S)e ScidAelie (Bou/ïartf fuTfTnuuuT itgez. Zon» en Feestd. n Ah VUt e,kCn Ni vooruitbetaling. De Abonnementsprijs b-f2.25 p. kwartaal; bij «oor Leiden 17 ct. p. f 2.40 p. kwartaal.Franco onze ageDten 18 ct. p. \t-t Geïllustreerd Zondags» p. post 1-./0 p. kwartaêrcrijgbaar tegen betaling blad is voor de Abonrjruitbetaling. Afzondcrlyko van iu ct. p. kwartaal, jjtrecrd Zondagsblad 8 cent, nummers 5 ct., met G 11e Jaargang.' WOENSDAG 5 MEI 1920. BureauSTEENSCHUUR tS - LEIDEN. latere. Telefoon 935. No. 3206 Postbus 11' De advertentieprijs bedraagt 2VJ> cent per regel voor gewone ad verten liën; Zaterdags öOcenl per regel Stoor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop oa verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Dit nummer be'14 uit twee bladen H. H. /"deel houders. P£ JA/!iJKSCHE ALGEREENE VERGADF1"3 za' g^ouden wor den wNSDAG 19 MEI l92°- (jesoormiddags te 10 uur in V.ERZCRG (Stationsweg). DE PRESIDENT-COMMISSARIS, d i rVinst- en Verliesrekening liggen iede- rkdag van 10 tot 4 uur, teu kantore jler ennootschap, voor H. H. Aancleelhou» der-ei inzage. DE POLEN IN OPPER-SILEZÏë. Hevige agitatie der Polen om zicli In Opper-Silezië op te dringen. De Poolsclie propaganda lokte reeds incidenten uit. OVERZICHT. Na Frankrijk, en Duitsclilatid wordt de aandacht thans weer getrokken naar Po ten, waar zich een heftige agitatie open- haart ten opzichte van Opper-Silezië. Het „Vad." schrijft hieromtrent: De toestand in Opper-Silezie wordt Bleeds erger en de opwinding zoowel bij Polen als bij Duitschers neemt voortdu rend toe. De Poolsclie vertegenwoordiger bij de oommissie voor het referendum en •het Poolsche consulaat hebben Oppeln ver laten. Slechts onder bescherming van de IFranscbe troepen gelukte het liun, onge hinderd door de dreigende menigte heen te komen. In verschillende deelen van de stad kwam het tot bloedige botsingen. De Poolsche propaganda in Opper-Silezië roert zich volgens de „Deutsche Allgemei- ne Zeitu'ng" weer zeer geducht en neemt (verontrustende vormen aan. Zoo is o. a> te Breslau een bijeenkomst van Opper- Silezische Polen gehouden, waar men ten gevolge van de ontevredenheid over de .veiligheidspolitie de oprichting van een Poolsche militie bepleitte. Officieel zou deze militie uit bewoners van Opper-Sile zië en Polen bestaan, doch bij de bespre kingen bleek duidelijk, dat men slechts een korps van onverdachte Poolsche be ambten wenschte. Ook is de propaganda yoor de stemming duchtig in de weer. Zoo worden o. a. slechts levensmiddelen be loofd aan die Duitschers, die het bewijs zullen kunnen leveren, dat zij voor Polen hebben gestemd. Ook te Beuthen zijn op stootjes voorgekomen. Enkele personen, die gearresteerd werden, doch wier von nis in verband met de staking niet gewe zen werd, eischtcn, dat weer da Duitsche rechtspraak zou worden ingevoerd en toen hieraan geen gevolg werd gegeven, ver nielden zij alles wat in hun cellen was en losten zelfs schoten uit de vensters. Het gelukte de veiligheidspolitie de orde. te h erstellen, doch intusschen verzamelde zich een groote menigte, waaronder vele Polen, die spoedig een dreigende houding aannamen. In den namiddag werd de ge vangenis door een Fransclie wacht bezet. Duitschland, De rust in het land. Uit Berlijn wordt door H. N, gemeld: IW'at de openbare veiligheid in het rijk en te Berlijn in het bijzonder betreft, is men •ter bevoegder plaatse van meening, dat er oji het oogenblik geen aanleiding tot ver ontrusting bestaat cn dat er geen gevaar is voor een nieuwen staatsgreep. Men is van. op vatting, dat thans in breede kringen tie overtuiging is doorgedrongen, dat de grenzen voor de mogelijkheid van een mi litairen staatsgreep zeer beperkt zijn, wat ook bewezen is door het mislukken van den staatsgreep van Kapp. De brigade van Döberitz, welke door het rijksministerie van verdediging onder be vel van kolonel Reinliardt is geplaatst, kan thans als slagvaardig worden be schouwd. Het rijksministerie van weerbaarheid heeft Maand.'g een bevel uitgevaardigd, dat herstel van een grondwettelijken toe stand ten zuidien van de Roer, oostelijk van het thans door de troepen bezette Dus- seldorper gebied, onder verantwoordelijk heid van de burgerlijke autoriteiten moet plaats hebben. Troepen van de rijksvveer töogen in dit gebied niet gebruikt worden. De vermindering van het aantal troepen tot 20 bataljons, 10 eskadrons en 2 batte rijen in de onzijdige zone moet zoo spoe dig mogelijk worden uitgevoerd. Frankrijk. De staking bij de spoorwegen en in de havc-ns. Op de spoorwegen is de dienst algemeen Verbeterd. Op het staatsnet is de toestand, welke eerst erger was, plotseling verbeterd door terugkoming van personeel. Op het Noorder- en het Oostemet bliift alles uit stekend loop en cn op het net van Elzas- kotharingen is de dienst normaal. Op de andere netten worden verbeteringen in den treindienst gemeld en wat de havens betreft schijnt er verwarring te heerschen bij de stakers. Sommige afdeelingen hoib- ben het werk neergelegd, anderen hebben (leen besluit genomen en weer andere bobben aan het hevel der C. G. T. gehoor zaamd. Bij de mijnwerkers is het net zoo Geteld. Die van het Zuiden hebben de •cliachfcen verlaten. Aan de Loire is giste-, ren bevel tot staking gegeven. lu bei Noorden zal. heden een congres worden gehouden. De staking der zeelieden en dokwerkers is algemeen te Marseille, Bordeaux en Havre meldt Reuter uit Parijs. De spoorwegstaking is aan het verminderen. In geheel Frankrijk ontwikkelt zich een kractitige beweging tegen de staking. De regeering laat de voornaamste agitators in hechtenis nemen. Alleen de mijnwer kers in het Zuiden van Frankrijk gaven gehoor aan het stakingsbeyel der C. G. T, Italië. De stakingsonlusten. Volgens het „Giornale d'Italki" zijn er bij de betoogingen te Bagnara, Paola en Pola verscheiden personen gedood en ge wond. In de provincie Padua beeft dé landbouwstaking tot ernstige incidenten geleid. Te Biagenza (Adige) werd een per soon gedood en verscheiden gewond. In Sandagatu zijn verscheidene socialisten de kerk binnengedrongen. Er vielen verschei den gewonden. Nitti eu de Katholieke fractie. De „Msbd." schrijft: Uit Rome wordt gemeld, dat de positie van het kabinet Nitti zeer wankel is. In parlementaire kringen schijnt men thans beslist van plan te zijn de tegenwoordige regeering ten val te -brengen. De oorzaak zou o. a. zijn de te groote toegeeflijkheid der regee ring tegenover de sociaal-democraten en anderzijds de te San Remo -gevolgde poli tiek. Men zal intusschen pogen, voor de lier- opening der Kamer, met de Joego-Slaven tot een overeenstemming te komen. Het „Giornale d'Italia" heeft een heftig artikel over de politiek van Nitti. Het blad zegt, dat Nitti over de geheele linie de nederlaag leed. Geen enkel van de vraag stukken, voor Italië van belang, is te San Remo opgelost overeenkomstig de deside rata van liet Italiaansclie volk. Intusschen spreekt men in politieke kringen, vooral sinds het besluit van de partito populare, geen enkele regeering te steunen, die niet het minimum-program der partij erkent we maakten van dit 'besluit reeds melding van een aan staande regeering LuzzattiMeda. Meda is, zooals men weet, een der lei ders van de katholieke partij. Amerika. Tegen tie hooge prijzen. Een van de grootste warenhuizen té Netw-York heeft geadverteerd, dat de direc tie'wen poging wilde doen om een einde te maken aan do onzinnige hooge prijzen. Daaarom wordt de voorraad goederen, die geschat is op een waarde van 20 millioen dollar, aangeboden tegen een verkoops prijs, die met niet, m.nder dan 20 per. wordt verminderd. Van dezen verkoop worden alleen uitgesloten, die goederen, die onder vigeur der beperkende bepalin gen in den oorlogstijd zijn aangekocht; de waarde van dezen voorraad wordt geschat op ongeveer 500.000 dollaar. Het grootste deel der aanwezige voorraden zal dus te gen den aangekondigden verminderden prijs (worden verkocht. l)te directie maakt be kend, dat zij alleen tot dezen maatregel wordt gedreven door een gevoel van plicht, dat gewekt is door de rapporten van de re- geeringsinispedteurs, die hebben medege deeld, dat de .prijzen nog sHeteds eene nei ging tot stijgen vertoonen. Buitenlandsche Berichten. Nog een moderne blauwbaard. Uit New-York wordt aan de Fransche bladen bericht, dat men te Los Angelos iv Californië een modernen Blauwbaard heeft gearresteerd, wiens wandaden die, welke den beruchben Landru worden toegeschre ven, nog zouden overtreffen. Door de politie werd een zekere James Huirt gearresteerd, die 25 maal is ge trouwd en zeven van zijne vrouwen heeft vermoord, terwijl men omtrent het lot van de andere in onzekerheid verkeert. Huirt heeft bekend. Hij beweert, dat een onweerstaanbare kracht hem ertoe dwong telkens opnieuw te huwen en vervolgens zijn vrouw te doodon. Hij bekende twee zijner vrouwen te hebben vermoord, en een andere tijdens een hengeluitstapje in het water te hebben geworpen. Hij zegt zich deze misdaden te herinneren, maar het juiste aantal zijner vrouwen te hebben vergeten en ook hetgeen hij met haar heeft gedaan. De politie stelt een onderzoek in om de gegevens van de misdaden te controlee- ren. „Tel." Op het laatste oogenblik gered. Donderdag zouden in de Sing Sing-ge- vangenis {New-York) vier mannen worden ter dood gebracht, omdat zij in 1918 te Nevv- York een moord hadden gepleegd. Er was tegen de voltrekking van dit vonnis heel iwat verzet geweest van den kant van het publiek, want de daad was slechts door één van de vier gepleegd. Er was n.l. slechts één schot gelóst en men wist niet door wion van de vier. Een paar uur .voordat de voltrekking zou plaats hébbon, liet een der vier, Jo- soph Milano, den bewaker roepen, en leg de een volledige bekentenis af. Hij zelf was de dader, en ook de eenige eigenlijke schuldige. Twee van t':i drie anderen wa ren v erstandelijk-imnderwaardige lieden, die geheel onder zijn invloed stonden en willoos aan zijn leiding gehoorzaamden. De vierde liad met d§ zaak heelemaal niets te maken gehatl» De directeur van de gevangenis was zoo getroffen over wat hem werd meegedeeld, dat hij hét Opperste Gerechtshof van derï staat New York optelefoneerde om het op de hoogte te brengen. Een der rechters belde den gouverneur van den Staat op, en deze gelaste één uur vóór hot fatale oogenblik, dat de voltrekking van het von nis voor twee weken moest worden opge schort. Drie van de vier ontgaan nu vast den electrischen stoel. „N. R. Ct." Waardeering. Te Covington in Kentucky werd on langs aan den burgemeester Donnelly ver zocht een der stadslokalen af te staan aan een zekeren Jackson, die een anti-katho lieke lezing zou houden over zoogenaam de ergelijke toestanden in het gesticht van de zusters van den Goeden Herder. De burgemeester vroeg inlichtingen aan den inspecteur van dergelijke gestichten, een vrijmetselaar, die echter geen woorden genoeg van lof over de zusters wist te siareken. Jackson kreeg het stadsgebouw niet en ook geen andere zaal. Door een bont verongelukt. Op een wielerbaan te Berlijn is Zondag een motorrijder verongelukt, doordat een dame liaar bont van de balustrade naar berieden liet vallen, juist toen'de renner pa: eerde. Het bont geraakte verward in het wiel van diens motorfiets, met het on gelukkig gevolg, dat de man kwam te vallen en gedood werd, terwijl verschil lende andere rijders en personen uit het publiek gewond werden. Kind doodgeschoten. Naar de „Allcnsteiner Zeitung" meldt, is Zaterdagavond een automobiel, be stuurd door een Franschen chauffeur, buiten Berlijn in de richting naar Warten- burg tegen een boom gereden en in een sloot terecht gekomen. De inzittenden, die er uit werden geslingerd, maakten zich zoo zenuwachtig, dat een hunner tenge volge van liet opdringen van nieuws gierige kinderen een revolver trok en een 13-jarigen schoolknaap neerschoot. Het gezelschap werd op bevel van de interge- allieerde commissie in hechtenis genomen Strooptochten van Bedoeinen. Zondag hebben Bedoeinen een stroop tocht gedaan in Jericlio. Er werden -48 stuks vee weggevoerd. De Bedoeinen ont snapten in de richting van Nebi Musa. Zij werden door troepen achtervolgd. Een moord van spartaciërs. Graaf Westerholt, wiens kasteel Sitlïén bij Dortmund bij- de jon~ de -onlusten door het roode leger geheel verwoest en ge plunderd is, heeft men Zondagnacht in zijn bosschen bij Haltem vermoord ge vonden. Die moord wekt groote beroering. Vol gens een part. ber. aan de „N. R. Ct." i3 het aan geen twijfel onderhevig, of de graaf is vermoord door de spartaciërs, welke zijn getuigenis vreesden nopens de verwoesting van zijn kasteel en de ernsti ge mishandeling van zijn vrouw. Man en vrouw waren Zondagmiddag gaan wan delen. Na een uur was de gravin, die ver moeid was, naar huis teruggekeerd. Haar man had beloofd haar spoedig te zullen volgen. Toen hij 's avonds om 11 uur nog •niet thuis was, is zijn personeel hem gaan zoeken. Het spoor van den graaf, die aan een been mank was, viel gemakkelijk te volgen. Mien ontdekte ook liet spoor van vijf andere mannen, van wie drie korten tijd een anderen weg waren ingeslagen. De sporen van den graaf en de twee overigen liepen in de richting van Haltem. Even voor die plaats is de graaf neergeschoten. Ook was de graaf aan het achterhoofd ge wond dcor een slag met een scherp voor werp. Reeds de vorige week was hij ge waarschuwd, dat de spartaciërs een prijs van 20,000 mark op zijn hoofd gesteld had den. Het onderzoek is in vollen gang. Er zijn dadelijk enkele lieden gearresteerd, die echter weer in vrijheid moesten wor den gesteld. In verhand met dezen moord wordt neg gemeld, dat hij de laatste onlusten de rijksweer verscheidene roode gardisten had gearresteerd, die het slot van den graaf hadden geplunderd. Eenigen van hén werden door het landgerecht ter dood ver oordeeld. Uit wraak hebben nu de spar- tacisten den graaf doodgeschoten en wel, naar gebleken is, met dum-dumkogels. Mijnoniploffing. Bij de gasontploffing in de Wilhelm II- mijn te Zwickau, waarvan wij dezer dagen melding maakten, zijn 92 mijnwerkers door gasverstikking om het leven geko men. Bierstaking. De pas opgerichte vereeniging van café houders in Munsterland heeft op een ver gadering in Fürstenhof, die door 350 le den hezoclvt was, heslóten over tc gaan tot een bierstaking als protest tegen de ver- liooging van den bierprijs met 100 pet., welke door de brouwerijen was afgekon digd. Een wereldbeurs in Parijs. 'Geruimcn tijd reeds beslaan or plan nen om in Parijs een reusachtig1 giroot beursgebouw voor industrieën van el- ken aardi en uit aülc landen in to rich ten. Deizo plannen ihebbon thans vas ten vorm aangenomen en de. „New Yorlc Herald" meldt de volgende bijzonderhe den omtrent het geprojecteerde ge bouw. Het grondvlak zal zes maal zoo groot zijn ais de Place de la Concorde te Pa rijs. niet minder dan 51G.000 vierkanten voel. Iedere industrie ter wereld zai v'ereenigTd zijn in het gebouw, dat men totj bel voornaamste handelscentrum van Parijs zal maken. Het zal den naam djragon van Paris Marché diu Monde. Men vernacht, koopers uit alle deelen der wereld- Het doel van do geheele onderneming is. koopers en verkoopers op één punt bijeen te brengen zoodat de grootste zaken met een minimum van tijd. kosten en ongerief kunnen worden afgesloten. Hel gebouw wordt opgericht aan den Quay de Passy. bij het Trocad'éro, tien minuten van het hartje van Parijs. Er zal ruimte gereserveerd worden voor de bureaux van spoorweg1-, scheepvaart en verzekeringsmaatschappijen en voor advocaten van alle nationaliteiten. Ook zulcn er douane-kantoren komen en tolken en stenografen voor alle talen. Buitenlandsche consuls en vertegen woordigers van de voornaamste banken in Frankrijk en elders zullen zich even eens h'iier kunnen vestigen. De kosten van het. gebouw zuilen meer dan 150 millioen francs bedragen. Het zal zes verdiepingen hoog zijn. een fronlbreedle van 850 voet en een •diepte van ongeveer 000 voet hebben. Er komen 5000 toonk'amers van elk vijf tien vlerkanten meter in'. „Ct." BINf^ENLAflD. Een wetsontwerp om een crediet van 31/2 millioen gulden toe te staan tot steun van hulpbehoevende boomkweekers, groen» tedrogers en -zouters zal eerlang de Twee de Kamer hereiken. De minister van Arbeid zal voorloopig geen wettelijke voorziening treffen tegen ontduiking van bepalingen cp den ar beidsduur in collectieve arbeidscontracten. Van Regeeringswege wordt de mogelijk heid onderzocht om de Arbeidsbeurzen meer bemiddelend te doen optreden voor plaatsing van buitenlandsche arbeiders. Door den minister van Arbeid wordt een commissio benoemd ter beraming van maatregelen ter voorziening in een tekort aan vaklieden voor den woningbouw. STEUN VCOR DE KWEEKERS ENZ. Door de leden van de Tweede Kamer de heeren Dresselhuys, Rink, Teens tra, v. Rijckevorsel, Rugge, Zijtótra, Engels en De Groot werd gisteren een bezoek gebracht aan de ministers van Landbouw en van Fi nanciën teneinde" op ltöïpverleening aan" te dringte.n van de in moeilijkheden verke rende bona fide kweekers, die bij de ver duurzaming van hun groenten in schul den zijn genaaklt) en thans dreigten onder- te gaan. Beide ministers zegden welwillende over weging van de door de Kamerleden vooi- gestelde oplossingen toe. Het bleek, dat feen wetsontwerp strekkende om naast de hulpbehoevende hoomkwee'kers ook de groentendrogers en- zouters door crediet te helpen en wel tot een gezamenlijk be drag van drie en een 'half millioen gulden eerlang de Kamer zal bereikten. Daar naast werd echter aangedrongen, op steun door het schenken van een bedrag in eens aan die kleine kweekens, die door een cre- ditetregeling niet zouden worden gebaat. De ministers verklaarden, ook dilt denk beeld in beginsel sympathiek te vinden en zonder reeds thans toezegging te kunnen doen ook omtrent deze regeling ernstig te overleggen. Bepalingen nopens den arfeeidstfluur. In het antwoord van den minister van Arbeid op de vragen van het Eteriste Kamer lid den heer Polak inzake de wenschelijk- heid van wettelijke maatregelen tegen het zich onttrekken nu aan de bepalingen no pens den arbeidsduur in collectieve ar beidsovereenkomsten, straks aan desbe treffende wettelijke voorschriften, wordt o.m. liet volg'ende medegedeeld: Bij gebreke van een bedrijfstelling is sta tistisch niét aan lie toonen, of, en zoo ja, in hoever, thans een buitengewone toeneming van het aantal kleinbedrijven plaats heeft. Wel mag op grond van het aantal in 1919 verleende Hind era is wetsvergunn i ngeno.m. voor kleine bakkerijen, worden aangteno- men, dat in dat jaar belangrijk meer kleine bedrijven zijn gesticht dan in de voorafgaande jaren. De oorzaak hiervan moet echter goeddeels worden gezocht in het uitstellen dor oprichting gedurende den oorlogstijd. Dat ambachtslieden, als timmerlieden, schilders e.d., zich in mteordero mate dan vóór den oorlog als zelfstandigo onderne mers vestigen, is den minister niet geble ken. Evenals vroeger, doel dat verschijnsel zich echter thans wel veelvuldig voor bij sigarenmakers en 'kleermakersgtezellen. deels alis gevolg van bijzondere vaktoestan den van tijdelijken aard, nicit zelden in tusschen ook met hel oogmerk, om te con- curreeren met patroons, die door collectie ve arbeidsovereenkomsten aan bepaalde, op een wekelijhschen arbeidsduur van 48 of 45 uur gebaseerde, loontarLeven zijn ge bonden. Van een neiging bij werkgevers, om met hun arbeiders in werkelijkheid of in schijn coöpera'tief te gaan samenwerken, is zoc» nu een dan ghbleken. Het tot deelgenoot maken berttreft vooral zoons er. naaste ver wanten van den ondernemer. De bedoeling schijnt daarbij vaker, om inwonende kin deren e.d huiten de verplichte invalidi teitsverzekering te houden, dan wel om aan conti aciueele of wettelijke bepalingten betreffende den arbeidsduur te ontkomen. Ondèr meer, teneinde te beletten, dar arbeiders, door zich met elkander of met Jiet bedrijfshpofd te associebren, aan de bepalingen, dio de Arbeidswet! 1919 vooU den arbeid in loondienst stelt, onttrokken worden, is in die wet het voorschrift van arlt. 94 opgenomen. Volgens dit artikel moet in ondernemingen, waar twee of meer personen voor gezamenlijke rekening of coöperatief arbeid verrichten, één per soon worden aangewezen, die als hoofd of bestuurder voor de naleving van de voor schriften der wet aansprakelijk is. De overige in zoodanige ondernemingen! werkzame personen worden als arbeiders beschouwd. Wat betreft do ontduiking van bepalin gen op den arbeidsduur in collectieve ar beidscontracten is de minister van oor deel, dat bet voorloopig niet op zijn weg ligffl daartegen wettelijke voorzieningen voor te stellen. Vreemde Arbeiders. In een nader antwoord op do vragen van het Tweede Kamerlid den heer Abr. Staal man, betreffende de vestiging in ons land en do plaatsing van vreemde arbeidere door bemiddeling van de arbeidsbeurzen, deelen do ministers van Buiten! an disc he Zakten en van Arbeid mede, dat er hier te lande inderdaad geklaagd wordt- over een tékort aan verschillende categorieën van vaklieden voor den "woningbouw (metse laars en timmerlieden). Mét: hel oog daar op wordt door den minister van Arbeid eon speciale commissie benoemd, ter bera ming van maatregelen om in een tekorl zoo goed mogelijk te voorzien. In die com» missie zitten o.a. ook vertegenwoordigers van de werkgevens en van do arbeiders. Wat den scheepsbouw betreft, wordt even eens een tekoii aan geschoolde vakarbei ders aanwezig geacht. Bovendien is gebie- kten, dat ook nog andere takken van in dustrie met gebrek aan vaklieden -te kam pen hebben. Het ligt in liet voornemen, to la'len nagaan, in hoeverre de formaliteiten die buitenlandsche vakarbeiders bij hun komst naar Nederland hebben te vervullen, nog kunnen worden bekort, zonder dat 'het landsbelang daardoor wordt geschaad. In hoeverre het mogelijk zal zijn, d Ji' de arbeidsbeurzen meer dan tot dusverre haar bemiddeling kunnen vcrleenen voor dte plaatsing van buitenlandsche arbeidskrach ten, maakt een punt van onderzoek uilt. Gustaaf van Kalcken. f Te Haarlem is overleden de heer Gus taaf van Kalcken, in binnen- en"buiténland bekend als edelsmid. Hij vervaardigdo vooral kerksieraden. Wijnkoop in de ban. Volgens een door de „Prov. Noordbr. cn 's-Hortogenbossche Courant" opgevungm draadloos telegram is door liet uitvoerend comité van de Communistische Interna tionale te Moskou eenstemmig besloten het mandaat van liet bureau te Amster dam voor geëindigd te verklaren. (Men weet, uit de ontlui H ingen van het Hbl., dat dit bureau kortelings is opgericht orn de bolsjewistische propaganda van hier uit word genomen omdat het bureau to uit over de wereld te voeren). Dit besluit werd genomen omdat het bureau le Amsterdam een aan de verhouding van het uitvoerend comité tegenovergesteld standpunt inneemt. Een teeken des tijds. In een gemeentte in Zuid-Holland, znd schrijft hét „Vad.", waar de Raad bijeen was om salarisverhoogingen' vast te stel len, werd, na het tractemenit van den veld wachter, dat op 1800 was bepaald, dal den burgemeester gtebracht op ƒ1850.—. Kustlicftt to Noordwijk. Op vragen van dén heer ter Hall bdtref- fende de oprichting van een kustlicht to Noordwijk aan Zee, heeft de heer Pop, minister van Marine a.i. gteantwoord, daö in het jaar 1914 het voornemen was opge vat voor de oprichting van een kustlicht Ite Noordwijk aan Zee liet noodige te ver lichten; de tijdsomstandigheden, welke 't gevolg waren van den oorlog, hebben tot nu toe belet aan daJt. voornemen gevolg te geven; bij de samenstelling der Marine- begrooting voor het dienstjaar 1921 zullen dte gelden, benoodigd voor de oprichting van het lichlt, worden uitgetrokken. Het R.-'K. Defervsie-Ra(pport. In het Centrum bepleit de boer J. Zwet sloot om de behandeling van hét Defensie- rapport nog niet le doen plaats hebben op de eerstvolgende vergadering van den Algo- meenen Bond, wegens gtebrek aan tijd om voor dien de kiezers hun meening daarom trent! te laten uitspreken. Dr. Loviuk. Er gaan geruchten, dat het ambt van Commissaris-Generaal voor de Landbouw productie binnenkort zal worden opge heven. Dr. Lovink, de oud-Directeur-Generaal van den Landbouw zoowel hier te'lando als in Nederlandsch-Indië, die op dit oogenblik bovenbedoeld ambt bekleedt» wordt dan ontheven van zijn functie, die hij met zooveel toewijding en zooveel suc ces heeft vervuld, 't Is te hopen, dat dozë belangrijke figuur voor den regeerings- arbeid behouden zal blijven on dat hem opnieuw een ambt zal worden toever trouwd, dat evenredig is aan zijn grootg werkkracht en onvermoeiden werklust. De oorlogswinstbelasfiny. Naar wij vernemen is het advies van de commissie uit de Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën, onder voor zitterschap van Mr. Kolkman, voor do. voorbereiding van een tweede ftttkeerinfig uit de oorlogswiinstbelasting a'an de ge meenten thans binnen zeer korten tijd to verwachten, waarna de onverwijlde indiei ning van een daartoe strekkend welsoivto werp kan worden tegemoet gezien.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1