BUITENLAND. Sj 15! jilt bind verschijnt eiken dn», uïtgez. Zon- en Fcestd. pc AbonnementsDrijs bedraagt, bij vooruitbetaling, «ur Leiden 17 ct. p. week, f 2.£5 p. kwartaal; bjj In-c agenten 18 ct. p. \veck,f 2.40 p. kwartaal. Franco i post"f2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondaga- lUad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling «an-tO ct.p. kwartaal, bijvooruitbetaling. Afzondcriyko jjunimersö ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. Au 11e Jaargang. Bureau: RAPENBURG tO MAANDAG 17 ME! 1920. LEIOEN. Interc. TeleSöon 935. De advertentieprijs bedraagt 2Öty2 cent per regs voor gewono advertentiön; Zaterdags 30cent per rege Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden •f*-Samen-gaan. Hoe b r o e d e r 1 ij k 't er in 'een socia listische gemeenschap toegaat men ziet jiet zonneklaar voor zich in den strijd, jlien Communisten en S. D. A. P'ers met elkaar voeren tot in 's lands vergaderzaal fin de gemeenteraden! Nu werpte men niet op, dat deze twee partijen eigenlijk door -breede principieele yerechillen van elkaar gescheiden zijn. Wart eenstens in elk dézer twee par tijen is het onder de aanhangers zelf niet zooveel belter gesteld. En tvveedens er gijn inderdaad niet zulke ernstigfe verschil- lanal-s l't er op aan komt, glijden de S. D. A. P.'ers wel mede met de Communisten., althans velen "hunner. Zeker, er zijn meer kzadigde opportunisten onder Ihen, die 'dichter staan aan de zijde van burgerlij ke'' hervormers dan aan die der comrau- iten. Doch er zijn er ook en er zijn er fslon, die ten slotte alleen daardoor van 0e Communisten zijn gescheiden, omdat Itun haan moet koning kaaien omdat aan hun persoonijke (eer- en heerschzuehit moet porden voldaanDe „bewusten" zijn goed genoeg, om daarvoor dienst te doen en met hen den „politieken" istrijd inée te rijden Onder 'hen-, die 't stérkst er aan mede flödn, om tn het gareel van do Comm'unis- len mee te loopen mits natuurlijk hun oigen „zelfstandigheid", lees: baas-zijn behouden en verzekerd folijve, neemt een eerste plaats in de leider en meester der Lidsche Bociaal-democraten, mr. v. Eek. Typeerend is wat deze schrijft in het Jaatst verschenen nummer van „Het jVoik". (De Haageche S. D. A. P.'sche Wethouder Albarda had Iiem verweten, dat hii zich liet -meesleuren door da actie der (communisten) En nu de opmerking van Albarda, dat 1 ik mij laat beïnvloeden door de werk zaamheid der communisten. Zeker doe ik dat, Albarda! Nog sterker, ik sta onder cornmunislischen invloed. Iedereen on dervindt in hoge mate den invloed van zijn dagelijksche lectuur, tenminste als tusschen den inhoud van die lectuur en "den lezer eenig contact bestaat. Ik lees, sinds de oprichting af, met belangstel ling de „Tribune" en deze heeft een groot aandeel aan mijn socialistische op voeding. Kan iemand williger aan den leiband [popen? i È'.-n groot aandeel in de socialistische [^voeding van mr. v. Eek heeft de „Tri- tune"Wij herinneren ons dat op hut congres der C. P. in 1918 te Leiden gehou den (welk congres wij, voor zoover het .openbaar was, van het. begin tot hot einde ftêwfèn (bijgewoond) """een der' afgevaardig den verzuchtte, dat er van dc „Tribune" toch zoo weinig opvoedende kracht uit waait: het blad moest op hooge-r peil slaan!En „Het Volk" zelf heeft „De Tribune" uitgescholden voor al wat Ieelijk en gemeen is!... Doch dit en passant. Nog meer poes-Ifef vloeit verder de verklaring uit mr. v. Eck's pen: De opvattingen der kominunisten in zake de taak, die het geweld zal hebben te vervullen in do bevrijding van het proletariaat, deel ik niet, maar de be slistheid en geestdrift, waarmede zij op komen voor de belangen der ontrechten, en waardoor zij de sympathie winnen van een groote massa tnieuw-bekeerden, kan ons, sociaal-demokraten tot voor beeld strekken. - De opvattingen omtrent de taak van het gl'weld zijn (niet de zijne... (zachter kunnen toch gruwelijke moorden en doodslagen, Bis in Rusland worden bedreven, niet wor dtin afgekeurd!) Verder is het koek en ei ffisschen beide partijen Inderdaad, samenjgaan da G. P. euvele lede>n der S.D.A.P. in prin cipe! HEILIG VERKLARXN G VAN JEAHNE ö'ARC. DE CONFERENTIE TE SPA UITGESTELD. DE VHEBESRESOLUTIE IN DEN AMERIKAANSCHSN SENAAT AANGENOMEN. DE MINISTERCF.ISIS IN ITALië. FEUILLETON. Frankrijk. De conferentie te Spa uitgesteld. Volgens het officieele communiqué in zake de conferentie tusschen Lloyd George en Millerand zijn béide staatslieden over eengekomen de -conferentie te Spa uit te stellen tot na afloop der Duitsche alge- meene verkiezingen op 21 Juni. Voorloopig werd voorgesteld, het verdrag van Versailles in zijn geheelen omvang te handhaven, in het bijzonder 'de bepalin gen betreffende de ontwapening, die te Spa niet zullen worden besproken. Met betrekking tot de schadeloosstel ling stemde Millerand er voorloopig in toe, dat een vast bedrag zal worden vast gesteld, onder zekere voorwaarden, o. a. dat Frankrijk een afbetaling op het door Duitschland te betalen bedrag vooruit zal krijgen. De algemcene toesta ad. De spoorwegstaking verloopt over het algemeen zeer kalm. Het verkeer is zoo goed als normaal. Men verwacht een spoedige hervatting van den arbeid. De gasfabrieken leveren weer op de ge wone wijze gas, terwijl het personeel nog voor een groot deel staakt. De mijnwerkersstaking is over het ge- heele land algemeen. Rusland. Do algemeens toestand ia Moskou. Het station voor draadlooze telegrafie ;e Moskou had een paar dagen gezwegen. Sommige Ëngelschè (bladen o. a. de „Daily Mail" hadden -daaruit afgeleid, dat er in Moskou een revolutie was uit gebroken, of dat er althans iets zeer ern stigs aan de hand was. Men speculeerde al op d-en val van Lenin "en Trotski. Maar nu is -Moskou weer gewoon aan het seinen. Het schijnt dat er in Moskou niets bijzon ders aan de hand is geweest, maar dat er eenige dagen lang een strenge censuur was geweest, wegens de tegenslagen der bolsjewiki in de gevechten met de Polen. ,.N. R. Crt." Italië. Bonenii kabinetsformateur. Volgens de bladen heeft de koning den afgetreden minister van oorlog Bonomi opgedragen een ministerie te vormen. Men deelt mede, dat Nitti, hoewel hij van verschillende kanten aangezocht is, gewei gerd heeft om een nieuw kabinet te vor men, omdat, hij van meening is, -dat het bestaan van een degelijk kabinet precair en zijn macht onvoldoende is, zoolang het niet vertrouwen kan op den steun van alle constitutioneel? partijen, Amerika. De vredesresolulia aangenomen. Een Keizersdroom. Ik ben slechts een arme aardbewoner, antwoordde hij met zachte welluidende, stem bine is mijn vaderland. Vreemd in Rome ik den gch'eelen dag rond geloopen- tot ,el toeval mij hierheen voerde, moede en ppstigb.en ik, breng mij een beker Falerner. Godiensilig ging de foude vrouw om even «ter met een steenen kruik terug te ko- W-iï, die zij voor den jongen man heer- Oirierzoekend 'hief deze den beker op, Y°oc zijn lippen den geurigen drank he- Men. Gij noemde den naam Locusta, %iw, zcide hij, de waardin scherp aan- ^wtde. Tot in Grieksche steden drong deze toani met schrikwekkenden iklank. De smrnitten des Hades noemen hem met '"•uttering. -Drink onbezorgd, mijn jongen, viel Oude hem an de rede, ik ben Locusta r:ft. mijn heiberg draagt dien naam maar, «ndai de machtige hier -woont. Zie rorid- jj® ti: do Idikk'e Nanitilus hier, de oude ftt'-kebroer Pollinus daar, zijn stamge noten ATT 7,n„ »ïli nr. uit O I ril ,1 V, Itlli 0,011en zien zij er uit, alsof men hem L'tisia's ttooverdrahkjes in den avondbe- mengt? -Ook overdrijft liet gerucht goed JA'°1 kwaad. Waar is 'tl, mijn zuster' De Senaat heeft gisteren met 43 tegen 38 stemmen een resolutie aangenomen, waar bij de oorlogstoestand met Duitschiancl en Oostenrijk geëindigd wordt verklaard. De Senaat had de -onlangs in het Huis van Afgevaardigden aangenomen resolutie vervangen door die, welke Knox heeft voorgesteld. De draagwijdte van bovenstaand be richt, schrijft de „Crt.", dient niet te wor den overschat, daar afgezien nog van liet feit, dat de resolutie niet met -een meer derheid van twee-derden is aangenomen, president Wilson e-r ongetwijfeld zijn veto over zal uitspreken, Mexico. Eon nieuwe regeering. De verbonden legers dor generaals zijn Mexico-City binnengetrokken zond-er dat ongeregeldheden plaats hadden. De s;ad is volkomen rustig; de veiligheid zoowel van vreemdelingen als Mexicanen is volkomen gewaarborgd. Sanchez Azcona is tot voorloopig mi nister van Buitenlandsche Zaken be noemd. .Hij was vroeger particJilier secre taris van wijlen president Madero en oud- gezant van Mexico te Parijs. Hij is advo caat en genoot zijn opleiding in Duitsch land. Gouverneur De la Huerta heeft de Mexi- caansche Nationale Vergadering bijeenge roepen tegen 24 Mei a.s. voor de benoe ming van een voorloopigen president. kent de kracht dor heilzame kruiden, dood en leven ligt in haar hand, maar een giftmengsfcer is zij niet. Drink onbezorgd én (mogen de golden u zegenen. De jongeling weerstond niet langer, de dorst en heit gezicht van den wijn waren hem te machtig, ibegeerig ledigde hij den beker; en gloeiend als vuur schoot hem de wijn door de aderen. Hij sfcond op om te gaan. Ei, wilt ge reeds gaan? vroeg de waardin, hem terughoudend, nu, nu eerst het ware leven in Locusta's taveerne be gint? Ziet ge niet da't er onder mijn gasten lieden zijn van beteren stand. De man. die daar met zijn twee jonge vrienden binnen komt, is de rijke Seaevius, die komen niet vergeefs, wanit zij willen het gezang van Aricia, de parel van den Tibér, bewonde ren. —Mijn gedachten zijn ernstig, duister mijn weg, ik houd niet van dat lichtzinnig volk, gaf de jongeling afwijzend ten ant woord. Bij Jupiter, dan moet ge juist blijven en u verbazen, want er is in geheel Rome geen deugdzamer meisje, dan Aricia. Wee hem, die haar onschuld ook maar door ben blik zou bezoedelen; zij is de lieveling des volks. Heb slechts een oogenbiik ge duld en gij zult haar zien" en bèwuaamd uw woord terugnemen. Do praatzucht ige waardin snelde he?n. Van het Vaticaan. HEILIGVERKLARING VAN JEANNE d'ARC. Gisteren zijn te Rome onder groote be langstelling cn met veel luister de plech tigheden der heiligverklaring van Jeanne d'Arc verricht. Op het verloop hiervan komen wij nader terug. Buitenlandsche Berichten. Een dapper boerenmeisje. De gewezen burgemeester van Windsor, Barter, heeft aan de „Daily Mail" het volgende verhaal gedaan: Een boerenmeisje uit St. Gilles, Angeli ca Verkammen, reisde per trein naar Antwerpen, in gezelschap vih e-gn Duitsch officier en een pleegzuster. Op last. van den eersten moest zij echter de coupé ver laten. Aangezien zij echter argwaan had gekregen, besloot zij zoo mogelijk het ge sprek af te luisteren. Het toeval wilde, dat in de coupé naast de twee Duitschers de handle van het verwarmingstoestel was gebroken, zoodat zij door de daardoor ontstane opening het tweetal kon gade slaan. Zij zag toen dat de officier een plat tegrond van Brussel ontvouwde en daarop aanwees welke gebouwen ondermijnd wa ren. Het meisje deelde liare bevindingen mede aan een conducteur, waarop de twee hij aankomst te Antwerpen in hechtenis werden genomen. Toen zij de politie wees op.het geheime vakje in den tasch van den officier, wilde -deze haar neerschieten, docli eenige omstanders ontwapenden hein. Uit de gevonden papieren bleek, dat de Duitschers van plan waren, om den 19den Februari van het vorige jaar, den dag waarop koning Albert de vertegen woordigers -der geallieerden zoai ontvan gen, het koninklijk paleis in de lucht te laten springen. Het edele tweetal is later te Luik doodgeschoten. Koning -Albert ontbood het meisje hij zich en verleende haar liet grootkruis der Koningin Elisabeth-orde. Bolsjewistische koeriers aangehouden. Door de Littausche politie zijn drie bols jewistische koeriers gearresteerd aan de Littausche grens. Zij kwamen uit Duitsch land en waren op weg naar Moskou. Op lange linnen stukken, die zij op het lichaam droegen, was met merkinkt een uitvorig verslag in de Russische taal over het werkplan van ''den bolsjewistischen propagandadienst opgeteekend. Er werd in medegedeeld, dat de propaganda goede vorderingen in Frankrijk maakt en dat_ enkele kranten .de bolsjewistische bewe ging genegen zijn. Over Duitschland wordt verteld, dat men in alle kringen groote verwachtingen koes tert van de hervatting van het verkeer met Rusland. Het wordt noodzakelijk ge noemd, dat 'de regeering van Moskou af gezanten naar de twee bolsjewistische 'bu reaux in Berlijn zendt. Verder bevat het schrijven ook klachten over de geringe geldelijke ondersteuning uit Rusland. De koeriers waren in het bezit van een Duitsche, een Amerikaansche en een Lit- tausche en van een geheime bolsjewisti sche pas. Uit hun papieren bleek, dat op 2 Mei een bolsjewistische conferentie in Ko ningsbergen werd- geopend, o^der deelne ming van bolsjewisten uit Polen, Rusland, Littauen, Estland en Finland. Er is i prijzen. sterke stijging van do papisr- Te Amsterdam worden de broodkaarten hij wijze van proof afgeschaif. Be actia in metaalnijverheid en in de bouwvakken. Dc broodprijs. Men deelt ons mede, dat de Minister van Landbouw tegelijk met het door hem ge nomen besluit om de maximumprijzen voor brood op te heffen, den bakkersorga nisaties officieel een wenk heeft gegeven, met de broodprijzen niet boven 42 1/2 ct. per K.G. te gaan, daar andere door hem weer zou worden ingegrepen. Opnieuw zonk de jongeling op zijn bank terug, was het hem ook siielt onverschillig of hij ging of bleef? Niemand wachtte toch op hem, hoe vlug-gier de tijd voorbij ging, des te beiter, en morgen Op eenigen afstand van hem hadden de pas binnengekomen gasten plaats geno men. Het waren drie. mannen; de oudste met welverzorgd -uiterlijk, door de waar din mat den na.ani van Seaevius aange duid, mocht vijftig, de tvveed'e wienis geel gezicht door een dichten, zwarten baard was omgeven, ongeveer vier en dertig tel len, (terwijl do derde, een slanke jonge man mdt Ibruin gelaat en donkere schitteren de oogen het vijf en twintigste jaar kon hebben bereikt. Fluisterend zaten zij bij elkander en ledigden hun kruik Chioswijn, hun door de dienende maagd voorgezet. Eén slechte soort, morde Seaevius op geringschaltenden toon. zijn beker ter zijde schuivend. Wat dunkt u, Lucius Piso? De aangesprokene zag Bcliuw om zich heen. Noem geen namen. Seaevius, zei hij angstig. Wanneer liet Nero's ooren be reikt dat Lucius Piso, de volkstribuun, hier den nacht doorbrengt in heimelijke samenspraken, kon het argwaan wekken. Bah, zijn wij niet hier om de veelge prezen zangeres Aricia 'te bewonderen? vroeg Seaevius. Gv zijl te .voorzichtig. Uitvoer Groenten. De Rcichsteüe fur Geinuse und Obs: heeft be paald, da-t van heden tot 15 Juli i-n Duitschland kunnen worden ingevoerd: meikool, spitskool, erwten, bootten, s!a en spinazie. Ds papier-prijzen. Aan een beschouwing in het „Iibld." over de schrikwekkende stijging der papierprijzen ontleenen we: „De uitdrukking is niet te sterk. Weldra zal de prijs van het papier zóó zijn ge stegen, dat verschillende couranten en periodieken wel zullen moeten verdwijnen dat behoorlijke hoeken studieboeken, schoolboeken, wetenschappelijke publi caties bijvoorbeeld eenvoudig onbetaal baar worden. Tot groote schade natuur lijk van onze volksontwikkeling, om van de materieele nadeelen voor duizenden menschen maar niet eens te spreken. Laat ons een paar voorbeelden geven uit ons eigen bedrijf. Vóór 1914 en in den eersten tijd van den oorlog was de prijs van courantenpapier 11 cent per K.G. Begin 1916 begon de groote voortdurende stijging, d-ie tot een hoogste niveau van 45 cent leidde. Na den wapenstilstand trad een daling in: na verloop van eenige maanden was er zelfs voor even minder daji 30 cent papier te krijgen. Maar liet duurde niet latig: een.nieuwe stijging trad in tot een prijs van 41 cent was bereikt, en wie n u courantenpapier bestelt, moet... 5 9 cent per K.G. betalen! Een sprong van bijna vijftig procent". Een troost zij 't dan schrale hebben we, dat 't. in het buitenland nog erger schijnt te zijn. Afschaffing van de broodkaarten voor Amstordam. In overleg met de regeering zal, hij wijze van proef, voor Amsterdam liet broodkaartenstelsel worden opgeheven. Gebleken is. dat -de broodconsumptie van de geheele bevolking beneden liet door de regeering vastgestelde rantsoen blijft, zoo dat, wanneer elke bakker het kwantum meel en bloem ontvangt, hetwelk in over eenstemming ds met zijn productie, de bevolking binnen liet raam der aan Am sterdam toegewezen hoeveelheden, in het broodgebruik vrij kan worden gelaten. Van -den 19en Mei af zullen dus geen broodkaart-en binnen Amsterdam meer worden-gebruikt. Slechts zullen de bak kers in zooverre aan een rantsoeneerings- stelsel gebonden blijven, dat de liun te leveren hoeveelheden bloem en meel zul len worden vastgesteld op den voet van het debiet, gedurende 5 Augustus20 No vember, zooals dat door middel van inge leverde brood-bons werd aangetoond. Wijl aan de gemeente Amsterdam geen grootere hoeveelheid bloem -en meel van rijkswege zal worden geleverd dan die met genoemd debiet overeenkomt, zal voor de geheele bakkerij te zarnen slechts binnen •die grenzen in de behoefte- aan bloem en meel kunnen worden voorzien. Evenwel zal de mogelijkheid geopend worden om bakkerijen, die in' debiet vooruitgaan, in verhouding daartoe aan -meer bloem en meel te helpen, terwijl dientengevolge aan bakkerijen, die hun debiet zagen dalen, een verminderde hoeveelheid zal worden toegewezen. Met nadruk wordt de burgerij in de bladen verzocht hare medewerking te ver leefden, opdat deze proef, die veel last en onaangenaamheden wegneemt, en de ge meente een belangrijke finaneieele bespa ring brengt, volledig slaagt. Beperking van liet broodgebruik tot het strikt noodzakelijke blijft ook zonder het broodkaartenstelsel een ieder geboden, al dus het „Hbld.". Postzegels van 40 oent. Er zijn thans nieuwe postzegels van 40 cent uitgegeven. De geelbruine beeltenis is omgeven door een groene omlijsting. Schietwedstrijden Vrijw. Landstorm. De schietwedstrijden van den vrij willi gen landstorm, waarvan de eindwedstrij- deri vermoedelijk op 24, èo, 26 en 27 Juni te 's-Gravenliage op het scliietterrein van de Ilaagsche Burgerwacht, achter Hout- rust-, zullen worden gehouden, mogen zich in een zeer groote belangstelling uit- alle de él en des lands verheugen. De Commissie, onder voorzitterschap van den gep. luitenant-generaal W. H. van Terwisga, heeft plannen in voorberei ding om dc week, waarin de eindwedstrij- den worden gehouden, te maken tot een nationale feesfcweolc. Plaatselijke keuze. Op den Tweeden Pinksterdag zou te Den Haag een groote demonstratie gehou den worden, va.n alle afd. van Plaatse lijke Keuze in ons land, voor liet wetsont werp Rutgers c.s. Van den heer Rutgers is op de verschillende secretariaten mededee- ling ontvangen, dat de beslissing over het wetsontwerp in de Tweede Kamer eerst zal vallen na het zomerreces, zoodat de meeting voor onbepaalden tijd uitgesteld wordt. „N. Crt." Haastige spoed. Het partijbestuur der S.D.A.P. zai aan het congres voorstellen: „door een krachtige actie van aanval en verweer het Nederlandsche proletariaat mobiel te maken om het proces der sociali satie zich zoodanig doen ontwikkelen, dat de omvorming r 1 -•-■ 'nr!r> maat schappij in een op SQCialisuscln-n grond slag in den kortst mogelijken tijd zicli vol- tooie. Hiertoe dient geheel de verkregen macht en invloed der proletarische klasse- organisatie te worden aangewend en de nog ontbrekende macht en doorzettings vermogen door een energieke propaganda te worden aangevuld." Kind-manneqain. De Algemeene Nederlandsche Vrouwen organisatie heeft, naar aanleiding van het feit dat hij de mode-show van een firma te 's-Gravenliage medewerking is verleend door een vierjarige mannequin, en van oordeel, dat het beroep van mannequin is een onteerend beroep, dat een vrouw be taald wordt om toiletten op haar lichaam te etaleeren liaar bijna zeker omlaag laait en dat -dergelijke „arbeid" eigenlijk) moest worden verboden aan elke minderjarige, per adres den Minister van Arbeid ver zocht in het belang van die kinderen, wel ke van een dergelijke exploitatie de dupe zullen worden, maatregelen te nemen, opdat tenminste jonge kinderen niet wor den geëxploiteerd in een menschonteerend beroep. Inderdaad, 't is een schandelijk bedrijf! Zuiderzeewerken. Naar aanleiding van liet feit, da: zich in den •laatst-en tijd vele wcrkloo-ze arbeiders, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van an deren, bij den directeur-generaal der Zir'derzcc- werken aanmelden met verzoek om plaatsing hij' de uitvoering van die werken, deelt de directeur- generaal voornoemd mee, dat in de eerste ja reu -nog niet op groote schaal met de uitvoering van werken voor de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee za! kunnen worsen begonnen. -Het voorbereidende werk van geri-ngen omvang, dat -i-n dit jaar tot uitvoering zal komen, zal binnenkort publiek worden aanbesteed. De ar beiders, die daarbij een plaatsing willen zoeken, zullen zich te zijner tijd tot den -betrokken aaiv- nemer moeten wenden. Luchtdienst HollandEngeland. De corr. van de „Tel." seint uit Londen: Naar ik verneem, za-1 van morgen af iede- ren Maandag, Woensdag en Vrijdag een vracht exemplaren van de „Times" per, Airco-vliegtuig naar Amsterdam worden verzonden en aldaar op dien dag voor één (uur aankomen, zoodat de „Times", die des ochtends alhier verschijnt, in het koffie- uur te Amsterdam verkrijgbaar zal zijn. Op de andere drie dagen der week zullen de voor'Nederland bestemde exemplaren van het City-blad alsnog per Vlissinger boot worden verzonden. De luchtverzending op de drie eerstgenoemde dagen is zoowel van den kant van de Aii'co als van den kant van -de „Times" een proefneming en indien deze slaagt, zal de „Times" eerlang iede- ren dag per luchtdienst naar ons land worden gezonden. Lord Uorthciiffe hoopt op -deze wijze zijn droom te verwezenlijken om de „Tinies" in alle hoofdsteden van Europa op den dag der verschijning ver krijgbaar te stellen. Eerherstellende hulde. Te Heerlen lieeft op Hemelvaartsdag met groote plechtigheid de onthulling en inwijding plaats gehad van een groot mo numentaal steenen kruisbeeld, daar uit bijdragen van de buurtbewoners opgericht als een uiting van eerherstel. Hel monu ment strekt ter vervanging van een sedert 1857 op dat plein geplaatst eenvoudig Zou het niet meer verdacht zijn, wan neer het bekend werd, dat Epicharis, de ver-trouwde voorleizeres van Agrippina, in een niannentoga Locusta's herberg be zocht? vroeg de jongste lachend. Doch weest onbezorgd. Agrippina weet dat ik hier ben; zij heeft van de zangeres ge hoord en wenscht haar "te leeren kennen, wanneer kle roep over liaar talent, ten minste niet- overdreven is. Ik vertelde haar dat ik mij zelf zou overtuigen en daartoe het jrjezélschap van mijn patroon, den rij ken Seaevius zou vragen. Ook zal vandaag wel niemand op Üe gasten van Locusta's wijnhuis letten, meende Seaevius, ieder heeft het «te druk met de'toebereidselen'voor hef feest van morgen, als Nero, de groote Citharoede, de (overwinnaar hij de Olympische spelen, zijn*itritrniptoclit zal houden door de afge broken muren zijner hoofdstad. Schande, eeuwig schande! riep Epi charis. Zijn vaderen dankten hun triumph aan de overwinningen van hun geest en de scherpte van hun zwaard; Nero dankt den zijnen aan zijn keel. O, dat zij op stonden, Rome's oude helden, en hem za gen, ide-n telg van eeii onitaard geslacht, voor wien zij een wereld veroverden hoe hij zijn intocht doet omglwen doof gooche laars cn potsenmakers, die zijn heldenda den aan het verbaasd heelal verkondi gen op do licrl O, dal ik Je.cn man ware! Reeds lang had hem het süaal getroffen, dat gij te langzaam wet bevreesd voor lijf en leven, op den slijpsteen der bedacht zaamheid. Vallen moet hij! onderbrak Piso de spreekster. Maar zijn val moet ons niet me de in den afgrond sleuren. Of zouden wij naar de Genionische trappen geslbept, als offers eener verloren zaa;k willen bloeden? Het i-s zaak vrienden te zoeken; onze schat? mteester, Festulus, behaalt ieder, die ons geheim deelt cn bij de goden der onderwe reld geheimhouding zweert, honderd ses tertiën. Spoedig telt onze bornl zooveet aanhangers, dat wij, mislukt het plan, openlijk de vaan van den epriand kunnen ontplooien; éérst echter is liet noodig da hand te zoeken, die wij met het wiekende Staal kunnen wapenen, de liand niet on bevreesd het ijzer in des -Imperators borst durft stooten. Ik zou moeten huiveren, hoorde ik van bloed en moord, sprak Epicharis, en tochik kan heft niet. Nero l.yeft mijn vader gedood, omdat zijn stem bij ren zangwedstrijd het publiek tot luiden bijval dwong.' De Keizer zond hem als teek en zijner genade een ring hel! was. een Da- naidengeschenk de ring was vergiftigd, én den volgenden morgen was mijn vaders stem voor eeuwig vei -'.omd.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1