BINNENLAND. pit Had verschijnt eiken dag, ultgez. Zon- en Feestd, Pc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 17 ct. p. week, f2.£5 p. kwartaal; bij onze ageDten 18 ct.'p. weck, f 2.40 p. kwartaal. Franco p. post f2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling Tan 40 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlyko pummersö ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. v 11e Jaargang.' Bureau STEENSCHUUR 15 DINSDAG 4 MEI 1920. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 32Q5 Postbus 11' De advertentieprijs bedraagt 221/2 cent per regel voor gewone advertentiënZaterdags 30cent per regel Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur én verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden BUITENLAND. DE POLEN ZIJN KIEF BINNEN- GETROKKEN. PE SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK HEEFT WEINIG NADEELIGE GEVOLGEN. België. p: "?r" Bloemententoonstelling. ,Te 'Antwerpen is Zondag een internatio nale bloemententoonstelling geopend, waaraan Engeland, Italië, België en Ne derland deelnemen. Hongarije. 1-Me*da)g kalm verloopen. In tegenstelling met den len Mei van liet vorige jaar, toen in Hongarije het communisme nog rond woedde en voor den len Mei de heele hoofdstad in rep en roer werd gebracht, verliep de le Mei in voor- beeldelooze rust en orde. Noch te Boedapest, noch in geheel Hon garije is er iets voorgevallen, niettegen staande den moeilijken economische®, toe stand en de gedrukte stemming, welke, in afwachting op het overhandigen van de vredesvoorwaarden op de gteheele bevol king en op alle arbeiders rust. Tsjecho-Slowakije. Poging tot desertatie. Naar het blad „Uj Bazarda" meldt, wil den de Slowaaksche manschappen van het 'te Nagy Berezna gelegerde Tsjechische infanterie-regiment deserteeren. Hun plan werd echter verraden en op den voor de ontvluchting bepaalden dag werd hun ika- eerne door ongeveer 3000 Tsjechische gen darmen en le gionairen omsingeld. De Slo- waken bonden den strijd aan, met het ge volg, dat er verscheidene van hen werden gedood en gewond. Ten slotte moesten zij voor de overmacht zwichten. Ongeveer 200 Slowaaksche soldaten werden daarop ge vangen genomen en naar Czap overge bracht; 80 wisten er evenwel bij het in stappen van den trein te ontkomen. Frankrijk. Het aantal gewonde politie-agenten te Parijs. Volgens de laatste opgave bedraagt het aantal ernstig gewonde politieagenten bij ide manifestaties op 1 Mei zes, die in het ziekenhuis worden verpleegd; 38 agenten werden minder ernstig gewond, doch kun nen hun werk niet verrichten; 87 agenten eijn lichtgewond en kunnen dienst blijven doen. Het totaal aantal gewonde agenten bedraagt 131. Drie burgers zijn gedood; zes liggen er in ernstigen toestand in de Pa- fijsche ziekenhuizen. ■Er zijn 66 personen in arrest gesteld. Er zullen vervolgingen worden ingesteld liegen de leiders. Be invloed der staking. Noch te Parijs, noch in de provincie heeft de afgekondigde staking der spoor wegarbeiders ernstige gevolgen gehad voor den economischen toestand van het land. De mijnwerkers weigeren eich bij de stakingsbeweging aan te sluiten. De steenkoolvoorraad van het land bedraagt 3,535,000 ton, welke reserve voldoende ia ivoor 17 dagen. Rusland. Scheuring in de communistische partij? ,,Dagens Nyheter" verneemt uit Moskou, Üat het-in de communistische centrale commissie tot ©en volledige scheuring ge komen is. Er moeten zich twee groepen hebben gevormd, de eene, onder leiding Van Lenin en Trotsky, zou tot concessies geneigd zijn en de overtuiging zijn toege daan, dat het tegenwoordige stelsel vol doende is de communistische denkbeelden in het buitenland te verbreiden, terwijl de andere wil vasthouden aan het zuivere colnmunisme. Amnestie. Ter gelegenheid van den eersten Mei heeft de sovjetregeering eene algemeen© amnestie afgekondigd, uitgezonderd voor de contra-revolutionnairen,, bandieten, dieven en bijzonder gevaarlijke speculan ten. De amnestie bestaat in volledige vrij lating. Een leerzame 1 Mei-Boodschap, Bij gelegenheid van den 1 Mei-dag heeft de Russische regeering door middel van het draadloos station te Moskou een boodschap" de wereld ingezonden, waar in gezegd wordt: „Laat ons er aan denken, clat arbeid de grondslag is van het leven. Een zorgeloos, geen verantwoordelijkheid bezittend werk man is thans de ergste vijand van den socialistischen staat, gelijk staand met den man uit het Evangelie, die zijn talenten begroef. Hij, die zijn tijd in de werkplaats ver spilt, of zich met zaken, die buiten zijn werk liggen moeit, of om duidelijker te «preken, tijdens zijn werktijd zijn ar beid in den steek laat is de vijand van het socialistische Rusland en vernietigt de toekomst van het land." „Msb." De moordenaar van den tsaar. H. N. meldt uit Warschau: De man, die indertijd het (bevel tot het vermoorden van den tsaar heeft gekregen, Posrednicki, en ciite naderhand tot de. geheime politie en als zoodanig ook fcn Lodz werkzaam was, is door de Poolsche regeering uitge leverd. Aan de grens werd hij door een troep bolsjewiki opgewacht, die «hem on der beschuldiging van hoogverraad aan stonds hebben gefusilleerd. Polen. Het offensïof tegen de bolsjewiki. Y Kief ingenomen. Volgens een officieel Poolsch commu niqué hebben de Poolsche troepen Mohilef (aan den D-nestr) genomen. Het 12e bols jewistische leger is vrijwel geheel vernie tigd; het overschot vlucht naar het Z.O. Er werden 15,000 gevangenen gemaft en een belangrijk oorlogsmateriaal genomen. Volgens een bericht van de „Associated Press" uit Warschau zijn de Polen den £en dezer K-iëf binnengerukt. Italië. De Duitsche gezant bij bet Valkaan. Von Bergen, de Duitsche gezant bij het- Vaticaan, heeft den Paus zijn geloofsbrie- vefi overhandigd en verzekerde namens de Duitsche regeering, dat deze de pogin gen van den Paus, om de wereld in ge- meenschappelijkcn arbeid te vereenigen en het beginsel van het recht te laten gel den, loyaal zal ondersteunen. Botsingen. Bij een botsing tusschen anarchisten en de politie zoo seint Reuter d.d. 1 Mei uit Turijn zijn agenten door de Ontploffing van een bom gewond. Zij schoten op de betoogers; van wie er twee gedood en 30 gewejnd werden. In Pola vielen de betoogers de soldaten aan, die hun vuur beantwoordden. Een officier werd gedood. Een der betoogers is gedood, terwijl 30 gekwetst werden. Behalve te Turijn is het ook te Syracuse tot botsingen gekomen tusschen boeren en soldaten, drie dezer laatsten zijn gewond. Spanje. Botsingen. Tijdens een manifestatie te Madrid, waaraan 20,000 personen deelnamen, wer den uit een huis een aantal schoten ge lost, waardoor 9 personen werden gewond. In Bilbao vond een straatschermutseling plaats, waarin 1 doode viel. In Valencia poogden 300 syndicalisten een manifesta tie tegen de interventie der entente in Rusland te beginnen. Terwijl zij de kreet: Leve Rusland! aanhieven, kwam het tot een conflict waarin ongeveer 200 schoten werden gewisseld. 2 manifestanten en 3 politiemannen werden getroffen; in het geheel hebben 65 arrestaties in Valencia plaats ghad. Buitenlandsche Berichten. Hevige Brand, Te Troyes is een ververij en pettenfa- briek door brand vernield. De schade is aanzienlijk. Eten tiental burgers en brand wachten zijn gewond. Ongeveer twintig soldaten zijn half gestikt door de gassen van chloor en zoutzuur. Een ongeluk of fiiet? De Libre Belgique" meldt, dat in mili taire kringen te Brussel het gerucht de ronde, doet, dat een ernstig ongeluk heeft plaats gevonden in het kamp van Bever- loo, bij <een schietoefening met een ma chinegeweer. De verkeerd genchtemitrail- leuse zou gevuurd hebben in een voor den aanval opgestelde compagnie, waardoor één officier en vijf manschappen gedood on 'een twintig militairen gewond wer den. Volgens een Havas-bericht uit Brussel, heeft de minister van oorlog het gerucht over het ongeluk tegengesproken, Doofte Bruid. Een droevig lot trof een bruid in Fife- ShLre, in Engeland, dten avond vóór haar huwelijk. Zij zat voor liet haardvuur haar huwelijksgeschenken te bewonderen, toen haar flanellen kimono vuur vatte. Voordat hulp kwam opdagen en de vlammen wer den gebluscht, was de arme bruid deer lijk verbrand. 'Zij siierf de3 nachts. Stakende Politie, Te Bielefeld staakt do politie, omdat tót commissaris iemand uit Frankfort a. tl. Oder werd benoemd, terwijl heit personeel van oordeel iis, dat onder de ambtenaren der stad zelve voldoer.de geschikte krach ten te vinden zijn. Zes jaar onbegraven. Belgische officieren ontdekten bij een bezoek op de slagvelden de lijken van Bel gische soldaten, welke reeds einde 1914 ge vallen waren en tot nu toe daar zes jaren boven de aarde hadden gelagen. De Belgi sche pers noemt Uit een schandaal, waar voor de militaire overheid verantwoorde lijk moet worden gesteld. Nieüiwo Petrotqumstrekon !in Argentinië. In Plaza Huincal heeft de Argientijnsche regeering nieuwe .petroléumbronnen aan geboord, waarvan er slechts 3 in bedrijf zijn en dagelijks circa 8000 liter petroleum leveren. De regeering laat daarom eene petroleum-raffineendrij, alsmede groote tanks oprichten, zoodat te verwachten i3, dat zich daar een nieuw petroleumgebied zal ontwikkelen. A Hgentijrtsclie Stuftfenterïstaking, De studenten van de La Plata Universi teit verlangden van den Academische» Senaat mberderen invloed op de zakelijke leiding der Universiteit. Daar deze gewei gerd werd, richtten de -tudenten in de Universiteitszalen verwoestingen aan, en gingen staken, zoodat de politie -tussehen- Leide moest komen en er een (schietpartij ontstond, waarbij een student werd gedood Verder werden 130 studenten gearresteerd en 126 revolvers in beslag genomen. Ernstig ongeluk. Bij een zeiltocht heeft een ongeluk plaats gehad -waardoor vijf jongeclieden verdron ken. Storm. Naar verluidt zijn 50 personen gedood en velen gewond, gedurende een storm, welke de stad Muskese (Oklahoma) grootendeels ernielde. Ingediend is het wetsontwerp van een nieuwe Zondagswet. In het bouwvak dreigt een uitsluiting. Suikerkaart. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat in het tijd vak van Maandag 3 tot en met Zondag dezer geldig zullen zijn bons no. 30 en 31 der Rijkissuikerkaart. Melk. De minister van Landbouw heeft, in gaande 3 Mei, ingetrokken de Lteschikking houdende vaststelling van een rnaximum- kléinhandelprijs voor molk; en heeft: vast gesteld voor de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Haar lem en Schiedam, eveneens ingegaan ó'ien datum, een maximumprijs voor volle melk (onverpakt) in den kleinhandel van 13 ct. per Liter. In 'een circulaire, waarin de minister bovenstaande beschikking, volgens welke met uitzondering van enkele groote ge meenten de maximumprijs voor melk wordt ingetrokken, ter kennis van de bur gemeesters brengt, z'ogt de minister tot deze beslissing te zijn gekomen uit overwe ging, dat voor verschillende plaatsen voor hel zomerseizoen zeer zeker een grensprijs van 18 cent te hoog is te achten, terwijl het onder de tegenwoordige omstandighe den, nu 'het bijslagstelsel is vervallen, niet' wel doenlijk is in billijkheid voor alle ge- meenten gezapienlijk oen redelijken maxi mumprijs yoor dat artikel vast te stellen. ZONDAGSWET. De Gemeenteraden kunnen uitsonderingen toestaan. Openbare vermakelijkheden zijn in beginsel op Zondag verboden. Ingediend; is een ontwerp Zondagswet. Het vraagstuk vam de Zondagsrust, zegb de minister van Blnnenlandsche Zaken tin de memorie van toelichting, vertoond een godsdienstige eh een sociale zijde: heili ging van de® sabbat, naast erkbnning van de noodzaak om uit hygiënscfie en ethische overwegingen, na zes dagen ar beid, een rustdag te verzekeren. Dto sociale beteekenis van de Zondags rust is door. den wetgever in iden üaatslen «tijd volkomen erkend. De regeering kan zich dus. nu een herziening van de geheel ver ouderde Zondagswet van 1 Maart 1815 meer en meer urgent is geworden, bepa len tot leen voorstel dat uitsluitend de gods dienstige zijde van het vraagstuk betreft. Het spreekt nochtans vandglf, dat de christelijke levensbeschouwing, wel'ke den Zondag als den door God verordenden rustdag erkent, niet door de wet kan wor den opgedrongen. Ieder blijve volkomen vrij dien dag te besteden gelijk met zijn inzichten strookt. Maar van de overheid kan met grond verwacht worden, dat zij zelve bij het. inrichten en regelen van den publiteken dienst het goede voorbeeld geeft en dat zij voorts maatregelen treft, welke voorkomen, dat de wijding van Hen Zon dag buiten bopaaide noodzaak word ver- stoo'rd, welke de mogelijkhid van vervul ling van godsdienstplichten in den ruim- sten zin bevorderen, welke eindelijk tegen gaan, dat aan de uitspanning van som migen de rust van anderen worde opgeof ferd. Dat de overheid in deze, wil Gij haar bevoegdheid niet overschrijden, haar taak moet beperken tot den openbaren dienst ten het openbare erf, ligt voor de hand. Niet voorgezeten heeft de gedachte, dat door louter wetsdwang veel zoude kunnen worden bereikt. De regeering heeft er zich toe bepaald op daartoe geëigend terrein een regeling te treffen, welke streeft naar alge- rneene gelegenheid tot Zondagsheiliging in bereikbare mate. Artikel 1 erkent den Zondag als alge- meenen chrisltelijk'en rustdag. Artikel 2 schrijft voor dat de overheid alleen in gteval van volstrekte noodzake lijkheid op Zondag burgerlijken of militai ren dienst doet verrichten en dat «do Zon dagsdienst op zoodanige wijze wordt, gere geld, dat zooveel mogelijk gelegenheid wordte geboden de openbare godsdienst oefeningen bij ,1e wonen of de godsdienst plichten te vervullen. Vrijwillige oefenin gen in den wapenhandel worden op Zon dag toegelaten wanneer het ondoenlijk 13 deze op andere dagen te houden. Artikel 4 luidt: Hot 5s verboden op Zon dag in de nabijheid van kerken of andere gebouwen voor den openbaren eeredienst bbdtemd, gedurende de godsdiensteofening, geraas te' veroorzaken, waardoor de gods dienstoefening kan worden gehinderd. Dit verbod iis niet van toepassing, indien on vermijdelijk geraas veroorzaakt wordt door middelen van vervoer. Het volgende artikel behelst een verbod van optochten, behoudens tot openbare godsdienstoefening ter plaatse waar zulks volgens de grondwet geoorloofd is. Met het oog op plaatselijke toestanden is den gemeenteraad de bevoegdheid voorbehou den bij verordening uitzonderingen toe te staan voor de uren na den middag. Artikel 6 beoogt rustverstoring door ar beid in Iberoep of bedrijf te weren van den openbaren weg en van de plaatsen die van .den openbaren weg zichtbaar zijn of van waaruit gtedruisch de rust kan verstoren. Arbeid die niet binnenshuis kan geschie den valt buiten het verbod. Met het oog op plaatselijke toestanden Is den gemeen teraad voorbehouden uitzonderingen bij verordening te regelen. Volgens artikel 7 zal venten in den och tend verboden zijn, luidkeels venten en venten met gebruikmaking van geraasma kende middelen den geheelen dag. De ge meenteraad blijft 'bevoegd *.t venten ook in de middaguren te verbieden of te beper ken. Artikel 8 verbiedt: óp Zondag markten, openbare verkoopengen of beurs te hou den: met bevoegdheid voor den gemeente raad om met betrekking tot de uren voor middag uitsluitend met het oog op aan bederf onderhevige waren uitzondering toe te staan. Artikel 9: Het is verboden op Zondag eenige openbare vermakelijkheid «te hou den, daaraan deel te nemen of daarvoor gelegenheid te verschaffen. Onder openbare vermakelijkheden be grijpt deze wet mde alle tentoonstellingen^ vertooningen opvoeringen, uitvoeringen, wedstrijden en spelen, waartoe, ai dan niet tegten (betaling, toeschouwers worden toegelaten. Spelen in de openlucht, «die nieti het karakter dragen van wedstrijd, waar voor de deelnemers geen betaling ontvan gen, nooh van «toeschouwers betaling wordt gevorderd, zijn geen openbare ver makte lijkheden in den zin der wet. De* gemeenteraad kan bij verordening voor do uren na den middag op het ver bod van dit artikel uitzonderingen toe staan. Hdoge Raad van Arbeid. De commissie van bedrijfsorganisatie uit den Raad heeft in behandeling een wetsontwerp voor de civielrechtelijke rege ling der collectieve arbeids- overeenkomst en een wetsontwerp tot bevordering van de vreedzame bij leg ging van geschillen over ar- b e i ds a a n g e I e g e n h e d «e n en toG het voorkomen van zoodanige geschillen. Crediet aan Oostenrijk. In het internationaal crediet, ten Be hoeve van de voedselvoorziening van Oos tenrijk zal naar het „Ilbld." meldt Nederland participeeren voor een bedrag van vijf mil'lioen dollars. Russen. Zondag zijn 320 Russen^ mannen, vrouwen len kinderen met een trein uit Zwitserland te Rotterdam aangekomen. Er zijn 40 zieken ou>- der. Allen zijn «naar het in de Maashaven lig gende stoomsohip Dongola gebracht, waarme de zij raar Rusland terugkeeren. Steenkolen uit Duitschland. Hét H. N. Bureau verneemt uit Berlijn: In verhand met het bericht uit Essen, dat de commissie voor schadevergoeding verboden zou hebben, da't DuitsokLand kolen aan Neder land «levert voor en aleer het zijne verplichtingen ten opzichte van Frankrijk hoeft vervuld, deelt het ministerie van buitenlandsche zaken te Ber lijn ofiiceel mede, dat het van een dergelijk verbod dezer commissie niets afweek Nijverheidsscholen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hcrlland hebben aan de besturen der nijverheids scholen (de oude ambachts- en vakscho len: meUggfedAp.hl. dat het, in.3h.un voorna-, men ligt te bevorderen, dat over 1921 aan bedoelde scholen geen provinciaal subsi die meer wordt verleend. Gedeputeerde Staten merken op, dat de besturen voornoemd in verband met het vorenstaande goed zullen doen op hun begrooting van ontvangsten voor 1921 geen: post meer uit te trekken voor provinciaal subsidie. KORTE KRONIEK, B. en W. van Amsterdam stellen ine verband met de Paleis-Raadhuis-quaestie den Raad voor, een nieuw Raadhuis te bouwen. De Ilaagsche gemeenteraad heeft lve-6 verlioudingscijfer van de inkomstenbelas ting op 2.2 vastgesteld. De Ilaagsche gemeenteraad heeft het voorstel betreffende de uitgifte van een woningcourant met 21 tegen 17 stemmen verworpen. Het radio-station Blaricum-IIuizen neemt het beste op «van de drie groote ontvangradio's in ons land. Te Amsterdam wordt een vijfmast- schoener go-bouwcl tot school- of oefen- schip voop de koopvaardij. Te Bussum wordt van 12 tot 16 Mei! een gezinsverzorging-tentoonstelling ge houden. Te Amsterdam js een '~«el>ou\v voor allerlei samenkomsten van de burger wacht geopend Door Mej. de Wed. J. Wassenaaar te Berïikum (Fr zijn verzonden do eerste nieuwe aardappelen aan Prinses Juliana. Op "de groote stations in Noord- en' Midden-Duilschland worden thans weej? diverse spoorkaartjes naar Nederland! afgegeven. Op 15 Juni verdwijnt de laatste noodkeuken te Den Haag. FEUILLETON. Gestrafte hartstocht. „Luistert Ook ik haat graaf Argenfoi! Ook ik zoek mijn wraa'k op hem te koeten! Laten wij een bondgcnoo«{schap sluiten! - Een dolksteek en dan is uw echtge noot© in veiligheid! Bij heli bloedig voonstel huiverde Tildo Bavankeilijk; maar langzamerhand kwam kat hem niet zoo verschrikkelijk voor; hij verdiepte zich met zijn gedachten steeds roeer daarin..., hij kreeg er zin tin. hij riep gedachte steeds weder terug en hield «e vast. >.Wie heeft den dolksteek dan tte doen«?" ..Het lot moet dat beslissen!" zeide Gero lamo. Be avond was reeds gevallen Door het venster van het huisje zag men «ana bij het zwakke schijnsel der lamp naaien. Tildo zag haar. Hij stond haar daar als vereteend gade te slaan. .Gerolamo stootte hem aan; daristrekte 'J de hand uit en toonde hem met de zijn nummer... het lot wa3 op- ham gevallen. Arme Tildo! De ijverzucht is het;, dite u in het verderf stort. Gerolamo haalde een langen, scherpe dolk te voorèchijn. Tildo greep hem en verborg hem in eijrt boezem; hij wierp een onrustigen blik in 't rond en trad eijn hut binnen, terwijl Gerolamo in de duisternis verdween. De zon was helder opgekomen en bare gouden istralen schitterden over de prach- tigte zee van Sorrento. „Vaarwel, Ludovico", riep tot afscheids groet gravin Giorgia den graaf toe, die in het zadel zat en in galop wegreed. „Vaarwel antwoordde deze zich om draaiend en zijn gade nakijkend. Waar heen ging dan de graaf? Nadat hij het ge heim van Nana vernomen bad, zocht hij in de geheele omgeving om den visscher Til«lo te vindon. Eerst den avond te voren het was op den avond, waarop die, vreeseiijke plannen gesmeted werden vernam hij dat hij fci een .huisje niet ver van Sorrento woonde. Het was reeds laat in den avond; daarom gaf hij de voorkeur er aan. den anderen morgen daarheen te gaan en '.e .zien, of de vorm van den visscher de trek ken van de leden yan het huisje Argenti had. Thans zien wij hem in vol galop naar het huis van Tildo rennen; deze was gisteren avond morrend en stil in huis gekomen; zwaarmoedig als nooit was hij 's morgen* opgestaan. Hij had zijn trouwe gade des avonds zijn gtewonen groet qiet gebracht; ook knikte hij haar des morgens niet vrien delijk toe. In kwaden luirn verliet hij zijn hut ,en wilde zijn netten gaan repareeren, toen het getrappel van het paard zijn op merkzaamheid opwekte. Het was Ludovico Argenti, die kwam. Aangekomen, steeg de graaf uit het zadel en naderde Tildo. „Visscher", sprak hij, „ken je misschien eten zekeren Tildo?" „Dat ben ik," antwoordde deze korf. ..Ha, zijt gij het?" Welaan, whnneer ik niet lastig val. leid mij dan in uw huis", „Waarom, mijnheer?" „Ik moet noodzakelijk uw echtgenoot© zien." „Mijn echtgenoot©?-1— Gij? Maar zeg het mij; wie zijt gij dan?" „Ludovico. graaf Argenti, antwoordde da graaf. Een woedende blik vlamde uit lo oogten van Tildo, en hii verborg zijn hand in zijn borst trok ze echter weder terug, liet bet hoofd zinkten en ging naar zijn hut, terwijl hij Argenti wenkte hem te volgen Tildo opende de deur voor hem zat Nana Hoe schoon scheen zij op dezen morgen! Zij werd rood van verlegenheid, toen zij den vreemdeling gewaar werd; dit over kwam haar, die zoo rein en edel was, altijd Maar dit rood worden ontging Tildo nitet, die duidelijk kloppen van zijn hart hoorde. Nauwelijks binnengetreden 'Weef de graaf staan, en hield zijn oogen op Nana gericht. Deze opmerkzame Mikken, waarmee d'<le man zijn vrouw gadesloeg, waren eten vork d'ie in (liet hart van den jongen man het (reeds ontstoken vuur tot volle vlam deed ontbranden. Hij kon niet langer weerstand bieden. Zijn blik verduisterde; woedend haalde hij den op zijn borst verborgen dolk te voorschijn, wierp zich op den graat en stiet hem in zijn hart met de woorden „Sterf, gem eene kerel!" De ongelukkige graaf wilde een gil doen hooien, maar daartoe was hij niet meer in staat; hij stortte neer, uit zijn borst stroom de bet bloed. Op hetzelfde oogtenblik klonk een hart vel - .-beurende gil door de kamer de ongelukkige Nana viel bij dezen bloedige 11 aanblik bevyustcioos op den grond T*i!do bkvf als versteend staan. Onge lukkige! Twtee slachtoffers had deze ja- loerschheid in een enkel oogenblik ge maakt. Drie dagen na dit smartelijk tooneel kondigde de doodsklok- van de kerk St. Franciscus den lijkstoet aan. Twee rijen van dragens met bronde kaarsen en twee doodsbaren kwamen uit de kerk. -Het war ren de lijken van gravin Argenti en graal Ludovico, die men grafwaarts Üroeg. Dij dood had broeder ten zuster vereenigd, di<* in het leven gescheiden waren. Op beidé kisten was een krans van jasmijn neer gelegd. Een dame in rouwgewaad volgde! den stoet: aan haar hand leidde zij tweq kinderen. Het was de ongelukkige graviA Giorgina di Linden met haar dochter Li-nap en «het zoontje van Nana, dat zij itot zich genomen had. Treurig zal het volk naaè de beide baren, ontblootte hot hoofd eip kdek lang den stoet na. Een maand latqc werd voor het gerecht een treurige zaalf behandeld. Aller oogen waren op de misdfr- digersbank gevestigd. Daarin zaten Til* do en Gerolamo graaf Argenti. Gerech* tigheid! J. F. P*

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1