BINNENLAND. £it blad verschijnt eiken dag, uïtgez. Zon- en Feestd, De Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, \oor Leiden 17 ct. p. week, f2.Sö p. kwartaal; bij onze agenten 18 ct. p. weck, f2.40 p. kwartaal.Franco p. post 12.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verftrijgbaar tegen betaling Tan 40 ct.p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.,mct Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargong; cureau: RAPENBURG JO 8 DONDERDAG 20 fc?E! 1920. LEIDEN. inierc. Te.'oJoon 035. NO. 3218 Postbus II- Do advertentieprijs bedraagt 2zVa cent per regel voor gewone advertentiën; Zaterdags 30 cent per regel Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop ea verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van GO woorden Dit nummer bestaat uit twee bladen BUITENLAND. HONGAARSCEE NOTA AAN DE ENTENTE. In doze nota wordt er nogmaals nadrukke lijk op gewezen, dat Hongarije de wa penen sleehts nederlegde in het vertrouwen op de 14 punten van Wils on. De kabinetscrisis in Italië. België. nT°"~ Brussel als zeehaven. Het kanaal -van Brussel naar de Schelde tal nog dit jaar gereed komen, zegt een y. D.-bericht uit Brussel. Yperen gedecoreerd. Gisteren heeft maarschalk French, da burggraaf van Yperen, het Engelsche oor-, logskruis aan de stad Yperen overhan digd. De ruinen van de verwoeste steden waren in feestdos. Hervatting van den arbeid. 'De federatie van mijnwerkers in Pas de Calais heeft een door drie socialistische afgevaardigden van het departement on derteekend manifest tot haar leden ge richt, waarin wordt gezegd dat het ont werp der regeering betreffende de reorga nisatie der spoorwegen iets nieuws bevat en heler aan de belangen der naties en arbeidersklasse beantwoordt, en waarin de leden worden uitgenoodigd denv arbeid heden tg hervatten. Guiischland. Internationale leaning. In principe is op de conferentie te Hytlie een internationale leening voor Duitsch- land's industrieelen heropbouw goedge keurd. Deze leening zal worden uitgegeven met deelneming van Gr>oot-Britannië, Frankrijk Italië, de Ver. Staten en België .met hulp van Nederland, Denemarken, Spanje en andere neutralen en de hulp welke Duitschland, Oostenrijk en Turkije zullen kunnen leveren. De uitvoerbaarheid van zoon leening zal worden besproken op een economische conferentie we'Lke heden te Parijs wordt geopend en waarheen Duitsch land vertegenwoordigers zendt. De roosten te Remscheid. Te Remscheid hebben de communisten onder aanvoering van den Leruchten Schiller het raadhuis overvallen en een machinegeweer van de veiligheidspolitie meegenomen. Zij namen ook een aantal paarden uit de gemeentelijke stallen mee. Hongarije. Een nota aan de Entente. Naar de „Neue Freie Presse" uit Boeda pest verneemt, zal de naar Parijs vertrok ken secretaris-generaal der Hongaarsclie vredes-delegatie, Prasnow^ky, den Opper sten Raad bij de onderteekening van het ■verdrag een nota der Hongaarsclie regee ring overhandigen. Daarin, wordt in de eerste plaats de vraag der -Entente, of de tegenwoordige regeering bevoegd is het verdrag te tee ltenen, beantwoord, en verklaard, dat liet kabinet-Simonyi Semadam het door een Entente-gevolmachtigde erkende ministe rie heeft opgevolgd en dus eveneens door de Entente is erkend. In de nota zal worden gewezen op het voorloopig. karakter der onderteekening, met de verwijzing naar de defihitieve rati ficatie door de Nat. Vergadering, waarbij het vredesverdrag in den vorm van een wetsontwerp ingediend en behandeld zal worden. Verder zal de regeering in deze nota er zich plechtig op beroepen, dat Hongarije slechts in de stellige verwachting van de vervulling der door Wilson opgestelde punten, speciaal betreffende de volksstem ming, welke thans absolüut geweigerd is, de wapens heeft neergelegd. ;Ten slotte wordt opnieuw de hoop uitge sproken, dat, in den zin van het begelei dend schrijven, een wijziging der bepalin gen nopens de grpnzen, alsmede der druk kende economische voorwaarden ten -gun st? van Hongarije zal plaats hebben. De minister-president zal de nota dezer dagen aan de Nat. Vergadering voorleggen en daarbij ook de redenen uiteenzetten, welke de regeering noodzaken het verdrag té onderteekenen. „Hbld." Frankrijk. Aftreden van Poincaré. Poincaré heeft bij Milleran l zijn ont slag ingediend als lid der commissie van fórstel. Hij wordt opgevolgd door Louis Dubois, Afgevaardigde voor het Seine-departement oud-minister van handel. Engeland. Maatregelen tegen Ierland. Dm de steeds talrijker wordende aan slagen in Ierland tegen te gaan, heeft de Engelsche regeering besloten, ernstige re pressie-maatregelen te treffen. Reeds zijn WO manschappen in Ierland aan land ïftet. -Haandag is te Lancashire een detache ert fuseliers geland en onmiddellijk tot pïszoekïngen overgegaan. •De politiepost van -Dalkey, 10 K.M. ten Z"id-0osten van Dublin, is door aanzien lijke trocpenafdeelingen bezet. En het schijnt, dat dit nog slechts liet begin is van het Engelsche repressie-plan. Bonar Law heeft op een interpellatie door Ciynes in het Lagerhuis ingediend gezegd, dat de regeering zal voortgaan, naar Ier land versterkingen te zenden, zooveel liet uitvoer.end comité te Dublin noodig acht. Italië. Kardinaal Boschi f -De rij rondere correspondent van de „Msbd." te Rome schrijft d.d.15 Mei: Vanmiddag is kardinaal Giulio Boschi, bisschop van Frascati, in het moederhuis der Zusters van Liefde overleden. De kardinaal had Zondag nog de zalig verklaring van de Z. Louise de Marillac bijgewoond en werd kort daarop door een hevige longontsteking aangegrepen, die terstond voor zijn behoud deed vreezen. In 1838 geboren, werd kardinaal Boschi tot bisschop van Todi gekozen; in 1895 naar Senegallia verplaatst, werd hij ver volgens in 1900 tot aartsbisschop van Fer- rara benoemd. In 't Consistorie van 15 April 1901 tot kardinaal gecreëerd met als titelkerk S. Lorenzo di Panisperna, werd hij in 't Consistorie van 3 Juli 1919 be noemd voor den suib-urhicaircn bisschops zetel van Frascati. De regeringscrisis. Nitti tracht, hij zijn pogen om een kabi net te vormen zich den steun van den groep der nationale heropleving te verze keren. Naar verluidt, heeft hij tot dat doel be langrijke toezeggingen aan de leiders dezer partij gedaan, intusschen nog zonder eenig resultaat bereikt te hebben. Een oplossing der crisis blijkt intusschen voortdurend moeilijker. Nitti heeft, zoo wordt nog gemeld, een bezoek aan Orlando gebracht, om dezen te verzoeken, zijn invloed bij de constitutio- neele partij aan te wenden, opdat deze haar onverzoenlijke houding laat varen. „Msbd." Rusland. Cholera te Kieff. Uit Warschau wordt gemeld: liet Ame- rikaansclie Roode Kruis alhier heeft een extra trein chloorgas naar Kieff gezonden. Dit gas is bestemd voor de zuivering van iiiei drinkwater te Kieff waar, blijkens ont vangen telegrammen, de cholera is uit gebroken. De foolsjewiki in Perzïë. Uit Teheran wordt aan de „Times" ge meld, dat bolsjewistische troepen in Aste- ia zijn verschenen <?n de Perzische grens hebben overschreden. iDe bolsjewisten hebben verklaard, dat zij geen strijd zoeken met de Perzen, doch dat zij het terugtrekken der Britsche troepen eisclien. Spanje. Spaansch. ■De beroemde stieren-vechter Gallio 's mans werkelijke naam was Joselito Go mes is Zondagavond in de arena Aan Talavera door een stier gedood. De mata dor had dien avond al 4 stieren afgemaakt. Plet nieuws heeft in Spanje ontzaglijke ontroering gewekt. De bladen gaven extra nummers uit, zulks met overtreding van de verordening, die de publicatie van bla den tusschen Zondagochted en Maandag ochtend verbiedt. „N. R. Ct." Vereenigde Staten, Do Volkenbond. De Raad van den Volkenbond heeft pre sident Wilson telegrafisch uitgenoodigd de algemeene vergadering van den Volken bond in Nov. a.s. te Brussel hijeen te ree- pen, daar de toebereidselen te Genève nog niet ver genoeg gevorderd zijn om het college te ontvangen. Een stad, door vrouwen geregeerd. Jackson City, in Wyoming, is de eerste gemeente' in de wereld, die -zich erop kan beroemen, dat zij iiitsluitend door vrouwen ■geregeerd wordt, ten gevolge van den uit slag der jongste verkiezingen. Een der vrouwelijke candidaten versloeg bij die ge legenheid haar eigen man. Jackson is een stad van nauwelijks 500 inwoners. „Hbld." Buitenlandsche Berichten. Stad afgebrand. Volgens een telegram uit Helsingfors werd de plaats Ulvsbij, bij Bjorneborg, door een grooten brand vernield. 100 ge bouwen, w.o. boerenhofsteden werden een prooi der vlammen. Twee personen werden gedood; 2000 menschen zijn ddkloos. Wat het levensonderhoud in Duitschland kost. Een draadloos N. T. A.-bericht uit Ber lijn deelt mede, dat volgens de Duitsche sthtistiok een ongetrouwd man op het oogenblik voor zijn dagelijksoh onderhoud 31 mark noodig heeft; een' echtpaar zon der kinderen 46 mark, een echtpaar met 2 kinderen van 610 jaar 61 mark. Het jaarlijksch inkomen voor een onge trouwd man moet minimaal 9700 mark, voor echtpaar zonder kinderen 14,400 mark en voor echtpaar met 2 kinderen 19,300 mark zijn. Hierbij wordt dan de mark- waarde op 1/10 van haar vroegere waarde berekend. De arbeiderscouranten berekenen dat het gemiddelde inkomen van een Duit- schen arbeider nog niet de helft bedraagt van het bedrag dat liij voor zijn onderhoud noodig heeft./Vi'V V* Missionarissen uitgewejren,. In het Benedictijncr-missieklooster St. O It ilien in Beieren, is ui t Daressalam Van mgr. Spreiter bbricht ontvangen, dat de bisschop en apostolische vicaris met: het ge- heele Duitsch-Oostenrijksche missle-perso- neer, te zamen 31 missionarissen en zusters, door de Engelsche regeering uitgewezen ie. Brutale poging tot diefstal te Amsterdam. Het Kamoriid Duymaer van Twist ge wond bij een auto-ongevaL De distributie van normaaimargarine eindigt 28 Mei. Normaal-margarine. 'De Minister van Landbouw heeft beslo ten met ingang van 28 Mei e.k.'van de lijst van goederen, aangewezen ingevolge artikel 1 der Distributiewet 1916 het arti kel normaal-margarine af te voeren, Melk naar België. Naar aan de „Tel." wordt gemeld, zal de Minister van Landbouw aan zes zuivel fabrieken in ons land voorwaardelijk ver gunning verleenen voor den uitvoer van eénige honderdduizenden liters melk per maand naar België. Als eerste voorwaar de wordt gesteld, dat de gemeenten, waar de exporteerende fabrieken gevestigd zijn, zoowel als de omgeving daarvan, zeer vol doende van consumptiemelk voorzien zijn. Verder zal een recht van 60 cent per 100 liter uit te voeren melk geheven worden, waarvan 40 cent aan de N. U. M. ten goede komt. Mocht tijdens den duur van dezen uit voer blijken, dat in een der gemeenten, waar de bedoelde zuivelfabrieken gevestigd zijn, schaarschte aan consumptiemelk ontstaat, dan behoudt de Minister zich het reclit voor, de vergunning tot melk-uitvoer onmiddellijk in te trekken. Verkeer mst België ,en Frankrijk. Vanaf heden zal de doorgaande trein van Amsterdam C.S. naar Brussel en Pa rijs later vertrekken. De dienstregeling zal in den vervolge zijn: vertrek van Am sterdam C.S. 7.23 v.m., van' Haarlem 7.47 v.m., van Leiden 8.21 v.m., van Den Ilaog (H.S.M.) 8.44 v.m., van Rotterdam (D.P.^ 9.18 v.m., van Roosendaal 10.55 v.m., aan komst te Antwerpen 11.55 v.m.; te Brus sel Zuid 1.15 n.m. en te Parijs Noord 9.45 nam. Directeur-Generaal vat: den Arbeid. Naar wij vernemen is de heer C. J. Ph. Zaalberg, die sedert het aftreden van den vroegeren directeur-generaal van den Ar beid, den heer Van IJssélsteyn, tijdelijk belast was met de waarneming van het ambt van directeur-generaal, is thans de finitief tot directeur-generaal van den Ar beid benoemd. De Duitsche keizer. In het Engelsche Lagerhuis is Maandag weer eens gevraagd, of de regeering nog van plan was den gewezen Duitschen kei zer voor het gerecht -te brengen of niet. De vraag werd niet beantwoord. Receptie bij Jhr. Van Nispen tot Seveuaer. 'De Romeinsclie correspondent van „De Tijd" schrijft: Ter gelegenheid van de feesten der hei ligverklaring gaven Z. Exc. de minister van Nederland bij den II. Stoel en Mevrouw van Nispen tot Sevenaer een receptie in de groote salons van het Grand Hotel. Onder de zeer talrijke aanwezigen wer den opgemerkt: H.1I. Eminenties Kardinalen Gasparri, Vannutelli, Van Rossum, Ranuzzi, de Bian- clii, Amette van Parijs, Marini, Prefekt der Congregatie voor Oostersche Zaken, Du bois, Maurin; II.II. D. H. MgT. Ceretti, se cretaris der Buitengewoon Kerkelijke Za- iken, Mgr. Tedeschini, Substituut van de Staatssecre'tarie, Mgr. dr. A. Henssen, Mgr. Dr. B. Eras. Onder de gezanten: Von Ber gen, gezant van Duitschland bij den H. Stoel, Graaf de Salis, minister van Enge land, Graaf d'Ursel, minister van België. Verder waren aanwezig graaf Ceccopieri, commandant der Pauselijke gendarmen, kolonel Repond, commandant der Zwitsers, graaf Caterini, van de staatssecretarie, graaf De Witten, der edelwacht; Mgr. Ti- berghien, Mgr. Vanneufville. Onder de da mes mevr. WaszkliwitzVan Schilfgaarde, mevr. Loiseau, mevr. Ilavard de la Mon taigne, mej. Ceccopieri. -Het Nederlandsch gezelschap, dat onder bestuur van Lissone en geestelijke leiding van Pater Joachim hier vertoeft tijdens de feesten der heiligverklaringen, was verte genwoordigd door Pastoor Sarton, den heer De Vijver, den heer en mevr. Schouten. Tweede R. K. Bedrijfsradencongres. In verband met de -verschuiving van het Internationaal Christelijk Arbeiderscon gres, dat thans gehouden zal worden op Donderdag 17, Vrijdag 18 en Zaterdag 19-» Juni a.s., zal ook het Tweede Congres van den R. K. Centralen Raad van Be drijven een week worden uitgesteld en plaats hebben op Maandag 21 en Dinsdag 22 Juni d.a.v. De verkiezingsuitslag te Maastricht. Er zijn uitgebracht op de katholieken 14.442 stemmen; op de spcialisten 4920; op da vrijzinnigen 1064; de communisten 111; de protestanten 144 stemmen. In totaal werden dus 20,681 geldige stem men uitgebracht. Er waren 22,388 stem gerechtigde inwoners. Ongeldig zijn ruim 600 stemmen uitgebracht, zoodat ruim 1000 kiezers niet aan hun stemplicht voldaan hebben. Nederlanders in Japan. (Eastern Service verneemt uit Tokio cLcL 12 Mei: a Na een schitterend kersenbloesemfeest in de ■tuinen van het keizerlijk strandpa'leis bereikten die feestelijkheden het hoogtepunt in het gast maal1 aairrgelboden aan de Nediertandsclie officie ren, gezant die Graeff en den militairen attaché door den minister van marine, Kato. Hierbij waren aanwezig Japan's drie nationale helden, admiraal Togo dfie in 1905 de Russische Vloot vernietigd^, admiraal tnouye. die held van den Chinecsch-Japanschen oorlog, en ad<- miraal Ijufn. Tevens waren aanwezig de chef van den marinestaf en de vice-minister van ma rine. Bijna alle Jaipansche ofiicieren droegen de Oranje-Nassau-orde. In verschillende toespraken getuigden deze oude zeelieden van hun onver gankelijke gehechtheid aan Nederland, dat hun vaderland! gedurende 2 1/2 eeuw gelegenheid bood kennis Ie neme» van de Westersche be schaving; zij zeiven leerden in hun jeugd de Nederiandsche taai en verkregen fliun marine- kennis van Nederiandsche officieren. Bij de Ja- .pansche vloot zal die dankbaarheid aan Neder land onuJtwÜschbaar gegrift 'blijven. Alle aanwezigen ontvingen een zilveren doos, waarin de iiandteekening van den minister van marine was gegraveerd. De directeur van den Eastern Sendee had een interview met een oud-Nederlander wonend in Japan. Deze zeide, dat gedurende de 50 jiar zijner aanwezigheid nimmer eeiüge vreemde vloot zoo schitterend ontvangen was, als thans Nederiandsche oorlogsschepen. Hij ziet hierin eeit bewijs der groote vreugde van Japanners over het verdwijnen van het wantrouwen bij de Nederlanders te hunner opzichte, hetgeen hier steeds als zeer grievend en onverdiend is ge voed daar het naar Japansche opvatting een groote blaam is mede te werken tot benadee- Img van oude vrienden,- die eertijds diensten bewezen. Spr. acht een innige verstandhouding tusschen Japan en Nederland uiterst gewenscht, daar bij ee» toekomstige» onvermijdelijken(!) oorlog in den grooten Oceaan een misverstand omtrent de Nederiandsche gevoelens voor ons uiterst nadeelig zouden kunnen zijn. Opbrengst van 's-Rijksmiddelen. Over de maand April 1920 toont de op brengst van 's-Rijksmiddelcn weer een flinke vermeerdering aan en wel van f 11,685,436.44 bij dezelfde maand van ver leden jaar; over Maart j.l. bedroeg de toe neming f 6,762,14-1.13. De totale opbrengst over de maand April 1920 beliep f36,262,729.86, tegen f24,577.293.42 verleden jaar. Pensioenen. Blijkens de Memorie van Antwoord op liet Voorloopig Verslag (Eerste Kamer) inzake liet wetsontwerp tot verhooging van de pensioenen hebben de ministers van Financiën, Onderwijs, Oorlog en Ma rine a. i. hun ambtgenoot van Koloniën van den aandrang tot spoedige verhooging van de Indische pensioenen in kennis ge steld. De spoedige indiening van de nieuwe pensioenwetten zullen zij zooveel mogelijk bevorderen. ■Een regeling tot verlioogirig van de wachtgelden kan binnenkort worden tege moet gezien. De „N. Crt." verneemt, dat het in de be doeling ligt de ten laste der Indische be grooting toegekende kleine, d. i. de f2000 miet te boven gaande gagementen en pen sioenen, te doen verhoogen met 40 pet. een minimum van f 150, hetwelk echter in geen geval meer mag bedragen dan 75 pet. van liet gagements- of pensioensbedrag. Zoo zullen b.v. gagementen (pensioenen) van f 100 worden verhoogd tot f 175, die van f160 tot f280, die van f200 tot f375 met f150 en die tusschen f376 en f2000 met 40 pet. of twee vijfde gedeelten- Mgr. Terzian naar Holland. Uit Parijs ontving een bekend landge noot gedateerd 10 Mei een schrijven van Z.Z. Paul Pierre XIII Terzian, Katholiek Armeniensch Patriarch van Cilicië, die o. m. mededeelde: Ik ben sinds een maand te Parijs voor de zaak van Armenië en lieb hierin krach tig gewerkt. Er blijft mij nog over te bezoeken en kele afgevaardigden, benevens Mr. Mille- rand, president van den ministerraad. Ik heb eene audiëntie gehad bij den president der Fransche Republiek Desdhanel. On langs nog zijn er nieuwe massamoorden geweest zelfs in Cilicië, Maruche, Ourfa etc. Gelukkig is Adana bevrijd gebleven. Ik heb hulp ingeroepen van de vredescon ferentie. Tot nu toe heeft geen enkel gou vernement liet prolectoraat over Armenië op zich genomen, ook niet België, noch Holland. Binnen een of twee weken hoop ik naar Holland te komen. „Hsgz". De bevolking van Zuid-Holland. De bevolking van Zuid-Holland bedroeg volgens de opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek op 1 Januari 1920 814,788 mannen en S49.496 vrouwen, totaal 1664,284 personen. Onoordeelkundig optreden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Dresselhuys betreffende te Maastricht het schieten op een uit de pro voost ontvluchten arrestant, heeft de minis ter van Oorlog o.m. geantwoord, dat deze tijdens het luchten trachtte te ontvluchten, waarbij de bewakers hem niet konden ach terhalen; na he.m driemaal tot stilstaan te hebben gesommeerd, heeft een hunner, toen de ontvluchte over de afsluiting van het 'kazerneterrein was geklommen, op hem geschoten, met het noodlottig gevolg, dat hij doodelijk gewond werd. Naar het oordeel van den minister is in dit geval op onoordeelkundige wijze van het recht. om de vuurwapenen tot liet belatten van ontvluchtingen aan te wenden, gebruik gemaakt, omdat de andere middelen, die de ontvluchting 'hadden kunnen voorko men, niet waren uitgeput. R ij kswaterslaaf jxejisoiteel Maandag 17 Mei had het bestuur varï den Ned. R.-K. Bond van Overheidsperso neel een onderhoud ïnet den Minister van Waterstaat. Punt van bespreking was de salarisrego Iing van het lagere personeel, alsmede ilq uitbetaling van liet nieuwe loon. Terzake het loon van de hulphuis\. .iah- ters werd dor zijnoe Excellentie ecu under- zoek tocge". Ten opz der bezwaren van de zijde van het p,u w.eel lA-treffende de niet go- regeldede uitbetaling, liet de Min;-.. uit> komen, dat de berekeningen i. .evolgQ der nieuwe salarissen eigenaard..w moei-; lijkhteden oplevert. Thans wordt 30 pCt. boven het oude loon uitgekeerd. De vorige maand is daarvan afgeweken om te voorkomen, dat het uitgekeerde in totaal zou stijgen boven het tnieuwe loon. De minister deelde mede, dat 1 Juli heb nieuwe loon zal worden 'uitgekeerd, waarbij •tevens zal plaats vinden de afrekening over het geheele halfjaar 1920. KORTE KRONIEK. Ged. Staten van Overijssel hebben hunne goedkeuring onthouden aan de ge wijzigde begrooting der gemeente Ommen. Zij achten de daarop uitgetrokken post van f 1000 als jaarwedde van den veld wachter te laag. Het afgetreden socialistisch Raadslid J. W. Matthijsen te Amsterdam wordt op gevolgd door dr. Wilhelm Polak. De wethouder voor de Bedrijven en de Arbeidszaken -te Amsterdam, de heer F. J. A. W. Wierdels, heeft zich naar Parij9 begeven om daar een gedeelte van zijn vacantie door te brengen. -T Ged. Staten van Noord-Holland heb ben in afwijking van het verzoek van den Raad, om het presentiegeld op 10 gld. te bepalen, dit gesteld op 8 gld. Gemengde Berichten. Gistermorgen te kwart voor 10 is in de .Elswoutslaan te Overveen bij Haarlem een auto, waarin het Kamer lid Duymaer van. Twist gezeten was, bij heb uitwijken voor ben vrachtauto tegen een boom gereden. De heer Duymaer van Twieb kreeg eenige hoofdwonden. De andere inzittende, luit. Van Rees, kreeg een lichte kwetsuur aan ■het hoofd. Het ongeval geschiedde op heit oogen blik, dat de vrachtauto zelf moest uitwij ken voor een anderen wagen. Daardoor werd de ruimte om te passeeren voor den auto te klein en stond de chauffeur voor de keus tegen den vrachtuato of tegen een boom op te rijden. Door de botsing brak de voorruit van den auto, waardoor de heer D. v. T. ben diepe snijwonde aan het' voor hoofd en een wonde onder het oog bekwam. Beiden werden in do woning van den bosch baas van de familie Van der Vliet binnen gebracht, waarna zij in een inmiddels be stelde auto naar het Diaconessenhuis te Haarlem reden. De heer D. v. T. is daar opgenomen, ver moedelijk voor één of twee dagen, omdat de geneesheer het veiliger vond hem niet dade lijk terug te laten gaan. Het laat zich echter aanzien, dat de heer, D. v. T. geen verdere nadeelige gevolgen van het ongeval zal ondervinde>. De heer Van R. kon, na verbonden 'te zijn het ziekenhuis verlaten. Een als heer gekleed e 2 6- jarige man, met gtelo jas en hoed op, ver voegde zich gistermorgen ten kantore van de directie van de Oranje-Nassau Levens verzekering Mij., aan het Frederiksplein, te Amsterdam. De man met actetasch onder den arm, verklaarde vertegenwoordiger lo zijn van een schrijfmachinahandel en maak te een offerte in dit artikel. Van zijn aan bod kon echter geen gebruik worden gV- •maakt., waarop de jonge Iman vertrok. Zijn verblijf op het kantoor had hij echter ook daarvoor aangewend, om op de hoogte to komen van de toestanden. Hij had kunnen waarnemen, dat de brandkast zich Sn het voorkantonr bevond, en dat deze openstond. Een k v.m lier later keerde. ,,de vertegen- wooré-• van ben schrijfniachinehandel" terug - per auto, in l.iuw cosluum, een pei ver de ooren ^ken en ce.n masker voor. Hij snelde naar binnen en on- der den uitroep: „Ieder, die mij hindert, schiet ik neer", baande hij zich een weg naar het voorkantoor. Hij vloog naar de brandkast, greep daaruit een portefeuille en kon zich, daar het personeel voor heb oogenblik door ben panische» r?chrik was aangegrepen, uit de voeten maken. Men begreep echter al spoedig, wat er gebeurd was, waarop men den vluchteling achterna ging., Deze had geen tijd meer om in de auto te slappen en rende in wilde vaartj naar den Binnen Amstel, gevolgd door het personeel van de maatschappij en publiek. Op den Amstel sprong de vluchteling, over het aMuilhek van de sluizten cm< zette daarover zijn vlucht voort. Toen hij niet verder kon gaan, sprong hij te water. Toen hij op het droge was gebracht, werd hij onmiddellijk gearresteerd. Rij de fouil leering kwame.n zes scherpe patronen voor den dag. De revolver, die in zijn bezit moet! zijn geweest, heeft hij waarschijnlijk wegge worpen. De gestolbn portefeuille, welks suechts blanco acten bevatte, werd later op "de sluis teruggevonden. Het Hbl. meldt nog nader: Uit het verhoor bleek, dat de dwaze ke^

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1