BINNENLAND. pit Had verschijnt eiken dag, uïtgez. Zon- en FeeatcL pe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, oor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij ouic agenten 18 ct. p. we-.k, f2.40 p. kwartaal.Franco. poSf f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling vBn40 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijko nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang; WOENSDAG 28 APRIL 1920. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefocn 935. No. 3209 Postbus 1!. De Advertentieprijs bedraagd 22* J.2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zaterdags 30 cent per regel Voör ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van S0 woorden Rust een weinig, Het liberale „Vaderland" heeft iederen Zondagmorgen een stukje van „godsdien stige" (aanhalingsteekens, zetter!) strek king» onder het hoofd: Rust een wei-» n i ë- Die stukjes zijn een typeerende uiting van den geest des tijds'n Vaag ver langen naar iets hoogers, spontaan en on bedwingbaar oprijzend uit de zieldie is geschapen voor God, die van nature godsdienstig is. ja voliymen waar is liet, wat j.l. Zondag de schrijver van „Rust een wei nig" opmerkte: „De godsdienstige behoefte is ingescha pen in onze natuur. Zij is geen uitvindsel van baatzuclitigen, en evenmin uitvloeisel van overspannen of zieke geesten." „Godsdienstzin is eisch van onzen geest en ons liart beide." Die woorden zijn waar...... Maar, de ge schriften, w.aarin hetzelfde \*ordt gecon- 'stateerd, zijn er voor liet grijpen; en me nige Katholieke schrijver heeft deze waar heid krachtiger en frisscher gezegd, dan 't hier is neergeschreven! Maar wat de schrijver dan verder in zijn kort stukje aan wijsheid uitstalt, is zoo arm en leeg aan inhoud, dat men zich afvraagt, hoe iemand 't zoo maar aan den man durft brengen ,\Vij lezen dan: „Niet door ecnig geschrift, dat op boven natuurlijke wijze zou zijn verschenen, noch door eenig ander feit van historische aard, is de godsdienst ontstaan." Daar staat liet!... Zonder eenig bewijs!... En verder: „Hoe langer hoe meer wordt de gods dienstzin losgemaakt van teékenen en symbolen en als innerlijke ervaring er kend.'' Nu weten we het heelemaal! Och, wat zou het blijkbaar uitnemend lijn voor die schrijver, als hijzelf eens een weinig zou rusten! „Rust een weinig" en ge zult inzien, dat „de godsdienstige behoefte, ingescha pen in onze natuur" door haar Schepper maar niet in liet onbestemde kan zijn overgelaten. „Rust een weinig" en ge zujt vinden den geopenbaarden Godsdienst, waarin volko men wordt VtMdaan aan wat ge noemt „eisch van onzen geest en van ons hart heide". „Rust een weinig" en ge zult inplaats van uw zoetelijk heimwee naar iets ivaags, in u votlcn oprijzen een krachtig iverlangen naar de groote Werkelijkheid!... BUITENLAND. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Nog steeds komen berichten over revo- lutionmaire woelingen ten Zuiden van do Boer. Het ontslag van generaal von Watter. België. 5 De Wacht aan den Rijn. Het voorrecht om tezamen met drie an dere groote mogendheden vijftien jaar lang een gedeelte van Duitschland te be zetten, zal België per jaar 100 millioen kosten. Dit is 1500 millioen in de vijftien jaar. Iloeyeel millioen zal dit voorrecht in onze staatskas doen stroomen, vraagt de „Schelde" spottend. „België, het kleine België, speelt .de groote mogendheid", zegt het blad elders. „Kr zijn lieden, die daar trotsch op zijn en binden, dat deze glorie elke andere verre Overtreft. Doch een groote mogendheid wil ook een groote legermacht hebben, zulk een legermacht onderhouden, ja, dat kost geld! De begrooting van oorlog bedraagt .voor ons kleine land niet minder dan 580 milliaen frank, waarvan 39 millioen voor 'slands veiligheidswacht of te gendarrne- alleen. Men overwege nu dat voor alle andere belang-en te zamen, onze begrooting 501 millioen, d. w. z. 56 millioen minder bedraagt! Is dat niet stichtend?" „En nu stelle men zi£h eens voor, wat al goeds en schoons er zou te stichten zijn op het gebied van staathuishoudkunde, openbaar onderwijs in alle graden, fraaie kunsten en letteren, nijverheid, landbouw, m. a. w. op het gebied van al datgene, wat alleen de menschheid vooruithelpt en ver heft." „Jawel, zoolang de andere landen niet le vinden zijn voor ontwapening, .moet België over een leger beschikken! Maar, ïou het niet mogelijk zijn, ons militarisme ïoo in te richten, dat het de helft minder kost dan nu?" „Ilbld." Pifatest-stakiiTj van Brusaelsdh tram personeel. Gistermiddag 3 uur hebben allo trams in. Brussel en do voorsteden (?cn kwartier stilgestaan. Het betrof een proteststaking; bet trampersoneel eischte n.l., dat twee ontslagen arbeiders, jongens van 14 en 16 jaar, weer in dienst werden genomen. In dien deze eisch niet wordt ingewilligd, zou hedenmiddag 3 uur het verkeer weer wor den stopgezet, ditmaal gedurende een half uur. Hedenavond zal ten algemeene vergade ring worden gehouden van de federatie van trampersoneel, waar zal beslist wor den, of men opnieuw tot de algemeens sta king zal overgaan. Duitschland. De sterkte der Rijksrweor Kaar officieel wordt medegedeeld, be droeg de sterkte de„r rijks we er op 5 Febr. iets rnëer dan 250.000 man. Tengevolge van de ontbinding van tal van formaties bedroeg het aantal rijks- weertroepen begin April nog slechts iets meer dan 200.000 man en op het oogenblik bedraagt zij niet meer dan de in het vre desverdrag voorgeschreven sterkte van 200.000 man. In dit cijfer zijn ook de vrijcorpsen inbe grepen. ,,Hbld." De financieels toestand van het rijk. De rijksregeering heeft "een memoran dum over den financieelen toestand de3 rijks opgesteld, dat zij uiterlijk op 10 Mei door den Duitschen zaakgelastigde te Pa rijs zal doen overhandigen. Het ontslag yan generaal v. fWattcr. Omtrent het ontslag van generaal v. Watter wordt aan het „Acht. Uhr Abend- blaltt" medegedeeld, dat dit ongetwijfeld moet worden toegeschreven aan de weige ring der rijksregeering om tie troepen ten Z. van de Ruhr te laten oprukken. Generaal v. Wat ter, die op den opmarsch in dit gebied ten Z. van de Ruhr aandrong, opdalt de door hem ondernomen actie zou kunnen worden voltooid, trok uit de hou ding der rijksregeering de consequentie en heeflt zijn ontslag ingediend. De opvolger ,van von Watter. Tot voorloopig opperbevelhebber over 'i 6de rijksweerdistrict is door den rijksmi nister van verdediging in plaats van ge neraal von Watter den commandant der vveerbrgade 31, generaal-majoor Kamps, btenoemd. De algemsene toestand. Officieel wordt gemeld, dat generaal von Wat ter, de opperbevelhebber der rijksweerlroepcn in liet Roergebied, is ontslagen. ,,Veei le laat" zegt de Freihcit-, en deze- woorden vormen het geheele commen taar van het blad- En het is juist aan de onafhankelijken, dat diit -heengaan te wijten is, schrijft de conservatieve pers- De regeering heeft weer eens aan de eischen van de onafhankelijken voldaan, zegt de Duit- sche Zeitung. en het blad voegt eraan toe, dat het alleen aan hel krachtig op treden van generaal von Watter te danken is geweest, dat de opstand in het Roergebied kon worden gedempt. Dankbaarheid heeft deze regeenng nooit getoond. De Vorwarts is het met de Freihedt eens, en .meent dat alle arbeiders zul len uitroepen: Godobii.kl Jammer, dat het ontslag zoo laat komlt De Vossische Zeitung -meldt dat de rijkscommissaris Severing rioch te Munster noch te Bielefeld heeft kun nen ontdekken in hoeverre von Walter wel betrouwbaar was- Op Maan dbg 15 Maart om 12 uur 's middags bad von Watter aan von Lüttwitz per telefoon laten zeggen: Ik heb mij van de oude regeenng afgescheiden, maar kan mij tengevolge van de stemming over hel volk niet op het standpunt der nieuwe regeering plkatsen. Een particulier berichtgever van de N. R. Crt meldt aan zijn blad uit Mun ster: Het ontslag van generaal von Watier, den commandant van de rijksweer- macht dn Rijnland en Westfalcn, le Munster, heeft in alle ordelievende krin gen van het industriegebied hel "groot ste leedwezen gewekt. Hel. is hier geen geheim, dat de generaal bij zijn laatste onderhoud met dien Minister van Oor log te Borlijn. z»ich niet kon vereenigen met de terugtrekking-van dc Rijks we er- macht uit het Weslfaalsche industrie gebied' en dat hij de s-evaarlijke gevol gen van dien maatregel niet voor zijn verantwoording wilde nemen. De radicalen, rooclon eri"bolsjewisten in hel industriegebied hebben helaas door het aftreden van den door hen haten krachtdad'igen bevelvoerder een overwinning behaald, waarvan de ge volgen zich nog wel zullen doen ge voelen. De toestand in bet Wupperdal is bij zonder ernstig en hij wordt nog dage lijks erger. Dit is een gevolg van de schipper-politiek der regeering te Ber lijn. d'ie do toestanden kont, maar die evenals in Maart, in hef Roergebied 'zich er niet. toe kan besluiten bi.j- tijds en krachtig in te grijnen- Een arti kel in de Wostf. Merkur bevestigt he- dien, dal de organisatie van bet roo-de leger in het Wupperdn! met groote kracht, wordt voortgezet. ÏM inleveren der wapens is slechts een komcdiic. Nog geen 10 pet. van dc wapens is in geleverd1. Te Bemscbeïd en Dussoldorf zijn uit gebreide wapen-depots „in handen van de communilsfan d!ie rükoJijk zijn uitge rust van alle nood'zakelijk oorlogstuig Remschoid 'is bet hoofdkwartier. Hier staan verscheiden compagnieën van het mode leger op oorlogssterkte, di'e militair volledig zijn u ge rust en die z;ch dagelijks oefenen. Volkomen or.pn- Lijk worden de jonge radicale werklie den als remden bij dit leger inge- decldi En Rem scheid overtreft in dit opzicht zelfs bet gewone leger i rr.mil i- ta'ire deugdelijkheid!. Russische communisten vormen 'dc ruggegraad van de beweging. Zij zijn door hel centrale bureau van propa ganda te Berlijn naar het Wrepper-dal gezonden. De druk van de rooden is zoo groot,, dat zelfs de arbeiders, die tot, d'e me ereferh eiidS s oc i al is ten bohoo- ren, maatregelen tegen hen eischen. De fabrieksarbeiders villen zich nu zeiven helpen en gaan fabriekswaren vormen, die aan het roode leger tegen stand zullen bieden- De tegenwoordige toestanden mogen niet voortduren,, als het industrie-dis trict niet geheeR.verwoest en het Duit- sche rijk uiteen gerukt wil worden. Als de regeering haar toestemming niet geeft tot het binnenrukken van de rijks- weer, dan moet de openbare meening, haar daartoe dwingen. Zij kan niet ten aanzien van do dringende wenschen van do ordelievende meerderheid tot de orde van den dar overgaan. Aldus de Weslf. Merkur, het orgaan van het centrum, dat tot do regeerings- coalitie behoort- Hongarije. De duurte. 4 o'?ens ie Boecapss:;: blader, zijn de prijzen van allerlei levensmiddelen, in he'. bijzonder d>e var. vleesch, in de Mats.e weken dermate geste gen. dat de moeste g^zir.nen vooral uit den middenstand, niet meer bij machte waren vleesch te eten. Tengevolge daarvan zijn vee£ slagers met iiun vieeschvoorraad blijven zitten. Hef gevolg hiervan :s geweest, dat er op de Boeda- pester veemarkt een paar dagen lang in he; ge heel geen kooplust was, zooda: de boeren tn veehandelaars genoodzaak: geweest zijn hun prijzen met 10 tot 15 kronen per kilo te verla gen. Hetzelfde verschijnsel heef: zich op de groeiitenmarleteu voorgedaan; de prijzen -vaü de eieren, die tot voo? kort nog 4 kronen per stuk (volgens den Neierlandschen koers van voor den oorlog twee gulden) kostten, daalden eveneens tot 2 1/2 kroon. Dat de .prijzen overigens nog abnormaal hoog zijn, blijkt wel ui: het volgende staatje: Rurrdvfeesch 90, kalfsvioesch 110, varkens- vloescli 12-6, reuze! 180 kronen! per kilo; een gans 120, een kip ook 120, een kalkoen 100, visch 70 kronen; alles per stuk: Bij de groente heeft men de volgende prijzen: Bloemkool 24, bieten 10* spinazie 10, selderij 20, uien 6 kronen per kilo. E:ereu kosten 2.40 kronen per stuk.eiiz. Frankrijk. De dictatuur der mijnwerkers. De nationale federatie van mijnwerkers heeft onlangs een besluit aangenomen, waarin verlangd werd dat aan de arbei ders in de leisteenmijnen een ouderdoms- pensioen zou woren verleend onder dezJelf- de voorwaaren ate aan overige mijnwer kers. De Kamercommissie voor mijnzaken heeft met dit be-sluit echter geen rekening gbhouden. Daar den 25sten April do ter mijn afliep, waarbinnen volgens eene door de mijnwerkers aangenomen motie de kweslio door het parlement geregeld moest worden, hebben "€èze besloten .1 Mei a.s. opnieuw een algemeene staking te" begin nen, die za! worden voortgezet, totdat de loisteenwerkers met de mijnwerkers zijn g-.-üjkgtesteld. Nu dezer dagen de spoorwegambtenaren eveneens tot de aigemeene staking hebben besloten, vreest men, dat de werklieden van de spoorwegen en de mijnen eene ge meenschappelijke actie zullen beginnen. De C. G. T. zal de leiding der staking in handen hebben. Een Moedor-dag. In geheel Frankrijk zal den 9den Mei een nationale dag voor de moeders van groote gezinnen gehouden worden. Kardinaal Amelte heeft dtzen moeder dag bijzonder aanbevolen. Zuid-Siavië. Botsing te Laibach. Volgens een bericht uit Laibach is h»ct daar ter slede Zaterdag tot een ernstige boiling tusschen slakVrs en gendarmen gekomen, waarbij tien dooden en 26 ge wonden" vielen. Amerika. Wilson's houding tegenover San Rsmo. De corrsporxlcw v3r. Jc Times te Wasferine- tóii scinijit, dat Auckland Geddes den 21 en April een bezoek heeft gebracht aan Colby, dei» minister van Budenlandsche Zaken. Doch hij kan evenmin als de burggraaf Grey zijn ge- zanlscbapsbezigheden aanvangen, voordat hij door den president ontvangen is en deze zijn geloofsbrieven heeft overhandigd. Er is geen reden, waarom da: niet zou ge beuren. want Wilson heeft nu reeds twee ka- bi netszittlngen gepresdeerd en -schijnt zoover hersteld, als dat mogelijk is. De wanorde in de politiek der regeering blijkt nog duidelijk uit de wisselende politiek tegen over San Rcmo. Twee dagen geledén was be sloten den gezant der Ver. Staten ui-et aai: de conferentie te laten deelnemen. Daarop deelde Colby mede, dat Johnson wel- aanwezig moest zijn. zij het slechts ais toeschouwer, zooaïs Wallace de bijeenkomsten van de gezameucoi- ferenhe te Parijs bijwoonde. De president heeft zelfs verklaard, dat liet verdrag en de volkenbond overgelaten moeten worden aan den wil' van het. volk en zoo suk kelen de democraSlsche leiders verder, niet nauwkurig op de hoogte van de plannen van den president. Algemeen 'gelooft men echter, dat de president de gelegenheid te baat za! .e- rnen, om een protest oi mededeeling te laten hooren aan Europa, (waartoe de bes'uiten van San Remo hem zouden kunnen nooponl, waar in hij zijn beginselen rechtvaardigt en waardoor hij zijn partfi bijeen zou verzamelen, of door de geallieerde premiers er toe te brengen, ter zetf- der ure hun besluiten raar zijn meening te wij- zigcit of door zich terug tc trekken van den vo!- kertbond. Alleen zulk een overwinning van den presi de!.* of zirik een z:ch terugtrekken, kan de be langstelling in den volkeiéboiwl voor verkiez ugs- doeLelnden weder opwekken. M'aar men gelooit, dat zulk zwaar werk den verzwakten president te vee! zal zijn.i. üfiexico. De burgeroorlog. Blijkens een Radio-b^riclit wordt een gevecht aanstaande geacht tusschen de Mexicaansche -regeeriiigstroepen, die uit de havenstad Mazatlan tegen de revolu- tionnairen zijn afgezonden, en het revo'u- tionnaire leger onder generaal Angtel Fio- res dat snel naar Mazathlan oprukt. Ook de havenstad Manganillo in den zuidelijker gelegen staat Colima wordt volgen9 een officieel bericht uiit Sonora door de revolu- tiomnairen bedreigd. De stad Guaymas in Sonora i3, volgens medtedeeling van een te Los Angeles (Califomië) aangekomen scheepskapitein, den 12dem April zonder slag of stoolt door 1000 man troepen van den staat Sonora genomen. buitenlandsche Berichten. Hongaarse*» irrotfer/tisme. In den nacht van 19 dezer hebben gewa pende Hongaarscho benden de stedelijke wachten overvallen, van wie er twee zijn gedood en vier zwaar gewond. Het gevecht duurde tot 's morgens drie uur en eindig de met de onderdrukking van den opstand. Vastgesteld is, dat de opstand het werk van da Hongaarsche inrredentistische pro paganda was. Den laatsten «Lijd zijn ver scheidene Hongaarsche officieren gearres teerd, die openlijk vertelden, dat Ma- riatserhiopol binnenkort geannexeerd zou worden. De Hongaarsche militaire autori teiten trokken aan de demarcatielijn tegen over de stad troepen samen. Men merkt militaire toebereidselen op. In Mariaitser- hiopol zijn vele hooggeplaatste ambtenaren der Boedapesler regeering gecompromit teerd. De opstand weid sedert lang in Boedapest gesteund en door de Hongaar sche regeering voorbereid. De Servische regeering heeft bij d'e vredesconferentie te gen het optreden der Hongaren geprotes teerd en zegt in dit protest," dat zij ge dwongen zal worden de grenzen te bewa penen ten einde aanvallers af te slaan. Do Dorridiefstkl te HiMeöheim. In den nacht van 1? op 13 April is er te Hilclesheim in do schatkamer van den dom ingebroken. Van den domschat werd een groot doe! gestolen. De Berlijnsche politie heeft, thans de die ven gearresteerd en heeft de kostbare stukken, die gestolen zijn. weten te ontdek ken. Weliswaar zijn bijna alle stukken zwaar beschadigd, zelfs voor een deel ge heel vernield. Van het groote Moeder Gods beeld is het gouden kleed geheel afgeno men. Als de daders zijn twee mannen gearres teerd, waarvan er één vroeger in den dom alis Icoi-terhelper dienst deedHij kende el- k'en hoek van den dom en de domschatten nauwkeurig en wisft ook de waarde der af zonderlijke stukken. Het was hein ook bekend, dat er stukken onder waren ter waarde van 1 millioen en ook stukken van niet te schallen waarde. Toen de diefstal ontdekt werd, werd Hil- desheim onmiddellijk door militairen afge- zeic en werden alle personen die' Hildesheim wildenverlatengefouliPeerd. De dieven bleven echter in Hildesheim achter, tot de opwinding over hun brutale daad wat bedaard was. Thans zijn ze, zoo- ate gezegd, in Berlijn gearresteerd. De geroofde stukken. 13 in getal, be staan uit zuiver goud en zilver. Door des kundigen werd o.a. een gestolen bocaal var» het jaar 1721 op 1 millioen getaxeerd. Een zware kelk i-s in stuken geslagen. De monstransen zijn met. haar stralen, krari6esn tot ballen ter groote van een vuist samengedrukt. *4 Moeder Godsbeeld, waarvan boven sprake, is, behoort reeds sinds 1438 tot den domschat. Het is uit linden-hout vervaar digd, en werd totaal vernield. Het kleed is in stukken gasneden evenals de ketting met edelgesteenten. Het beeld werd ieder jaar bij processies voorop gedragerï. „Msb." Geen verbinding met Mars! Marconi heeft te Lissabon, waar hij een paar dagen vertoefde, verklaard aan eenige journalisten, dat een Londenscli blad geheel en al verantwoordelijk i3 voor de mededeeling, dat hij zou willen trach ten met Mars verbinding te verkrijgen. Hij had het niet de moeite waard geacht het absurde bericht tegen te spreken. Leeft <fe tsaar nog? De ,,Mercure do France" opperde reeds een jaar geleden de vraag of Nicolaas II nog in leven was. Thans komt deze kwestie opnieuw aan do orde, naar aanleiding van een reeks getuigenissen, die de he'er Lasies na zijn terugkeer uil Rusland, in de Matin" heeft gepubliceerd. Er blijkten drie nieuwe feiten uit zijn exposé, n.l.: lo. de verklaringen van generaal Bogos- kosvki, die zich op het oogenblik waarop de moord zou hebben plaaJts gevonden, ie Moscou bevond en die zeidc: ,,Ik ben er van overtuigd, daUZ. M. tsaar nog in le ven is, evenals zijn geheele familie". 2o. De ernstige topografische fouten in het officieele verslag, welke door den heer Lasies aangetoond zijn in het huis. waar het drama zich zou hebben afgespoeld. 3o. de vergissing, welke Stephen Pichon, oud-minister van buitenlandse he zaken te goeder trouw beging, toen hij in zijn me dedeeling aan de Kamer steur.de op de verklaring van een ooggetuige, prins Lwof, die. naar het thans blijkt, niet ter plaatse is dus niet onmogelijk dat de tsaar zich' ook ergens verborgen houdt. Groote Brand. Aneta seint uit Weltevreden: Bagan Apt Api is grootendeels verbrand. De schadq bedraagt miilioenen. Er zijn geen persoon lijke ongelukken. De gouverneur van Su matra's Oostkust is derwaarts vertrokken. De gouvernementsgebouwen zijn gespaard behalve do opiumverkoopplaals. De paket- Vaartstoomer „Singkel" h£eft in opdracht vijftigduizend stuks atap voor opbouw, en achtduizend zakken rijst naar Bagan Api •Api te vervoeren. •st. Hot heet, dat hot gt?heele gezin van den tsaar, evenals zijn personeel uitgemoord was. Eenigen tijd geleden kwam echter het bericht dat, grootvorstin Olga bij Novoros- sik aan de Zwarte Zee gevonden was. Het Do Minister van Landbouw aclit den tijd nog niet gekomen om de crisismaatre gelen voor de zuivelindustrie op te helfen. Thans zijn alle beperkende bepalingen betreffende den in- en uitvoer van rogge vervallen. Met de 1 Juli a.s. aanvangende zomer- dionstregeling rijden van Amsterdam naar Rotterdam en omgekeerd dagelijks 22 snel treinen. Regeeringjsmeel. De minister van Landbouw heeft be« paald: lo. dat met ingang van 1 Mei de vol gende verkoopprijzen voor gemeenten, bej doeld in artikel 3 der Distributiowot 1916, zullen gelden: voor Regeeringsmeel f 17.50 per 100 K.G. af fabriek; voor rogge en roggemeel, bestemd voor de bereiding van grof roggebrood, respec tievelijk f 19.50 en f20.25 per 100 K.G. af opslagplaats; 2o. dat de prijs, waartegen Regeerings meel en roggemeel, bestemd voor deu meelhande!, ter beschikking van de ge« meentebesturen zal worden gesteld, met ingang vail 1 Mei 1920 zal bedragen res pectievelijk f21 en {21.50 per 100 K.G.; 3o. aan gemeentebesturen in overweging te geven den prijs, waartegen het Regee ringsmeel en het roggemeel sub. 2o. be doeld, aan den detailhandel zal worden geleverd, met ingang van 1 Mei eerstko mende te bepalen op respectievelijk f21 en f21.50, welke prijs door de gemeentebe sturen kan worden verhoogd inet de kos ten van vracht per 100 K.G. van fabriek tot laatste station of veer der gemeente en eventueel met de extra kosten van en hoogste f0.25 per 100 K.G. of f0.40 in de gemeenten, waar ook aan de bakkers met toestemming van den Regeeringscomm:s- saris een bedrag van f 0.40 voor extra kos ten in relvningr mag worden gebracht; 4o. bepaald, dat met ingang van 1 Mei de maximum kleinhandelprijs voor het Regeeringsmeel en het roggemeel, bedoeld sub lo., zal bedragen de in vorengaande alinea bedoelde totaalprijs, verhoogd met 20 pet. van dien prijs. De gemeentebesturen zullen den voor hun gemeenten geldenden maximum de tailprijs in hun gemeente bekend maken, Rogge. Tot nader? aankondiging is dispensatie erleend van het verbod van uitvoer van buitenlandsclie rogge en meel en bloem van rogge. Hiermede zijn alle beperkende bepalin gen ten opzichte van den in- en uitvoer an inlandsche enof buitenlandsclie rogge en haar verwerkingsproducten ver dien. De zuivelpolitiek. De Minister van Landbouw acht het tijd stip nog niet gekomen, alle crisismaat regelen voor de zuivelindustrie op te hef fen. Wel wil hij die tot een minimum be perken en de uitvoering ervan in handen leggen van de belanghebbenden; -hij wil toestaan r ij e n uitvoer van boter kaas, gecondenseerde melk en melkpoeder, als de desbetreffende georganiseerde ex porteurs garandeeren een geregelde melk- voorziening, waarbij de slraat.prijs voor consumptiemelk in den zomer zal zijn 18 cent en in den winter 20 cent. De expor teurs zullen te dien einde 'n fonds vormen waaruit de eventueele kosten op de aan vulling der melktekorten worden bestre den. Wat er van het fonds overblijft wordt teruggegeven. Voor de niet-georganiseerden, dus zij', die niet in den omslag voor de melkvoor- ziening betalen, blijven de N.'U. Mi-bepa lingen van kracht, zij moeten dus voor hun export consent aanvragen, waarop zij een heffing zullen hebben te betalen, die minstens even hoog is als de stortingen, welke de georganiseerden hebben te doen. Loopt de prijs voor de zuivelproducten in het binnenland buitensporig op, dan, gaan de gfenzen weer dicht. De uitvoer komt dus vrij en de straat- prijs voor de melk blijft 18 cent in denl zomer. Voor de melkveehouders, Jde leveran ciers van de consumptiemelk beteekeni dit, dat zij hun eisch, 14 cent franco stad kunnen hand/haven. De slijters en melk inrichtingen verdienen dan 4 cent per H, voor het rondbrengen. „Std.M Staatsloterij. Ten einde de inkom|;ten, verbonden aan' de betrekking van collecteur der Staatslo terij, te vermeerderen, is bij K. B." bepaald, ingaande 26 April: De collecteurs en debitanten mogen bij verkoop van loten of gedeelten van loten geen hoogeren prijs vorderen dan: voor de loten geldig voor alle klassen yoor elk twintigste gedeelte f3.G0;u

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1