Tweede Blad. Vrijdag 4 Juni i92Ö, Uit de Pers. DE ROOBE OBSTRUCTIE. jWij lezen in de N i e u w e Rott. Cr t.: De revolutionaire socialisten kunnen te vreden zijn. Ondanks het ontijdige reisje der hheren Wijnkoop en Kruyt naar Noor wegen hoe zou de eerste alles over schreeuwd hebben! triomfeeren zij. Al thans voor het oogenblik. Do sociaai-de mocraten zijn de gehoorzame dienaren der heeren Van Ravesteijn en Kolthek, die gis teren het. eerst van bbstructie, van sabotage spraken. De heer Duys is zelfs bolsjewis- tischer dan de Kamer-boïsjc ,/iek, hij heeft rouwens veel rneer aanleg voor markt schreeuwer dan dr. Van Ravesleijn. Hij vooral moet het vuile werk doen en hij doet dat met de toewijding van den inktwerper, die er prat op gaat, ibeds talloozo toiletjes besmeurd en bpdorvcn te hebben, en noch tans onvermoeid doorgaat. Op hooger peil staat zijn optreden sabotage van den par lementairen arbeid niet; het verraad mu tatis matand'iis dezelfde Woentaliteit. Mc-n moet dezen afgevaardigde niet au 6Crieux nemen. Het gemis van tal van goe de eigenschappen smaak, fijnen geest, kicschheid, onderscheidingsvermogen^ zelf kennis verklaart immers juist zijn voor liefde voor het (sinistere emplooi van gang maker der obstructionisten. En zoo moet men er zich niet aan ergeren, als hij (steeds de luidruchtigste van allen) den nestor dor Kamer van ramoeiigheid be schuldigt, den voorzitter om allerlei futili teiten op de vingers tracht te tikken. Maar dat het zóó grof moest zijn en dat zóó'n los lippig heerschap de leiding van de heeren Van Ravosteijn en Kolthek moest overne men, ja, dat is toch wel een testimonium pauperatis voor de sociaal-democratische fractie. Of schamen de beste leden dier fractie zich toch werkelijk een befetie en houden zij zich opzettelijk afzijdig? Het Handelsblad schrijft: De niet-socialisten woonden de obstruc- tionistische tspeeches ten deele-rustig bij oi verdwenen naar de koffiekamer, vanwaar ze voor een stemming, elk oogenblik konden terugkberen. Zoo kon men het pens waar nemen, dat eenige socialisten op een paap van de totaal lege banken van rechts gin gen zitten en daar- zich vermaakten met een schijn-oppositie van interrupties tegen hun spreker van het oogbnblik. Toen dit zoo een paar uren had geduurd de Voorzitter riep niemand binnen d*- orde en diet over alles praten naar belie ven kwam er van rechts een middel van Verweer: een motie tot sluiting van de dis cussie (waarovbr niet mag worden gedebat teerd). Het was een tier meest bedaarde on der minst politieke figuren van rechts, de heer Bongaerts, die deze motie voorstel de. Hij bleef daarna in cto buurt van de .sprekersplaats als een scherprechter die ge reed is om toe te slaan en diende telkens weer zoo'n motie in wanneer het oogfenbhk daarvoor was gekomen. Voorts werd door den Voorzitter eenige malen voorgesteld om den spreektijd over eenög onderwerp te rantsoeneeren op vijf minuten (over weJk voomtel dan natuurlijk c%k weer liet woord werd gevraagd door een socialist). Had de eerste socialist daarover uitgesproken, dan kwam scherprechter Bongaerts met z;jn «luitingsmotie, die werd aangenomen met alle rtiet-so<?ialistische stemmen vóór, en dan was men weer een floopgraafje verder. Rumoerig was het bij dit alles niet of nu en dan rnaar even en niet veel. En het quorum werd bewaard tot, om kwart oVer vijven, de voorzitter de verga dering fkon sluiten, na tot aan de interpel latie-Schaper te zijn gevorderd. Toen wa ren er, blijkens de stemming, nog juist 51 r.iet-socialististen aanwezig. Bliikelijk trekken alle niebsocialistische leden, nu eer.maal de beslissing gevallen is over het. behandelen van de Anti-Revolutie- wet op Dinsdag a.e., één lijn tegen de doel- loozc obstructie van de socialisten. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Den heer DUYS (S.D.A.P.) wordt toe- B'.emming verleend tot het houden van een interpellatie over de loontabellen der In validiteitswet. D'o VOORZITTER stelt voor deze inter pellatie te houden voor de behandeling van het ontwerp tot wijziging der Gemeen- ^ËuiLTÉToNT Esn Keisersdroom. Ziit gij een Romein, riep Milvius, of mi Griekscne treurspeldichter? Bedenk, gij wordt de schoonvader van Scaevius' rijkdom en neemt Milvius als schoonzóon op den koop toe. Uw dochter zal zich wel spoedig •troosten en bovendien n^?t gouden zijde lokt men iedere vrouw, zij zal wel geen uitzon dering wezen. Féstulus (schudde hot hoofd. Gij kent Metella natel, zeide hij, op slaande. Maar kom mee-, ik zal u reken schap geven van de laatste honderd buidels Wsterlién, die Scaevius mij zond. En die mi ju ai gendom ontstolen wor- &n, fluisterde Milvius onhoorbaar, het wordt tijd dat aan dat spel een einde komt-, ïoor de zwakkeling rnij- tot bedelaar maakt'. HOOFDSTUK V. Hctzeifde zoniicht dat rnet haar gouden •Analen ,'den tuin van Féstulus overgoot,- viel Hoor purper zijden gordijnen gedempt! in *0" groote zaal van Wet keizerlijk paleis. Marmeren zuilen droegen de prachtig ge milderde zoldering. De vloeren glansden Vftn kostbaar mozaik en langs de wondfen J'an geel marmer stonden verschillende Pheivoorwerpen opgesteld; tafels van ïowek V-"- De heer DUYS- (S.D.A.P.) ltan zlcli met deze plaatsing op de agenda niet vereeüi- gen, want er staan nog zulke belangrijke ontwerpen voor, dat van de behandeling voor 't reces niets komt. Dit uitstel is weer een truc van de rechterzijde, die, zooals ge woonlijk, de arbeidersbelangen aan haar laars lapt. De MINISTER VAN ARBEID: Het wets ontwerp is bijna klaar. De heer DUYS: Wat be teek ent bijna klaar bij deze regeering? Deze minister was alleen voortvarend in de bekende Novemberdagen, maar thans vaart hij in het schuitje der reactie. Men maakt alleen haast om de arbeiders te knevelen en om hun vereenigingsrecht te beknotten, maar voor de arbeidersbelan gen hoeft men' geen oog, daarvoor isS geen haast. De heeren der rechterzijde maken alleen de celdeuren open voor de arbeiders. Hoe lang denken de heeren hier wel ito zjtten, wanneer zij meenen dat mijn inter pellatie aan de orde komt. Men meent toch niet dat het anti-revolutie-ontwerp binnen enkele dagen zal afloopen, of wil men sbms dag en nacht vergaderen. De lieer SCHAPER (S.D.A.P.): Het is ook het werk van den nacht. De heer DUYS (S.D.A.P.): De heeren van links zullen toch niet zoo gek zijn om ten pleziere van de rechterzijde hier dag en nacht te gaan zitten om het vereischte aantal leden van 51 te hebben, want de rechterzijde zelf heeft dit aantal niet. De heer VAN RAPPAiRD (V.L.): Ik heb het er voor over om hier dan desnoods dag en nacht te zitten. ■De heer DUYS (S.D.A.P.): Dan zullen wij zorgen, dat u hier dag en nacht moet zit ten, dan zullen de heeren daar lol van hebben. Spr. stelt ten slotte voor zijn interpella tie te behandelen voor de behandeling van het revolutie-ontwerp. Do VOORZITTER deelt mede, dat het zijn voornemen is de geheele agenda af te han delen. De heer DUYS (S.D.A.P.) schreeuwt: zelfs al schiet er dan geen tijd voor reces over. Het is een schande dat de rechter zijde u dit schandelijke werk opdraagt, een werk dat onmenschelijk is. De VOORZITTER zegt, dat hij zich door niemand iets laat opdragen. Hij heeft bo vendien gelukkig een sterk gestel en kan dus wel tegen eenige vermoeidheid. De heer TROBLSTRA (S.D.A.P.): U hebt zelf dc boel in 't honderd gejaagd. De heer v." d. TEMPEL (S.D.A.P.) verde digt ook het voorstel van den heer Duys om zijn interpellatie te behandelen voor het anti-revolutie-ontwerp. Spr. ziet geen enkele reden om het anti revolutie-ontwerp vooraf te doen gaan, daar er van geen revolutionaire woelingen in ons land sprake is. (Tijdens deze redevoering is de geheele rechterzijde uit de Kamer verdwenen, be nevens de leden van links, behalve de so ciaal-democraten.) -Den heer KOLTHEIv. (S.D.) spijt het, dat hij in deze de leiding van dezen voorzitter niet kan volgen, want nu zal het geheele parlementaire werk spaak loopen. De heer DUYS (S.D.A.P.): Je moet niet zoo vlug lezen, dan kunnen we het niet volgen. De heer HERMANS (S.D.A.P.): Je moet het nog maar eens opnieuw voorlezen, we hebben allen tijd. De heer KOLTHEK (S.P.) meent dat deze ongelukkige toestand wordt bestendigd, in dien de interpellatie op het eind der agen da wordt gesteld. En dit geschiedt ter wille van de revotutiewet, die niet alleen geen enkel arbeidersbelang beoogt, maar tegen elk arbeiders-belang ingaat. De heer DUYS (S.D.A.P.): De petroleum magnaat Colijn heeft om deze anti-revolu- tiewet gevraagd. De heer VAN RAVESTEIJN (C.P.): Juist, waut die wet heeft alleen belang voor de brandkastkapi talis ten De heer KOLTHEK (S.P.) kan nu begrij pen, waarom met de anti-revolutiewet zoo'n groote haast wordt gemaakt. Dit verwondert hem niet van deze regeering, die zelfs tracht den Zondag dienstbaar te maken aan clericale domperijen en impe rialistische belangen, liotwelk blijkt uit het toelaten van het oefenen in den wapen handel. De heer BONGAERTS (R.K.) stelt voor de discussie te sluiten. (De sociaal-democraten verlaten hierna de zaal met de communisten). De heer VAN RAPPARD (V.L.): Gaan jullie maar gauw weg. 't Voorstel-Bongaerts wordt hierna aan genomen met 58 stemmen voor en geen enkele tegen. Onder groot rumoer komt hierna, in stem ming het voorstel-Duys om ziin voorstel in cederhout mot edelgesteenten ingelegd, door meesterhand verwaardigde -bronzen wierookschalen, vazen van agaat en onyx en candelabres van massief goud, die bont gekleurde wasfakkels droegen. Daartus- schen geurden cfen schat van heerlijke rozen in vazc-n eh korven, terwijl een groep orle- anders schaduw wierp op een met witte zijdo bekleed rustbed van ebbenhout, waar op een vrouw lag uitgestrekt. Deze vrouw, van ruim veertigjarigen leef tijd, was van een majestueuste schoonheid Gebiedend blikten uit het bleeke, edelge- vonndc gelaat de groote. donkere oogen, als hing er ten wereld rne:t slaafsche onderwor penheid aan het trillen harer wimpers. Een lichtgeel gewaad van de fijne, bijna door zichtige wol, die de ouden Byssus nobmden, omhulde haar koninklijke gestalte; daar over droeg zij teen opperkleed, de stola, van hemelsblauwe met silver doorweven zijde Het donkere haar was rijk mot paarlen doorvlochten en een In et robijnen bezet diade'om kroonde het hooge blanke voor hoofd. De armen waren getooid niet gouden (banden en de van juweelen fonkelende vin gers speelden met een in zilver gevatte spiegel. Deze vrouw was Agrippina, de moeder des imperators, de weduwe van keizer Clau dius. liet- was de eerste vrouw dtes rijks, wier macht door velen hooger geschat werd dan die van Nero zelf. stemming le brengen voor Hel voorstel van den voorzitter. Dit wordt verworpen: met 57. tegen 19 stemmen. Het voorstel van den voorzitter om de interpellatie-Duys achter op de agenda te plaatsen, wordt aangenomen met 58 tegen 17 stemmen. De heer KOLTHEK (•S.P.) vraagt het woord om een voorstel in te dienon om zijn motie inzake de artillerie-inrichtingen aan de orde te stellen. De VOORZITTER stelt voor hiervoor 5 minuten te verleenen. De heer DUYS (S.D.A.P.) vraagt hierover het woord en betoogt dat deze belangrijke zaak niet in 5 minuten kan worden afge daan. Daarna bespreekt hij de personen die het rapport hebben samengesteld, de posi tie van Minister de Vries, de capaciteiten van den heer Duymaer van Twist, de af komst van den heer de Savornin Lohman enz. Als hij ruim 11/2 uur op die wijze is doorgegaan, betoogt hij geen obstructie te voeren, dit zou nog heel wat anders zijn. Hij heeft niets voor zich, hij improviseert en spreekt over allerlei dingen die uit de lucht vallen. Spr. doet hierna het voorstel om zijn rede morgen te mogen vervolgen. De VOORZITTER: Ik denlc er niet over. Ik stel de Kamer voor dit voorstel niet aan te nemen. Het voorstel-Duys wordt hierna verwor pen rnet 58 tegen 16 stemmen. De VOORZITTER, merkt op dat de heer Duys enkele malen sprak over de waar digheid van de Kamer, maar dat zijn op treden in erge mate de waardigheid der Kamer -neerhaalt. De heer DUYS (S.D.A.P.) zegt, dat de waardigheid niet zit in uiterlijken schijn maar inwendig! Dit voorstel wordt verworpen met 57 te gen 17 stemmen. De heer DUYS heeft opnieuw het woord en zegt in overleg met zijn partijgenooten besloten te hebben om dit punt van hun prd&ram af te voeren. Dit wil niet zeggen, dat de oppositie opgegeven wordt. Spr. dringt er bij de rechterzijde op aan tot een compromis te komen met spr.'s fractie, daar anders eerst me>t de zuivere obstruc tie begonnen wordt, waartegen het regle ment van orde niets kan doen; Spr. stelt daarom voor om bij het voor stel van den heer Kolthek ongelimiteerd te spreken. De heer KOLTHEK (S.P,) vraagt het woord over dit voorstel. De heer BONGAERTS (R.K.) doet het voorstel het debat hierover «te sluiten. Dit voorstel .wordt aangenomen met 53 tegen 17 stemmen. Tegen stemden soc.- democraten cn communisten. Het vóorstel-Duys wordt verworpen met 54 tegen 17 stemmen. De heer KOLTHEK (S.P.) krijgt 5 minu ten voor de toelichting van zijn voedstel om zijn motie in zake de artillerie-inrichting op de agenda te plaatsen. De heer VAN RAVESTEIJN (C.P.) onder steunt dit voorstel. De heer BONGAERTS (R.K.) doet een voorstel de discussie over dit onderwerp te sluiten. Dit voorstel komt in stemming en wordt aangenomen met 53 stemmen voor en geen enkele tegen. De sociaal-democraten cn communisten hadden zich verwijderd. (De heer Troelstra, die in de Kamer wel aanwezig was, weigerde na tweemaal door den voorzitter gesommeer I te zijn om te stemmen, aan de stemming deel te nemen, verklarende dat hij afwezig was.) Het voorstel-Kolthek werd hierna ver worpen met 53 tegen 14 stpmmen. Aan de orde-is de interpellatie-Schaper. De VOORZITTER stelt voor den inter- pellant 1 uur spreektijd te geven en den anderen 1/2 uur. De heer DÜYS (S.D.A.P.) vraagt het woord over dit voorstel. De VOORZITTER stelt voor hiervoor 5 minuten te geven. De heer DUYS (S.D.A.P.) zegt dat hij ook over dit voorstel weer het woord kan voeren maar dit voor vandaag niet meer zal doen. Hij komt er tegen op, dat hier verschil wordt gemaakt tusschen de leden onderling, dat de één. een uur krijgt cn de ander een half uur. Daar het reeds kwart over vijf is stelt hij voor zijn rede te mogen afbreken tot morgen. Dit voorstel- wordt verworpen met 51 te gen 1 stem. De heer DUYS (S.D.A.P.) zet hierna zijn rede voort on komt er tegen op dat niet ieder lid zoo lang mag spreken als de in- terpellant. Hij stelt daarom voor iederen spreker een uur te geven. Dit voorstel werd verworpen met 51 stemmen. Het voorstel van den Voorzitter werd z. "Si. s. aangenomen, waarna de vergadering werd verdaagd. Uit de Omgeving KATWIJK. Gemeenteraad, De Raad dezer gemeente kwam Donder dag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was burgemeester J. H. de Waal Malefijt. Afwezig met kennisgeving de heeren De Ruijitef Zijlker en van Paridon. Een schrijven is nog ingekomen van de familie van wijlen den gemeentesecretaris, vermeldende diens overlijden. De voorzit ter stelt voor dit schrijven met een schrij ven van rouwbeklag te beantwoorden. Goedgekeurd. Een schrijven van de Ver. voor den Ned. Volkszang, om mede te wer ken om den 8 Juli des middags de kinde ren der o. 1. scholen vrijaf te geven om den voorgenomen volkszangdag te doen slagen, levens om financieelen steun te verleenen. B. en W. stellen voor om hierin mede te werken en om subsidie te geven tot ten hoogste f250. De heeren Grimbergen en R. Ouwehand vragen of het voldoende nut geeft om daar maar weer f250 voor te geven. We hebben toch onze Oranje-Vereeniging. Waarom niet tegelijk op Koninginnefeest dit |e doen plaats -hebben. De heer de Klerk steld voor om hierop niet in te gaan. De Voorzitter verdedigt deze zaak nog-, maals. Het voorstel van B. en W. wordt met 94 stemmen verworpen. Voor waren de heeren L. Kruit, D. Ouwehand, A. P. Meer burg en S. Pari e vliet. Ingekomen is een adres van de politie en ook van de gemeentewerklieden. De politie vraagt een maand salaris extra, de werklieden vragen een vcr- liooging van f.r).— per week. De voorzitter stelt voor dit te hespreken bij punt 2. Deze adressen wil de Voorzitter in handen van een commissie stellen, ten zal de loonregeling vragen uit -de omlig gende gemeenten. 5 Leden worden in deze commissie benoemd en wel dé heer L. Kruit als voorzitter, verder de heeren P. v. D ui venbode, H. W. Grimbergen, (A. de Klerk en N. Parlevliet. Er zijn 2 vacatures in de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Moeten dus nieuwe leden gekozen worden. Tot leden van liet stembureau worden benoemd te Katwijk aan den Rijn B. en W. en te Kat wijk aan Zee de heeren S. Parlevliet, C. den Duik en P. v. Duiven-bode. De verkie zing is op 18 Juni. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd do heer A. Korpelshoek no. I van de voordracht op gemaakt door B. en W. De reclame op het Vergunningsrecht van P. Bloot wordt van de hand gewezen, van C. Ouweliand wordt gebracht van f 150 op f 100. Komt in behandeling de circulaire be treffende opheffing bruinbroodvoorziening. De heer de Klerk vraagt om het adVies te vragen der bakkerspatroons vereeniging „Talma". B. cn W. adviseeren de regeling- niet: op te heffen. Er worden per week nog 262 kaarten verstrekt. De voorzitter zegt dat het de gemeente nog f 60 per week kost, het Rijk dus per jaar f 27,000. De regeering wcnscht de kaarten vooral op het platte land af te schaffen. Dus zouden we wel moeten bijdragen aan de groote steden, doch zelf er niet van pröfiteeren. Die bruin brood gebruiken, worden dus ineens gedu peerd. Wat de heeren dus willen, om het op het platteland af te schaffen, hier zijn B. en W. niet voor, wel .om het alleen -te verstrekken aan diegenen, die er steeds gebruik van maken. Aldus besloten. B. en W. stellen voor aan 4 personen een verhooging toe te staan. Het tortaai dezer verhooging is per jaar f 189.60. Een voorstel tot verhooging van den pensioenen-grond slag van gemeente-ambtenaren. Goedge keurd. De heer N. Parlevliet heoft een schrij ven gericht aan B. en W.~, becritiseerende het bestraten van den Duinweg. Deze moet volgens N. P. onzettend slecht zijn. De heer L. Kruit, wethouder, ver dedigt dit. '4 Was op verzoek van don directeur der electriciteitsvoorziening. -B. en W. zeggen een onderzoek te hebben laten instellen waar verbetering het meest noodig is. In dit rapport wordt gezegd, dat voor verschillende verbeteringen van eeni ge genoemde straten te Katwijk aan Zee (voor Katwijk aan don Rijn schijnt dit. niet noodig!!) dab hiervoor ongeveer f20,000 noodig is. Op liet einde van het jaar zou zulks klaar kunnen zijn. De Hoofd. Omslag zou dan met f20.000 verhoogd moeten wor den. De heer Da Klerk kTaagT dok over desolaten toestand van de Sandlaan. D§ heer -N. Parlevliet vraagt of de regeering niet zal kunneif bijdragen, Do voorzitteïi zegt dat gebleken is, reeds bij het invult Ion van een desbetreffenden staat, dat Kat* wijk geen recht heeft op uitkeering van det O. W. Het voorstel van B. en j\V. wordt aangenomen. De hegroorting dienst 1920 blijkt een ver* hooging van f 20,300 noodig te hebben om' de uitgaven te dekken. Nog geen rekening is gehouden met de werkloozenkas, zoodat nog een extra II. Omslag zal noodig zijn. Goedgekeurd. Het vermenigvuldiging6cijfer, zal volgens den voorzitter 2,66 bedragen. Het inkomen is geschat op f 4,265,103, aftrek' f 1.163,550, belastbaar f3,101,553. De heer P. Meerburg stelt voor de vast" stelling van het kohier II. Omslag nog uit te stellen. De aanslagen kunnen ook vol" gene den heer M. niet juist zijn. De voorzitter weerlegt uitvoerig hetgeen de heer Meerburg zegt. Het bedrag der be" lasting is bepaald op ruim f68,500. De heer Meerburg wcnscht het kohier nogmaals in geheime vergadering te behandelen. De heer R. Ouwehand zegt dat er zeker meer winst gemaakt zal worden op de gronden dan f 2500. De voorzitter zegt dat geen hoo ger bedrag mag geraamd worden. Ged. Staten laten ook niet toe dat uitgaven op de begrooting komen zonder dat ze door inkomsten gedekt zijn. De heer P. Meer burg zegt later op zijn aanslag te zullen terugkomen. Hierna komt in behandeling „bespre king rapport, in de vorige vergadering uit gebracht door de commissie voor de be drijven". De heer De Ruijter Zijlker had als lid der commissie een schrijven ge lan den aan den voorzitter, waarin hij als zijn meening uitsprak dat hij dacht dat het •met deze zaak uit was. Als echter de heer R. Ouwehand van meening was dat het in het belang der gemeente was dat deze hierop terugkwam, hij er voor was dat deze aangelegenheid door hem mocht worden ter tafel gebracht. De heer R. Ouweliand hield hierna als eerste spreker een pleidooi van meer dan een half uur, waarin hij opkwam tegen al wat door de commissie itegen hem als oud- commissielid en oud-wethouder was inge bracht. Verschillende beschuldigingen-wer den "door hom weerlegt en met cijfers aan getoond dat de vorige commissie geen blaam treft. Tevens werd er meerdere ma len op gewezen dat hij de commissie van lieden niet had beschuldigd, doch omtrent meerdere dingen slechts vragen had gesteld die z. i. niet beantwoord zijn in hun rap port. De heer L. Kruit, wethouder, zou gaarne door den raad beantwoord zien of op hetgeen de heer R. Ouwehand heeft ge zegd, door hem geantwoord moet worden. De heer R. Ouweliand zegt dat hij de com missie gesommeerd heeft verschillende door de commissie genoemde feiten te be wijzen on dat de heer L. Kruit dit voor zijn goeden naam verplicht ds te doen. De voorzitter zegt dat de raad niet heeft uit te maken of er op geantwoord moet wor den, doch dat ieder vrij zijn meening kan zeggen. Niemand vroeg hierover verder het woord, cn ging alles als een nachtkaars uit. •De rekening der Kamer van Koophandel cn Fabrieken werd vastgesteld. Batig saldo f 17.13. lE ven zoo werd goedgekeurd de rekening van Gasfabriek en Duinwaterbedrijf dienst 1919. De rekening van het Levensmid delepbe- d rij fdienst 1919, sluit met een tekort van f38,739.59. Ook deze rekening werd goed gekeurd. Volgt rondvraag. De heer Grimbergen zegt nogmaals op een vroeger gestelde vraag te moeten terugkomen. Hem is n.l. ter oore gekomen dat verschillende men- schen schoolgeld, wat maandelijks moet worden opgehaald, moeten betalen, som migen over meer dan 2 jaar en tot bedra gen van meer dan f 50. Spreker zou willen vragen of «deze wijze van werken wel is goed le keuren en of hiervoor geen anderen - maatregel kan getroffen worden. De voor zitter zegt dat B. en W. en den Raad hier mede, met deze kwestie, niet veel te ma ken hebben. De controleur, de heer Do Jong, heeft steeds op 'tijd voor afdragen der schoolgelden gezorgd, het dus voorgescho ten, zoodat deze heer dit nu zelf maar met de betrokken menschen moet regelen. (Dit kan dus voor den heer De Jong een bewer kelijk zaakje worden. Corr.) De heer De Klerk klaagt nog over slech ten waterafvoer in sommige straten te Kat wijk aan Zee. B. en W. zullen een onder zoek instellen. Hierna heeft hecediging plaats van den heer D. C. O. Boekhoven, tot plaatsvervan gend gemeente-ontvanger, waarna de ver gadering wordt gesloten. Voor haar, op een kussen, knielde Epi- charis, de vertrouwde en voorlezeres der al vermogende. Zij was eveneens rijk gekl'eed, want haar meesteres beminde die pracht, ook in haar omgeving. In de hand hield zij een nl; een treurspel van Aeschylus waar uit zij haar gebiedster had voorgelezen. Doch rebds geruimen tijd toonde Agrippina zich venstoord en scheen haar altijd werk zame geest rrieto ondere gedachten bezig. Genoog, zeide zij, toen Epicharis een oogenblrk pauze hield, .wat luister ik naar een verdichte tragedie, wanneer wij zelf medespelers zijn in e'en werkelijke? Ik ben niet. tevreden. Epicharis, ik vrees..-, ik vrees... sedert gisteravond zoo zegt het ge rucht, zon Nero, mijn zoon heimelijk in Rome zijn teruggekeerd, hoewel hij het goed vond' éérst dezen morgen zijn aan komst bekend te maken. Over een viur be gint de triumphtochlt dien de overwinnaar zich zelve heeft bevolen. Reedis verdringt zich de laffe, slaafsche Senaat in de troon zaal; Tefeds ontvangt Nero, eer hij Rome's vaderen zijn kcizerlijke.il groet waardig keu rit, zijn vertrouwelingen; en voor mij, zijn moeder, heeft iiij geen enkel vluchtig oogenblik. Zi j hebben 'het bereikt, de vleiers, hem van mij te vervreemden, en 'Epi charis, laat ik u in vertrouwen zeggen: het is zoo ver, dat. het Rtot een breuk tusschen mij en 'Nero komt, Gen openbare, onherstel bare breuk. Heeft de knaap geleerd den band der gehoorzaamheid to breken waar mede ik hem bond, heeft 'hij geleerd zich vrij te volden van den dwang zijner moeder, dan komt de schaamte over hem dat hij zich naar tnijn wil gevoegd heeft, dan zal hij blozen bij mijn aanblik en zoolang blozen, -tot dezelfde hand, die Britannicus het gif indmppelde en Octavia in den dood zond, ook zijn "eigen moeder zal doen ver- Wecken.... Maar (nog is mijn macht niet ge broken, ging zij voort, zich hoog oprichtend Komt Nero niet tot. mij, dan is het ide plicht der moeder, den zoon op te zoeken. Roep mijn vrouwen. Epicharis, geef mij de pur peren palla, ik zal in de troonzaal Cesar gaan begroeien. IK gehoorzaam, hooge vrouw, ant woordde Epicharis, doch met tegenzin. Wek niet Nero's toom; 'liefer is het, door hem te worden «vergeten, dan Vergeten mijn zoon mij vergelen? Zottin! Vergeet de zee die wild en verder vend den oever te overstroomen dibigt, den dam die wh er stand biedt? Een wereld wil Nero gebieden, grenzeloos als de zee -- en hij zou Agrippina vergeten,, 'die tusschen hem en deze wereld staat? Verheven was haar houding, haar oog fonkelde. Waarlijk, deze vrouw was tot heersch'en geboren. Ik bewonder u, imperatrix, zei Epi charis deemoedig Kon Rome op dit o ogen- Ce sar's moeder zien, zooals mijn oog haar ziet, hef, zou haar toejuichen, in oprechten H'riumph, als het 't goochelspel doen zal, dat men over eenige uren in het kapitool op voert. Ware ik "Rome's keizer, in plaats van keizfcr's moeder, ging Agroppina voort, zij zouden mij beroete»zooals zij eenmaal Ce- sar of Pompoius hebben begroet. Provin ciën zou ik hun thuisbreng*?® cn krijgsge vangenen in plaats van zegekransen, die Nero volk en Senaat tot oogverblinding biedt. Maar ik ben een vrouw en moet mijn eerzucht in boeien slaan tot een kleine irrlrigo mij ten val brengt. O, Epi charis, ik vrees <den dood niet, doch ik wil roemvol en verheven sterven wanneer 't niet verheWn genoeg is, dat de moeder valt door de hand van baar eigen zoon. ÏO goden! welk _£en woord, riep Epi charis. Welk een demon steeg uit dc don kerste diepte -der onderwereld welk een ge dachte, zwart als de nacht, veelte zich iö uw ziel? (Wordt vervolgd)*

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3