Uit de Omgeving. Bureau re or de R.E. Vakorganisatie. De 10e Jaarvergadering van liet Bureau ivoor de R.K. Vakorganisatie zal gehouden worden op Maandag 31 Mei en Dinsdag 1 Juni in het gebouw Tivoli te Apeldoorn. Op deze vergadering moeten gekozen wor den de voorzit ter, redacteur, bestuurder voor de vak-jeugdorganisatie en bestuur der voor de statistiek. Als candidaten zijn gesteld voor het [voorzitterschap de heer J. van Rijzewijk; redacteur C. J. Kuiper; bestuurder Vak jeugdorganisatie A. H. Smulders, bestuur der voor de statistiek J. Th. v. d. Laan. Internationaal congres der Christelijke vakbeweging. Het Internationaal Congres der Christe lijke Vakbeweging, dat eerst bepaald was op 5, G en 7 Mei, is thans definitief vast gesteld op 9, 10 en 11 en eventueel 12 Juni a.s. Het Congres zal te 's-Gravenliage ge houden worden. In 't Comité van voorbe reiding hebben zitting de heeren J. van Rijzewijk, P. J. S. Serrarens en J. Th. Nij- kamp van het Bureau voor de R.K. Vak organisatie en K. Kruithof. J. S. Ruppert Jr. en II. Amelink van het Christelijk Na tionaal Vakverbond. Sociale berichten. Congres der A. R. K. A. In hotel Noord-Brabant te 's-Hertogen- ibosch werd Maandag de hoofdbestuurs vergadering gehouden van de A. R. K. A. gevolgd in den namiddag door de opening van het congres. Aanwezig waren daar Z.Exc. de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant Mr. A. baron van Voorst tot Voorst, rector Stroomer uit Amsterdam geestelijk adviseur en Mgr. A. Mutsaers, geestelijk adviseur der Bossche afdeeling. Telegrammen van hulde en trouw wer den gezonden aan H.H.D.D.H.H. Mgr. van de Wetering, aartsbisschop en Mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch, aan H. M. de Koningin en den minister van Bin- menlandsche Zaken. Dh. Von Fredtag Drabbe behandelde in een overtuigende rede het onderwerp: „Kindertoeslag" en kwam tot de volgende conclusies: Het grodloon moet voldoende zijn tot onderhoud van een gemiddeld ge zin; Sociale rechtvaardigheid eischt dat voor gezinnen, grooter dan het gemiddel de, een toeslag worde gegeven, berekend naar het aantal kinderen. Kindertoeslag behoort te beginnen daar waar het grond toon, met inachtneming van de stelling no. 1, ophoudt voldoende te zijn; Als secundair middel tegen kinderbe perking behoort kindertoeslag te gelden vanaf het eer?te kind. Voor openbare lichamen bestaat geen beletsel het systeem van kindertoeslag ©nmiddelijk in te voeren. Voor particuliere ondernemingen zou rn .kinderverzekering zijn in te voeren. Het bedrag van kindertoeslag behoort verband te houden met het grondtoon. Het stellen van een weistandsgrens be hoort achterwege te blijven. Daarna werd het woord gevoerd door den Commissaris der Koningin. Met het aanstellen van een propagan dist in den volsten zin van het woord zal nog moeten worden gewacht tot de ver- eeniging over genoeg financiën beschikt om een ambtenaar een behoorlijk salaris 4e kunnen geven. Er werd critiek uitgeoefend op het be stuur inzake de wijze waarop liet ont- ïwerp-salarisregeling werd gepubliceerd, wat de voorzitter aanleiding gaf op te merken, dat de bijeenkomsten, als ver gadering bedoeld waarin beraadslagingen worden gehouden, altijd „kankervergade- ringen" zijn. Het hangename gedeelte be gint eerst bij... de rondvraag. Eenige discusic volgde over de jaarver slagen die in druk verschenen zijn. Na de vergadering hielden de aanwezi gen gemeenseliappelijken maaltijd. Giste ren werd liet congres voortgezet. Gemengde Berichten. Gis eren z ij n do or de wed. J. S. Whssenaar te Berlikum den Commis saris- der Koningin in Friesland de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aangeboden. De R. K. Kiesvereeniging iê Kwintsheul (Westland) telt momenteel 430 Iteden. Op zichzelf is dat niet veel bij zonders, maar wel eigenaardig is het, dat er in genoemd dorp ook precies 430 R.-K. ingezetenen kiesgerechtigd voor Kamer, Staten en Raad zijn. Vollediger kan de sa menwerking niet, aldus het „HandelsM." Uit Barneveld schrijft men aan het ,,Hbld.": Een groot-grondbezMer van elders heeft (hier een boerenhofstede aangekocht, die tot nu toe een naam droeg, ontleend aan •de vogelwereld. De nieuwe bezitter heeft echter aan de boerderij den naam gegeven v.an „Dertienhoeve", en wel omdat. Ie zlj-Q vader op den 13en jarig is; 2e hij zich op den 13en hteeft verloofd; 3e hij op denzelf den datum in het huwelijksbootje is ge- si! apt: 4e zijn schoonvader eveneens óp den 13en jarig is. en 5e zijn zoontje op een ge lijke datum is geboren. Zeer zeker beschouwt deze grondeige naar het cijfer 13 dus niet als een onge luksgetal. Je Wage ning en heeft de politie op heeierdaad bij het stelen van leder uiü' de leerfabriek der fa. Roes be- ftrapt, zekeren W. v. d. B., pas uit de ge vangenis ontslagen, waar hij 'n half jaar ook voor leerdiefstal had doorgebracht. Ilij had nu reeds 25 platen leer ter waar de van ongeveer f1000 uit de fabriek ge haald en on den wal dei' gracht, waaraan (de fabriek ligt, gelegd, toen hij betrapt Jiverd." De diensd der gemeentere ï- niging te Leeuwarden heeft 50 Jaar bestaan. De vaste werklieden van 't bedrijf ontvingen bij 'die gelegen' oid een week saJarls extra, de ge- jger.sioneenleu een weck pension. |L, Een 2 - j a r I g meisje n ?- ving van een onbekend gebleven jongen in net Vondelpark een slag met een stok in het gelaat, waardoor een stukje glas van haar bril in haar oog drong, welk oog zij vermoedelijk zal moe ten missen. Te Almelo is Zekere M. in hechtenis genomen, verdacht van, het uitgeven van valscire zilverbons van een giildcm In verschillende winkels en cafés zijn valsche •bons in beslag genomert, in het geheel een 30 tal. In verband met 'het groot c alcoholgebruik te Elburg (circa 24.000 L. per jaar) heeft de Raad besloten, het maximum aantal vergunningen tot twee te verminderen. Te Roosendaal zijn tijdens •het onweer vier in aanbouw zijnde huizen door een windhoos opgenomen en uit elkaar gesla gen. Dikke balken werden meer dan 100 M. weggeslingerd. In het gezin van den heer J. B. te Borne werden dezer dagen 3 kinderen geboren van het mannelijk geslacht De kleinen bevinden zich thans in een ziekenhuis en zijn tamelijk wel. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Gisteren zijn eerst de beslissingen ge vallen over verschillende amendementen. Het amendement-Ossendorp, om het ge woon lager onderwijs 8 leerjaren inplaats van 7 te geven, werd verworpen met 52 te gen 38 stemmen; „het amendement-Visser van IJzendoorn, om onderwijs in de facultatieve vakken toe te laten ook in de teerste 6 leerjaren, werd ter dood veroorüteeld met 79 tegen 10 stemmen; Het amendementrSnoeck Henkemans om de facultatieve vakken althans toegang te verleenen tot de leerjaren na het vierde, kelderde mefit 61 tegen 28 stemmen; het amendement-Bulten om als regel de facultatieve vakken gedurende de eerste 7 leerjaren inplaats van de eerste 6 tie ver bieden, dat het niet- verder bracht dan 3 stemmen (87 waren tegen). en de arnendementen-Snoeck Henke mans inzake het M.U.L.O., die de neder laag leden met 77 tegen 12 stemmen. Minister de Visser had over de geheeie linie ate overwinning behaald. En toen kwamen de eveniueele schen kingen aan de bijzondere scholen aan de beurt. De heer K. Ter Laan trok er tegen te velde met een amendement dat wilde voor schrijven dat schenkingen aan een of an dere school gtelij'kclijk zouden moeten wor den gedeeld door alle scholen van dezefde soort in dezefde gemeente(l) Het onpractische van het amendement lag er dik op. De minister bleek" het, wat de quacs- tio zelf betreft, geheel eens met clen heer Kooien (R.-K.), die de vrijheid wensch- te om het onderwijs op hcoger peil te bren gen, ook door giften van particulieren, maar anderzijds een maatregel wenschte om unfaire concurrentie tegen te gaan bij middel van aftroggeling van de beste leer krachten, en daarom teen bepaling aanbe val, waarbij het aan bijzondere schoolbe sturen verboden zal zijn, om liooger sala ris uit te koeren, tenzij voor het bezit van acten van bijzonderen aard, bijv. voor godsdienstleer dan die, welke bij Kon. Besluit zijn vastgesteld. De minister verklaarde zich bereid tot het aanbrengen van een artikel van dien aard. De heer Ter Laan bond toen in en nam, hoewel mopperend, zijn amendement maar terug. Eten ander amendement-Ter Laan, be doelende ook de niet^gesubsidieerde bij zondere scholen te onderwerpen aan de bepalingen betreffende bouw en inrichting der gesubsidieerde bijzondere en openbare schoolgebouwen, door den Minister al» overbodig .beschouwd, werd verworpen met 46 ttegen 33 stemmen. De heer L o h m a n verdedigde een amendement 'om, ter wille der gelijkheid, uitdrukkelijk vast te leggen dat ook de openbare onderwijzer zijn bevoegdheid tot het geven van onderwijs kan verliezten we gens het verspreiden van leerlingen, Strij dig met de goede zeden of aansporende tot ongehoorzaamheid aan de wetten des lands. Het werd door den Minister overge nomen. Dit wekte evemvel achterdocht der angstig naar revolutiebtelemmei-ingen speu rende socialisten, die daarom lieten stem men. Hei, artikel werd evenwel aangeno men met 57 tegen 22 stemmen. Een amendement-Ossendorp stelde voor te bepalen da.t de leeftijd van toelating tot dte lagere school, vast te stellen door de Kroon, gehoord den Onderwijsraad, niet lager zal mogen zijn dan 6 jaar en geen leeftijd te doen bepalen voor het verlaten der school (eveneens door de Kroon, ge hoord den Onderwijsraad). De minister verklaarde er niet aan te denken lagter te gaan dan 6 jaar, doch wilde met met ijze ren banden gebonden zijn aan een wette lijk voorschrift, op dit stuk. Waarna de voorsteller, om wille der soepelheid het amendement introk. Donderdagavond komt de interpellatie- van Ravesteijn betreffende het hemt el der diplomatieke betrekkingen met Rusland, aan de orde. KERKNIEUWS. HEI LI C-L AND-STICHTING. Ook de zesde en zevende statie van den „viadolorosa" zijn reeds geheel .gereed ge komen. Het procédé is bakwerk uit Delft. Wat werpen de kleine détails van deze kunstwerken een licht op de Palestijnische gebruiken en oudé Palestijnse he histori sche toestanden. Men moet de kunstwerken in omge ving gezien hebben, liefst onder verklaring, om er een juist idéé van te krijgen. Ze zijn subliem! Weldra zullen daarenboven prachtigte Ingezonden Mededeelingen a 45 cent per regel, Zaterdags 60 cent. Mm Modellen schoenen. 4599 H. A. TIMMERMAN, Hofl.,N. Rijn 46. Tel. 142 Italiaarasche mozaïekwerken de Stichting sieren. Deze zullen alléén reeds een reis waard blijken. De eene mozaiëk wordt geplaatst rondom de woontente des Heeren, de andere in dte loggia tusschen de torens. Vooral de laatste zet de geheeie oude geschiedenis, waar iedereen belang in dtellfc, in zuiver onbesmet historisch licht. Reeds zijn twee priester-gidsen, Iteden van het Gezelschap van Maria, bij den Vicaris gevestigd, om talloos vele bezoe kers rond te leiden en ite verrijken met we tenschap en 'kennis. Over eenige maanden komen er nog twtee bij. Ongeveer tienmaal per dag hebben de bezoekers dan gelegenheid tot een rond gang onder goede geleide. Duizenden en duiztenden van alle gezind ten profilteeren dan ook van de gelegenheid, hier zoo ruimschoots geboden, om zich te verrijken met een kennis, die aan, ieder beschaafd mensch past en zich te ver kwikken en te verheffen aan de kunst', die de fijn besnaai'de harten diep ontroert. Galgotlia is een historische reconstructie, zooals men tevergeefs in geheel de wereld zoekt. In het Nazareth-kapellelje treft men een model van versiering. Reeds van 'honderden deskundigen, zoo als geestelijken als leekten, hoorden wij: „O! als zóó onze kerken eens waren behandel tl." In dat Nazareth-kapelletje geschiedt el- ken morgen dienst, om half 8 en 8 uur. Met Hemelvaart heeft er op de terreinen des middags een openlucht-vergadering plaats, waarbij professor Frenkten het woord zal voeren. Z. D. H. Monseigneur Heylen, Bisschop van Namen en voorzitter der Eucharisti sche Congressen, heeft aangekondigd tus schen 20 en 25 Aug. een bezoek aan de H. Land-St. te brengen. Het bezoek van den Eucharistischen bond uit Haarlems diocees is op 12 A.ug. vastgesteld. Zoo blijkt langer hoe meer, hoe de H.L.S. door wetenschap ten kunst, die op duizen den en duizenden zoo gunstig inwerken een machtig aandeel neemt aan da meer en meer zoo noodzaktelijke volksontwikke ling en verheffing. De invloed der Stichting is m.erkbaar op menschen van de meest verschillende rich tingen én geledingen der maatschappij. De H. Land-St. is in werkelijkheid een middelpunt van r.ationalte veredeling en verheffing aan 't worden. De Nederlandeche cultuur komt mede door hare werken op een hooger en bree der peil te staan. Alle dagbladen en. tijdschriften van betee- kenis erkennen dan ook openhartig: ter gaat van dat werk geestelijke vorming en hervorming uit, al wat goed en schoon en waar is, wordt daar tastbaar gemaakt in fijne lijnen en zoo onder het volk aange wakkerd en talloos vtelen brengt de H. Land-St. iets van het hoogere, dat aan het lage ontvoert, zij is daarom waarlijk een zegen voor onzen tijd. En wat merkwaar dig is: er bestaat geen enkel werk ten al- gemteene nutte, dat zóó wijd zijne wegen 6D poorten voor iedereen gratis open stelt. Dat was ook het motief, waarom in de Staten van Gelderland alle leden bewogen werden, aan de H. L. St. subsidie te ver- leenen, op voorwaarde dat ook het Rijk financieel steunde. Voorzeker zal 'het Rijk in deze zich niet onbetuigd laten. Monseigneur Dom Smets, belast met een Apostolische zending naar Mesopota- mië en Perzie, 'heeft van het bestuur een opdracht, de voor het BijbeLsche Museum der H. Land-Slichting meest belangwek kende voorwerpen aan te schaffen. SPORT. De Sport bedreigd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van een nieu- wte Zondagswet. Dit ontwerp is ook voer de sport van het allergrootste belang. Art. 9 Yan het wefeonlwerp bepaalt het volgende: „Het is verboden op Zondag eenige openbare vermakelijkheden te houden, daaraan deel te nemn of daarvoor gele genheid te verschaffen. Onder openbare vermakelijkheden be grijpt de'ze wet mode alle tentoonstellingen, vertooningön, opvoeringen, uitvoeringen, wedrtrijden en spelen, waartoe, al dan niet ttegen b(Haling, toeschouwers worden toe gelaten. Spelen in de open lucht, die niet het karakter dragen van wedstrijd, waar voor de deelnemers gteenc betaling ontvan gen, noch van de toeschouwers betaling wordt gevorderd, zijn geene openbare ver makelijkheden in den zin der wet. De gemeenteraad kan bij verordening voor de uren na den middag op het verbod van dit artikel ntizonderingen toestaan." „Tel."). Zomersport. In een circulaire schrijft de commissie voor de zomersport van de R. K. Sportver- ceniging Graaf Willem II uit Den Haag: In de laatste jaren ds er een streven van vele voetbal- en gymnastiekvereenigingen om in de zomermaanden, in het z.g. ge sloten voetbalseizoen de lichte athletiek te beoefenen. Wij gaan in dezen den goeden kant uit. Het blijft niet bij eene eenzijdige beoefening der sport, doch wij gaan zoo langzamerhand over tot eene veelzijdige. Het ds nu eenmaal een bekend feit, dat een voetballer, die het spel een weinig kent, niets mooier vindt dan de voetbal sport, en meent, dat voor traaning niets beter is, dan achter den bal te draven. Ook de turners willen wel eens te veel overdrijven met hun brug-, rek- of ring- oefeningen. De athletiek is eene sport, welke niet te veel door voetballers, turnsters en turners beoefend wordt. Langzamerhand komt zij een weinig naar voren, hoewel zij nog steeds niet die plaats inneemt welke haar toekomt. De besturen der beide afdeelingen van de R. K. Sportvereendging Graaf Willem II hebben dat ingezien en het besluit ge nomen in de maanden Mei, Juni en Juli de zomersport te laten beoefenen. Zondag a.s. zal de zomersport beginnen. Athletiek en spel zal er hoofdzakelijk beoefend worden. Dus b.v. alle vormen van springen ver-, hc-óg- polsstok enz.; verschillende worpen discus-, speer-, ko gel; diverse loopen 100 M., duurloop, hor denloop enz. Ook het touwtrekken kan beoefend wor den. Wat spel betreft, zal er korfbal, handbal en veldbal (als voorbereiding voor cricket) enz. enz. gespeeld worden. Wij hebben een zeer uitgebreid pro gramma, zoodat niemand zich zal ver velen. Alle afdeelingen van „Graaf Willem II" doen daaraan mee. Ook kunnen niet-leden tegen betaling van de gewone contributie gedurende die drie maanden deel nemen. De Groen-Zwarten hebben Zondag op hun terrein te Duindigt reeds eenige on derlinge wedstrijden georganiseerd, welke kunnen beschouwd worden als voor-wed strijden van de Zomersport-beoefening. Er hadden een drietal wedstrijden plaats tusschen elftallen van de voetbal- gym- nastiek-afdeeling. De gymnastiekers waren de voetballers over alle linies de baas en wonnen alle drie de wedstrijden. Het eerst kwamen twee ploegen juniores binnen de kalklijnen. De jeugdige gymnastiekers speelden met ;n ongekend, vuur en behaalden een wel verdiende overwinning. Ook in den tweeden wedstrijd, die er aanvankelijk voor de leden der gymnas- tiek-afdeeling onguüstig uitzag, behaalde turners de overwinning. De derde wedstrijd bracht de twee sterk ste ploegen der beide afdeelingen tegen over elkaar. Dadelijk. wa»£* de turners hier in de meerderheid en xwt v. Rooij, de doelver- dediger van het le elftal, in geen enkelen competitie-wedstrijd is overkomen, ge beurde nu; liefst 5 maal moest hij den bal uit de touwen halen. De voetballers scoorden slechts éénmaal tegen. De heer y. d. Heuvel wees bij het uit reiken der persoonlijke prijzen met een kort speechje op het feit dat de gymnas tiek wel degelijk invloed heeft op de voet balsport en wekte de leden op in grooten getale aan de zomersport-beoefening, wel ke Zondag 9 Mei gaat beginnen, deel te nemen. „Msbd.'1 ZWEMMEN. Schoouepringe». Volgtei^ besluit der laatste jaarvergade ring van den Nederlandschen Zwembond zullen voor de kampioenschappen schoon- 'springen 10 verplichte sprongen worden ge vorderd, in twee series te verspringen, waarbij het hoogste punten-aantal beslist bij de toekenning. Deze sprongen zullen die jaar bteE/taan uit: Dames: le serie. Van 1 meter-plank, de sprongen uit de tabel 4, 9, 17 en 20 met loop, 10 zonder loop. 2e serie. Van 3 meter- plank, de sprongen 1 (voorw.), 1 (achterw), 7, 21, 25 allen met loop behalve 1 (aóh- terw.) en 21. Heeren: le serie. Van 1 meter-plank, de sprongen 4, 8, 14 en 24 met' loop, 21 zonder loop. 2e serie. Van 3 meter-plank, de sprongen 6, 11, 18, 28 met loop en 23 zon der loop. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Voc;/. „er: E. Verrfède, burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen wordén gelezen en .onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Het bestuur der Voorschotenschë Bouwver eeniging verzoekt den Raad het woningbouw- voorschot te verhoogen met f 5000 en het ge heeie voorschot dus vast te stellen op f 226000. B. en W. stellen voor aan het verzoek te vol doen. Dit voorstel wordt zonder discussie en stemming door den Raad aangenomen. •Ingekomen is de balans van het Distributie bedrijf over '19)19. Het saldoverlies over 1919 be draagt de respectable som van f 22783.51. B en W. stellen voor deze balans in handerf te stellen van de commissie, die de gemeentereks- ning zal nazien. Wordt aldus besloten. Eenige reclame's tegen den) aanslag in den Hoofdelijken omslag van: Mevrouw Kruis van Dam, J. Boshuizen, de gebroeders van Dorp, J. Duiventak gesteld van ÖA- Jansen worden m handen Een verzoeV- alhier, om ven. J- Verstejen, Caféhouder hol verCTnnitizsr,™ va« <!cn aaj,sl38 v™ adviseur voor de^- en Bte"en' vü0' 9} Leuijemlijk, comm'»»" beiioemen c- lasting, en de ver^jrwaarder van f 2.50. Aldus wordt vasl slellen 011 Thans leest de voo°:n- den heer H. VV. Oveir een schrijven van School in het Dorp, v\ h°°fd der O. L. ontslag als hoofd der sclv.keilde om.. wr\°! het Herhalingsonderwijs. D\n 0"JcrVl',JZ€r IJt het hem spijt, en hij twijfeltorzllter zegf a.' den Raad zal 't spijten dat^f* aa" zich genoodzaakt ziet deze bel^er steeds met grooten ijver en toe4:n2e"' vuld, neer te leggen. Spr. hoopt i2 j1*: vfr" geven moge zijn, nog langen tijl Se~ diende rust te genieten. B. en'W" Raai voor het ontslag eervol te ver-% fö'Tp 1 September 1920, onder dankbetuigif" vele diensten aan de gemeente bewezv00 L Aan mejuffrouw A. J. Stafflen, onder aan de O. L. School aan den Rijndijk, Jiaar verzoek wegens htiweiijk ontslag atv^_ derwijzeres verleend tegen 1 Octobtr 1930. wordt aan Mei. M. E. Marks op 'haar verzt- ontslag verleend als onderwijzeres voor het lie, halingsonderwijs. /Vervolgens leest de voorzitter het praeadvies van B. en W. op het adres van de Christelijke Geheelorrthoudersvereenigingen omtrent adhae- sïebetniiging met het voorstel Rutgers in de Tweede Kamer, inzake plaatselijke keuze, ten einde te 'komen tot de zoogenaamde „drooglegt ging" van Gemeenten, wanneer 3/4 van de be volking dit wenscht. B. en W. adviseeren den Raad geen adhaesie te betuigen met het voor stel Rutgers, doch' aan H. M. de Koningin te ver zoeken, tiet max, der vergunningen te hepaien op 8. Thans zijn er 13 vergunningen, zoodat dan het aantal gjelijdelijk kan dalen. De heer A. van Os is het met het praeadvies van B. en W. niet eens. In het voorstel Rutgers Kunnen de gevoe lens der burgerij op zeer democratische wijze tot zijn recht komen. Spreker stelt voor adhae sie te betuigen aan het voorstel Rutgers. De heer P. van Kooy uit zijne teleurstelling over het le gedeelte van het praeadvies. Het tweede ge deelte heeft sprekers goedkeuring. Reeds 200 Gemeenten, zegt spr., (hebben besloten adhaesie te -betuigen met het voorstel Rutgers. Wanneer .3/4 van de bevolking zich uitspreekt voor ai- scüiaffing der vergunningen, moet men, zegt spr., hiertoe wel overgaan. De heer C. Eg- gink kan ook reet medegaan met het praeadvies van B. en W. Het drankgebruik is eene volks zonde, die vele ellenden medebrengt, die moet worden uitgeroeid. Ook deze spreker wil adhae- ,sie 'betuigem De heer Joh. A. 'Mens is het niet met de vorige sprekers eens. Niet het drank gebruik, doch liet misbruik maken van sterken drank -is zonde. Ook spreker keurt het misbruik ten sterkste af, doch moet men nu, omdat cr zwakkelingen zijn, die misbruik maken, aan alle inwoners het gebruik ontzeggen? Spreker zal stemmeni vóór het voorste! van B. en W. waar mede hij zich wel kan véreenigen. De heer J. F. de Kleermaker informeert, hoe het zal gaan met vergunningen, die door annexatie in deze Ge meente zijn gekomen; ook de heer Diïmisvelcf verklaart het te betreuren,wanneer vergunnings houders, die door annexatie in deze Gemeente zijn gekomen schade zullen lijden in de toe komst. De heer J. Braggaar noemt het drank gebruik een volkskanker en meent dat een pet- soon, die een matig gebruik van drank maakt, gevaarlijker is voor de gemeenschap dan een dronkaard, daar de laatste een afschrikwekkend voorbeeld is. Spr. noemt 'het voorstel Rutgers een stap in de goede richting. 'De voorzitter ver dedigt uitvoerig h£t praeadvies van B. en W. Het droogieggen van eene gemeente, wanneer in naburige gemeenten sterkend drank verkrijg baar is, acht spr. zeer verkeerd, en het houden van een referendum door bet volk over deze zaak keurt spr. af. Wil men een referendum, dan moet men dit ook in andere gevallen doen en dit royaal vastleggen in de grondwet. B. en W. kunneni zich hiermede niet vereenigen. Na^ nog eenigen tijd te hebben gediscussieerd wordt het voorstel van B. en W. in tweeën gesplitst: le. het niel adhaesie betuigen met het voorstel" Rutgers en het 2e het aan H. M. de Koningin te verzoeken maximum der vergunningen te be palen op 8. Vóór het voorstel van B. en W. le gedeelte (geen adhaesie te betuigen) stemmen J. M. van Kempen!, Joh. A. Mens, L. H. van Wissen, W. G. Duinisveld, J. F. de Kleermaeker en A. Ver boon; tegen P. van Kooy; A. van Os, J. Braggaar, C. Eggink en P. J. Bakker. (Dus 6 tegen 5). Het 2ë gedeelte van het voorstel v2„ B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, zoodat het geheeie voorstel vaa B. en W. is aanvaard. Tot leden der commissie tot naziert der ge meenterekening worden gekozen P. J. Bakker, C. Eggink en Job. A. Mens. Tót lid der com missie tot wering van schoolverzuim wordt her kozen C. Eggink. B. en W. stellen den Raad voor den gasprijs vanaf 1 April te bepalen voor de gewone meters op i 0.20 p. kubieke m. en voor de muntmeters op f 0.21 p. kubieke m., daar Leiden den gasprijs met f 0.03 per kubie ke m. heeft verhoogd en het vooruitzicht is dat de prijs wellicht nog meer wordt verhoogd. Zon der discussie wordt het voorstel van B en W. aangenomen. Daarna stellen B. en W. den Raad voor aan den heer G. Iperlaan, den laagsten inschrijver voor het vernieuwen der sluisdeuren te gunnen. Deze werken worden uitgevoerd aan de korte Watering en de Veenwatering voor de som van f 2495. De voorzitter leest het advies van den Ingenieur Paul te Den Haag, adviseerende deze werkzaamheden aan» den laagsten in schrijver te gunnen. De heer Joh. A. Mens vraagt of de gemeente ook eene deskundige zal raadplegen, wanneer het Hoogheemraadschap van Rijnland' de gemeente verplicht nog meer dere werkzaamheden' dan beschreven zijn, Ie doen verrichten, daar spr. huiverig :s voor de allecirheerschappij van Rijnland. De voorz 'icr zegt dat de ingenieur Paul voor de gemeends in deze zaak zijn adviezen zal uitbrengen, waar a het voorstel van B. en W. wordt aangekomen met algemeene stemmen. Bij de rondvraag vraagt de heer C. Egg 'ik of de gemeentegebouwen voor de brandverze kering verhoogd zijn met het .oqg op de dure tijdent, wat door den voorzitter bevestigend wordt bantwoord. Vervolgens vraagt spr. een bergplaats te maker* voor het vuil in het Barge.-

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2