangeboden loon van 75 cent voor geschoolde vaklieden. De arbeidersorganisatie heeft 90 cent ge vraagd. Verder 't niet invoeren van de 45- urige werkweek, ten opzichte van de ar beidsvoorwaarde in de Metaalindustrie stelt dte metaalbond voor aaaj de werklie den minstens tegarandeeren betaling van 50 pCt. van het op de niet' te wei-ken Chris telijke feestd'agèiEk Drie vacantiedagen toe te staan waarvoor minstens 50 pCt. van het' loon vergoed zal worden. II het algemeen heeft dtezc aanbiedig van de werkgevers een zeer ongunstigen indruk bij alle werk lieden-organisaties gewekt. Deze organisaties, welke tot nu toe ge scheiden optradën, wijzen alle voorstellen van den Metaalbond af, en plegen thans overleg om tot een actie te komen. ALPKEN AAN DEN RIJN: {Distributie. De bakkers worden ver zocht de opgeplakte broodbonnen uiterlijk binn'en 3 maal 24 uur na afloop eener broodkaaj-tenperiode in te leveren, opdat meel en bloem voor het daarop volgende tijdvak op tijd' kaai worden aangevraagd. Personalia. Do conducteur J. Lui kens is met ingang van heden overgeplaatst naar Apeldoorn. De heer W. A. Molendijk van Roosen daal (spoorwegpostkantoor no. 2.) is be noemd alhier aan het spoorwegpostkan toor 1. HAZERSWOUDE. Militie. De keuring voor de Nat. Mi litie lichting 1921 zal voor onze gemeente gehouden worden te Alphlen op Maandag 7 Juni V.m. 11 uur en Dinisdag 8 Juni v.m. 9 uur. Be past. Op heb verzoek Van vele inge zetenen van het Rietveld om een tweede postbestelling is gunstig beschikt. Van Maandag 7 Juni af zal deze bestelling ge schieden. NOORDEN. (BencsmiiTg. De ingelandsvergaderiög van den Polder Achttienhoven ten huize van den voorzitter, den heer Th. Mounts, benoem d'e tot secretaris-penningmeester den heer Z. van der Lirigen, alhier, zulks l gens bedanken van den lieer C .Hengevela

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2