BUITENLAND. BINNENLAND. Dil Mad verschijnt eiken dog, uitgez. Zon- en Fccstd. De Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, voor Leiden 17 ct. p. week, f2.£5 p. kwartaal; bij onze agenten IS ct. p. we^k, f2.40p. kwartaal.Franco p. post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's veiirrijgbaar tegen betaling van 40 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlyko nummers 5 cl., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang.' Bureau: RAPENBURG 10 O MAANDAG 31 MEE 1920. LEIDEN» Interc. Telefoon No. 3226 PcsSbws 11- Aan H.H. Aandeelhouders. Vanaf H Jwni 1920 vervalt het vierde Dividendbewijs in de N.V, „De Leidsche C o u r a n t". Uitbetaling van hetdividend groot 3°/0 geschiedt vanaf genoemden datum ten Kan tore van de N.V. „De Hanze Dank", Rapenburg 63, Lelden, dagelijks van 9 tot J2 uur, en bij de Correspon dentschappen van genoemde Bank. DE DIRECTIE. EEN NOODLOTTIGE OVERSTROOMING IN ENGELAND. FRANKRIJK EN ENGELAND TEGEN EEN TWEEDE UITSTEL DER CONFERENTIE TE SPA. DE ERITSCHE ARBEïDERS-ENQUêTE IN RUSLAND. Dq Volkenbond. Het vredesverdrag met Turkije. De Turksehe delegatie heeft aan cle vre desconferentie een nota doen toekomen, waarin wordt verzocht den termij, 'binnen welken de opmerkingen der Turksehe de legatie op de vredesvoorwaarden der ge allieerden moeten worden overhandigd, tot 11 Juli te'verlengen. Duitschland. Ernstige incidenten. Te Beufhon lieeft een.groote menigte het- Hotel Lomnite, den zetel van de plebisciet commissie, bestormd. De politie was vol komen machteloos. Van 8 uur 's avonds tot half éón 's nacht werd .alles, wat zich in het hotel bevond, stuk geslagen; ten slotte zijn de benedenzalen ook leeggeplunderd. Dit. incident is het gevolg van den "moord op een Duitscher, welke door een Fransch soldaat gepleegd is. Ia-éa-lMirpa'i.t-roir atr-jjareriz ~zrrg: een Poolsdi propagandab ad, zijn de ruiten ingeworpen. Om 'drie uur 's morgens kwamen de Po len op hunne beurt de ruiten inwerpen van de „Duitsche Morgenpost". Nnder wordt gemeld, dat di'ie personen zijn gedood en 10 gewond. De zwarte bezetting. De rijksregeering maakt haar antwoord openbaar op de Fransche rechtvaardiging van de bezetting door gekleurde 'troepen. Ze brandmerkt er de Fransche verdraaiing de feiten in en somt de Redelijkheids- misdrijven der zwarten op. De Duitsche pers geeft de verklaringen van het „Journal" weer, volgens welke de Senegaleezen niet wegens Duitsche protes ten uit het Rijnland zijn teruggeroepen, maar omdat zij voor het Levantleger zijn bestemd, waarheen zij 10 Juni als verster king worden gezonden. Frankrijk. Tegen een tweede - uitstel van da conferentie te Spa. Naar in welingelichte kringen w-ordt be weerd, zijn de Engelsche en Fransche re- geeringien° overeengekomen, de Italiaan- sehe regeering nogmaals te wijzen op de beswaren van een tweede uitstel der con ferentie te Spa en er bij Nitti op aan te dringen, dat de datum van 21 Juni ge handhaafd blijft. Rusland, De Britsclie arbaidersbowegïng. De „Times"-correspondent te Stockholm meldt, dat de bolsjewistische pers in Rus land zeer verontrust en verontwaardigd is over het stilzwijgen van de delegatie d' Britscne arbeidersbeweging, die op onder zoek in Rusland is uitgegaan en te Moskou met veel eerbewijzen is ontvangen. En kele leden van die delegatie lieten zich aanvankelijk sympathiek over het bolsje wisme uit, ofschoon zij moesten erkennen, dat het radenslelsel minder geschikt was voor Engeland cn dat de Engelsche arbei ders zeker geen genoegen zouden nemen met gedwongen arbeid. De latere terughou dendheid van de Britsclie gedelegeerden baart de Sovjet-lieerscihers echter zorg en zij vreezen, dat de Engelschen zich een al lesbehalve gunstig oordeel- hebben ge vormd over hetgeen zij in Rusland hebben gezien. Engeland. De verzorging der krijgsgevangenen. In de conferentie van de International Law Association, welke gehouden wordt te Portsmouth, heeft de voorzitter namens de vcreeniging zijn dank betuigd voor de diensten bewezen aan de krijgsgevangenen aan de Koningin van Ne (Der land, den Koning van Spanje, Amerika en Zw't- serland. Men zal, zeide hij, deze diensten nooit genoeg kunnen waardeeren of ver gelden. Een noodlottige overstrooining. 50 personen omgekomen. 9 Een noodlottige overstrooming. veroor zaakt door een waterhoos of wolkbreuk, teisterde Zaterdag de s»ad Louth in het En gelsche graafschap Lincoln. De water massa viel over een afstand van zeven of acht kilometer van de stad af, alwaar nie mand er iets van bemerkte voordat de ri vier te Louth des middags tegen half vijf snel begoi\ te wassen cn in een half uur ongeyeer vijf M. was gestegen. De buiten de oevers getreden watermassa over stroomde snel het lager gedeelte van de stad en sleepte alles wat los en vast was met zich mede. Dertig k veertig huizen werden volkomen verwoest. Nog veel meer huizen werden door den vloed beschadigd en talrijke werden onbewoonbaar verklaard. De vloed overrompelde de inwoners zoozeer, dat zij niet allen snel genoeg een veilig heenko men konden zoeken. Er zijn reeds 25 lijken gevonden, waaronder vijf of zes van kin deren. De armste inwoners van de stad zijn het zwaarst getroffen. Menig gezin verloor zijn huisboedel. De woning van den stads geneesheer werd eveneens verwoest. Do instrumten en bibliotheek gingen verloren. Nader wordt uit Londen gemeld: Bij de ramp te Louth zijn vijftig personen r»m hot 1pvar»nnlfAman jpc: De ad verten lieprya bedraagt 221/? cent per regel voor gewone ad venenden: Zaterdags 30cent per regel Voor ingezonden Aiededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop on verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden goederenwagen v.u-n ien expresstrein van Parijs door veïkeerv n wisselstand in el kaar gereden docfr een locomotief. Onge veer dertig reizigers Ver'den gewond. Een dievenbende op een station. Op het station te ErJerinville (Frankrijk) heeft een dievenbeno r verschillende wa gons geplunderd en oor meer dan tien duizend francs aan go teren in auto s mee genomen. Een inwon loste een geweer schot op de bende, zender iemand te raken. Sxaokk »arij. De Duitsche douanebeambten te Ihr- hove hadden opgemerkt, dat voortdurend bemande flesschen, die Volgens de aangifte olie bevatten, naar en an Nederland ver voerd werden en hoewel volgens de visita tie met een peilinstrument de flesschen ook werkelijk olie moesten inhouden, vertrouwden zij de zaak toch niet. Toen zij eindelijk de flesschen ec-os nauwkeurig on derzochten, bleek het gevlochten omhulsel een bus met 40 K.G. boter te bevatten, waarin in het midden, jfoder de kurk, een buisje met olie was aangebracht. Op deze manier moe en de sluikhande laars reeds groote hoeveelheden boter uit Oostfriesland hebben ui "gevoerd. Buitenlandsche Berichten. Eetrouwbaro ambtenaren. Te Frankfort a. M. is dertig kilogram goud in beslag genomen, die „Schieber" voor 1,200,000 mark daohten te verkoopen aanambtenaren van de woekercom- missie. Auto-ongevaL Nadere berichten melden, dat bij het auto-ongelulc te Fontainebleau de koning van Griekenland, die zijn auto zelf be stuurde, plotseling in de bocht remde, toen hij een andere auto gewaar werd. Deze laatste hield den anderen kant, maar liep tegen een boom op. De inzittenden, graaf de Kergariou, zijn vrouw en kinderen werden op den .weg geslingerd. De graaf heeft een schedelbreuk. Hij en twee an dere leden van zijn gezin zijn zoo zwaar gewond, dat men vreest dat zij er niet van op zullen komen. Signora Teresa Sarto. f Signora Teresa Sarto, weduwe van den heer Giovanni Battista Parolini en zuster van wijlen Z. H. Paus Pius X, is te Rome in den ouderdom van 80 jaren overleden. Papier duurder dan vleascli. Het „Lackawanna Journal" wordt tegen woordig op bruin pakpapier gedrukt. Bo ven aan het blad staat te lezen: Dit papier kost ons 14,5 (Amer.) cent per pond, d. i. 4,5 cent meer dan het vleesch, dat men er vroeger inpakte. Treinongeluk in Frankrijk. Op het station te Lyon is de achterste Suikert» Jfl. In het tijdvak van Mr imdag 31 Mei e.k. tot en met Zondag G Juni, zullen geldig zijn de bons No. 34 en 35 van cle Rijks- suikerkaart. -ï Uitvoer van aariappalen. De Nederlandsche UiLfqermaaischappij' brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij thans in staat is Vergunningen e endosseeren voor den Mtvoer van alle soorten aardappelen van «én oogst 1919. Aan het endosseeren v» de uitvoerver gunningen zijn verbodnen d? a .rwaarden welke zij op 7 October 1919 heef: gepubli ceerd. Melkuitvcer naar I^uiischland, In Juni zal dagelijks een hoeveelheid van 50,000 liter melk door'Brabantsehe en Limburgsclic zuivelfabrieken naar Duitsch land worden geëxporteerd, meldt 'de „Tel.". Tot lieden werd deze melk geleverd tot den prijs van 16 cent per liter, verhoogd met 4 cent voor 'bussenhuur enz. Naar men het blad mededeelde, moet het echter IUXI j pi?°m dezen zitter van liet Zuivelkahloor, zich naar Dusseldorf zou begeven, om de onderhan delingen te voeren. Burgermachten. Naar wij vernemen moeten voortaan alle aanvragen voor de beschikbaarstelling van schietbanen voor burgerwachten gericht worden tot den inspecteur der Burgerwach ten, Zeestraat, Den Haag. Vlootcommissic. Er is een interdepartementale Commis sie ingesteld door den Minister van Marine ad interim, luit.-generaal Pop, om voor de eerstvolgende jaren een plan op te maken van het materieel, dat nog voor aanbouw in aanmerking zal moeten komen, om, met hetgeen reeds voorhanden en in aan bouw is, te geraken tot de vorming van een logisch samenstel der vloot, De eerste I Er is in het ressort Aan den Raad van Arbeid te Zwolle een begin gemaakt met de vervolging van onwillige zegeltjes plakkers. Tegen twee overtreders der In validiteitswet te Staphorst werd voor den kantonrechter f25 boete geeischt. Spoedig zullen nog meer zaken aanhangig gemaakt worden. „Va4." Do Kamerleden Wijnkoop en Kruyt naar Noorwegen. Zaterdag zijn de heeren Wijnkoop en Van Leuven namehfe de Communistische Partij in Nederland, in gezelschap van den heer Kruyt, naar Noorwegen vertrokken, naar aanleiding van een uitnoodiging van de „Noorsche Arbeiders-Partij", om het Congres van die Partij bij te wonen. Een öoschschool. Naar de wethouder vau Onderwijs, cle heer De Zeeuw, in de laatste raadsvergade ring Ie Rotterdam meedeelde, heeft een stadgenoot aldaar een groot buitenhuis met park aangeboden om in te richten voor een te stichten boschschool. Het buiten is gelegen bij Wassenaar, aan de lijn van de electrische spoor. De bedoeling zou zijn deze inrichting te benutten voor onvermogende kinderen, dia om gezondheidsredenen, naar huiten moeten. Internationaliseering dor Jaarbeurs. Id de Zaterdag te Utrecht gehouden al- gemeene ledenvergadering van de Vereeni- ging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland is het voorstel van het algemeen bestuur om op de in 1921 te houden Vijfde Nederlandsche Jaarbeurs buitelandsche deelneming toe te laten met op twee na algemeen© stemmen aangenomen. Georganiseerd overleg en onderwijzers. Zaterdagmiddag is onder -leiding vaii pz'of. Suyling aan het Departement van Justitie een conferentie gehouden met af- gëvaardigden van onderwijzersvereenigin- gen.Vwelke, ook door hoofdambtenaren van het departement van Onderwijs werd bijgewoond. De bespreking liep over de vraag, op welke wijze de vertegenwoordi ging van de onderwijzers bij het lager on derwijs zal kunnen plaats vinden in tie centrale commissie van georganiseerd overleg in ambtenaarszaken. Hiermede is een begin van uitvoering gegeven aan het voornemen om de voorbereiding der aan staande nieuwe onderwijzers-salarieering aan die commissie op te dragen. Ontevreden tuinbouwers. De jaarvergadering der Coöperatieve Vereeniging tot het verduurzamen van Land- en Tuinbouwproducten Rotterdam en Omstreken te Rotterdam heeft een motie aangenomen, waarin betreurd wordt de houding van onze Regeering in zake 'de ingemaakte boonen der leden tuinbouwers oogst 191S; hare verontwaardiging uitspre kend over het cliicaneus optreden dier zelf de regeering in zake de ingemaakte boo nen naar Oostenrijk, die een gedeeltelijke uitkomst had kunnen brengen in de be narde positie der leden tuinbouwers, ge dwongen tot den harden eisch van zelfbe houd, draagt het bestuur op alle noödige maatregelen te nemen, om onze Regeeriug fat hare raoreele verplichting te brengen en 'besluit deze motie in de dagbladen te publi'ceeren. r~ -y1-''i\aT7i'.»'-'^K-'O - dag in het' Bisdom Haarlem deelt mede, det -de heeren prof. A. Barge te Leiden, jhr. G. A. A. Alting von Geusau te *s-Gra- venhage en Pa'ter van Everdingen S.J. te Katwijk aan Zee, hunne benoeming tot af- deelingsvoorzitter voor den a.s. Katholie kendag te Leiden aanvaard hebben, res pectievelijk van de le afdeeling (onder werp gebed), van de 2e afdeeling (onder werp Spaarzaamheid), van de 3e afdeeling (onderwerp Arbeid). Z. D. H. cle Bisschop had bereids zijne volledige instemming met deze benoemin gen "te kennen gegeven. De datum voor den Katholiekendag is thails bepaald op 14 September a.s. R. K. STAATSPARTIJ. Voor het eerst werd.dit jaar de vergade ring van den Alg. Bond van R. K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland begon nen met een H. Mis, opgedragen voor de R. K. Staatspartij in de Kath. Kerk te U trecht. Te ruim 12 uur werd de vergadering in het Gebouw voor Kunsten cn Wetenschap pen geopend met een rede van den voor zitter, mr. A. baron van Wijnbergen. Wij hebben reeds Zaterdag deze rede in ons 'blad opgenomen. Door applaus gaf de vergadering hare instemming met het gesprokene te kennen in het bijzonder, waar spreker een groet 'bracht aan de antirev. cn de christ.-hist. partij; waar hij een andere partij-groepee ring dan de bestaande als 'zeer bedenke lijk en gevaarvol voor onze Katholieke Staatspartij aanwees; waar hij huid© bracht aan de huidige regeering, met name aan den Minister van Buitenlandsch© Za ken. De secretaris, jhr. mr. F.. Wittert van clusiea het aats-! Hoogland, gaf een overzicht van dit afge- loopen jaar waaruil we met dankbaar-» beid mogen concludeeron, dat de R. K. Staatspartij haar eenheid en kracht hij de politieke actie ongerept heeft be waard, lot welzijn der gemeenschap, tot zegen van Land en Kerk. liit het jaarverslag van den penning-, meester, mr. J. Heertcens Thijssen, bleek, dat er een batig saldo is wat, zooals ge., bruikelijk, met applaus werd begroet. Mededeeling werd gedaan van telegram men aan Aartsbisschop cn Koningin. Vaa den Aartsbisschop werd tijdens de vergade* ring een telegram terug ontvangen, dank betuigend en de hoop uitsprekend, dat de besprekingen op de vergadering vrucht baar mogen wezen en door de besluiten de eenheid der R. K. Staatspartij moge, worden bevestigd. Aan de orde was vervolgens de behan deling van het Defensie-rapport. Aanwezig waren de leden der door iieC Bondsbcstuur, in opdracht der vergadering, ingestelde Defensie-Commissie. De voorzitter leidde de besprekingen in, met te wijzen op misvattingen, die zich hier en daar naar aanleiding van dit rap port hebben geopenbaard. Dat er weinig tijd is „gelaten" voor da bestudeering van dit rapport, is niet waar. Onmiddellijk na het verschijnen is het ge publiceerd en deze vergadering kon niet later worden gehouden, krachtens regle mentsbepaling. Vervolgens, de kath. kiezers hebben niet' den plicht om er zich over uit te laten. En zelfs deze vergadering, bestaande uit i3 vertrouwensmannen der kath. kiezers, kan zich niet uitspreken over de technische bijzonderheden van militairen aard. Alleen wordt gevraagd, om instemming met do groote lijnen, waarbinnen de co van het rapport zich bewegen. Ook in onderwijs-zaken b.v. h Kath. kiezerscorps, heeft de Kath. partij nooit anders een oordeel uitgespro ken, dan over de groote lijnen. En tegen de hoofdzaken van liet Defen sierapport zijn, naar de lieer v. Wijnbergen meent, geen bezwaj'en geopperd. Voor don aanvang der discussie ontspon zich de kwestie, of ook niet-afgevaardigdi-n ('behalve de Kamerleden; die een advisco rende stem hebben) aan de discussies mo gen deelnemen. De Kieskring Utrecht had aan haar afgevaardigden nog drie leden toegevoegd. Vóór het verschijnen van het Defensie-rapport waren daar n.l. de afge vaardigden gekozen; in de vergadering, waarin dit rapport werd behandeld, hadden er zich o. a. een drietal leden zeer voor eo- ir:i-rnrrn- tn''Z,.vhSKJUL),"MhTTrrarorn auu de afgevaardigden werden togevoegd. Vrij uitvoerig werd er over gediscus sieerd, of deze heeren ook aan de discus sies zouden mogen deelnemen. De meer derheid van de vergadering wenschte blijk baar het reglement te handhaven en dezen heeren dus niet het woord te geven, wat dan oolc niet geschiedde. In de discussies, die nu werden gevoerd, leunen we driepunten onderscheiden: Eerstens: Er moet komen een leger, van beroeps-militairen. Het tegenwoordig stelsel van dienstplicht en loting moet worden afgeschaft (De heer Terstege, Al melo.) Tweed ens: 'Wat voor de Koloniale defensie wordt gevraagd, schijt te veel en het draagt niet een tijdelijk karakter. (De heer Bon, Den Haag, die een voorstel in dient, om voor de koloniale paragraaf een nieuwe commissie te benoemen.) Der Jens: Jlet kazerneleven wordt nog te veel in het rapport erkend; er is geen ander stelsel tegenover gesteld. De lieer Kusters (Den Helder) drukt zich hierover, sterk; uit en zegt, dat niemand in de ka zerne goed kan blijven. De heer A. Th. Ba der (Leiden) zou wenschen dat over liet kazerneleven de vrouwen waren gehoord. Wat een goede moeder met groote zorgen ongeveer achttien jaar lang opbouwt, breekt het kazerne-leven in enkele maan den af. Vierdens: Het leger moet alleen en uitsluitend dienen voor afwering van den buitenlandschen vijand, niet voor handha ving van de binnenlands ch e orde al dus de heer Hoefnagels uit Nemegcn te meer daar het leger voor deze laatste niet betrouwbaar is. De voorzitter wil nu het. woord ge ven aan den voorzitter der defonsie-com- FEUILLETON. Een Keizersdroom. id Op een rustbank in de schaduw eener sy- ïornoor zat een jong meisje. Een palla van lichtblauwe wol lag bevallig over een tu nica van wiliie zijde; het donkerbruine haar was eenvoudig opgemaakt en 'door 'een jouden pijl samengehouden, armringen Van hetzelfde metaal schitterden ïom haar armen, half door haar tunica verborgen. Het gelaat van 'het jonge meisje was iern- stig, 't was or er pen .zweem van weemoed lag op haar edel gevormde trekken. Uit het atium trad een jeugdige, krach tige gestalte, een jonge man van ongeveer esn en twintig jaren met open, vroolijk gje- laat; de tunica van grauwe stof met roo tle streepen droeg hij zonder toga, wat er op duidde dat hij tot de huisgenooten be hoorde. Een schrijftafel en metalen griffel hingen aan zijn gordel, terwijl zijn hand ten perkament, met waszegel voorzien, Omvatte. Langzaam naar rechts en links spiedend, alsof hij iemand zocht, daalde hij de marmeren Knappen af, die van het othim naar den tuin voerden. Nu viel zijn hlik op het in gedachten verzonken meisje on een donkere blos kleurde zijn wangen. Metella, ztei hij, reeds zoo vroeg (hier? Ui verwachtte p^tLuk, ik zocht uw vader, om hem een schrijven van Lu cius Piso te overhandigen én dacht hem in den tuin te vinden, daar zijn kamer verlaten is. Mijn vader ging hier juist voorbij op weg naar den wijnberg en keert aanstonds terug. Maar ik dank de goden, Plautus, dat het mij vergund is u, den trouwen vriend van ons huis, zonder getuigen te kunnen spreken. De vriend van Uw 'huis, ja, Metella, dat ben ik van ganscher harte, zPi de jon ge man en gaarne offerde ik mijn leven voor zijn welzijn, kon ik daardoor een ge vaar afwenden. Helaas, meer heb Vk niet dan mijn leven en mijn liefde voor u, ik hen niets dan de arme schrijver uws va ders, een jongeling zonder vermogen, ja zelfs zonder naam. Niets noem ik mijn eigendom van de erfenis mijner voorva deren dan het stukje goud dat ik aan mijn 'hals draag, als een heiligdom. En rekent gij dan mijn liefde voor niets, Plautus? vroeg het meisje zacht verwijtend, voor niets het hadt van Betel- la, dat. ge door uw bescheidenheid, uw goedheid twon? Op mijn verzoek, Plautus, gij weet het, hielden \vij voor mijn vader onze neiging verborgen, want het goud al- Poen is de godheid waaraan ziin bant zich hecht en de arme heeft naar zijn meening geen rechten. Geduldig wilde ik hot juiste uur afwachten, waarop zijn hart week en ■toegankelijk zou zijn voor betere gevoelens, morgen wellicht, wanneer wij den sterfdag mijner moeder herdenkenom dan zor geloos te kunnen genieten van ons jong ge luk Wat is er gebeurd? viel de jonge man 'haar haastjg in de rede; Metella, gij zijt zoo bleek, zoo ernstig Ja, Plautus, een Idroeve tijding ver nam ik straks uit vaders mond; Milvius, de vrijgelatene van den rijken Scaevino, de vriend en waarschijnlijk erfgenaam van zijn kinderloozen vroegcren heer. dingt bij Marcus Featulus maar mijn 'hand. En uw vader? De stem stokto den jongeman in de keel. Mijn vader heeft toegestaan dat hij mij het. hof maakt. Hoe? De valsche, dubbeltongige man, vvien niebs heilig is, hem zou Metella, d» groothartige Metella worden geofferd? Neen, nooit, nooit! Nooit, Plautus! antwoordde het jonge meisje beslist. De wil mijns vaders lean tusschen ons treden, onze 'handen kan 'nij vaneen scheuren, onze harten miet! Ik zal rnij aan zijn voeten werpen, i'iep Plautus, zal 'hem bekennen dat hot verlies van Metella meer is dan mijn dood. ik zal hem voorstellen dat .Milvius, o goden, onderbrak hij zich zblve. Nu wordt mij al les duidelijk. Daarom die (geheime samen komsten, die de vrijgelatene met hem had, en waarbij ik niet tegenwoordig mocht 'nijn. Hoe heel anders begreep lik dat heimelijk komen en gaan, vaak tmet liet bevel ge paard om lieden van verschillenden stand buidels vol sertertertiën uit te betalen. Ge weet, Metella, ik moest mij r^eeds lang öéfencn, het handschrift uws vaders na te maken, om Festulus menigen moeilijken ar beid te besparen, nu weet ik, waarom ik meermalen in zijn brieven aan Scaevius moest" berichten, dat de zaak vorderde of dat de bepaalde som niet toereikend was. Om uw huwelijk ging liet, bn Scaevius moest de eer duur betalen, zijn vrijgelate ne tot Metella's echtgenoot verheven te zten. Door smart overweldigd, zonk de jonge man van tie maraiei<en bank aan Metella's voeten en verborg het gelaat in de handen Het meisje legde haar fijne, witte hand bp het lokkige hoofd van 'haar vriend. Moed, "Plautus, zeide zij wellicht ge lukt het ons, vaders voornemen te ver- deibn, misschien töij do goden, niet misschien, maar zeker! viel opeens een mannenstem haar in de rede. Zeker is het. dat Plautus, de plichtvergctene. nog heden mijn huis ver laat. en gij Metella, zult onder (strenge be waking in uw kam.T blijven, totdat ge Kiw 'farnlastisohe plannen en verwachtingen als een ijdelen droom verwerpt. Plautus had zich opgericht, Voor heft) stond Metella's vader, zijn patiroon Festu lus. De wisselaar was klein van gestalte en leek in geen enkel opzicht op zijn «luch ter. Hebzucht cn harteloosheid spraken uit zijn magterc, r.ele trekken. Maar Festu lus was niet alleen; aan zijn zii-i bevond! zich een jonge man van dezelfde grootte als hij, wiens zinnelijk gelaat lager», barts- tochten deed vermoeden. Zijn kb üugl was kostbaar, de tunica van rood, 'i lisch webfsel, de blauwe toga daarover »iik lamb goed bezet; inplaats van sandalen droeg hij laarzen van gepenste wol, eveneens niet goud versierd. Deze man was Milvius, die vrijgelaten» en gunsteling van Scaevius. Met moeite vond Plautus zijn zelfbo- heersching terug tegenover den smadelijke» glimlach van zijn medeminnaar. Marcus Festulus. zet hij op beschei den, doch vasten toon, beschuldig mij nieil van ondank, noch van zwart verraad. Nie^j op arglistige wijze zocht ik Ue g'enegeivhehi van uw dochter te winnen; onze hartent vonden elkaar in reine liefde zooals die dub» Wjlen rozenknop bloeit aan gladschen stara* (Wordt vervolgd)»

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1