buitenland. binnenland. Dit blad verschijnt eiken dag, ultgez. Zon- en Feestd. nc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, vnor Leiden 17 ct. p. week, f 2.25 p. kwartaal; bij «nze agenten 18 ct. p. weck, f2.10 p. kwartaal. Franco post 12.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling •an 40 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang. Bureau: RAPENBURG SO DINSDAG 18 MSI 1920. LEIDEN. In!e-c. Teletoon 935. NO. 3216 Postbus 11* De advertentieprijs bedraagt 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën^Zaterdags 30 cent per regel Voor ingezonden mededeehngen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden PB MINIMUM-SCHADELOOSSTELLING VOOR DUITSCHLAND. Naar beweerd wordt beloopt deze een bedrag vani 125 milliard mark. TIENDUIZEND ARBEIDERS UIT DE FRANSCHE SPOORWEG-WERK- PLAATSEN ONTSLAGEN. ZWITSERLAND BIJ DEN VOLKENBOND. België. Een échec der socialisten te Antwerpen. Doordat de twee in November gekozen gocialistische senatoren niet verkiesbaar waren, moest Zondag in hun vervanging worden voorzien. De liberale partij trad niet in het strijdperk en had als parool gegeven „blanco briefjes". Eén der zetels behaalden de socialisten, de andere werd aan de katholieken toegewezen. De ujtslag dezer stemming heeft voor alles de betee- kenis van een gevoeligen nederlaag voor de socialisten. In November behaalden zij 47,000 stemmen, dit cijfer is bijna onver anderd gebleven niettegenstaande duide lijk blijkt, dat een vijfduizend liberalen en een paar duizend activisten op hun lijst ge stemd hebben. Waren al hun aanhangers van November hun getrouw gebleven, dan hadden zij nu zoowat 52,000 stemmen moe ten behalen. Men mag dus berekenen, dat in zeven maanden tijds de partij van Huys- mans hier zevenduizend stemmen achter uit is gegaan. Zij vertegenwoordigt nog, met alle liberale en activistische stemmen erbij, zeven-en-dertig procent van het Ant- werpsche kiezerscorps. Bij de eerstvolgen de gemeenteraadsverkiezingen zal dat nog 'lioogstens 33 procent zijn, zoodat Huys- mans op niet meer van-11 of 12 zetels in den raad op de 35 behoeft te rekenen. Een overeenkomst tusschen liberalen en katho lieken bij het kiezen van het college van wethouders kan de socialisten dus volko men machteloos maken. „Tel.'' Frankrijk. DE MINIMUM-SCHADELOOSSTELLING; In welingelichte Parijsche kringen weet men mede te deelen, dat als minimum- schadeloosstelling, welke van Duitschland •zal worden gevraagd, een bedrag van 125 milliard mark is vastgesteld, waarvan Frankrijk 55 pet. en Engeland 25 pet. zou ontvangen. 10,000 ARBEIDERS ONTSLAGEN. Dc drie spoorwegmaatschappijen, de P. L. M., de Paris-Orient en de Midi, hebben het grootste deel hunner werkplaatsen ge sloten en het personeel, in totaal tiendui zend man, ontslagen. De secretaris-gene raal van de Paris-Orient verklaarde, dat bijna alle extremisten zich onder het per soneel der werkplaatsen bevinden en dat xle werkplaatsen de haarden van de sta king zijn. Het personeel van deze werk plaatsen heeft de meerderheid in de arbei- dpra-syncLicaten, hoewel het geen eigenlijk spoorwegpersoneel is. Hij voegde er bij, dat op de werkplaatsen zeer onvoldo.enden arbeid wordt gepresteerd en dat de maat schappijen niet over discipline-maatrege len beschikken voor degenen, die eigenlijk alleen van luiheid kunnen worden beticht. Op het oogenblik worden deze tiendui zend man ontslagen, omdat hun functies «lorden, opgeheven. De spoorwegmaat schappijen zullen in het vervolg de repa raties van al het rollend materieel aan particuliere ondernemingen opdragen. lO'S Italië. DU HEILIGVERKLARING VAN JEANNE D'ARC. Sinds liet vroege morgenuur stroomde êr een zee van mensclien, waaronder tal-' boze Fransche pelgrims, naar den St. I'ieter om de heiligverklaring Van Jeanne d'Arc bij te wonen. Het inwendige der basiliek was prachtig lersierd en bood een indrukwekkende» aanblik. Duizenden electrische lampjes verspreid den hun feestelijken lichtschijn. Onder de zetels voor de voorname ge nodigden was er één gereserveerd voor den Franschen bijzonderen vertegenwoor diger bij deze feesten, Hanotaux, die ge heel alleen plaats nam. Andere gereserveerde zetels werden in genomen door leden van de buitengewone Fransche ambassade en Fransche parle mentsleden. Op het oogenblik, dat de Pauselijke stoet de basiliek Ibegon binnen te trekken, was 'elfs het kleinste hoekje van het gebouw niet meer onbezet. Dö stoet kwam binnen door het hoofd- Portaal en begaf zich naar den lialf-koepel- jarmigen uitbouw. De Paus was gezeten in de sedia gestatoiüa. De standaard van Jeanne d'Arc werd vooruit gedragen, terwijl prelaten, bis schoppen en kardinalen mede vooruit treden. De Paus zegende.de menigte, die hem #P rijn doortocht toejuichte. De Paus nam, na in het daartoe be zemde deel der basiliek te zijn aange komen, plaats op den troon. Na de plechtige betuiging van gehoor zaamheid en onderworpenheid trad de Ordinaat-procurator voor de canonisatie "aar voren en herhaalde tot drie maal toe 7 verzoek,. dat de Paus de beatificaiie- ïbspraak zou willen afkondigen. Alle aanwezigen verhieven zich van hun rcteis terwijl de Paus met krachtige stem cc ritueel0 woorden uitsprak. Daarop de- ™n de zilveren bazuinen haar tonen weer- cn, terwijl de groote klok cler basiliek Sftin gaf tot bel luiden, welk sein door honderden en honderden klokken van alle kerken der stad werd he-ant* woord. De Paus liief daarna het „Te Deum" aan. Tienduizenden stemmen zongen de hymne mee. Vervolgens gaf de Paus den zegen, waarmee hij de plechtigheid der eigenlijke canonisatie besloot. Nu volgde een plechtige H. Mis, welke door den Paus werd opgedragen, waarna de stoöt zidh opnieuw vormde. Wederom barstten van alle kanten de toejuichingen los, terwijl de Paus voortdurend de geloo- vigen zegende. De menigte verliet langzaam de basiliek Op het plein vóór de basiliek wemelden duizenden en duizenden mensclien door oen. Msb." Rusland. Een nieuwe revolutie aanstaande? Volgens een correspondent van de „Ti mes" te New-York, is de meening van ko lonel Edward W. Ryan, den chef van het Amerikaansche Roode Kruis, dat het bols jewistische regime gebleken is, niets an ders dan een socialistisch avontuur te zijn, en dait Rusland op het punt staat, het slachtoffer van een nieuwe revolutie te worden die nog verschrikkelijker zal zijn dan de laatste, en vergezeld zal gaan van een pogrom over het geheele land. Deze nieuwe revolutie is volgens het rapport, dat kolonel Ryan op het departement van Buitenlandsche Zaken heeft ingediend, zeer spoedig te verwachten. Over Moskou en Petrograd sprekende, zegt de rappor teur: „Beide steden zijn buitengewoon vuil. De straten zijn in geen jaar gereinigd en op vele plaatsen ligt het vuil voetendik oj gehoopt. De bevolking maakt den indruk van volkomen onverschillig te zijn voor het geen er voorvalt en is blijkbaar zonder eenige hoop op betere tijden", Zwitserland. Do uitslag van de volksstemming over den Volkenbond. Naar de „Fra-nkf. Ztg." uit Zurich ver neemt-, heeft Zwitserland besloten tot den Volkenbond toe 'te treden. Het resultaat in de Duitsche kantons was: 230,000 stemmen vóór en 247,000 tegen, zoodat Duitsch-Zwit- serland niet tot den Volkenbond wilde toe treden; daarentegen stemden de kantons van Fransch-Zwitserland met 100,000 tegen 29,000 stemmen vóór de toetreding. Van het Vaticaan. Hanotaux bij den Paus. Over de ontvangst van den bijzondere» Franschen gevolmachtigde voor de Jeanne d'Arc-feesten te Rome, Hanotaux, ten Va- ticane wordt gemeld: De overhandiging der geloofsbrieven door Hanotaux aan den Paus had Zater dag met de. gebruikelijke plechtigheid plaats. Hanotaux hield een toespraak over Frankrijk en' Jeanne d'Arc. De Paus sprak zijn vreugde uit over den stap der Fransche regeering, en zeide zich gelukkig te achten, dezen gezant te mogen ontvangen, die aan Jeanne d'Arc een boek gewijd heeft. Voorts sprak de II. Vader den wensdh uit, dat Frankrijk den tijd der be proeving mocht te boven komen en als oudste dochter der Kerk weer mocht staan aan het hoofd der beschaving. Vervolgens had de Paus met Hanotaux een onderhoud van 10 minuten in zijn bi bliotheek. Daarna bracht Hanotaux een bezoek aan den kardinaal-staatssecretaris en aan St. Pieter. Buitenlandsche Berichten. het „Onbestelbaar". Naiar het Duitsche ministerie van pos terijen meedeelt, droegen de uit België komende postzakken niet het opschrift „en Allemagne" maar „en Bochie". Pro testen van de Duitsche directie der poste rijen bij het Belgische postbestuur hadden tot nog toe niet geholpen. De Duitsche postdirectie heeft daarom aan de Belgische posterijen meegedeeld, dat zij voortaan aakken, met het gewraakte opschrift voor zien, als onbestelbaar zal terugzenden. Papierschaarschte in de Ver. Staten. De papierschaarschte in de Ver. Staten werkt belemmerend op de politieke cam pagnes van die leden van bet Congres, die streven naar een herkiezing. Er is be vel gekomen aan de regeeringsdrukkerij, dat geen opdrachten meer mogen worden aangenomen van leden, die overdruk]es willen hebben van door lien gehouden redevoeringen, die naar gewoonte bij hon derdduizenden in de respectievelijke dis tricten worden verspreid. De voorraad papier ter regeeringsdrukkerij is thans zóó ingekrompen, dat de publicatie der Handelingen van het Congres tijdelijk moest worden gestaakt. Dievenbende gearresteerd. De Brusselsche redacteur van ile „Msb." meldt, dat gisteren te Antwerpen vier Ne derlanders, waaronder de gebrs. van Ber gen, die te samen een dievenbende vorm den, zijn gearresteerd. E'en hunner had de brutaliteit gehad aan een dame, welke ze bestolen hadden, haar geroofde j'uweelen te koop aan te bieden. D^: dame, die dit aan bod kreeg, liet. den dief in hechtenis ne men. Deze verried daarop do geheele bende. Brand in een gevangenenkamp. Zaterdagavond heeft een brand gewoed in het voormalige kamp voor Duitsche ge vangenen ito Aubigni (Frankrijk). In een barak waren vierhonderd duizend K.G. schietkatoen opgeborgen, welkle geheel ver nield werden. De brand was tot op 50 K.M. zichtbaar. jDoor krachtdadig optreden werd de brand tot deze eene barak beperkt. De schade is zeer groot. Sinn-Feiners. Te Limerick is Zaterdag op klaarfichten dag, even over zessen, een Sinn Feiner vermoord door negen met revolvers ge wapende mannen. Hoewel tal van voorbij gangers de moordenaars gezien moeten hebben, zijn zij ongehinderd ontkomen. Te Londonderry is hiet Zaterdagavond ook heel onrustig geweest en is een hoofd agent van de geheime politie doodgescho ten. Z. D. H. de Aartsbisschop, Mgr. H. v. d. Wetering viert zijn 25-jarig Bisschops jubileum. De gemeenteraadsverkiezing te Maas tricht is den Katholieken voordeelig, den socialisten nadeelig geweest. Tegen den beklaagde in de bekende moordzaak te Zoetermcer is door de Haag- sche rechtbank 20 jaar gevangenisstraf ge- eischt. Aardappelen. De Minister van Landbouw brengt ter algemeene kennis, dat van heden af van Rijkswege geen consumptieaardappelen van zandgrond me'er beschikbaar worden ;esjteld als bedoeld in de bekendmaking ter zake in de Nederlandscke Staatscourant van 3 Februari 1920. Wittelbroodkaarten. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt bekend, dat als wittebroodkaart voor het 137ste tijdvak, hetwelk loopt- van 19 tot en met 27 Mei a.s., zal dienen de Rijksbrood- gaart in de «zwarte kleur 'op groenen on dergrond. Regeeringameel. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, da* voor aanvul ling van tekorten aan regeeringsmeel, voor verstrekking van dit meel voor uitbreiding van 'debiet, of als voorschot van nieuw op ite richten bakkerijen, voorloopig door de gemeenten regeeringsmeel kan worden 'strekt tegen betaling van f 36 per 100 K.G. na daartoe door het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel ver leende machtiging. Dit bedrag is uit den aard te verhoogen met dte gebruikelijke vracht en extra kos- <ten. Het meel, voor de bovengenoemde doel einden bestemd, zal eveneens tegen den prijs van 36 per 100 K.G. af fabriek, door de fabrikanten aan de gemeenten in reke ning worden gebracht. De oplvo^fircg vajn' iden maximumprijs vlo or jJvntLffcrood. Naar het Haagsch corresponderitiebu- reau van bevoegde zijde verneemt is de op heffing van 'den maximumprijs voor witte brood eerst geschied nadat een accoun tantsonderzoek van den Delftschen hoog leeraar Volmej de juistheid had bevestigd van de klacht der bakk'ers, dat verschil lende bedrijven bij den bestaanden maxi mumprijs van 40 cents niet konden be staan. In het bijzonder zijn de kosten der broodbezorging zeer aanmerkelijk geste gen, tengevolge van de afschaffing van dten nachtarbeid der bakkers. Geschiedde do broodbezorging vroeger in de oetste uren van den morgen, zoodat de broodloo- pers voor de rest van den dag in de gele genheid waren bijverdiensten te maken in andere betrekkingen, dit- laatste is thans meestal uitgesloten nu de broodbezorging overdag moet- geschieden. Door den maxi mumprijs te handhaven zou de Minister dus de loonen hebben gedrukt of voor'./ret ting van het bedrijf in menig geval onmo gelijk hebben gemaakt. De bak kens zijn dus thans volkomen vrij in het bepalen van den wittebroodprijs. Mocht hiervan echter onverhoopt mis bruik worden gemaakt dan zal de Minister weder ingrijpen. De brcoüdisiributis. In aansluiting bij reeds verschonen me- dedeelingen omtrent de maatregelen der regeering inzake de brooddistributie meldt men ons nog het volgende: Zooals bekend is, is de wereldprijs van de bloem den laatsten tijd zeer sterk ge stegen. Terwijl deze thans van rijkswege voor f36 aan do bakkers wordt verstrekt, zou de prijs daarvan, werd zij uit Amerika betrokken, zelfs met gerequireerde sche pen, op f50 komen. Nu heeft de regeering nog belangrijke voorraden goedkoope bloem, welke nog v«or eenige maanden strekken. Het is dus in het algemeen be lang, dat het broodverbruik thans niet plotseling overmatig stijgt, terwijl aan den anderen kant evenzeer de speculatie in bloem moet worden tegengegaan. Werd immers thans de wittebrood-distributie door afschaffing der broodkaarten opgehe ven, dan zouden de bakkers de goedkoope regeeringsbloem kunnen vasthouden, in- plaats van ze tot brood te «verwerken, met de bedoeling, ze later met 'groote winst van de hand te zetten. Weliswaar is het moge lijk, dat na den nieuwen oogst, in Septem ber of October (en tot zoolang strekt de aanwezige voorraad regeeringsbloem bij behoud van het distributiestelsel) de prij zen der bloem zullen dalen. Maar dit is ten eenenmale onzeker, Nu heeft het gemeentebestuur van Am sterdam den minister van Landbouw ver zocht, de broodkaarten voor die gemeente te doen vervallen. In de plaats daarvan zou dan komen een gemeentelijke controle op dezen voet geregeld, dat elke bakker evenveel bloem zou ontvangen, als hij in een vorige periode heeft verbruikt. Over dit denkbeeld beeft de minister ook de besturen van andere groote gemeenten geraadpleegd, die echter niet bizonder ge neigd bleken, zich met deze controle te 'be lasten, ook met het oog op de daaraan verbonden kosten. Aangezien intusschen de Amsterdamsche wethouder, de heer de Miranda, bleef aan dringen op-het nemen van een proef met bedoeld stelsel, heeft de minister het. Am- sterdamsch gemeentebestuur gemachtigd het voor vier weken met dit systeem eens te probeeren. Het gevaar bestaat natuur lijk dat de bakkers te Amsterdam een deel van de hun verstrekte bloem achterhou den en tot hun clientèle zeggen: wij zijn uitverkocht. Dit is bij het broodkaarten stelsel niet mogelijk, aangezien de bakkers dan niet meer regeeringsbloem kunnen be trekken dan zij blijkens de door hen in te leveren bons over de laatste periode tot brood hebben verwerkt. De Amsberdam sche wethouder deelde deze vrees echter niet. De proef, welke thans met zijn stelsel genomen wordt, zal moeten uitwijzen, of zijn opvatting gegrond is. Het is echter de vraag, of het mogelijk zal zijn. voldoende controle uit te oefenen op de wijze, waarop de hakkers de hun verstrekte bloem zul len gebruiken. Of overigens dit jaar reeds de geheele regeeringsbemoeiing met de verstrekking van bloem en meel zal kunnen vervallen, is nog onzeker. Zooals bekend is, komt te gen 15 Augustus de aanvoer van graan, te gen 15 September de aanvoer van 'bloem vrij, d. w. z. dat dan ook particulieren de grondstoffen voor de broodbereiding zul len kunnen aanvoeren in de door hen ge- wenschte hoeveelheden, terwijl dit tot dus ver uitsluitend van regeeringswege ge schiedde. Het is echter de taak van den minister van Landbouw er voor te waken, dat in ons land geen broodgebrek lieerscht. Mocht derhalve blijken dat de aanvoeren van particulieren onvoldoende zijn, dan zal de regeering blijven aanvoeren. Dr. P. J. H. Cuypers. In verband met de berichten over de ziekte van dr. P. J. H. Cuypers ontleenen we aan de „Msb." de mededeeling dat diens gezondheidstoestand den laatsten tijd naar omstandigheden goed blijft. Zon dag vierde hij zijn 93en verjaardag. Vliegende winkels. Bij den Ütrechtschen Raad is ingediend een voorstel waarin, in aanmerking geno men dat de exploitanten der zoogenaam de „vliegende winkels" en tijdelijke uit- verkoopen op grond van art. 245 der Ge meentewet buiten de heffing der gemeen te-inkomstenbelasting blijven, B. en W. uitgenoodigd worden, bij de regeering aan te dringen op verruiming der bevoegdhe den der gemeentebesturen om ook de be doelde categorie van personen in de lasten der gemeente te kunnen betrekken gedu rende den tijd, dien zij in de gemeente hun bedrijf uitoefenen. De opening van den luchtdienst NederlandEngeland. Men meldt uit Amsterdam d.d. gisteren aan de „N. R. Crt."; Iledennamiddag 10 minuten over half één is het eerste vliegtuig, dat een gere- geldcn passagiers- en goederendienst tus- schen Nederland en Engeland zal onder houden, in het vliegkamp Schiphol aange komen na een zeer voorspoedige reis, be gunstigd door schoon, maar ietwat buiig weder. Het had de reis van Londen (Croy don) naar Amsterdam langs de voorge schreven route in 2 uur en 10 minuten, ge maakt. Bestuurder was de piloot B. Shaw, ter wijl twee Engelsc-he journalisten, de heeren E. O'Brien van de „Exchange Telegraph Company" cn H. Rhodes van de „Evening Standard", beiden uit Londen, passagiers waren. Tevens vervoerde de machine eenige pakken Engelsche ochtendbladen. Bij de aankomst was een aantal autori teiten aanwezig. Een aardige bijzonderheid, die niet on vermeld mag blijven is, dat de opvarenden van de Airco 16, waarmedd deze eerste tocht volbracht werd, een brief meebrach ten van den Lord Mayor van Londen aan den burgemeester van Amsterdam. „Bij de opening van den eersten geregel- den luchtdienst tusschen Engeland en Ne derland'.', zoo las men daarin, „zend ik aan de stad Amsterdam de hartelijke groeten van de stad Londen. Ik boop van harte, dat deze dienst in belangrijke mate tot de goede verstandhouding tusschen de beide steden, enz." Landstorm De toelage voor 'den Vrij willigen Landstorm, wanneer deze in verband 'met revolutiegevaar onder <le wapenen komt en d'ie bepaald was op f 6 per dag voor officieren en f -l per dag voor de militairen benedon dlien rang (boven het gewone traktement cn de -kostwin- nervergoedïng) is bij ministerieele be schikking verhoogd tot resp. f 8 on f 6 voor gezinshoofden en daarmee gelijk- gestelden. Permanent Internationaal Gerechtshof. In de vergadering van den Raad van den Volkenbond, 16 Mei gehouden, las de secretaris-generaal een rapport voor over de samenstelling van een commissie van rechtsgeleerden, die een plan zal lütwer- ken voor een permanent internationaal gerechtshof. De commissie zal uit 10 leden, bestaan, van wie er 5 worden aangewezen door de groote mogendheden en vijf door de andere mogendheden. Het secretariaat van deze commissie zal worden gevoerd door Anzilotti; de eerste vergadering is vastgesteld op 11 Juli. Zij zal op verzoek der Nederlandsche regeering worden ge houden in het Vredespaleis ln Den Haag. Het R. K. Defensie-Rapport. In de RK. Kamer-Centrale Haarlem is de volgende motie aangenomen: „De afgevaardigden van de locale kies* vereenigingen in'den Rijkskieskring Haar-, lem, in jaarvergadering bijeen mede ter. bespreking van het defensierapport, latend aan hare afgevaardigde ter Bondsvergadering te Utrecht vrij man daat, van oordeel, dat de aanneming van ge noemd rapport is in 's lands belang en dat uitstel van behandeling niet ten voor- deele kan strekken van de R. K. Staats partij vertrouwen, dat het R. K. Defensie-rap port op 23 Mei te Utrecht ongewijzigd zal worden aanvaard, als van tijdelijk karakter en als uiterste grens van per soonlijke en gedane offers voor de lands verdediging en gaan over tot de ortle van den dag." Diocesaan Kroisverbond in het Bisdom Haarlem. Op den beschrijvingsbrief voor de sjge- meene vergadering van liet Dioc. Kruis- verbond in het Bisdom Haarlem op Maan dag 7 Juni te Rotterdam staat vermeld dat het Sobriètasgebouw, waar de vergadering zal worden gehouden, is gelegen aan de Coolvest. Dit is echter onjuist en moet zijn Goudsche Singel 230a De afschaffing van de doodstraf. Donderdag 20 Mei zal het 50 jaar ge •leden zijn, dat qle Tweedie Kamer met 48 tegen 30 slem men besloot lot afschaf fing van de doodstraf. DE EERSTE TOEPASSING VAN HET VROUWENKIESRECHT. In Limburg hebben de vrouwen liet eerst gekozen. Zaterdag reeds is te Gronsveld, een ge meente die een deel van hpar gebied aan Maastricht moest afstaan, een gemeente raadsverkiezing onder de nieuwe kieswet gehouden. Gisteren, Maandag, kwam als eerste stad aan de beurt Maastricht, dat op 1 Januari uitgebreid werd tot een gemeente van ruim vijtigduizend inwoners en thans het aantal raadszetels van 25 op 31 moest brengen. Er was door de S. D. A. P. hard ge werkt Achtereenvolgens kwamen Duys, Kleere- koper, Troelstra, mevrouw Groemeweg era Vliegen. En toch is de verkiezing een nederlaag geworden voor de Socialisten. De verhouding in den ouden Raad was: 13 R.K., 9 S. D. A. P. en 2 Vr.-Democraten en 1 Oec.-Bond. m Nu is de samenstelling geworden: 22 R.K., 7 S. D. A. P. en 2 Vr.-Democraten. De Katholieken zijn dus 9 zetels vooruit! de Socialisten 2 zetels achteruit -gegaan! 'n Hoopvol teeken voor Leiden Sociale berichten. Actie grondwerkers. De Alg. Ned. Grondwerkersbond heeft over het aanbod van de beide patroons bonden inzake een landelijk collectief contract van 85 cent per uur een referen dum uitgeschreven onder zijn leden. De uitslag van het referendum is, dat meer dan 2/3 van de bondsleden zich uit sprak tegen aanvaarding van het landelijk contract. Het ligt in de bedoeling van den Bond om alsnog met de beide patroonsbonden dez.e week een bespreking te hebben. De R. K. en Chr. organisaties hebben het contract aangenomen. Gemengde Berichten. Zondagnacht om half 9 zijn te Rotterdam twee mannen de woning binnengedrongen van den 73-jarigen melk- slijter C. v. G., aan de West Varkenoord- scheweg. De bewoner, die nog op was, werd door een van deze mannen met een mes bedreigd onder toevoeging van: je geld of je leven Op het hulpgeroep van de te bed liggende vrouw .van den melkslijter, na men beide mannen de vlucht. Er wordt) niets vermist. Zaterdagavondi9te-V oor- burg de 24-jarige v. d. D. door gasverstik- king om het leven gekomen. Vermoedelijk had hij van de badkamer de gaskraan oiieS behoorlijk gesloten. De vliegdemonstraties te Groningen zijn Zondagavond om half zeven door leen ongeluk onderbroken. Toen de Fransche vlieger Millon een tocht je zou doen met de 1000e en 2000e bezoe ker van dien dag, die een g'vlucht mochten meemaken, kreeg lor een klein defect, waardoor de ma- 1 niet om hoog wilde. Milton wist Let. Sopwitch-ioestel, dat in de richting van het publiek startte, tijdig te wenden/ Het publiek werd daardoor niet getroffen, maar de machine stortte in oen sloot. De schroef en het onderstel werden verbrijzeld. Een der twee paseagiera, mej'. L. Nanninga, uit Loppersum, brak hdaij been; de andere, do heer Mullbr uit Stads kanaal, bleef ongedeerd. .TtisschenS <t. Nicolaagen

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1