Pit Had verschijnt eiken dag, uiïgez. Zon- en Feestd» Do Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, T00r Leiden 17 eb p. week, f2.25 p. kwartaal; by ODze agenten IS ct. p. weck,f2.40p.kwartaal.Franco p. po6t f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling Tan dO ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. He jaargang." Bureau STEEfJSCMiUa IS MAA'MDAG 10 ME! 1920. LESDEM. InJerc. Te5e!©on 935. No. 3210 Posibus 1!" De advertentieprijs bedraagt 221/2 cent per regel voor gewone advertentienZaterdags 80cent per regel Voor ingezonden mededeelicgen wordt het dubbele vau het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wordea aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop oa verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, vau 30woorden BUITENLAND. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. krachtig optreden der regee ring tegen eet drijven der c. g. t. het vredesverdrag voor turkije dreigt noodlottig te worden. staking der duitsche bank- beambten aanstaande. België. De Katholieke Partij. Tusschen de verschillende groepeerin gen der Kath. partij zijn onderhandelingen begonnen om de eenheid in de partij te herstellen en men zou van plan zijn om een soort kartel van de verschillende rich tingen te vormen. Op 13 Juni a.s. zal te Brussel een ver gadering plaats vinden, waarhij alle groe peeringen zullen vertegenwoordigd zijn. „Msbd." Duitschland. Keulsche katholiekendag. De Katholiekendag te Keulen is giste renmorgen geopend. Heden worden de ver schillende afdeelingsvergaderingen ge houden over het missiewerk, de sociale kwestie, volikszedelijkheid en de vraag stukken over volksvoeding, de vrouw en iiet onderwijs. Woorden van den rijlcsaiinïsiar van schatkist. Naar de „Deutsche Allgemeine Zeibung" meldt, heeft de rijksminister van schat kist, Wirth, Vrijdag ter gelegenheid van een centrumsvergadering te Dresden ge zegd: „Ik zal ieder de deur wijzen, die mij aan boord wil komen met het denkbeeld van een staatsbankroet. Wij zullen naar Spa gaan en aan de Entente zeggen, dat slechts solidariteit uitkomst kan brengen. Het lot van de Duitsche mark is ook het lot van de Fransohe franc. Wij gaan naar Spa om open en eerlijk inlichtingen te verstrekken. Wij hebben niets te verber gen. Maar wanneer wij alleen .moeten aan- iiooren hetgeen anderen over ons beslui ten, dan gaan wij niet. De minister sprak ten slotte zijn vol doening en zijn vreugde uit over de afslui ting eener overeenkomst met Nederland betreffende een crediet van 200 millioen gulden. Plunderaars gefusilleerd. De arbeiders Joseph Biesemann en Jo seph Fuehs uit Essen waren den 13en 'April door den buitengewonen krijgsraad ter dood veroordeeld wegens plundering reet wapengeweld. Daar president Ebert geen gebruik heeft gemaakt van zijl recht om genade te verleenen, werd bet vonnis Zaterdag te Munster door fusilleering vol trokken. Staking der bankieambten. Volgens de „Lokal Anseiger" zijn op lenige groote Berlijnsche banken stem mingen gehouden over een eventueel deel nemen aan de staking der bankbeambton. De meerderheid der beambten stemde vóór de staking. Een wereldblad. De groot-industrieel Hugo Stinnes as door aankoop eigenaar geworden van d,e „Deutsche Allgemeine Zeitung". Deze aan koop, schrijft „de Crt.", wekt in Duitsche politieke kringen groot opzien. De bladen publiceeren bijzonderheden, waaruit blijkt, dat Stinnes bezig is een groot deel .vqu de Duitsche pers onder zijn invloed te bren gen. Hij wil een Duitsch wereldblad op richten, dat alles in de schaduw zal stel len wat in Duitschland tot dusver op jour nalistiek gebied gepresteerd is. Het zal een Wad zijn in den trant van de Parijsche „Ma tin". De agenten van Stinnes zijn reeds maan den lang bezig in geheel Duitschland naar geschikte journalistieke krachten te zee- ken. Een groot correspondentennet over geheel Duitschland is in wording. Ondanks de crisis in het Duitsche courantenbedrijf acht men zich zeker van het succes, om dat alle voor het bedrijf van een groote krant noodige materiaal verzekerd 'is. Stinnes heeft bosschen, waaruit hij zijn hout kan betrekken en is in verscheidene machinefabrieken geïnteresseerd. Hij be zit een papierfabriek en epn lettergieterij. Frankrijk. DE STAKINGEN. De correspondent van „De Crt." teint ülfc Parijs: Zaterdag werd in den loop van den dag gemeld, dat de C. G. T. aan de werklieden der gas- en eleotriciteitsf abri eken zou ver zoeken den arbeid neer l'e leggen. In den loop van den avond (besloot zij echter zich eerste wenden tot de arbeiders in de trans portbedrijven, metaalfabrieken en bouw vakken in geheel Frankrijk. De C. G. T. legt betreffende het slagen van de staking groot optimisme aan den dag en verzekert bovendien nog oneer vakvereenigingen in het conflict te zullen betrekken .De arbei ders in de gas- en electriciteühwerken zijn thans aan de beurfl. De C. G. T. volgt een wanhoopstactiek. Bij de spoorwegen zijn de ontslagenen zeer talrijk en indien de C. G. T. den strijd' ver liest, nadat er zoovele slachtoffers zijn ge maakt en zij niet in staat zal zijn eene Iwe- der-ind'iemstnéming der ontslagenen t,e be dingen, zal haar prestige geheel zijn ge schokt. Van 'de zijde der regeering ös gisteren geen enkele bekendmaking betreffende de staking verschenen. Men heeft den gehcelen dag gewerkt Dm het verkeer in de stad nog zoo goed mogelijk gaande te houden. Op de Métro en Nord-Sud beschikt men over een groot laantal vrijwilligers ter vervanging van de stakers. Men rekent er op, dat ten minste 50 pet. van de (autobussen zal loopen. Zooals toien weet, was de staking der me taalbewerkers even'cens eenige dagen ge leden tegen den wil der C. Cr. T. afgekon- di'gt en tot dusver is zij en mislukking. Op de spoorwegnetten laat de toestand zich eenigszins minder gunstig aanzien. Aanvankelijk rekende men /er op, dat he den Den groot aantal werklieden den dienst zou hervatten, maar mu de C. G. T. lhe.1 conflict uitbreidt, schijnt, dit den stakers nieuwen mbed |te geven. De treinenloop van de Ouesfc-Etat, de lijn Parijs-Bordeaux en de "P. L. M. blijft beperkt. Die op het Noorder- en Oosternert blijft normaal. De regee-ring heeft wederom een aantal personen doen arresteèren; zoowel te Pa rijs als in de provincie. Iedereen, die werk willigen lastig valt, wbrdt zonder vorm van proces, in hechtenis genomen. Bij de mijnwerkers wordt de stemming meer en meer verbitterd. Die van liet Loire- bekken weigeren zelfs de mijnen te onder houden. Aan het bevel der regaering om mijnwerkers voor dit werk aan te wijzen, kon geen gevolg Worden gegeven. Hongarije. De „Witïa terreur". Algemeen en hardnekkig zijn de geruch ten, dat de val van de sovjet-regeering in Hongarije op 7 Augustus 1919 een systeem van officieele en officieuse vervolgingen en moordpartijen in het leven geroepen lieeft, dat dan met den naam van „witten terreur" betiteld wordt. (De heer Duys heeft er zelfs in het Nederlandsche parle ment een interpellatie over gevraagd.) Naar aanleiding van het gerucht, dat Engelsche officieren en ambtenaren hier bij betrokken waren, heeft de Engelsche staatssecretaris van buitenlandsche zaken ter plaatse een onderzoek laten instellen, waarvan de resultaten in een dezer dagen te Londen gepubliceerd .Witboek neerge legd zijn. Uit dit Witboek blijkt duidelijk, dat een witte terreur in Hongarije niet bestaat en nooit bestaan heeft. Hohler, de hooge Engelsche commissa ris in Boedapest, wijst zonder aarzeling alle verzinsels af, volgens welke 5000 per sonen onder het huidige regime zouden •vermoord zijn en 20,000 in hechtenis zijn genomen. Zonder twijfel, zegt liij, hebben er uitspat tingen plaats gehad, maar er is niets dat van den aard van een terreur zou zijn. Veeleer d^yingt de houding van admiraal Hortliy <en van de troepen onder zijn commando, die zich aldus wisten te bedwingen en die de verbittering van de mannen van het volk (tegen lien, die aan het bolsjewistische regime schuldig ston den), in wettelijke banen wisten te leiden, aller hooge bewondering af. Dit rapport is gedateeerd van 21 Febr. Den 28sten Maart schreef Hohler, dat sinds de eerste repressailles tegen de bolsje- wiikij het hoogste cijfer, waarop een der vertegenwoordigers der entente-missies het mogelijk aantal der moorden geschat heeft, 100 is. De Amerikaanse he vertegen woordiger schat het op 20 of 30 en dit cij fer is volgens Holder's meening het waar schijnlijkste. De huidige regeering. zegt hij, doet al wat zij kan om deze misdaden te doen ophouden. Admiraal Troubidge, de Engelsche com mandant van de Donau-flottielje, gaat nog verder en verklaarde den 20sten Febr.: „Het leven is in Hongarije even veilig als in Engeland". Kolonel Horowitz, van ft et leger der Vereenigde Staten, was als jood uilgnoo- digd om deel uit te maken van een geal lieerde commissie van onderzoek naar de beweerde gevallen van progroms. Hij ver klaart, dat de constitutioneele regeering in geen onkel opzicht verantwoordelijk kan gesteld worden voor de moorden op joden. Zij is integendeel ariief om individueels •misdaden ernstig te straffen en vol zoi'g orn een onderzoek in te stellen naar alle gevallen van misdaden, welke aan haar ambtenaren worden toegeschreven, Wexico. Ds hoofdstad door de opstandelingen bezet. Uit El Paso wordt gemeld, dat de revo- lutionnaircn Mexico-City hebben veroverd. Carranza is naar Vera Cruz gevlucht. Er hebben zich nog vier garnizoenen, als mede de troepen van Villa, bij de revo- lutlonnairen aangesloten. Carianza naar Vera Cruz gevlucht. De bladen berichten uit Washington, dat president Carranza uit de hoofdslad Mexi co gevlucht is, en zich naar Vera Cruz begaf. Turkije. De Sultan dreigt met aftreden. De „Weekly Dispatch" verneemt uit Constantinopel, dat de sultan, de kroon prins en de regeering met aftreden hebben gedreigd, daar liet vredesverdrag Ttracië en Smyrna van Turkije afneemt. Buitenlandsche Berichten. Ba troebelen in Ierland. Volens een gisteren uit Ierland ontvan gen bericht, vielen er Zaterdag ernstige tooneelen voor te Cloyne, alwaar een hon derdtal Sinn Feiners met geweren, revol vers en handgranaten een aanval deden op een politiebureau! De bezetting, clie sleCnts uit zes politie agenten bestond, verweerde zich heftig •met revolvers en handgranaten, doch moest zich ten slotte overgeven. Een der politiemannen werd levensgevaarlijk ge wond en volgens de laatste berichten wer den ook eenige der aanvallers zwaar ge wond. De aanvallers staken het bureau in brand en bliezen het daarna op. Drie na burige huizen gingen eveneens in de vlammen op. Aanslag op een Egyptisch minister. Te Cairo werd Zaterdag naar den minis ter voor (Liefdadige Instellingen een bom geworpen, die zijn auto trof. De minister bleef ongedeerd. Drie studenten van de Hüo- geschool werden gearresteerd. BINNENLAND. De Minister heeft verklaard de brood kaarten alleen dan te willen afschaffen, als de bakkarspatroons-veraenigingen een controle-regeling kunnen bedanken, zon aar het kaartensystaeai. In beslag genomen poststukkan op Ned. schepen. Tijdens don oorlog zijn op Nederland sche schepen poststukken in beslag geno men, omdat hierin zich effecten bevonden, die blijkbaar van vijandelijke herkomst waren. Lord Sterndale, de prijsreohter, heeft later beslist, dat deze effecten aan de afzenders moesten worden teruggege ven. Thans heeft het „Judical Committee of the Privy Council" in hooger beroep deze uitspraak gewijzigd en bepaald, dat de stukken tot nader order in beslag zullen blijven. Do melkuitvoer naar Duitschland. Naar de „Tel." verneemt is de dageiijk- sche meikzending van ons land naar Duitschland niet alleen hervat, maar ook uitgebreid. Het kwantum dat oorspronke lijk 35,000 liter daags bedroeg, steeg suc cessievelijk tot 50 a G0.000 liter. Thans werd aan een tiental Brabantsche zuivelfabrie ken, waaronder te Veghel, Zevenbergsche Hoek, Horst, Roosendaal, Dongen en Made opdracht gegeven om in totaal 70,000 liter daags naar Duitschland te exporteeren. Eerste Nederlandsche Wegencongres. In de maand September zal te 's-Gra- venhage het eerste Nederlandsche Wegen- congres worden gehouden, dat, blijkens de breede voorbereiding, een grootsche on derneming belooft te worden. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en de Algemeene Nederlandsche Wielrij ders bond zijn de samerwvrxende licha men, die het Eerste Nederlandsche Wa- gencongres organiseeren. De belangstel ling ervoor is algemeen. Men wil die be langstelling in .stad cn provincie nog aan wakkeren. En daarom hebben in eere- comité en uitvoeringscomité de eerste mannen des lands, op velerlei gebied, zit-.- ting genomen. De lijsten dier comités ba- vatten klinkende namen. Gok de commis sarissen der Koningin in de provinciën hebben zitting in het eere-comité. De verjaardag van den ex-Kroonprins. De verjaardag van den ex-kroonprins is, naar de „Tel." meldt, Donderdag in de pastorie te Oosterland op eenvoudige wijze gevierd. De ontvangkamer was met prachtige bloem stukken versierd. De prins bewoog zich daartusschen in grijs eolbertcostuum en was evenals zijn adjudant Von Mülnheim in zeer goede stemming. Vele Wieringersr onder wie burgemeester Peereboom, diens vrouw en zoon, de rijksveldwachters, de postschipper, 's prinsen chauffeur, waren op de receptie. De voormalige kroonprins gaf evenals het vorige jaar vele cadeaux, als gouden dasspelden, inatzilveren siga renaanstekers, lederen portefeuilles en sigarenkokers, alles van de gekroonde W. voorzien, aan zijn goede vrienden en ken nissen. Postschipper Ba ijs ontving een dasspeld waarop de standaardvlag. Van buiten liet eiland bereikten den prins vele geschenken en bloemstukken De bestellers van de post- en telegraafkan toren hadden druk werk de groote mas sa's brieven en telegrammen aan de pas torie af te geven. Aan burgemeester Peere boom overhandigde de prins een som geld, ten einde deze onder de armen te verdee- •len. DE BROODKAARTEN. Mfen meldt ons: De bespreking tusschen de afgevaardig den van de Ned. Ver. van Werkgevere in heil bakkersbedrijf met den minister van Landbouw, Vrijdag gehouden, heeft een zeer bevredigend verloop gkhad. (De bespre king liep over maximumprijzen, omwer king van tarwemeel in bloem en de brood kaarten. Een Voorstel tot wijziging der brooddis tributie zal in een ife houden hoofdbestuurs- vergadering worden besproken en aan den minister te beoordeeling worden voorgelegd. De minister had vooralsnog bezwaar, om zonder meer de broodkaarten op te hef fen. De lorganisatie zal tlrachten een contro leregeling zonder broodkaaten te ontwer pen. De Netfcrlandsioh.Duitsche overeenkomst. Gevolmachtigden van beide Regeeringen heb ben Zaterdag de Nederlandsch-Duitsche crediet- en koieiï-overeenkomst geteekend. De onder handelingen, die in de afgeioopen week hebben plaats gehad, hebben geen belangrijke veran deringen op principieel punten van het ont werp ten gevolge gehad. H. M. c59 Koningin te Amsterdam. 'H.M. de Koningin zou hedenmorgen te 10 u. 32 aan het Centraal-Station te Amsterdam aan komen en aldaar tot Woensdagnamiddag 12 Mei vertoeven en daarna naar het Loo vertrek- ken.Ofschoou het verblijf in de hoofdstad hoofd zakelijk ten doel' heeft audiënties aan verschillen de corporaties en personen te verleenen, zullen toch ook een drietal instellingen door H.M. wor den bezocht. Van de Oostgrens. IDe grenscontrole is thans van Duitsche zijdö wederom zeer scherp. Ondanks den hoogen prijs, welke ginds voor handelsartikelen wordt 'bedongen, volgt nu schier geregeld inbeslag neming door de Duitsche kommliezen. Alen kan deze belemmering van den uitvoer niet goei \erk.aren als men b.v. weet, hoe steed: weder •talrijke Duitsche handelsagenten ons land ko men berdzen om de commercieele handelsdra- den wederom hechter aan te knoopen. En das rren ook absoluut den uilvoer naar Nederland riet wil stop zetten, blijkt wel uit den nog steeds toenemenden omvang in het vervoerwe zen per spoor. Onophoudelijk zenden de Duit- schers zeer lange goederentreinen naar Neder land. zoo zelfs, dat de spoorwegen cxlra-goe.- •derentrctoen moeten inlasschen. Sociale berichten. Werkloosheidsverzekering. De Minister van Arbeid heeft bopaalil, dat liet verstrekken van bijslag voor reke ning van Rijk cn gemeenten op de regle mentaire uitkeeringen uit de werklozen kassen, hetgeen krachtens de bepalingen der werkloosheidsverzekeringsnöodwet 1919 gtoschicdde, eindigt mot ingang van 3 Mei' 1920, zoodat de uitkeeringen zooals zij se dert zijn verhoogd, van dien datum af ge heel voor rekening der wcrkloozenkassen komen. De uitkeeringen aan uitgetrokken leden .-voor tekening van Rijk en gemeenten hadden in het algemeen reeds met 31 De cember 1919 een einde genomen. In go- meenten. niet toegetreden tot in het werk loosheidsbesluit 1917 vervatte subsidiere geling mag zoowel aan regiemenair recht hebbende leden als aan reglementair &iog nidt rechthebbende leden die tot mu too uit- keering voor rekening van (het Rijk ontvin gen van gemelden datum af weder slechts de halve reglementaire uttkeering verstrekt) worden. Voor nieuwe leden van reeds vóór 1 No vember 1919 gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas zoomede voor loden van nieuw opgerichte werkloozenkassen eindigt de uïtkeering voor rekening van het Rijk algemeen op 89 Mei 1920, of zoo veel teerder als zij reglementair rechtheb bende geworden zijn. De uitkeeringen aan rechthebbende werk- looze leden van de transportarbeidersbon- den (komen; te beginnen met de week van 38 Mei 1920, voor rekening der werk- loozJenkas, dus niet meer voor rekening van het Rijk. Voor de landarbeideifebondem is de uit- 2. •eringsperiode geëindigd op 30 April 1.1. In de nieuwe ulikeeringsperiodo (win,('er 1920 1921) komen de uitkeeringen geheel voor rekening der llcas. Bovendien zijn, in afwijking van het bovenstaand, voor sommige groepen o.a. voor de sigarenmakers, klompenmakers, e.d., nog; eenige afzonderlijke bepalingen in het leven geroepen. De schildersstakiirg to Maastricht. Twee patroons te Maastricht, de hoeren R. Nafzger en H. Nicolaes, hebben aan ile eischen der stakers toegegeven en een con tract gefeeltend, waarbij nan do gezellen een loon volgens de derde klasse (ƒ0.59 per, uur) wordt toegekend. Actie Metaalbewerkers. Door de samenwerkende organisaties, ,.K. C. N." R.-K. Metaalbewerkersbond, Christelijken Metaalbewerkersbond in Neder land! en denv Neutralen (Metaalbewerkers- bond, Secretariaat: v. Beverstraat 111» Schiedam, zijn aan alle ongeorganiseerde patroons in de metaalindustrie gelijkl ui eten de verzoeken tot verbetering van loon- en arbeidsvoor1waarden, verzonden. Deze verzoeken bevatten: invoering van een minimumloon voor geschoolde werk lieden 80 ot., geo'efenden 75 ct., ongeschool den 70 ct. per (uur. Op 1 Augustus invoering van de 45-urigo werkweek, waardoor deze cijfers resp. on- geveer worden gebrachJ op, voor geschool den 85, gVoefenden 80, ongeschoolden 75 ct. per uur. Verder (belangrijke voorsteller» ten aan zien van ziekteverzekering, doorbetaling feestdagen, en een vacantieregeling. In Rotterdam en Schiedam zijn de?>e voor- stollen resp. aan 37 en 23 belangrijke werk gevers geen leden van den Mclaalbond, toegezonden". FEUILLETON. HELDENDAAD. S) Dadelijk na de ontploffing zouden drie vendels Walen en vier vendels Spaansche infanterie zich op de poorten St Antonius. eQ St. Pieter werpen, terwijl de Duitsche infanterie, de kanonniers en vier andere Spaansche vendels de poort St. Servatius flniden aanvallen. Het overige krijgsvolk z°u in de legerplaats en in de schansen Wijven tot) het oogenblik, dat de tegenstand <j«r belegerden zou beginnen te verzwak- ■p, om alsdan niet alle macht tegen den Burg, waar de grachten bijna zonder water er> dt wallen minder hoog waren, zoodat hza mefi de stormladders konden heklom- toen worden, handelend op te treden. De vernieling van den hoofdwal kostte Ws duizend kogels uit zwaargeschut en tam een groot uur in beslag, want de be- ïteting, die onder commando stond van den 'rinschen vestingbouwkundige Sebastian «ippin en t?en Spaan sell en overlooper, her- SMde "herhaalde kle gemaakte openingen roei een verwonderlijke vlugheid. ^an de kruin van een kleinen heuvel »;dt Alexander Farnese te paard den aan- al Hij is omringd door don Pedro van u;e<lo„ Karei van Mansfeldt, de Lope Fi- 16 verscheidene adjudaniteji» Evenals bij een hevig 011 weder in Ibet ge bergte, waar de echo de angstaanjagende donderslagen duizendvoudig weerkaatst, dreunt van alle zijden hét kanon met ge weldige kracht en gelijk aan vuurspuwende bergen bij een uitbarsting, braken de wal len en loopgraven vuur en vlammen uit. Tegen den middag, in het midden van een wolkenrook en stof, kwam er ,een ope ning in het muurwerk; men zag een groo- ten toren schudden <en wankelen en daarna instorten om met zijn puin een gedeelte der gracht te dempen. Tezelfder tijd gfooft Alexander Fernese een bevel: de trommen roffelen, de trompetten schallen, de (kanon nen zwijgen, de degenis zijn in d'e schede en de la 11 ton onbeweeglijk, en het vaandel, dat over twee werelden heeft gewapperd wordt naar den grond gehouden. En deze ijze ren, geharnaste omnnen en onverschrok ken strijders, sterke zielen meiti moedige (harten, die op één bevel, op één woord be reid /zijn op den vijartcï in te stormen, bui gen de knie iter aarde en *n plechtig^ stilte smeekon zij den God der heerscharen orn Zijnen bijstand in den op handen zijnden strijd. In dit tijdperk was dit een gebruik, dat voor elk gevecht door de katholieke troepen, en in Siétbijzonder door hot' Spaansche le ger, itirouw werd gevolgd. Op een tweede bevel \;an Parma kwam er weer (beweging ia de musketiers; kort daar op had er een verschrikkelijke ontploffing plaats. Niet ongelijk aan een tooneelveran- dering in een theaterstuk, zijn een groot stuk van de stadsmuur en de poort St. Servatius als bij tooverslag verdwenen;» de mijn was ontploft en de bestorming nam een aanvang. Eensklaps verschijnt er een man, de bat terij van den Burg bestijgend, als zwe vend tussehen hemel en aarde. Een oogen- bli'k ziet men 'hem wankelen op den rand der borstwering, die het Mariabeeld draagt; vervolgens zijn evenwicht door een uitenste krachtsinspanning herwinnend, onderwijl hij den hellebaard die hem gediend heeft om dezen wonderbaren sprong te volvoe ren, laat vallen. Do held staat op de smal le (kroonlijst, alleen, zonder wapenen; aan zijn voeten een afgrond, boven Eijn hoofd een ontelbaar getal vijanden, die, van hun eerste verrassing bekomen, hem met hun blikk'on doorboren. Zonder aarzelen grijpt hij (het (beeld van de Heilige Maagd, necnntl het. in zijn armen en laat er zich (mee vallen, en aldoor voort rollen, zander ook .slechts een oogenblik zijn kostbaren last ios te laien, 'komt 'hij lop den bodem der loopgraven te rechsö. Ofschoon met bloedende wonden overdekt, springt hij op, grijpt het eerste wapen, dat hem on der de hand komt, en met den kreet San tiago! iVimgin Mar3a! achterhaald hij de teriios, d'ie ais leeuwen op de waUgn van Maastricht losstormen. Alvar de Mirabal had de gelofte vervuld, den vorige avond aan de vootén van pater Juan Fernandez gedaan^ HOOFDSTUK III. Bij do beide (bressen streden de belege raars en belegerden met gelijke verbittering De verwoede aanvallen van de Waalsche afdeeling was door ten sterke vesperring van ijzeren ketttingen en »?eherp gepunte pa len en een met a'lukken ijzeT en prijkers gevulde voorgracht tegengehouden. Maar dé tercois kwamen ter hulp, en na een moorddadig gevecht van men tegen taan hernamen Walen en Spanjaarden hun tocht. Bij de grootte St. Servatiuspoort was de strijd niet minder hardnekkig cn moorddadig. Met koortsachligbn ijver traohtit'en <lo belegerden de aangerichte schade .te herstellen en de bressen te stop pen waarbij zij krachtig ondersteund wer den door drie duizend vrouwen, die in twee vendels verdeeld, zand ten planken aandroe gen, en op de Duiit'sche troepen en kanon- ni'ens een regen van steemen en kokend wa ter wierpen. Van hun kan.1 vulden de bele geraars de grachten met takkeb'ossen zand em puin; van do steer.en en het puin van den ingeslori'en toren maakte zij zich een weg om daarover de stad' binnen te dringen. Iloe aanzienlijk" de ge-leien vciii-r zon aan weerszijden ook waren, nieman t dacht er 'een oogeblik aan, ook slechts beu enkeion stap te wijken. Maar de in de bres opgehoopte stapels lijken maakten den toegang voor de Spaamschc troepen moeilij ker, terwijl zij den tegenstand hunner vijan den begunstigden. Bij dezen s.'and van zalten gaf Parma aan zijne nog niet. in liet vuur gcbrnchlo troepen bevel tot den aanval op de Burg poort. De voorhoede, vijftienhonderd mam sterk stormt voorultl, en voor dat de bele gerden den tijd hadden zich te beraden bn een enkel schot te lossen, is liet. hun gelukt de gracht over te tfrekken. Reeds richten zij de stormladders langs de muur, een groot aantal soldaten beklimmen de wal len an een- hopman, plant er zijn vaandel, blauw van kleur, waarop een afbeelding van den gekruisigden Christus, gelijk was aa<n dat*, Idoor Pius V gezonden aan don Juan van Oostenrijk voor den slag van Lep an to. De zegekreet: Santiago! weer klinkt en plant zich feteeds voort; de Burga pooi:! is genomen! waardoor ook de mo&l van de Spanjaarden, die in beide anders bressen strijden, wordt verlevendigd. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1