SPAARBANK Bezoekt N.V. v.h. G. P. TSMP Ooel uw inksopeii iilj lien die in dit lilsd advgrlgeren. OEISE li STROTMANM ZOMERBONTEN Bre@straal 155. L uxe en tasiaardewerk Fijne Lederwaren ristfsohe congressen. Tiet ontsiaan der Re- Jtrati tehuizen, enz. Men moet daarom den ètaat niet vereenzelvigen met het volk. iWelk land {och telde de laatste jaren zoo veel bekeerlingen onder de intelleotueelen als Frankrijk? Voor Oostenrijk verwijst spr, naar het groctsehe Eucharistisch Congres. Betreffende Duitschand haalt spr. aan wat een Duitsch priester hem onlangs eeide: „Gelukkig, dat Duitschlaiïd den oorlog verloren heeft, want bij een over winning zouden wij voor een nieuwen Kuüturkampf staan." In de algemeene verwarring van het ©ogenblik staat het Katholicisme vast, waar het Protestantisme ineenvalt. En om een algeheele ineenstorting te voorkomen wijst spr. op de noodzakelijkheid Duitsch- land te vrijwaren van het bolsjewisme. Rusland is voor de wereld nog een groot vraagiteekcn, waarvan alles te verwachten is. Rusland is door valsche profeten mis leid, doch de rampen die gebeuren zijn de tendenzen, die nog leven in bet mystieke volk. De Russische geschiedenis begint pas. Wat betreft de verhouding tussclien En geland en Nederland, welke laatste aan de eerste het geloof te danken heeft, vraagt spr. zich af, of dit niet voor de tweede maal 'al gebeuren. Hij wijst op hetgeen Pater van Ginneken doet voor de bekee ring van Nederland er aan toevoegend, dat de geest van WilMbrord en Bonifacius weer komt over heit vaste land. Na ten slotte uitgeweid te hebben over Azië en Amerika spoort spr. aan om den Internationalen omgang te bevorderen. Ous land toeh is geen land van initiatief, maar wel van volharding en navolging. Spr. besluit zijn rede met te zeggen: 't Is een moeilijke tijd, maar ook een heerlijke. Laten wij den tijd begrijpen. Laten wij profiteered -van dit keerpunt en mogen ■velen hebben bijgedrgaen om aan de ver dwaalde wereld een goeden keer te heb ben gegeven. Een hartelijk applaus en een dankwoord van den praeses vertolkte den dank der aanwezigen. Rechtszaken. Mcord te Zoetermcer. (Vervolg.) De heer Bos, burgemeesller van Zoeter- meer, was dien nacht gewaarschuwd door v. Haastert en had een onderzoek ingesteld op de plaats der misdaad en den omtrek. Vlak in de nabijheid van het lijk lag een halve baksteen, welke door geit. in beslag is genomen en ter terechtzitting aanwezig is. Deze steen is door deskundigen onder zocht, doch er is nieiis bijzondere daarop gevonden. Iets verder op den weg, zijn verschillende stukken van haarkammen gevonden. v. Haastert stond bij getuige goed aan geschreven. Door getuige waren aan de achterzijde van het huis sporen gevonden w:aarin de klompen van beklaagde pasten. Deze sporen vielen op, doordat tij op een plaats waren ingedrukt waar bijna niet geloopon wordt. Alleen iemand, did over hei- weide- - hek Is geklommen, om niet het voorhuis te pa:seeren loopt op deze plaats. •p een vraag van den verdediger, Mr. Rolandus Hagedoorn, deelde de burge meester mede, dat alleen de klompen van bekl. in dit spoor waren gepast. Bij zijn eerste onderzoek hod get. piet dën indruk gekregen dat één der aan wezigen aan It misdrijf schuldig was. Dus o<?k bekl. nM. Later is hij van deze mee ting teruggekomen, ofschoon hij ook thans B. nog nic-t als den dader durft aanwijzen. De landbouwer C. v. Haastert., de pa- Kroon van het slachtoffer en van bekl., deelde mede dat Neel Hoogduin, geduren de 5 jaren bij hem in dienrst was. Get. was zeer tover haar tevreden. Geiuimen tijd had zij verkeering g'chad met zekeren Rotteveel, ioch deze verkeering was een week of 4 voor den iraoord verbroken. Neel had wel geregeld een vrijer, doch gteKuige had niet den indruk dat zij z.g. mannen-gek was. Zij had hern er wel eens over gesproken dat bekl. haar lastig viel doolt bekl., hierover door get, onderhouden, beweerde dat dit slechts gekheid was. Des avonds half 7 uur wordt er op de boerderij gegeten, en daarna verwijderde bekl. zich in den regel. Get. weet dan niet waar hij zich ophield. Ook den avond van den moord is bekl. na het avondmaal weg gegaan. Tegen 8 uur is de naaister-wegge gaan, weggebracht door Neel. Neel bleef heel lang weg, doch dit ge beurde wel eens meer. Getuige is daarom eersJfc do stallen /na gaan kijken. Toen hij langs de trap naar B.'s kamer kwam, zag hij de klompen van B. daar staan. Get. weet dit heel zekter, omdat hij er op heeft gelet. Hijging weer naar binnen en omdat Neel nog niet thuis was, is hij op den weg gaan kijken doch zag niets. Even later werd hij ongerust en is naar heit huis van de naaister gegaan die -hem echter gben inlichtingen kon geven. Get. heeft nog verder navraag gedaan, doch niemand kon hem inlichtingen verschaf fen. Hij lis daarop naar hui9 gegaan. Het was toen omstreeks 10 uur. Geft-. is bekl. gaan roepen, die in zijn bed lag. Op zijn roepen kreeg hij geen antwoord. Hij ging daarom naar boven en zag B. rechtop in zijn bed zitten. Samen zijn aij daarop naar buiten gegaan, bekl. met een kodde^fok, v. IJ. met 'een lantaarn. Bij het derde hek on geveer vonden zij Neel in het water liggen, haar beenen lagen aan den kant, höt hoofd lag in het water. Get. kan niet zeggen of bekl. schrok bij het zien van het lijk, want hij was zelf te veel ontdaan, daarom had hij er geen acht op geslagen. Op een vraag van Mr. v. Rees, den pre sident, verklaarde getuige pertinent, dat hij tot 9 uur in zijn kamer is geweest, in gezel schap van zijn vrouw. Daarna is hij Neel- tje gaan zoeken. Hij heeft (niemand in of uit hooren gaan. Het huis heeft echter twee uitgangen; een door den istal en een door de voordeur. Wanneer iemand het 'huis door de stal deur verlaat, kan men dit niet altijd in de kamer hooren. Op den weg had hij later het bontje van Neel en eenige stukkien van haar kammen gevonden. Nadat het lijk in de schuur wois gelegd, bemerkte getuige de verschillende wonden, waaruit hij conclu deerde dat bier geen ongbluk had plaats gehad. Get. is hierop naar de dokter ge gaan, die eveneens van meening was dat Uier misdaad in het fcpel was. Getuige heeft niet gbzien dat bekl. een wondje aan zijn vingers had. De naaister juffrouw Hendriks had ech ter 's middags voor den moord gezien, dat bekl. een bebloed lapje om zijn vinger had. De rijksveldwachter v. d. Graaf, had ben onderzoek op de plaats van dc misdaad ingesteld. Bij de plaats waar het flijk ge vonden is, vond hij sporen van een worste ling op den weg. Even verder vond hij een bontje en-de kammen venspreid op den weg liggen. Verschillende getuigen kwamen hierna inlichtingen geven over beklaagdes verle den, waaruit kou blijken, dat bekl. driftig en wellustig van aard was. De president rnr. v. Rees wees bekl. br nog eens. op, dat uitt het getuigenverhoor niet veel goeds van hem bekend is gewor den. Een dienstbode die met liem gediend heeft is verdronken, op een andere dienst bode is door hem geschoten en tenslotte dit geheimzinnig gebeuren. Z.E.A. vroeg den bekl. of hij ondanks al dezte verklarin gen zijn onschuld nog bleef volhouden. Be klaagde bleef hierop zijn onschuld betui- gen. Hierna won ihet woord aan den Officier van Justitie, rnr. v. Tvaa, die allereerst een woord van hulde bracht aan den bur gemees/Ier van Zoetermeer, voor diens uit stekend en onpartijdig onderzoek. Vervolgens komende tot de feiten, meen de Z.E.A. dat niemand anders dan beid. zith schbldig heeft gemaakt aan dézen ïaf- hariigen moord. Als een wiskundig bewijs noodig wan, om tot veroordteeling over te kunnen gaan, dan zou bekl. zeker veroordeeld worden. Immens 6 personen kunnen dezen moord begaan, van wie er drie hun alibi kunnen bewijzen. De drie anderen zijn C. v. H., C. R. en bekl. R. en v. H. vallen hier ook weder af en dan blijft er niemand anders over dan bekl. Dbze moord moet bovendien gepleegd zijn door een individu vol lagen hartstocht en wreeden wellust en dierlijkheid en al deze ondeugden kleven beklaagde tin liooge mate aan, zooals uit de verklaringen der verschillende getuigen aan het daglicht is gfe komen. De officier ging vervolgens de verschil lende getuigenverklaringen na en conclu deerde daaruit, dat bekl. heit. herhaaldelijk met het slachtoffer heeft willen aanleggen. Hiertegenover staat, dat bekl. aan anderen vertelde dat Neel het met den baas hield. Al deze ifeitcn achtle Z.E.A. geweldige aan wijzingen tegen beklaagde. Hierbij komt nog, dat de moord tusscWen 8 en uur moet zijn gepleegd. Om 8 uur heeft heit slachtoffer naar de klompen van bekl. gezocht die stonden niet meer op de (plek, waar zij behoorden te staan. Om 9 uur heeft v. H. de klompen zien staan. Bekl. hteeft. geen afdoende verklaringen van deze feiten kunnen geven. Daartegen over staat weer het verhaal van B., dat hij van 7 tot half 10 op zijn bed heeft gelegen. Dit feit achtte spr. den hoelasteen voor het bewijs, voldoende, om in verband mdt de andere aanwijzingen bet schuldig te doen uitspreken. Ook de verschillende bloedvlekken op zakdoek en kiel achtte het O.M. aanwij zingen Yoor de stelling dat B. de moorde naar is. Z.E.A. meende daarom da!t bekl. schul dig moet worden verklaard aan moord en vorderde in verbond met bekl.'s verleden een gevangbnisstaf van 20 jaren. De verdediger, mr. Rolandus Hagedoorn, wijst op de ongerijmdheid, dat een officier van Justitie 26 getuigen noodig heeft- om den schuld van bekl uit die ongerijmdheden welke hier verkondigd zijn, te bewijzen. De officier zegt dat 6 personen als daders van den moord in aanmerking komen, de vijf eersten worden eenvoudig uitgeschakeld, ergo is de 6e persoon de dader en wordt die dus veroordeeld. Pleiter gaat vervolgens de verschillende verklaringen na. Het tijdstip van den moord is niet te bepalen. De afwezigheid van de klompen is niet bewezhn, de aan wezigheid na half 9 is echter wel bewezen. Het Ikorte tijdsverloop, waarin volgens berekening de moord moet zijn gepleegd, maakt het onmogelijk om in dien tijd iemand bewusteloos te slaan en het lichaam in het water te sleepeen; Bekl. zou volgens het O. M. onhoorbaar uit en in het huis geloopen zijn. Maar waarom is er geen mest aan zijn kousen ge vonden, beklaagde Weeft toch door den stal geloopen. De angst van het slachtoffer voor bekl. zooals door de naaister is medegedeeld, achtle pleiter verklaarbaar, doch niet in den zin dien het O. M. daarin legt. PI. acht het mogelijk dat Nbellje de baas wilde spelen en bij dit onderhoud B. niet kon gebruiken. De Officier van Justitie heeft beklaagde in allerlei termen als een laaghartig indivi du uitgeschiderd, doch het verleden van een beklaagde zal hoogstens als steun voor het. overtuigend b'owijs mogen dienen doch nimmer als overtuigend bewijs zooals liet O. M. dit thans werjseht. In het dossier zijn bovendien tal van goedo noién voor bekl. de vinden. Pleiter vraagt zich af, of de verschillende uitingen van- bekl.'s karakter aanleiding geven tot verdenking van dit misdrijf. Resumeerende betoogt pleiter, dat er gben enkel bewijs is geleverd voor bekl's schuld. Daartegenover tstaan talrijke be wijzen die bekl.'s onschuld aanfoönen, PT. wijdt pp zijn houding tijdens de vermissing van Neel tie en het vinden van het iijk; het kprte tijdsverloop, de werkloosheid van de politiehonden die bekl. nimmer aanblaf ten doch dteeda in de huurt van het lijk blêvep. De wenkbrauwen die in de hand van het slachtoffer zijn gevonden, zijn niet afkorhstig van bekl. De dader van dit misdrijf i9 helaas niet gevonden, het rechtsgevoel is hier niet be vredigd, maar dit zal niet bevredigd wor den, wanneer beklaagde zal worden veroor deeld op zoo weinige gegevens. PI. zal niet over de «strafzaak spreken, maar alleen wil hij er bij de rechtbank op aandringen oin thans in raadkamer le be raadslagen, waarmee de uitspraak zal plaats vinden, omdat hij overtuigd is, dat bekl. reeds nu kan worden vrijgesproken. Na, ré- ern dupliek werd dte uitspraak be paald op Donderdag 27 Mei. Sociale berichten. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel. De Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaëlhield Zondag middag zijn bondsvergadering in het ge bouw voor K. en W. te s-Gra'vcn'liage. Te één uur kwamen de leden der ver schillende afdeelingen tezamen in de kerk van de II.H. Engelbewaarders aan de Brandtstraat, waar de bondsadviseur, de hoogeerw. heer Mgr. A. Mutsaers, van 's-I-Iertogenbosch een H. Mis, alleen toe gankelijk voor de bonkMeden, opdroeg. Mgr. Mutsaers .hield een korte toespraak tot de afgevaardigden. Nadat de afgevaardigden het kerkge bouw had'den verlaten, begon men met het vormen, van den optocht. De stoet was verdeeld in 32 groepen, waarin a; .1 elk der omstreeks 140 afdee lingen, welke den bond telt, een plaats was aangewezen. Voorop ging bereden politie, dan volg den de harmonie „St. Gregorius de Groote" en het hoofdbestuur van den Bond. Het gebouw voor K. en W. was haast te klein om het aantal afgevaardigden van „St. Raphael", de leden der heide Haag- sche afdeelingen en de belangstellenden te bevatten. Onder de laatstgenoemden be vonden zich mr. M. J. C. M. Kolkman, H. Hermans en C. J. Kuiper, leden van de Tweede Kamer, jhr. mr. E. B. F. F. Wit- tert van Hoogland, lid van de Eerste Ka mer, Rector J. B. .W. Möller, algemeen geestelijk adviseur der Ha&gsche R. 'K. vereenigingen, en een aantal geestelijke adviseurs van afdeelingen van „St. Ra phael". Ook vele vrouwen del- leden waren aanwezig. De' voorzitter, de heer E. J. Hellemons, uit Boxtel, opende de vergadering, waar na het bondslied werd gezongen. Vervolgens verkreeg mr. dr. Jan van Best het woord, die een rede hield over „Roomse'h uit overtuiging". Hierna voerde de hoogeerw. heer Mut saers, algemeen geestelijk adviseur, het wioord. Ilij .herinnerde met blijdschap aan den groei van „St. Raphaël". Dit jaar is niet gekeken naar wat andere vereenigin gen dóen, maar de bond is zich zelf ge weest. En wel in drie zaken: Ton eerste wat het samenwerken met de socialisten betreft. De Eerw. spreker merkt hierbij op, boe de heer Troelstra in een rede heeft gezegd, dat, indien de Roomsche vereeni gingen hun geestelijke adviseurs zouden missen, spoedig alle leden der Roomsche vereenigingen naar de S. D. A. P. zouden overloopen. (Stemmen uit de zaal: dat nooit!) De eiseh dat de geestelijk-adviseurs bij de ondertiandelingen over de samenw er- Icing zouden worden uitgeschakeld, werd. afgewezen. En evenzoo het verzoek, om, indien de door het hoofdbestuur vierkant te stellen eisclien niet mochten worden in gewilligd, mede tot staking over te gaan. Het beginsel is boog gehouden. Ten tHveecle in "de vaststelling der loon- tóbel, waarbij het bestuur niet vroeg, welk verzoek de S. D. A. P. heeft gedaan, maar zelf zijn loonstelsel heeft bepaald. Ten derde inzake het voorstel tot aan sluiting bij de standsorganisatie, waarvan de eerw. spreker het doel nader uiteen zette. Verder sprak de weleervv. pater P. C. van Malten S.J. een kort woord ter aan beveling van het volgen eener retraite. Hij riep de leden van „St. Raphaël", die midden in den strijd staan, op om zich door een retraite te versterken. Aan het einde der welgeslaaged verga dering betuigde de voorzitter zijn dank aan de drie sprekers. Hij noemde de verga ck ring terecht schitterend geslaagd. R. K. Textielarbeiders. Zaterdag en Zondag hield de Ned. R. K. Texlielarbeidersbond „St. Lambertus" te Utrecht zijn algemeene vergadering onder, leiding van den heer A. van der Meys. •Deze deelde hierbij mede dat het leden- lal in het afgeloopen jaar vermeerderde mét '4734, zoodat een ledental van ruim 17,000 werd bereikt, terwijl 21 nieuwe af deelingen werden opgericht. Het is noodig geweest, meerdere gesalarieerde bestuur ders aan te stellen, terwijl 't groot aantal meisjes, die lid werden en 44 afdeelingen tbe'vaüten," het bestuur deed besluiten een vrouwelijke bestuurster n.l. mej. A. Hutten aan te stellen. Ten slotte deelde spreker mede dat deze vergadering staat in het teeken van het 10-jarig bestaan. Het financieele verslag werd goedge keurd. Het wees een bedrag van f234,205.39,5 aan inkomsten en uitgaven aan, terwijl het eveneens goedgekeurde jaarverslag der werkloozenkas sloot op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f55,848.64,5. De begrooting wend aan genomen op een sluitingébedrag van f286,508.22 aan inkomsten en f242,419.63 aan uitgaven en een voordeelig saldo van f44,088.59 te reserveeren voor uitkeeringen bij werkstakingen en uitsluitingen. Voor- de vrijgestelden werd een salariee- ring vastgesteld. De geestelijk adviseur, rector J. J. van Liempd, hield een feestrede, waarin hij het verleden, het heden en de toekomst van den hon'd naging. Bij de hierop volgende bestuursverkie zingen werden gekozen de he eren J. van Dalsum van Breda (aftredend), H. Geer- dink van Almelo, A. van Kraag van Hel mond (aftredend), Johanna ter Pelle van Enschede en'Jos. Rooymans van Geldrop (aftredend). Daarna werd de vergadering verdaagd tot Zondag. In de Zondagvergadering gaf het voor stel van het hoofdbestuur, om tijdelijk een extra-toeslag te heffen, om te komen tot de vorming van een extra-fonds van f 100.000, waarvoor een jaar gecontribueerd zal worden, aanleiding tot levendige besprè- kingen. Het bestuur wees er op, dat er reeds een flink bedrag in reserve in kas is, wat wekelijks met een bedrag van f1000 •wordt verhoogd, zoodat er te zamen me,t de extra heffing van f 100,00Q over een flink fonds zal kunnen worden beschikt, waarbij komt, dat bij conflicten ook van de zijde van liet Vakbureau steun zal worden ontvangen. Ten slotte werd liet bestuursvoorstel bij meerderheid van stemmen aangenomen, nadat van sommige zijde de vrees was ge opperd van ledenverloop, wanneer het voorstel werd aanvaard, Vervolgens werden tal van voorstellen behandeld, hoofdzakelijk strekkende tot wijziging van liet huishoudelijk reglement, het reglement der werkloozenkas en het reglement voor de afdeelingen. Bij de rondvraag wenschte de heer. Nij- kamp als oud-bestuurder en namens het. R. K. Vakbureau den bond geluk met bet 10.-jarig bestaan. eïoor Uwg inkoopen te doen bij de 87 i iv f- i haarlemmerstraat 245 jy i n k e l b domkersteeg 7. haarlemmerstraat 53a. van de Stichting 108-1 SPAARFONDS VOOR BODEMCULTUUR REKTE 4.20 Hoofdkantoor: Oude SingsI 58. Telephoon 408. 85 Correspondentschappen in Nederland, te WAföStflOtëD: de Keer CncJe^ranter. Superfosfaat najaarslevering a Fl. 0,50 per% Wifttrvan nu reeds opgave kan worden gedaan. Tevens voor radig Chilisalpcter, zwavelzuren Ammoniak en verdere Kunst meststoffen, tegen scherp con- curreerende prijzen. Levering onder A.H.V. C. VAN VLIET, Rijn en Schielcanaal, Leiden. Tel. 142S en 1121. 4817 Wed. Bi. VAN DER BENT. Telefoon 723. Zij verzoekt zeer be eefd voor haar :rd. „thuisbezorging" NIEUWE RUN 24 o.d. KORENBEURS f ft SPECIALE INRICHTING VOOR UCT newanrw (l f VAN BONTWERKEN TEGEN TEVENS VINDT U BIJ ONS EEN PRACHTIGE COLLECTIE IN WIT, GRIJS, BRUIN EN ZWART MARABOUTS 50-15 het nisuw opgericht magazijn Enorme keuze Voordeelige prijzen IN: Glas, Porcelein, Aardewerk, Oud- Holl. Koperwerk, Alpaca, Britian- nia Metalen, Alluminium, Emailie, Nikkel- en Staalwaren, Fijn gelakt Stikwerk, iapansche- Chkicesche Voorwerpen, Eikenhouten Meube len, Mandenwerk en Schoonmaak- Artikelen, Speelgoed, Spiegels. Grocis keuze Binnen- en Buitenlandsch Ci'coia SorSeering in: J. VAN DER STOK.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 4